• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفسیر این جمله ی فلسفی چیه ؟

• شروع کننده موضوع

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام ؛ بچه ها من ایده رو یه جای دیگه دیده بودم ؛ بد نیست اینجا هم اجرا بشه.
به این صورت که من یک جمله ی فلسفی تامل برانگیز ( :D ) مینویسم و بعدشما برداشت ها و تفسیر هاتون رو میگین ؛ و بعد اشخاص دیگه می تونن جمله های دیگه ای بگن ! ( میشه برای هر تفسیر هر جمله زمان تعیین کرد )
فقط حواستون باشه جمله ها باید فلسفی باشن ؛ نه هر جمله ی قشنگ معنا داری !

مثلا با این جمله شروع کنیم و یه ذره بعدتر جمله ها رو پیچیده تر می کنیم :
یک زندگی را وقتی می شود با خوشبختی قرین دانست که شروعش با عشق باشد و ختمش با جاه طلبی !
"بوسکالیا"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : تفسیر این جمله ی فلسفی چیه ؟

چرت و پرته...
زندگی ای خوشبختی را به همراه دارد که هیچگاه با عشق قرین نشود و هیچگاه"من"خود را از دست ندهد...
مانند زندگی انسان هایی والا چون نیچه و شوپنهاور...نه انسان هایی حقیر که عشق را زندگی دانستند چون گوته و کانت [-(
ختم زندگی نباید با جاه طلبی باشه...مثل این میمونه من بگم ختم زندگی باید با شک باشه...اینا به عنوان معبر خوبن نه مامن...

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از گاو عاشق :
چرت و پرته...
زندگی ای خوشبختی را به همراه دارد که هیچگاه با عشق قرین نشود و هیچگاه"من"خود را از دست ندهد...
مانند زندگی انسان هایی والا چون نیچه و شوپنهاور...نه انسان هایی حقیر که عشق را زندگی دانستند چون گوته و کانت [-(
ختم زندگی نباید با جاه طلبی باشه...مثل این میمونه من بگم ختم زندگی باید با شک باشه...اینا به عنوان معبر خوبن نه مامن...
اصلا باهات موافق نیستم!!(چرا همیشه من باهات مخالفم(میشه براش تاپیک باز کرد))

فکر کنم کنظورش اینه که زندگی با عشق شروع میشه!(هم در ازدواج و هم عشق مادر به فرزند) و واسه همینه که میگه زندگی با عشق شروع شه(چون ممکنه بچه حاصل عشق نباشه مثل ازدواج زوری با...) و ختکش با جاه طلبی هم فکر کنم منظور اینه که چنان از زندگیت استفاده کرده باشی که در آخر زندگی هم بخوای ازش استفاده کنی!!!

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

خب بستگی به این داره عشقو چی تفسیر کنی. به نظر من عشق یعنی همراه و جزو خود دونستن یه چیز یا کس دیگه پس تو می تونی بگی من با عشق به علم یا خدا یا یه فرد زندگی رو ادامه دادم و این نیروی عشق می تونه منو به حد اعلایی که می خوام برسونه پس تو میتونی بگی عاشق یعنی کسی که نه تنها من خودشو از دست نداده بلکه اونو قدرتمندتر کرده.

fandog

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
تهران

آقای گاو عاشق شما که به عشق اعتقادی ندارین پس چرا اسم اکانتتونو گذاشتین گاو عاشق!!!!!؟ :-/ :-/

من به نظرم این جمله اصلا فیلسوفانه نیست [-( از نظر من زندگی قرین خوشبختی هست که همواره عشق درونش رنگ داشته باشه و حتی با پایان زندگی نیز این عشق پایان پیدا نکنه از نظر من انسان به وجود اومده تا عشق رو تجربه کنه و با نظر آقای Jack کاملا موافقم.

عشق خیلی فراتر از ذهن بشریته اما جاه طلبی نه!!! از نظر من جاه طلبی فقط مقام پایین انسان و اندیشه ی کوتاه اونو نشون میده!!!! بخ خاطر همین گفتم اصلا این جمله فیلسوفانه نیست...

کسی که فیلسوفه باید به معانی خییلی عمیق تری دست پیدا کرده باشه تا جاه طلبی!!!! #-o

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من شخصا مفهوم عمیقی توی این جمله نمیبینم. این به کدوم سوال مهم فلسفی اشاره داره؟ این به نظر من جمله خوبیه. اما برای کتابهای چگونه خوشبخت شویم.
این جمله یکی از جملات مزخرفیه که اصطلاحا بهشون میگن : جملات نغز !
جمله فلسفی؟ تفسیر؟ ...

ویرایش: من نظرم همینه. اما خوب نگفتمش. به همین خاطر از کسی که این جمله رو مطرح کرده معذرت میخوام.

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

خب اتفاقا جمله هایی که سریع بشه ازش تعریف مشخصی گرفت رو میشه گفت فلسفی نیست اما اینجا الان ما داریم درباره ی عشق(که سرگذشت طویلی در فلسفه داره) و همچنین همراهیش با جاه طلبی می خونیم که منم به این دلیل برای بخش دوم جوابی ندادم چون نفهمیدم و منتظر یه پاسخ خوب برای بخش دوم این جمله بودم که بفهمم!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

یعنی هر چیزی که نشه راحت تعریفش کرد حتما فلسفیه؟
بعد این که یک زندگی چه وقتی با خوشبختی قرین میشه چی؟

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

هر چی که توش خوشبختی داشت که نمیشه بگیم بحث فلسفی نداره یا مال کتابای چگونه خوشبخت بشیمه! تو بیا سر این بحث کنیم که از دیدگاه فلسفه ما کی به خوشبختی میرسیم(به هدف والامون یا به آرمانمون)؟ موقعی که سرشار از عشق بشیم یا موقعی که یه من فقط ازمون تعریف شه؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Jack :
هر چی که توش خوشبختی داشت که نمیشه بگیم بحث فلسفی نداره یا مال کتابای چگونه خوشبخت بشیمه! تو بیا سر این بحث کنیم که از دیدگاه فلسفه ما کی به خوشبختی میرسیم(به هدف والامون یا به آرمانمون)؟ موقعی که سرشار از عشق بشیم یا موقعی که یه من فقط ازمون تعریف شه؟
هیچ کدوم!
اولا این که شما میگی از دیدگاه فلسفه، خودش بی معنیه. فلسفه، پره از دیدگاه فیلسوفان مختلف و در عین حال هیچ کدوم از اون ها هم نیست.
ثانیا شما داری میگی خوشبختی، رسیدن به آرمان یا هدفه والاییه. منم موافقم. اما آدم های زیادی روی کره زمین هستند که اصلا این تعریف رو قبول ندارن. پس باید دید که چه کسی و چه طوری داره خوشبختی رو تعریف میکنه. برای یه نفر، پول میتونه خوشبختی به حساب بیاد.
ثالثا شما چه دلیلی داری که اون آرمان والایی که به قول خودت رسیدن بهش میشه خوشبختی، مترادف عشقه؟ یا مترادف این که ازمون تعریف بشه؟

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

همانی که دوستان لطف کردند گفتند :

عرفانیش :

زندگی با عشق خدا به بنده اش آغاز میشود بنده ای که در او از روح خود دمیده است ! و از رگ گردن به او نزدیک تر است و اگر میدانست که خدا چقدر او را دوست داشت در دم جان میسپرد

و با جاه طلبی بنده به خدا برای رسیدن به معشوق اصلی خود خدا پایان می یابد ! بنده ای که معشوق خود را دریافته و برای رسیدن به او تلاش میکند !

• لایک
امتیازات: Jack

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

اولا آیا به نظر تو از سخنان فیلسوفان همه باید یه برداشتو بکنن؟ (آخه اصن بحث این نیست که خوشبختی برای تو یا یه کس دیگه چه معنی داره مهم اینه که برای رسیدن بهش اول باید سرشار از عشق شیم و آخر هم جاه طلبی؟!) من که نگفتم خوشبختی مترادف عشقه بلکه گفتم(یعنی تاپیک گفت) اول راه زندگی با عشق بریم جلو و آخرشم به جاه طلبی برسیم خوشبختیم آیا؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از no one :
اصلا باهات موافق نیستم!!(چرا همیشه من باهات مخالفم(میشه براش تاپیک باز کرد))

فکر کنم کنظورش اینه که زندگی با عشق شروع میشه!(هم در ازدواج و هم عشق مادر به فرزند) و واسه همینه که میگه زندگی با عشق شروع شه(چون ممکنه بچه حاصل عشق نباشه مثل ازدواج زوری با...) و ختکش با جاه طلبی هم فکر کنم منظور اینه که چنان از زندگیت استفاده کرده باشی که در آخر زندگی هم بخوای ازش استفاده کنی!!!
اتفاقا تو به نظر من در زمان مرگ باید حس"رضایت"داشته باشی...حس جاه طلبی در آن هنگام حداقل برای من حس"افسوس"را زنده میکند...حس آن را که"ای کاش"
در مورد عشق هم نه من میتونم تو را قانع کنم نه تو من را...و نه هیچکس هیچکداممان را :D...چون افراد عاشق(مانند خودم :))و افراد ماتریالیست(باز مانند خودم :-")هیچوقت نمیتونن همدیگر را قانع کنند چون هر کدام از یک منظر به قضیه نگاه میکنند...و خط هاشان و دیدهاشان مانند دو خط موازیست که هیچ نقطه ی تلاقی ای ندارند که کار را از آنجا شروع کنند...
من خودم عاشقم اما به نظرم زندگی مفید با عشق شروع نمیشه...من از عاشق بودنم راضیم چون دنبال زندگی مفید نبوده ام...
اما میدانم اغلب انسان ها پتانسیل پذیرش عشق را ندارند...
پس از دید من این قاعده در حالت کلی درست نیست :)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

چرت و پرت محض. اصلا هم فلسفی نیست. صرفا برای ابراز وجود در عرصه‌ی فلسفه به کار می‌ره.
اولا اینکه قانون نانوشته‌س که معمولا عشق‌های اول به نتیجه نمی‌رسه. دوما اینکه مرگ در حالی که آدم جاه‌طلب بوده، عذاب‌ناک‌ترین مرگه.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

مثلا فرض کن برداشت من از خوشبختی همون پوله!
باید سرشار از عشق بشم؟

دقیقا بستگی به تعریف داره.

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

به نقل از آناهید :
مثلا فرض کن برداشت من از خوشبختی همون پوله!
باید سرشار از عشق بشم؟

دقیقا بستگی به تعریف داره.
آره تو تا وقتی که از ته دل عاشق پول نباشی به جایی نمیرسی ولی اگه پول واقعا عشقت باشه اون موقع است که با پا گذاشتن به این مسیر(زندگی) به هدفت میرسی.

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از گاو عاشق :
اتفاقا تو به نظر من در زمان مرگ باید حس"رضایت"داشته باشی...حس جاه طلبی در آن هنگام حداقل برای من حس"افسوس"را زنده میکند...حس آن را که"ای کاش"
در مورد عشق هم نه من میتونم تو را قانع کنم نه تو من را...و نه هیچکس هیچکداممان را :D...چون افراد عاشق(مانند خودم :))و افراد ماتریالیست(باز مانند خودم :-")هیچوقت نمیتونن همدیگر را قانع کنند چون هر کدام از یک منظر به قضیه نگاه میکنند...و خط هاشان و دیدهاشان مانند دو خط موازیست که هیچ نقطه ی تلاقی ای ندارند که کار را از آنجا شروع کنند...
من خودم عاشقم اما به نظرم زندگی مفید با عشق شروع نمیشه...من از عاشق بودنم راضیم چون دنبال زندگی مفید نبوده ام...
اما میدانم اغلب انسان ها پتانسیل پذیرش عشق را ندارند...
پس از دید من این قاعده در حالت کلی درست نیست :)

نمی دونم شاید!!!(برای جمله ی اول)
درسته نمی تونیم همدیگه رو قانع کنیم ولی در تجربش مشترکیم !

به نقل از پویا م :
چرت و پرت محض. اصلا هم فلسفی نیست. صرفا برای ابراز وجود در عرصه‌ی فلسفه به کار می‌ره.
اولا اینکه قانون نانوشته‌س که معمولا عشق‌های اول به نتیجه نمی‌رسه. دوما اینکه مرگ در حالی که آدم جاه‌طلب بوده، عذاب‌ناک‌ترین مرگه.

خب عزیز من اگه به وصل میرسید که اینهمه گنده نمی شد عشق!
به قول عرفا لذت عشق تو نرسیدنه! :(
یعنی اگه عاشق بشی و نرسی بهش حداقل شوق داری که بهش برسی ولی اگه کنار عشقت باشی از این میترسی که از دستش بدی!
شوق از بیم بهتره!

اتفاقا جمله ی خیلی قشنگیه! در مخیله ی من که خیلی جالب و معنادار بود!

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

با اجازتون من هم یه جمله بگم که می تونه خیلی جالب باشه:
فردریش نیچه : حرف کسانی که می گویند عشق بری از خودخواهی ست خنده دار است زیرا همه چیز طبق خواست قدرت ما است.
البته من اینطور فکر نمی کنم چون به نظر من عاشق کسیه که دل و جونشو بزاره پای عشقش و این گذشتن از همه ی زندگی یه طرف رشد و تعالی یا سقوط و نابودی هم یه طرف. یعنی این عشق میتونه تورو ببره بالا یا بندازه پایین ولی در هر صورت عاشق کسیه که دیگه قدرت خودی و تنها "من" براش معنی نداشته بشه بلکه به این معتقد باشه که دیگه همه چیز رو خواست من نیست و یه جورایی اون عشق من هم جزئی از من است. یعنی در کل عاشق کسیه که قدرت خودش در برابر معشوقش هیچ بدونه.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

آقا من اینو خیلی دوست دارم تو گلمونمون گیل کرده بود ! :D

انسان زاده رنج است . ( انسان با رنج می آید و با رنج میمیرد )

خیلی واضحه خب :-" با رنج و درد و اینا :D خب میاد ! بعدم که میره یه عده دیگه از دوریش درد میکشن و رنج و اینا ! ;))

پ.ن : الان شکوفه میاد میگه پشت سر هم نگید بلی بلی حق با شماست ! :-"

fandog

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
تهران

به نقل از Free Mind :
با اجازتون من هم یه جمله بگم که می تونه خیلی جالب باشه:
فردریش نیچه : حرف کسانی که می گویند عشق بری از خودخواهی ست خنده دار است زیرا همه چیز طبق خواست قدرت ما است.

من مخالفم!!!! [-( از نظر من واقعا عشق بری از خودخواهیست و همم اینکه تنها تفکرات ما و تلاش ما طبق قدرت ماست .

درسته که تفکرات و خواسته های ما تحت اختیار خودمونه اما هر چیزی که تحت اختیار ما هست دلیل نمیشه که زاده ی خود خواهی ماهست.
انسان که فقط قوه ی خودخواهی نداره که اگه چیزی رو به وجود میاره حتما حتما از خود خواهیش باشه حرفم خیلی منطقیه از نظر خودم !!!! :-?

کسی که عاشقه فقط معشوقش براش مهمه این توی همه ی اسطوره های عشق به صورت کامل معلومه و همین طور در دنیای واقعی و از همه مهمتر کسی که عاشقه فقط به معشوقش فکر میکنه گرچه من تا یه حدی هم فکر میکنم که شاید با توجه به عقاید نیچه تا یه حدی هم بشه تاییدش کرد :

چونکه میدونیم عشق زمینی در نهایت کمی زاده ی خودخواهیست چرا که نهایت امرش و خواستش وصال به معشوقه که امکان داره در این راه کمی دست به امور خودخواهانه بزنه و فقط به خودش و وصال فکر کنه اما عشق به خدا کاملا بری از این چیز هاست چرا که کسی که عاشق خدا میشه تنها به رضایت معشوقش فکر میکنه و از جایی که نیچه به خدا و ماورا اعتقادی نداره و منظورش از عشق عشق زمینی بوده پس میشه تا یه حدی هم باهاش موافقت کرد که البته اونهم از نظر من دیگه عشق محسوب نمیشه بلکه میشه همون خودخواهی.

پس فکر کنم با توجه به شناخت مختصری که نسبت به عقاید نیچه دارم فکر کنم اصلا تعریفش از عشق اشتباه بوده چرا که با توجه به تیکه ی دوم این جمله که کاملا نشون میده که فکر میکرده همه چیز زاده ی خودخواهی انسانه پس حتما عشق هم خودخواهانه است با اینکه ما فکر میکنیم خودخواهی تنها قسمتی از تفکرات انسانه و عشق مربوط به اون قسمت نیست خیلی فرق میکنه...

بالا