• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایمان

ایا ایمان دارید؟ایا با فلسفه ی ایمان(شک نکردن و پایان شک)موافقید؟

• رای‌دهندگان
    34
  • شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
مبحثی که اینجا مطرح شده چیزی است که مدت هاست ذهنم را درگیر کرده...داستان غلامی خود را به فرمان امامش به تنور انداخت و سپس سالم بیرون امد...ایه ی قران که میگوید و اطیعوا الله و الرسول...اینها چیز هایی هستند که باعث شده به ایمان نیاوردنم شک کنم و شکی نداشته باشم...نظرتون رو بدون قصد و غرض اعلام دارید...

• لایک
امتیازات: dorna
نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002
پاسخ : ایمان

ببین پوریا به خواست خدا همه چی میشه. مثلا همین که حضرت مسیح (ع) مرده ها رو زنده می کرد

اینم مثل همونه

یکم هم درباره ی نظر سنجیست توضیح میدی؟ به چی شک کردم؟ :-?

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Erfan_Cena :
ببین پوریا به خواست خدا همه چی میشه. مثلا همین که حضرت مسیح (ع) مرده ها رو زنده می کرد

اینم مثل همونه

یکم هم درباره ی نظر سنجیست توضیح میدی؟ به چی شک کردم؟ :-?
عرفان جان دلبندم!...بنده این جا مدیرم(عقده ای تا ته!!! :-")و شما باید منو اقای عابدی 3دا کنی نه پوریا!...اینجا ضوابط بر روابط حکم میراند!!
ببین...تو داری حکم رو فرض قرار میدی
به فرض که مسیح زنده کرد مرده ها را...ایا لزومی دارد پشت این قضیه خدایی باشد؟...شاید این قضیه و دلیل حی مسیح منوط به ماورا نبوده...شاید علم ما هنوز به انجا نرسیده...پس اثباتی نیست بر وجود خدا...
ضمنا تاپیک در مورد اثبات یا نقیض خدا نیست...پس فقط رای بدید و نظر در مورد ایمان!
حال...نظر سنجی در این مورد است که ایا ایمان دارید(نه لزوما به خدا...حتی شیطان پرستی را هم در اینجا ایمان حساب میکنیم)...حال پرسیده میشود ایا اصلا فلسفه ی اینکه ما بگوییم به ایمان رسیده ایم و از مرحله ی شک به همه چی گذشته ایم(و در واقع از ابراهیم به محمد رسیده ایم)درست است یا نه...یعنی ایا انسان هیچ گاه به کمال عقیدتی میرسد یا نه؟

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

به نقل از prabd.chess :
عرفان جان دلبندم!...بنده این جا مدیرم(عقده ای تا ته!!! :-")و شما باید منو اقای عابدی 3دا کنی نه پوریا!...اینجا ضوابط بر روابط حکم میراند!!

وایسا تا بگم...... :D پوریا حتما منتظر باش خوب؟ :-"

ببین...تو داری حکم رو فرض قرار میدی
به فرض که مسیح زنده کرد مرده ها را...ایا لزومی دارد پشت این قضیه خدایی باشد؟...شاید این قضیه و دلیل حی مسیح منوط به ماورا نبوده...شاید علم ما هنوز به انجا نرسیده...پس اثباتی نیست بر وجود خدا... تو همون 10 ساعتی که مخ من رو توی یاهو سر این قضیه سرویس کردی بسه!!
ضمنا تاپیک در مورد اثبات یا نقیض خدا نیست...پس فقط رای بدید و نظر در مورد ایمان!
حال...نظر سنجی در این مورد است که ایا ایمان دارید(نه لزوما به خدا...حتی شیطان پرستی را هم در اینجا ایمان حساب میکنیم)...حال پرسیده میشود ایا اصلا فلسفه ی اینکه ما بگوییم به ایمان رسیده ایم و از مرحله ی شک به همه چی گذشته ایم(و در واقع از ابراهیم به محمد رسیده ایم)درست است یا نه...یعنی ایا انسان هیچ گاه به کمال عقیدتی میرسد یا نه؟ کمال عقیدتی که معلومه که نه! چون آدم میتونه اشتباه کنه و این که الان هر کی به ایمان خودشه نمیشه گفت چی به چیه!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

من ترجیح میدم اول یه مقدمه بچینم.
از نظر من ما نباید به چیزایی مثل این که خدا از کی بوده و اینا فک کنیم(البته من خودم بعضی اوقات میرم تو فکر)
دلیلی که من برای این حرفم دارم اینه که این موضوع برای ما قابل درک نیست.چون همه ی ما مبدا و مقصدی داشتیم و داریم و حالا اگه بیایم و به چیزی بدون مبدأ و مقصد فکر کنیم حتماً برامون سخت و سنگینه :-\
مثالی که میشه وا3 این موضوع گفت صدای مورچه هست(امیدوارم متوجه ربطش بشید)صدای مورچه اونقدر بلنده که از درک ما دوره و اگه یه روز بی مقدمه این صدا رو بشنویم حتماً نابود میشیم.

خوب حالا اصل منظور من:
من اینا رو گفتم که در نهایت بگم که اگه خدا یهو(!)جلوی ما ظاهر بشه که ما بوجودش ایمان بیاریم و مطمئن بشیم که هست،یا از عظمت و جلالش نابود میشیم یا باورش برامون سخت تر میشه که: او در همین نزدیکیستـــــ......
چون بازم ابهاماتی بچگونه ذهنمون رو درگیر میکنه.
[-o<امیدوارم متوجه شده باشید که چی گفتم [-o<

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از شقایقs :
من ترجیح میدم اول یه مقدمه بچینم.
از نظر من ما نباید به چیزایی مثل این که خدا از کی بوده و اینا فک کنیم(البته من خودم بعضی اوقات میرم تو فکر)
دلیلی که من برای این حرفم دارم اینه که این موضوع برای ما قابل درک نیست.چون همه ی ما مبدا و مقصدی داشتیم و داریم و حالا اگه بیایم و به چیزی بدون مبدأ و مقصد فکر کنیم حتماً برامون سخت و سنگینه :-\
مثالی که میشه وا3 این موضوع گفت صدای مورچه هست(امیدوارم متوجه ربطش بشید)صدای مورچه اونقدر بلنده که از درک ما دوره و اگه یه روز بی مقدمه این صدا رو بشنویم حتماً نابود میشیم.

خوب حالا اصل منظور من:
من اینا رو گفتم که در نهایت بگم که اگه خدا یهو(!)جلوی ما ظاهر بشه که ما بوجودش ایمان بیاریم و مطمئن بشیم که هست،یا از عظمت و جلالش نابود میشیم یا باورش برامون سخت تر میشه که: او در همین نزدیکیستـــــ......
چون بازم ابهاماتی بچگونه ذهنمون رو درگیر میکنه.
[-o<امیدوارم متوجه شده باشید که چی گفتم [-o<
برداشت من از حرفت در یک جمله:اثبات خدا با قلب است نه با عقل...
منم نظرم همینه...
ولی فعلا بذار ببینیم بقیه چی میگن

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

بقیه نظری ندارن فک کنم...... :-"

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من گزینه ی آخر رو انتخاب کردم!
اگه از اون اول اول شروع کنیم به نظر من نمیشه حقیقت یه چیز رو 100 درصد اثبات کرد و بهش ایمان اورد....
حتا از مفاهیم خیلی ساده ساده....نه حالا خدا و این حرفا....
شایدم من اشتباه میکنم! اگه میشه یکی بگه!

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب ممنون از درنای عزیز که تاپیک رو حداقل سرپا نگه داشت >:D<
من هم اخری رو انتخاب کردم...به نظرم اگه در انسان در هر زمینه ای به کمال برسد دیگه انگیزه ای برای زندگ نخواهد بود...حال ایمان نیز کمال در زمینه ی انتخاب است...پس...

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از prabd.chess :

خب معلومه، چون ایمان یعنی اعتقاد قلبی به خدا
و برای بوجود اومدنش هم باید وجود خدا رو درک کنی ولی چه جوری شو دقیقا نمی دونم :-"

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

مورد الواحد اینکه من در حدی نیستم که بخوام راجع به یک موضوع به این مهمی قضاوت کنم،ثانیا اینکه مطمئنم قبل از ما خیلی از علما و اندیشمندان در این مورد خیلی فکر کردن.
ثالثا اینکه من خبر دارم از افرادی که به علت تفکرات مابعدالطبیعه و اثبات خدا در ذهن خودشون دیوانه شدن پس به نظرم بهتره زیاد نرید توو عمقش.
مورد اربع اینکه همون طور که شما اشاره کردید نمیخوایم در مورد اثبات وجود داشتن یا نداشتن بحث کنیم، راجع به ایمان داشتن حرف بحث میکنیم پس بهتره که بگم ایمان از کجا سرچشمه میگیره؟! به نظر من ایمان از ذهن سرچشمه میگیره، در کجا ساکن میشه؟! در قلب.خب؟ عقل من قبول کرده که خداوند آفریدگار جهانه و ما همگی معلولیم، معلول نمیتونه عالم و خالق خودشو کامل بشناسه، فقط میدونه که هست، بر فرض مثل ما یه آدم برفی میسازیم، آدم برفی میتونه بفهمه ما کی هستیم؟و چون ما خودمون مخلوقیم نمیتونیم خالق خوبی باشیم! چون اگه بودیم میتونستم به آدم برفی عقل و فهم عطا کنیم! ولی خداوند خالقِ خلق کنندگانِ..!و مخلوق نیست! پس در این مرحله عقل خداوند رو می پذیره، سپس میخواد به خدا نزدیک بشه! میخواد جزو مخلوقات نزدیک به خداوند قرار بگیره! چیکار میکنه؟! میره دستورات و خواسته های آفریدگار خودش رو اجرا میکنه. و چون میدونه آفریدگارش برترینه و جز اون هیچکس دیگه ای در دنیا یاور اون نیست و مخلوق حاضره هر کاری براش بکنه، یا در راه نزدیکی به خداوند انجامش بده، و این همون جایگاه ایمانه در قلبش یعنی اعتماد به هدف و غایت و انجام دادن اموراتی که به نفع فرد و تقرب به خداونده. :)

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

یه نکته ای این جا هست‏!‏
شاید شما بتونین تو انجمن اعتقادی پایه ی بحث رو از اینجا بذارید که خدایی هست با همه صفاتی که حالا فرضن تو دین اسلام ذکر شده ولی تو انجمن فلسفه قطعن نمیشه
بحث سر این نیست که تا چه حد میشه خدا رو شناخت
بحث سر اینه که تا چه حد میشه به وجود خودت دیگران خدا یا کلن به وجود مفهومی به اسم‏"حقیقت‏"‏ اعتقاد داشت

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

به شخصه در زندگی نظرم در مورد چیز های مختلف بار ها و بار ها تغییر پیدا کرده فکر نمی کنم هیچ وقت بشه شک نکرد .
مهم ترین استدلال و دلیلی که برای ایمان آوردن بیان میشه اینه که " عقل ما ناقصه و نمی تونیم در مورد خدا و ... فکر کنیم و نمی تونیم راه درست را تشخیص بدیم و ... "
خوب به فرض که عقل ناقصه . باید با همون عقل ناقص به وجود خدا یا هر چیز دیگه پی ببری و بفهمی به چی ایمان بیاری ... پس اگر عقل ناقصه که هیچ وقت نمی تونی تشخیص بدی به چی ایمان بیاری به چه دینی به چه خدایی و ... ممکنه دچار اشتباه بشی ...
پس در کل فکر نمی کنم بشه به چیزی ایمان کامل داشت !

• لایک
امتیازات: dorna

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

هیچ وقت نمیشه به هیچ چیز شک نکرد، اما هیچ وقت هم نمیشه که به هیچ چیز ایمان نداشت. باید به یک چیز ایمان داشته باشی (ایمان راسخ) تا به قول گاردر : پایه بنا رو جای سستی قرار ندی.

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

هر لحظه که بیشتر در این مسیر پیش میروم بیشتر به درستی گزاره ام میرسم:عشق و خدا دو چیزی هستند که باید در انها انقدر شک کرد تا به ایمان رسید...

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از prabd.chess :

دلیلشم اینه که عقل ما محدوده و نمیتونه خدا که خالقشه رو درک کنه ...
خدا رو میشه از نشونه هاش در اطرافمون شناخت و عاشق شد ...
و من در حدی نیستم که بخوام بیشتر توضیح بدم ....

شاید بگید خیلی تعصبی حرف میزنه ولی برای اینکه خدا براتون اثبات بشه هم از خودش کمک بخواید (;
موفق باشید

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

ايمان داشتن براي من اين معني رو ميده كه به كسي اعتماد كني با تمام وجود !
من اگر به خدا ايمان نداشته باشم چه طور جرات مي كنم پاهامو روي زمين بزارم در حالي كه هر لحظه ممكنه زير پام خالي بشه .
و باور داشتن كه بايد تجربي بدست بياد نميشه نشست تا خدا بياد خودشو به ما ثابت كنه . من صداش كردم جوابمو داد .نه اين كه من بگم اين كارو بكن انجام داده باشه .
حالا ديگه هيچي نمي تونه باورم رو ازم بگيره .تجربه كنيد ! (;

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از prabd.chess :
خب ممنون از درنای عزیز که تاپیک رو حداقل سرپا نگه داشت >:D<
من هم اخری رو انتخاب کردم...به نظرم اگه در انسان در هر زمینه ای به کمال برسد دیگه انگیزه ای برای زندگ نخواهد بود...حال ایمان نیز کمال در زمینه ی انتخاب است...پس...
انسان در حد خودش به کمال میرسه نه در حد حقیقت
حد حقیقت کمال بالاترینه که تعریف نشده و انسان بهش نمیرسه
پس انسان در واقع به کمال میرسه نه در حقیقت

T4R4N3H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان

من خودم به شدت به خدا اعتقاد دارم ولی به پیامبرا و اینا اصلا چون به نظرم دلیل محکمی نداریم که بگیم حتما همچین آدمایی بودن

نظرمم اینه که تصوری که من از خدا دارم با بقیه فرق میکنه و امکان نداره که درک من از خدا با درک یکی دیگه از خدا یکسان باشه

و یه چیز دیگه اینکه اگه انسان بخواد به چیزی شک نکنه هیچوقت پیشرفت نمیکنه و اگه اینطوری بود ما هیچوقت نباید به فرضیه ی چرخیدن خورشید به دور زمین و مرکزیت زمین در جهان عالم شک میکردیم و الان توی این مرحله از تکنولوژی نبودیم

اعتقادات ما هم دقیقا همینطوریه ما باید بهش شک کنیم تا به چیز محکم تر ایمان بیاریم

asghar shepeshu

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
نچ نچ

من به عقاید خودم ایمان دارم حالا این عقاید می تونه بر خلافه مذاهب دیگه هم باشه.
ولی برای اینکه بخوای به چیزی ایمان بیاری باید درکش کنی و واست اثبات شه و از نظر قلبی واقعا سخته چون پای احساسات وسطه ممکنه اشتباه کنیم واسه همین من از نظر عقلی ترجیح میدم برا عقلم اثبات شه خوب یه راست میریزه تو قلبم دیگه ولی خوب اگه ما مبدا و مقصدی داریم ولی خدا نداره خوب شاید خدایی نیست و ما هم مبدا و مقصدی نداریم همونجور که خدا نداره هان؟ :-\

بالا