• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خواب و رؤیا

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
بحث خواب و خواب دیدن خیلی بحث گسترده ‌ایه و هنوز هم تحقیقات دراین باره ادامه داره. خیلی از موضوعاتش هست که برای من مبهمه، مثلاً ؛

چی میشه که خوابمون میبره؟
وقتی خوابیم مغزمون چی کار میکنه؟
چی میشه که خواب میبینیم، خواب اتفاقی که مربوط به آینده‌ است؟
چجوری کابوس میبینیم؟ ...

تو انجمن روانشناسی و پزشکی و فراسرشت چند تا تاپیک مرتبط هست، اما گفتم خواب دیدن رو از دیدگاه نوروساینسی بررسی کنیم.
اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید بگید که روشون بحث کنیم.

+ تاپیک‌های مرتبط :
بی‌خوابی
بی‌خوابی
خواب‌های سریالی

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : خواب، رویا و اختلالات مربوط به خواب

خب ميدونيم مغز از نظر الكتريكي فعاله. از كجا؟ از اونجايي كه وقتي يك سري الكترود رو روي نقاط مختلف و البته مشخصي روي سر وصل ميكنيم ، ميتونيم شاهد تغييراتي در شكل خروجي اون دستگاه باشيم.
وقتي نوع و ميزان فعاليت تغيير ميكنه، نوع فعاليت الكتريكي هم تغيير ميكنه. مثلن وقتي در حالت آرامش عضلاني هستيم و چشمامونم بستست و افكارمون داره همين جور الكي الكي از جايي به جاي ديگه ميره، امواج آلفا رو در الكتروانسفالوگرام ( E.E.G. يا همون نوار مغز ) ميبينيم. امواج آلفا يك سري امواج منظم هستن كه ظاهراً به طور ميانگين ٠/١ ثانيه هر موجيش طول ميكشه.
وختي چشامونُ باز كنيم و روي يك مسئله اي فسفر بسوزونيم (!) امواج آلفا يكهو ناپديد ميشن و يك مدل امواج ديگه اي ظاهر ميشن به نام بتا. بتاها خيلي نامنظمن و هرموجيش هم به طور ميانگين ٠/٠٣ ثانيه طول ميكشه.
خب تا اينجا مقدمه بود! پس ميدونيم يك سري امواج هستن كه در شرايط بيداري ايجاد ميشن، و چقد ميتونه جالب باشه اگه همين امواج توي خواب هم ديده بشن! پس ميريم سر آزمايش ها و پژوهش ها!

• اول چكار ميكنن؟! ميان روي فردي كه ميخوان روش آزمايش كنن ُ از اين سيما به سرش وصل كنن رو يه كاري ميكنن عادت كنه تا خوابش مثل خواب توي تخت و روي بالش عزيزش بشه! ( مثن چن روز ميان توي آزمايشگاه با اين سيما و دم ُ دستگاه مزاحم عادتش ميدن )
توي خواب با يك سري امواج ديگه مواجه ميشيم به نام دلتا. دلتا ها امواج آهسته اي هستن كه ١٠ دقيقه پس از به خواب رفتن ايجاد ميشن. و بدونين كه بسيار مشكله اگه بخوايم فردي رو كه نوار مغزش امواج دلتا رو نشون ميده بيدار كنيم. پس به همين خاطر به اين قسمت خواب ميگيم خواب عميق. ثابت شده اين مرحله از خواب مربوط به استراحت جسمانيه.
نيم ساعت كه از خواب ميگذره، بدون اينكه بتونيم بگيم به خاطر يه عامل خارجي اين اتفاق ميفته، امواج دلتا طرحشون عوض ميشه . و وقتي يك ساعت از خواب ميگذره نوار مغز نشون ميده كه فرد خوابيده كاملاً بيداره و مثله اينكه روي چيزي تمركز كرده؛ يني در واقع امواج بتا مانند ظاهر ميشن! بعد از ١٠ دقيقه اين حالت تموم ميشه ( به اين حالت ميگن "شبه خواب" )، توي نوار مغز يك سري امواج ديگه ميان و بعدش دوباره دلتا رو مشاهده ميكنيم. فقط فرقي كه اين دلتاها دارن اينه كه مثل اول خواب همچيني واضح نيستن.
٩٠ دقيقه ( ١/٥ساعت! ) كه از اين مرحله ي شبه خواب ميگذره، دوباره نوار مغز نشون ميده فرد بيداره ولي اينجا مدت زمان شبه خوابي حدوداً ربع ساعته. باز همون تغييرات رخ ميده و امواج دلتا كمرنگ و كمرنگ تر ميشن . باز دوباره بعد از ١/٥ ساعت بعد مرحله ي سوم و باز بعد از ١/٥ ساعت مرحله ي چارم پديدار ميشه.
اگه فردي كه داريم روش آزمايش ميكنيم به مدت كافي خوابيده باشه، حتي وارد مرحله ي پنجم هم ميشه.

• وجود اين شباهت طرح نوار مغز هنگام خواب ُ بيداري به ما ميگه كه هنگام خواب فعاليت رواني هشياري داريم. مثن اگه فردي رو كه خوابيده و امواج بتا رو نشون ميده بيدارش كنيم، بهمون فحش ميده و ميگه : زدي رويامُ قطع كردي بي شرف! رسيده بودم قسمت خوبش!:-"
و اگه همين كارو موقعي انجام بديم كه امواج بتا نيستن، يارو ميگه: ولم كن بذا بكپم!
شدت رويا همين طور كه از زمان خواب دور ميشيم بيشتر ميشه و خوابمون رنگي تر و خفن تر ميشه!
پس تا اينجا نتيجه ميگيريم كه ما رويا هارو در زماني ميبينيم كه امواج بتا ظاهر ميشن ( به اون زمان ميگن " مرحله ي متناقض " چون با وجود خواب بودن داريم مثله يك آدم بيدار فعاليت مغزي ميكنيم ) و كلاً ميشه ٢٠٪ از زمان كل خواب. و نكته اي كه هست اينه كه همه خواب ميبينن، ولي بعضيا ( در واقع بيشتر مردم ، اغلب اوقات! ) يادشون ميره.

اين تا اينجا...بقيشم واسه بعد! :د
+منابع:
Grenzen des Bewusstseins ( Über Wirklichkeit und Welterfahrung ) by Ernest Pöppel c. 1986
Aschoff, J., ed. Biological rhythms handbook of Behavioral Neurobiology. New York, 1981
Blackmore, C. Mechanics of the mind. Cambridge, 1976.

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

به نقل از ROzhiN :
چی میشه که خوابمون میبره؟
وقتی خوابیم مغزمون چی کار میکنه؟
چی میشه که خواب میبینیم، خواب اتفاقی که مربوط به آینده‌ است؟
چجوری کابوس میبینیم؟ ...
درود
بحث تو تاپیکای دیگه که بودش ولی خوب :

دوستمون بهراد گفتش که تو خواب چی کارا میشه و میکنن :D

مغرمون مرکز کنترل بدنمونه،چه اختیاری باشن و چه نباشن(سمپاتیک و پاراسمپاتیک)(به سمپاد هم ربطی نداره)
شما بعد از یه روز پرکار و خسته کننده میاید خونه
تماما احساس خستگی میکنید و مغزتون هم دستور استند بای میده
یه خواب برای رفع خستگی(ظهرا یا بعد از ظهرا مثلا)
تو این نوع خواب هم معمولا رویا نمیبینین
خوابیدن معمولا برای رفع خستگی و استراحت مغز هستش

اگه 11روز هم بصورت متوالی نخوابید ===========> مرگ

حتما شنیدین که :
پرکار ترین حالت مغز هنگام خواب هستش و بیکار ترین حالت هم هنگام تماشای تلویزیون
بله ممکنه که شما اولش تعجب کنین ولی حقیقته
در حال بیداری شما تحت اختیارتون (مثلا) پاهاتون رو تکون میدین
ولی تو خواب این نوع حرکات هم بر گردن حواس غیر ارادی میفته
(اونایی که تو خواب تکون میخورن مثلا)

کابوس که برمیگرده به ضمیر ناخودآگاهتون یا خاطرات ترسناک و وحشتناک تون
(جدیدا خوندم که استرس هم تاثیر بسزایی رو کابوس دیدن داره)

خواب اتفاقی که مربوط به آینده هم هستش که موضوع علمیی هستش که داره روش بحث میشه
خیلی هم معروفه
(ما قبلا بصورتی دیگر در این جهان بوده ایم،حال تغییر وضعیت داده ایم و بار دیگر در آنیم)

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بهراد یعنی ما فقط تو مرحله شبه خواب (جمعاً 1-2 ساعت) داریم خواب میبینیم؟ :-?
بعد اگه این وسط یکی هی بیدار شه و دوباره بخوابه همون مرحله که بوده ادامه پیدا میکنه یا نه از اول امواج دلتا و... ؟

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از ROzhiN :
بهراد یعنی ما فقط تو مرحله شبه خواب (جمعاً 1-2 ساعت) داریم خواب میبینیم؟ :-?
بعد اگه این وسط یکی هی بیدار شه و دوباره بخوابه همون مرحله که بوده ادامه پیدا میکنه یا نه از اول امواج دلتا و... ؟
آره...ما حدود 2 ساعت خواب میبینیم
نه...اگه بیدار بشه، در واقع به یه حالت منحصر به فردی وارد میشه...طوری که اغلب خوابی رو داشته میدیده یادش میره و برای مدت چند دقیقه شروع به رویا پردازی ها تازه میکنه و دوباره خوابش میبره و از اول مراحل طی میشه.
من کتابا و مقالات جالب و زیادی دارم، ولی حوصلم نمیشه تایپ کنم :-"
ولی سعی میکنم همین روزا مطلب رو بیشتر باز کنم...

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
تعبیر خواب یا حقیقت علمی؟

سوالی که مدتیه برای من پیش اومده:

چه می شه آدم خوابی رو می بینه اونوقت خوابش به حقیقت می پیونده؟! باید در این مورد تحقیقاتی شده باشه. اگه قرار باشه که این یه توجیه علمی داشته باشه آیا می شه توی نوروساینس توجیهی براش پیدا کرد؟ و در کجای اون؟ :-?

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز
پاسخ : تعبیر خواب یا حقیقت علمی؟

اینکه بگیم همون خواب به حقیقت میپیونده
منظورت اینه که تو امروز با صحنه ای مواجه میشی و با خودت میگی: اِ من پریشب اینو خواب دیده بودم؟

خوب این دژاوو هه

ولی اگه تعبیر خواب منظورته
خوب این ربطی به نوروساینس نداره که :-?? :-?? :-?? :-?? :-?? :-??

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

ولی اگه تعبیر خواب منظورته
خوب این ربطی به نوروساینس نداره که :-?? :-?? :-?? :-?? :-?? :-??

درسته چیزی که تا الان هست می گه ربطی نداره. اما یه لحظه تخیلتون رو روی این متمرکز کنین که اگه بخواد ربط داشته باشه و اگه تعبیرخواب واقعا یه دلیل علمی داشته باشه، این دلیل چطور دلیلی ممکنه باشه و از چه راه یا استدلالی ممکنه این ثابت بشه؟

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب خیلی وقتا خوابایی که ما میبینیم میتونه از ترس‌هامون یا آرزوهامون نشأت بگیره.
مثلا من دوست دارم که برم فلان جا مسافرت، خب بهش فکر میکنم و خوابشم میبینم که رفتم اونجا. حالا در آینده ممکنه این اتفاقا واقعا بیفته و چیز خیلی عجیبی هم نیست ، چون دوست داشتم برم و رفتم. حالا این یعنی خوابم تعبیر شده؟
یا مثلا خواب میبینی که فلان امتحان رو 20 شدی، درس میخونی و 20 میشی.
منظورم اینه که خیلی وقتا اینکه خوابمون تعبیر شه یا یه اتفاق مرتبط با خوابمون تو زندگیمون بیفته، عجیب نیست چون اکثر خوابایی که ما میبینیم به افکار و دغدغه ‌هامون مربوطه.

اما راجعبه اینی که میگن مثلا اگه خواب دیدی داری پرواز میکنی، یعنی فلان اتفاق میفته برات و اینا فکر کنم به ناخودآگاهمون برمیگرده.
البته این بحث میشه روانشناسی بیشتر ... باید وارد نظریات فروید درمورد خواب بشیم .

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اتفاق افتاده واستون که دقیقا وقتی داره خوابتون میبره حس میکنید که افتادید تو یه چاه یا یه همچین چیزی، و بعد همون لحظه از خواب میپرید؟
قضیه چیه؟
ربطی به اینا داره؟‌

× بهراد ما همچنان مشتاقانه منتظر هستیم که بیای و مطلب رو بیشتر باز کنی 8-> :-"

ویرایش بلاکر: بهراد دیگه سایت نمی یاد!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

والا ب ما ک گفته بودن دیگه پست نده تو این انجمن :-"
ولی با اجازه ی بلاکر!
اینسپشن رو دیدید؟...
"ضربه"تنها چیزیه ک آدم رو از خواب میپرونه...
یعنی مثلا اگه توی خواب خواب ببینی افتادی و سقوط کردی موقع برخوردت ب زمین بیدار میشی...

البته فکر کنم باز دلیل نوروساینسیش برجا باشه :-?این ک من گفتم بیشتر دلیل روانشناختی بود

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

فکر می‌کنین آدمای نابینا هم خواب می‌بینن؟ اگر آره، خواب‌دیدنشون چه فرقی با بقیه داره؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از نسترنّگار :
فکر می‌کنین آدمای نابینا هم خواب می‌بینن؟ اگر آره، خواب‌دیدنشون چه فرقی با بقیه داره؟
باید از خودشون پرسید:د

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خُب خواب که فقط صدا نیست، احساسم هست، همه حواسه در حقیقت :-?

× آهان این رو یادم رفت؛ نابینا رو سه دسته در نظر بگیریم؛ نابینای مادرزاد، نابینا از کودکی (زیر ۱۰) و نابینا از بزرگسالی (حدود ۳۰ سال). چون خوابی که ما می‌بینیم شبیه‌سازی دنیای واقعیه، بازتاب تجربیات هر‌روزه است. اگر یک نفر این دنیا رو ندیده باشه درباره چی خواب می‌بینه؟

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

به نقل از نسترنّگار :
خُب خواب که فقط صدا نیست، احساسم هست، همه حواسه در حقیقت :-?

× آهان این رو یادم رفت؛ نابینا رو سه دسته در نظر بگیریم؛ نابینای مادرزاد، نابینا از کودکی (زیر ۱۰) و نابینا از بزرگسالی (حدود ۳۰ سال). چون خوابی که ما می‌بینیم شبیه‌سازی دنیای واقعیه، بازتاب تجربیات هر‌روزه است. اگر یک نفر این دنیا رو ندیده باشه درباره چی خواب می‌بینه؟
با استفاده از اون قوه ی تخیل و چیزایی که براش تعریف میکنن

الان من سفر شمالم رو برات تعریف کنم تو تو ذهنت مجسمش میکنی(مورد دوم و سوم)

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

بعضی از خوابا هستن که دارن برات پیشگویی میکنن!
یعنی تو یه خوابی رو دیدی در صورتی که اصلا قبلا در مورد موضوع خوابت فکر نکردی! الان این مهمه که این خوابا از کجا نشات میگیرن؟!

اینکه میگن مغز انسان ها به هم موج میفرستن! (اینه دیگه؟!) شاید بخشیش به این مربوط بشه!
مثلا کسی در حال طرح نقشه ای علیه ما هست! برای این نقشه داره برنامه ریزی میکنه! الان مغز اون شخص چون فقط به ما فکر میکرده اون افکار رو به ما منتقل میکنه!
(نظر من اینه بخشیش! نمیدونم دقیق درست باشه یا نه!)

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

الان این مهمه که این خوابا از کجا نشات میگیرن؟!

آره آره بحث این تاپیک همینه. الان تنها چیزی که مهمه همینه. قرار نیس بگیم خواب ها می تونن آینده رو بسازن. قراره بگیم خوابی که ربطی به آینده پیدا کرده چطور در مغز شکل گرفته (چون به هر حال اون خواب از نظر زمانی عقب تر از رخدادی بوده که اتفاق افتاده - حتی شاید این یه دلیل فیزیکی و مرتبط با مفهوم فیزیکی زمان داشته باشه) و این رو می خوایم از نقطه نظر علمی بررسی کنیم که اگر بخواید یه توجیه علمی داشته باشه، اون چی می تونه باشه.

اینکه میگن مغز انسان ها به هم موج میفرستن! (اینه دیگه؟!) شاید بخشیش به این مربوط بشه!

آفرین! اتفاقا این یکی از همون دلایل علمی هست که سعی دارن باهاش اینطور خواب هایی رو به شکل علمی ثابت کنن.

نظر دیگه ای نیست؟!

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

این که یه خابی بعد از یه مدت ب حقیقت بپیونده رابطه مستقیم نمیتونه با حقیقت علمی ـش داشته باشه الزاما.
ممکنه بعد یه مدت چون همه ـش ب فکر اون خاب بودیم ،توو دنیای ـه واقعی عملی شه.
البته خاب هایی هم ک میبینیم خودشون تحت ـه کلی شرایطن ؛ مثلا اینکه چی فکر مارو مشغول کرده قبل خاب، چی غذایی قبل ـه خاب خوردیم و محیط! :-"

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : خواب و رؤیا

یک سؤال در رابطه با خواب دیدن:

آیا خواب دیدن فایده‌ای هم داره؟ یا صرفاً نتیجه و محصول فرعی یک سر اتفاق‌های دیگه توی مغزه و فایده‌ای نداره؟

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)
پاسخ : خواب و رؤیا

خواب دیدن از نظر من یه فایده خوبی که داره،تو خواب انسان با خودش روراسته، بعضا من کلی از خودم دیدگاه های آرمانی دارم و به طورمثال اگر فلان اتفاق بیوفته من اون واکنش رو انجام میدم و...
اما تو خواب میبینم که این طور نیست و من باید خودم رو آماده تر کنم
بعضا تو خواب میبینم ککه بعضی از بستگان فوت میکنن،و من از الان خودم رو آماده کردم
(حداقل خوبی :د )

بالا