مباحثه!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
حتما می دونید که یکی از تقابل های فلاسفه و یا حتی انسان های عامه برای پیش بردن افکارشون بحث کردنه!
اول در مورد بحث کردن منطقی یه توضیحی میدم تا بگم هدف از تاپیک چیه!
بحث کردن به معنای امروزی یعنی جدال لفظی نیست! مباحثه یعنی بتونی با حرفات طرف شکست بدی(شکست دادن یعنی : 1) طرف مقابل از رای خودش برگرده 2) نتونه جوابی منطقی داشته باشه 3) به جایی برسه که احساسات اونو کنترل کنه حتی اگه یکی از اینها اتفاق بیفته اون شخص بازنده هستش) تو مباحثه علاقه ی شخصی نباید دخالت داشته باشه هیچ گونه تعصبی نبیاد باشه مگر به موضوع اصلی(اینو تو بحث ها توضیح میدم چجوریه) تو مباحثه میشه حتی از سفسطه(املا؟ :-" ) استفاده کرد اگه طرف مقابل نتونه سفسطه تو بشکنه که خیلی کار سختیه!
در ضمن تو بحث اگه به چیزی گیر بدی و یا بخوای بحثو نگه داری هم نوعی باخت منظور میشه!(البته اصول مباحثه و یادگیری اون زیادن و اکثرا در مباحثه ی کلامی هستش)

حالا هدف از تاپیک: من هنوز به مدبرا نگفتم بعدا مفصل میگم! تو اینجا دو نفر میان با هم بحث می کنن سر موضوعی آزاد و تا وقتی یکی شکست نخوره بحث تموم نمیشه! و کسی که میبره با نفر بعدی مباحثه میکنه(برای زیاد نشدن حجم تاپیک هر مباحثه که تموم شد تاپیک پاکسازی میشه) و اگه مدیرا راضی بشن یه نشان هم به کسی که برنده هستش میدن تا نفر بعدی اونو شکست بده!

فعلا برای شروع آموزش (فعلا آموزش یعنی برنده و بازنده ای در کار نیست می خوایم مباحثه رو یاد بدیم) من یه طرف میشم! و خواهش میکنم از مدیر انجمنا یا کسی که مباحثه بلده بیاد و بحثی رو انجام بدیم! تو مباحثه کس دیگه ای حق نظر دادم در مورد بحث نداره( بزاره هم پاک میشه) ولی می تونید در صورت تخلف نظر بدید و یا اگر طرفی سعی در از بین بردن بحث باشه حرفی بزنید!(البته تو مباحثه ی اول می تونید اشکالاتونو بپرسید تا یاد بگیریم)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : مباحثه!

به نقل از no one :
حتما می دونید که یکی از تقابل های فلاسفه و یا حتی انسان های عامه برای پیش بردن افکارشون بحث کردنه!
اول در مورد بحث کردن منطقی یه توضیحی میدم تا بگم هدف از تاپیک چیه!
بحث کردن به معنای امروزی یعنی جدال لفظی نیست! مباحثه یعنی بتونی با حرفات طرف شکست بدی(شکست دادن یعنی : 1) طرف مقابل از رای خودش برگرده 2) نتونه جوابی منطقی داشته باشه 3) به جایی برسه که احساسات اونو کنترل کنه حتی اگه یکی از اینها اتفاق بیفته اون شخص بازنده هستش) تو مباحثه علاقه ی شخصی نباید دخالت داشته باشه هیچ گونه تعصبی نبیاد باشه مگر به موضوع اصلی(اینو تو بحث ها توضیح میدم چجوریه) تو مباحثه میشه حتی از سفسطه(املا؟ :-" ) استفاده کرد اگه طرف مقابل نتونه سفسطه تو بشکنه که خیلی کار سختیه!
در ضمن تو بحث اگه به چیزی گیر بدی و یا بخوای بحثو نگه داری هم نوعی باخت منظور میشه!(البته اصول مباحثه و یادگیری اون زیادن و اکثرا در مباحثه ی کلامی هستش)

حالا هدف از تاپیک: من هنوز به مدبرا نگفتم بعدا مفصل میگم! تو اینجا دو نفر میان با هم بحث می کنن سر موضوعی آزاد و تا وقتی یکی شکست نخوره بحث تموم نمیشه! و کسی که میبره با نفر بعدی مباحثه میکنه(برای زیاد نشدن حجم تاپیک هر مباحثه که تموم شد تاپیک پاکسازی میشه) و اگه مدیرا راضی بشن یه نشان هم به کسی که برنده هستش میدن تا نفر بعدی اونو شکست بده!

فعلا برای شروع آموزش (فعلا آموزش یعنی برنده و بازنده ای در کار نیست می خوایم مباحثه رو یاد بدیم) من یه طرف میشم! و خواهش میکنم از مدیر انجمنا یا کسی که مباحثه بلده بیاد و بحثی رو انجام بدیم! تو مباحثه کس دیگه ای حق نظر دادم در مورد بحث نداره( بزاره هم پاک میشه) ولی می تونید در صورت تخلف نظر بدید و یا اگر طرفی سعی در از بین بردن بحث باشه حرفی بزنید!(البته تو مباحثه ی اول می تونید اشکالاتونو بپرسید تا یاد بگیریم)

خداییش تا حالا دیدید کسی مثلا در بحث معروف بین احمدی نژاد یا میرحسین اون یکی رو قانع کنه؟ اصولا داخل مناظره شکست خوردن نداریم. شاید بحث بین دو تا مناظره دو تا جواب داشته باشه. مثلا شما بیای بگی نور ماده است. من بگم نور انرژیه و تا قیام قیامت با هم بحث کنیم.

نشان برای بردن بحث؟!!!!!!!!!! :|

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

مباحثه با مناظره خیلی فرق داره!
لازم به ذکره که فرق این دو تا رو بگن تا متوجه شید!
مناظره میشه یک سلسله صحبت هایی که باید با موضوع مرتبط باشه و شاخصه های علمی و بصری داره ولی در اون اصول بحث کم رنگه! و کسی برنده ی بحث میشه که طرف مقابل رو رایشو عوض کنه! در ضمن مناظره بین عقاید و رفتار ها و اعتقادات و همین طور امور آتیه!
ولی در مباحثه لازم نیست طرف مقابل رو متقاعد کنید که حرف شما درسته! شما باید به یکی از حالت های که گفتم طرفو برسونیم! در ضمن اگه شما به چیزی تعصب نشون بدبد یعنی بازنده ی یک مباحثه هستید! در مباحثه شما میتونید از تمامی اصول استفاده کنید حتی اگه وجود نداشنه باشه! همین طور من می تونم با شما بحث کنم در حالی که اعتقادی حتی به حرفام ندارم! و شما رو هم ببرم!

و در مورد بردن بحث زمانی که طرف شکست بخوره که حالتاشو گفتم در پست اول!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آقا من یه بحث جور میکنم توش بحرفیم :-"تا کمی در مباحثه راه بیفتیم...

به نظرتون چرا انسان اصرار به وجود انسان به عنوان یک"پدیده ی متفاوت"داره؟...
به نظر من که غرورشه :-" :-?
نظر شماها چیه بچه ها؟ :)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

اگه خیلی دوست دارید مباحثه کنید، می‌تونید با هم چت کنید! اینجا قرار نیست چت روم باشه که ملت لاگ چت همدیگرو ببینن! شخصی چت کنید نتیجش رو بذارید اینجا. مثلا فلانی یک فلانی دیگه رو قانع کرد که وقوع x به خاطر y هست نه z . بعدش بیاین اینجا بگید ما به این نتیجه رسیدیم که وقوع x به خاطر y هست نه z . اگه هم بحث داوری هست، برید داخل irc یا یه چت روم چند نفره و مدیر بخش هم وای می‌سه به عنوان داور :D

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پویا م :

اگه خیلی دوست دارید مباحثه کنید، می‌تونید با هم چت کنید! اینجا قرار نیست چت روم باشه که ملت لاگ چت همدیگرو ببینن! شخصی چت کنید نتیجش رو بذارید اینجا. مثلا فلانی یک فلانی دیگه رو قانع کرد که وقوع x به خاطر y هست نه z . بعدش بیاین اینجا بگید ما به این نتیجه رسیدیم که وقوع x به خاطر y هست نه z . اگه هم بحث داوری هست، برید داخل irc یا یه چت روم چند نفره و مدیر بخش هم وای می‌سه به عنوان داور :D

بهتره هر از گاهی آدم فکر کنه داره چی میگه و یا موضوع دقیقا چیه! :-w در این مورد حرفی نمیزنم!
اگر مدیرای انجمن فکر میکنن که این تاپیک ارزش نداره می تونن ببندن! چون اون ها هستن که که میفهمن موضوع چیه نه ...!

به نقل از گاو عاشق :
آقا من یه بحث جور میکنم توش بحرفیم :-"تا کمی در مباحثه راه بیفتیم...

به نظرتون چرا انسان اصرار به وجود انسان به عنوان یک"پدیده ی متفاوت"داره؟...
به نظر من که غرورشه :-" :-?
نظر شماها چیه بچه ها؟ :)

خوب شد که اومدید! خوب برای شروع موضوع یه مقدار پیشرفته انتخاب کردید ولی خوبه! اول موضعتون مشخص کنید! الان میگید انسان پدیده ای متفاوته یا نه؟(در هر صورت من مخالف رای شما رو برمی دارم که مباحثه طرف داشته باشه)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ببينيد درست و منطقي بحث كردن يك سري اصول داره كه اين جا اون ها بايد رعايت شه ، نو وان هم گفت كه موضوع مهم نيست پس برنده از نظر عقيده ـش انتخاب نميشه ، از روي منطقي و طبق اصول بحث كردن انتخاب ميشه ، البته به نظر من مناظره هم اگر باشه بد نيست ، يك جور مناظره هست كه شكوفه مياد براتون توضيح ميده حالا :-" اونم خوبه . كلا خواستم بگم من موافقم و اين كه بچه ها ياد بگيرن درست و منطقي بحث كنن خيلي مفيده ، چت روم چيه ؟ :-??

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از SaϔnA.M :
ببينيد درست و منطقي بحث كردن يك سري اصول داره كه اين جا اون ها بايد رعايت شه ، نو وان هم گفت كه موضوع مهم نيست پس برنده از نظر عقيده ـش انتخاب نميشه ، از روي منطقي و طبق اصول بحث كردن انتخاب ميشه ، البته به نظر من مناظره هم اگر باشه بد نيست ، يك جور مناظره هست كه شكوفه مياد براتون توضيح ميده حالا :-" اونم خوبه . كلا خواستم بگم من موافقم و اين كه بچه ها ياد بگيرن درست و منطقي بحث كنن خيلي مفيده ، چت روم چيه ؟ :-??
به نقل از no one :
حالا هدف از تاپیک: من هنوز به مدبرا نگفتم بعدا مفصل میگم! تو اینجا دو نفر میان با هم بحث می کنن سر موضوعی آزاد و تا وقتی یکی شکست نخوره بحث تموم نمیشه!
اینکه تاپیک بشه محل بحث فقط دو نفر و بقیه بیان ببینن من بهش می‌گم چت روم و بحث اصلا سر اسم نیست. کلا فلسفه و مفهوم "فروم" رو دارید می‌برید زیر سوال.
خود دانید.

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از SaϔnA.M :
خیلی ممنون از ساینا و همین طور از شکوفه که منو دلگرم کردن!(واقعا بعضیا میان آدوم از کاراش دلسرد میکنن) همون طور ساینا گفقت عقیده مهم نیست! مثلا من ایمان و اعتقاد دارم که سیگار ضرر داره و یا خوشمزه ترین غذا کباب! ولی توی بحث میام میگم سیگار هیچ ضرری نداره! برای من فرقی نداره که طرف چی فکر می کنه در مورد من مهم اینه که من او مباحثه برتده بشم بالفرض! و یا از دلایل علمی هم لازم نیست اطلاعی داشته بتشم!
مناظره هم خوبه! و اصول مباحثه تو اونم یکسانه! ولی تو مناظره اجازه ی استفاده از سفسطه رو ندارید! و باید حرفاتون دلیل داشته باشه! ممکنه تو بحث های مختلف نیاز به اطلاعات علمی خوبی باشه! فکر کنم واسه هر انجمن علمی یه مناظره باشه در تخصص اون انجمن فکر بدی نباشه!(باید دید مدیرا از این فکر خوششون میاد یا نه) وای خوب مباحثه توش اصول منطف های اجتماعی و فردی دخیله!
کاش میشد با یه نفر یه مباحثه میکریم میدید چه مسابقه ی جذابیه! حتی تو اروپا و یا آمریکا کسایی که می خوان سیاست مدار بشه یا تاجر و یا کار هایی با فن بیان حتما از این مسابقات استقبال میکرد! حتی آدم های دیگه هم برای اینکه بتونن درست بحث کنن در این مسابقات شرکت میکنن!

@ پویا: ادامه بحث فلسفه منطقه! و در بحث منطق جایگاهی خیلی بالاییی داره! شما میگید ربطی نداره! اونوقت دارید به اسم فلسفه و منطق توهین میکنید! ارسطو گفته اگه در راه پیشرفت فلسفه تقابل صورت نگیره و با اصول مباحثه فلسفه ای شکسته نمی شد الان ما هزاران فلسفه ی بی مورد داشتیم! خیلی از ما ها حتی بلد نیستیم درست صحبت کنید و حرف بزنید!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب قرار شد اینکارو بکنیم ؛ یه موضوعی انتخاب بشه و روش بحث بشه ؛ ولی لازم نیست حتما دونفر باشن ؛ یعنی میتونن بیشتر باشن ؛ اما دقیقا مشخص میکنیم شرکت کننده ها رو و اینکه کدوم موافقه ، کدوم مخالف.
بعد شروع میکنیم به بحث اصولی و بقیش طبق همون قوانین بالا پیش میره.
(پاکسازی و اینا هم میشه دیگه ؛ اما نشان نع ! )
موافقید همه دیگه ؟ :D

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

عالیه! فکر کنم هر طرف بحث یه گروه باشن و از گروه جدا نشن و نظراشونو اول به بگن تا تو خود هر گروه اختلاف نباشه بهتره! حالا بیشتر روش کار میکنیم!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

بنظر من یکی از برتریهای نظام آموزشی سنتی که در مدارس دینیه معموله همین مباحثه است!
موضوع رو بذاریم "امتیاز انسان بر سایر موجودات و اینکه آیا برتری داره بر اونها یا نه؟"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از sk1v :
بنظر من یکی از برتریهای نظام آموزشی سنتی که در مدارس دینیه معموله همین مباحثه است!
موضوع رو بذاریم "امتیاز انسان بر سایر موجودات و اینکه آیا برتری داره بر اونها یا نه؟"
یاغی O0
خب...
من معتقدم انسان در عین برتری نسبت به انواع دیگر"وجود"با تمام آنها یکسان است چون برخی مواقع نیز به وجود و نه ماهیت معتقدم...
آقا میشه من وارد بحث نشم؟! :-"...آخه کلا فلسفم فلسفه ی تضاده <D= :)

• لایک
امتیازات: sk1v

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

آقا خیلی ایده ی خوبیه
الان قرار شد گروه باشه؟
اگه گروهیه منم می خوام باشم :D

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sk1v :
همین که الآن زمین رو به یه جورایی به سلطه دارن ، نشان برتری هست . اما استفاده از برتری در جهت آسیب رسوندن به سایر مخلوقات!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

الان لطفا گروه های موافق و مخالف مشخص بشن که بحث منظم پیش بره! :|

پوریا

لنگر انداخته