• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دروغ علمی؟!؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
عزیز من نوروساینس نهایتا به روانشناسی مختومه...
در واقع دیدی پزشکی-فیزیکی بر روان است...بگذارید بگویم روانپزشکی ماتریالیستی...
هیچ ربطی به فلسفه نداره...هیچ ربطی...میشه فلسفه رو از این دید بررسی کرد...اما اگه اینجوری بخوایم بسنجیم روانشناسی تمامی علوم است >:D<...چرا؟...چون همه چیز را زا دریچه ی ذهنمان میبینیم...
ایده ی انجمن شدتش عالی نبود...ولی بدم نیست...
ولی بیاین مبالغه نکنیم :|

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی
عزیز من نوروساینس نهایتا به روانشناسی مختومه..

برعکس! این روانشناسیه که نهایتا به نوروساینس مختومه! چون روانشناسی جنبه نظری داره اما مکانیزم پدیده های روانشناختی رو هم در آخر باید در مغز انسان پیدا کرد.

به علاوه نوروساینس حوزه های دیگه ای از جمله تکامل، فیزیک کوانتم (در بحث ماهیت حافظه) و جامعه شناسی و علوم اجتماعی رو هم در بر می گیره. جدای از اونکه تنه ی کار بیولوژی سیستم عصبی و رفتارشناسی جانوریه.

هیچ ربطی به فلسفه نداره...هیچ ربطی...

مسائلی مثل ماهیت زمان (نه اون ماهیت فیزیکیش) و مسائل دیگه ای مثل خودآگاهی که از مبانی فسلفه ذهنه و مدت ها ذهن فیلسوف ها رو به خودش مشغول کرده بوده حالا در زمینه نوروساینس به بحث گذاشته شده.

به این لینک برو. اولین مسئله ای که به عنوان یکی از مسائل حل نشده نوروساینس مطرح کرده consciousness یا خودآگاهیه ..

نقل قول از ویکی پدیا:
یکی از مهم‌ترین بحثهای فلسفه ذهن که در حال حاضر بحث روز آن به شمار می‌رود، مسأله خودآگاهی یا ماهیت ذهن (به انگلیسی: consciousness) است.

یه کتاب بهت معرفی می کنم که نصف اش کلا در مورد درک از زمان از دید نوروساینس نوشته: مرزهای آگاهی - ارنست پوپل

خودتون یکم سرچ کنین اول تا با مبانی کار آشنا بشین. همین پیجی که تحت عنوان مسائل حل نشده نوروساینسه و لینکش کردم، جالبه. پیشنهاد می کنم یه نگاهی بهش بندازین.

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : دروغ علمی؟!؟

عزیز ن این چه حرفیه که تو میزنی؟؟...شاید بتونم بپذیرم که روانشناسی به نوروساینس مختوم میشه...
اما حرفت در رابطه با فلسفه کاملا علطه...
گفتم که...میشه نوروساینس رو به عنوان عینکی برای دیدن فلسفه در نظر گرفت...ولی روانشناسی هم این خاصیت رو داره...
بازم میگه...برای رونق گرفتن انجمن درست نیست دروغ علمی بگیم :|...نوروساینس انقدر جایگاهش بالا هست بدون دروغ که نیازی به دروغ نباشه توش...

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

آقا جان دروغ علمی چیه!

برخی از مباحث فلسفی کاملا در حیطه نوروساینس قرار داره و به اونا "فلسفه ذهن" می گن. گفتم که خودآگاهی مهم ترین بخش اونه. من نمی فهمم کجای این دروغ (؟!!) علمی هست.

+ ماهیت ذهنی زمان هم تا مدت ها در فلسفه روش بحث می شد اما الان بحث های جالبی ازش در حیطه نوروساینس مطرح شده.

من حرفام رو با منبع می زنم، کلا قراره رویه این انجمن اینطور باشه:

به طور سنتی دانش سامانه ی عصبی [نوروساینس] یکی از شاخه های زیست شناسی می باشد. به هر رو این دانش اکنون یک دانش میان رشته ای است و در واقع با دیگر رشته های دانش مانند شیمی، رایانه، مهندسی، زبان شناسی، ریاضی؛ پزشکی، روان شناسی، فیزیک و فلسفه همکاری دارد.[nb]ویکی پدیا[/nb]

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از β ßlôкег :
آقا جان دروغ علمی چیه!

برخی از مباحث فلسفی کاملا در حیطه نوروساینس قرار داره و به اونا "فلسفه ذهن" می گن. گفتم که خودآگاهی مهم ترین بخش اونه. من نمی فهمم کجای این دروغ (؟!!) علمی هست.

+ ماهیت ذهنی زمان هم تا مدت ها در فلسفه روش بحث می شد اما الان بحث های جالبی ازش در حیطه نوروساینس مطرح شده.

من حرفام رو با منبع می زنم، ویکی پدیا:
ویکی پدیا رو ترجیحا ببوس و بذار کنار عزیز من :)
فلسفه ی ذهن در واقع فلسفی نگاه کردن به ذهنه نه با دید نوروساینس نگاه کردن به فلسفه >:D<...تو رو خدا سعی نکنین الکی فلسفه رو بکشین وسط چون واقعا ربطی بینشون نیست :)

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

ویکی پدیا به عنوان ساده ترین مرجع و دم دست ترین مطمئنا اونقدرا اعتبار داره. چون اگه تو ویکی پدیا رو زیر سوال ببری در واقع داری تمام اون فهرست منابعی که آخر هر صفحه اش هست رو زیر سوال می بری و اون منابع هم همه مقالات علمی و کتب معتبر جهانیه.

در مورد فلسفه ذهن می تونی توی این پیج بخونی. اگه بیشتر هم خواستی گفتم برو آخر پیج، منابع رو ببین و از اونها بخون.

فلسفه ذهن
Philosophy of Mind

اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپم بگذارند، باز هم ویکی پدیا را زمین نمی گذارم!
wwwjadooga_6631440_4826396.gif

پ.ن: دیگه در این مورد صحبتی ندارم. اینجا داریم در مورد رویه کلی انجمن صحبت می کنیم. بعدا وارد مباحث علمی میشیم.

پ.ن2: بازم اگه در این زمینه راضی نمی شی به جای بحث کردن توی این تاپیک پیشنهاد می کنم بری کتاب مقدمه ای بر فلسفه ذهن از جاناتان لوو رو بخونی. یا همون منابعی از مقالات که آخر ویکی پدیا اومده و البته احتمالا رضایت شما رو جلب نمی کنه!!

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا من این بحثارو نخوندم ولی یه پیشنهاد واسه ایجاد تاپیک :D الان فرشید میاد منو ترور میکنه :D

نورومارکتینگ :D خیلی باحاله خیلی خیلییییی /m\ میخوای خودم میزنم :D

ویرایش : بحثارو خوندم ! یه چیز خیلی کوچیک جا داره بگم که این قضیه که میگین آیا فلسفه و روانشناسی زیر نوروساینس هست یا خیر . در واقع باید بگم منشا تمام فعالیت هایی که ما میکنیم زیستیه و به مغز ما برمیگرده . واسه همینه که رشته ای داریم تو زیست به اسم تکامل . اینجا میان بررسی میکنن دلیل تک تک رفتارهای آدمارو تو اینکه چرا اینکارارو میکردن و تاثیرش رو محیط اطرافشون چجوری بوده .. حالا تو نوروساینس میگیم چگونه اینکارارو میکنن و تاثیرشون تو فرد چجوریه .. صرفاً از من بخوان بین روانپزشکی ( نه این روانشناسی که شما میگی البته ) و نوروساینس یکی رو انتخاب کن روانپزشکی رو انتخاب میکنم چون یجورایی تاچ تر و کاربردی تره ! اما الان شما خودت بنظرت یه مسئله رو از دید روانی بخوای بررسی کنی به نتیجه ی علنی تر و واضح تر و کامل تری میرسی یا از دید عصب شناسی ؟! اینکه واقعاً بفهمی درون بدنت چی میگذره داخل تک تک سلولات و تمام مکانیسم های بیوفیزیکیت .. اینا جواب قطعی هستن یا صرفاً اون ایده های تجربی و صرفاً آماری ِ روانشناسی ؟؟! در آخر باید بگم فلسفه یا فلسفه بافی همه با تفکر صورت میگیره و جای تفکر کردن مغزه و دلیل کار کردن و چگونه کار کردن مغز به صورت فلسفه بافی هم درون نوروساینس نهفته هست !

مچّکرم از وقتی که به من دادید !

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

ها بزن خبری نیس! فقط یه جور بزنی که بچه ها فکر کنن روی مباحث. کپی پیست نکنی. از زبون خودت توضیح بدی که بفهمیم حداقل خودت خوندیش. بعدش هم اینکه چالش برانگیز تاپیک بزن که جای بحث باشه. خودت روش فک کن شاید تونستی سوال هم طرح کنی آخرش.

قرار نیست کل اون مطلب رو بیاری. قراره بخش جالبش رو مطرح کنی. ضمنا همه افراد اینجا رشته تجربی نیستن و سطح اطلاعات یکی نیست. پس شاید لازم باشه از منابع دیگه هم چیزایی بیاری و یه جوری خلاصه توضیح ارائه بده که همه بفهمن! نظر سنجی هم می تونی بزاری.

این پست رو به عنوان پست قوانین این انجمن در نظر بگیرید کلا!!! قانون نامه اینطوری دیده بودین؟! خصوصیات پست هاتون و فعالیتتون باید همین باشه فقط!

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

در آخر باید بگم فلسفه یا فلسفه بافی همه با تفکر صورت میگیره و جای تفکر کردن مغزه و دلیل کار کردن و چگونه کار کردن مغز به صورت فلسفه بافی هم درون نوروساینس نهفته هست !

اصن بحث من این نیست که چون فلسفه بافی تو مغزه پس فلسفه جز نوروساینسه! من کی همچین چیزی گفتم؟!؟!؟!؟؟!؟!؟؟!؟!؟

مباحثی از فلسفه مثل خودآگاهی، زبان، درک زمان و فهم ذهن دیگران همه در حوزه فلسفه (زیرشاخه فلسفه ذهن) بحث میشده که الان در علوم نوروساینس داره از دید عصب شناختی روش کار می شه و اتفاقا مهم ترین مسائل حل نشده نوروساینس هم در همین حوزه بررسی میشه.

پوریا جان بدون اینکه دقیق یه منبع که دادم رو بخونه و بدون اینکه یه پست از من رو دقیق بخونه پست داده که فلسفه کلا یه چیزه نوروساینس یه چیز دیگه اس! درحالی که در بخش فلسفه ذهن کاملا با هم پوشانی دارن.

تازه بنده رو به دروغ (!) علمی هم متهم کرده در حالی که من همه حرفام رو با سند و مدرک گفتم. گویا ویکی پدیا و منابع هر پیجش در حد ایشون نیست!!

پست ها رو با دقت بخونید!!

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از β ßlôкег :
اصن بحث من این نیست که چون فلسفه بافی تو مغزه پس فلسفه جز نوروساینسه! من کی همچین چیزی گفتم؟!؟!؟!؟؟!؟!؟؟!؟!؟

مباحثی از فلسفه مثل خودآگاهی، زبان، درک زمان و فهم ذهن دیگران همه در حوزه فلسفه بحث میشده که الان در علوم نوروساینس داره از دید عصب شناختی روش کار می شه و اتفاقا مهم ترین مسائل حل نشده نوروساینس هم در همین حوزه بررسی میشه.

پوریا جان بدون اینکه دقیق یه منبع که دادم رو بخونه و بدون اینکه یه پست از من رو دقیق بخونه پست داده که فلسفه کلا یه چیزه نوروساینس یه چیز دیگه اس! درحالی که در بخش فلسفه ذهن کاملا با هم پوشانی دارن.
د عزیز من مرض ندارم بت گیر بدم که...گیر الکی هم رو فلسفه ندارم که بگم فقط این زمینه رو نیا توش...
میگم این کاملا اشتباهه که ما بگیم"فلسفه و نوروساینس هم پوشانی دارند"...
یه مثال برات میزنم...
یه مگس رو میکشم من(به چه حقیش مهم نیست :-")...
فلسفه میره سراغ چرایی این کار من...فیزیک میره سراغ چگونگی این کار و بعضا عواقب...نوروساینس میپردازد به نظرم تا حد زیادی به اینکه"چی میشه تو ذهن من پشه چنین ذهنیتی پ من فاعل میده...)
میبینی رفیق؟...بیشتر از اینکه به فلسفه بخوره به"چگونگی"همه چیز میخوره...حتی به"چگونگی چرا"...واسه همینه به نظرت مثل فلسفه میاد...
به عبارتی این یه دید دیگه نسبت به همه چیز است(چون انسان و مغزش محور همه چیز است برای انسان)...
نه یک همکار...
بازم نمیدونم میفهمی یا نه...
اما این یه دید کاملا متفاوته...
وگرنه من اهل قسم خوردن نیستم اما به جان 4تا بچه هام و قسم به شرافتم(ژانر غلام پیروانی :D)منم دوست دارم شاهد فعالیت های این دو باشم...ولی حقیقتا به جا نیست...

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

من کی گفتم تو گفتی ؟ :D من همون چیزاییی که ریز مثال زدی رو گفتم فلسفه بافی ، و گفتم چون با تفکره پس عصبیه پس میشه عصب شناختی هم باشه :-"

نورو مارکت رو هم خودم میزنم .

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از β ßlôкег :
تو مثال مگس رو خب فقط میاری! در صورتی که بخش قابل توجهی از فلسفه همون فلسفه ذهنه و این بخش کاملا موضوعاتش هم پوشانی داره با نوروساینس!!
تو رو خدا یه لحظه تعصب رو بذار کنار عزیز من...
داری میگی"فلسفهی ذهن...یعنی داره ذهن رو از لحاظ فلسفی بررسی میکنی...
میگم من فکر نکنم قانع بشم...فعلا بحث نکن در مورد این قضیه...چون بده صفحه ی اول یه انجمن نوپا پر انتقاد باشه...به نظرم کارتون رو شروع کن....
شاید عوض شد نظرم در طی کارهاتون :) 8->

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

داری میگی"فلسفهی ذهن...یعنی داره ذهن رو از لحاظ فلسفی بررسی میکنی...
میگم من فکر نکنم قانع بشم...فعلا بحث نکن در مورد این قضیه...چون بده صفحه ی اول یه انجمن نوپا پر انتقاد باشه...به نظرم کارتون رو شروع کن....
شاید عوض شد نظرم در طی کارهاتون

اهان فهمیدم گیرت کجای کاره!

ببین من نگفتم دیدگاه نوروساینس و با دیدگاه فلسفه یکیه! خب بعله فلسفه میاد چرایی رو بررسی می کنه و نوروساینس بیشتر به مکانیزم ها توجه داره.

من گفتم موضوعات مشترکی رو بررسی می کنن. اونم نه در همه جا. در بخش فلسفه ذهن و از کلمه هم پوشانی واسه موضوعات استفاده کردم. این میشه دروغ علمی؟! اینکه خوداگاهی هم از نظر فلسفی بررسی می شه هم از نظر نوروساینس؟!

پ.ن: این تعصب از جانب من نیست!

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از β ßlôкег :

اهان فهمیدم گیرت کجای کاره!

ببین من نگفتم دیدگاه نوروساینس و با دیدگاه فلسفه درسته؟! خب بعله فلسفه میاد چرایی رو بررسی می کنه و نوروساینس بیشتر به مکانیزم ها توجه داره.

من گفتم موضوعات مشترکی رو بررسی می کنن. اونم نه در همه جا. در بخش فلسفه ذهن و هم پوشانی رو گفتم. این میشه دروغ علمی؟! اینکه خوداگاهی هم از نظر فلسفی بررسی می شه هم از نظر نوروساینس؟!
خب اسم این هم پوشانی نیست به خدا...
هم پوشانی به معنای مشترک بودن مباحث مورد بحث نیست به نظرم...بیشتر وقتی هست که نتایج با همدیگر اشتراک داشته باشند...و تا حدی راه طی شده برای رسیدن بهشون...
بحث سر اینه که جفتشون مثل یک چشم ناظر میمونن...جفتشون رو میشه مادر علوم دانست(یکی در جست و جوی چرایی و دیگری پیشتاز در بررسی چگونگی ها)...ولی هیچ ربطی به هم ندارند به نظرم...
هم پوشانی بیشتر به نظرم معنی اشتراک در مکانیسم رو میده...

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

هم پوشانی طبق واژگان نامه یعنی مشترک بودن!

مشترک بودن توی هر چیزی! از رنگ موی من و تو گرفته تا موضوعاتی که روش بحث میشه. مثلا موضوعات مشترک نوروساینس و فلسفه ذهن

ببین بخوایم جمع بندی کنیم ظاهرا شما یه فیلسوفی و بحث کردن با فیلسوفا طبق یه ضرب المثل کلا بی نتیجه اس! :D

خوهشا ادامه نده! مشکلی داشتی به خودم پخ بده می شینم تا صبح باهات بحث می کنم!!

هنوزم روی حرفم هستم. نوروساینس و فلسفه در بخش فلسفه ذهن کاملا از نظر موضوعی هم پوشان هستن. موضوعاتی از قبیل خودآگاهی، زبان، درک زمان و فهم ذهن دیگران (برای بار چهارمه دارم این بخش رو تکرار می کنم!) ضمنا تمام حرفام رو هم با منبع گفتم.

من هیچ دروغ علمی ای نگفتم!

قرار بود این پست ها حذف شه اما بعدش دیدم شاید دقیقا این مشکل و سوتفاهم در مورد شناخت حوزه نوروساینس واسه بقیه هم پیش بیاد، پس بد نیست پست هاش بمونه چون در این زمینه شناخت می ده و حداقل در این یه مورد می فهمونه کجا از حوزه روانشناسی و فلسفه جدا میشه.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من میدونم این اسپمه ولی بازم میگم! :D
خطاب به پوریا عابدی
یعنی چی؟ خوب آقا شما اطلاعاتت کافی نیست هی میگی بده!! باور کن خیلی چیز جالبی هست! دانش گاه تهرانم انجمن تحقیقات نروساینسش خیلی فعاله..کلا مبحث عجیب و جذابیه چرا سنگ میندازی برادر من؟ هرچی دوست نداری نباید باشه؟ همه ی حرفای شما بر مبنای اینه که خودت علاقه نداری..

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از M A S U M E :
من میدونم این اسپمه ولی بازم میگم! :D
خطاب به پوریا عابدی
یعنی چی؟ خوب آقا شما اطلاعاتت کافی نیست هی میگی بده!! باور کن خیلی چیز جالبی هست! دانش گاه تهرانم انجمن تحقیقات نروساینسش خیلی فعاله..کلا مبحث عجیب و جذابیه چرا سنگ میندازی برادر من؟ هرچی دوست نداری نباید باشه؟ همه ی حرفای شما بر مبنای اینه که خودت علاقه نداری..
وقی میگم اشتباه نکنین یعنی همین :|
من خیلی علاقه دارم به نوروساینس...
فقط میگم خود نوروساینس انقدر پربار هست که نیازی به مبالغه کردن و قاطی کردن فلسفه و نوروساینس که هیچ ربطی به هم ندارند نباشه :|

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا