• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

محتوا يا طرز بيان؟

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
سلام.
سوال تاپيك ساده س؛ به نظر شما محتوايي كه كتاب داره مهم تر و "ارزشمندتر" يا شيوه ى بيانش؟ دقت كنيد كه اين جا منظور كتاب داستانيه.
مثلاً -اين صرفاً يه مثاله. فعلاً تو تاپيك ريز نشيد سرش- ، انتقادي كه خيلي ها به كتاباى رضا اميرخاني وارد ميدونن اينه كه بعضي اعتقادات رو جار ميزنه. حالا فرض كنيد كتابي جلوتون هست كه مفهومش از نظر شما مزخرفه، اما داستان اون از نظر ساختارى خوب پرداخته شده. كتاب ديگه اى هست كه مفاهيم ارزشمنديُ بيان ميكنه، اما اشكالاى ساختارى از نظر ادبي داره. سليقه ى شما كدوم كتابُ مي پسنده؟ و جدا از سليقه، به نظرتون ارزش كدوم كتاب بيشتره؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد
پاسخ : محتوا يا طرز بيان؟

به نقل از نرگس¹ :
سلام.
سوال تاپيك ساده س؛ به نظر شما محتوايي كه كتاب داره مهم تر و "ارزشمندتر" يا شيوه ى بيانش؟ دقت كنيد كه اين جا منظور كتاب داستانيه.
مثلاً -اين صرفاً يه مثاله. فعلاً تو تاپيك ريز نشيد سرش- ، انتقادي كه خيلي ها به كتاباى رضا اميرخاني وارد ميدونن اينه كه بعضي اعتقادات رو جار ميزنه. حالا فرض كنيد كتابي جلوتون هست كه مفهومش از نظر شما مزخرفه، اما داستان اون از نظر ساختارى خوب پرداخته شده. كتاب ديگه اى هست كه مفاهيم ارزشمنديُ بيان ميكنه، اما اشكالاى ساختارى از نظر ادبي داره. سليقه ى شما كدوم كتابُ مي پسنده؟ و جدا از سليقه، به نظرتون ارزش كدوم كتاب بيشتره؟

واقعیتش اینه که من بیش تر کتابی رو دوست دارم که محتوا داشته باشه...اگه ببینم کتابی جذابه اما محتوا نداره نمی خونمش.
اما خب طرز بیان می تونه خیلی تاثیرگزار تر باشه تا محتوا.
وقتی که کتابی محتوا داشته باشه، اما طرز بیانش جذاب نباشه، خوندنش سخت می شه.
الان یه مدته خرمگس رو شروع کردم به خوندن اما چون ترجمش خیلی جذاب نیست، نمی تونم تمومش کنم...

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نظرم هر دو . هیجکدوم هم ارجحیت ندارن به اون یکی !
اگه نتونم مفهوم ِ یه کتاب رو قبول کنم ، نمیخونمش . و اگه نثرش بد باشه ولی مفهوم متعالی و اینا ، باز هم نمیخونمش .
ترجمه - یا نثر - ِ بد و مفهوم بد به یه اندازه میتونن ناخوشایند و "رو اعصاب" باشن .

@پایینی : بازم ! :D

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

نه، جز مفهوم بد، "بي مفهوم" بيشتر منظور من بود. مثلاً فرض كن يه كتاب عاشقانه ى بي هدفي رو كه به بهترين نحو نوشته شده.

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

جفتش در کل بهتره با هم باشن! اگه کتاب مثلا بی مفهوم بود باید طرز بیانش خیلی خوب باشه که بی مفهوم بودنش دیگه مهم نباشه! یا اصلا دیده نشه...
طرز بیان خب خیلی مهم تره به نظرم... اینکه شما یه کتابو تموم کنی بیشتر به طرز بیان ربط داره تا مفهوم! مفهوم یه کتابی خوب هم باشه اما طرز بیانش خوب نباشه رو شما هرچقدر سعی هم بکنی نمی تونی درست کتاب رو بخونی! حتی ممکنه مفهوم رو هم متوجه نشی!

• لایک
امتیازات: N.M

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

من اول با توجه به محتوای کتاب اونو میخرم ولی اگه طرز بیانش خوب نباشه خب دیگه رقبتی نمیکنم ادامه ش بدم ولی شاید به زور بتونم تا آخر برم ،هردو خیلی مهمن
ولی اگه کتابی رو بخرم بعد ببینم بی محتواس یا با هر خطش مخالفم عملا میبره رو اعصابم و دیگه نمیتونم برم سراغش
بام میگم هر دو خیلی خیلی مهمن و باید با هم همراه باشن تا اثر خوبی روی خواننده بذارن

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

طرز بیان ، میتونه ضعف محتوا رو جبران کنه .
ولی کمتر کتاب پر محتوایی پیدا میشه که طرز بیان خوبی نداشته باشه ، ولی به اندازه کتابایی که گفتم مخاطب داشته باشه .
درک طرز بیان و محتوا مکمل هم ـن ، اما طرز بیان از محتوا نقش بیشتری رو ایفاء می کنه .

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

طرز بیان جذابیت بیشتری برای من داره.
مثلا ناتوردشت نمی گم بی مفهوم ها،ولی یه شرح حال چند روزه بود و راستش اگه خوب نوشته نمی شد ، هیچ داستان خاصی رو دنبال نمی کرد.
یا خیلی از کتابا که تمشون یکنواخته مثلا.
مثلا پس باد ریچار براتیگان مفهوم داشت ولی داستانی نبود که اگه همونو جز براتیگان نوشته بود جذاب و شاهکار بشه.

این مثالا مفهوم دارنا.
ولی خب داستان خاصی یا خیلی جذابی راستش توش پیدا نمی شه و صرفا به خاطر طرز نوشتارشون خیلی خوبه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

میشه بعضا عنوان رو تغییر داد ب"فلسفه یا ادبیات"...
خب من فلسفه رو ترجیح میدم...صرفا واسم مهمه ک قالب بتونه نگهم داره...رسالتش برام صرفا همینه...بیشتر سعی میکنم ی مفهوم بکشم بیرون(شده ب زور :-")از تو کتاب...

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی
تدبیر

به نظر من،بلایی که به جان کتب و مجلات افتاده،همین تاپیکاست...
تاپیکهایی با موضوعات بسیار کلی و طبیعتا پاسخهایی که همه شان با "بستگی داره" شروع میشه...
و همچنین توضیح واضحات...

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نیمچه :
به نظر من،بلایی که به جان کتب و مجلات افتاده،همین تاپیکاست...
تاپیکهایی با موضوعات بسیار کلی و طبیعتا پاسخهایی که همه شان با "بستگی داره" شروع میشه...
و همچنین توضیح واضحات...
همچين تاپيك هايي اول با اين جواب ها شروع ميشن و بعد سوالاى بعدى طرح ميشه.
برام جالبه بدونم چه تاپيكيُ تقويت كننده ى كتب و مجلات مي دونين. :) توي تاپيك انتقادات البته!

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

سلیقۀ شخصی من به محتوا و مفهوم بیشتر ارزش می ده. یعنی خودم شخصاً کتابی رو که مفهوم و محتوای خوبی نداشته باشه رو "ارزشمند" نمی دونم، هر چند ممکنه به خاطر طرز بیانش ازش خوشم بیاد.

ولی از اونجایی که سلیقۀ من یه کم چپه س، به نظرم جدا از سلیقه، طرز بیان مهم تر باشه! به خصوص که تمرکز تاپیک روی کتابهای داستانی هستش و در مورد کتابای داستانی قسمت بزرگی از هنر نویسنده به طرز بیان خوبش بر می گرده. یه حرف با ارزش و پر محتوا رو یه فیزیکدان یا فیلسوف هم می تونه بزنه، ولی این که یه مفهوم رو، هر چه قدر هم کوچک و بی اهمیت، بشه در قالب یه داستان خوب، تاثیرگذار، یا شاید سرگرم کننده تحویل خواننده داد، کار هر کسی نیست و بستگی به هنر خص نویسنده داره. واسه همین فکر کنم در حالت کلّی در مورد کتابای داستانی طرز بیان اهمیت خاصّی داره.

منم می خواستم این رو مثال بزنم:

به نقل از گولـی :
مثلا ناتوردشت نمی گم بی مفهوم ها،ولی یه شرح حال چند روزه بود و راستش اگه خوب نوشته نمی شد ، هیچ داستان خاصی رو دنبال نمی کرد.
یا خیلی از کتابا که تمشون یکنواخته مثلا.

به نظرم ناتور دشت هر دو رو داره، ولی به خاطر ماهیت داستانی ش، طرز بیان بیشتر جلب توجّه می کنه. با وجود این که ناتور دشت داستان خاصی رو دنبال نمی کنه، به نظرم مفاهیم خوبی هم داره، ولی چیزی که باعث شهرت و محبوبیتش شد مفهومش نبود، طرز بیانش بود...

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نظرمن محتوا--->انسان واقع گرا
طرزبیان--->کسی که میخوادحال کنه وخوشال باشه باکتاب خوندنش

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خب خودت کدوم دسته رو ترجیح می‌دی؟

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

دسته دوم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mosquito :
خب البته میشه اندکی هم گونه ای صحبت کرد ک بحثی نیز ایجاد شود اگر خدا خواست :D
برای راه افتادن!...
کلا ب نظر من ادبیات هنر محسوب میشه و هنر یعنی تو زیبایی رو بیشتر مد نظر داشته باشی تا اینک هدف خاصی داشته باشی...هنر لزومی نداره در اختیار چیزی باشه...
من خودم قبلا معتقد بودم از هر کتابی و از هر تورقی باید بفهمم مفاهیمی...الانم اگه بفهمم خیلی شاد میشوم ولی اخیرا زیاد شده تعداد داستان های کوتاهی ک میخونم چون صرفا قشنگن ب نظرم...

بنابراین معتقدیم رسالت ادبیات بیشتر بر قالب است تا محتوا...
نظر شما چیه دوست من؟ :D

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

مطمئنا هر دوش خیلی مهمه ، شما در صورتی که کتابی رو بخونی که خیلی قلم خوبی داشته باشه اول و وسطاش لذت می بری اما به آخرش که می رسه تازه می فهمی هیچی به هیچی نیست مطمئنا خیلی حالت گرفته میشه و فکر می کنی که وقتت رو تلف کردی..! اگه کتابی رو بخونی که ایده ـش خیلی عالی بوده ولی نویسنده مثلا با توصیف های خیلی چرت گند زده بهش ، احتمالا به نیمه نرسیده خوندنش رو ول می کنی..! جفتش در کنار هم موثره و اینا به قول معروف مکمل همدیگه هستن..! (خودم هم به شخصه حالم از این امیرخانی به هم می خوره) + صد البته کتاب نباید جوری باشه که شما فقط در صورت داشتن یه طرز فکری خاص بتونی درکش کنی یا این که بهت چیزی رو تحمیل کنه..!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از Erfan_Cena :
مطمئنا هر دوش خیلی مهمه ، شما در صورتی که کتابی رو بخونی که خیلی قلم خوبی داشته باشه اول و وسطاش لذت می بری اما به آخرش که می رسه تازه می فهمی هیچی به هیچی نیست مطمئنا خیلی حالت گرفته میشه و فکر می کنی که وقتت رو تلف کردی..! اگه کتابی رو بخونی که ایده ـش خیلی عالی بوده ولی نویسنده مثلا با توصیف های خیلی چرت گند زده بهش ، احتمالا به نیمه نرسیده خوندنش رو ول می کنی..! جفتش در کنار هم موثره و اینا به قول معروف مکمل همدیگه هستن..! (خودم هم به شخصه حالم از این امیرخانی به هم می خوره) + صد البته کتاب نباید جوری باشه که شما فقط در صورت داشتن یه طرز فکری خاص بتونی درکش کنی یا این که بهت چیزی رو تحمیل کنه..!
ربط این تیکه به بقیه‌ی پست و موضوع تاپیک و اینا چیه؟ #سوال‌جدی

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از پوریا عابدی :
خب البته میشه اندکی هم گونه ای صحبت کرد ک بحثی نیز ایجاد شود اگر خدا خواست :D
برای راه افتادن!...
کلا ب نظر من ادبیات هنر محسوب میشه و هنر یعنی تو زیبایی رو بیشتر مد نظر داشته باشی تا اینک هدف خاصی داشته باشی...هنر لزومی نداره در اختیار چیزی باشه...
من خودم قبلا معتقد بودم از هر کتابی و از هر تورقی باید بفهمم مفاهیمی...الانم اگه بفهمم خیلی شاد میشوم ولی اخیرا زیاد شده تعداد داستان های کوتاهی ک میخونم چون صرفا قشنگن ب نظرم...

بنابراین معتقدیم رسالت ادبیات بیشتر بر قالب است تا محتوا...
نظر شما چیه دوست من؟ :D
بالا توضیح دادم اینطورکتابای دسته اولومیزارم وقتی خیلی وقتم آزادباشه یاتقسیمشون میکنم ومیخونم امادسته دوم طوری اِکه همون شب اول میخونم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mosquito :
بالا توضیح دادم اینطورکتابای دسته اولومیزارم وقتی خیلی وقتم آزادباشه یاتقسیمشون میکنم ومیخونم امادسته اول طوری اِکه همون شب اول میخونم
نمیدونم شایدم الان جا ب جا گفتی...
ولی لااقل برای من کتابای"زیبا"برای وقتی هستن ک من میخوام بخونم و لذت ببرم در نتیجه با وقت اندک هم خوبن...
ولی دقیقا کتابای مفهومی(چ میدونم ی کتابی ک فقط اسمش داستانه و هر چی مکتب فلسفیه چپونده اون تو)برای وقتیه ک خیلی وقت داشته باشی تا بفهمیش...
در این مورد من خودم ی مصداق رو خیلی خوب یادم مونده...
من"کافه پیانو"رو تو دو روز تمومیدم فکر کنم و"سقوط"رو توی 10 روز...یعنی کافه پیانو را روزی 150 صفحه تقریبا و سقوط را روزی 10 صفحه!

بالا