• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش خط تـــحــریـــری

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : آموزش خط تـــحــریـــری

به نقل از #Alireza# :
بله!خط تحریری هم زیر مجموعه ای از نستعلیقه!فقط با قلم و مرکب نوشته نمیشه!!

بله الان زبان فارسی دوم جلومه!!صفحه 33 اگه اونجا خوب نگاه کنید میبینید که سر رو دو جور نوشته یکی هم داخل پرانتز نوشته که روش ضربدر کشیده که غلطه!(سر رو هم با س کشیده نوشته هم معمولی)

همونجا میتونی ببینی که شادی رو هم دو جور نوشته هم با ش کشیده هم ش معمولی!
ببینین زیر مجموعه نیست.نزدیک به خط نستعلیق ِ ریز ِ.
+شادی و سر ُ درست گفتین.ممنون از توضیحتون الآن تصحیحش میکنم.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از سـحر :
ببینین زیر مجموعه نیست.نزدیک به خط نستعلیق ِ ریز ِ.
+شادی و سر ُ درست گفتین.ممنون از توضیحتون الآن تصحیحش میکنم.
ما ریاضی حرف نمیزنیم اینجا که!منظور همون که خیلی شبیهشه...یعنی خود نستعلیقه که فقط با قلم و مرکب نوشته نمیشه!

شد هم همونطوریه!هم میشه با ش کشیده نوشت هم معمولی!

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از #Alireza# :
ما ریاضی حرف نمیزنیم اینجا که!منظور همون که خیلی شبیهشه...یعنی خود نستعلیقه که فقط با قلم و مرکب نوشته نمیشه!

شد هم همونطوریه!هم میشه با ش کشیده نوشت هم معمولی!
پستی که من گذاشتم صرفاً جهت درست کردن غلط های املایی بود.خط ما هم خط معیار فارسی ِ.
+"شد" ُ هم مطمئنم و از معلم خوشنویسی یاد گرفتم.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

ای بابا!

یه کتاب ادبیات فارسی چهارم پیدا کن..همون درس اول..نی نامه...من به هر جمعیتی نالان شدم...جفت بد حالان و خوشحالان شدم

اونجا میبینی که شدم رو با ش کشیده نوشته!

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از #Alireza# :
ای بابا!

ببین!اینجا شد رو با ش کشیده نوشته!یعنی میشه کشیده نوشت :)
این که یک جا "شد" کشیده نوشته شده باشه مدرک محسوب نمیشه.
+میشه بگید این نوشته از کی ِ؟
+ما اینجا پست نمیذاریم که با همدیگه جَدَل کنیم.میخوایم یک چیز درست یاد بگیریم.شمائم اگه یک منبع معتبر معرفی کنید من قبول می‌کنم.
+ببینید ما تو کتاب های درسی کم غلط ندیدیم و اینی هم شما میگید باز هم منبع معتبر نیست چون صرفاً اینکه یه جا همچین چیزی باشه دلیل بر درست بودنش نیست.پس اگه میخواید قانع کنید یک منبع معتبر معرفی کنید.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

من یه بار گفتم واسه اینکه خوب بنویسیم(حالا خوب بنویسیم تحریری و نستعلیق و اینا پیشکش) اولین قدم اینه که مداد یا خودکار رو درست بگیریم...معمولا اونایی که مداد رو اشتباه میگیرین خطشونم بده...

دیدم بعضیارو که حتی 4انگشتی سر مداد رو میگیرن!

اگه مداد رو اینجوری بگیریم حرکت دست بهتر و راحت تر میشه...

هرکسی رو که میبینید خطش خوبه سعی کنید یه چیزی ازش یاد بگیرید..مثلا یه حرفی رو شبیه اون بنویسید...
سعی کنید بیشتر بنویسید...با علاقه بنویسید!

خیلیاتون گاج سبز ادبیات دارین..اون نستعلیق نوشته..
وقتی که دارید مثلا متنی که نستعلیق نوشته شده طرز نوشته شدن حروف یادتون بمونه بعد همونو تمرین کنید و بنویسید..
اگه همت کنید خیلی زود خطتون خوب میشه!

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

آقای علیرضا نظر شما محترم ِ البته امّا اینجا ما به آموزش اصولی میپردازیم.
ادامه:آموزش ِ خط تحریری کلاً مبحث پیچیده ای هست.من الآن ترجیح میدم مثلِ یاد دادن ِ الفبا از نوشتن حرف ها به صورت جداگانه شروع کنم و گام به گام برم جلو.
همونطور که تو شکل زیر میبنید از هر حرف یک نمونه نوشتم.[nb]مثلاً از بین ِ ب و ت و ث و پ یک موردُ نوشتم.[/nb]
"س" رُ به دو حالت معمولی و کشیده نوشتم.
+اگر سئوالی در موردِ نحوه ی نوشتن هرکدوم دارید بپرسید تا بگم.
70331521029702917344.jpg

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

خوشنویسی یک نوع هنر هست و ازنظر فنی، توی هنر چیزی به عنوان «اصول»، حداقل به اون شکل که شما ازش در مورد «آموزش اصولی خط تحریری» صحبت می‌کنید، معنایی نداره و همه‌ی این توصیه‌ها جزوی از همون اصول هستند؛ یعنی هرهنری باظرافت‌های خاص خودش، استعدادها و گاهی فعالیت‌های خارج از کلاس و درس و کتاب می‌طلبه که باعث می‌شه به زیبایی برسه. توی کلاس‌های خوشنویسی یا به‌طور کلی، هروقت صحبت از خوشنویسی می‌شه، قبل ازهرچیز و بدون سخن از قوانین و الگوریتم‌های نوشتن، به مسائلی که علیرضا اشاره کرد می‌پردازن. یعنی اینکه چطور خودکار رو توی دست بگیرین، چطور برای پیشرفت خطتون صبر کنید و اینکه چطور اشتباهات خودتون رو تصحیح کنید. هنر حدومرز نداره و این مسئله توی تمام حیطه‌های هنری صدق می‌کنه. یعنی هیچکس شما رو وادار نمی‌کنه که گزاره‌ی 2+2=4 رو بپذیرید؛ شما می‌تونید 2+2=5 رو با شیوه‌های خلاقانه و از راه‌های مختلف به تصویر در بیارین و کسی هم از شما نمره کم نمی‌کنه. خوشنویسی (خصوصاً نستعلیق) توی این موارد، نسبت به هنرهای دیگه مثل موسیقی، نقاشی و سینما، خیلی محدودتر هست. اما اینکه چه راهی رو برای نوشتن انتخاب می‌کنید کاملاً تحت کنترل شماست. شیوه‌ای که من خودکار رو دردست می‌گیرم مضحکه! کسی رو ندیدم که اینطور خودکار رو دستش بگیره و خب این روش باعث می‌شه دستم بعد از چندخط نوشتن درد بگیره و سرعت کار پایین بیاد؛ اما خب با این وجود خطم در سطح قابل قبولی قرار داره و هیچوقت هم کسی به‌خاطر شیوه‌ی گرفتن خودکار از نوشته‌ی من ایراد نمی‌گیره. بنابراین همه‌ی این‌ها، ازجمله روش صحیح دردست گرفتن خودکار یا پیشنهادهایی مبنی بر اینکه با دیدن یادبگیرین و پاره‌برداشت‌های خط خوش‌خط ها رو در نوشته‌ی خودتون دخیل کنید، پیشنهادهای مفیدی هستند که لازم هست قبل از نوشتن از اون‌ها اطلاع داشته باشین؛ اما لزومی در بکارگیریشون نیست. شاید توانایی انجام اون‌ها رو نداشته باشین و شاید هم روشی که خودتون انتخاب می‌کنید بهتر از راه‌های معمول باشه.
هیچکس با نوشتن حروف الفبا خوشنویس نشده و از این به بعد هم نخواهد شد. یعنی یک‌باره نباید همه‌ی حروف رو بررسی کرد. فکر می‌کنم قدم به قدم روی هرحرف مانور بدیم بهتره.

Farsi_Alphabet_Edited_.jpg
(این نسخه هم بی‌اشکال نیست؛ اما سعی کردم به استاندارد‌ترین شیوه‌ی ممکن نوشته بشه.)

هرکدوم از این‌حرف‌ها، با توجه به نظم یا نثر بودن متن، جایگاهی که در متن دارند، حروف قبل و بعد، انواع اتصالی که انتخاب می‌کنیم و همچنین نکاتی که در مبحث ترکیب وجود داره، شکل متفاوتی به خود می‌گیرن. خب قطعاً شما نمی‌تونید اتصالات رو حدس بزنید؛ بنابراین بهترین راه آموختن شکل‌های حروف، دقت به نوشته‌های موجود به نستعلیق هست. به تابلوهای تبلیغاتی که به خط نستعلیق نوشته شدند، نوشته‌های نستعلیق روی سنگ‌قبر‌ها، متن‌های کتاب ادبیات که به نستعلیق هستند و ... دقت کنید. خیلی از ریزه‌کاری‌های خوشنویسی، زمانی که با وسیله‌ای غیر از خودکار و به خط درشت نوشته می‌شن، بیشتر خودنمایی می‌کنند و یادگیری اون‌ها آسون‌تر هست.

چند نکته‌ی کلی که پایه‌ی خط نستعلیق هستند و هیچوقت شامل استثنا نخواهند شد:
۱. هیچوقت نقطه‌هاتون رو به صورت خط یا دایره نکشید. نقطه‌ها باید همیشه نزدیک به هم، اما جدا و قابل تفکیک باشند.
۲. سرکش (سرکج) "ک" و "گ"، همیشه، همیشه و همیشه به ابتدای الفی که حرف "ک" یا "گ" رو تشکیل می‌ده، حالا با هرظرافتی، میچسبه. سرکش رو جدا از حرف "ک" یا "گ" نکشید. البته این به این معنی نیست که نوشتن حرف رو با سرکش شروع کنید؛ بعد از نوشتن حرف، سرکش رو بکشید و به اون وصل کنید. ضمناً، درون حرف "ک" یا "گ"، برای پرکردن فضای خالی که روی این حرف وجود داره، یک حمزه (ء) یا "۶" کوچیک میذارن. این حرف نقش سرکش رو نداره و فقط جنبه‌ی ظاهری و زیباسازی رو ایفا می‌کنه.
۳. به هیچ‌عنوان در نوشته‌های معمولی، از شکل "هـ" دوچشم استفاده نکنید. "هـ" دوچشم فقط در نوشتن کشیده‌ها به کار می‌ره؛ چرا که در نوشته‌های عادی، "هـ" دوچشم سنگین هست و موجب نازیبایی متن می‌شه.
۴. تمام نوشته‌ها در خط نستعلیق، زمانی که نزولی هستند (از بالا به پایین نوشته می‌شن) به سمت چپ تمایل دارند و زمانی که صعودی هستند (از پایین به بالا نوشته می‌شن)، به سمت راست متمایل می‌شن. تحت هیچ‌شرایطی، این حالت تغییر نمی‌کنه و استثنایی هم وجود نداره. البته این به این معنی نیست که حروف رو به یک سمت بخوابونید؛ این تمایل به قدری جزئی هست که به سختی به چشم میاد.
۵. در نوشتن دندونه‌ها، همه‌ی دندونه‌ها باید یکدست و یک‌شکل باشن. به طور کلی، کلمات در خط نستعلیق با شیب حدودی 63درجه نوشته میشن؛ نه اینکه همیشه نقاله دستتون باشه و زاویه اندازه بگیرین! یک چیز تجربی هست که به مرور زمان دستتون میاد و اصطلاحاً قلق داره.
۶. همیشه یادتون باشه، هیچوقت نباید قلم بر روی کاغذ برگرده. اگر اشتباه نوشتید، خط بزنید و کلمه‌ی درست رو دوباره بنویسید. بازی کردن با خودکار روی کلمات، نه تنها اون‌ها رو تصحیح نمی‌کنه، بلکه ضخامتی به اون‌ها میده تا شکل غیرصحیحی که نوشته شدند، زشت‌تر و بیشتر به نظر بیاد. یادتون باشه که باید بنویسید؛ نه اینکه نقاشی کنید. [nb]به صورت کلی، من راجع به خط نستعلیق صحبت کردم. این‌که خط‌ تحریری دقیقاً چه شیوه‌ای داره در نوشتن این چیزهارو نمیدونم و اطلاعاتی ندارم؛ چون اصولاً خط تحریری یک نوع زیبانویسی سریع و روزمره هست و ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌های نستعلیق رو از ساختارش حذف کرده.[/nb]

Points_Edited_.jpg

ضمناً سرمشق‌های دوترم مبتدی «انجمن خوشنویسان نوین» هم براتون قرار میدم. اون‌هایی که علاقه‌مند به تمرین نستعلیق ریز با خودکار هستند، می‌تونند این سرمشق‌ها رو دانلود کنند، پرینت بگیرند و بنویسند.

دانلود سرمشق‌های ترم اول
دانلود سرمشق‌های ترم دوم

راستی یه مسابقه‌ی خوش‌نویسی بود قبلنا؛ دیگه برگزار نمیشه؟ :د

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

بله اینکه چه جوری قلمُ دست بگیریمُ اینا موارد مهمی هستند ولی هدفِ من آموزشِ نحوه ی نوشتن بود.این هم که میگید هنر حد و مرز نداره ، درستِ ولی یک سری اصول ِ اولیه در مورد ِ هر کدوم از شاخه های هنر وجور داره که باید رعایت بشه.
+البته اینجا جاش نبود که اینُ بگم ولی:مسابقه ی خوشنویسی به زودی برگزار خواهد شد. : )

m.shadi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانگان 2.
شهر
مَشَد؛؛)
رشته دانشگاه
علوم آزمایشگاهی.

خُب...
اول راهنمایی مسابقه خط شرکت کردم ولی از اون موقع تا الان کلن بیخیال شدم...
بعد میدونم اشکال زیاد دارم اگه بهم بگی خوبـه ...!

http://upload7.ir/images/50033529150884752938.jpg

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

من بهت افتخار میکنم مریم! :-"
مواردی که دیدم تو نوشته ت:
"ف" و "ق" در صورتی که در وسط کلمه قرار بگیرن باید به صورت تو خالی نوشته بشن مثل:دومین "ق" در کلمه شقایق.
بعد اینکه تو نوشتن شعر اگه بخوان هر مصرع رُ تو یک خط بنویسن، میان جوری تنظیم میکنن که هر مصرع فضای مشخصیُ بگیره.
نوشتن "ه" زنگوله دارُ هم چون زیاد به کار نمیبرمش نمیدونم دقیقاً قوسش به اون شکل هست یا نه. :د

+دوستانی که تجربه دارن در این زمینه ؛ خوشحال میشیم بیان و بحث و بررسی کنن.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

تو نوشته‌ی زیر جدای از بدخطی‌م چندتا چیز رُ به عمد غلط نوشتم.کسی هس بدونه؟ :D

20140509_205140.jpg

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

كلن جاهاى اشتباهى كشيدى "ش"هات رو؟ :-"""
جاى "ر"، "د" ايناتم نسبت به خط اشتباهه.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از نر‌‌‌‌‌‌گس :
كلن جاهاى اشتباهى كشيدى "ش"هات رو؟ :-"""
جاى "ر"، "د" ايناتم نسبت به خط اشتباهه.

درمورد زیر خط و روی خط و اینا اطلاعاتم محدوده واسه همین اگر اشتباهه واقعا اشتباه نوشتم. :-"" اونایی که از عمد بوده چن تا چیز دیگه س.

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

"غارنشین" و "نخستین" ، ی قبل ن باید بالای خط باشه :-?

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

"و" توی " گونه " و " تو " باید روی خط باشه :-?

" ر " هم ک هیچی:-"

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

غیر از روی خط ، زیر خط چند تا غلط فاجعه داره ها. :D

به کشیده نویسی توجه بفرمایید. :-"

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب همون س اش غلطه ديگه. :-"

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

حروف دندونه دار اگر بر سر "س" و "ش" بيان ميشه كشيدشون ("س" و "ش" رُ) ولى اينجا "س" به "ا" متصل شده پس نميشه كشيدش.همينو ميگفتى؟

پ.ن:الزاماً حرف هاى من درست نيس چون زمانى كه من اينا رُ ياد گرفتم متعلق به سال ها پيشه. :-" اگر كسى خوشنويسى كار ميكنه پذيراى نظراتش هستيم. :دى

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آقا من نفمیدم ، چی شد ؟ :D
الان "س" به "ا" وصل شده نمیشه کشیدش؟ چرا ؟

بالا