• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دوره تابستانی المپیاد ریاضی

• شروع کننده موضوع

m.essi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق
این موضوع رو گذاشتم برای کسایی که هنوز اول کارن و میخوان بدونن دوره چجوریه ( :-/ ) و هم اینکه در مورد دوره با هم بحث کنیم. من خودم امسال دومم و هنوز شانس دوره رفتن رو نداشتم. از کسایی که توی المپیاد بیشتر تجربه دارن خواهش می کنم به ما یه اطلاعاتی بدن. اگر هم کسی دوره رفته لطفا خودشو معرفی کنه.
با تشکر

• شروع کننده موضوع

m.essi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : دوره

خوب بذارید اول خودم اون قدری که می دونم توضیح بدم.
چهل نفر به مرحله ی سوم می روند که از این چهل نفر 12 نفر طلا، 12 نفر نقره و 12 نفر برنز می گیرند و 4 نفر دیگه هم دیپلم افتخار.
6 طلای اول به مسابقات جهانی اعزام می شوند. (حتما می دونید که سطح سوالات مراحل 2 و 3 ایران از سطح سوالات جهانی بالاتره B-) )
در دوره کلاس هایی برگزار می شه که مباحثی توی اون مطرح میشه و چندین امتحان گرفته میشه که بیشتر از همون مباحث هست ولی اگه دانش آموز آمادگی قبلی نداشته باشه نمی تونه با تکیه بر همون چیزایی که تو کلاس های دوره یاد گرفته امتحان هارو خوب بده.
یه سوال: کسی می دونه دوره کجا برگزار میشه؟ خوابگاه هاش کجاست؟ خوابگاه های المپیاد های مختلف یکجاست یا نه؟ (فکر کنم بیشتر از یکی شد :D )

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

تقریبا تمام حرف هاتون مشکل داشت،تو دوره ی ریاضی به 12 نفر که تا به حال مدال طلا نگرفتن طلا میدن و طلاهای پارسال در صورت بالاتر بودن نمره هاشون از اولین نقره طلا می گیرن،بقیه نقره می گیرن مگه اینکه تو دو تا درس نمرشون خیلی پایین باشه و درسو افتاده باشن،یا این که پروژه رو بیوفتن،در این صورت برنز میشن،و دیپلم افتخار هم تو ریاضی نداریم،امتحان ها امتحان های درسی ان تو دوره یعنی ایده هاشون تکراریه ولی به هیچ وجه آسون نیستن،بنابراین چون ایده هاشون تکراریه اصلا قابل مقایسه با جهانی نیستن،چون سوال جهانی باید ناب و جدید باشه ایدش،مرحله 2 ام که سطحش خیلی پایین تره،اون جهانی هایی که شما دیدید احتمالا خیلی قدیمی بوده، و چون ایده های حلشون متداول شده فکر می کنید آسونن، و زمان خودشون سخت بودن،از مدال های طلا 6 تای اولشون تو تیم نمی رن،برای انتخاب 6 تا یه سری آزمون جدید برگزار میشه و آزمون های تابستون تاثیری توش نداره،شده که نفر 12 ام تیم بشه ولی اول نشه،ساختمون باشگاه در حال حاضر توی جردنه،خیابون نیلوفر،دوره اونجا برگزار میشه،خابگاه ها هم جز دختر ها و پسر ها که جداست،از لحاظ رشته با همن:D

• شروع کننده موضوع

m.essi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

خیلی ممنون از ضایع کردنتون. ( :-" )
از کجا می دونید سطح سوالات المپیاد جهانی از سطح سوالات مرحله سه بالاتره خودم از یه نقره ریاضی شنیدم. ( o^: )
پس چی فکر کردین مدرسه ما پارسال یه نقره ریاضی داشت، امسال هم یه نقره ی کامپیوتر و یه نقره ی زیست شناسی. ( /m\ )

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از m.essi :
از کجا می دونید سطح سوالات المپیاد جهانی از سطح سوالات مرحله سه بالاتره خودم از یه نقره ریاضی شنیدم. ( o^: )

قدیما" اینطوری نبود. مثلا" خود میرزاخانی تو مصاحبه اش گفته بود امتحان های داخل ایران مشکل تر بودن.

ولی در حال حاضر دیگه اینطور نیست. به همین خاطر هم هست که خیلیا طلا کشوری میشن جهانی نقره و برنز میارن.

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه
_علوم کامپیوتر(البته در این

به نقل از m.essi :
خیلی ممنون از ضایع کردنتون. ( :-" )
پس چی فکر کردین مدرسه ما پارسال یه نقره ریاضی داشت، امسال هم یه نقره ی کامپیوتر و یه نقره ی زیست شناسی. ( /m\ )
اقای مهدوی خودشون مدال دارند! :-w

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

الان مرحله ی دو به هیچ وجه با جهانی قابل مقایسه نیست،البته جهانی ام معمولا 2 تا سوال آسون داره،حتی سوال فاجعه،سوال 1 2004 رو می تونید ببینید،ولی به طور کلی اینطور نیست،یعنی مرحله 2 و سوال های دوره آسون تر از جهانین،ولی سوال های انتخابی تیم گاهی اوقات از جهانی ام سخت ترن،میرزاخانی منظورش اون بوده شاید،سال مریم میرزاخانی ام در کل سال آسونی بوده تو جهانیا،جهانی ام فرق داره با جهانی،پارسال کف ططلا 27 بود ولی یه سالی 36 بود ،فرق داره، شاید دلیل دیگه ای که این حرفو زده این بوده که اونموقع المپیاد تو ایران نو پا بوده و خیلی کتابی راجع بهش نبوده یا ترجمه نشده بوده،بنابراین مسوولین انتخاب سوالا از این منابع ترجمه نشده سوال های ناب کپ می زدن،ولی خب تو جهانی سوال باید طرح شده و ناب باشع

• شروع کننده موضوع

m.essi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

آقای مهدوی من نمی دونستم شما مدال دارین؛ مدالتون چیه؟ چه سالی گرفتین؟

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

نقره،امسال،در کل انتخابی تیم حتی اگه از جهانی ام سخت تر باشه به اندازه ی جهانی و شورتلیست ناب و با ایده های جدید نیستن،سوال های جهانی سعی میشه خلاقانه حل شن و با ریاضیات معمول المپیاد هم باید قابل حل باشن

alireza.kjy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی کرمان
شهر
کرمان
مدال المپیاد
مدال نقره(3)ریاضی دوره 30 {لعنت بهشون :D}
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
می خواستم بدونم توی دوره برای هیچ کدام از مباحث اختصاصی منبعی وجود نداره چون من شنیدم که یک موضوع را انتخاب می کنند و بچه ها اونو نمی دونن.

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
پاسخ : مباحث دوره

هر سال متفاوته بستگی به معلم دوره داره،ولی هندسه حدودا معلومه مبحث چیاس ،یعنی سر فصل های کلی حدودا مشخصه ولی ریز مطالب نه،نظریه اعداد ام یه قسمتش ثابته و بقیش متغیره،معمولا 6 فصل اول میرزاخانیو درس میدن،بعد هم فصل های ریشه اولیه و مرتبه و همنهشتی چندجمله ای ها و مانده های درجه ی دوم و تقابل درجه ی دوم،،و یه سری چیز های دیگه که در نظ دارن،امسال چندجمله آی دایره بر درس دادن و حلقه ی گوسی ،ولی پارسال چیزهای دیگه ای جای این 2 تا درس دادن

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz

درس ویژه چیه ؟

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

درس ویژه یه درسیه که هر سال متفاوته و سعی می کنن از قسمتی از ریاضیات باشه که تو المپیاد نیستش و کسی نخونده باشه و جدید باشه ،و از ریاضیات نو تر معمولا انتخاب مبشه که بچه ها با ریاضیات جدید آشنا بشن،هیچ ربطیی ام به المپیاد نداره،مثلا امسال توپولوژی جبری و ترکیبیاتی بود، و قضیه بورساک اولام ،پارسال نظریه ی گروه ها بود،سال قبلش توپولوژی شهودی بود،یه سالی مبحث تحدب بوده و یه سال دیگه ای ام جبر خطی،اینجور مباحثو درس میدن،امتحانش ام اگه خوب خونده باشید مطالبو اصلا سخت نیست

alireza.kjy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی کرمان
شهر
کرمان
مدال المپیاد
مدال نقره(3)ریاضی دوره 30 {لعنت بهشون :D}
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نظرت علاوه بر مباحث و کتابایی که برا مرحله 2 می خونیم برا دوره چیز دیگه ای نیاز هست بخونیم یا نه؟

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

گفتم ،مباحث متفاوته، هر سال ،ولی پیشنهاد می کنم اون چند فصل میرزاخانی که گفتم)البته اگه سومید( بخونید،هندسه مسطحه ام به جز انعکاس و قطبی کلشو بخونید،بردارشم بی خیلی روش گیر نکنید،فقط

بالا