• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا لهجه ها دارن فراموش میشن؟

• شروع کننده موضوع

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی
از عنوان تاپیک پیداس سر چی میخوایم بحث کنیم
من خودم به شخصه تقریبا لهجمون رو دست و پا شکسته بلدم
به نظرتون علت این که لهجه ها دارن فراموش میشن چیه؟

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : چرا لهجه ها دارن فراموش میشن؟

خب من فکر میکنم مهمترین دلیلش اینه که لهجه داشتن بی کلاسیه !
شاید فکر کنید شوخی میکنم ولی واقعا اینجوریه ... خود ما وقتی یکی با لهجه ی خاصی صحبت میکنه اولین واکنشمون چیه؟ مسلما ریز ریز خندیدن -متاسفانه البته-

البته نکته ی قابل ذکر اینه که این واکنش نسبت به همه ی لهجه ها یکسان نیست و گویندگان لهجه ی مثلا اصفهانی یا گویندگان مثلا مشهدی فرق دارن و شاید برترن !

spider girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
بندرعباس
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
مکانیک

بعضی خانواده ها میگن بچشون اول فارسی یاد بگیره بعد لهجه خودمونم یاد میگیره دیگه... ولی دیگه یاد نمیگیره اگه هم بگیره حرف نمیزنه
شاید مثه بالایی من میخوان موقع فارسی حرف زدن لحجه نداشته باشه...
شاید زیاد دیدن مردم به لحجه هم میخندن... آره دیگه افراد حتی موقع فحش دادن یا غیبت کردن هم لحجه ی طرف رو عیب میدونن!
من خودم تو خونه همش بام بندری حرف میزدن یادم نمیاد چطور فارسی یاد گرفتم! ولی یادمه تو مهدکودک فارسی حرف میزدم تو خونه بندری!
بنظرم آدم فارسی حرف زدنو خود به خود یاد میگیره لحجه رو اگه تو خونه یاد نگیره دیگه به عنوان زبون مادری باش راحت نیس
مثلا دوستم مامان باباش نظرشون همین بود که بزار اول فارسی یاد بگیره... بندری بعدِ فارسی... الآن دوستم بندری میفهمه چی میگن ولی هیچوقت حرف نمیزنه با خانواده هم فارسی میحرفه!

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

این که تو دنیا انقدر زبان های متفاوت و گویش های متفاوت و در آخر هم لهجه های متفاوت داریم، بخاطر اینه که دنیا در گذشته خیلی از هم جدا بوده. حتی دو تا شهر که مثلا صد کیلومتر با هم فاصله داشتن با هم ارتباط کمی داشتن. این باعث می شد که هر کودوم گفتار خودشونو داشته باشن و باقی هم بمونه و فرسایشی نداشته باشه.

اما این روزگار، روزگار متفاوتیه. الان آدم های دنیا به هم مرتبط شدن، چه برسه به مردم یک کشور. رسانه ها گویش معیار رو به همه جای کشور عرضه می کنند و نسل جدید با این گفتار بزرگ می شه. وقتی افراد مختلف در یک گروه و جامعه با هم سیر می کنند، به یک استاندارد مانندی می رسند.
برای همینه که در گذر زمان زبان های مختلفی هم کم کم حذف می شن.

خوب و بدش رو نمی دونم. اینکه همه دنیا استاندارد سازی بشن و شبیه هم باشن رو دوست ندارم. کمونیسم فکریه یه جورایی!
اما از طرف دیگه مثلا تو این مورد خیلی راحت تر و به صرفه تره که همه مردم به یه زبان صحبت کنن. یک چیزی هم که هست اینه که برخلاف رسانه های عام که هی اصرار دارن بگن همه گویش ها و لهجه های مردممون زیبا و دوست داشتنی اَن، به نظر من اکثریت این گویش ها و لهجه ها اصلا هم دوست داشتنی نیست و به گوش زیبا نمی آد.

علی ایّ حال، خارج از عقیده من و شما، این مسیریه که زبان طی می کنه و مقابله باهاش فایده ای نداره. و اینهایی که هی می خوان با این قضیه بجنگن و انتقاد می کنن که باید زبان ها و فرهنگمون رو حفظ کنیم اشتباه می کنند. از اختیاز من و شما خارجه.
تِمام : )

• شروع کننده موضوع

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی

به نقل از کوروش :
این که تو دنیا انقدر زبان های متفاوت و گویش های متفاوت و در آخر هم لهجه های متفاوت داریم، بخاطر اینه که دنیا در گذشته خیلی از هم جدا بوده. حتی دو تا شهر که مثلا صد کیلومتر با هم فاصله داشتن با هم ارتباط کمی داشتن. این باعث می شد که هر کودوم گفتار خودشونو داشته باشن و باقی هم بمونه و فرسایشی نداشته باشه.

اما این روزگار، روزگار متفاوتیه. الان آدم های دنیا به هم مرتبط شدن، چه برسه به مردم یک کشور. رسانه ها گویش معیار رو به همه جای کشور عرضه می کنند و نسل جدید با این گفتار بزرگ می شه. وقتی افراد مختلف در یک گروه و جامعه با هم سیر می کنند، به یک استاندارد مانندی می رسند.

اما یه چیزی هست واونم این که من خودم خیلی ها رو میشناسم که داخل محیط خانواده با لهجه حرف میزنن
اما وقتی بیرون ازاین محیط قرار می گیرن جمله هاشون میشه جمله های کتاب فارسی با این که وقتی تو شهر خودشون هم هستن طبیعتا بقیه هم اون لهجه رو متوجه میشن

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

دیدگاه جامعه...
وقتی تا یه کم می یای بزنی تو خط لهجه همچین یه جوری برمیگردن بهت نگاه می کنن یا مسخرت می کنن آدم مغز خر نخورده که بازم با لهجه حرف بزنه...
من خودم لهجه ندارم ولی می بینم بعضی از دوستام که لهجه دارن به خاطر همین اذیتا چه قدر مواظب حرف زدنشونن...

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

الان کل ملت فکر میکنن لحجه داشتن بی کلاسیه و... :|در صورتیکه تو کل دنیا ملت به لحجه هاشون افتخار میکنن و یه جورایی نماد میدوننش /m\ و افتخار میکنن که لحجه مثلن اسکاتلندی دارن و متعلق به اسکاتلند هستن (مثلن :D)
ولی تو ایران همه فک میکنن لحجه داشتن ننگه :-<

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

چیزی که وجود داره اینه که همه فک میکنیم این مشکل مردمه!
اول آدم باید خودشُ اصلاح کنه.
دقیقا به قول ارنواز یه لهجه ای مثه اصفهانی فرق داره ولی یه لهجه ی عجیب غریب بشنوین همون لحظه ی اول 8->میشین؟
اکثریت نمیشیم واقعا.

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

با اين تيكه كاملا موافقم اما عقيده دارم كه با وجود اين نبايد انسان اصالت خودش رو از دست بده.
مثلا بهتره تو خونه و فاميل با لهجه يا زبان خودمون بحرفيم اما تو جامعه و عموميت با گويش معيار صحبت كنيم.

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

فکر میکنم مشکل اینجا باشه که هیچ وقت یه لهجه‌ی خاص با گویش.معیار یک زبان به صورت ۱۰۰% کنار هم نمیتونن باشن. ینی اونی.که تسلط کاملی رو یه لهجه داره خواه ناخواه وقتی هم بخوااد به زبان معیار حرف بزنه اون لهجه‌ای که داره روی حرف زدنش تاثیر میذاره. عکس قضیه هم هست که توی نسل ماها ملموس تره! ینی وقتی بخوایم به.یه لهجه‌ی خاصی.حرف بزنیم اکثرآ دچار مشکل میشیم!

اینه که آدم مجبور میشه یکی از این دو رو انتخاب کنه و به عنوان نحوه‌ی کلام غالبش استفاده کنه و معمولآ هم گویش معیار انتخاب میشه و نتیجش میشه کنار گذاشتن لهجه های مختلف.

نظر شخصیم اینه که دور شدن لهکه ها و واحد شدن زبان چیز خوبی هم هست! باعث مییشه آدما راحت تر باهم ارتباط برقرار کنن! الان من به عنوان آدمی که ساکن مشهدم خیلی وقتا میشه که حرفای مشهدیای اصیل رو متوجه نمیشم و این از یه طرف من رو اذیت میکنه از یه طرف هم باعث میشه نتونم با دور و بریام ارتباط برقرار کنم! اگه این لهجه نبود دیگه این مشکل هم واسه منِ نوعی بوجود نمیومد.

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

نِمِدِنُم والا :D

ولی لهجه ها فراموش نشدن ، فقط ما تازگیا فارسی رو با لهجه آمریکایی صحبت میکنیم مثل بای و کال و اینا

Sahdis

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
:)مركز راهنمايي فرزانگان رشت
شهر
:)رشت

شايد بيشتر اين شده كه مادر پدرا تو خونه فارسي معمولي صحبت ميكنن و اون لحجه اي داشتن در بچگي الان ندارن!و اين باعث شده بچه هاي امروزي لحجه داشته باشن!
پ.ن:تو دخترا كم تر پيدا ميشه كه لحجه وجود داشته باشه ولي پسرا واقعا زيادن!

کیانا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم

واقعا نمی دونم.
اما تو شهر ما فقط یه قسمت خاصی از شهر بلدن با لهجه حرف بزنن.
تو مدرسه ما بدون اغراق فقط یکی دونفرن که می تونن قمی صحبت کنن.
من که خودم اصلا یادم رفته لهجه قمی رو!

1024

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
یادش به خیر قدیما...
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
بازم ریاضی!

به نقل از کیانا :
واقعا نمی دونم.
اما تو شهر ما فقط یه قسمت خاصی از شهر بلدن با لهجه حرف بزنن.
تو مدرسه ما بدون اغراق فقط یکی دونفرن که می تونن قمی صحبت کنن.
من که خودم اصلا یادم رفته لهجه قمی رو!

آره راس میگه
منم اصلا قمی بلد نیستم
البته قمی هم نیستم فقط قم بزرگ شدم

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

مـردم مـا مـردمی اند ک لهـجه واسـشون بـی کـلاسیـه و کـلمات بیگـانه رو اسـتفاده کـرده کـلـاس

و فقـط آدم میـتونه تـاسف بـخوره

بالا