• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فضولی و کنجکاوی

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
فضولی و کنجکاوی مرز باریکی دارن. در این حد که خیلی اوقات در موقعیت‌های مختلف با هم اشتباه گرفته می‌شن.
به نظرتون این مرز کجاست؟ تا کجا یه چیزی فضولی حساب می‌شه و از اونجا به بعد کنجکاوی محسوب می‌شه؟ آیا معیار مشترکی برای تشخیص فضولی یا کنجکاوی بودن یک کار وجود داره که مستقل از شخص باشه؟

راستی یه سوال. فرض کنید من اومدم خونه و یک جعبه می‌بینم که با نوار چسب درشو بستن و هیچ چیز دیگه‌ای توش ننوشتن. اگه من بیام بازش کنیم ببینم توش چیه، به نظرتون نتیجه‌ی کنجکاوی بوده یا نتیجه‌ی فضولی؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : فضولی و کنجکاوی

خب فضولي، كنجكاوي‌ايه كه بر هر صورتي باعث آزار رسيدن به بقيه مي‌شه. حالا ممكنه اين آزار، اين باشه كه چيزي درباره‌ي يه فرد/گروه و ... بفهميم كه براي ما جايز نيست، مي‌تونه خيلي شديدتر باشه.
( آزار، معيار مستقل از شخصه آيا؟ )

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از نرگس¹ :
خب فضولي، كنجكاوي‌ايه كه بر هر صورتي باعث آزار رسيدن به بقيه مي‌شه. حالا ممكنه اين آزار، اين باشه كه چيزي درباره‌ي يه فرد/گروه و ... بفهميم كه براي ما جايز نيست، مي‌تونه خيلي شديدتر باشه.
الان من یه منشیم. مدیر عامل تو اتاقش جلسه‌ی مهم و حیاتی داره با چند نفر. برم فال‌گوش وایسم ببینم چی می‌گن، به کسی آزاری نرسیده، پس مطابق با تعریف شما کنجکاویه! ولی به نظر من کاملا مصداق فضولیه.

من برم استراق سمع کنم بدون اینکه از نتیجه‌ی استراق سمع استفاده‌ای کنم یا چیزی به کسی بگم، به کسی آزاری نمی‌رسه، ولی کاملا فضولی کردنه نه کنجکاوی.

من برم اس ام اس های یه نفرو بخونم بدون اینکه از این نتیجه استفاده کنم و کاری کنم یا چیزی بگم، کسی چیزی نمی‌فهمه و به کسی هم آزاری نمی‌رسه، ولی مصداق کامل فضولیه!

برم ایمیل‌های یه نفرو بخونم، بدون اینکه کسی متوجه بشه و کاری کنم، به کسی آزاری نرسیده ولی مصداق کامل فضولیه.

من برم به یه نفر بگم دخترخالت ازدواج کرده یا نه ( من قصد ازدواج ندارم ) به کسی آزاری نرسوندم، ولی مصداق کامل فضولیه!

من برم بپرسم فلانی از چه کسی بدش میاد و مشکل داره ( در حالیکه به حال من تاثیری نداره و برام اهمیت نداره) به کسی آزار نرسوندم ولی مصداق کامل فضولیه!

آزار رسیدن یا نرسیدن اصلا معیار مناسبی نیست.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از نرگس¹ :
ولی نرگس من فکر نمیکنم خیلی به آزار ربطی داشته باشه :-?
واقعا ممکنه آزاری هم نرسونه اما مثلا زندگیت بشه یه کنجکاوی ای که هیچ ربطی هم به تو نداره...
به نظرم"مربوط به فاعل"میتونه معیار خوبی باشه...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از پویا م :
الان من یه منشیم. مدیر عامل تو اتاقش جلسه‌ی مهم و حیاتی داره با چند نفر. برم فال‌گوش وایسم ببینم چی می‌گن، به کسی آزاری نرسیده، پس مطابق با تعریف شما کنجکاویه! ولی به نظر من کاملا مصداق فضولیه.

من برم استراق سمع کنم بدون اینکه از نتیجه‌ی استراق سمع استفاده‌ای کنم یا چیزی به کسی بگم، به کسی آزاری نمی‌رسه، ولی کاملا فضولی کردنه نه کنجکاوی.

من برم اس ام اس های یه نفرو بخونم بدون اینکه از این نتیجه استفاده کنم و کاری کنم یا چیزی بگم، کسی چیزی نمی‌فهمه و به کسی هم آزاری نمی‌رسه، ولی مصداق کامل فضولیه!

برم ایمیل‌های یه نفرو بخونم، بدون اینکه کسی متوجه بشه و کاری کنم، به کسی آزاری نرسیده ولی مصداق کامل فضولیه.

من برم به یه نفر بگم دخترخالت ازدواج کرده یا نه ( من قصد ازدواج ندارم ) به کسی آزاری نرسوندم، ولی مصداق کامل فضولیه!

من برم بپرسم فلانی از چه کسی بدش میاد و مشکل داره ( در حالیکه به حال من تاثیری نداره و برام اهمیت نداره) به کسی آزار نرسوندم ولی مصداق کامل فضولیه!

آزار رسیدن یا نرسیدن اصلا معیار مناسبی نیست.
من دقيقاً حرفي كه زدم درباره‌ي فضولي همه‌ي اينا رو در بر مي‌گرفت. نگفتم چيزي رو بفهميم كه "بتونيم با استفاده ازش به بقيه آزار برسونيم". گفتم "چيزي رو بفهميم كه براي ما جايز نيست.
برايِ من، اين دقيقاً آزاره كه كسي چيزي از من بدونه، در حالي كه دليلي نداره بدونه. شايد بهتر باشه محدوده‌ي آزارُ مشخص كنيم پس!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

الان من بفهمم دخترخاله‌ی تو ازدواج کرده یا نه می‌گی جایز نیست؟ مشکلش چیه اگه بفهمم؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از پویا م :
الان من بفهمم دخترخاله‌ی تو ازدواج کرده یا نه می‌گی جایز نیست؟ مشکلش چیه اگه بفهمم؟
مشكلش اينه كه مسائل خانوادگيه، و مسائل خانوادگي محدود به خانواده‌ن. همون طور كه اون منشي، به مسائلي گوش داده بود كه جاش، جمعِ مديرا بود.

• لایک
امتیازات: sayna

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

فکر میکنم کنجکاوی بیشتر یه جور جنبه مثبت داره. یعنی فایده داره.
مثلا تو کنجکاوی که بدونی فلان فرمول چه طور به دست اومده. یا علت این که اطرافیانت یه صفت رو به تو نسبت میدن چیه.
این ها همش تأثیرات مثبتی داره.
شاید اثبات اون فرمول باعث بشه تو گیج بشی. اما فهمیدن این اثبات، به خودی خود چیز خوبیه.

اما فضولی یا بی فایده است یا حتی نتیجه بدی میده.
واقعا به ما ربطی نداره بدونیم که مثلا دوستمون دیروز کجا بوده. اگر هم بفهمیم کار بیهوده ای کردیم.

ضمنا، فضولی با یه جور زیرپاگذاشتن حریم خصوصی افراد هم همراهه.
مثلا اون فال گوش وایسادن، ورود به حریم اون افراده، بدون این که ازشون اجازه گرفته باشیم.

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

من فکر میکنم کنجکاوی معمولا ب مسائل عمومی مربوط میشه و از اونجا اسمش میشه فضولی ک در مورد مسائل خصوصی زندگی دیگران باشه....

tanha17

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نظر من فضولی ،همون کنجکاویه خیلی شدیده ولی از نوع منفیش. کنجکاوی بیشتر به مسائل علمی و مهم مربوط میشه و بیشتر نتیجه ی مثبت داره ولی فوضولی در بیشتر مواقع تجاوز به حریم خصوصی دیگرانه .

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظرم فضولی یعنی شکوندن حریم خصوصی افراد و دونستن مسائلی که به ما مربوط نیست

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

کنجکاوی دو جنبه داره:1. مثبت ؛ میتونه در موارد درست و علمی باشه.2. منفی؛ در رابطه با زندگی دیگران.حالا این حالت دوم تشدیدش تا حد بالا میشه فضولی.من به شخصه دوست ندارم درموردم بدونن. یعنی مثلا فایل های شخصیم رو ببینن.و کسی رو که اینکار رو میکنه فضول میدونم نه کنجکاو.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

1- باز کردن جعبه که کنجکاوی مفرطه :D

و فضولی عبارت است از کنجکاوی بیش از حد در زندگی خصوصی و مسایل خصوصی. و کلا مسایلی ککه به شخص ما ارتباط ندارند . :)

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

فضولی همان کنجکاوی است که دارد در زندگی دیگران کنجکاوی می‌کند و به حریم خصوصی دیگران وارد می‌شود

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نظرمن تا زماني که وارد حريم خصوصي شخص نشه و طرف هم راضي باشه که اون بدونه کنجکاويه ولي اگه ازاين حدخارج شه فوضوليه
شما علاقه خاصي به منشي داريد؟:-"

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نظر من از هر نظر ممکنه کنجکاوی فضولی تلقی بشه! اکثر موارد هم میشه!
اصلا در نظر من فرقی با هم ندارن!

Ay naz

مهمان

جفتِشون 90 درصد ِ اوقات یکیَن... فقط ملت به فضولی میگن کنجکاوی که اسمشو قشنگ کنن و اینا...

قدیما :D کنجکاوی واسه بچه کوچولو ها کاربرد داشت که هی دنبال مسائل علمی و درسی و اینا بودن ، مامان باباشون بِشون میگفتن : فدای بچه ی کنجکاوم بشم... x: :-"

الان دیگه اینم کاربرد نداره ...

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم هر دوتاش حسیه که باعث می‌شه دلت بخواد راجعبه چیزی اطلاعات بیشتر داشته باشی؛ اگه اون اطلاعات مثبت باشه و کسی با این که تو اونارو بدونی مشکلی نداشته باشه می‌شه کنجکاوی. اما اگه اطلاعات مربوط به شخص/اشخاص خاصی باشه که دوست ندارن تو بدونیشون یا قرار معمول اینه که تو ازشون خبر نداشته باشی ولی بری دنبالش، می‌شه فضولی.

+ جعبه هم اگه تو خونه خودتون باشه کنجکاویه، اما به نظرم بهتره بازش نکنی :D

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

همون تفاوت معنایی بتمرگ و بشین و بفرماییده فک کنم :D

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از ROzhiN :
به نظرم هر دوتاش حسیه که باعث می‌شه دلت بخواد راجعبه چیزی اطلاعات بیشتر داشته باشی؛ اگه اون اطلاعات مثبت باشه و کسی با این که تو اونارو بدونی مشکلی نداشته باشه می‌شه کنجکاوی. اما اگه اطلاعات مربوط به شخص/اشخاص خاصی باشه که دوست ندارن تو بدونیشون یا قرار معمول اینه که تو ازشون خبر نداشته باشی ولی بری دنبالش، می‌شه فضولی.

يني مثلا اگه براي ِ من مهم نباشه كه يكي مثلا اس ام اسامو بخونه ، بعد يكي بره بخونه ، ميشه كنجكاوي . بعد اگه براي ِ يكي ديگه مهم بود و دوباره همون فرد بره بخونه ميشه فضولي؟
يني بستگي به فردي داره كه مورد ِ فضالت ( :D ) واقع ميشه؟

بالا