• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

باور های غلط

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس
پاسخ : باور های غلط

اینکه میگن هرکی از بچگی موهاشو کوتاه نکنه قدش بلند نمیشه چیه؟ :D اصن هیچ پایه علمی داره؟
به دوستم گفتن قدت به خاطر این کوتاهه که موهاتو کوتاه نکردی پروتئین هایی که مصرف کردی برای رشد موهات استفاده شده.!! بلندی مو که تاثیری روی رشدش نداره باز با همون سرعت رشد میکنه، نه؟ :- ?

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پری ناز :
اینکه میگن هرکی از بچگی موهاشو کوتاه نکنه قدش بلند نمیشه چیه؟ :D اصن هیچ پایه علمی داره؟
به دوستم گفتن قدت به خاطر این کوتاهه که موهاتو کوتاه نکردی پروتئین هایی که مصرف کردی برای رشد موهات استفاده شده.!! بلندی مو که تاثیری روی رشدش نداره باز با همون سرعت رشد میکنه، نه؟ :- ?
فکر نمیکنم ارتباطی داشته باشن.رشد به خاطر بلندشدن استخوانه که غضروف تبدیل به استخوان میشه

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

نخیر ربطی نداره!اینم ی باوره غلطه!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

یه باور غلط که خیلی رایجه اینه که مردم فکر می‌کنن هر داروی گیاهی، بدون عوارض و بدون خطره. مثلا می‌رن توی عطّاریا، از این داروهای گیاهی می‌خرن، بدون مشورت با پزشکشون مصرفش می‌کنن و سیاستشون هم اینه که خب ضرری نداره که، گیاهیه. امّا این همه سمّ گیاهی وجود داره در عالم. هر چیز گیاهی مساوی نیست با بی‌ضرر بودن.
خلاصه که برای مصرف داروهای گیاهی هم حتما با پزشکتون مشورت کنید. چون می‌تونه عوارض داشته باشه و به اندازه‌ی دارو‌های شیمیایی خطرناک باشه.

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

میگن اگه موها میریزه قرص ضد بارداری رو له کنی بذاری رو پوست سر باعث رشد مو میشه
ک اینم ی باور غلطه
اره قرصه هورمونایی داره ولی بزاری روی سر تاثیر در رشد موها نداره

Sepidd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ژنتيك.

+بعضیا میگن اگه میخواید موهاتون پرپشت شه زرده ی تخم مرغ رو به مدت 5دقیقه قبل از حمام کردن بذارید رو سرتون
آیا باور غلطیه؟

+چرا وقتی کسی میترسه حلقه طلا یا چیزایی که از طلای خالص هست رو تو آب میذارن ؛بعد آب رو به کسی که ترسیده میدن؟‏!‏

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

یه باور غلط دیگه هم اینه که هوای سرد باعث مریض شدن می‌شه و سرما خوردگی بیشتر تو ماه های سرد اتفاق میفته . ولی این موضوع به هوای سرد ربط نداره .
به این دلیل هست که مردم به خاطر سرما بیشتر تو خونه و فضاهای سربسته می‌مونند، برای همین بیشتر با هم در ارتباط نزدیک هستن و یه سری از میکروب‌ها که عامل سرما خوردگی اند فرصت بیشتری برای پراکنده‌ شدن دارن. :-?

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از angel of moon :
یه باور غلط دیگه هم اینه که هوای سرد باعث مریض شدن می‌شه و سرما خوردگی بیشتر تو ماه های سرد اتفاق میفته . ولی این موضوع به هوای سرد ربط نداره .
به این دلیل هست که مردم به خاطر سرما بیشتر تو خونه و فضاهای سربسته می‌مونند، برای همین بیشتر با هم در ارتباط نزدیک هستن و یه سری از میکروب‌ها که عامل سرما خوردگی اند فرصت بیشتری برای پراکنده‌ شدن دارن. :-?
نه خوب به نظرم به سرما ربط داره
مثلا شما از حموم میاین بخوابین جلو کولر سرما میخورین یا اینکه بعد از یه برف بازی یا آب بازی حتی تو تابستون میگن دوش آب گرم بگیرین بخاطر اینه که سرمانخورین
شاید یکی از عوامل سرماخوردگی بیرون نرفتن مردمه ولی عامل اصلیش سرماست چون سرما یه نوع عملکرد کاهنده تو بدن داره دقت کردین وقتی سردتونه خوابتون میگیره این اتفاق بخاطر همینه. سرما عملکرد سلول ها رو کم میکنه و طبیعتا مقاومت بدن کم میشه و ویروس های سرماخوردگی از این موقعیت استفاده میکنن و وارد بدن و فرد رو مبتلا میکنن

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

تاپیکمو نیگا ;;;) بیا بالا مامانی ;;;) :-"""

یه باور غلط رایجی که هست ، باور به این جمله ست که
" من فلان منبع گیاهی آهن رو مصرف می کنم ، و دیگه مکمل آهن مصرف نمی کنم . "

غلظت آهن در منابع گیاهی ش ، بسیار کمتر از نیاز بدنه .البته در خصوص مقدار و حدود مصرف مکمل آهن و فولیک اسید باید باتوجه به سن و جنسیت به پزشک مراجعه بشه تا مصرف کننده به عوارض جانبی ازدیاد مصرف هم دچار نشه .

راجع به یک سری مواد دیگه هم این باور هست ، که رفته رفته کاملش می کنم .

سین سا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
دیار کریمان

زدن ریش با تیغ باعث بیشتر شدنش میشه تا جایی که من شنیدم باور غلطی است

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از سین سا :
زدن ریش با تیغ باعث بیشتر شدنش میشه تا جایی که من شنیدم باور غلطی است

در حقیقت اون چیزی که باعث می شه به باور عامیانه " زیاد شدن " به حساب بیاد ، ضخیم تر شدن موهایی هست که قبل از
کوتاه شدن اصلا به چشم نمی آن .

وگرنه هیچ گاه با کوتاه کردن و کندن مو ، فولیکول هاش زیاد نمی شه .

یاد آوری : بدن پستانداران از مو پوشیده شده است :-"

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد
اهدای خون بهتـر است یا حجامت ؟!

یه باور غلط درمورد حجامت وجود داره که توضیح میدم و میگم که چرا غلطه.

اکثر اونایی که حجامت میکنن فکر میکنن که دارن خون های کثیف رو از بدنشون خارج میکنن و اون خون کثیف بیشتر در ناحیه ی کمر وجود داره.(چون حجامت اکثراً در این ناحیه انجام میشه.) درحالی که این قضیه اشتباهه! چون همونطور که میدونین در سیستم گردش خون، همه خون‌هایی که در سراسر بدن توزیع می‌شه یکیه! و درواقع چیزی به نام خون کثیف وجود نداره![nb]فقط چیزی که متوجه نمیشم اینه که اگه خون کثیف وجود نداره پس چراحجامت میکنن؟ :-" [/nb]
و خب با این حساب چون خون در جاهای مختلف بدن فرقی ندارد می‌تونیم به جای حجامت و برداشتن خون از کمر به راحتی خون اهدا کنیم که آثار و برکات بیشتری هم داره. :-"
پس اهدای خون از حجامت بهتره. ؛)

+

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

در این باره از یه پزشک پرسیدم
گفت مدل خون گرفتن حجامت با مدل خون گرفتن برای اهدای خون فرق داره
خون حجامت از یکسری رگ های خاصی گرفته میشه(و توضیح هم داد که بعضی هورمونها بطور مستقیم تو یه سری رگ ها و در ساعات معینی ترشح میشن!مثال هم زدن که ممکنه شما مشکل تیرویید داشته باشید و آزمایش تون نشون نده،چون خون برای آزمایش تیرویید از یکسری رگ های خاص باید گرفته بشه[nb]من خودم همچین تجربه ای داشتم[/nb])
و اینا باعث میشن ذرات اضافی خون خارج بشن فقط.

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Lovesky :
خون حجامت از یکسری رگ های خاصی گرفته میشه(و توضیح هم داد که بعضی هورمونها بطور مستقیم تو یه سری رگ ها و در ساعات معینی ترشح میشن!مثال هم زدن که ممکنه شما مشکل تیرویید داشته باشید و آزمایش تون نشون نده،چون خون برای آزمایش تیرویید از یکسری رگ های خاص باید گرفته بشه[nb]من خودم همچین تجربه ای داشتم[/nb])

اینا درست ولی خب این ذرات اضافی چیه خب مثلاً ؟ اینو متوجه نمیشم واقعاً!

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

اونو دیگه نمیدونم :-"

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Lovesky :
اونو دیگه نمیدونم :-"

من یه سرچی کردم توی نت؛ این مطلبی که خوندم نسبت به بقیه باورپذیرتر بود به نظرم.

+

بعضی جاها مثل اینجا و اینجا ادعا کرده حجامت برای خود شخص بهتر از خون دادن هست.
به نظر من جدا از جنبه ی فداکارانه ی خون دادن ؛ این کار بهتر از حجامته. چون هنوز خیلی از این آثاری که درمورد حجامت میگن اثبات نشده خب. :-?

شما چی فکر میکنین ؟ ;;)

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد
باورهایی غلط درمورد جرم‎گیری دندان.

اول یه توضیحی درمورد جرم و جرم گیری. ;;)

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و نه‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه منجر شود.
بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند. در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن است، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد؛ یعنی این‌که برای از بین بردن جرم باید به دندانپزشک مراجعه و جرمگیری کنید.

درمورد جرم گیری دندان چنتا باور غلط وجود داره که خیلی هم شایع هست بین مردم.

1- جرمگیری به مینای دندان آسیب می‌رساند و زمینه ی ایجاد پوسیدگی را فراهم میکند !
جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد. پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری!

2- جرمگیری باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها تیر می‌کشند !
وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق عمل می‌کند و تا حدی جلوی حس دندان‌ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم. البته این حساسیت همیشگی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود، پس نگران نباشید.

3- جرمگیری باعث لق شدن دندان ها میشود !
با تجمع تدریجی جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صادق نیست. مثلا فردی که دندان‌های سالمی دارد بعد از جرمگیری مشکلی نخواهد داشت و اتفاقا از این که بوی بد دهانش از بین رفته و دندان‌های تمیزتری دارد، بسیار راضی و خوشحال است.

خلاصه جرمگیری چیز خوبیه؛ دردم نداره، نترسین ازش. :-"

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از Lovesky :

ببین ، طبیعیه که غلظت هورمون در خون سیاهرگ خارج شده از اندام تولید کننده ـ یا نزدیک ترین سیاهرگ های قابل دسترسی به اندام مورد نظر ـ، بالاتر از میزانش تو رگهای جاهای دیگه ی بدن باشه و تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید یا هر آزمایش هورمونی دیگه هم به همین موضوع بر میگرده

وگرنه که در نهایت همه هورمون ها از اندام یا سلولهای مورد نظر وارد گردش کوچیک و نهایتاً گردش بزرگ خون می شن که به همه ی بدن ارسالشون می کنه ـ فارغ از غلظت ـ .

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

اینکه کم‎خونی باعث خواب زیاد میشه درسته ؟ :-?

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از Zahra_J :
اینکه کم‎خونی باعث خواب زیاد میشه درسته ؟ :-?

با کمبود هموگلوبین خب طبیعتاً اکسیژن رسانی به بافت ها کم و خستگی و خواب آلودگی ایجاد می شه .

بالا