• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مستند حرف بزن، مستند حرف قبول کن!

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
از صبح که از خواب بلند میشیم تا شب که میخوابیم کلی حرف میزنیم و کلی حرف میشنویم.یه سری از این حرف ها پایه و اساس داره و به عبارتی "مستند"ه!اما یه سریشون نه!
به نظر من یکی از اساسی ترین مشکلات اجتماعی حرف های غیر مستندی هست که افراد عادت کردن راحت بزنن و راحت از هم دیگه قبول کنن.
شروعش اینجوریه که یک نفر یک حرف رو به دروغ یا اشنباه به یک نفر دیگه میگه.این حرف یا دروغه یا اشتباه!
ولی اگه نفر دوم بیاد این حرفی رو که شنیده بدون سند منتقل و نقل قول کنه بهش میگن حرف غیر مستند.
همین حرف غیر مستند باعث به وجود اومدن شایعات میشن.توی روابط سوء تفاهم ایجاد میکنن.و تو سطح اجتماع مردم رو تبدیل به "تحصیل کرده نما" هایی میکنن که اطلاعاتشون هیچ پایه و اساسی نداره!

این حرف های غیر مستند از مکالمات ساده ی بین افراد شروع میشه:
A:یکی میگفت فلان معلم تو فلان کلاس 1 نمره به نمره ی امتحان ترمشون اضافه کرده!
B:واقعن!؟عادلانه نیست.
بعد همين B بدون اینکه از حرفی که A بهش زده اطمینان داشته باشه میره به C میگه که "یکی" میگفت ...!

این حرف های غیرمستند حتا گاهی راجع به روابط بین افراد هست:
A به B میگه:شنیدم فلانی با فلانی مشکل داره/دعوا کرد/دوست هست/...!
B هم میره همین جوری به C میگه شنیدم این جوری هست.یا حتا بدتر.طرف ممکنه پررو باشه به جای این که بگه شنیدم اینجوریه بگه خودم دیدم :D

این از مکالمات ساده ی روزانه که کلی حرف غیر مستند میشنویم و بعد بدون دقت به اینکه این حرف ها سندی نداره منتقل میکنیم!
اما این حرف های غیر مستند به مکالمات شخصی ختم نمیشه.ما حتا تو بحث های علمی/اجتماعی/سیاسی هم حرف های غیر مستند زیادی میشنویم و حرف های غیرمستند زیادی رو قبول میکنیم و بعد منتقل هم میکنیم!

اخبار سیاسی غیر مستند!

آمار های بدون منبع و بی اعتبار!

اطلاعات بی پایه و اساس!

حالا گاهی این چیزا رو از پدر و مادر میشنویم ، گاهی از معلم،گاهی از دوستمون!
نمیتونیم هم یقه ی آدما رو بگیریم و بگیم حرف غیر مستند نزن ...
باید چی کار کنیم؟
اولین کاری که میتونیم بکنیم اینه که هیچ وقت حرف غیر مستند قبول نکنیم!چه خبر سیاسی باشه چه آمار و چه یک حرف راجع به دوستمون،اگه مستند نیست راحت قبولش نکنیم.
دوم هم اینکه خودمون به عنوان عضوی از اجتماع حرف غیر مستند نزنیمگه از صحت حرفی مطمئن نیستیم نیایم با قطعیت اون رو منتقل کنیم.حتا وقتی از یک حرف که درست یا غلط بودنش اهمیت داره مطمئن نیستیم اون حرف رو با تردید هم نقل قول نکنیم!سعی کنیم همیشه حرف هامون مستند باشه :)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : مستند حرف بزن، مستند حرف قبول کن!

سعی کنیم عناصری که فکر می کنیم باعث میشن اخبار و حرف های غیر مستند اطرافمون بیشتر شن رو حذف کنیم ، یا از خودمون دورشون کنیم . مثلا توی ِ همین سایت اگر می خوایم یه پست ِ علمی بدیم ، ببینیم داریم از کجا این حرف رو می زنیم ، از چه سایتی ، منابع اون سایت چیه ، از چه معلمی . اون از کجا می دونه این رو . یا مثلا اگر یه حرفی داره توی مدرسه زده میشه ، شما سعی کنید از عوامل غیر مستند دور شید و دنبال استنادش بگردید !

یه نکته‌ی مهمی هم هست که ، تشخیص میزان اهمیت اشخاص و حرفشونه . یعنی مثلا اگر یک معلمی یک حرفی می‌زنه و به نظر شما ممکنه غلط باشـه ، اشکالی نداره که محترمانه بپرسیـم از کجا این حرف رو میزنه . یعنی توی ِ این جا حرف ِ مستند شنیدن از این که چه کسی داره اون حرف رو میزنه مهم تره !

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

کوچیک ترین کاری که خودمون میتونیم برای کم شدن شایعات اطرافمون انجام بدیم اینه که هروقت یکی اومد پیشمون با کلی اشتیاق از زندگی خصوص یکی دیگه تعریف کرد خودمون رو راغب نشون ندیم و بهش بفهمونیم که نه تنها به ما، بلکه به هیچکس دیگه ای هم ربط نداره.

اگه خودمون رو راغب نشون بدیم این آدم یه جایی حرف کم میاره و شروع میکنه به تعریف کردن شایعه هایی که شنیده و گمانه زنی راجع به زندگی ملّت.

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از ParNiaN.D :
کوچیک ترین کاری که خودمون میتونیم برای کم شدن شایعات اطرافمون انجام بدیم اینه که هروقت یکی اومد پیشمون با کلی اشتیاق از زندگی خصوص یکی دیگه تعریف کرد خودمون رو راغب نشون ندیم و بهش بفهمونیم که نه تنها به ما، بلکه به هیچکس دیگه ای هم ربط نداره.

اگه خودمون رو راغب نشون بدیم این آدم یه جایی حرف کم میاره و شروع میکنه به تعریف کردن شایعه هایی که شنیده و گمانه زنی راجع به زندگی ملّت.
آره!
این اصلن بحثش فرق داره!
کلن اگه یکی اومد راجع به زندگی خصوصی دیگران حرف زد مستند هم بود بازم حکم "خاله زنک بازی" داره که کلن کار اشتباهی هست.متاسفانه این خصوصیت خاله زنک بازی رو اکثرن بالقوه و یه تعداد زیادی بالفعل دارن :D

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

حرف ها خیلی آرمان گرایانه ست.
الان که داشتم پست اول رو می خوندم دیدم ما هر روز تو دانشگاه یا قبلا تو مدرسه از این حرف ها میشنیدیم یا میشنویم.اکثرا هم آخرش حرف غلط از آب در میاد ولی به صورت یه عادت شده.
ولی خود من شخصا چون به طرفم اعتماد میکنم حرفشو میپذیرم و بعد برای دوستام تعریف میکنم. به نکته خوبی اشاره کردی ولی نمیدونم مردم به دروغ عادت دارن یا اگه این نباشه دوست دارن که شایعه کنن که یا یکی خراب بشه یا هیچ کس از اصل ماجرا با خبر نشه .من این 2 مورد رو خیلی دیدم.

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از جام طلا :
حرف ها خیلی آرمان گرایانه ست.
الان که داشتم پست اول رو می خوندم دیدم ما هر روز تو دانشگاه یا قبلا تو مدرسه از این حرف ها میشنیدیم یا میشنویم.اکثرا هم آخرش حرف غلط از آب در میاد ولی به صورت یه عادت شده.
ولی خود من شخصا چون به طرفم اعتماد میکنم حرفشو میپذیرم و بعد برای دوستام تعریف میکنم. به نکته خوبی اشاره کردی ولی نمیدونم مردم به دروغ عادت دارن یا اگه این نباشه دوست دارن که شایعه کنن که یا یکی خراب بشه یا هیچ کس از اصل ماجرا با خبر نشه .من این 2 مورد رو خیلی دیدم.
اگه بخوای شرایط ایده آل رو در نظر بگیری آرمان گرایانه میشه!چون حالا هر چی هم بگی مستند حرف بزن مستند حرف قبول کن بازم امکان نداره همه یاد بگیرن و بعدم جامعه بشه گل و بلبل و ایده آل :D
ولی حداقلش اینه که ما از خودمون شروع کنیم!
دوستای آدم هم خیلی وقتا حرفای متناقض میزنن...همین جوری میشه گاهی که بعضی دوستی ها هم به اشتباه خراب میشه!

توی بحث های علمی و سیاسی و امثالهم که اصولن این نکته ی مستند حرف زدن باید رعایت شه.چون کل اعتبار و ارزش حرف به مستند بودنش هست.
یه نکته ای هم هست!مردم عمومن حداقل تو کشور خودمون دیدم خیلی راحت و بدون مدرک یه سری اطلاعات خبری غیرمستند رو قبول میکنن بعد هم با عقاید و تفاسیر باز هم بدون پایه و اساس قاطیش میکنن و یه آشی درست میکنن که...
اصولن تا مردم اینجورین از بالا هم راحت تر گول میخورن و سرشون گرم میشه و از این داستانا :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

باز هم يه نكته اي توي بحثا ، مخصوصا همون سياسي كه درنا گفت يا كلا بحث ها و اخباري كه به عقايد آدما برميگرده ، اصولا آدما توي اينجور زمينه ها ، دلشون مي خواد به چيزي كه دلشون مي خواد و براشون خوشاينده برسن ؛ حتي اگر از سنديت اون مطمئن نباشن . مثلا :
- توي آيه ي x سوره ي y به فلان موضوع اشاره شده ؛
- ا چه جالب منم كه با اين موضوع موافقم پس حله ديگه هر كي هر چي گف همين آيه رو مثال مي زنم !

حتي اونقدر وقت گذاشته نميشه كه يكي از پاشه بره ببينه واقعا اين آيه داره اينو ميگه ؟ تفسيرش همين موضوعه ؟ و ...
حالا اين يه مثال بود اما خوبه بدونيد هر چيزي رو كه براي شما خوشاينده قبول نكنيد . چون ممكنه سنديتش زير سوال باشه ، ياد بگيريم همون قدر كه وقتي خبري يا اطلاعاتي ميشنويم كه با مزاجمون جور در نمياد ، سريع ميگيم : ا چي شد ؟ اصلا كي گفته ؟ چرا ؟ ؛ براي چيزايي كه دوست داريم بشنويمشون هم اين كار رو بكنيم !

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

از صدام معلومه دارم سعی می کنم بحث ایجاد شه ؟ :د

امروز معلم ِ کلاس روش تحقیق ما یک مقاله معرفی کرد که به نظرم تا حدودی به بحث مربوطه ، من خودم همین امروز مقاله رو خوندم . " خطر تک روایت ها" [nb]نوشته‌ی چیما ماندا نگزی آدیچی ، مترجم مرضیه نیرومند ، همشهری داستان ماه ِ دی [/nb] ، قصد ندارم کل مقاله رو توضیح بدم اما توی کل مقاله داره ، نویسنده سعی می کنه راجع به پدیده ای به اسم تک روابت حرف بزنه ، یعنی چی؟ یعنی نسبت دادن یک جز ، به یک کل . این جز می تونه دید ِ ناقص و تصور ِ غلط و جزئی ِ من از یک مسئله باشه . مثلا توی مقاله ، مردم آفریقا رو مثال میزد . اکثر ما ها با شنیدن اسم آفریقا یاد بدبختی و قحطی و گرسنگی و بیماری میفتیم ، اما این جزئی از ماجراست و نمیشه اون رو به همه ی کشور های آفریقا نسبت داد . به این میگن تک روایت ها . حالا چه ربطی داشت ؟
اینارو گفتم که بگم ، مواظب باشیـم تک روایت ها ، دید و تفسیر و جرف های ما راجع به یک موضوع رو ، غیر مستند نکنن . تک روایت ها باعث می شن ما صفت ، خبر ، ویژگی یا .. رو به موضوعی نسبت بدیم که درست نیست و این حرف ما رو از استناد خارج می کنه . این تک روایت ها توی زندگی روزمره‌ی ما هم خیلی هستن . پس سعی کنیم وقتی برای کسی چیزی تعریف می کنیم ، خبری رو منتقل می کنیم یا هر چیزی که به دید ِ ما نسبت به موضوع بستگی داره ، از تک روایت ها دوری کنیم و تمام جوانب رو تحلیل کنیم . یک موضوع رو از تمام زوایا بررسی کنیم ، تا استناد حرفمون زیر سوال نره ، چون تک روایت ها در بهترین صورت فقط دید ِ درست ِ جزئی نسبت به یک مسئله‌ن .

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به شخصه هر وقت کسی یه چیزی میگه که به نظرم چیزه مستندی نیست سعی میکنم همونجا متوقفش کنم ، یعنی چی ؟
یعنی اینکه میشه با چند تا سوال طرفو متقاعد کرد که حرفش ، حرفِ درستی نیست و بیشتر از این منتقلش نکنه و به کسی نگه ، مثلن منبعت کجاست عموجان ؟ :D یا ماننده این . همونجا هم میشه چند تا نکته رو بش گفت که وقتی یه حرفی رو میشنوه تمامی زوایا رو بررسی کنه و اگه دید به نظر منطقی میاد بعد بره به بقیه بگه ، اینجوری شاید تا حدودی بتونیم از پخش شدن اینجور حرفای بی پایه و اساس جلوگیری کرد .

• لایک
امتیازات: dorna

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

هر حرفی رو که می شنویم، نه تاییدش کنیم و نه ردش.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خیلی تاپیک خوب و کارآمدی ِ، باشد که همه گوش کنن واقعا" و مقداری عمل کنن

فقط توروخدا تو همین چیزم افراط نکنید! الان کار با بعضی از دوستان به جایی رسیده که حرف معمولی‌ام که میخوایم بزنیم باید سند و مدرک رو کنیم براش! جمله یه بابایی که اول انقلاب فوت شده رو می‌خوای نقل کنی (تو خیابون مثلا") میگه کو؟ فیلمشو بیار؟ مدرک؟ جمله انقد معروفه که مدرک نمی‌خواد خودش مدرکه :D، اما ...، خلاصه دیگه رو همه چیزم زوم نکنید،تو خیابون مثلا" ام پی 4 باید در بیاری براش فیلم بزاری تا یه جملتو قبول کنه!!! اینه که کلا" بیخیال بحث میشیم بعضی وقتا! تاکید می‌کنم بعضی وقتا! این اتفاق فقط مال بعضی وقتا و بعضی جاهاست!

شما اینکارو حتما" کنید و سعی کنید همیشه و جلو همه کس اینجوری باشید، اما افراط نکنید و گیره بیخود‌ام ندید که رو اعصابه :D

(بیشتر عاپ و اینا)

death

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 شیراز
شهر
شیراز

این که آدم شایعه درست نکنه و این حرفا خب حرف ه منطقی و درستیه ، اما من معتقدم اصلا نمیشه این حرکت رو حذف کرد :D تعریف ه من از خاله زنک بازی و اینا ، افراط تو این قضیه هست اما خب آدم هرچقدر هم خاله زنک نباشه ، واسش پیش میاد همچین مسائلی و به نظرم در حدی که دردسر ساز و افراط نشه خوبه :D

به نقل از Amir - Eblis :
خیلی تاپیک خوب و کارآمدی ِ، باشد که همه گوش کنن واقعا" و مقداری عمل کنن

فقط توروخدا تو همین چیزم افراط نکنید! الان کار با بعضی از دوستان به جایی رسیده که حرف معمولی‌ام که میخوایم بزنیم باید سند و مدرک رو کنیم براش! جمله یه بابایی که اول انقلاب فوت شده رو می‌خوای نقل کنی (تو خیابون مثلا") میگه کو؟ فیلمشو بیار؟ مدرک؟ جمله انقد معروفه که مدرک نمی‌خواد خودش مدرکه :D، اما ...، خلاصه دیگه رو همه چیزم زوم نکنید،تو خیابون مثلا" ام پی 4 باید در بیاری براش فیلم بزاری تا یه جملتو قبول کنه!!! اینه که کلا" بیخیال بحث میشیم بعضی وقتا! تاکید می‌کنم بعضی وقتا! این اتفاق فقط مال بعضی وقتا و بعضی جاهاست!

شما اینکارو حتما" کنید و سعی کنید همیشه و جلو همه کس اینجوری باشید، اما افراط نکنید و گیره بیخود‌ام ندید که رو اعصابه :D

(بیشتر عاپ و اینا)
آدم های جوگیر در همه جوامع وجود دارن ، کاریشونم نمیشه کرد :D

در مورد ه این هم که میگین یه جوری رفتار کنیم که طرف بفهمه ما دوست نداریم این حرکت رو ، بنظرم کلا آدم باید سکوت کنه که نه شایعه درست شه ، نه به طرف ه مقابلش بر بخوره :D

• لایک
امتیازات: dorna
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

از اونجایی که ارائه منابع معتبر و اسنادات تو تاپیک های اخیر جنگ و جدل ها بر پا کرده ، از دستان خواهش دارم علاوه بر مرور پست های قدیمی این تاپیک با ارزش ، خودشون هم نظراتشون رو در مورد این مبحث بگید و روش های قابل قبول برای نظرات معتبر رو مرور کنین !

از جمله مواردی که میتونین در موردشون بحث کنید :

منبع معتبر چه ویژگی هایی داره ؟
نظرات منطقی و قابل قبول رو چه طور تشخیص بدیم و قبول کنیم ؟
چطور تشخیص بدیم یک عبارت و گزاره مشکل داره و چطور با کسی که اون عبارت رو بیان کرده ، برخورد کنیم ؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نظر من چیری به نام منبع معتبر وجود نداره
تفکر آدم بر اساس تجربیات و اطلاعات کسب شده، قابلیت این رو داره که تحلیل کنه و به یک قضاوت صریح برسه، لازم نیست دنبال چند منبع بگردیم که برای ما تحلیل آورده باشن که بخونیمشون و قبول کنیم
یعنی من معتقدم کافیه تا جایی که میتونیم اطلاعات مرتبط با موضوع بریزیم توی مغز، بدون این که ببینیم از کجا اومده و جهت گیریش چطوره. درواقع باید از تمام طرز فکر های ممکن درباره موضوع اطلاعات کسب کنیم و بزاریم مغز کار خودش رو انجام بده، که همون فکر کردن، استدلال و رسیدن به نتیجه ای هست که عقل سلیم بهش میرسه

• لایک
امتیازات: Lorca

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اگر سعی کنین وقتی بحث در مورد زندگی خصوصی مردمه سکوت کنین یا با شایعات برخورد کنین، از جهت روابط اجتماعی ضربه میخورید
باید بشینین حساب کتاب کنین کدوم براتون مهم تره. شان انسانی تون یا خوشی و با دوستان بودن.
من به خاطر برخوردم با این قثایا از خیلی جمع ها کنار گذاشته شدم، ولی راضی ام.

بالا