• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دانشگاه

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
و جانی که باید کند ...

حتما الان برای شمایی که این تاپیکو باز کرده سوال پیش اومده و جانی که باید کند یعنی چی ؟ اصلا قراره راجع به چی اینجا بحث بشه ؟

متاسفانه راجع به شتری که دیر یا زود در خونه هممون میخوابه و ما باید جان کندنی را بکنیم ! کنکور ! سوال من اینجا اینه که چرا تو این سالا

انقد کنکور مهم ه میخوان برن دانشگاه ؟ حتما آدم باید برود دانشگاه تا پیشرفت کند ؟ نمی شود بدون رفتن به دانشگاه پیشرفت کرد ؟ یک

آدم ، بدون رفتن به دانشگاه آدم نیست ؟ مگر دانشگاه کارخانه آدم سازی است که اگر آدم نرود ، آدم نشود ؟ چرا جوان ما امکان رشد و

پیشرفت خود را فقط در ورود به دانشگاه میبیند ؟ و متاسفانه چرا فرهنگ جامعه ما به سمتی میرود که فقط دانشگاه را وسیله آدم شدن

میداند ؟
آیا این طرز فکر مشکل دارد ؟ یا خیر ؟

آیا باید جلوی این طرز فکر را گرفت یا خیر ؟

این طرز فکر ما را به کجا خواهد رساند ؟ و نتیجه اش چیست ؟

چه چیزی باید جایگزین این تفکر شود ؟

مزایا و معایب این طرز فکر چیست ؟

نظرتون چیه راجع به اینا ؟ :D

×صواع: تغییر عنوان.

sheitoon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
rafsanjan
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی
پاسخ : و جانی که باید کند ...

ببینید کسی که میره دانشگاه با فرهنگ تر میشه تقریبا...البت به شهرشم بستگی داره...چون اونجا ادمای مختلف از فرهنگ های مختلف با زبون و لهجه های مختلف هستن...ادم باید باهاشون بسازه...به عقایذشون احترام بذاره...به خاطر هم اتاقیش اخلاق بدشو کنار بذاره...منظم تر باشه....با هر کسی یه جور رفتار کنه و غیره
(البته تو تعریف من از فرهنگ یک ادم بیسواد هم میتونه از یک پروفسور با فرهنگ تر باشه...تعریفی که من از انسان بافرهنگ دارم هیچ شخصی نداره چون تو این مسئله بیسیار تا بیسیار سخت گیرم)

• شروع کننده موضوع

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

شاید کسی به جای دانشگاه رشد خودشو تو زمینه دیگه ببینه بعد چون صرفا نرفته دانشگاه بوقی بیش نیست ؟

یعنی کسی که دانشگاه نمیره بی فرهنگه ؟ :-? میزان درک و فهم به دانشگاه مربوط است ؟ :-?

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نظر من این دید غلطیه که ادم فقط با دانشگاه رفتن کامل می شه
البته به نظرم این به این دلیل تو جامعه رایج شده چون همه فقط به تحصیلات عالی که در دانشگاه پیش گرفته می شه توجه دارن ، نه به استعداد ها و ذوق طرف مقابل.
ما ادمای زیادی داریم که دانشگاه رفتن و اسم دانشجو روشون بود اما نه استعدادی برا پیشرفت داشتند و نه ذوقی برا درس خوندن و در واقع هیچ بوقی نشدن ، ولی ادمایی هم داریم که رفتن به دانشگاه و خوندن درسایی که آیا به دردشون بخوره یا نخوره رو بی هوده می دونن و اصلا به دانشگاه فکر نمی کنن و خودشون دنبال علاقه و استعدادشون می رن که این به نظرم خیلی منطقیه.
البته من نمی گم که دانشگاه بده ، من می گم این که هر کس خودشو برای دانشگاه رفتن بکشه بدون این که هیچ انگیزه وعلاقه ای برای درس خوندن نداشته باشه و فقط به خاطر جو جامعه و دید مردم به جامعه بره دانشگاه ، نهایت بی عقلیه.
ما نمی تونین تنها این دید رو از سوی جامعه بدونیم و فقط جامعه رو مورد سرزنش قرار بدیم ، چون اگه دقیق نگاه کنیم می بینیم که خودمونم همین جوری هستیم ( البته کم و زیاد داره ) ، مطمئن باشید اگه خود ما دانش آموزا به انیم مسائل پرو بال ندیم و فقط به علایق خودمون توجه کنیم ، دیگه این طرز فکر های غلط تو جامعه بوجود نمیاد ( البته این طرز فکر از نظر من غلطه ها ، شاید بقیه دوسش داشته باشن )

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

اول بگم لیمو جان شما که خودت مدیر سایتی، به قوانین مطلع هستی، ایراد پستای دیگرانو میگیری باید وقتی تاپیک میسازی بیشتر برای عنوان گزاریش تفکر کنی :D

ولی درباره ی تاپیک : کاملآ صحیح هست ، خصوصآ دانشگاه های ما که بیشتر تئوری آموزش میدن تا عملی یعنی دانشجو وارد کار نمیشه تا وقتی که دکتراشو بگیره !(به طور معمول)

من برادرم دانشگاه تهران میره با بعضی از بچه های اون جا در ارتباطم . خیلیاشونو می شناسم الان دارن ارشد میخونن در کنارش راننده تاکسیم هستن !در این حد !
متاسفانه توی ایران جا افتاده که تنها روش موفق شدن دانشگاست .

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

بعضی از اهداف رو فقط از طریق دانشگاه میشه بدست آورد مثل مهندس یا پزشک شدن. اگه اونارو بذاریم کنار و کلی نگاه کنیم(واسه کسایی که اون اهداف رو ندارن)، بازم باید بریم دانشگاه چون استخدام بدون مدرک دهن پر کن اصلا وجود خارجی نداره. اگه از دید جامعه هم نگاه کنیم (به دلیل سطح بالای فرهنگ تو کشورمون) اونی که دانشگاه نره کودنه و نتونسته قبول شه. پس در هر حال دانشگاه رفتن سر جاشه.
اما اگه بخوایم تغییر رو تو این مورد ببینیم باید 500 یا 600 سال عمر کنیم تا تو چند نسل آینده همچین تغییری حاصل بشه(اونم اگه از الان فرهنگ سازی شروع بشه)

anahita96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
نقره ى شيمى
دانشگاه
علوم پزشكى تهران
رشته دانشگاه
پزشكى

تحصیل کردن باعث ارتقای سطح فکر جامعه میشه و خیلی مفیده از این نظر. و این که هرچی کارها تخصصی تر و با مهارت بالاتر انجام بشه کیفیت بالاتری خواهد داشت
پس مشکلی تو اصل قضیه ی تحصیلات دانشگاهی نیست

اما مشکلاتی که به خاطر عدم مدیریت صحیح تو جامعه ی ما به وجود اومده:
خب یه مشکلی داریم به نام کمبود یا بهتر بگم نبود کار!
سرمایه ی زیادی صرف تحصیل افراد میشه اما به خاطر نرخ بالای بیکاری و شغلای کاذب این سرمایه برگردونده نمیشه و از این نظر ضرر میزنه

و خب نمیشه به یه فوق لیسانسی که منشی شده بگیم چرا الکی درس خوندی؟
چون هدف اون از ابتدا منشی شدن نبود. اگه هدفش اون بود خب درس نمیخوند و خودشُ اذیت نمیکرد! اون که از اول نمیخواسته راننده یا مثلا منشی شه. مجبور شده

خیلی از افراد شغلشون با رشته شون همخونی نداره. این ینی کیفیت پایینتر انجام اون کار و هدر رفتن سرمایه و انرژی برای تحصیل افراد

یه مشکل دیگه ی تحصیلات هم اینه که تحصیلات تو جامعه ی ما شده پزشکی و مهندسی!
شغلای دیگه هم تحصیل میخوان. مثل علوم انسانی، رشته های هنری و ...
دانشگاه رفتن فقط دکتر و مهندس شدن نیس
هرکس تو هر زمینه بخواد کار با کیفیت انجام بده هرچی دانشش راجب کارش بیشتر باشه بهتر انجامش میده
چه اشکالی داره کسی که مثلا میخواد مثلا بره تو خط هنری تحصیلاتشُ هم داشته باشه؟ بهتر نیس اینجوری؟

درست نیس به خاطر این مشکلات بیایم بگیم خب حالا که کار نیس.. پس درس هم نخونیم و بریم تو یه کار دیگه موفق شیم! مطمئنا موفق شدن تو هرکاری نیازمند دانش راجب اون کاره
به جای این که فلسفه ی تحصیل دانشگاهیُ زیر سوال ببریم بهتره مشکلاتشُ حل کنیم که چیزی که هست به چیزی که باید باشه نزدیکتر شه

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از An@(-)!ta :
تحصیل کردن باعث ارتقای سطح فکر جامعه میشه و خیلی مفیده از این نظر. و این که هرچی کارها تخصصی تر و با مهارت بالاتر انجام بشه کیفیت بالاتری خواهد داشت
پس مشکلی تو اصل قضیه ی تحصیلات دانشگاهی نیست
درسته که تحصیلات مفیده و تخصص و مهارت بالاتر کیفیت بالاتری میاره، اما راه های زیادی واسه کسب مهارت هست. اگه پست اول رو بخونی (چرا جوان ما امکان رشد و پیشرفت خود را فقط در ورود به دانشگاه میبیند ؟ و متاسفانه چرا فرهنگ جامعه ما به سمتی میرود که فقط دانشگاه را وسیله آدم شدن میداند ؟) گفته چرا فقط دانشگاه؟ در صورتیکه اگه علاقه نداشته باشی یا اگه نتونی از اون مهارت استفاده کنی دانشگاه و مدرک به دردت نمی خوره و فقط سر خوردت میکنه (البته این در مورد افراد راحت طلب که عرضه ی هیچ کاری ندارن و انتظارشون هم بالائه و الان بیکارن نیست. منظورم افرادیه که تلاش کردن و نتیجه ای نگرفتن.)
+
دانشگاه هم برای هر قشری مناسب نیست. ممکنه فکر کنید دارم فرق میذارم اما منظورم اصلا این نیست. مثلا یه جوون از یه شهرستان با عقاید خاصی که داره برای ادامه تحصیل میره تهران. مدرک خوبی هم میگیره و مهارتش زیاد میشه. اما چارچوب عقایدش تحت تاثیر محیط میشکنه و همین باعث به وجود اومدن مشکلاتی تو زندگی خصوصیش میشه.
پس دانشگاه همیشه بهترین راه نیست. اما جامعه داره ما رو وادار میکنه که از این راه استفاده کنیم.
+
چون حس می کنم جواب پست من رو دادی نظر میدم (سوء تفاهم نشه).

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

اگر راه دیگری برای پیشرفت هست بگید.
شما خودتون راهی مطمعن! تر از دانشگاه بلدید؟
تو جامعه ی ما برای هر کاری باید مدرک داشته باشی
برای خواستگاری
برای استخدام به هر شغل
برای ...

anahita96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
نقره ى شيمى
دانشگاه
علوم پزشكى تهران
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از ДNΛH!TΛ :
درسته که تحصیلات مفیده و تخصص و مهارت بالاتر کیفیت بالاتری میاره، اما راه های زیادی واسه کسب مهارت هست
چون حس می کنم جواب پست من رو دادی نظر میدم (سوء تفاهم نشه).
به نظرم بهترين راه كسب مهارت تو هر زمينه اي كسب دانش تئوري و عمليشه. چون كسي كه علمشُ داره احتمال خراب كردنش كمتر از كسيه كه صرفا مهارتي رو از اطرافيان ياد گرفته
كه اونم از طريق دانشگاه به روشهاي صحيح تر صورت ميگيره

نه جواب پست اول رو دادم :D + كل بحثي كه شد

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از An@(-)!ta :
به نظرم بهترين راه كسب مهارت تو هر زمينه اي كسب دانش تئوري و عمليشه. چون كسي كه علمشُ داره احتمال خراب كردنش كمتر از كسيه كه صرفا مهارتي رو از اطرافيان ياد گرفته
كه اونم از طريق دانشگاه به روشهاي صحيح تر صورت ميگيره
مسئله اینه که دانشگاه ها هم کیفیت لازم رو ندارن + تو ایران فقط تئوری کار میشه و کار عملی کمه.
اما در هر حال مسئله اینه که چه بخوایم و چه نخوایم مجبوریم بریم دانشگاه (با توجه به پست های قبلی) واسه این مسئله باید چی کار کرد؟

Anahine

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ١
شهر
طهران

من معلم رياضيم ي آدميه ك فلسفه سرش ميشه
ميگف تو ي مجمعي جمع ميشدن دور هم همشون فلسفه ميخوندن
ميگف يكي بود ب اسم بهرام (؟) ك خيلي شاخ بود و اينا
كلا بحثا رو اون ميچرخوند
ميگف اين از اول دبيرستان ترك تحصيل كرده و خودش شروع كرده فلسفه خوندن
من اين زندگي رو واقعن بيشتر دوس دارم
الان هم موفقه ب نظره من كاملا
حتي با اين ك دبيرستانم نخونده

mohamad.ahmadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان هاشمی نژاد ١
شهر
مشهد

همینطور که میدونید کنکور بابترین و معمولترین راه ورود به دانشگاه هستش که تقریبا اکثر دانشجویان بدین راه وارد دانشگاه میشن...
هینطور که میدونید امروزه سواد(البته بیشتر مدرک تا سطح علمی)در جامعه ارزش تلقی میشه و کمترین سطحی که پذیرای عموم شده لیسانسه...
بنابراین بیشتر افراد که میخوان نیازهای خودشون رو جامعه رفع کنن احتیاج دارن تا در جامعه فردی ارزشمند باشن که لیسانس احتیاج دارن...
همین نیاز مبرم به لیسانس موجب شده تا کنکور و جو پشت کنکوری بودن به یک فضای تجارتی و درآمدی برای موسسات ارائه جزوات و... تبدیل بشه...
این قلمداد شدن جو پشت کنکور به بازاری با درآمد عظیم کمی جو کنکور رو مسموم کرده و رو به مدرک گرایی برده...
شاید اگر این دلالی ها نبود...جو کنکور بسیار بسیار دوست داشتنی تر از حال بود...!

anahita96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
نقره ى شيمى
دانشگاه
علوم پزشكى تهران
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از ДNΛH!TΛ :
مسئله اینه که دانشگاه ها هم کیفیت لازم رو ندارن + تو ایران فقط تئوری کار میشه و کار عملی کمه.
اما در هر حال مسئله اینه که چه بخوایم و چه نخوایم مجبوریم بریم دانشگاه (با توجه به پست های قبلی) واسه این مسئله باید چی کار کرد؟
دقیقا. ولی این که دانشگاه هامون کیفیت خوبی ندارن و از نظر آموزش عملی هم ضعف داریم راه حلش این نیس که بیایم بگیم اصلا دانشگاه نریم.
به جاش باید نحوه ی آموزش دانشگاه ها رو بهتر کنیم و کیفیت رو بالا ببریم
به جای حذف کردنش میتونیم بهترش کنیم
من معلم رياضيم ي آدميه ك فلسفه سرش ميشه
ميگف تو ي مجمعي جمع ميشدن دور هم همشون فلسفه ميخوندن
ميگف يكي بود ب اسم بهرام (؟) ك خيلي شاخ بود و اينا
كلا بحثا رو اون ميچرخوند
ميگف اين از اول دبيرستان ترك تحصيل كرده و خودش شروع كرده فلسفه خوندن
من اين زندگي رو واقعن بيشتر دوس دارم
الان هم موفقه ب نظره من كاملا
حتي با اين ك دبيرستانم نخونده
خب اون شخص میتونست رشته ی انسانی بره و تو دانشگاه هم فلسفه بخونه
فرقشم اینه که یه عده ای که تخصص و مهارتشون این کاره میشینن فکر میکنن تو دانشگاه چه جوری تدریس شه که نتیجه بهتر باشه و کیفیت بالاتر بره
در نتیجه آموزش سیستماتیک تر و اصولی تره
نتیجه ش هم بهتره

البته کار به وضع الان ایران ندارم که سیستم آموزشیش از پایه داغونه. و تو شرایط فعلی تو بعضی زمینه ها دانشگاه نرفتن بهتره!
اما در اصل باید اینجوری باشه که آموزش تو دانشگاه اصولی و با کیفیت باشه و حالت مطلوب و مورد نظر همینه
پس به جای اینکه بگیم "ما که تو آموزشمون این مشکلاتُ داریم. پس بهتره تو فرهنگمون اینجوری جا بندازیم که با شرایط فعلی تو بعضی کارا دانشگاه نرفتن بهتره" میتونیم تلاش کنیم که عیب دانشگاه ها رو کمتر کنیم به اون حالت ایده آل نزدیکتر بشیم

اینکار مثل این میمونه که یکی ماشینش خراب شده باشه بعد به جای اینکه پول بده و تعمیرش کنه بگه من دیگه از ماشینم استفاده نمیکنم به جاش با دوچرخه میرم بیرون

ghazal.k

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
مدال المپیاد
کامپیوتر ریاضی نجوم

:D
بی خیال و آرمان گرایی و حرف ها نظر هایی که فقط در حد حرف و نظر باقی میمونن!
کمی واقع بین باشیم میبینیم که شرایط فعلی جامعه ی ما (نه فقط نوع تفکر آدماش بلکه امکانات و موقعیت های مختلفش) گزینه ی دومی برای دانشگاه نرفتن نذاشته
یک مثال ساده این که اگر دانشگاه نری باید سرمایه ی یک کاری رو داشته باشی برای شروعش
بعد بزنی توی اون کار
که همه سرمایه ایجاد کار رو ندارن و به امید این میرن دانشگاه که شاید بعدا بتونن کاری گیر بیارن به واسطه ی تحصیلاتشون
تازه اگر اینو در نظر نگیریم که همون فرد حتی اگر بسیار موفق هم باشه در کارش به محض این که یکی بفهمه تحصیلات عالیه (حتی از نوع پیام نور :D) نداره
دماغشو میگیره بالا و تو دلش پیف پیف میکنه که یارو عمله است! X_X

مسئله دومی هم که مطرح میشه اینه که شما به من یک شانس دوم که در قبال دانشگاه نرفتن برای افراد جامعه (منظورم جوون هاست نه افراد هم سن پدر و پدر بزرگ من)
وجود داره نشون بدید! استثنا و اینا نمیخوام
یه چیزی که واقعا عملی باشه و امکانش برای هر کسی موجود باشه

بعد حالا میرسی مسر مسئله ی حنسیتیش!
ماشالا هزار الله اکبر جامعه ی ما اینقدر باز است که دختراش همین جوری میتونن توی هر کارو فعالیت وارد بشن
و همه ی عرصه ها برای ورود دختر ها به صورت گسترده (دقت کنید باز هم دنبال استثنا و اونایی که با هزار زور و زحمت میرن سراغ کاری که دلشون میخواسته نیستم) باز است
برا همین دخترا دو تا کار میتونن بکنن نرن دانشگاه و یه سری کارای هنری مثل آشپزی و خیاطی و گلدوزی و این چیزا یاد بگیرن و منتظر شوهر بمونن چون با دانشگاه نرفتن شانس مشغول شدن به یک کار دارای حقوق و مزایای مناسب رو برای خودشون به صفر رسوندن (منظورم از کار خوداشتغالی نیست. یک کاری که فقط برای شخص درآمد زا نباشه و در جنبه های دیگه به افرادو جامعه سود برسونه)
این جنبه دوم هم باعث میشه که دخترایی که میخوان برای خودشون اعتبار و شخصیتی داشته باشن مجبورباشن برن دانشگاه (نه این که دانشگاه این روبراشون فراهم میکنه اما دانشگاه نرفتن امکان ایجادش رو به صفر میرسونه)

مخلص کلام این که توی جامعه ی ما دانشگاه به آدم لزوما موقعیت اجتماعی اعتیار و شخصیت نمیده اما دانشگاه نرفتن لزوما امکانش رو به صفر میرسونه

و دقت کنید که من تو حرفام کل جامعه و عموم افراد رو در نظر گرفتم پس نیاید مثال های فردی و تک تک بزنید چون اینا در لغت استثنا خونده میشن
در سطح گسترده و عمومی بررسی کنید حرفامو

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

همون طور که خودت گفتی جانی که باید کند...
در ضمن فقط فرهنگ ما این جوری نیست تو هر جای دنیا هم که بری می گن تحصیلات دانشگاهی....
دانشگاه مثل یک کارگاهه که آدم توش برای هدفش تربیت می شه و چیزایی رو می خونه که همشون به شغلش ربط داره.چیزی که تو بقیه ی مقاطع تحصیلی اتفاق نمی افته...

m.r.jazini

محمدرضا جزینی زاده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان دوره دوم علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
یبار شیمی
دانشگاه
kmu ( علوم پزشکی کرمان )
رشته دانشگاه
دندون
تلگرام
اینستاگرام
تاثیر اسم دانشگاه بر آینده شغلی

بنظرتون دانشگاه چه تاثیری بر آینده شغلی داره ؟
مثلا یکی که
پیام نور
آزاده
ملی
صنعتی شریفه
....
چه تاثری بر احتمال سر کار رفتنش داره

saraxcen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
اینستاگرام
پاسخ : تاثیر اسم دانشگاه بر آینده شغلی

خــــــــــــــــــــــــــــــــــــیلی تاثیر داره
والا در برخورد خانواده با آدم تاثیر داره چه برسه به اجتماع البته بازم تا حدودی
نه خدایی الان یکی از معلماتون بهتون بگه من تو شریف درس خوندم بیشتر تحویلش میگیرین یا بگه دانشگاه آزاد دونقوز آباد

• لایک
امتیازات: A.R.P

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

خیلی وقت ها زرنگی حرف اولو میزنه. ولی در کل معلومه که تاثیر داره، تاثیرش خیلی زیاد هم میتونه باشه.

vahead649

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اردبیل

چون سوال مبنی بر تاثیر گذاری نام دانشگاه بر آینده شغلی هس..........من آدمی میشناسم دیپلمشو به زور از یک دبیرستان غیر دولتی گرفت توی سمتی که بود ارتقا شغلی پیدا کرد.......در مقابل فردی رو هم میشناسم با مدرک لیسانس حسابداری از دانشگاه محقق اردبیل که دانشگاه دولتی و روزانه اس مشغول پرورش قارچ هستن اینارو به عین خودم دیدم..........قبل مدرک یا نام دانشگاه پارت حرف اول رو توی این مملکت میزنه

بالا