• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اوه خدایا ! من عاشق این آهنگم !

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی
آهنگ ِ موندگار برای هر آدمی میتونه با آدم دیگه متفاوت باشه اما بعضی از آهنگا که مثلاً پرفروش سال میشن یا کلی جایزه میبرن .. چه ویژگی هایی میتونن داشته باشن که مورد پسند "عموم" قرار گرفتن ؟

چه چیزی باعث میشه یه آهنگ ( چه تو ذهن ما ، چه تو اجتماع ) موندگار بشه ؟ ویژگی های فنی یه آهنگ اثر بیشتری رو این مسئله داره یا محتوای اون ؟

کلاً بنظرتون چه ویژگی هایی میتونه یه آهنگ رو "مورد علاقه ی من" کنه ؟ این ویژگی میتونه خیلی کلی باشه یا خیلی جزئی .

مثلاً ، من به یه ویژگی خیلی جزئی در مورد بعضی آهنگای مورد علاقه م اشاره میکنم و اون اینه که "شروع شدن" یه آهنگ میتونه خیلی تاثیر مهمی رو آهنگ بزاره . شاید شما تا به حال آهنگ هایی گوش دادین که بنظرتون اول اونها فوق العاده شروع شده ، حتی ادامه ی آهنگ به اندازه ی اولش قوی نیست و شما رو خسته میکنه اما حاضر نیستین repeat رو خاموش کنین چون میخواین بار ها و بارها اول اون آهنگ ، و به طبع کل آهنگ رو بشنوین .

می تونین هر ویژگی رو بگین که یه آهنگ رو موندگار میکنه . چه برای "شما به تنهایی " و یا برای " عموم " .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : اوه خدایا ! من عاشق این آهنگم !

به نظر من شروع و ریتم آهنگ‌ها خیلی مهمه. حالا نمیدونم به کاربردن عبارت کلمه ریتم از نظر تخصصی درسته یانه ولی کلا منظورم حالت خود آهنگشه. مثلا مرغ سحر که رو که همه شنیدین. این آهنگ ریتم قشنگی داره. بالاپایین شدن صدا و آهنگ کلمات و ... کلا یه جوریه که خیلی تو ذهن میمونه. یا آهنگ‌های Moderin Talking کلا سبک و ریتم خاصی دارن. کافیه ۵-۶ تا آهنگ ازشون گوش کنید تا بعدا از هرکجا که رد شدید و صدای اون یکی آهنگ مدرن تالکینگ اومد بتونید تشخیص بدید که خودشه !

البته حس آهنگ هم مهمه. مثلا آهنگ گل هیاهو فریدون خیلی بااحساس خونده شده. یا مثلا محسن یگانه برخی از آهنگ‌هاش یک زمانی خیلی صدای بااحساسی داشتند.

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من بیشتر به نحوه ی خوندن خواننده توجه میکنم ... دوس دارم 60-70 درصد clean بخونه /m\
آهنگسازی هم مهمه اما من بیشتر به سولو اهمیت میدم تا آهنگسازی بقیه اون آهنگ...
...
نمیدونم چجوری میشه که یه آهنگ جایزه میگیره(مثلا انتخاب میشه)
چون هر کس یه جور نگا میکنه به اون آهنگپاگه کسی بتونه این و توضیح بده ممنون میشم

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از PântεƦA :
من بیشتر به نحوه ی خوندن خواننده توجه میکنم ... دوس دارم 60-70 درصد clean بخونه /m\
آهنگسازی هم مهمه اما من بیشتر به سولو اهمیت میدم تا آهنگسازی بقیه اون آهنگ...
...
نمیدونم چجوری میشه که یه آهنگ جایزه میگیره(مثلا انتخاب میشه)
چون هر کس یه جور نگا میکنه به اون آهنگپاگه کسی بتونه این و توضیح بده ممنون میشم

میشه یکم کمتر تخصصی صحبت کنین ؟ :D داریم یه بحث عمومی میکنیم .

مثلاً توضیح بدین منظورتون از clean‌ چیه ؟

یعنی چی به سولو ی اون آهنگ اهمیت میدین ؟ یعنی به تک نوازی ؟! تک نوازی تو آهنگسازی نسبت به بقیه آهنگ ؟! :-?? من متوجه نشدم !

منظورت وکال نیست که ؟! :"

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از مـı د مـϟ ز ـℒ.• :
میشه یکم کمتر تخصصی صحبت کنین ؟ :D داریم یه بحث عمومی میکنیم .

مثلاً توضیح بدین منظورتون از clean‌ چیه ؟

یعنی چی به سولو ی اون آهنگ اهمیت میدین ؟ یعنی به تک نوازی ؟! تک نوازی تو آهنگسازی نسبت به بقیه آهنگ ؟! :-?? من متوجه نشدم !

منظورت وکال نیست که ؟! :"
تخصصی نیست باو :D
من نمیتونم تخصصی حرف بزنم...بهم نمیاد :))
clean : من خوب نمیتونم توضیح بدم باید مثال بزنم ولی حالا یه توضیحی میدم وقتی خواننده با صدای واقعیش میخونه ینی جیغ نمیزنه و داد نمیزنه بهش میگن کلین ...البته ما میگیم شاید بقیه یه اصطلاح دیگه به کار ببرن(راست میگی باید میگفتم منظورم چیه :-") - اینی که تو بانگم هستو دانلود کنی فرقشونو میفهمی...
سولو هم میشه گفت همون تکنوازی (تا حدودی شبیهن به هم)
ببین تو یه آهنگ همه ی آهنگ یه طرف سولو یه طرف دیگه ... ینی سولو بخشی از آهنگه نه یه آهنگ جدا
چیزی فهمیدی؟ :-/ :-"

PARIZADSIRJANI

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تبریز
شهر
تبریز

یه آهنگ رو موقعی میگن خوب که خواننده ترانه رو با حس و شوق بخونه....نه خشک......
اگه یه خواننده خودش بیا واسه ترانه هاش شعر بگه و آهنگسازیش کنه مشخصه اون ترانه بهتر از آب در میاد تا ترانه ای که شعراش رو کسه دیگه ای بگه!!!
این خواننده که خودش هم شاعر و هم آهنگسازیش و هم ترانش رو خودش درس میکنه واقعا ترانه هاش پرفروش تر میشن....
چون خود خواننده شعر رو خودش سروده با همون احساسی که موقع شعر گفتن داشتن سر ضبط صدا هم ازش برخودارن.....
و ترانه ای که احساس و صدا هر دو کنار هم باشن بهترین ترانه از آیب درمیاد........
همین خواننده ی ایرانیمون محسن یگانه که آهنگایی رو که میخونه خودش شعراش رو میگه خودش آهنگسازیش میکنه و ترانش هم به عهده خودش هست ..........و چنین خواننده ای که از صدای کافی هم برخوردار هست ترانه هایش بهترین میشن.........
و واقعیت هم چنین است.......ایشون در بسیاری از آهنگاش خودشون گیتا یا پیانو یا گیبورد میزنن..........
ایشون بهترین خواننده و موزیسین ایرانی هستن........بهترینن...........
63747087534107915771.png

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

دنیا جفت دستات پوچه بن بست آغاز هر کوچه :-<the ways
خب ب نظرم اون دسته آهنگایی ک با حال روحیت بیشتر بخونن برات عزیزتر میشن...
من ی مدت(همین تابستون پارسال)کلا تو فاز رپ های بهرام بودم...و کلا جز رپ بهرام چیزی نمیگوشیدیم چون توی فاز"آزادی ذهن و انگیزه و مبارزه"بودم...
حالا ک فازم شده"پوچی و آرامش"بیشتر دنبال راک های زیبا و رپ های با مفهوم(و نه اجتماعی حتی)میگردم...
واقعا ب شرایط زمانی بسیار مربوطه...

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

شروع آهنگ بعضی وقتها معیار خوبی نیستا :D
مثلا ً آهنگهای ِ هایـده ، سه دقیقه اولشون صرفا ً موسیقیه و موسیقی ِ بیربطی هم هست ! :D ولی خب تا تهش آدم گوش میده . [من شخصا ً اینجوریَم :د]

متن و ریتم آهنگ هم مهمه به نظرم . مثلا ً همین هایـده :D "شانه هایت" چرا انقد محبوبه ؟ یکی از علتهاش نمیتونه متنش باشه ؟
ریتم هم تا حد زیادی بر میگرده به سلیقه شخصی :د

×ویرایش : هوم آره ، صدای خواننده‌هه هم خیلی مهمه ! :د

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خب به نظر من مهم ترین چیز ملودی و شعر اون اثر و صدای فرد هست . من خودم اینجوری هستم که ملودی یک آهنگ رو اول پسند میکنم :-" .
و خب شعر یا ترانه یک آهنگ هم برام خیلی مهمه . اصلا حاضر نیستم برای شاد شدن هم که شده یک آهنگ ریتمیک ولی بی محتوا گوش بدم :D اصلا ! ترجیح میدم اصلا گوش ندم . :-"
و این که صدای خواننده هم برام خیلی مهمه و حس ِ اون فرد . صدای گوشخراش هم نمیتونم تحمل کنم . بلـــه .. ! :D

simin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دزفول
دانشگاه
شهید چمران
رشته دانشگاه
genetics

بنظر من که اول از همه صدای خواننده مهمه که کلفت نباشه زیاد x:و بعدم اینکه واسم خیلی مهمه که خواننده چی میخونه در واقع متن آهنگ.. :)

soofy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و ادبی فعالیت می کردم یه زمانی
دانشگاه
دانشگاه هنر اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

من به شخصه صدای خواننده خیلی برام مهمه
ولی به نظرم اون چیزی که باعث موندگاری یه آهنگ می شه شعرشه...
اگه نگاه کنید آهنگایی که شعرای با محتوایی ندارند شاید تو یه برهه زمانی خیلی تاپ باشن ولی بعد از یاد می رن یعنی اون موندگاری را ندارن

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من به تکست و لیریکس خیلی اهمیت میدم!
مصن شده تا حالا اصابم از یه چیزی خورده، رفتم یه اهنگی رو گوش بدم! بد دیدم که اهنگه دقیقا داره حالُ روز ِ منُ بیان میکنه!
همونجاس که عاشق اهنگ میشم!
البته ریتم ِ آهنگ هم برام مهمه! اگه اهنگی بشنوم که ریتمای تند تندُ پش سر ِ هم داشته باشه سری میرم اهنگُ پیداش میکنم!

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

- چی جوری آهنگ شروع بشه و کلن ریتم اول آهنگ.
- صدای خواننده.
- متن آهنگ.
- ملودی.
- آلت موسیقی که در آهنگ به کار رفته.
- سریع خوندن یا آهسته خوندن.
- عدم تکرار بیش از حد در متن.
- زیر بودن یا بم بودن صدای خواننده.
- مدت زمان آهنگ.

+ اینا ملاک های من برای انتخاب یک آهنگ خوب و مورد علاقست B-)

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

هر آهنگی یک سری معیار داره .
1. ریتم
2. ملودی
3. تنظیم (این که چه ساز هایی باشه و هرسازی چی بزنه )
3.5.هارمونی (هماهنگی نت ها و آکورد ها و ... هر ساز)
4. لیریک و ووکال

مهم ترین معیار یک آهنگ از نظر خیلی ها ریتمشه . حتی شما وقتی میگید من عاشق لیریک این آهنگ شدم یعنی اول عاشق ریتمش شدید که تونستید به این آهنگ دل ببندید و لیریکش رو گوش کنید .
مثلاً دلیل این که موسیقی کلاسیک عامه پسند نیست ریتمشه . هرکسی نمیتوونه ریتم کلاسیک رو درک کنه و دلیل اصلی این که موسیقی راک محبوب شده ریتم هیجان انگیز و جذابشه.

ملودی چیزیه که آهنگساز میسازه . در روند آهننگ بسیار موثره و اصل آهنگه ! توی آهنگ های عادی فکر نکنم خیلی باعث محبوبیت بشه ولی توی موسیقی های حرفه ای تر خیلی تأثیر داره .

تنظیم یک آهنگ خیلی خیلی مهمه . یعنی اگه فلان آهنگ توش گیتار بیارن تاپ تن میشه ولی اگه پیانو بیارن زرشک طلایی هم نمیگیره . و واسه محبوب شدن هم خیلی مؤثره .

هارمونی هم باز توی سبک های حرفه ای تر مهمه و واسه کسایی که خودشون تو کار ساز زدن و آهنگ ساختن هستن . مثلاً دلیل قوی تر شدن جاز بعد از دهه 50 و 60 و ورود سفید پوستا به اون هارمونی دار شدن آهنگاش باشه .

دیگه لیریک هم که دوستان گفتن

اتفاقاً اینتروی آهنگ (همون شروع ) خیلی مهمه !
مثلاً آهنگ های رامشتاین به جز اینتروش واقعاً قشنک نیست

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

حالا خیلی هم رو خواننده خاص یا آهنگ خاصی کلید نکنین ! کلاً یه نظر کلی میخوایم راجع به کلیه ی آهنگای مورد علاقتون . چه بهتر که از موزیسین ها و خواننده های مختلف باشه .. در غیر اینصورت به آدم یجور حس طرافداری شدید میده که خب یکم باعث میشه نقاط ضعف پوشونده شن .

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

آهنگ vicarious گروه tool یک از قشنگ ترین آهنگ هاییه که من گوش کردم .
شروع این آهنگ بیس و الکتریک و درام داره . وقتی که بیس میزنه ، صدای یک زنگ خاصی از توی آهنگ در میاد که اصلاً روز آدم رو عوض میکنه . بقیه آهنگ شاید خیلی شاخ نباشه ولی همین شروع خوب آهنگ رو برای من فوق العاده کرده . هر چند ضد ضرب ها توی ادامه ی آهنگ قدرت می بخشه به آهنگ
بیشتر آهنگ های متال صرفاً منو تخلیه میکنن ! دلیل اصلی بیشتریا اینه ! ولی آهنگایی مثل بالایی رو با خاطر هنرش گوش میدم !

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

خيلى به شرايط اون موقع آدم بستگى داره

من به شخصه از تنها چيزى كه خسته نميشم سرود ملى هامونه!ميتونم خودمو تصور كنم كه پير شدم و بازم دارم لبريز گوش ميدم x:

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

برای من ، " ریتم " آهنگ ، حرف اول رو می زنه .
موسیقی ـش برام خیلی خیلی مهم ـه !
آهنگ هایی که شروع و ریتم ـشون خوب باشه ، خودبخود شنونده رو جذب می کنن ...
گاهی هم هست که آدم در شرایط و حالات خاصی بسر می بره ، موسیقی و یا ریتم یک آهنگ ، میتونه حالت ـش رو عوض کنه => آهنگ هایی که حالت ـم رو عوض می کنن رو دوست دارم .

Only God Knows

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دارم می خونم برا المپیاد (شیمی )

آخه بستگی داره کدوم سیک باشه مثلا من Led Zeppelin رو به خاطره سولو های خفن Jimmy Page و صدای خاص و آروم Robert Plants دوست دارم.
و Slipknot رو بخاطر صدای خشن و کوبنده ی Corey Tailor و بیت های فوق العاده گروه دوست دارم.

ولی به نظرم بیاید برا سبک های متال و راک یه Chart درست کنیم با یه نظر سنجی ساده در باره ی بهترین آهنگی که تو سبک های راک و متال وزیر شاخه هاشون شنیدید شروع کنیم . نظرتون چیه ؟

Raha storm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 کرج
شهر
خرم اباد و کرج

وقتی اهنگیو گوش میدی ک تمام حرفای دلته و اخرشم بغضت میترکه :(( خیات راحت میشه ک اهنگ گوشیدی :-< .نه؟

بالا