• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
۳۰ سال پیش توی همچین روزی ،شهر خرمشهر بعد از ۱۹ ماه از اشغال نیرو های عراق خارج شد . توی ایران از این عملیات و این روز به عنوان نماد مقاوت و پایداری یاد می کنند . خرمشهر طی عملیت بیت المقدس آزاد شد .
عملیات بیت المقدس :
این عملیات از ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ شروع شد . مهم ترین هدف عملیات پس گرفتن حدود ۵۴۰۰ کیلومتر مربع خاک ایران از ارتش عراق بود. ( شامل شهرای خرمشهر و هویزه ) . و البته اهداف دیگری هم داشت . مثل خارج کردن شهرای خوزستان ( مثل اهواز و جاده‌ی اهواز-خرمشهر یا جاده‌ی اهواز-آبادان ) از بُرد توپخانه های عراق . یعنی قبل از عملیات نیرو های عراق انقدر به اهواز نزدیک شده بودن که بُرد توپخونه‌شون کاملا به شهر ِ اهواز می رسید .
عملیات توی 4 مرحله انجام شد و آخر توی سوم خرداد ۱۳۶۱ به فتح خرمشهر انجامید . توی این عملیات تعداد اسرای عراقی خیلی زیاد بودن .

چرایی جنگ هشت ساله :
خیلی ها معتقدن بعد از عملیات بیت المقدس و آزاد سازی ، جنگ باید تموم می شد . این در حالی بود که تمام مجامع جهانی هم اصرار بر آتش بس داشتند و حتی غرامتی هم تعیین شد . اما تا جنگ حدود ۶ سال بعد هم ادامه پیدا کرد . برای این که بتونیم به روند آزاد سازی خرمشهر و ادامه‌ی جنگ بپردازیم ، اول می باید بدونیم :
چرا عراق به ایران حمله کرد ؟
و پیشینه‌ی اون رو بررسی کنیم . ( پیشنهاد می کنم از پیمان نامه‌ی الجزایر شروع کنیم )
و بعد بپردازیم به عملیات های جنگ و روند وقایع جنگ . در آخر هم آثار و نتایج جنگ هشت ساله .

پ.ن :ضمن این که به نظر من این جنگ قسمت جدانشدنی‌ای از تاریخ معاصر کشورمونه . که به ما هم خیلی نزدیکه . و به نظرم خوب نیست کسایی مثل من و شما که فقط یک دهه بعد از اتمام جنگ به دنیا اومدیم ، اطلاعات غلط داشته باشیم در این باره .:D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : جنگ هشت ساله

البته همه که یک دهه بعدش به دنیا نیامده اند...

خیلی ها 3 سال یا 4 سال بعدش ... خیلی هم دور نیستیم ما ...

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

الان یک سوالی که برای من پیش میاد اینه که توی سال ۱۳۶۱, ایران هر چی از دست داده بود رو پس گرفته بود؟‌

پیشینه؛ خب من چیز زیادی از جزئیات نمیدونم ولی این طبیعیه که بعد از هر انقلاب, کشور هنوز توی حال و هوای انقلابه و خودش رو جمع نکرده. این باعث میشه که کشورهای همسایه از این فرصت سوء استفاده کنن. یعنی حتی اگر این پیمان نامه هم نبود, بازم عراق به ایران حمله میکرد.

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از نسترنّگار :
الان یک سوالی که برای من پیش میاد اینه که توی سال ۱۳۶۱, ایران هر چی از دست داده بود رو پس گرفته بود؟‌

پیشینه؛ خب من چیز زیادی از جزئیات نمیدونم ولی این طبیعیه که بعد از هر انقلاب, کشور هنوز توی حال و هوای انقلابه و خودش رو جمع نکرده. این باعث میشه که کشورهای همسایه از این فرصت سوء استفاده کنن. یعنی حتی اگر این پیمان نامه هم نبود, بازم عراق به ایران حمله میکرد.
نه قسمت هایی هنوز توی تصرف عراق بود اما بعد از فتح خرمشهر و پیشنهاد آتش بس توسط عربستان صعودی ، قرار بود این قسمت ها + غرامت به ایران داده بشه .

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از SaϔnA.M :
نه قسمت هایی هنوز توی تصرف عراق بود اما بعد از فتح خرمشهر و پیشنهاد آتش بس توسط عربستان صعودی ، قرار بود این قسمت ها + غرامت به ایران داده بشه .
ینی اگه ایران پیشنهاد آتش بس رو قبول کرده بود هرچی رو که از دست داده بود پس میگرفت+غرامت(اگه درست متوجه شده باشم)
این ینی از نظر ارضی شرایط برمیگشت به حالت قبل از جنگ و با غرامتش هم میشد ویرانی های حاصل از جنگ رو بازسازی کنه تا حد زیادی
بعدکه ایران آتش بس رو نپذیرفت و جنگ 6سال دیگه هم ادامه پیدا کرد،به ایران چی رسید؟(ینی بهتر شد که آتش بس رو ایران قبول نکرد یا به ضرر ایران تموم شد؟)
به نقل از نسترنّگار :
به طور کلی صدام حتی قبل از انقلاب هم با حکومت ایران مشکل داشت و همیشه هم به دنبال راهی بود که جای ایران رو تو منطقه که اون موقع از نظر نظامی کشور اول بود پر کنه و به نظرش بعداز انقلاب و اون "حال و هوا" که هنوز کشور ارتشش منسجم نشده و خودشو جمع و جور نکرده،شرایط ایده آل برای تبدیل شدن به قدرت اول خاورمیانه به وجود اومده و میسر شدنش هم الان با وضع ایران بعد از انقلاب خیلی آسون و سادس و خسارات زیادی هم نداره،خب با این اوصاف عراق بهترین کار رو حمله به ایران میدید چون با هزینه ای کم میتونس به آرزوی دیرینش برسه

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از یلدا-ق :
ینی اگه ایران پیشنهاد آتش بس رو قبول کرده بود هرچی رو که از دست داده بود پس میگرفت+غرامت(اگه درست متوجه شده باشم)
این ینی از نظر ارضی شرایط برمیگشت به حالت قبل از جنگ و با غرامتش هم میشد ویرانی های حاصل از جنگ رو بازسازی کنه تا حد زیادی
بعدکه ایران آتش بس رو نپذیرفت و جنگ 6سال دیگه هم ادامه پیدا کرد،به ایران چی رسید؟(ینی بهتر شد که آتش بس رو ایران قبول نکرد یا به ضرر ایران تموم شد؟)
تو طول جنگ سازمان ملل دائما داشت قطع نامه صادر می کرد و میانجی گری می کرد اکثر قطع نامه ها ( که محتواشون صلح بود ) توسط عراق به موافقت می رسید اما ایران با هیچ کدوم موافقت نکرد .:D تا بالاخره قطع نامه‌ی 598 رو بعد از یک سال قبول کردن و معروف شد به " جام زهر " و اینا .
توی همون قطع نامه عراق متجاوز گر و آغاز کننده جنگ معرفی شد و قرار بود صندوق بین الملل کمک کنه به طرفین تا پول خسارت هاشون پرداخت شه ، ولی تا الآن که سال 91 ـه ، غرامتی پرداخت نشده . ( فقط اسرا اکثرشون برگشتن به ایران )
اینم بخونید راجع به غرامتا .

• لایک
امتیازات: N.M

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم
پاسخ : جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق

به نقل از SaϔnA.M :
تو طول جنگ سازمان ملل دائما داشت قطع نامه صادر می کرد و میانجی گری می کرد اکثر قطع نامه ها ( که محتواشون صلح بود ) توسط عراق به موافقت می رسید اما ایران با هیچ کدوم موافقت نکرد .:D تا بالاخره قطع نامه‌ی 598 رو بعد از یک سال قبول کردن و معروف شد به " جام زهر " و اینا .
توی همون قطع نامه عراق متجاوز گر و آغاز کننده جنگ معرفی شد و قرار بود صندوق بین الملل کمک کنه به طرفین تا پول خسارت هاشون پرداخت شه ، ولی تا الآن که سال 91 ـه ، غرامتی پرداخت نشده . ( فقط اسرا اکثرشون برگشتن به ایران )
اینم بخونید راجع به غرامتا .
مهم نیستا،ولی "متجاوزگر" نداریم،"تجاوزگر"داریم یا متجاوز :D :-"

با این اوصاف تنها چیزی که به ایران رسید این بود که صدام متجاوز شناخته شده،دیگه اون غرامتی هم که قرار بود پرداخت شه پرداخت نشده(ولی گویا عراق به کویت غرامت داده،ینی اگه جامعه بین المللی از ایران حمایت میکرد ایران هم تاالان غرامتشو گرفته بود)ینی اگه ایران اون "جام زهر" رو زود تر مینوشید( :-")اوضاع شاید بهتر میشد(هرچند ممکن بود صدام آتش بس رو نقض کنه و دوباره به ایران حمله کنه،ینی آتش بس خیلی تضمینی نداش)

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

مهم نیستا،ولی "متجاوزگر" نداریم،"تجاوزگر"داریم یا متجاوز
تصحیح می کنم :D تجاوز گر + متجاوز :د
خب بله . برای این که بتونیم تحلیل کنیم که پایان جنگ کی باید می بود و غرامت ها به چه شکل ، باید خیلی اطلاع داشته باشیم . و البته باید به خیلی مستندات تکیه کنیم . خاطرات خیلی از فرماندهان می تونه کمک کنه ، آقای محسن رضایی ، هاشمی رفسنجانی و اینا :D
اگر موافق باشید شروع کنیم تحلیل این که چرا عراق به ایران حمله کرد ؟ و این که مشکلات دو کشور ریشه از کجا داشتن .
هوم؟ :D

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

عراق نفت ایران رو هم برای خودش میخواست؟ به علاوه اینکه از اون طرف آمریکا صدّام رو تحریک کرده بود و صدّام فکر نمیکرد که ایران اصلاً توان مقاومت دربرابر عراق رو داشته باشه وگرنه تحریک نمیشد + اینکه ایران هم اون موقع قدرت سابق و اون ارتش محّمدرضا شاه رو نداشت.

به نوعی عراق ایران رو دست کم گرفته بود

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از SaϔnA.M :
اگر موافق باشید شروع کنیم تحلیل این که چرا عراق به ایران حمله کرد ؟ و این که مشکلات دو کشور ریشه از کجا داشتن .
هوم؟ :D
فک کنم من یه چیزی گفتما :-" همینکه عراق میخواس همیشه قدرت اول خاورمیانه باشه و حالا فکر میکرد بعداز انقلاب که ایران اوضاعش آشفته شده میتونه خیلی راحت به این آرزوی دیرینه برسه،بهانه ی ظاهری هم اروند رود بود که عراق و ایران هرکدوم حق کشتیرانی رو فقط برای خودشون میخواستن
به نقل از نسترنّگار :
عراق نفت ایران رو هم برای خودش میخواست؟ به علاوه اینکه از اون طرف آمریکا صدّام رو تحریک کرده بود و صدّام فکر نمیکرد که ایران اصلاً توان مقاومت دربرابر عراق رو داشته باشه وگرنه تحریک نمیشد + اینکه ایران هم اون موقع قدرت سابق و اون ارتش محّمدرضا شاه رو نداشت.

به نوعی عراق ایران رو دست کم گرفته بود
صدام خودشو یک هفته ای تو تهران میدید،این یعنی دست کم نگرفته بود،خیلی خیلی دست کم گرفته بود :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آقا من عاشق این آهنگ"ممد نبودی ببینی"ام از بچگی x: x: :-"
به نظرم عراق واسه این به ایران حمله کرد که میترسید رژیم خمینی تهدیدی برای قدرتش در منطق باشه...مسلما ضدیت این رژیم با رژیم صدام بر همه مبرهن است...
دلیل اینکه ایران پیروز شد هم به نظرم درآمیخته شدن بسیار مفید و جالب"ناسیونالیسم و دین"بود...

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از یک بنده ی خدا :
به نظرم عراق واسه این به ایران حمله کرد که میترسید رژیم خمینی تهدیدی برای قدرتش در منطق باشه...مسلما ضدیت این رژیم با رژیم صدام بر همه مبرهن است...
صدام یه اقدام دفاعی نکرد،بلکه کاملادخودشو برترمیدونس،ینی طوری نبود که خطری احساس کنه بلکه خودشو خیلی قدرتمند تر و برتر از ایران قبل از انقلاب میدونس

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از یلدا-ق :
صدام یه اقدام دفاعی نکرد،بلکه کاملادخودشو برترمیدونس،ینی طوری نبود که خطری احساس کنه بلکه خودشو خیلی قدرتمند تر و برتر از ایران قبل از انقلاب میدونس
دیگه فکر نکنم اینجوری هم باشه :-?...خیلی مغرور بود صدام...و مسلما چون به نظرش بعد انقلاب ما ضعیف بودیم حمله کرد...اما به نظر من صدام واقعا میترسید خمینی که رژیم تا دندان مسلح محمدرضا را پایین آورده بود قدرت منطقه بشه...
به نظر من تا حدی دفاعی بود :-?

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

در کتاب تاریخ معاصر ما نوشته شده که هیچکدوم از قطعنامه های قبل 598 نمیگفت که عراق باید به مرزهای قرار داد الجزایر برگرده..متجاوز تعیین نشده بود و اینا :-??
نمیدونمااا کتاب اینجوری نوشته...

بعد محسن رضایی گفته امام بعدها فهمید که قطعنامه جام زهر نبوده و خیلی هم شیرین بوده :D

• لایک
امتیازات: N.M

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از پوپولیسمتو قربون نهیلیست! :
دیگه فکر نکنم اینجوری هم باشه :-?...خیلی مغرور بود صدام...و مسلما چون به نظرش بعد انقلاب ما ضعیف بودیم حمله کرد...اما به نظر من صدام واقعا میترسید خمینی که رژیم تا دندان مسلح محمدرضا را پایین آورده بود قدرت منطقه بشه...
به نظر من تا حدی دفاعی بود :-?
اوووووووف ببخشید منظورم ایران بعد از انقلاب بود!
وقتی صدام میگه یک هفته ای تهرانه ینی خودشو کاملا برتر میدونه
خب انقلاب فرق میکنه،رژیم تا دندان مسلح موقع جنگ به درد میخوره نه موقع انقلاب مردم
آخه دلیلی برای دفاع نمیدید اون موقع عراق که بخواد دفاعی باشه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

این جنگ برا ایران خیلی سنگین تموم شد!
غرامت برای ایران فک کنک 100هزار میلیارد دلار تعیین شده بود که فک کنم یه ریالم بهمون ندادن..درحالی که کویت الان داره غرامتشو میگیره از عراق..بد بختیم ما!

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از #Alireza# :
در کتاب تاریخ معاصر ما نوشته شده که هیچکدوم از قطعنامه های قبل 598 نمیگفت که عراق باید به مرزهای قرار داد الجزایر برگرده..متجاوز تعیین نشده بود و اینا :-??
نمیدونمااا کتاب اینجوری نوشته...

بعد محسن رضایی گفته امام بعدها فهمید که قطعنامه جام زهر نبوده و خیلی هم شیرین بوده :D
تا جایی که من می دونم تفاوت قطع نامه‌598 با بقیه قطع نامه ها توی متجاوز شناخته شدن عراق بوده ، ولی مرزا همونا بوده توی بقیه‌ی قرار داد ها هم ، نمی دونم :-??

یعنی بعد ها محسن رضایی گفته امام راضی شده از آتش بس؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از SaϔnA.M :
تا جایی که من می دونم تفاوت قطع نامه‌598 با بقیه قطع نامه ها توی متجاوز شناخته شدن عراق بوده ، ولی مرزا همونا بوده توی بقیه‌ی قرار داد ها هم ، نمی دونم :-??

یعنی بعد ها محسن رضایی گفته امام راضی شده از آتش بس؟
اگه عراق متجاوز شناخته نمیشد اونوخ چجوری میخواسن به ایران غرامت بدن؟!

مث اینکه آره!
چون اینو آقای پناهیان میگف:یکی که عقلش به قوزک پاش نمیرسه گفته که امام بعدها فهمید که قطعنامه جام زهر نبودهو خ هم شیرین بوده(دقیقا همین جمله)
منظور از اون کسی که عقلش به قوزک پاش نمیرسه محسن رضایی بوده :D

• لایک
امتیازات: sayna

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از #Alireza# :
اگه عراق متجاوز شناخته نمیشد اونوخ چجوری میخواسن به ایران غرامت بدن؟!

مث اینکه آره!
چون اینو آقای پناهیان میگف:یکی که عقلش به قوزک پاش نمیرسه گفته که امام بعدها فهمید که قطعنامه جام زهر نبوده(دقیقا همین جمله)
منظور از اون کسی که عقلش به قوزک پاش نمیرسه محسن رضایی بوده :D
کدوم آقای پناهیان؟ آخه آقای پناهیان زیاد هست! :D

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---