• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چپ دستان و راست دستان

• شروع کننده موضوع Id
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd
از نظر شما اين درسته كه چپ دست ها و راست دست ها از نظر شخصيت و هوش با هم فرق دارن؟!
ايا دليل علمى هم وجود داره؟ من شنيدم چپ دستا باهوش ترن!به نظرتون درسته؟(با اينكه خودم راست دستم ولى فكر كنم يه ربطى داشته باشه! :D)
نظر شما چيه؟!؟!خودتون چپ دستين يا راست دست؟!؟!؟
:)

nexus

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد کرمان
شهر
کرمان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : چپ دستان و راست دستان

من راست دستم اما فک می کنم چپ دستا تو کارای تجسمی باهوش ترن و راست دستا تو کارای محاسباتی آخه این راست دستی و چپ دست بودن به نیمکره های مغز مربوطه :-\ \:D/

farnoosh hashemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان یـک
شهر
تــهــران
مدال المپیاد
مرحله دوم 24 امین المپیاد کامپیوتر -ناکامی در مرحله۳
دانشگاه
صنعتی شریف

این به نیم کُره مغز برمیگرده ، چپ دست ها نیمکره راستشون فعال تره و راست دست ها برعکس.
توانایی های هر گروه هم در کتاب زیست ِ سوم راهنمایی بود!و تا اونجایی که یادمه راست دست ها تو تحلیل ُ ریاضی ُ اینا ماهر ترن و چپ دست ها در ورزش و تجسم و ...!

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

من خودم قبلا شدیدا چپ دست بودم ولی الان دارم سعی میکنم دودست شم! چندجای مختلفم درباره ی موضوع کارایی که نیمکره های مختلف میکنن خوندم ولی فقط اینو میدونم که این حرف درباره ی خیلی چپ دستا صدق نمیکنه! مثلا من طبق اون طبقه بندی باید کارای تجسمی و ورزش و هنریم خیلی بهتر از کارای محاسباتیم باشه؛ درحالیکه ریاضی و کارای محسباتیم خیــــلی از ورزشم بهتره!:-" (دوستان در اطلاعن!)

error

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
قبلنا تفننی میخوندم :D
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

با هوشی اون چیزی نیس که ادمای عادی فک میکنن
باهوشی یعنی درک فراتر از باور مثل عرفان و ...
و چون دست چپ ها نیمکره ی راستشون فعال تره و این نیم کره مربوط به ماورا میشه روانشناسان اینو میگن

و چیزایی که تو کتاب سوم گقته خیلی دقیق نیس
من خودم دست چپم ولی ریاضیاتم و سرعت محاسباتم خیلی بالاس ( ریا :-") و همیشه سر نقاشیام یه مامانم متصل بودم :D

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

واقعا چپ دست ها تو کارای تجسمی بهترن ؟!

پس چرا من با وجود ِ راست دست بودن اصلا تو کارای محاسباتی خوب نیستم ُ بیشتر مثل چپ دست ـام ؟

ینی اینقدر دقیق میشه گفت که هر گروه تو چی بهترن ؟! تازه بیشتر آدم ـا هم راست دست ـن و این همه ما هنرمند ُ مهندس ُ اینا داریم اکثرا راست دستن !

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

بچه ها مغز هنوز یه چیز ناشناخته هست. و در بعضی موارد اگه اطلاعاتی میدن صرفا آماریه که از تعدادی از افراد جمع آوری شده و ممکنه راجع به خیلیا صدق نکنه (به خاطر تفاوت های فردی)
من خودم دست راستم و ریاضی و محاسباتم خوبه ولی استعدادم توی تجسم و هنر و اینا کمتر از بقیه ی چیزاس.

• شروع کننده موضوع

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

خب ميدونين، طبق امار گفته شده چپ دستا با هوش ترن و به اين معنيه كه مثلا از بين١٠٠نفر چپ دست ٦٠ نفر باهوشند و از بين ١٠٠دست راست ٤٠ نفر باهوشن(البته به طور مثال گفتم) أمار دقيقشو پيدا ميكنم و ميذارم اينجا :)

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از مـهـ شیـد . :
واقعا چپ دست ها تو کارای تجسمی بهترن ؟!

پس چرا من با وجود ِ راست دست بودن اصلا تو کارای محاسباتی خوب نیستم ُ بیشتر مثل چپ دست ـام ؟

ینی اینقدر دقیق میشه گفت که هر گروه تو چی بهترن ؟! تازه بیشتر آدم ـا هم راست دست ـن و این همه ما هنرمند ُ مهندس ُ اینا داریم اکثرا راست دستن !
ببینید چپ دست و راست دستی در بزرگ سالان زیاد معلوم نمی کنه
چون قدیم چپ دستی رو بد می دونستن و خیلی از بچه های چپ دست رو به زور راست دست کردن
و خوب به مرور عادت می کنه انسان به اون دست هم ولی مغزش که عوض نشده !
یه چیز دیگه هم که هست اینه که بچه ها از بزرگترا الگو میگیرن
و امکان داره بچه ها وقتی دیده باشه مامان باباش با راست مینویسن اون هم از اولین دفعه با راست بنویسه و به اون عادت کنه
ولی در کل راست دست باشه

در مورد دقیق گفتن هم نه دقیق نیست این آمار
ولی میگن اکثر اونایی که با اون دست مینویسن این خصوصیت رو بیشتر دارن

در مورد خودم هم راست دستم
ولی هم محاسباتم خوبه هم نقاشیم و هنر های تجسمی :-/

ما حتی یه معلم داشتیم با هر دو دست مینوشت تازه یه ابتکاری هم که داشت این بود که می تونست با دست چپ از انتها شروع کنه و با دست راست از ابندا و اینا رو به هم برسونه x:

در کل هم به نظرم اگه می خوان برسی کنن باید رو کودکان ازمایش کنن

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

خب درمورد اینکه کدومشون هوششون بیشتر ـــِ چیزی نمیدونم :-?
ولی درمورد این مطلبی که تو کتاب علوم سوم راهنمایی نوشته فک میکنم خیلیا هستن که چپ دستن و محاسباتشون خیلی بهتر از تجسم ـــِ
به هوش های مختلف خود فرد هم بستگی داره

من چپ دستم ولی محاسباتم خیلی بهتر از تجسم امه :D

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از ❤[email protected]♓ :
خب ميدونين، طبق امار گفته شده چپ دستا با هوش ترن و به اين معنيه كه مثلا از بين١٠٠ نفر چپ دست ٦٠ نفر باهوشند و از بين ١٠٠دست راست ٤٠ نفر باهوشن(البته به طور مثال گفتم) أمار دقيقشو پيدا ميكنم و ميذارم اينجا :)

منبع لطفا + مثالت چرا این‌جوریه؟ + باید باهوش رو تعریف کنی (ضریب هوشی چند؟)

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

به نقل از ســــــهیل :
یه چیز دیگه هم که هست اینه که بچه ها از بزرگترا الگو میگیرن
و امکان داره بچه ها وقتی دیده باشه مامان باباش با راست مینویسن اون هم از اولین دفعه با راست بنویسه و به اون عادت کنه
ولی در کل راست دست باشه
ببین همیشه هم این طور نیست. مثلا تو خانواده ما پدر و مادرم راست دستن ولی منو برادرم چپ دست! :-/ خیلی دقیق نیس چیزی که گفتی.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از Katayoun.F :
ببین همیشه هم این طور نیست. مثلا تو خانواده ما پدر و مادرم راست دستن ولی منو برادرم چپ دست! :-/ خیلی دقیق نیس چیزی که گفتی.
اگه دقت کنی جملم با "امکان داره" شروع شده
۱۰۰٪ نگفتم اینجوریه
و خوب با توجه به عوامل دیگه ای که می تونه باز نتیجه رو تغییر بده
نتیجه ی دقیقی به دست نخواهد امد

• شروع کننده موضوع

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

درصد راست دستان، داراي نيم كره هايي هستند كه عملكردي تقسيم شده دارند اما تنها20درصد از چپ دستان داراي مغزي هستند كه اين چنين تقسيم بندي در وظايف نيم كره هايشان وجود دارد. نيم كره چپ، به طور اختصاصي عهده دار زبان و گفتار و نيم كره راست، مسئول هيجانات و پردازش تصويري است. دكتر " مايكل كورباليس" استاد دانشگاه " اوكلند" به عنوان يك متخصص در زمينه نيم كره هاي مغزي، اعتقاد دارد، بهره جستن نيم كره هاي مغز از وظايف متفاوت، بازدهي مغز را افزايش مي دهد. او مي گويد: امتيازي براي برتري نيم كره ها وجود دارد به اين صورت كه كاركردهاي متفاوت، متمركز به يك نيم كره خاص مي شوند. " كورباليس" اعلام كرده كه حدود 90درصد مردم، راست دست هستند و 10درصد باقي مانده مجموعه اي از چپ دستان و افرادي با قابليت استفاده ازهر دو دست مي باشند. براي سال هاي متمادي، شواهدي نقل مي شد مبني بر اين كه چپ دستان، ممكن است تفكرخلاقانه تري نسبت به راست دستان داشته باشند و تحقيقات اخير نيز آن را تاييد مي كند. طي تحقيقي در سال 2007، مشخص شد كه موسيقيدانان، نويسندگان و نقاشان به طور معني داري گرايش به چپ دستي دارند. " كورباليس" در اين خصوص نظريه اي دارد: "راست دستان شايد خود را به ايده اي محدود سازند اما چپ دستان، آن ايده را قبول داشته و در عين حال مايل هستند راه حل هاي ديگري نيز ارائه دهند.

خواهش ميكنم اينو بخونين مخصوصا اين قسمت كه گفته:اين كه چپ دستان، ممكن است تفكرخلاقانه تري نسبت به راست دستان داشته باشند و تحقيقات اخير نيز آن را تاييد مي كند...

همچنين "دكتر كريستوفر روبك" استاد اقتصاد دانشگاه " لافايت" آمريكا معتقد است كه چپ دستان، خلاقيت خود را به طور مستقيم در بانك ذخيره مي كنند. او در مطالعه اي دريافت در شغلي يكسان، چپ دستان در مقايسه با راست دستان، درآمد بالاتري كسب مي كنند (به طور ميانگين 15درصد.) در اين زمينه است كه تفكر خلاقانه، ارزش هاي خود را به نمايش مي گذارد. چپ دستان نيز به ميزان بالاتري به دنبال بازگشت به تحصيل يا ادامه دادن آن مي باشند
:)

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

اهم اهم !! وارد می شوم!
خب دوستان!

من چپ دست هستم : کارهای هنریم و سلیقه ایم : کار با رنگ طراحی نقاشی ایده پردازی و کلا هنرر و اینام خیلی خوبه

و در تجسم و تصویرسازی فوق العاده ام! (ریا :-") ولی جدا خودم تو این همه قدرت تجسم می مونم گاهی

* دیدم موارد چپ دست با تجسم کمه گفتم ابراز وجود کنیم :Dسوال داشتین بپرسین موش آزمایشگاهیتون شیم :))

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از کهکشان... :
اهم اهم !! وارد می شوم!
خب دوستان!

من چپ دست هستم : کارهای هنریم و سلیقه ایم : کار با رنگ طراحی نقاشی ایده پردازی و کلا هنرر و اینام خیلی خوبه

و در تجسم و تصویرسازی فوق العاده ام! (ریا :-") ولی جدا خودم تو این همه قدرت تجسم می مونم گاهی

* دیدم موارد چپ دست با تجسم کمه گفتم ابراز وجود کنیم :Dسوال داشتین بپرسین موش آزمایشگاهیتون شیم :))
خوب الان در محاسبات چگونه عمل می کنید ؟!

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از ســــــهیل :
خوب الان در محاسبات چگونه عمل می کنید ؟!

استعداد خیلی خاصی نداشته ام به طور ویژه توی محاسبات!
بیشتر با تمرین ریاضیم رو رسونده ام به سایر درسام

ولی مثلا یه چند جلسه توی کلاسای المپیاد ریاضی و شرکت کردم کارم خوب بود ولی اونم بیشتر به خاطر استدلال قویم بود
استادشم میگفت استدلالت خوبه
ولی توی " محاسبات " بیشتر با پشتکار میرم جلو تا استعداد!
امیدوارم رسونده باشم مطلبو :D

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

بعله!
آقا من دقیقا خلافِ این چیزایی که شما میگین شنیدم!
این که چپ دستا،کارای محاسباتی ـشون خوبه و هنری افتضاح! :-"
من خودمم چپ دستم!اصن توی کارای هنری استعدادم یه چیزیه زیرِ صفر :D :-"
ولی خوب ریاضیم خیلی خوبه!
اینو ببینید:
به نقل از ℳademoiselle :
tumblr_m15jswm8Wf1rs1h6io1_500.jpg

rataniot

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
زیست شناسی,ریاضی
رشته دانشگاه
در حال حاضر کنکوری

این که میگید مغز از دو نیمکره ی چپ و راست تشکیل شده الان دیگه اعتبار نداره. الان یه نظریه مطرحه که میگه مغز از چهار قسمت تشکیل شده ( یه علامت + از بالا روی مغز فرض کنید). هر فردی دو تا از این چهار قسمت مغزش فعالتره که هیچوقتم این دو قسمت کنار هم نیستن یعنی اگه از بالا روی مغز یه محور مختصات بکشیم یا بخشهای 1 و 3 فعالترن یا بخشهای 2 و 4 ! (میدونم خیلی خیلی بد توضیح دادم :D)
روی همین حسابم میگم که بحثتون یکم ایراد داره...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

به نقل از RATANIOT :
این که میگید مغز از دو نیمکره ی چپ و راست تشکیل شده الان دیگه اعتبار نداره. الان یه نظریه مطرحه که میگه مغز از چهار قسمت تشکیل شده ( یه علامت + از بالا روی مغز فرض کنید). هر فردی دو تا از این چهار قسمت مغزش فعالتره که هیچوقتم این دو قسمت کنار هم نیستن یعنی اگه از بالا روی مغز یه محور مختصات بکشیم یا بخشهای 1 و 3 فعالترن یا بخشهای 2 و 4 ! (میدونم خیلی خیلی بد توضیح دادم :D)
روی همین حسابم میگم که بحثتون یکم ایراد داره...
نه اصن بد توضیح ندادی
فک کنم هیچ کس از بچه های تاپیک از این نظریه خبر نداش ;;)
خود منم اولین باره که شنیدم میشه بگی این نظریه رو کی مطرح کرده و مربوط به چه سالیه؟
مرسی

بالا