• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عامه پسند/شاهکار

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : عامه پسند/شاهکار

ببين منظورم از سطح همين بود ديگه ، دقت نميکني چي ميگم :-"
همين خانوم که تو ميگي ، بنظرم بهتره گفت دنبال رماناي ساده س . خب ، اگه يه گروه داشته باشيم "کتاباي ساده و روون" ، اين گروه حتما شاهکار/شاهکارهايي داره .
فهميدي چي ميگم الان ؟ :D
ميگم درجه بندي سني که تو ميگي معني نداره :-" چون تو هر رده اي ، گروهي از کتاباي مناسب هست و توي اون گروه ، کتاباي شاهکار پيدا ميشه !
(خوب گفتم؟ S-:)

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از نرگس² :
حرف من سوال از مبينا بود که ميگفت يه خانوم 35 ساله رو نميشه علاقمند به خوندن شاهکارا کرد ! :D
حرف منم دقيقا حرف شماس ، ميگم مناسب هر سني قطعا شاهکاري وجود داره . نبايد انتظار داشت اون زن 30 ساله ارزش ارباب حلقه ها رو درک کنه ، اما به جاش ميتونه ارزش (مثلا) بادبادک بازو درک کنه !
ها به قول دوستم، نه به اون صورت :D
الان فقط من یه مشکل کوچیک دارم :D
چرا نباید بتونه ارزش ارباب حلقه ها رو درک کنه؟! یعنی از سنش گذشته؟!!!!! :-/

به نقل از نرگس² :
ببين منظورم از سطح همين بود ديگه ، دقت نميکني چي ميگم :-"
همين خانوم که تو ميگي ، بنظرم بهتره گفت دنبال رماناي ساده س . خب ، اگه يه گروه داشته باشيم "کتاباي ساده و روون" ، اين گروه حتما شاهکار/شاهکارهايي داره .
فهميدي چي ميگم الان ؟ :D
ميگم درجه بندي سني که تو ميگي معني نداره :-" چون تو هر رده اي ، گروهي از کتاباي مناسب هست و توي اون گروه ، کتاباي شاهکار پيدا ميشه !
(خوب گفتم؟ S-:)
یعنی ما هر گروهی از کتاب ها رو که در نظر بگیریم، و بین اونا بهترین هاشون رو انتخاب کنیم،‌ می تونیم بگیم اینا شاهکار های این گروهن. یعنی استفاده از طبقه بندی کتاب ها به طور نسبی نه کلی. درسته دیگه؟ :D

• لایک
امتیازات: N.M

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

دوستان بحث سره اینه که هر ادمی توی هر سنی یه چیزی برداشت میکنه از یه کتاب...

برای همین یه کتابی مثه همون جادوگر شهر از برای کودکان شاهکاره نه یه زنِ 35 ساله!

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

@The Lich king : آره ; نه از نظر مفهوم ولي فک نکنم حوصله ي ارباب حلقه ها رو داشته باشه !
آهااا آره ! همين بود منظورم! :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

بنده مخالفم!
بوکوفسکی،استاد شعرها و داستانهای عامه پسنده
اصلا کتابی به همین عنوان یعنی Pulp داره
(من حالم از ریختش به هم میخوره!مرتیکه اسکل!)
مردم کلی حال میکنن باهاش
و منتقدا هم کارهاش رو شاهکار میدونن!
(البته بنده با نظر منتقدا در این زمینه،یه کم مشکل دارم!یه جاهایی میزنه جاده خاکی)

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

با چي مخالفين؟ :D
من اين کتابو نخوندم . اما اگه يه کتابي مولفه هايي داشته باشه که عامه بپسندن ، و در کنارش حرفي داشته باشه براي زدن ، چه مشکلي داره؟ اينطوري هم منتقدا ميپسندنش هم عامه :-?

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از نرگس² :
من اين کتابو نخوندم . اما اگه يه کتابي مولفه هايي داشته باشه که عامه بپسندن ، و در کنارش حرفي داشته باشه براي زدن ، چه مشکلي داره؟ اينطوري هم منتقدا ميپسندنش هم عامه :-?

شاهکار اصلی اینه اتفاقا :D

تو ادبیاتم بود یکی از ویژگی های شاهکارای ادبی مقبولیت عامه بود :D

• لایک
امتیازات: N.M

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از نرگس² :
خودتون گفته بودین یه اثر نمیتونه هم عامه پسند باشه هم شاهکار
بنده با اون مخالفم

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اونُ تو پستای قدیمی تر گفتم و تو پستای جدید تر نظرم عوض شد و گفتم تو هر گروه کتاب ( حتّی عامه پسند ) شاهکار وجود داره :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
خب آخه همینی هم که میگی یه جور گروه بندی میشه دیگه...مثلن فانتزی شاهکارای خودشو داره، ادبیات کودک همین طور...خب الان اینا شاهکار دارن ولی مخاطب خاص خودشونم دارن...ینی الان شاهکار بودن جنگ و صلح خیلی بیشتر از هری پاترو نارنیا واسه من ملموس و قابل درکه...

به نقل از afroDt :
دوستان بحث سره اینه که هر ادمی توی هر سنی یه چیزی برداشت میکنه از یه کتاب...
برای همین یه کتابی مثه همون جادوگر شهر از برای کودکان شاهکاره نه یه زنِ 35 ساله!
به نقل از The Lich King :
یعنی ما هر گروهی از کتاب ها رو که در نظر بگیریم، و بین اونا بهترین هاشون رو انتخاب کنیم،‌ می تونیم بگیم اینا شاهکار های این گروهن. یعنی استفاده از طبقه بندی کتاب ها به طور نسبی نه کلی. درسته دیگه؟ :D
آره همینا تقریبن :D

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب مبینا حرفِ منم همونیه که the lich king گفتن دیگه ! اصلاً نمیفهمم چی میگی ! :D
به نقل از MissMarvelous :
خب آخه همینی هم که میگی یه جور گروه بندی میشه دیگه...مثلن فانتزی شاهکارای خودشو داره، ادبیات کودک همین طور...خب الان اینا شاهکار دارن ولی مخاطب خاص خودشونم دارن...ینی الان شاهکار بودن جنگ و صلح خیلی بیشتر از هری پاترو نارنیا واسه من ملموس و قابل درکه...
خب مگه من حرفی مخالف این زدم ؟!

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

چند سوال برای جریان دادن به بجث :

۱. عامه‌پسند همون معنی لغوی‌ش رو داره؟ و در نتیجه کتاب عامه‌پسندی همونیه که از معنی لغوی‌ش دریافت می‌شه؟
۲. کتاب‌های عامه‌پسند چه ویژگی‌هایی دارند و از کجا می‌شه فهمید یک کتاب عامه‌پسند هست یا نه؟
۳. کتاب‌های عامه‌پسند چه نکات مثبت و چه نکات منفی دارن؟
۴. کتاب‌های عامه‌پسند بیشتر ترجیح داده می‌شن یا غیر عامه پسند؟ از نظر یک منتقد چی؟ از نظر یک آدم عادی چی؟ چرا؟
۵. بین دو تا کتاب که یکی عامه‌پسند هست و یکی نیست، کدوم رو ترجیح می‌دید؟ چرا؟
۶. یک کتاب عامه‌پسند می‌تونه شاهکار و با کیفیت باشه؟ و برعکس، یک کتاب شاهکار و با کیفیت می‌تونه عامه‌پسند نباشه؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از پویا م :
چند سوال برای جریان دادن به بجث :

۱. عامه‌پسند همون معنی لغوی‌ش رو داره؟ و در نتیجه کتاب عامه‌پسندی همونیه که از معنی لغوی‌ش دریافت می‌شه؟
۲. کتاب‌های عامه‌پسند چه ویژگی‌هایی دارند و از کجا می‌شه فهمید یک کتاب عامه‌پسند هست یا نه؟
۳. کتاب‌های عامه‌پسند چه نکات مثبت و چه نکات منفی دارن؟
۴. کتاب‌های عامه‌پسند بیشتر ترجیح داده می‌شن یا غیر عامه پسند؟ از نظر یک منتقد چی؟ از نظر یک آدم عادی چی؟ چرا؟
۵. بین دو تا کتاب که یکی عامه‌پسند هست و یکی نیست، کدوم رو ترجیح می‌دید؟ چرا؟
۶. یک کتاب عامه‌پسند می‌تونه شاهکار و با کیفیت باشه؟ و برعکس، یک کتاب شاهکار و با کیفیت می‌تونه عامه‌پسند نباشه؟
1-اممم...من منظور سوالتو نمی فمم! :-"
2-کتابای عامه پسند معمولا فروش بالایی دارن و اقشار مختلفی اونو می خونن ینی فقط عقیده ی یه سری آدم خاصو پوشش نمی ده!
به نظرم این کتابا معمولا سرگرم کننده ن!ینی خیلی وقتا شاید اونقدری که باعث سرگرمین شاید ارزش ادبی نداشته باشن!
3-نکته ی مثبت اینکه خوب...به نظرم خوبن برای اینکه آدم کلا به کتاب علاقه مند شه و این که نکته ی منفیو گفتم!نویسنده ی این کتابا شاید اون قدری که به موضوع فک کرده و عامه پسند کردنش به ارزش ادبیش فک نکرده باشه!
4- خوب این سوالتون جوابش یکم بدیهیه!خوب معمولا یه منتقد با یه آدم معمولی فرق داره!یه آدم معمولی چون این عامه پسنده خوشش میاد و یه منتقد چون اشکالای زیادی می شه ازین جور کتابا گرفت خوب...نمی پسنده یه همچین کتابیو!
5- من خوب هر دو نوع کتاب رو می خونم!ولی خوب این بستگی به کتابشم داره!
6- یه کتاب شاهکار وقتی اسمش به شاهکاری در می ره همه می رن بخوننش!فروششم بالا می ره ولی...عامه پسند شاید نشه!چون ایده آلای یه آدم معمولی که با یه آدمی که شاهکار بودن این کتابو درک می کنه فرق داره!

جواب سوال1: تو 2 گفتم نظرمو راجه به اینکه کتابای عامه پسند چین!
و مرسی از شما! :)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

منظورم از معنی لغوی اینه که آیا عامه‌پسند یعنی "چیزی که مردم عامه می‌پسندن؟" و این لازم و کافیه برای عامه پسند بودن یا نه؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

عامه پسند یعنی کتابی که مخاطب خاص نداشته باشه . اما این دلیل نمیشه همه ی کتابای عامه پسند رو عامه بپسندن ، و همه ی کتابای غیر عامه پسند مورد پسند ِ عامه نیستن . نه ! اما کتاب های عامه پسند براشون مخاطبی تعریف نمیشه و برای هـمـه ِ عموم نوشته میشن و برای همین خیلی از ویژگی هایی که کتاب ها رو خاص می کنه مثل موضوع های خلاقانه ندارن .

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

با سـاینا موافقم. مثل همین رمـانـای عشقـولـانه که میتونی تو دستِ بچه دبیرستـانیا ببیـنی :D نه داستانِ جدیدی دارن نه نتیـجه ای چیزی! ینی هیچـی به اطـلـاعات آدم اضـافه نمیکـنن و بیشتـر جـنبه ی سـرگرمی دارن. بنظرم منظور از عامه پسند اینه که عموم مردم میتونن اونو بخـونن و مخصـوص افراد و تفکـرات خاصـی نیست.نمیدونم منظورمو رسـوندم یا نه ولی به هـر حال !

• لایک
امتیازات: L.E
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

@گولي: يعني نويسنده روي "عامه پسند کردن" اثرش وقت ميذاره به نظرت؟ به نظر من يه بخش عمده اي از دليل عامه پسند در اومدن اين کتابا، ضعف نويسنده س.
البته بگذريم از اين که ديدن فروش بالاي بعضي از کتاباي عامه پسند، بعضيا رو ترغيب ميکنه که "مثل اون کتابا" بنويسن(تلاش براي عامه پسند کردن.).

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یه سوال... .

چرا عامه پسند بودن و شاهکار بودن رو باید کاملا از هم جدا دونست؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از نرگس² :
@گولي: يعني نويسنده روي "عامه پسند کردن" اثرش وقت ميذاره به نظرت؟ به نظر من يه بخش عمده اي از دليل عامه پسند در اومدن اين کتابا، ضعف نويسنده س.
البته بگذريم از اين که ديدن فروش بالاي بعضي از کتاباي عامه پسند، بعضيا رو ترغيب ميکنه که "مثل اون کتابا" بنويسن(تلاش براي عامه پسند کردن.).
نمی شه این قانون رو گذاشت که هر کتاب ضعیفی عامه پسند می شه!
ولی خیلی وقتا نویسنده فقط به منافع خودش فک می کنه و سعی می کنه عامه پسندش کنه!مثه خیلی از کارگردانا!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

کتابای عامه پسند کتابایین که در پی ِبیان عقیده یا هدف خاصی نیستن . توی تاپیک نشریات زرد هم گفتم ، کتابای غیر عامه پسند میخوان سطح فکری مردم رو عوض کنن ، به هر طریقی اما کتاب های غیر عامه پسند دنبال سبک فکری مردم راه میفتن و همون رو بیان می کنن .

بالا