• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنایه ها - چه خوب چه بد!

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
همه ما در طول روز یه سری کنایه هایی میشنویم؛ که ممکنه با منظور باشن یا حتی بدون منظور و برای شوخی زده بشن، و ممکنه این کنایه ها خیلی های مارو ناراحت کنه
و یا به راحتی از کنارشون بگذریم و جدی نگیریم
یا حتی به نظرمون کنایه ی خیلی هنرمندانه (!) و جالبی به نظر بیاد!

+ به نظر شما کنایه زدن کار خوبی میتونه باشه؟ در چه مواقعی؟
+ وقتی تصمیم میگیرید یه کنایه ای بزنید فکر میکنید که طرف مقابل ناراحت میشه یا نه؟
+ معمولا شما خودتون از کنایه زدن استفاده میکنید؟
+ تا حالا چه کنایه هایی رو از دوستان یا اطرافیان شنیدین که فک میکنین همیشه یادتون میمونه؟

(خیلی کلّی شد نه؟)

امم و در آخر مرسی که جانب ادب رو هم حفظ میکنین.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : کنایه ها - چه خوب چه بد!

توی یحث های دوستانه که جنبه ی جدی نداره استفاده از این کنایه ها به سلیقه و تیپ شخصیتی فرد بستگی داره و خب چیزی نیست که بگیم خوبه یا بد.در واقع در این مواقع ضرری نداره و صرف تفریح و شوخی یه چیز طبیعی و قابل قبوله.
اما چه موقع این کنایه ها تبدیل میشه به تیکه اندازی های مضر!؟
وقتی که بحث جدی هست و ازش یه هدفی دارید.مثال بارزش انتقاده!انتقاد کردن راه و روش داره.هدف از انتقاد صرف مطرح کردن اشکال نیست.هدف از انتقاد برطرف شدن اون مشکله.حالا یه چیزی که ما زیاد میلینیم اینه که یه عده انتقادشون رو با کنایه و توی لفافه و با تیکه اندازی حتی مطرح میکنن..اینجا علاوه بر این که باعث دلخوری شخص مورد انتقاد میشه باعث میشه شما به هدفتون که همون برطرف شدن مشکل هست هم نرسید.
جای دیگه ای که استفاده از کنایه ها و پیچوندن مفهوم اشتباهه در ارتباط با اشخاصیه که باهاشون دوستی نداریم یا در مرحله بالاتر دلخوری وجود داره .اینجا این کنایه ها و تیکه اندازیا باعث ایجاد دلخوری در روابطی میشه که دوستی وجود نداره یا باعث دامن زدن به دلخوری توی روابطی میشه که از قبل هم دلخوری وحود داشته.
در کل نظر من اینه که به خصوص وقتی مخاطب خاص داریم جز مواردی که کاملا جنبهری شوخی با دوستان رو داره و کاملا بی منظور و هدفه همیشه سعی کنیم مفهوم رو مستقیم و بدون تیکه انداختن منتقل کنیم.

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ب کسی کنایه میزنم ک میدونم جنبشو داره و فقط واسه شوخی برداشت میکنه

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

بعضی وقتا و در مقابل بعضیا واقعا خوبه
هر نکته مکانی دارد عزیز دلِ من

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

کنایه وسیله خوبیه به شرطی که بدونیم چطور ازش استفاده کنیم تا بهترین نتیجه رو بده.
اگر زیاد مستعمل بشه یه جوری لوس میشه و کاراییش رو از دست میده و حرف اثر نمیکنه.
من خودم قبلا ( وقتی راهنمایی بودم ) زیاد استفاده میکردم ولی کم کم متوجه شدم بعضیها اصلا ارزش کنایه زدن هم ندارن و یه نگاه ( ^-^ ) کافیه.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﭘﺎﺳﺦ : ﮐﻨﺎﯾﻪ ﻫﺎ - ﭼﻪ ﺧﻮﺏ ﭼﻪ ﺑﺪ!

میشه بگید دقیقا تعریف کنایه چیه
فک نکنم من از کنایه استفاده کنم و فک نه کنایه نمیزنم
البته اگه تمثیلم کنایه محسوب میشه من خیلی زیاد تو حرف زدنم ازش استفاده میکنم تا باهش مفهوم حرفمو برسونم
کنایه زدن یک کاناله که برای رسوندن مفهومی ازش استفاده میشه و خوب بودن بد بودنش به مفهمومی که قراره برسه وابستس

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از White Lord August :
البته اگه تمثیلم کنایه محسوب میشه من خیلی زیاد تو حرف زدنم ازش استفاده میکنم تا باهش مفهوم حرفمو برسونم
کنایه زدن یک کاناله که برای رسوندن مفهومی ازش استفاده میشه و خوب بودن بد بودنش به مفهمومی که قراره برسه وابستس
منظور از کنایه توی اینجا طعنه هست، نه اون یکی معنیش (مثال)

مثلا X قراره کاری رو انجام بده اما خیلی بد انجامش میده، اگه بگیم "X خیلی خوب انجام میده این کار رو" یا "اصلا بجز X کسی نمیتونه این کار رو اینقدر خوب انجام بده" میشه طعنه و کنایه

من با این رفتار مخالفم، چون باعث عدم شفافیت، برداشت اشتباه و نرسیدن مفهوم میشه که نتیجه مثبتی که نداره هیچ، منفی هم داره
اگه ما راجع به X بگیم "تو کارش عالیه" هرقدر هم :-" بزاریم تهش شانس دریافت مفهوم رو بالا نمیبره
مثلا "من" معتقدم X کار رو بد انجام میده، "تو" معتقدی خوب انجام میده و "Dorna" اصلا X رو نمیشناسه، حالا اگه من بگم "X کارش رو عالی انجام میده"، تویی که نظرت راجع به X مثبته این حرف رو ابدا منفی برداشت نمی کنی چون به نظر تو کار خوب انجام میشه و جمله من هم تاییدی بر حرف توئه (هرچند با نیت منفی، اما چیزی که گفتم مثبته) حالا Dorna هم که X رو نمیشناسه، میبینه تو موافقی، منم موافق "به نظر میام" پس میگه خب حتما X خوبه که 2 نفر از کارش تعریف می کنن

جا داره از فرصت استفاده کنم و با فرهنگ تیکه انداختن و طعنه زدن توی جامعه اعلان مخالفت شدید کنم! چیزی که توی این فروم هم به روشنی مشهوده، بخصوص توی حرف بزن و نظرات و پیشنهادات، این فرهنگ غلط جا افتاده که اگه از کار مدیری راضی نیستن کلی ازش تعریف می کنن و یه سوت میزارن تهش، یا این که میگن "بعضیا هم فلان کار رو خیلی بد انجام میدن، اصلنم منظورم X نیست :-"" و کلی هم خوشحالن که حرفشون سازنده خواهد بود. هرچند طرف دیگه طرف قضیه (گیرنده) هم براش عادت شده اگه حرفی آخرش :-" نداشت پیام رو مساوی با تهدید به کشتن یا اعلان جنگ یا... قلمداد کنه
هردوی این رفتارها خوب نیست

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﭘﺎﺳﺦ : ﮐﻨﺎﯾﻪ ﻫﺎ - ﭼﻪ ﺧﻮﺏ ﭼﻪ ﺑﺪ!

ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﻢ ﺑﮕﻢ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﻣﯿﺘﻮﻧﻢ ﺭﺩﺵ ﮐﻨﻢ 100%
ﭼﻮﻥ ﮔﺎﻫﯽ ﻣﯿﺘﻮﻧﻪ ﺭﺍﻩ ﮔﺸﺎ ﺑﺎﺷﻪ ﻭ ﻧﯿﺎﺯ ﻧﺒﻮﺩ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﻧﻤﯿﻮﻣﺪ
ﺍﻣﺎ ﻣﻦ ﺍﻧﺘﻘﺎﺩ ﯾﺎ ﺍﻋﻠﺎﻥ ﻣﺸﺨﺼﻮ ﺧﯿﻠﯽ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﻬﺘﺮ ﻣﯿﺪﻭﻧﻢ ﻭ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﺎﻫﺶ ﻣﻮﺍﻓﻘﻢ
ﺩﺭ ﺍﮐﺜﺮ ﻣﻮﺍﻗﻌﻢ ﺍﻟﺎﻥ ﺩﺍﺭﻩ ﺑﯽ ﻣﻮﺭﺩﻭ ﻧﺎﺑﺠﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﺸﻪ ﻭ ﺟﺰ ﺧﺰ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﯾﺎ ﮔﺎﻫﯽ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺩﺷﻤﻨﯽ ﮐﺎﺭﯼ ﭘﯿﺶ ﻧﻤﯿﺒﺮﻩ
ﯾﻄﻮﺭﺍﯾﯽ ﺷﺎﯾﺪ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﺷﻪ ﺍﻣﺎ ﺍﺳﻤﺶ ﺑﺪ ﺩﺭ اومده

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

کنایه زدن یا تیکه انداختن ممکنه هرروز پیش ولی چیزی که مشخصه اینه که آدم به کی کنایه میزنه یا کی بهش طعنه میزنه . اگه برای خوده من اتفاق بیفته (تو یک جمع دوستانه ) هیچ وقت ناراحت نمیشم چون میدونم اون طرف منظوره بدی نداشته .
درباره ی اینکه یادمون میمونه یا نه باید بگم به نظرم اونقد ارزششو نداره که آدم خودشو ناراحت کنه . ممکنه که همون روز یادم بمونه ولی اینکه هیچ وقت یادم نره ارزششو نداره

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

کنایه ممکنه بعضی وقتا آدمو به خودش بیاره و فکر کنه که شاید واقعا وقتش شده که یکم تغییر به خودش بده ولی بعضی وقتا کنایه ها این قد عمیق میشن که واقعا یه نفرو اذیت میکنه ولی در کل من اصلا خوشم نمیاد جون بعد از این که یه کنایه یا طعنه میشنوی تا یه مدت حالت بده آدم اگر مستقیم انتقاد کنه بهتره

• شروع کننده موضوع

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : ﭘﺎﺳﺦ : ﮐﻨﺎﯾﻪ ﻫﺎ - ﭼﻪ ﺧﻮﺏ ﭼﻪ ﺑﺪ!

به نقل از White Lord August :
تعریفشو دقیقا نمیدونم چجوری باید بگم ولی کنایه زدن ینی یه منظوری رو غیر صریح بیان کردن یا گوشه زدن به یه خاطره یا حرف قدیمی که یادآوریش منظور رو به طرف مقابل بهتر بفهمونه

+ اگه میتونید یه مثالم بزنید از یه کنایه ی جالبی چیزی که شنیدید! مثلا خیلی از دیالوگ های فیلمای طنز یا حتی غیر طنز میتونه جالب باشه! که نوعی انتقاد به مسئولین و اینا هم تلّقی میشه...

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

کنایه های جدی رو فقط به کسی میگم که ازش بدم بیاد و بخوام تلافی کنم
کلا تو این کار استادم یارو تا چند وقت میره تو خودش (<
اما بقیه رو به صورت شوخی میگم که اسمشون دیگه کنایه نیس و شوخیه

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

کنایه جمله ای است در اعتراض به مطلب یا رفتار فردی که در قالب طنز بیان میشود و فرد را خندانده و نکات اخلاقی را در لوای خنده به او

گوشزد میکند ! ;;)

iman95

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
بيرجينيا
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
ماوراي درك شماست نمي گم دلت

كنايه تنها براي معلم هاي سمج و يك دنده و همچنين بچه هاي پاچه خوار جايز است و گرنه در حكم محاربه با فروم سمپاديا است ""تكتير "" :D

elnaz.A

النــاز
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

جدا از کنایه هایی که خب واسه شوخی زده میشن به نظر من کنایه ها بسته به شرایظی که یه فرد توش قرار داره میتونه منظورو برسونه ؛ یعنی ممکنه یه کنایه ای که من به یکی از دوستام فقط واسه اون مفهوم بدی داشته باشه اونم به خاطر شرایطش ولی واسه بقیه هیچ مفهومی نداشته باشه و یه حرفی باشه که همین جور پرونده شده باشه!
توی هر شرایطی هم ممکنه فرق داشته باشه!
به نظر من بعضی وقتا رسوندن مفهوم با کنایه خیلی راحتتر از اینه که اون مفهومو کامل توضیح بدیم و حتی ممکنه طرف مقابل تاثیر بیشتری ازش بگیره!
و اینکه با کنایه زدن توی جمع به شدت مخالفم! ( به جز مواقع شوخی) ممکنه باعث ناراحتی های زیادی بشه :-"

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

کنایه کلا چیز جالبیست تا حدودی به نظرم حد متوسطش خوبه شوخی که هیچ همون جدی رو میگم البته با کنایه گفتن در جمع پسندیده نیست اما در لفافه گویی میتونه ماثر باشه تاثیرش شاید بیشتر باشه.

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

شوخیش ک خیلی حال میده و من خیلی ماهرم تو این کار ولی هیچ منظوری ندارم و همیشه ب آدمای باجنبه کنایه میزنم ینی شوخی میکنم چون اخلاقمو میدونن ....ولی با منظورش اصا خوب نیست ولی گاهی لازمه اونم در حد متوسطش ک مثلا طرف بقهمه تو ی موضوعیو فهمیدی ولی باید با توجه ب جنبه و میزان صمیمیت ب طرف تیکه انداخت و بدونی طرف ناراحت میشه اصا نباید کنایه بزنی.

Ogjfdnhdbkfrgccfvv

Dgbhvfjbjnjgh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
حقوق

کنایه گاهی اوقات تاثیر شدیدا بدی روی فرد مقابل داره
اما تو جلسات یا جمع های دوستانه ک شوخی زیاده اگه واسه شوخی باشه خوبه :)
من گاهی وقتا پیش اومده ک حرفی زدم و بقیه برداشت کنایه بودن کردن اما خودم همچین فکری نمیکردم
من خودم اصولا سعی میکنم تا موقعی ک درک نکردم وضعیت چجوریه این کارو نکنم B-)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

عدم شفافیت با لحن از بین میره..یعنی لحن مشخص میکنه که داری میگی واقعا خوب انجام میده یا کنایه است..من خودم کلاسعی میکنم ناراحت نکنم بقیه رو..کلا تو بین من و دوستام کنایه زدن از توهین کردن و زدن تو گوش بدتره..کسی طعنه بزنه دیگه تمومه..wanted می سازن براش..

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

من اصولن حرفامو با کنایه و تیکه به طرف میفهمونم