• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عامه پسند/شاهکار

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
سلام ...
راستش سرِ این پُست تاپیکُ زدم . بعدِ خوندنش به این فکر افتادم که چه چیزی یه اثرُ شاهکار میکنه و چه چیزی عامه پسند ؟ چطور میشه که بعضی کتابایِ عاشقانه میشن پر و گندم و کژال ، بعضیای دیگه میشن چیشـــــ عدمِ حضورِ ذهن :-" ... ؟

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار
پاسخ : عامه پسند/شاهکار

خوب به نظر من عامه پسند یعنی رمانای سطحی! یعنی یک داستان رو فقط بیان میکنه به صورت ساده هم این داستان رو جلو میبره. داستان هم معمولا موضوع هایی که تو جامعه بیشتر طرفدار داره مثه عشق و عاشقی و جنایی و این حرفا :D

ولی خوب بعضی داستانا هستن که در کنار تعریف داستان یک موضوع دیگه ای رو هم میخوان بیان کنن! مثلا اگر عشق و عاشقی داره تمام هدف نویسنده اون نیس.

یا ممکنه سبک نوشته فرق کنه. خیلی سر راست و راحت الحلقوم نباشه و این حرفا!

البته من خودم یک دسته دیه دارم برا خودم و اونم کتابای فلسفی و اینای عامه پسنده که فقط و فقط به خاطر پائولو کوئلیو درستش کردم (اصن هم نمیگم بده! این معنی که عامه پسند یعنی بد رو از ذهنتون پاک کنین) :-"

فک کنم دوستان همه بدونن که این نظر منه و نه آیه منزل :-" نزنینم :-"

• لایک
امتیازات: N.M
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

واو :O
بالاخره یکی همچین تاپیکی زد :D
P:> P:> P:>
به نقل از The Bug :
خوب به نظر من عامه پسند یعنی رمانای سطحی! یعنی یک داستان رو فقط بیان میکنه به صورت ساده هم این داستان رو جلو میبره. داستان هم معمولا موضوع هایی که تو جامعه بیشتر طرفدار داره مثه عشق و عاشقی و جنایی و این حرفا :D

ولی خوب بعضی داستانا هستن که در کنار تعریف داستان یک موضوع دیگه ای رو هم میخوان بیان کنن! مثلا اگر عشق و عاشقی داره تمام هدف نویسنده اون نیس.

یا ممکنه سبک نوشته فرق کنه. خیلی سر راست و راحت الحلقوم نباشه و این حرفا!

البته من خودم یک دسته دیه دارم برا خودم و اونم کتابای فلسفی و اینای عامه پسنده که فقط و فقط به خاطر پائولو کوئلیو درستش کردم (اصن هم نمیگم بده! این معنی که عامه پسند یعنی بد رو از ذهنتون پاک کنین) :-"

فک کنم دوستان همه بدونن که این نظر منه و نه آیه منزل :-" نزنینم :-"
نمی خوام بزنم اما دلم نمی یاد :D
داستان عامه پسند فقط در ژانر رومانتیک یا پلیسی جنایی نیست! بلکه تو بیشتر ژانر ها، شایدم همشون،‌موجوده.
با تعریف از داستان عامه پسند هم مخالفم. از نظر من :-" داستان عامه پسند داستانی هست که مردم عامی(منظور کسی که از ادبیات کم حالیشه) به اقتضای روحیاتشون و علاقشون اون رو انتخاب می کنن و ازش لذت می برن(و شاید بتونن کامل درک کنن) و این کتاب مورد توجه بزرگان ادبیات قرار نمی گیره.
اما شاهکار. از این جهت شاهکار ها دو دسته ان. دسته اول علاوه بر اینکه مورد توجه بزرگان ادبیات قرار می گیرن، مردم هم به اون ها روی خوش نشون می دن مثل ارباب حلقه ها :D (البته باید گفت که احتمال درک کامل این آثار توسط مردم کمه). اما دسته دوم فقط مورد توجه بزرگان قرار می گیرن و مردم چندان توجهی به اون ها نمی کنن مثل نمی دونم :D

ویرایش: شرمنده بد متوجه شدم. حق با شماست.(نزنی :D )

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از The Lich King :
به نام خدا

داستان عامه پسند فقط در ژانر رومانتیک یا پلیسی جنایی نیست! بلکه تو بیشتر ژانر ها، شایدم همشون،‌موجوده.

نگفتم همشون عشق و عاشقی یا جنایین که گفتم معمولا این چیزان. بیشتر این داستان ها مورد استقبال قرار میگیرن!

محدود نکردم که به این دو

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

نرگس؟ :-" تاپیک آشناستا! :D

یه مقدار با اقای The Lich King موافقم! به نظرم رمان عامه پسند رمانیی که بی توجه به معنا و مفهوم و عقاید خودِ نویسنده فقط اون چیزی رو میگه که مردم دلشون میخاد و میدونه که از اون راه پولی به جیب میزنه...
ولی واسه شاهکار تعریفی ندارم...:D

× نرگس : ژانر اینایی که یه سال واس یه تاپیکی صبر میکنن ، تهش صبرشون ته میکشه خودشون می زنن :-"""""""

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

منم با قبلیا موافقم . :D
خب ، عامه پسند که تعریفش واضح بود تقریباً ، اما شاهکار ... :-? :-?
متفاوت نوشتن متنُ تا اون حد بالا میبره ؟ یا داستان قوی ؟ یا اسمِ نویسنده ؟ :-?

× لایک به دسته ای که پائولو کوئلیو توشه :-"

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

از همه مهمتر قالب بیان و سبک نوشتن داستانِ! بعضی موارد آدم میتونه یک داستان شاهکار رو با یه سبک مزخرف خراب کنه یا برعکس یک داستان کلیشه ای رو با بیان متفاوت و جذاب شاهکار کنه

از اسم نویسنده هم نمیشه گذشت :-" یک نویسنده بزرگ تضمین میکنه قلم خوب رو.

• لایک

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

الان یه سوال
شما منظورتون اینه که کتابای عامه پسند نمیتونن شاهکار باشن؟
یا یه کتاب شاهکار نمیتونه عامه پسند باشه؟
با کس خاصی نیستم کلی دارم میپرسم

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

نه نمیتونه به نظرِ من .
× یه عامه پسند بینِ همجنسایِ خودش میتونه شاهکار باشه ، اما بالاتر از انا ...

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از . ...Kimi :
الان یه سوال
شما منظورتون اینه که کتابای عامه پسند نمیتونن شاهکار باشن؟
یا یه کتاب شاهکار نمیتونه عامه پسند باشه؟
با کس خاصی نیستم کلی دارم میپرسم
مطمئنا حالت اول امکان پذیر نیست. اصلا با عقل جور در نمیاد. :D
اما حالت دوم همونطور که قبلا هم گفتم امکان پذیره، البته عامه پسند بودن یک شاهکار از لحاظ معنی هیچ ربطی به کتاب عامه پسند نداره. اینجا عامه پسند یعنی اینکه در عین اینکه از دید ادبیات شاهکاره، بین مردم هم طرفدار زیاد داشته باشه. همونطور که قبلا هم مثال زدم مثل ارباب حلقه ها.

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم عامه پسند نوشته ایه که متن و داستان خیلی روون و ساده ای داره...در اکثر مواقع موضوعاتش کلیشه ایه...داستان هم سیر ساده و قابل پیش بینی داره...بیشتر مسائل روزمره و سطحیو شاخ و برگ میده...

شاهکار یه سری فرقایی با این داره...هر کسی نمیتونه بنویسه تجربه و ذوق میخواد...داستان و مفهومش پیچیده تره... نگاه و توصیفاتش فرق میکنه... :D

مخاطباشونم فرق میکنه...

برای اینکه توانایی درک و خوندن شاهکارو داشته باشیم میشه از همین عامه پسندا شروع کرد ولی نه خیلی زیاد... :D

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

میشه از عامه پسندا شروع کرد بنظرم و به شاهکارا رسید ، اما بهتره این کارو نکرد . نمیدونم چجوری بگم امّا آدماییُ دیدم که شاهکارم میخوندن ، دو سه تا عامه پسند که خوندن کلاً دیگه سمتِ شاهکارا نرفتن ! یه جورایی ذهن آدمُ عادت میده یجورایی ! :D
بهتره از شاهکارای ساده نویس شروع کنه ..

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از MissMarvelous :
به نظرم عامه پسند نوشته ایه که متن و داستان خیلی روون و ساده ای داره...در اکثر مواقع موضوعاتش کلیشه ایه...داستان هم سیر ساده و قابل پیش بینی داره...بیشتر مسائل روزمره و سطحیو شاخ و برگ میده...

شاهکار یه سری فرقایی با این داره...هر کسی نمیتونه بنویسه تجربه و ذوق میخواد...داستان و مفهومش پیچیده تره... نگاه و توصیفاتش فرق میکنه... :D

مخاطباشونم فرق میکنه...

برای اینکه توانایی درک و خوندن شاهکارو داشته باشیم میشه از همین عامه پسندا شروع کرد ولی نه خیلی زیاد... :D
به نقل از نرگس² :
میشه از عامه پسندا شروع کرد بنظرم و به شاهکارا رسید ، اما بهتره این کارو نکرد . نمیدونم چجوری بگم امّا آدماییُ دیدم که شاهکارم میخوندن ، دو سه تا عامه پسند که خوندن کلاً دیگه سمتِ شاهکارا نرفتن ! یه جورایی ذهن آدمُ عادت میده یجورایی ! :D
بهتره از شاهکارای ساده نویس شروع کنه ..
به نظر من با کتاب هایی شروع کنه که بین این دو هستن!!!! :O :D
مثلا می گم، من تو پست های قبلیم گفتم که هری پاتر یا دارن شان کتاب هاشون عامه پسنده و در این موضوع شکی نیست اگر ما فقط بخوایم کتاب ها رو به دو بخش عامه پسند و شاهکار تقسیم کنیم اما اگر بیایم منصفانه تر نگاه کنیم، می بینیم که یه دسته که از کتاب ها هستن که اگه بهشون بگیم شاهکار، ارزششون رو خیلی بالا بردیم و اگه بهشون بگیم عامه پسند حق مطلب رو در موردشون ادا نکردیم مثل همین دوتا که گفتم :D . می تونیم به این کتاب ها یه گروه دیگه بدیم مثل گروه کتاب های خوب :D و از اینا شروع کنیم به خوندن(مثل من :D )

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

خب تا الان تقریبا با همه موافق بودم... :D ( یکم بام ناموافق باشین بحث کنیم...چه وضیه؟ :D)

به نظرم مهم نیس که ادم با چی شرو کنه...بستگی به خودِ فرد داره...

بنده خودم با هری پاتر شرو کردم بعد دارن شان و بعد پارسیان و من... بعد چند تا عامه پسند- ابکی خوندم...

بعد دیگه زدم تو خط کارای درست و حسابی... :D

ینی اون موقه ها واقعا احساس میکردم این کتابا به درد من نمیخورن...

به نظرم به فرد بستگی داره...

اما بچه ها یه سوال... چه معیاری یه شاهکارُ از یه عامه پسند تمیز میده؟

کسی چیزی نگف در موردش... :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از The Lich King :
به نام خدا
به نظر من با کتاب هایی شروع کنه که بین این دو هستن!!!! :O :D
مثلا می گم، من تو پست های قبلیم گفتم که هری پاتر یا دارن شان کتاب هاشون عامه پسنده و در این موضوع شکی نیست اگر ما فقط بخوایم کتاب ها رو به دو بخش عامه پسند و شاهکار تقسیم کنیم اما اگر بیایم منصفانه تر نگاه کنیم، می بینیم که یه دسته که از کتاب ها هستن که اگه بهشون بگیم شاهکار، ارزششون رو خیلی بالا بردیم و اگه بهشون بگیم عامه پسند حق مطلب رو در موردشون ادا نکردیم مثل همین دوتا که گفتم :D . می تونیم به این کتاب ها یه گروه دیگه بدیم مثل گروه کتاب های خوب :D و از اینا شروع کنیم به خوندن(مثل من :D )
هری و دارن یه فرق دیگه هم دارن و اون اینه که مخاطبشون بزرگسال نیس...ینی ممکنه بین ژانر خودشون بشه گف شاهکار...

اره حد وسطم میشه در نظر گرف...موافقم در کل...
به نقل از afroDt :
به نظرم مهم نیس که ادم با چی شرو کنه...بستگی به خودِ فرد داره...
بعد دیگه زدم تو خط کارای درست و حسابی... :D
اما بچه ها یه سوال... چه معیاری یه شاهکارُ از یه عامه پسند تمیز میده؟
کسی چیزی نگف در موردش... :D
خب به راهنمای هم نیاز داره یه ذره...یا اینکه خود فرد بتونه جهت بده و توی کتابای ابکی نمونه...!:D

معیارارو فک کنم من گفتم:-"

یه مسئله دیگه هم بحث سن و هدف از کتابخونی هس فک کنم...
ینی مثلن یه خانوم ۳۵ ساله هدفش کتابخون حرفه ای شدن نیس پس یه ذره سخته بشه به شاهکارا علاقه مندش کرد...!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اره حد وسطم میشه در نظر گرف...موافقم در کل...خب به راهنمای هم نیاز داره یه ذره...یا اینکه خود فرد بتونه جهت بده و توی کتابای ابکی نمونه...! :D

معیارارو فک کنم من گفتم :-"

یه مسئله دیگه هم بحث سن و هدف از کتابخونی هس فک کنم...
ینی مثلن یه خانوم ۳۵ ساله هدفش کتابخون حرفه ای شدن نیس پس یه ذره سخته بشه به شاهکارا علاقه مندش کرد...!
موافق...

بله....بله... الان دیدم... :-"

مخاطباشونم فرق میکنه...

لایک میکنم... :D

در باره ی حرف اخرت هم موافقم...هدف فرق میکنه و سن و قطعا ژانر کتاب باید فرق کنه...اون کلا بحثش جداس... :D

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من نميفهمم چرا بسته به سن و اينا فرق ميکنه .
طبق تعريف موبينا( :-" ) ، اثر شاهکار اثريه که با يه ديد نويي نوشته شده . خب ، تعريف نشده که حتما کتاباي پيچيده ي فلان نويسنده شاهکاره !
يعني هر کتابي تو هر سطح(از نظر سادگي/سختي) ميتونه شاهکار باشه . پس چرا ميگين بستگي به سن مخاطب داره و اينا؟ يا مثلا چرا سخته اون خانوم 35 ساله رو به خوندن شاهکارا علاقمند کرد؟ :-?

+ هرکي نفهميد چي گفتم مشکل خودشه :-""

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

هری و دارن یه فرق دیگه هم دارن و اون اینه که مخاطبشون بزرگسال نیس...ینی ممکنه بین ژانر خودشون بشه گف شاهکار...

اره حد وسطم میشه در نظر گرف...موافقم در کل...خب به راهنمای هم نیاز داره یه ذره...یا اینکه خود فرد بتونه جهت بده و توی کتابای ابکی نمونه...!:D
دارن شاید اما هری هم نوجوان و هم بزرگسال مخاطبش هستن، شاید نوجوانان بیشتر باشن اما این باعث نمی شه که بزرگسال رو در نظر نگیریم :-?
در گروه سنی خودشون شاهکار باشن؟؟؟؟ :-?
نمی تونم بگم ... فکر ... فکر ... فکر ... :D بازم می گم که هنوزم یه کتاب متوسط و خوب هستن نه شاهکار حتی در گروه سنی خودشون :-?
به نقل از نرگس² :
من نميفهمم چرا بسته به سن و اينا فرق ميکنه .
طبق تعريف موبينا( :-" ) ، اثر شاهکار اثريه که با يه ديد نويي نوشته شده . خب ، تعريف نشده که حتما کتاباي پيچيده ي فلان نويسنده شاهکاره !
يعني هر کتابي تو هر سطح(از نظر سادگي/سختي) ميتونه شاهکار باشه . پس چرا ميگين بستگي به سن مخاطب داره و اينا؟ يا مثلا چرا سخته اون خانوم 35 ساله رو به خوندن شاهکارا علاقمند کرد؟ :-?

+ هرکي نفهميد چي گفتم مشکل خودشه :-""
یه مثال می زنم. مجموعه جادوگر شهر اُز یه شاهکار بلامنازعه اما مخاطبش کودکان هستن و اگر ما الان اونو بخونیم(من خودم دوم دبیرستان خوندم :D )مطمئنا نمی تونیم این رو قبول کنیم، همونطور که من اون موقع که خوندم نتوستم اما یکی دو سال بعد که به کتاب فکر کردم و همینطور تو جاهای مختلف در موردش شنیدم، فهمیدم که واقعا کتاب شاهکاریه اما من در زمان نامناسب خوندمش :D

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

حرف من سوال از مبينا بود که ميگفت يه خانوم 35 ساله رو نميشه علاقمند به خوندن شاهکارا کرد ! :D
حرف منم دقيقا حرف شماس ، ميگم مناسب هر سني قطعا شاهکاري وجود داره . نبايد انتظار داشت اون زن 30 ساله ارزش ارباب حلقه ها رو درک کنه ، اما به جاش ميتونه ارزش (مثلا) بادبادک بازو درک کنه !

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

ببخشید نقل قول نمیکنم دراز نشه... :D

خب رده سنی یه جورایی مث همین که جناب lich king اشاره کرد...
ینی کتاب به هدف خودش رسیده اونم در بهترین حالت...
ینی مثلن هری میخواسه یه رمان فانتزی سرگرم کننده بده دست مخاطبش که داستان روون و گیرایی داشته باشه و موفق هم شده پس شاید یه جورایی بشه گف شاهکاره...ولی ارزش ادبیو اینا که سرش زیاد بحث کردیم نداره...
ولی مثلن عاشقانه ابکی نه احساس عمیق داره نه مفهوم خاص نه نو اوریو اینا...نسبت به مخاطبش که بیشتر بزرگساله منظورمه...

هر کتابی تو هر سطح ینی چی؟ :-"
ببین خو خانوم ۳۵ ساله کتاب واسه سرگرمی میخونه بیشترم میلش به داستانای ابکی مشابه سریالای تلویزیونه!
خیلی بیشتر کشش داره براش!
نمیخواد یه جورایی بره تو عمق کتاب...دنبال چیز روونه...
نمیدونم بازم شک دارم یه ذره تو این قسمت...!

بالا