• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی رشته های علوم انسانی

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
لطفا هر کی هر چی اطلاعات راجع به رشته های دانشگاهی علوم انسانی داره بیان کنه.
من خودم به چنتا رشتش علاقه دارم ولی اگه اطلاعاتم یعنی اطلاعاتمون کاملتر بشه خیلی بهتره. :)

Vahid Flash

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
12 بهمن
شهر
داراب
پاسخ : معرفی رشته های علوم انسانی

سلام به هم دوستان...در جواب Matin320 عزيز بايد بگم كه رشته هاي خوب علوم انساني چند تاست...همونطور كه همه عزيزان ميدونن حسابداري حقوق مديريت و روانشناسي(البته روانشناسي باليني بهتره) اينا رشته هاي خوبن انساني هستن...ولي موضوعي كه هست اينه كه رشته حقوق ديگه داره اشباع ميشه و متاسفانه مثل قبل نيست و شغل نداره...مثلا چندا از دوستان خود من رفتن حقوق و الان فوق ليسانس دارن ولي متاسفانه هنوز شغل پيدا نكردناميدوارم بتونم به عزيزان كمك كنم...چون من عموم روانشناسي بوده...

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از Vahid_m :
سلام به هم دوستان...در جواب Matin320 عزيز بايد بگم كه رشته هاي خوب علوم انساني چند تاست...همونطور كه همه عزيزان ميدونن حسابداري حقوق مديريت و روانشناسي(البته روانشناسي باليني بهتره) اينا رشته هاي خوبن انساني هستن...ولي موضوعي كه هست اينه كه رشته حقوق ديگه داره اشباع ميشه و متاسفانه مثل قبل نيست و شغل نداره...مثلا چندا از دوستان خود من رفتن حقوق و الان فوق ليسانس دارن ولي متاسفانه هنوز شغل پيدا نكردناميدوارم بتونم به عزيزان كمك كنم...چون من عموم روانشناسي بوده...
بر عکس عزیزم من خودم یه دوست 25 ساله دارم که الآن قاضی تشریف دارن وضعشون هم بسیار توپه.
البته کلاس های مفاهیم قرآن هم داره و...
ولی در کل از ماشین و خونه و ....تکمیله.
یه چیزی که من شنیدم اینه که واسه رشته ی حقوق همیشه کار هست حالا نمی دونم :-??

آقا ببخشید مدیر این انجمن کیه؟
تورو خدا یکی رو انتخاب کنید.
آخه حیف انجمن به این خوبی نیست که بی مدیر باشه؟ ~X(

× Marvelous: دو پست متوالی ترکیب شد.

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

علوم سیاسی هم رشته جالبیه ....
البته اگر از سیاست خوشت بیاد و اهل اینجور حرفا باشی و بتونی آدم مهمی بشی کار و بارت سکه ست ...
من خودم عاشق علوم سیاسیم ...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

خوب از دید هرکس یه چیزه!
تو علوم انسانی به نظر من مهم ترین چیز علاقه ست.
چون باید با خیلی چیزاش آدم کنار بیاد و اگه علاقه نباشه آدم نمیتونه باهاش کنار بیاد!

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از ریــحــانــه :
خوب از دید هرکس یه چیزه!
تو علوم انسانی به نظر من مهم ترین چیز علاقه ست.
چون باید با خیلی چیزاش آدم کنار بیاد و اگه علاقه نباشه آدم نمیتونه باهاش کنار بیاد!

گاهی علاقست ولی همیشه علاقه کافی نیست.

من خودم عاشق رشته ی تاریخم ولی خوب خودتون می دونید که...... :(( :(( :((

• لایک
امتیازات: Jina

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از matin320 :
گاهی علاقست ولی همیشه علاقه کافی نیست.

من خودم عاشق رشته ی تاریخم ولی خوب خودتون می دونید که...... :(( :(( :((
به نظر من آدم اگه علاقه داشته باشه تو بدترین رشته (از نظر اجتماعی و موقعیت شغلی منظورمه) هم میتونه موفق باشه و حقوقش خوب باشه و از این حرفا.
من خودم بسیار «باستان شناسی» رو دوست دارم (و در کنارش جامعه شناسی و ادبیات :D) و قطعا ادامه خواهم داد. در مورد باستان شناسی میتونم بگم رشته ایه که ترکیبی از تاریخ ، جغرافیا ، اسطوره شناسی ، ادبیات ، شیمی ، معماری و ... ـه. اینم بگم که ایران خیلی به چند تا باستان شناس خوب نیاز داره تا خیلی از واقعیت ها کشف بشه. :-"

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از ارنواز :
به نظر من آدم اگه علاقه داشته باشه تو بدترین رشته (از نظر اجتماعی و موقعیت شغلی منظورمه) هم میتونه موفق باشه و حقوقش خوب باشه و از این حرفا.
چن وقت پیش با دختر خالم که رشته ی تربیت بدنی خونده صحبت می کردم.از آخر به این نتیجه رسیدیم که علاقه تنها شرط نیست.
مخصوصا واسه ی پسرا که باید یه زندگی رو در آینده مدیریت کنن،درآمد جایگاه خاصی داره.

به نقل از ارنواز :
من خودم بسیار «باستان شناسی» رو دوست دارم (و در کنارش جامعه شناسی و ادبیات :D) و قطعا ادامه خواهم داد. در مورد باستان شناسی میتونم بگم رشته ایه که ترکیبی از تاریخ ، جغرافیا ، اسطوره شناسی ، ادبیات ، شیمی ، معماری و ... ـه. اینم بگم که ایران خیلی به چند تا باستان شناس خوب نیاز داره تا خیلی از واقعیت ها کشف بشه. :-"
بعدشم ما باستان شناس کم نداریم ولی همه شون نمی تونن تمام حقایت رو بیان کنن.
امیدوارم منظورمو فهمیده باشین

× Marvelous: پست متوالی

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از matin320 :
چن وقت پیش با دختر خالم که رشته ی تربیت بدنی خونده صحبت می کردم.از آخر به این نتیجه رسیدیم که علاقه تنها شرط نیست.
مخصوصا واسه ی پسرا که باید یه زندگی رو در آینده مدیریت کنن،درآمد جایگاه خاصی داره.
در آمد مهم هست اما نه به عنوان فاکتور اصلی . همونطور که گفتم اگه علاقه باشه بقیه ی چیزا رو دنبال خودش میاره . :)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به دانشگاه هم خيلي ربط داره البته. من دختر دايي و يكي ديگه از فاميلامون، عاشق باستان شناسي بودن و هر دو الان باستان شناسي مي‌خونن. اما يكيشون كم‌تر تلاش كرد با وجود علاقه‌ش، و دانشگاه آزاد قبول شد و الان از باستان شناسي متنفره!
در كلّم فك كنم كيفيت آموزش باستان شناسي تو دانشگاهاي ايران خيلي خوب نباشه؛ در مقايسه با بقيه‌ي رشته‌هاي انساني. :-?

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از ارنواز :
در آمد مهم هست اما نه به عنوان فاکتور اصلی . همونطور که گفتم اگه علاقه باشه بقیه ی چیزا رو دنبال خودش میاره . :)

به نظر من اون رشته ای که بهش علاقه داریم باید حداقل درآمد رو داشته باشه.
این حرف غلطیه که علاقه در آمد و دیگر فاکتور های یه شغل خوب رو همراهش داره. :-?

hich

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
اراک
رشته دانشگاه
الهیات

از نگاه ارسطو
فلسفه نظری تقسیم میشه به:
1-الهیات (اعم = متافیزیک. اخص = خداشناسی)
2- ریاضیات
3- طبیعیات
هرچه موضوع علم شرافت بیشتری داشته باشد آن علم شریف تر است.
-----------------------------------------------------------------------------------------
بحث سر درآمد یک رشته مهم هست ولی نه زیاد. چه بسا یک نفر در رشته ای تحصیل میکنه که کارش مرتبط با اون نیست(در جامعه ما الان زیاده چنین چیزی). به نظر میرسه مهم ترین چیز همون علاقه و اهمیت باشه. که به چه رشته ای علاقه داریم و چه رشته ای اهمیت داره تحصیلش.

Hajar-skh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1تبریز ولی الان فرهنگ
شهر
تبریز
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
حقوق

ای بابا! این علوم انسانی هم آخرش مارو از سمپاد پرت کرد بیرون. من امسال میرم پیش دانشگاهی. رشتمم ریاضی بود ولی خب از اول واقعا دلم میخواست انسانی بخونم ولی با مخالفت والدین گرامی X_X ریاضی خوندم ولی دیگه الان جدا از فرزانگان اومدم بیرون و تو نمونه فرهنگ ثبت نام کردم. یعنی بدجوری دارم تلاش میکنم حرفای دیگران روم تاثیر نذاره . خب همه میگن حیفه . اینا ;))

حالا گذشته از همه اینا، من 3 تا رشته رو خیلی دوس دارم ادبیات و حقوق و جامعه شناسی. راجع به ادبیات یه بار توی روزنامه میخوندم که خانم جویس کرول اوتس( نویسنده دختر سیاه، دختر سفید) که خودش استاد دانشگاهه میگفت دانشجوهایی که وارد رشته ادبیات میشن از همون روز اول نویسنده و شاعر هستن ما فقط بهشون اصول رو یاد میدیم :-" خب ولی من نه نویسنده ام نه شاعر. در مورد حقوقم از اینش خوشم میاد که مثلا نسبت به جامعه شناسی آدم نتیجه کارشو مشاهده میکنه در کوتاه مدت ( کوتاه نسبت به مدت تلاس در جامعه شناسی) و در ضمن حقوقم خب شغلاش خیلی مفیدن واسه جامعه. جامعه شناسیم که دیگه دلیل نمیخواد... >:D<
ولی کلا هرکی بتونه اطلاعات دیگه ای در مورد این چندتا رشته به من بده بسی ممنون خواهم شد >:D< :D

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

بچه ها نمیشه یه رشته رو انتخاب کنیم بعد درموردش حرف بزنیم ؟همه ی معایب و مزایاش رو بگیم بعد بریم سر یه رشته ی دیگه

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از !Tik! :
بچه ها نمیشه یه رشته رو انتخاب کنیم بعد درموردش حرف بزنیم ؟همه ی معایب و مزایاش رو بگیم بعد بریم سر یه رشته ی دیگه
لايك لايك!
از ادبيات شروع كنيم! ;;)
( منبع بهتر حال نداشتم پيدا كنم! :-s)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

يكين مطالب اين دو سايت! :))

خب... بزرگ‌ترين نگراني براي من به عنوان كسي كه ادبيات دوست داره، اما مي‌ترسه دانشگاه ادبيات بخونه موقعيت شغليشه. توي اين متنه، درباره‌ي موقعيت شغلي نوشته بود:
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
بعد از آموزش‌ و پرورش‌ ، مطبوعات‌ بهترین‌ بستر برای‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ ادبیات‌ فارسی‌ است‌. همچنین‌ بهترین‌ نیرو برای‌ تنظیم‌ و ارائه‌ برنامه‌های‌ ادبی‌ رادیو و تلویزیون‌ و حوزه‌های‌ فرهنگی‌ وزارتخانه‌های‌ مختلف‌ کشور، فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ است. و از اینها گذشته‌ یک‌ لیسانس‌ ادبیات‌ اگر پویا و فعال‌ باشد می‌تواند یک‌ نویسنده‌، شاعر یا منتقد گردد و در مراکز چاپ‌ و نشر کتاب‌ به‌ عنوان‌ ویراستار و ناظر ادبی‌ در سیر چاپ‌ کتاب‌ حضور داشته‌ باشد. در ضمن‌ تعدادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ نیز با توجه‌ به‌ ذوق‌ و سلیقه‌ خود کارهای‌ ویژه‌ای‌ انجام‌ می‌دهند که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ شرکت‌ در تألیف‌ فرهنگ‌های‌ مختلف‌ به‌ عنوان‌ پژوهشگر ادبی‌ و "فیش‌نویس‌ علمی‌" و "انتخابی‌" دایره المعارف‌ها اشاره‌ کرد.

نظرتون چيه؟

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

راستش منم عاشق ادبیاتم ولی موقعیت شغلی نداره واقعا
1:معلم بشی
2:همین طور که تو متن گفته نویسنده و شاعر بشی که اونم کلی دنگ و فنگ داره به کلی ناشر باید نشون بدی
شاید یکیشون قبول کرد
منم ادبیاتو برای این دوست دارم که راحت احساسمو توش نشون میدم ولی وقتی بخوای به عنوان شغلت انتخابش کنی (با صرف نظر کردن از درس دادن)برای خودت کار نمیکنی .باید یه چیزی بنویسی که نویسنده فکر میکنه فروش میره .

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نظر من کسی که ادبیات میخونه یا نباید به فکر شغل درست حسابی باشه :D یا اینکه اینقدر بخونه که دکترا بگیره و بتونه تدریس دانشگاه داشته باشه و مثلا در کنار اون نویسندگی و شاعری و کار برای صدا و سیما و اینا. :-<

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

بچه ها این جا چرا این قدر سوت و کوره ؟یکم بحث خب الانه مثلا میتونیم راجع به دانشگاه های خوب ادبیات و شرایطش و اینا صحبت کنیم
ارنواز شما که خودت رشتت انسانیه بیا یکم توضیح بده

بالا