• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سرماخوردگی

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
خب با توجه به اینکه الان زمستونه و اینا، بیماری هایی که ما بهشون میگیم سرماخوردگی خیلی زیاد شده...

میخواسم بدونم آیا تعریف علمی واسه این بیماری هس یا نه؟ اگه هس چیه؟

عوامل ایجاد و تشدیدش چیان؟

به نظرتون چرا میگن سرما باعث سرماخوردگی میشه؟

در کل چون حتمن همتون با این بیماری آشنایی دارین هر چی میدونین یا تجربه کردین بگین... :D

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه
پاسخ : سرماخوردگی

سرما که میخوریم ، ویروس های مختلف وارد بدن ما میشم بعد باعث عفونت دستگاه تنفسی و اینا میشه ، بعد میگیم سرما خوردم ;;)
عامل ایجادشم سرماس خو :-" ، سرما که وارد بدنت میشه بعد بدن نمیتونه مقابله کنه با ویروس و اینا بعد علائمی مثل تب و بدن درد و سرفه و عطسه و اینا بروز داده میشه که میگیم سرما اومد بعد ما خوردیمش :-""""
بعد دیگه گلودرد و آبریزش و اینام داره
بعد دیگه دارو های مختلف میخوری خوب میشی بعد دوباره سرما میخوری بعد دوباره خوب میشی و همینطوری تا ته زمستون ادامه داره ;;)
گفتم اصن از تاپیک استقبال نشد ، من استقبال کنم شاد شی :دي

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از مهسا³ :
سرما که میخوریم ، ویروس های مختلف وارد بدن ما میشم بعد باعث عفونت دستگاه تنفسی و اینا میشه ، بعد میگیم سرما خوردم ;;)
عامل ایجادشم سرماس خو :-" ، سرما که وارد بدنت میشه بعد بدن نمیتونه مقابله کنه با ویروس و اینا بعد علائمی مثل تب و بدن درد و سرفه و عطسه و اینا بروز داده میشه که میگیم سرما اومد بعد ما خوردیمش :-""""

بدن درد خیلی جزو نشانه های سرماخوردگی نیست.

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

ویروسا از طریق مجاری تنفسی اینا واد بدن میشن بعد همونجا میمونن :-"

مثلا وارد بینی میشن و میرن تو رگا میمونن

بعد که هوا سرد میشه مثلا, رگا منقبض میشن و اینا

بعد واسه همین خون خیلی نمی رسه بهش که توش گلوبول سفید داشته باشه که باهاش مقاومت کنن

واسه همین اینا می تونن رشد کنن و باعث شه که ما مریض شیم! :D

پ.ن: اینو یه جایی خونده بودم قبلا شاید یه قسمتاییش کاملا یادم نبوده باشه و درست نباشه. اطلاع بدین!! :D

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

@مهسا: عامل ایجادش سرما نی همون ویروسه که خط اول گفتی... :D
سرما فک کنم فقط تضعیف کننده ست...:D

@H O S E I N: چرا فک کنم هس... :-"

@فاطمه: منم نمیدونم حالا میرم تحقیق میکنم شاید اشتباه باشه... :-" :D

خب سرماخوردگی یه بیماری ویروسیه که معمولا درمان مشخصی نداره
یه سری چیزایی هس که علائمشو کم میکنه مث همین قرص ادولت کلد(Adult Cold)

من یه تجربه شخصی بگم... :D
اینایی که خیلی سرما میخورن با آنفولانزا میگیرن تو زمستون اول حتمن اول پاییز باید برن واکسن آنفولانزا بزنن...
در مورد من که تعداد دفعات رو خیلی کم کرده موثر بوده در کل... :D

• لایک
امتیازات: HTC

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

منظورم همون بود که تضعیف میکنه ... :-"
واکسن چی ؟
;;) من قبلا یه جا خوندم که واکسن آنفولانزا واکسن سرماخوردگی نیست بعد هیچ تاثیریم نداره ! همین واکسنایی که میگن واکسن سرماخوردگیه اوناعم واکسن آنفولانزائن !

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از MissMarvelous :
@H O S E I N: چرا فک کنم هس... :-"

در مواردی که شدیده بله مثل رماتیسم مفصلی ولی سرماخوردگی معمولی بدن درد به اون صورت ایجاد نمیکنه. بیشتر بی حالی و خستگی ایجاد میکنه.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

امسال چقدر سرما خوردیم.... .

نمیدونم...هر دفعه یه جوری بود... .

یه بار حالت سر درد و بدن درد... .

یه بار آبریزش بینی... .

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مهسا³ :
واکسن چی ؟
من قبلا یه جا خوندم که واکسن آنفولانزا واکسن سرماخوردگی نیست بعد هیچ تاثیریم نداره ! همین واکسنایی که میگن واکسن سرماخوردگیه اوناعم واکسن آنفولانزائن !

نمیدونم چی به اسم واکسن آنفولانزا میفروشن دیگه! :D
اتفاقن خیلی تاثیر داره! حداقل واسه من که اینطور بوده!

ببین واکسن سرماخوردگی نیس ولی نصف سرماخوردگیای ما از نظر پزشکی آنفولانزای خفیف حساب میشن!

فک کنم کارکردش اینجوری بود که آنتی بادی ایجاد میکرد تو بدن خودشم توی تخم مرغ بارور کشت میکردن... :-"

به کسایی که مستعد بیمارین و به افراد خیلی پیر و کودکا و اینا هم خیلی توصیه میشه...!

بهترین موقع واسه زدنش هم مهر و آبانه و یه تجدید توی فروردین
چون مهر و آبان فصل شایع شدن انفولانزاس...

یه سری عوارض بعد از تزریقم داش که الان یادم نیس... :-"

به نقل از Mr.Mamareza :
امسال چقدر سرما خوردیم.... .
نمیدونم...هر دفعه یه جوری بود... .
یه بار حالت سر درد و بدن درد... .
یه بار آبریزش بینی... .
خب فک کنم دلیلش یا ضعف سیستم ایمنیه یا زیاد در معرض ویروسو اینا قرار گرفتن...!

واسه کمتر شدن دردو آبریزشو اینا یه سری قرصو اسپری هس که دکتر میده...
مثلن همین قرص سرماخوردگی که مسکن هم هس...

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از MissMarvelous :
واسه کمتر شدن دردو آبریزشو اینا یه سری قرصو اسپری هس که دکتر میده...
مثلن همین قرص سرماخوردگی که مسکن هم هس...
آخه خیلیاش خواب آوره... .

منم الان شرایطی ندارم که بتونم زیاد بخوابم... .

کسی در مورد میانگین مدتش اطلاعی نداره... .؟
من معمولا 5-6 روزه خوب میشم....ولی ایندفعه داره 9-10 روز میشه... .

× دو پست متوالی شما ترکیب شدن

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از Mr.Mamareza :

ببین خ ُ بستگی داره ، شما لوزه داشته باشی سرماخوردگی اول می زنه به لوزَت بد کم کم همون سرماخوردگی عادی نشانه هاشو بروز میده و سرماخوردگی ضَبدر 4 !اما اگه بموقع بری دکتر و آنژین نکرده باشی چار پنج روزه خوبی ، حالا باز این بستگی داره به بدن آدمم ، من خودم آنژین که می کردم بموقع می رفتم دکتر دو هفته طول می کشید تا کاملن خوب شم . حالا سرماخوردگی عادیم باشه باز به خیلی عوامل بستگی داره .

شما سر ُ مر ُ گنده نشستی میری بیرون از خونه عرق کردی هوای سرد بت می خوره مریض اگه بشی خیلی زودتر خوب می شی تا وختی که از مدرسه اومدیو خسته و کوفته ای و غذای خوبَم نمی خوری و نخوردی !

خلاصه که به عوامل جسمی خعلی بستگی داره تا اونجایی که من می دونم

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mr.Mamareza :
آخه خیلیاش خواب آوره... .
منم الان شرایطی ندارم که بتونم زیاد بخوابم... .

به نقل از Mr.Mamareza :

1. آره خب واسه همین میگن که داروهای سرماخوردگیو وقتی میخواین تمرکز کنین یا کار خاصی مث رانندگیو اینا انجام بدین نخورین... :D

2. سرماخوردگیای ویروسی تا جایی که من خبر دارم یه دوره خاص داره هر کدومش که تا اون دوره تموم نشه خوب نمیشه...
ولی مثلن همین داروها باعث میشه که اثراتش مث سرفه و دردو اینا تا یه حدی کم شه....

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

اما باورهای غلطی که در مورد سرماخوردگی هست:

1. بیماری را با عرق کردن از بدن بیرون کنیم ، که در درمان سرماخوردگی مفید نیست ،تنها یک حس ِ درونیه .

2. خطر ابتلا به آنفولانزا از طریق واکسن
این موضوع اصلاً حقیقت ندارد و از آنجا نشأت می گیرد که مردم فکر می کنند واکسن آنفولانزا حاوی ویروس ضعیف شده ی این بیماری است. واکسن آنفولانزا در واقع حاوی اجزایی از ویروس این بیماری است و ویروس کامل را در خود ندارد و بنابر این نمی تواند باعث بیماری شود.

3. ویتامین C
اینکه می گویند مصرف زیاد ویتامین C باعث درمان سرماخوردگی می شود تنها یک افسانه است. با وجودی که استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مفید است اما هیچ تأثیری بر ویروس سرماخوردگی ندارند.

4. سرماخوردگی زمستانی
شایعه ای که در این باره وجود دارد این است که افراد بیشتر در طول زمستان به سرماخوردگی مبتلا می شوند اما واقعیت این است که این اتفاق بیشتر در فصل های بهار و پاییز می افتد و نه در زمستان.

5. نباید شیر بنوشید
بسیاری از مردم فکر می کنند که در زمان سرما خوردگی نباید شیر نوشید چون باعث تولید مایع مخاطی بیشتری می شود. این تفکر اشتباه است و شیر باعث تولید بیشتر مخاط نمی شود. شما می توانید هر قدر مایلید شیر بنوشید و هیچ تأثیری بر سرماخوردگی تان نخواهد داشت.

6. سرما باعث سرماخوردگی می شود
حتماً شما هم از بزرگتر ها شنیده اید که می گویند با لباس یا موی خیس از خانه خارج نشوید و یا حتماً خود را با لباس گرم بپوشانید چون سرما می خورید. در واقع در بیماری سرماخوردگی دمای بدن فرد یا دمای محیط هیچ تأثیری ندارد. وقتی ویروس سرماخوردگی به بدن شما منتقل شود به این بیماری مبتلا می شوید و فرقی نمی کند که احساس سرما کنید یا گرما و یا خشک باشید یا خیس. البته توضیح این نکته ضروری است که چون بخش مهمی از انرژی انسان صرف حفظ تعادل حرارتی بدن می شود و در هوای سرد انرژی بیشتری برای این منظور مصرف می شود لذا بدن ممکن است در مقابل ویروسهای سرماخوردگی نسبت به شرایط نرمال عملکرد ضعیف تری نشان دهد. پس گرم نگه داشتن بدن در هوای سرد مفید است.

7. نباید علائم سرماخوردگی را درمان کرد
بسیاری بر این باورند که علائم سرماخوردگی مثل سرفه، آبریزش بینی وغیره برای این بوجود آمده اند که بیماری ما را زودتر بهبود بخشند بنابراین نباید از دارو برای رفع این علائم استفاده کرد. اما واقعیت این است که این علائم نه تنها در کوتاه شدن دوره ی بیماری نقشی ندارند بلکه باعث می شوند بیماری به سایر افراد هم منتقل شود. بنابراین استفاده از داروهای مسکن و ضد سرماخوردگی علاوه بر اینکه تحمل بیماری را راحت تر می کنند، از انتشار آن هم جلوگیری می نمایند.

8.در زمان تب نباید غذا خورد
می گویند فردی که سرما خورده است در زمان تب نباید غذا بخورد امااین حرف کاملاً اشتباه است. خوردن غذا هیچ تأثیر منفی ای بر روی بدن ندارد؛ خصوصاً زمانی که بیمار هستید. در واقع عکس این مسئله درست است. خوردن غذا باعث می شود بدن سوخت کافی برای مقابله با بیماری را داشته باشد پس وقتی بیمار می شوید غذای سالم و به اندازه ی کافی بخورید. برای مثال سوپ مرغ شروع خوبی خواهد بود.

این یه ایمیل بود که به دستم رسیده بود یه نظرم جالب بود.

× منبع معتبر !خلاصه تر و بخش های مهم مشخص شد .

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اول از همه اینکه کپی پیسته خالص ممنوعه فک کنم... :-"

دوم اینکه من با اون مورد واکسنش مشکل دارم...اگه بیماری ایجاد نمیکنه پس اون عوارض بعد واکسن زدن چرا ایجاد میشه؟

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

کپی پیسته بعد ادم حسش نمیاد بشینه بخونه :D
کاش خلاصه میکردی در چند خط خوب و مفید و به درد بخور
+ منم با قسمت واکسنش و
کلا با موضوع واکسن واسه سرماخوردگی ... ! چون به نظرم سرماخوردگی خودش واکسن خاصی نداره
و بعدهم خود ِ واکسن رو که بزنی یه علائم خفیفی ایجاد میشه خب که خطری نداره و اینا ، اون بیماریه دیگه :D خفیفش ولی :-"

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

خب یه سوال :-?
ایا واقعا نیاز هست بچه هایی که زیاد سرما میخورن لوزه هاشونو برداشت ؟ فایده ای هم داره ؟ ینی اصلا چه فایده ای داره ؟

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

خود ِ سرماخوردگی فک نمیکنم دلیلی داشته باشه برا برداشتن لوزه ها !
شاید منظورت همون گلودردهای میکروبیه که حتی بعضی از پزشکام همون سرماخورگی میگن ، ولی فرق دارن خب :-"
×درست میگم آیا ؟ :-"

اگه بچه ای لوزه هاش خیلی بزرگ باشه طوری که تو راه هواییش باعث مسدود شدن و اینا نشه :سوت یا خوب نتونه ببلعه :بازوم سوت ، در اثر تب های ناشی از گلودرد چرکی مشکلاتی واسش پیش میاد و مرتب در طول سال به علت گلودرد چرکی مریض می شه و خیلی مشکلات عمده ای پیش میاره لازمه لوزه ها عمل بشن والا نیازی نیست .

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

یه تحقیقی داشتم برا مدرسمون فرق سرماخوردگی و آنفولانزا بود بعد گفتم که اینجا هم بگمش ;;)

1. تب : سرماخوردگی معمولا تب نداره ولی انفولانزا تب کاملا طبیعیه
2. سردرد : معمولا سرماخوردگی سردرد نداره ولی انفولانزا چرا :D
3. احساس ضعف و خستگی : معمولا سرماخوردگی که باشه ضعف و خستگی کمتر از انفولانزاست
4.لرز : لرز هم مثل تبه :D
5.درد : معمولا سرماخوردگی درد نداره اما انفولانزا داره

سرفه و عطسه هم مشترکه

به همین دلیله که خیلی ها سرماخوردگی و انفولانزا رو یکی میدونن ! اما این اشتباهه و فرق دارن واکسنی هم که هست برای انفولانزا است .
:D :D

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

یه مسئله ایم وجود داره .
اکثر مردم تهران حساسیت دارن . حداقل به قارچای هواییُ آلودگی هوا . ( اینُ یه متخصص آلرژی گفت ! :-" )
و چون علائم حساسیت خیلی شبیه به سرماخوردگیه ، بعضیا فک میکنن که چون خیلی وقتا مثلا آبریزش بینی دارن ینی سرما زیاد میخورن !
بعد دیگه سرخود قرص سرماخوردگی میخورنُ اینا ! :-"

گفتم محض اطلاع بگم ! :-"

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

خب حالا چند تا راه برای درمان علائم مختلف سرماخوردگی هم بگم ( جزء همون تحقیقم بود :D )

برای تسکین گلودرد نعناع خیلی خوبه چون که یه ماده ای داره توش که هم باعث تسکین گلودرد میشه هم باعث رفع گرفتگی بینی میشه بعد طریقه ی مصرفش هم اینجوریه که باید برگش رو به آب جوش اضافه کرد .

ماده ای به نام Capsaicin در فلفل تند هست که عملکردی شبیه یک ماده محرک داره که باعث تحریک ترشح خلط و ترشحات بینی می شه ! .

زنجبیل هم برای تب و لرز خوبه و طریقه مصرفش هم اینجوریه که باید یک قاشق زنجبیل تازه رنده شده رو به یک لیوان آب داغ اضافه کرد ! .

عسل هم برای سرفه و گلو خوبه همه طور هم میشه مصرف کرد :D

خیلی های دیگه هم هست دیگه فک کنم بدونید و نیاز نباشه بگم :D

چندتا نکات بهداشتی هم باید رعایت شه :
شکلات و شیرینی در زمان سرماخوردگی تا حد امکان مصرف نشه ، میوه و سبزی مصرف شه :D ، آب زیاد مصرف شه ، استراحت شه ، به دکتر هم مراجعه شه :D

بالا