• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه المپیاد بخوانیم؟

عمو ژپتو

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
قبولی در مرحله دوم المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شهید باهنر کرمان / شریف
رشته دانشگاه
ریاضی :x
پاسخ : چگونه المپیاد بخوانیم؟

ببینید دوستان من خورم کلا یه آدمی هستم که اصلا درس نمیخونم
اما یه بزرگوار حرف قشنگی میزد:میگفت تو بشین بخون اصلا برات مهم نباشه کی چی خونده
چون این فقط باعث اعصاب خوردیت میشه
+++توهیچ کاری هم نمیتونی بکنی
پس به نظر من فقط راهخودتون رو انتخاب کنید و برید جلو اصلا براتون مهم نباشی کی کجاس
++ به نظر من(طبق تجربیاتم) کتاب زیاد خوندن خوب که نیست بد هم هست (اینو در مورد ریاضی و کامپیوتر میگم)چون وقتی کتاب زیاد بخونی ذهنت از خلاقیت میوفته و این خیلی بده
اگه میشد از دوستانی که مدال دارن میومدن درموردشخصیت یک المپیادی صحبت میکرد خیلی خوب بود
ولی در مورد خوندن (بازم ریاضی و کامپوتری میگم شاید به درد بقیه هم بخوره)ببینید هرچند که خوندید اما اگه براتون کلاس گذاشتن یا با اونایی که خوندن نشستید مسئله حل کنیدهمیشه سعی کنید یاد بگیرید ،سعی کنید نحوه فکر کردن رویاد بگیرید،شاید فایدهای که یه آدم خر خونبرای شما داشته باشه هزاران بار با ارزش تر از فایده ایه که برا خودش داره،پس از همه و هر چیز یاد بگیرید

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

از نظر من اگه مرحله ی یکو سال دوم قبول شی، و حداقل بتونی نصف سوالای مرحله ی دو رو بزنی ،سال سوم درصد طلا اورودنت زیاده چون هم سال سومایی که تو موقعی سال دوم بودی نیستن ، هم سال دومایی که تو سال سومی اطلاعات چندانی ندارند(به جز تعدادی چون که فک نکنم به 100 تا برسه.درست میگم؟

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

دوستان لطفن نگین مخالفم موافقم خالی.خُب لایک و دیس لایک واسه همینه دیگه ;;)
نظر خاصی دارین اگه در قالب پست بیان کنید. اسپم ندین ;;)

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از البرت :
از نظر من اگه مرحله ی یکو سال دوم قبول شی، و حداقل بتونی نصف سوالای مرحله ی دو رو بزنی ،سال سوم درصد طلا اورودنت زیاده چون هم سال سومایی که تو موقعی سال دوم بودی نیستن ، هم سال دومایی که تو سال سومی اطلاعات چندانی ندارند(به جز تعدادی چون که فک نکنم به 100 تا برسه.درست میگم؟
من نمیتونم امار بدم چون معلوم نی کی راس میگه کی دروغ
ولی خواگه نصف سوالا روبزنی فک میکنم شاید همون سال مرحله دوم قبول شی
توالمپیاد نمیشه چیزی گف چون ممکنه خیلیااااااااااا دروغ بگن صرفا جهت تضعیف روحیه [-(

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

یک از ایراد های المپیاد اینه که همه به هم دروغ میگن تا رقیبشون رُ کنار بزنن.حتّی با تضعیف روحیه :|
میشه مثن بیایین بگین وختی خونه میرسین از مدرسه چی کار میکنین؟؟مثن بکوب میخونین تا شب و اینا؟؟ :-?
اصن چه جوری باید خوند؟؟ :-?

ghiashb

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(ره)
شهر
قم
مدال المپیاد
در مراحل اول و دوم المپياد شيمي شرکت کردم اما در مرحله دوم قبول نشدم.
دانشگاه
دانشگاه امام صادق-علیه السل
رشته دانشگاه
فرهنگ و ارتباطات

دوستان توجه کنید...
المپیاد جایی هست برای بروز استعدادهای یک شخص.افراد زیادی بودند که خیلی دیر المپیاد رو شروع کردند و فقط برای هر مرحله جداگانه خوندند و موفق شدند.مثال میزنم.آقای ناصری،طلای جهانی شیمی.ایشون تا زمانی که نتایج مرحله2 معلوم شد،هیچی از دروس دوره شیمی نخونده بودند.ایشون اونقدر استعداد داشتن که به این مقام رسیدند.
توی المپیاد شانس وجود نداره.یلکه باید به جای شانس از واژه استعداد استفاده کرد.یکی از دبیران با تجربه،2 سال قبل از المپیاد پیش بینی کرد که فلان کس موفق خواهد شد و این اتفاق هم افتاد.چون دبیر مذکور،فهمیده بود که اون شخص استعدادش رو داره.البته یکی دیگه قبول نشد.
این استعداد زمان خوندن المپیاد معلوم نمیشه بلکه سر آزمون مشخص میشه و خیلی از کسایی که خیلی خوندن ولی قبول نمیشن به خاطر همین عامله.
------------------------------------------------
یه توصیه ی دیگه...
بچه های سال دومی حواستون باشه که برای المپیاد سال دیگه تون حتما مفهومی بخونید.ممکنه که شما سوالای کمتری هم حل کنید اما با این روش،ذهن تحلیل کننده تون قدرتمند میشه.

عمو ژپتو

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
قبولی در مرحله دوم المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شهید باهنر کرمان / شریف
رشته دانشگاه
ریاضی :x

به نقل از DIFFERENT :
یک از ایراد های المپیاد اینه که همه به هم دروغ میگن تا رقیبشون رُ کنار بزنن.حتّی با تضعیف روحیه :|
میشه مثن بیایین بگین وختی خونه میرسین از مدرسه چی کار میکنین؟؟مثن بکوب میخونین تا شب و اینا؟؟ :-?
یکوب بخونم از صبح تا شب :)) =))
نه بابا من کل مقداری که امسال خوندم تنها یک کتاب بود (ترکیبیات علی پور)اونم سالاول و تابستون خوندم همین
ولی خوب حالا گه گاهی یه یهساعت مینشستم میخونم
ولی خوب یه هفته قبل مرحله یکوم از عید به بعد برای مرحله 2 یه کوب خوندم
به نظر من
هنر اینه بتونی خوب فکر کنی و فکرت آزاد باشه وتمرکز داشته باشی

Ali Monsefi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
وات؟
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد ریاضی کشوری ۹۲

بنده تنها چند پرسش از تمام کسانی که این جا پست دادن دارم و هیچ منظور عتاب آمیزی هم ندارم. پاسخش رو هم لطفاً به من ندین و به خودتون جواب بدین.

دلیل شما برای این که به خودتون حق بدین که تجربیات گران بهاتون رو برای دیگران بیان بفرمایین چیه؟ آیا مطمئنین این بیانات مفیده؟ آیا خودتون با این بیانات که از خودتونه، موفق شدین؟

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

البتّه نوع المپیاد هم مهم هست ها...شیمی یه چیزی هس که تمرین و تکرار فراروان میخواد و از اون استثنا ها که استعداد خفنی هم دارن کم پیش میاد.
دلیل نمیشه کسی استعداد نداره نشه.میتونه با تمرین و تلاش زیاد به هدفش هم برسه حتّی. 8->

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

برام جالبه..منو یاد بچگی هام میندازید! :D

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خُب با توجه به اینکه بچه ایمُ اینا
شما هم با تجربه و اینا 8->
کمک میکنید آیا ما رُ؟ 8->

Arghavan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

فقط بگم که واسه خودتون یه راه بازگشت بزارین...یعنی اگه خدایی نکرده مرحله 2 قبول نشدید جوری نباشه که کنکور و درس مدرستون به طور کلی به فنا بره!

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

اینکه میگن فلانی کلی کتاب خونده
اصلا مهم نیست
چون سوالا قراره تا یک حد خاصی بیاد
حالا هر چه قدر هم خونده باشه مثل این میمونه که امتحان از زیست داشته باشی(وزارتی) امابری گایتونو بخونی
ولی به نظر من میتونه سلاح خیلی کوبنده ای باشه در مقابل کسایی که نمیتونن و یا نمیدونن چه جوری باهاش برخورد کنن :-"
ولی کلا دروغ گفتن یک بازی نا جوانمردانه است

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از s.l.v.n :
اینکه میگن فلانی کلی کتاب خونده
اصلا مهم نیست
چون سوالا قراره تا یک حد خاصی بیاد
حالا هر چه قدر هم خونده باشه مثل این میمونه که امتحان از زیست داشته باشی(وزارتی) امابری گایتونو بخونی
ولی به نظر من میتونه سلاح خیلی کوبنده ای باشه در مقابل کسایی که نمیتونن و یا نمیدونن چه جوری باهاش برخورد کنن :-"
ولی کلا دروغ گفتن یک بازی نا جوانمردانه است

دقیقا" این طور نیست ... خیلی وختا مطالعه ی منابع سطح بالاتر دید آدم رو باز میکنه و کلی ایده ی جدید بهت میده ...

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

خوب مثال بزنم
برادرم وقتی دوره بود ( اول یک توضیح بدم که :برادرم از نیمه دوم دبیرستان شروع کرد و فقط کتابایی رو خوند که باید میخوند و بعدش نقره جهانی گرفت)
میگفت خیلی ها کتابایی رو میخوندن که معلما هم نخونده بودند ولی آخر نقره هم نشد( برنز شد)
خوب بازم خیلی ها بودند اما شاید از هر 10 نفرشون 2 نفرشون طلا بیارند
چون به نظر من و اون چیزی که تجربه شده 2 بار گایتون خوندن بهتر از 2 تا کتاب مختلف فیزیولوِژی خوندنه
چون تو دوره بیشتر دانستن به مهمی عمیق دانستن نیست

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از DIFFERENT :

هیچی ول میچرخم ! اون وسطش یکی دوتا مسئله (اونم اگه خیلی درسخون باشم!) حل میکنم.

بستگی داره چه رشته ای المپیاد باشه ... چون خوندنش فرق داره .

یه نکته : اگه دیدید یه نفر که طلا شده میگه من نخوندم یا کم خوندم احتمال 99 درصد داره دروغ میگه (بهتره بگم اغراق میکنه) . چون المپیاد فوق العاده خرخونی شده...

یکی از طلاهای فیزیک که خیلی هم ادعاش میشد که من چیزی نمیخوندم و از این حرفا (از بچه های انرژی بود)... یکی از دوستام همسایه ی طبقه بالایی یا پایینیشون بود و مادر ها با هم رفت و آمد داشتن ... دوستم میگفت مادر طرف به مادر دوستم گفته این بیشتر وقتش تو خونه تو اتاق داشت درس میخوند ... شاید لفظش خوب نباشه ولی مثل گاو و خر المپیاد میخوند ! و اگه میخواید موفق بشید باید گاو باشید :D

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

چه جالب
عوامل موفقیت B-)
.
.
.
علاقه
تلاش
پشتکار
شانس
عمیق خواندن
*گاوبودن*
من یکی که حاضرم :))

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از جیرجیرک :
چه جالب
عوامل موفقیت B-)
.
.
.
علاقه
تلاش
پشتکار
شانس
عمیق خواندن
*گاوبودن*
من یکی که حاضرم :))

نه دیگه اون دوم و سومی و پنجمی در کل میشه گاو بودن...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از violet :
فقط بگم که واسه خودتون یه راه بازگشت بزارین...یعنی اگه خدایی نکرده مرحله 2 قبول نشدید جوری نباشه که کنکور و درس مدرستون به طور کلی به فنا بره!
نیاز به راه بازگشت نیست!ما اگه واقعا المپیادی باشی تو هر المپیادی که باشی ریاضی و فیزیکت خوب میشه در ضمن یک درس اختصاصی کنکور رو حتی لازم نیست تا خود کنکور تست بزنی و حتما هم بالاترین درصدت همونه! حالا با یکم مرور که اصلا هیچی دیگه..مخصوصا برای تجربی ها چه زیست باشن چه شیمی واقعا المپیاد عالیه اما مثلا المپیاد ریاضی زیاد تو ریاضی کنکور کمک نمیکنه اما بازم خیلی وقت کمتری نیازه بزاری.
یه المپیادی بلده خودشو جمع و جور کنه و در هر شرایطی خودشو میرسونه.مطمئن باش!
اما نباید هیچ وقت بیخیال باشی.همیشه حواست جمع باشه..اگه یه ساعت بیکاری و درس المپ نداری برای نهاییت بخون!! بخون چون وقتت کم میاد بعدا..همیشه از وقتت کامل استفاده کن تا موفق شی..راه بازگشت که میگی همه فکر میکنن منظور تست زدنه و آمادگی برای کنکور..نه..باید فقط بدونی که قراره نهایی بدی و زیاد دور نشی همین!
فعلا خدافظ!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خب . میخوام در مورد چطوری خوندن "المپیاد" فیزیک بنویسم .

المپیاد فیزیک مطالعه اش دو بخشه (در اصل سه بخش!) که هر کدوم از این دو بخش خودش دو قسمت میشه.

قسمت 1 : پیش نیاز ها

که خودش دو بخشه : 1- مطالعه و 2- حل تمرین

پیش نیاز ها عموما" ریاضی هستند.

1- شامل مباحث زیر برای مطالعه:

a- جبر مقدماتی ! در حد فاکتور گرفتن و اتحاد نوشتن و ساده کردن عبارت های جبری و همچنین محاسبه ی دنباله های حسابی و هندسی .

b- هندسه : خیلی چیزای خفنی لازم نیست بلد باشید. ولی مثلثات خیلی مهمه.

c- حسابان : منابع زیادی هست. من سیلورمن و استوارت رو پیشنهاد میکنم ولی اگه کتاب دیگه مثل توماس خریدید مشکلی نیست و اون هم خوبه. مباحث زیر رو باید تسلط داشته باشید :

1- تابع و معادله خط 2- حد و پیوستگی 3- مشتق (مهم) 4- کاربرد مشتق (خیلی مهم!) 5-انتگرال و روش های انتگرال گیری (خیلی مهم) 6-کاربرد های انتگرال (ابر مهم!) 7- توابع نمایی و لگاریتمی (مهم) 8- هندسه تحلیلی نه خیلی قوی در حد آشنایی با مقاطع مخروطی و محاسبه ی شعاع انحنا (این آخری خیلی مهمه)

d- آنالیز برداری و دستگاه های مختصات : این مبحث در فصل های اولیه ی کتاب های فیزیکی به حد کافی گفته شده و بسیار مهمه

2- شامل موارد زیر برای تمرین :

برای جبر و هندسه تمرین های معلم هاتون و کتاب هایی مثل مبتکران کافی و حتی زیاده !

حسابان : تابع زیاد تمرین نمیخواد . باید بتونید سوال های متوسط (و نه خیلی ایده ای و مشکل) رفع ابهام و حدگیری رو حل کنید . مباحث مشتق و انتگرال و کاربرد های اون ها جویده ی جویده بشه ! البته اثبات قضایا خیلی واجب نیست. برای توابع نمایی هم انتگرال هایی که مطرح میشه رو باید بتونید حل کنید.

آنالیز برداری : توی مباحث مربوط به همون کتاب های فیزیکی میگم!

ادامه دارد...

بالا