• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه یک دانشجو شویم؟!

آیا فهمیدین چجوری باید یه دانشجو بشین؟!

• رای‌دهندگان
    480

Wulfric

Percival's daddy
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : چگونه یک دانشجو شویم؟!

به نقل از F@|-|!mEh :
بستگی به رشته داره خب ، رشته های مرتبط پزشکی بیشتر میخونن فکر کنم ، خلاف اینه کسی میدونه توضیح بده :-"
برق، نرم افزار و فیزیک.
تا وقتی این ۳ تا رشته وجود دارن پزشکا حرف زیادی برای گفتن ندارن. :D (لازم به ذکره منم قراره پزشکی باشم احتمالا :-")

Maxin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

حالا نرم افزاریا چقد باید بخونَن؟ :-"
نرم افزار نداریم امسال البته.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore :
برق، نرم افزار و فیزیک.
تا وقتی این ۳ تا رشته وجود دارن پزشکا حرف زیادی برای گفتن ندارن. :D (لازم به ذکره منم قراره پزشکی باشم احتمالا :-")
فیزیک چرا؟

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نقل از F@|-|!mEh :
ترم اول خودشون چجوری واحد میدن؟ برحسب چیه؟ به همه مثل هم واحد میدن ترم اول رو ؟ ;))
بستگی به رشته ،چارت رشتت ،ظرفیت دروس ، و برنامه ریزی دانشگاه داره. شما گروه گروه می شین و بهتون واحدای یکسان می دن تو اون گروها. مثلا گروه یکسان ریاضی ، فیزیک ، عمومی ، تربیت بدنی ، اگه اختصاصی داشته باشین و این چیزا.

من همین جا اعلام کنم با توجه به امیرکبیر دارم جواب می دم ؛ فردا نیاین یقه ی منو بگیرینا! ((:

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از maxin :
حالا نرم افزاریا چقد باید بخونَن؟ :-"
نرم افزار نداریم امسال البته.
یکی بیاد اینو به منم جواب بده :| والا هنوز نفهمیدم بشینم تئوریارو پاس کنم یا پروژه بنویسم و کد بزنم :rolleyes: خونمونو میکنن تو شیشه

Maxin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از Believe :
یکی بیاد اینو به منم جواب بده :| والا هنوز نفهمیدم بشینم تئوریارو پاس کنم یا پروژه بنویسم و کد بزنم :rolleyes: خونمونو میکنن تو شیشه
در این حد؟ :|

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

حالا برو دانشگاه شاید نظرت با من فرق کرد :D

ghasedak!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران- بابلسر
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از فاطمه م. :
من شنیدم مانتو سفید ممنوعه، درسته؟ همچنین لاک ناخن.
مانتو سفیدو نمیدونم ولی لاکو اکثریت قریب به اتفاق دخترا می زنن

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

میگم بهتر نیس وايسين ببینین کجا قبول ميشين بعد سوالاي تخصصی تون رو بپرسين? چون تو هر دانشگاه فرق میکنه جواب مسائل مختلف :د

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به همه تبریک میگم به مناسبت دانشجو شدن
ایشالا که دوران دانشجویی خوبی داشته باشید
والا دیگه یکی دو ترم آخر خاطره ای تشکیل نشد از خود دانشگاه
ولی خب تجربه ای رو بتون بگم که امیدوارم مفید باشه براتون
اون هم اینه که با این دید برید دانشگاه که :
کسی که صرفا درس بخونه، نمره بیاره، مدرک بگیره، -در مورد رشته های مهندسی میگم که اطلاع دارم- لزوما به معنای داشتن شغل خوب، درآمد خوب و جایگاه اقتصادی خوب نیست. زمانی این موضوع براتون روشن تر، مهم تر و حساس تر میشه، که به آخرای دوره ی تحصیل می رسید و می بینید انتظارتون برآورده نشده. پس سعی کنید در حین تحصیل، علاوه بر درس خوندن، نمره گرفتن و مدرک گرفتن، به کشف استعداد های خودتون که لزوما همه شون توی رشته ی حال حاضرتون نیست بپردازید، از چالش نترسید، مسابقه های مختلف شرکت کنید، بازدید برید، با اساتید و دیگر دانشجو ها ارتباط بگیرید، کار کنید، مدیریت کنید -زمانتون، پولتون، تفریحتون و...- بحث کنید، اردو برید، گشت و گذار کنید، تجربه کنید، مفت و مجانی کار کنید و تجربه کسب کنید، و صد البته همه ی این ها همزمان با درس خوندن و نمره گرفتن و مدرک گرفتن باشه. اما هیچ کدوم، هیچکدوم دیگه رو قربانی نکنه.
ایشالا که میترکونید و بهترین خودتون میشید.

KURT

KC
نام مرکز سمپاد
Hell i
شهر
Tehran

به نقل از Mehrad.M :
یه سوالی که در مورد دانشجو بودن همیشه برام وجود داشته اینه چرا همه اوایل میگن خب آقا ما می‌خونیم رنک می‌شیم. شاخ می‌شیم، بورسیه می‎شیم و ...
بعد میان دانشگاه وا می‌رن بعدش.
یکی این.
یکی هم اینکه درمورد انتخاب واحد و تعداد معقول برای برداشتن واحدها توضیح بدید.[nb]موضوع اینه باتوجه به اسم تاپیک سوالا دیگه خوشبختانه می‌تونه محدود به روز اول و یا ترم اول نباشه.[/nb]
+ در مورد TA ها هم بگید. این‌که چه موجوداتی‌عن اکثرا و آیا ارزش داره بعدا TA بشیم؟ اگه آره چجوری باس TA شد؟
خب ببین مهراد! اولویت ها فرق می کنه وقتی آدم چند ترم رو می گذرونه تو دانشگاه. یا این سوال همیشه مطرحه که "معدلم 20 بشه اصلا،که چی؟" مثلا منه نوعی فکر می کنم هیچ جوره نمی تونم تو ایران زندگی کنم، به طبع معدلمو خوب می کنم با کارهای جانبی (تافل و ...) و می زنم می رم. ولی همین منه نوعی ممکنه ترم یک بیاد دانشگاه و مثلا با یه استادی آشنا بشه که بخواد تا دکتراش با اون کار کنه و ایران بمونه! (بعضا ایران موندن معدل شاخی نمیخواد،در نتیجه درسه زیادی نمی خونم!) یا حتی طرف عاشق بشه و بخواد ازدواج کنه و شرط دختره (اونی که داریم درباره ش حرف می زنیم پسره!) اینه که باید ایران زندگی کنن. یا صدتا کارای مشابه که همه به طبیعت خود فرد ربط داره. ولی ته همه ی این ها،آدم به اون حقیقت می رسه که باید خودشو خوش حال کنه و از زندگیش راضی باشه،
خلاصه کلام یعنی آدم طبق اولویت هاش تصمیم می گیره چطوری وقت بگذرونه تو دانشگاه! (درس بخونه یا بره صفا)

انتخاب واحد فرق داره برای هر رشته ولی توصیه به عنوان یک سال بالایی ( :D) اینه که شاخ بازی در نیارید هر ترم 24 واحد بگیرید که مثلا سه ساله تموم کنید.چون واقعا ارزش نداره و سختتون می شه.کارهای مفیدتری می شه انجام داد به جای سه ساله تموم کردن. مهم ترین و مفیدترین کاری که تو انتخاب واحد می تونید انجام بدید مشورت با یه سال بالاییه خوبه. حتما حتما ارتباطات خوبی با سال بالایی ها برقرار کنید که به شدت لازم تون خواهند شد.

تی ای ها موجودات خوبی هستن :D (باهاشون حتما خوب رفتار کنید، بعضی هاشون خیلی قدرت دارند و نمره بدی بهتون بدن رسما هیچ کاری نمی تونید بکنید :D) شما مثلا یه درسی رو می گذرونید و در طی اون، نمره تون خوب میشه و با استادش هم خیلی اوکی یید. آخر ترم می رید پیش استاد می گید من می خوام تی ای ت بشم :D اونم اگه خوشش بیاد ازتون قبول می کنه. تی ای شدن زحمت داره ولی اگه بخوایید اپلای کنید از طرف اون استادی که تی ای ش شدید می تونید ریکامه خوبی بگیرید.

:D

Wulfric

Percival's daddy
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از F@|-|!mEh :
خب من تو اطرافم هم با دانشجوی فیزیک صحبت کردم، هم با بچه های برق(دکترا :-"). خود برقیا بهم گفتن که چیزی که یه دانشجوی فیزیک شریف می خونه، با همه ی رشته های دیگه متفاوته[nb]اسم چند تا از معادلات عجیب غریبشون رو هم گفتن الان یادم نیس. :-"[/nb]. درساشون عمقی تر از اونیه که ما بتونیم تصور کنیم، حتی مورد داشتیم که فیزیک رو تا یه حد خوبی ادامه داده، بعد کلا ولش کرده رفته فلسفه. :-? :-"

k.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی

یه سوالی هم بپرسم که شاید زیاد به خود دانشجو شدن ربطی نداشته باشه ولی جای دیگه‌ای نمی‌شناختم بپرسم اینو:
راجع به کار در دوران دانشجویی سال بالایی‌ها بیان تجربه‌شون رو بگن.
×چقدر می‌شه درآورد ماهی؟
×تا چقدر کار لطمه نمی‌زنه به دانشگاه؟
×چه کارهایی می‌شه کرد به عنوان یه دانشجو؟

ghasedak!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران- بابلسر
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Mehrad.M :
یه سوالی هم بپرسم که شاید زیاد به خود دانشجو شدن ربطی نداشته باشه ولی جای دیگه‌ای نمی‌شناختم بپرسم اینو:
×چقدر می‌شه درآورد ماهی؟
×تا چقدر کار لطمه نمی‌زنه به دانشگاه؟
×چه کارهایی می‌شه کرد به عنوان یه دانشجو؟
کار در دوران دانشجویی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mehrad.M :
×چقدر می‌شه درآورد ماهی؟ ببین بستگی داره چه کاری انجام بدی مثلا من خودم کار تایپ و ادیت مقاله انجام میدم یا آنالیز آماری یه مقاله ای رو انجام میدم میزان پولش فرق میکنه و بستگی داره چقدر کار قبول کنی
×تا چقدر کار لطمه نمی‌زنه به دانشگاه؟ بستگی به خودت داره که چقدر بتونی چند تا کار رو با هم انجام بدی(هم به دانشگاه و درس برسی و هم به کار)
×چه کارهایی می‌شه کرد به عنوان یه دانشجو؟ کار تمام وقت که مسلما نمیشه گرفت کارهای پاره وقت هم باید یه جوری باشه که تنظیم زمانش و برنامه ریزی زمانیش دست خودت باشه

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

دورشته ای کردن چه مزایایی ممکنه داشته باشه؟
دو رشته نامرتبط نه واقعا. دورشته تا حدودی مکمل و با واحدای تقریبن مشابه.

و اینکه دو لیسانسه بودن واقعن تاثیر داره تو پیدا کردن یه کار خوب؟
اصلا این دورشته ای چیزی هست که بشه بهش امید داشت از پسش بربیای؟

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک

به نقل از Believe :

جفتش دیگه، اون درسای ترمای اول واسه کسی که بخونه نمره بیارتره. اولاش سعی کن انقد بخونی که بفهمی و با نمره خوب پاس شی. اگه این کارو نکنی، ترمای اخر یهو میبینی تو درسای تخصصی یا حتی اختیاریای خوب، بهت پروژه سنگین میدن، در کنارش هم ممکنه با یه استادی هم بخوای مقاله- پروژه یا... کار کنی یا اصن بری سرکار....

بعد پدرت درمیاد تا هم معدلتو بکشی بالا هم به کارای تخصصی تر برسی

اون ترمای اول هم جوگیر نشید واحد زیاد بردارید بعد یه موقع بیفتید یا مشروط بشید!

طبق چارت دانشگاه بردارید معمولا خوبه، 3روز در هفته میشه و درسا پشت سر هم. البته اگه مدیر گروه خوب بچینه برنامه رو.

یه جوری واحد بردارید که یهو ترم اخر با پروژه 20 واحد برندارید. چون بازم پدرتون درمیاد تا پروژه تونو در کنار بقیه درسا که اکثرا هم ترمای اخر پروژه دارن پیش ببرید و تازه تئوری هارم پاس کنید.

**نکته دیگه، عمومیا رو پخش کنید بین ترما، شاخ بازی در نیارید یهو 24 واحد تخصصی بردارید هاااا...
{ مدیر گروه ما تو جلسه معارفه داشت راجع به مشروطی میگفت، بعضیا خندیدیم، گفت اصلا دور از ذهن نیست حالا شما بخندید...:|} مراقب باشید خلاصه

Miss May

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بارانستان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از ـفـاتــــ :

ببین مزایا که والا نمونه از زنده تر از یکی از استادامون(زمان المپیاد)تو ذهنم سراغ ندارم که برق و ریاضی شریفو باهم میخوند. حداقل تو اپلای که تاثیری نداشت وگرنه میبایستی توی یه دانشگاه تاپ 10 پذیرش میگرفت که نگرفت,تازه اون بنده خدا طلای کشوری المپیادم بود و رزومه خفنیم داشت. پس لزوما نمیشه گفت آره تاثیر مثبت داره. شاید حتی تاثیر منفیم داشته باشه (شما وقتیو که توی عمیق شدن توی یه رشته خاص میتونستی صرف کنی رو صرف یاد گرفتن یه رشته دیگه کردی خب) . فکر هم میکنم که زیر 5 سال هم نمیتونی لیسانس بگیری.ینی من ندیدم راستش.. اینم یه نکته دیگه...
بعدم شما با مثال بگو که اون دوتا رشته مرتبط چی میتونه باشه واقعن؟ چون الان شاید این حرف من برات تکراری باشه ولی واقعا وقتی میاین دانشگاه هررشته ای اون قدر کار و زحمت داره که خود به خود این فکرا از کله آدم میفته :D
راجب کار من اطلاعاتم زیاد نیست ولی تا جایی که من پیگیر بودم و شنیدم خیر حتی در حد اصلا :-"

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از ـفـاتــــ :

به نظرم بهتره که کلن به این قضیه که با مدرک میتونید کار پیدا کنید، فکر هم نکنید!
همچین حالتی زیاد محتمل نیس مگر با پارتی!
به جای مدرک گرفتن میشه کارای بهتر و مفیدتری برای داشتن رزومه خوب انجام داد!

بالا