• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد؟!

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
خیلی‌ها دیفالتشون از وقتی که به دنیا میان اینه که فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد. بزرگ‌تر هم که می‌شن همش همین رو می‌شنون و خلاصه برای همه جا میفته که فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد.

ولی به نظر من اینطوری نیست! به نظر من زبان فارسی زنده موند، چون مردم تنبلی می‌کردن در تغییر زبان! این تنبلی باعث شد که زبان فارسی از بین نره.
الان حتی یه سری از کشورهایی که توریست زیاد ندارن، راننده تاکسی‌هاشون به جز زبان خودشون، زبان‌های خارجی دیگه‌ای هم بلدن ولی تو ایران راننده تاکسی‌ها اصن زحمت یاد گرفتن زبان مثلا انگلیسی رو به خودشون نمی‌دن. چون آخه به دردشون نمی‌خوره. حالا کاری با این ندارم. منظورم اینه که ملت تو یاد گرفتن زبان جدید تنبلی می‌کردن. اصن انگیزه و هدفی براش نداشتن!

و نکته‌ی دیگه اینکه امکان نداره یک کتاب و یک نفر بتونه زبان یک جامعه رو تغییر بده یا از تغییر نگه داره! امکان نداره! تغییر تو جامعه و زبان، نیازمند فعالیت تعداد زیادی آدم برای رسیدن به اون هدفه. یک نفر نمی‌تونه این تغییر رو ایجاد کنه یا نگه داره از تغییر!

حالا به نظرتون فردوسی زبان فارسی رو نگه داشت؟ یا مردم تنبل بودن؟ یا دلیل دیگه‌ای داشت؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد؟!

من الآن يه چيزيُ نفهميدم. يعني مي‌گي كه مثلاً مردم اگه تنبلي نمي‌كردن، زبان ما الان چيزي جز فارسي بود؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از نرگس¹ :
من الآن يه چيزيُ نفهميدم. يعني مي‌گي كه مثلاً مردم اگه تنبلي نمي‌كردن، زبان ما الان چيزي جز فارسي بود؟
اگه مردم در یادگیری و تغییر زبان تنبلی نمی‌کردن، الان زبان فارسی خیلی متفاوت‌تر می‌تونست باشه.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

در این یک مورد(!) تنبلی در کار نبوده. چون از قدیم این عادت ایرانی ها بوده که تمایل زیادی به استفاده از یه زبان دیگه لا به لای حرف های خودشون داشتن. یعنی خیلی زود تحت تأثیر یه زبان دیگه قرار میگرفتن.
اما نمیدونم چرا، کلا زبان فارسی خیلی کم تغییر کرده در طول تاریخ. الآن اگه شما نوشته های 300 سال پیش انگلیسی رو بخونید شاید اصلا نفهمید چی گفته. همه چیزشون عوض شده. اما ما شاهنامه رو میخونیم، و بیشتر کلماتش رو میفهمیم.
فکر میکنم زیبان فارسی نمرده بوده که بخواد زندگی بشه. فردوسی از ضعیف تر شدنش جلوگیری کرد.
ضمنا، شاهنامه فقط شعر نیست. تمام پیشینه و فرهنگ و اعتقادات مردم ما رو بیان میکنه. و فارسی هم فقط یه زبان نیست. مسلما فارسی برای ما مثل انگلیسی یا هر زبان دیگه ای نیست. فارسی فرهنگ ماست.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب چند تا مدرک و سند درباره‌ی اینکه ایرانی‌ها عادت داشتن از زبان‌های دیگه لا به لای حرفاشون استفاده کنند ارائه بدید به طوری که نشون بده این اتفاق در order بالا اتفاق افتاده تا بتونیم بهش لفظ "ایرانی‌ها" اطلاق کنیم.
من کاری با شعر و ایناش ندارم. شاهنامه یه کتابه. فردوسی هم یه آدمه. هر نوع برنامه‌ریزی و قصد و هدف برای جامعه، نیازمند تلاش کلی آدمه و یه آدم نمی‌تونه جامعه رو به تنهایی و بدون دخالت کسی تغییر بده. قبول ندارید اینو؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اگه مردم در یادگیری و تغییر زبان تنبلی نمی‌کردن، الان زبان فارسی خیلی متفاوت‌تر می‌تونست باشه.
به نظرم عوض نشدن زبان فارسی دلیل بر تنبلی نبوده ، آخه به نظرم نگه داشتن زبان و تاثیر نگرفتن از فرهنگ های دیگه ، اونم تو هجوم فرهنگ های غریبه ( مثل اعراب و ترک ) سخت تر از تاثیر گرفتن و عوض شدنشه .
در این یک مورد(!) تنبلی در کار نبوده. چون از قدیم این عادت ایرانی ها بوده که تمایل زیادی به استفاده از یه زبان دیگه لا به لای حرف های خودشون داشتن. یعنی خیلی زود تحت تأثیر یه زبان دیگه قرار میگرفتن.
اما نمیدونم چرا، کلا زبان فارسی خیلی کم تغییر کرده در طول تاریخ. الآن اگه شما نوشته های 300 سال پیش انگلیسی رو بخونید شاید اصلا نفهمید چی گفته. همه چیزشون عوض شده. اما ما شاهنامه رو میخونیم، و بیشتر کلماتش رو میفهمیم.
چون که زبان زایایی نداریم ، کلمات جدید و مشتقات جدید ساخته نمیشن ، افعال به جای اضافه شدن همش کم میشن و فعل جدید و کلمات جدید اضافه نمیشه .

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از پویا م :
خب چند تا مدرک و سند درباره‌ی اینکه ایرانی‌ها عادت داشتن از زبان‌های دیگه لا به لای حرفاشون استفاده کنند ارائه بدید به طوری که نشون بده این اتفاق در order بالا اتفاق افتاده تا بتونیم بهش لفظ "ایرانی‌ها" اطلاق کنیم.
من کاری با شعر و ایناش ندارم. شاهنامه یه کتابه. فردوسی هم یه آدمه. هر نوع برنامه‌ریزی و قصد و هدف برای جامعه، نیازمند تلاش کلی آدمه و یه آدم نمی‌تونه جامعه رو به تنهایی و بدون دخالت کسی تغییر بده. قبول ندارید اینو؟

سند و مدرک نمیدونم یعنی چی!
نثر مصنوع و متکلف که میگیم پس چیه؟ سبک نگارشی که خیلی هم مد بوده.
یا همین الآن هم بقایای این اتفاق مونده. مثلا الا ای حال، عن قریب و ... (به درس املای زبان فارسی رجوع شود!)
درباره کلمات انگلیسی هم که دیگه سند و مدرک نمیخواد.

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

من فکر نمیکنم اینکه اهل زبان دوست دارن از سایر زبان ها لغات عاریه ای بگیرن فقط مختص فارسی باشه!!!
خیلی از لغاتی که تو متن های جدید انگلیسی میخونیم اصلا ریشه های متفاوت لاتین فرانسوی روسی و ... دارن
ایرانی ها اونقدر ها هم آدم های متفاوتی نیستن
و فردوسی از نابود شدن و فراموش شدن فارسی جلوگیری کرد
و اگر یه زبانی مث انگلیسی هم یه کتاب مث شاهنامه داشت یا مردمش مث ایرانی ها شخصیت پرست بودن و مثلا یه کسی مث فردوسی میداشتن اون موقع شاید زبان انگلیسی هم خیلی متفاوت از زبان انگلیسی قرون گذشته اش نبود!
الان این وضعیت برا بعضی زبان های آسیای شرقی هم داره اتفاق میفته!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

البته من درباره کلماتی که «ریشه خارجی» دارن حرفی نزدم.
حرف من سر عباراتیه که عیناً توی فارسی ازشون استفاده میکنیم.

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از آناهید :
البته من درباره کلماتی که «ریشه خارجی» دارن حرفی نزدم.
حرف من سر عباراتیه که عیناً توی فارسی ازشون استفاده میکنیم.
منم همین رو میگم زبانهای دیگه هم همچین واژه هایی دارن
تازه حتی شده تو تلفظ عین یه لغت تو فارسی هم ادا نمیشه! (;

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

خب ، نمیشه گفت فردوسی به تنهایی زبان فارسی رو زنده نگه داشت اما از این جمله میشه این طوری برداشت کرد که منظور گویندگان این جمله (از اونجا که ما عادت داریم انجام هر کاری رو به کسی که جلوی دید ـه نسبت بدیم) این بوده که همه ی حرکاتی که برای به وجود اومدن شاهنامه ی فردوسی انجام شده، باعث زنده موندن زبان فارسی شده ؛ یعنی در واقع از همون اول اگه بخوایم در نظر بگیریم فعالیت هایی که برای جمع آوری شاهنامه ی ابومنصوری انجام شد تا کار دقیقی و سر انجام فردوسی همه در راستای زنده نگه داشتن زبان فارسی بود.
در ضمن اگه سامانیان نویسنده ها و شعرا رو به استفاده از زبان فارسی تشویق نمی کردند شاید الان زبان ما عربی بود یا اینکه مثلا زبان رسمی با زبان عامه تفاوت داشت. من فکر نمی کنم تنبلی مردم اونقدرا دخیل بوده باشه تو این موضوع ...

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نظر من کاری که فردوسی کرد زنده نگه داشتن زبان نبود بلکه به میراث گذاشتن نامه ای بود شامل اسطوره های پارسی به زبان پارسی و در ضمن پدر شعر فارسی رودکی است ولی فردوسی شعر رو قدرتمند می کنه.
ار نظر زبان شناسی زبان برای ادامه حیاتش به فرهنگ احتیاج داره برای همینه که خیلی ها زبان تصنعی(مثل اسپرانتو )رو بی بنیان می دونن.از نظر من مردم ایران به خاطر قدمت طولانی استفاده از فارسی و قدرتمند بودن آن به عنوان زبان باستانی به استفاده ازش ادامه دادند.به علاوه اون زمان با توجه به شرایط نسبتا ملوک الطوایفی و همین طور نبود ارتباطات گسترده ایرانی ها مجبور نبودند که عربی یاد بگیرند(البته این در مورد بزرگان فرق می کرد چون آنها برای کسب علم یا دخالت در کار دیوانی به زبان رسمی که آن زمان عربی بود احتیاج داشتند.
و زبان عربی زبان دیوانخوانه ای در ایران بود برای همین مردم ملزم به یادگیری آن نبودند(در ترکیه عثمانی زبان دوانی آنها فارسی بود ولی مردم به ترکی صحبت می کردند.این موضوع را روشن می کند.)
عجب نثر کج و معوجی شد :-?

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

که گفته زبان فارسی زنده مونده؟؟؟
نمی گم که کاملا از بین رفته ولی حتی بعضی از کلمات ساده ی ما هم که در روزمره به کار می بریم ریشه ی عربی دارند و ما اون ها از بچگی به عنوان پایه ی فارسی می شناسیم...

soroor76

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دزفول
شهر
دزفول

با احترام ولی من موافق نیستم
تغیرات یک زبان یه چیز طبیعیه و اصلا ربطی به تنبلی نداره و به مرور به خاطر شرایط محیطی مختلف دچار تغیر میشه
فردوسی هم که میگن فارسی رو زنده کرده به نظر من منظور نوشتن یه کتاب با کمترین واژه های عربی در زمانی که این واژه رو به فراموشی بودن که خودش خیلی جای تقدیر داره چون واقعا تو روزگاری که اکثر منابع زبان فارسی نابود شده بودن خودش یه مرجع بوده و با خوندن شعراش خیلی از واژه ها دوباره رو دور افتادن
و به نظرم اگر کسایی باشند که به معنای حقیقی زبان فارسی رو زنده کردن "یعقوب لیث صفاری" ومردم هم زمانش بودن که با قیاماشون باعث جلوگیری از نابودی کامل فارسی شدن

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

تو خود شاهنامه هم حدود 200 تا کلمه عربی وجود داره آخه بعضی کلمات اصلا معادل فارسی ندارن مثل کلمه ی "این" که عربیه

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از Ħ@ɱɨƉ 96 :
تو خود شاهنامه هم حدود 200 تا کلمه عربی وجود داره آخه بعضی کلمات اصلا معادل فارسی ندارن مثل کلمه ی "این" که عربیه
تو شاهنامه 800 لغت عربی هست. و واژه ی «این» عربیه؟!!

در مورد کار فردوسی هم یک نکته رو خوبه بدونیم که فردوسی خیلی تلاش کرده به جای واژه های عربی خودش یک سری واژه ای فارسی رو بسازه و جایگزین کنه؛ مثلا به جای «نصیحت» از «دلسوزگی» استفاده کرده و خیلی نمونه های دیگه که کار بسیار ارزنده ای ـه .

shakiba0013

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

اتفاقا به نظر من فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد در اون زمان یعنی قرن4 هر شاعری که توی شعراش بیشتر از کلمات عربی استفاده می کرد دانا تر بود ولی فردوسی این تفکر رو عوض کرد توی شاهنامه حدود 500 کلمه عربی به کار برده شده.شاید اگر اون موقع فردوسی شاهنامه رو نمی نوشت زبان و فرهنگ ما تغییر می کرد و علت عمده اون بی توجهی پادشاهان به فرهنگ و زبان فارسی بود

sadra_s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96

از این سایت استفاده کنید تازه میتونید کلمات بیگانه ای را که خودتون بلدید رو بهش اضافه کنید iliya.xzn,ir
<D=
<D= <D=
<D= <D= <D=
<D= <D= <D= <D=
این سایتو منو گروهم درست کردیم اگه پیشنهاد یا انتقادی بود پخ بدید
<D=
<D= <D=
<D= <D= <D=
<D= <D= <D= <D=

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خیلی‌ها دیفالتشون از وقتی که به دنیا میان اینه که فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد. بزرگ‌تر هم که می‌شن همش همین رو می‌شنون و خلاصه برای همه جا میفته که فردوسی زبان فارسی رو زنده کرد.

ولی به نظر من اینطوری نیست! به نظر من زبان فارسی زنده موند، چون مردم تنبلی می‌کردن در تغییر زبان! این تنبلی باعث شد که زبان فارسی از بین نره.
الان حتی یه سری از کشورهایی که توریست زیاد ندارن، راننده تاکسی‌هاشون به جز زبان خودشون، زبان‌های خارجی دیگه‌ای هم بلدن ولی تو ایران راننده تاکسی‌ها اصن زحمت یاد گرفتن زبان مثلا انگلیسی رو به خودشون نمی‌دن. چون آخه به دردشون نمی‌خوره. حالا کاری با این ندارم. منظورم اینه که ملت تو یاد گرفتن زبان جدید تنبلی می‌کردن. اصن انگیزه و هدفی براش نداشتن!

و نکته‌ی دیگه اینکه امکان نداره یک کتاب و یک نفر بتونه زبان یک جامعه رو تغییر بده یا از تغییر نگه داره! امکان نداره! تغییر تو جامعه و زبان، نیازمند فعالیت تعداد زیادی آدم برای رسیدن به اون هدفه. یک نفر نمی‌تونه این تغییر رو ایجاد کنه یا نگه داره از تغییر!

حالا به نظرتون فردوسی زبان فارسی رو نگه داشت؟ یا مردم تنبل بودن؟ یا دلیل دیگه‌ای داشت؟
اگه تنبلی میکردن که زبان ما الان خیلی باید به گذشته ش شبیه تر میشد...این دید خیلی سطحیه

بالا