• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

همــدان

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105
خب دوستان سلام :D

خوبین ؟!

آقا این انجمن تاپیک همدان ُ کم داش ، خلاصه من زدم تاپیکو ، با دوستای همدانی کاملش کنیم

اطلاعات گردشگریتون ُ رو کنید ! :D

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : همــدان

خب :D

خو واسه گردشگری اینا که زیاد داریم :-" B-)

حالا کم کم میزارم :Dمهمترینش از نظر طبیعی فک کنم غار علی صدر باشه که بزرگترین غار آبی جهانه 8->

غار علی صدر

موقعیت جغرافیایی :

در روستاي عليصدر از توابع شهرستان كبودراهنگ و75 كيلومتري شمال غربي شهر همدان يكي از عجايب طبيعي جهان و نمونه نادري از غارهاي آبي قابل قايقراني به نام غار عليصدرواقع شده است كه به طول جغرافيايي 48درجه و 18دقيقه و عرض35درجه و18دقيقه داراي ارتفاع 1900متر از سطح درياست.امكان دسترسي به غار عليصدر ازسه مسير فراهم است

1-همدان لالجين به بيجار كه جديد الاحداث و مناسب تر است.

2-از تقاطع سه راهي پايگاه هوايي نوژه ( در جاده همدان به رزن)

3-از طريق همدان به صالح آباد.

cave-1.jpg

غار عليصدر در ارتفاعات ساري قيه ( صخره زرد)‌به وجود آ مده است.در اين كوه دو غار ديگر به نامهاي سوباشي و سرآب وجود دارد كه ترتيب 11و 7 كيلومتربا غارعليصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زياد لايه هاي سنگ آ هك متبلور در منطقه امكان ارتباط بين غارهاي مذكور با غار عليصدر وجود دارد.

cave-2.jpg

زيبايي هاي غار عليصدر
:- غار عليصدر از بسياري جهات علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يك از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي منحصر به فرد در نوع خود ميباشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد آب درياچه غار بدون رنگ و بو ميباشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق 10 متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است نتايج آزمايشهاي فيزيكو شيميائي بر رور آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار ثركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيك سبك با ph اسيديته نزديك به خنثي ميباشد وبدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب غير قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا ? سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثنا ء مواقع كم آ بي يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است

آب غار در قسمتهاي مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است آب درياچه غار از چشمه هاي زير زميني ريزش مداوم آب از ديوار وسقف غار تامين ميشود كه منشا آنها به طور كلي از محل ريزشهاي جوي است سقف غار كه در بعضي قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشيده از كربنات كلسيم خالص ودر بعضي قسمتها مخلوط با عناصر ديگر است كه برسر راه جريان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند اين روسوبات به صورمختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را تشكيل داده اند ودر كف غار ودر جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده ميشود منظره داخل غار بسيا ربديع و هواي آن يسبار پاك و لطيف بوده و عاري از هر گونه گرد وغبار والودگي ميكروبي است ودر تابستان خنك ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنين هواي داخل غار سبك بوده وحالت سكون مطلق دارد به طوري كه چنانچه شمعي در آنجا روشن كنند هيچ گونه حركتي در شعله شمع ديده نمي شود.در برخي از معابر غار 10 الي11 كيلومتر پيشروي شده است ولي هنوز تمام كانلها و شبكه هاي ارتباطي غار كشف نشده اند در حال حاضر پس از طي مسير قابل قايقراني غار نوردي پياده در قسمت خشكي غار آغاز مي شود و گردشگران پس از طي مسافتي نسبتا طولاني مجددا با قايق ادامه مسير مي دهند تا كنون 14 كيلومتراز معابر غار كشف شده ولي تنها 4 كيلومتر از معابر كه با پرژكتور نور پردازي شده اند مورد بازديد قرار مي گيرند در مجموع بازديد از محوطه وسيع قنديل بزرگ جزاير سوم و چهارم قايقراني غار نوردي و گذر از پيچ و خم گذرگاههاي آبي و دالانهايي با سقف بلورين به بيننده مي با وراند كه در اين اثر حقيقتا يكي از شاهكار هاي جهان آفرينش است و هيچ وصفي توان توصيف اين همه شكوه و زيبايي را ندارد

تاسيسات رفاهي و تفريحي جنبي - در مجموعه سياحتي غار عليصدر براي بازديد كنندگان تسهيلاتي شامل : يك باب مهمانسرا 10 دستگاه ويلاي چوبي يك و دو خوابه 16 دستگاه سوئيت اقامتي 50 دستگاه چادر صحرائي رستوران بازارچه خريد مواد خوراكي و صنايع دستي نمازخانه سرويس بهداشتي توقفگاه اتومبيل وسايل بازي كودكان فضاي سبز و امكان كوهنوردي فراهم است .

cave-4.jpg

حالا این یکیش :-"

بقیشم میزارم حالا :D

شکوه : مونا من اونایی که خعلی جنبه گردشگری نداشت ُ حذف کردم

باورم نمی شد تو جغرافیام قرار باشه مطالب مهم رنگی کنم :-":D

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از هيــوا :
همدان به اين قشنگي . بيشتر مي گفتي خب ...

همدان بافت شهريش هم قشنگ و ديدنيه :-? ميدون بو علي اي ، چيزي ! :D
اینو فلا گذاشتم باز ادامه داره باو :D

با اجازه هم باید اعلام کنم که دیگه چیزی از اون بافت نمونده :Dهمش آپارتمانو ایناس!میدون بوعلی هم فقط همون خود میدونش اصله :Dبقیش همش تکنولوژیه!میزارم عکساشو

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

یه چیزی هست برا من سوال شده؛ شما خودتونم میرین غار علی صدر؟ مثلا امتحانا تموم میشه میرین اون جا بستنی میخورین؟ :D

• لایک
امتیازات: N.M

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نسترنّگار :
یه چیزی هست برا من سوال شده؛ شما خودتونم میرین غار علی صدر؟ مثلا امتحانا تموم میشه میرین اون جا بستنی میخورین؟ :D
نه :Dآخه نزدیک نیس که به شهر!نزدیک یه روستاییه!من خودم فقط یه بار بچه بودم رفتم :Dاصولا مردم میرن پارکی جایی بستنی میخورن :-"

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

همدانو میدوستم....
ایشالا تابستون بعدی بیایم شهرتون....
ولی میگن هواش تو اردیبهشت اینا بهتره نه؟

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

کلا هواش خوبه ;;)ولی خب الان بیاین قندیل میبندین :-"آره همون اردیبهشت خوبه :-"

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

میگم یه جایی هست مث پارکه بعد رودخونه داره و اینا،مدرسه ها وقتی میبرن اردو اونجا هم میرن...اسمش چیه؟ ;;)
چه آدرس دقیقی دادم <D=

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پری ناز :
میگم یه جایی هست مث پارکه بعد رودخونه داره و اینا،مدرسه ها وقتی میبرن اردو اونجا هم میرن...اسمش چیه؟ ;;)
چه آدرس دقیقی دادم <D=
آدرس دقیق تر نداری؟ :-"

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس
  • لایک
امتیازات: mona*

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

آرامگاه بوعلی سینا

زندگی نامه

در سوم صفر سال 373 هجری قمری، در روستای افشنه از توابع خورمثین بخارا، در خانه عبدا... بن سینا از مادری به نام ستاره، نابغه شرق متولد شد، که او را حسین نام نهادند و بعدها آوازه علم و دانش او مرزهای آن روزگار را در هم نوردید و قرنها افکار و اندیشه های ژرف او الهامبخش سالکان طریقت و چراغ هدایت عالمان و اندیشمندان رشته های مختلف علمی گردید به اعتبار اینکه پسرش علی و جدش سینا بود، ( علی بن حسین بن عبدا... بن سینا ) ابوعلی سینا (بوعلی سینا) خوانده شد.

081.jpg

وی در همان اوان کودکی، قرآن را حفظ کرد و علوم مختلف چون ریاضیات، صرف، نحو، لغت و معانی، جبر، مقابله، هندسه، فلسفه و منطق ، چنان تبحری بدست آورد، که تا آن زمان کسی به آن پایه نرسیده بوده او پس از فلسفه به طب روی آورد و همزمان از تحصیل فقه نیز غافل نبود، و در طب نیز شهرتی بسیار کسب کرد، که همه روزه گروهی از بیمارانی که از اطباء دیگر مایوس شده بودند، از معالجات او بهره مند می شدند. به طوری که خود او گفت است: هر گاه در مساله ای سرگردان می ماند، به مسجد جامع می رفته ،نماز می گذارده و در برابر آفریدگارش فروتنی می کرده، تا اینکه دشواری بر او گشاده می گشت. بوعلی که در 22 سالگی از بخارا به گرگانج (پایتخت خوارزمشاهیان) عزیمت کرد، مورد تجلیل و تکریم بسیار قرار گرفت و در سن 30 سالگی ، در تمام کشورهای اسلامی شهرت یافته بود. ولی پس از چندی به ری رفت و مورد استقبال مجدالدوله حاکم ری و مادرش سیده ملک خاتون قرار گرفت. ولی تهاجم سلطان محمود غزنوی به ری سبب شد، که از طریق قزوین به همدان عزیمت نماید.

082.jpg

بوعلی به پیشنهاد شمس الدوله حاکم وقت همدان، وزارت او را پذیرفت . وی در زمان دیالمه ،لشکران دیالمه بر او شوریدند و او را نزد شمس الدوله بردند و تقاضای قتل او را کردند، که شمس الدوله تنها به عزل او رضایت داد. ابن سینا به منزل دوست صمیمی خود ابو سعید دخوک رفت ، سپس به تالیف کتابهای طبیعیات ، شفا و قانون پرداخت . او طی نامه ای از علاوه الدوله کاکویه خواست، که اگر اجازه فرماید ، به خدمت او درآید. در این زمان، توسط عمال تاج الدوله فرزند شمس الدوله، دستگیر و به مدت چهار ماه زندانی شد. در زندان، باقیمانده کتاب شفا و نیز کتابهای هدایه و رساله "حی بن یقطان" را به اتمام رساند. در خلال این مدت، علاء الدوله کاکویه، ضمن اجابت در خواست بوعلی و به قصد تنبیه تاج الدوله و تسخیر همدان، به سمت همدان حرکت کرد،که بدون مقاومت،این شهر به تصرف او درآمد.

سپس بوعلی از زندان آزاد شد، به اصفهان رفت و به وزارت علاء الدوله منصوب شد و نزد او منزل خاصی داشت و تا آخر عمر در خدمت او ماندف تا اینکه در مسافرتی که به همراه علاء الدوله به همدان داشت، به مرض قولنج دچار شد. وقتی به همدان رسیدند ، متوجه شد که بدنش قدرت مقابله با بیماری را ندارد و گفت : " آن مدبری که تدبیر بدن من می نمود، از تدبیر دست برداشت. دیگر معالجه من نفی ندارد" . پس غسل کرد و توبه نمود و آنچه داشت به فقرا بخشید و هر سه روز، یک بار از حفظ قرآن ختم می کرد و در حالت احتضار این شعر را می خواند :
تا باده عشق در قدح ریخته اند
و ندر پس عشق، عاشق انگیخته اند
با جان روان بوعلی، مهر علی
چون شیر و شکر به هم در آمیخته اند
و می گفت : " مردیم و انچه با خود بردیم ، این است که دانستیم که هیچ ندانستیم" شیخ الرئیس ، حجه الحق ، شرف المل ابوعلی سینا، در روز جمعه اول ماه مبارک رمضان سال 427 هجری قمری، به جوار رحمت الهی پیوست و در همدان مدفون گردید.

بنای یادبود آرامگاه بوعلی

آرامگاه بوعلی در میانه میدانی به همین نام واقع است. میدانی بیضوی، با درختان چنار کهنسال، باغچه های موزون، بنای زیبا و تندیسی که معرف این میدان است، تفرجگاه زیبایی را بوجود آورده است، که چون نگینی در قلب این شهر کهن می درخشد. شهرهای مهم جهان، معمولاً هر یک به قامت بنای یادبوی مشهورند. همدان نیز، حدود 50 سال است که به برج آرامگاه بوعلی، مزیّن و معروف است.

بنای آن آرامگاه تا کنون سه بار نوسازی شده است. مقبره قدیمی آن که در زمان قاجاریه ساخته شده بود، در خور شان و شخصیت علمی این متفکر بزرگ نبود. بنابراین انجمن آثار می ایران، به مناسبت هزارمین سال تولد بوعلی سینا، در سال 1330 تصمیم به تجدید بنای آن گرفت.
طرح و نقشه بنای فعلی، با معماری مهندس هوشنگ سیحون، به سبک معماری قرنی که حکیم درآن می زیسته، از روی قدیمی ترین بنای تاریخ دار الاسلامی، یعنی برج قابوس بن وشمگیر در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است.
بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است، که با بهره گیری از هنر معماری سنتی و شیوه های نوین ، در آن عناصری چون برج، الهام گرفته از برج گنبدقابوس، باغچه ها؛ متاثر از باغ های ایرانی، آب نما؛ الهام گرفته از حوض خانه های سنتی و نمائی با روکار سنگهای حجیم و خشن خارا، که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ های باستانی ایرانیان است، استفاده شده است. به این ترتیب کار ساخت بنای جدید در سال 1333 هجری شمسی به پایان رسید.
محل فعلی آرامگاه بوعلی، منزل مسکونی ابوسعید دخوک دوست صمیمی بوعلی سینا بوده است، که او نیز در جوار بوعلی مدفون می باشد. در حال حاضر تالار جنوبی آرامگاه موزه، محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده زیر خاکی، مربوط به هزاره های قبل از میلاد و دوران اسلامی میباشد و در تالار شمالی، کتابخانه ای مشتمل بر 8000 جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه هایی مربوط به آثار بوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می شود. در غرفه آثار بوعلی، عکسی از جمجمه بوعلی نیز در معرض دید گذاشته شده، که احتمالاً به هنگام تخریب مقبره قدیمی تهیه شده است.
مکمل این بنا، بوستانی است به شکل نیم دایره ، با فضای سبز زیبا. تندیس بوعلی نیز در حالی که کتابی در دست و دو چشم خیره بر افقهای دور دارد، در ضلع شرقی میدان نصب شده است و شاید این شعر خود را بر لب دارد:
دل گرچه در این بادیه ، بسیار شتافت
یک موی ندانست ، ولی موی شکافت
اندر دل من ، هزار خورشید بتافت
آخر به کمال ذره ای ، راه نیافت

083.jpg

:D

+ ----->ویکیپدیا

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

جز اون همه جاهاي گردشي قشنگ يه چيز ديگم داره که من عاشقشم
يه خوراکي اسمش انگشتي فکر کنم(اگه درست نيست بگيد لطفا) خيلي خوشمزست دوستان همداني عزيز وقتي داريد ازاونا ميخوريد جاي منم خالي کنيد:D

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از pucy cat :
جز اون همه جاهاي گردشي قشنگ يه چيز ديگم داره که من عاشقشم
يه خوراکي اسمش انگشتي فکر کنم(اگه درست نيست بگيد لطفا) خيلي خوشمزست دوستان همداني عزيز وقتي داريد ازاونا ميخوريد جاي منم خالي کنيد:D
منظورت انگشت پیچه؟:D همون سفیدا؟

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

اره ببخشيد من حافظم خوب نيست :D
فقط انگشتشو يادم بود مرسي

amnah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

از قدیم شاعر گفته:
همدان شهر منه / یی(YEY) تمنم(TEMAN)(تومن)یی تمنه!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از amnah :
از قدیم شاعر گفته:
همدان شهر منه / یی(YEY) تمنم(TEMAN)(تومن)یی تمنه!
کی گفته؟
برا ما حرف درآوردن!

من تا حالا انگشت پیچ نخوردم! باورتون میشه؟ شایدم توی بچگی خورده باشم، اما الآن که یادم نمیاد.

اگه بیاین همدان تعجب میکنید از این همه اهمیتی که به آثار باستانی داده میشه!
شیرسنگی که ...

pouya BT

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

همدانه و غار علی صدرش دیگه . x: اگه حتی فقط واس غار بری همدان بازم ارزش داره
البته وقتی ما رفتیم هنو خیلی گسترش پیدا نکرده بود.میگن الان خیلی بزرگ شده؟؟!!!؟؟!؟!

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

سلام !
یک سری چیزا که در سفر چند وقت پیش به همدان دست گیرم شد رو به اشتراک می ذارم ! 8->

غار علی صدر در نظرم " دنیای زیرین " رو تداعی می کرد ! همون دنیایی که مثکه در افسانه های یونانی بوده که مرده ها رو بعد

از مرگ شون می بردن اونجا ! *

از خارج شهر ، حدود 55 کیلومتر راه هست تا اونجا .

جایی هست در این ایام به غایت شلوغ ـ تا ورود به غار ، پنج شش ساعتی ممکنه طول بکشه ـ ؛

ولی به دیدن ش واقعا می ارزه !

یک مجتمع هست با شهر بازی و فضای سبز و هتل و دو تا بازار ،واسه خرید سوغاتی و این جور چیزا و غار در نهایت :D

ورودی غار که یه سالن عین فرودگاه ! سالن انتظار ُ ...!

به محض ورود به غار ـ بزرگترین غار آبی جهان ـ ، کاهش دما ی چند درجه ای کاملاً حس می شه .

و اونجا هم محوطه های انتظار متعددی هست با کللی صندلی و کلا معطلی ش زیاده و اونجا بر اساس بلیطی که گرفته شده ،

در دو مسیر کوتاه و بلند سوار قایق های اونجا می شن بازدید کننده ها ( علاقمندان می تونن برن جلو کنار راننده قایق و پا بزنن قایق خوبتر بره جلو :-"" )

تفاوت این مسیر کوتاه و بلند در یک مقدار پیاده روی هست که مسیر بلند داره و در این مسیر پس از پیمودن پله های متعدد به قندیل های

سقف و اطراف نزدیکتر می شیم !

ارتفاع آب توی غار از کمتر از یک متر هست ، تا 13 ، 14 متر که من دیدم :D

آب هم مثل محیط غار بسی سرد هست و توی آبش هیچ موجود زنده ای زندگی نمی کنه ! که فک کنم بخاطر اون مواد معدنی توی آبش باشه .

بعد دیگه اینکه در مسیر غار ، قندیل هایی هست که اعتقاد دارن به شکل های بخصوصیه ، مثلاً قندیلی که شبیه تمساح فک کنم بود ، کبوتر ، شیر چند سر ، اینا :D

4795172059_4ca9258710_o.jpg

گنج نامه و میدون آرامگاه و عباس آباد هم که جای خود داره 8-> در پست بعدی ـ اگر در کار بود :D ـ می گم راجع به اونا هم دیده هام رو ! 8->

* شبیه صحنه نبرد هری پاتر و ولدمورت در تالار اسرار هم بود غار خیلی :D

• لایک
امتیازات: mona*

alireza24

مهمان

کلا جای قشنگیه :)ما تابستون رفتیم بازم خنک بود...غار علیصدر که اصن معرکه بود :D

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

میدان آرامگاه (بوعلی)

02_big1.jpg

فوق العاده ست اینجا ، توصیه می شه بشدت .

همدانیا که نیستن من روایت می کنم خدمتتون :-< شهر خیلی قشنگیه .حتی بافت شهری ش هم قشنگه . توصیه می شه .

بالا