• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

محل بحث دانشجویان پزشکی

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : بحث های عمومی دانشجویان رشته پزشکی

به نقل از Fateme.RMA :
خب اصلا اینکه یه نفر به خاطر موقعیت و پول رفته باشه چیز عجیبیه؟ همه وقتی میخوان انتخاب رشته کنن اولین چیزی که بهش فکر میکنن شغل آینده س. و رشته های علوم پزشکی رشته هایی ن که بالاترین درصدِ اطمینان رو دارن از این لحاظ :))
من خودم رو میگم اصلا. من هیچ علاقه ای به پزشکی نداشتم و الان هم تقریبا ندارم. حالا الان که دارم میخونم بعضی درسا به نظرم جذاب ن و با علاقه بیشتری میخونمشون؛ ولی روزی که این رشته رو انتخاب کردم هیچ علاقه ای نداشتم. تنها چیزی که بهش فکر کردم موقعیت و شأن اجتماعی یک پزشک بود و آینده شغلیِ تقریبا تضمین شده. و خیلی ها هستن که واقعا با همین انگیزه پا گذاشتن تو دانشکده پزشکی. چرا فک میکنین همه علاقه های عجیب غریب داشتن و فقط به خاطر خدمت به مردم و این صوبتا اومدن این رشته؟ :)) کمن کسایی که دوست داشته باشن کتابای چندهزار صفحه ای و ملال آورِ پزشکی رو بخونن و حداقل 9سال [با طرح] از بهترین سالهای زندگیشون رو صرفِ درس خوندن کنن. بیشتر به آخرش فکر کردن که چیز خوبیه :)) کلا میخوام بگم چیز عجیب غریبی نیست علاقه نداشتن :)) همین الان برین بین کنکوریا ببینین چی میدونن از پزشکی. هیچی تقریبا. فقط بهشون گفتن این بهترین رشته س و باید قبول شین که در آینده چنین میشه و چنان میشه! خیلیا بدون اینکه بدونن قضیه واقعا از چه قراره میرن این رشته! آینده ش وسوسه میکنه آدم رو فقط :د
ینی واقعا دوست داشتن موقعیت و پول پزشکی خوندن اونهمه درس سختو زمانبرو قابل تحمل میکنه واسه کسی که ماهیت خود رشته ی پزشکی رو دوس نداره؟
کسی که وارد این رشته میشه باید هر روز و هر زمانی در مورد زمینه ای که کار میکنه آپدیت باشه.هیچ پزشکی بعد از گذروندن 7 سال دوره ی آکادمیک رها نمیشه از دنیای پزشکی

بعد همین میشه که وقتی وارد اکثر مطبا و کلینیکا میشی رفتارای عجیبی از دکترا میبینی.مهرشونو انقدر محکم میکوبن رو دفترچه که آدم غرورشونو حس میکنه.با منشیاشون بد اخلاقی میکنن.با مریض که صحبت میکنن حس میکنن چقدر جایگاه بیماراشون پایینتره
من تا حالا مهر پزشکو دستم گرفتم مگه چقدر محکم باید بزنن این مهرو.مگه اینکه مهرش خشک شده باشه...

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از Believe :
ینی واقعا دوست داشتن موقعیت و پول پزشکی خوندن اونهمه درس سختو زمانبرو قابل تحمل میکنه واسه کسی که ماهیت خود رشته ی پزشکی رو دوس نداره؟
کسی که وارد این رشته میشه باید هر روز و هر زمانی در مورد زمینه ای که کار میکنه آپدیت باشه.هیچ پزشکی بعد از گذروندن 7 سال دوره ی آکادمیک رها نمیشه از دنیای پزشکی

بعد همین میشه که وقتی وارد اکثر مطبا و کلینیکا میشی رفتارای عجیبی از دکترا میبینی.مهرشونو انقدر محکم میکوبن رو دفترچه که آدم غرورشونو حس میکنه.با منشیاشون بد اخلاقی میکنن.با مریض که صحبت میکنن حس میکنن چقدر جایگاه بیماراشون پایینتره
من تا حالا مهر پزشکو دستم گرفتم مگه چقدر محکم باید بزنن این مهرو.مگه اینکه مهرش خشک شده باشه...
دلایل و انگیزه های انتخاب یک رشته، چیزی نسبتا قابل تفکیک از رعایت اخلاق و اصول حرفه ای است. اینکه یک پزشک اخلاق رو تو کارش رعایت نمیکنه به نظر من بیشتر ناشی از عدم آموزش و عدم نظارت کافیه. حالا این اخلاق خیلی چیزهارو شامل میشه. مثل رفتار با مریض و رعایت حقوق مریض و ...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

ما یک اخلاق پزشکی داریم و یک قانون پزشکی

این وضع کنونی بیشتر به دلیل رعایت نکردن مسایلیه که پزشک قانونا در برابرش مسءوله. اخلاق پزشکی یه حیطه بزرگ تری میطلبه که واقعا داریم پزشکای از خود گذشته ولی توقع مردم در حد همون وظایف قانونیه که متاسفانه اینجا باید افراد تک تک برن شکایت کنن. و نظارت درست نیست. نمیگم خیلی کار شاقی بکنن ها. صرفا نسخ پزشکارو بررسی کنن و تذکر بدن.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

به نظر من علاقه به این رشته فاکتور اساسیه و باعث میشه افراد همیشه خودشو به روز نگه دارن ولی اینکه درامد هم یکی از ملاکهای انتخاب هست رو هم نمیشه کتمان کرد...به هرحال فردی که 7 سال این دروس سنگین رو میخونه و بعدشم 4 سال تخصص که البته تو جراحی ها بیشتر هم طول میکشه ا، انتظار داره به لحاظ مالی تامین بشه...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من درستش اینه دانشجوهای پزشکی از دوره تحصیل عمومی یه درامد قابل قبول بهشون بدن که زندگیشون بچرخه.مثلا 2،3 تومن در ماه. و خیلی سختی نکشن که عقده بشه تو دلشون،بعد که فارغ التحصیل شدن درامدا انقد وحشتناک نباشه که دبیرستانیا صرفا به دلیل پول بیان.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

به نقل از ملکه شیشه ای :
به نظر من درستش اینه دانشجوهای پزشکی از دوره تحصیل عمومی یه درامد قابل قبول بهشون بدن که زندگیشون بچرخه.مثلا 2،3 تومن در ماه. و خیلی سختی نکشن که عقده بشه تو دلشون،بعد که فارغ التحصیل شدن درامدا انقد وحشتناک نباشه که دبیرستانیا صرفا به دلیل پول بیان.

کاملا موافقم....وقتی به یه رزیدنت جراحی اعصاب ماهی 650 تومن پول میدن ووتاواتمام درسشم اجازه طبابت نمیدن نتیجش این میشه که بعد فارغ التحصیلی طرف واسه هر عمل تا50 میلیون هم مطالبه میکنه

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از فـرشـاد :
کاملا موافقم....وقتی به یه رزیدنت جراحی اعصاب ماهی 650 تومن پول میدن ووتاواتمام درسشم اجازه طبابت نمیدن نتیجش این میشه که بعد فارغ التحصیلی طرف واسه هر عمل تا50 میلیون هم مطالبه میکنه
ادم واقعا متاسف میشه. اگه به رزیدنت ماهی 5تومن بدن عاقبتش همش به سود خود مردمه. پنج درصد از کارانه متخصص ها رو اگر به این کار اختصاص میدادن حل میشد. :-<

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از میم ح میم دال :
دلایل و انگیزه های انتخاب یک رشته، چیزی نسبتا قابل تفکیک از رعایت اخلاق و اصول حرفه ای است. اینکه یک پزشک اخلاق رو تو کارش رعایت نمیکنه به نظر من بیشتر ناشی از عدم آموزش و عدم نظارت کافیه. حالا این اخلاق خیلی چیزهارو شامل میشه. مثل رفتار با مریض و رعایت حقوق مریض و ...
حرفتون درسته ولی کلی هستش.اگه جزیی تر نگاه کنین همش مربوط به عدم آموزش نیست.در ضمن نمیشه که با نظارت اخلاق اجباری به آدما یاد داد.هر چند که نظارت و جریمه و جبر تو کشور ما اثر بخشه
اگر یه پزشک واقعا به رشته ش و مباحثی که مطالعه میکنه علاقه داشته باشه وقتی وارد حیطه ی کار شد بیشتر از این که به شان و موقعیت خودش فکر کنه دلسوزانه برای بیمارش وقت میذاره و حتی علاقه مندیش به رشتش باعث کنجکاوی،سوال و جواب و مطالعه های بیشتر بشه.اینا خودش تواضعو ایجاد میکنه

البته بماند که این شغل صبر زیادی میخواد..باید با بیمارا سرو کله بزنی...بعضیاشون تو نوبت ویزیتم اذیت میکنن چه برسه به چیزای بدتر مثه دخالت های نابجا تو تشخیص پزشک و ...بالاخره دکترا هم طاقتی دارند

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اتفاقا نظرت تو کشور ما ضعیف هست . هیچ جا انقدر راحت بی مسءولیتی نمیکنن چون جدای اخلاق میدونن تگر گیر بیفتن واویلاست.
اینجا تجویزا مشتی و فله ای و بر اساس سودهای کثیف زیاد شده.

اخلاق نخواستیم. در حد قوانین هم عمل نمیکنن. البته قوانین ما هم روشن و صریح نیست.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Believe :

آره چرا نشه :د بعدشم من به کل نمیخوام فاکتور علاقه رو حذف کنم. میگم خیلیا همون اول بدون علاقه و به خاطر همون پول و موقعیت وارد میشن. و به تدریج ممکنه علاقه ایجاد بشه مخصوصا از زمانی که نکات بالینی بیشتر میشن و عملی تر و قابل لمس تر میشه دروس. و ممکنه که ایجاد هم نشه همچنان. یکی از بزرگترا به من میگفت مشکلی نیست علاقه ممکنه ایجاد نشه ولی عادت قطعا ایجاد میشه ((:
ببین این رفتارای عجیب وابسته به پزشک شدن که نیست خب. این رفتارا فردیه. به همون اندازه که پزشک اينجوری میبینیم مهندس اینجوری هم میبینیم. هممون تو دبیرستان لاقل با 2-3 تا معلم اینجوری مواجه شدیم.اساتید دانشگاه همینطور. تو هر صنفی پیدا میشن آدمایی که مغرور تر و بداخلاق تر باشن. به پزشک بودن نمیتونیم ربط بدیم. الان هستن کسایی که یه لیسانس مهندسی دارن و دیگه خدارو بنده نیستن ((: اینا همش شخصیه و وابسته به شغل و مدرک نیست.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از Fateme.RMA :
آره چرا نشه :د بعدشم من به کل نمیخوام فاکتور علاقه رو حذف کنم. میگم خیلیا همون اول بدون علاقه و به خاطر همون پول و موقعیت وارد میشن. و به تدریج ممکنه علاقه ایجاد بشه مخصوصا از زمانی که نکات بالینی بیشتر میشن و عملی تر و قابل لمس تر میشه دروس. و ممکنه که ایجاد هم نشه همچنان. یکی از بزرگترا به من میگفت مشکلی نیست علاقه ممکنه ایجاد نشه ولی عادت قطعا ایجاد میشه ((:
ببین این رفتارای عجیب وابسته به پزشک شدن که نیست خب. این رفتارا فردیه. به همون اندازه که پزشک اينجوری میبینیم مهندس اینجوری هم میبینیم. هممون تو دبیرستان لاقل با 2-3 تا معلم اینجوری مواجه شدیم.اساتید دانشگاه همینطور. تو هر صنفی پیدا میشن آدمایی که مغرور تر و بداخلاق تر باشن. به پزشک بودن نمیتونیم ربط بدیم. الان هستن کسایی که یه لیسانس مهندسی دارن و دیگه خدارو بنده نیستن ((: اینا همش شخصیه و وابسته به شغل و مدرک نیست.
هر چه تصور مردم از شان و موقعیت یک شغل بالاتر،غرور افراد مشغول به اون حرفه بیشتر(در جواب سه خط آخرت).پزشکا و بازیگرا و هر شاغل دیگه ای که مستقیم با مردم در ارتباط اند بعضا مغرور ترند چون تو چشم مردم اند

×من دشمنی ای با پزشکا ندارم که میام این حرفا رو میزنم،به چشم دیدم که میگم.مگرنه یکی از افراد خانوادم پزشکه :))

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

معدل کل علوم پایه تاثیرش کجاست ؟ آزمون علوم پایه ؟ تخصص ؟ اصن تاثیری دارن ؟ مهمن ؟

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام.به کل اطبا...
یه سوال داشتم
دانشگاه تا چه حد می تونه در موفقیت یک دانشجوی پزشکی موفق باشه؟؟
یعنی منظورم اینه که مثلا پزشک های خوبی که الان تو سطح شهر ها هستن همشون از دانشگاه های تاپ درس خوندن؟؟
وکسی که از اون دانشگاه ها درس نخونده پزشک خوبی نمی شه ایا؟
می دونید امتحان دارید و کمتر میاید ولی منتظرم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

سلام به شما.پزشکی یه رشته کاملا دانشجو محوره.بی تعارف بگم اگه اهل خرخوانی باشین نتیجه میگیرین حتما...ماهیت درسا هم جوریه که نیازی به استاد نداره.خودتی و خودت و پشتکار خودت

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

مطمئنید حالا در این حدی ک شما گفتید؟
چون من پرسیدم اکثرا می گن.دانشگاه و استاد خیلی موثره واگه تو انشگاه های برتر نباشی دکتر خوبی از آب در نمیاد!!

• لایک
امتیازات: a17

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

فقط مثال نقصو ک پرسیدین باید بگم اره داریم
مثلن تو شیراز دکتر سعادت هست ک عمومیشو دانشگاه ازاد کازرون گرفته اما از دکترای سرشناس شیرازه..
یا..
موردای زیادی میشناسم دانشگاه شیراز ک دیگه میدونین جز دانشگاههای مطرح کشوره بعد از تهران و بهشتی و اصف امسال دانشگاه 4 ام بود فک کنم اما برای تخصص هستن کسایی ک اون سال پشت کنکور موندن یا دو سال یا بیشتر اما بالفرض دانشگاه ما ک دانشگاه 22 ام بود تخصص رادیولوژی تهران داشت سال اولشون بود و موارد زیاد دیگه..

من ترم اولم دوستان اطرافمم اکثرن علوم پایه ان برا همین نظری ندادم صرفن مواردیو ک دیده بودم گفتم چون پرسیده بودین .

• لایک
امتیازات: MHO

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

اره عزیز حتی ازاینم بیشتر...نفر اول رزیدنتی امسال دکتر غلامی هس از بابل..یا برای مثال تعداد نمرات بالای 400 دانشگاه ایلام پارسال محشر بود به نسبت تعداد کل دانشجوهاش....تو دوره دکترای عمومی شهرستان بهتر از تهرانه چون اکسترن دقیقا مثل اینترن داره مریض میبینه و تجربه بالینیش بیشتر و بیشتر میشه...تمام اساتید ما فارغ التحصیل تهرانن ولی نظر اکثرشون اینه که واسه عمومی شهرستانها خیلی بهترن.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

عضو بنیاد نخبگان بتونی بشی ایا مشمول معافیت نظام وظیفه میشی؟ امم. برا عضویت تو بنیاد نخبگان چه راهکارایی هست؟ المپیاد دانشجویی؟ کسی اگه اطلاعات داره..

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

شما که دانشجوی پزشکی هستی طرح رو میتونی بری و سربازی نری.
بنیاد نخبگانم معاف نمیکنه یه طرح پژوهشی مضخرف بهت میده. بری طرح بهتره.

حس و حال بد

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از Fireball.II :
عضو بنیاد نخبگان بتونی بشی ایا مشمول معافیت نظام وظیفه میشی؟ امم. برا عضویت تو بنیاد نخبگان چه راهکارایی هست؟ المپیاد دانشجویی؟ کسی اگه اطلاعات داره..
ز جمله کسانی که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار می گیرند، عبارتند از:

برگزیدگان المپیادهای علمی معتبر داخلی و خارجی
برگزیدگان از میان نفرات برتر آزمون سراسری ورود به دانشگاه­ها
برترین های مسابقات علوم قرآنی
شخصیت های برجسته علمی – اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی کشور
آفرینندگان آثار بدیع و ارزنده ادبی و هنری
اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری
مدرسین و محققین علوم حوزوی
برگزیدگان آزمون­های جامع پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
برگزیدگان از میان دانشجویان نمونه کشوری
برگزیدگان از میان مخترعان و مکتشفان
برگزیدگان مسابقات معتبر ملی و بین­المللی قرآنی
برگزیدگان مسابقات ملی و بین­المللی مهارت
حمایت از پایان نامه ها با موضوع نخبگان
حمایت از نمونه سازی و تجاری سازی اختراعات
وی افزود از جمله حمایت های بنیاد در بخش دانش­آموختگان دانشگاهی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که نیازمند پیش شرط ها و کسب حداقل امتیاز است به این شکل که :

الف) در مقطع کارشناسی:

« داشتن معدل حداقل ۱۷ در دوره کارشناسی » یا « دانش­آموخته رتبه اول رشته ».
ارائه معرفی­نامه از ۲ عضو هیأت علمی دانشکده محل تحصیل با رتبه حداقل استادیاری.
احراز یکی از شرایط زیر:
۲-۱٫ مشارکت موثر در انتشار یا پذیرش نهایی حداقل یک مقاله کامل در مجلات علمی- پژوهشی دارای نمایه معتبر و مورد تأیید بنیاد (ارائه PDF مقاله ).

۲-۲٫ داشتن نقش موثر در حل یک معضل کاربردی و مورد نیاز کشور با اعلام دانشگاه و تأیید مراجع ذیصلاح و بنیاد.

ب ) فارغ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد

« داشتن معدل حداقل ۱۶ در دوره کارشناسی و حداقل ۱۷ در دوره کارشناسی ارشد » یا « دانش­آموخته رتبه اول رشته
ارائه یک معرفی­نامه از استاد راهنمای دوره کارشناسی ارشد و یک معرفی ­نامه از یک عضو هیأت علمی دانشکده محل تحصیل با رتبه حداقل دانشیاری.
احراز یکی از شرایط زیر:
۲-۱٫ انتشار یا پذیرش نهایی حداقل یک مقاله کامل مرتبط با پایان­نامه کارشناسی ارشد که در آن نفر اصلی باشد یا مشارکت موثر در انتشار یا پذیرش نهایی دو مقاله کامل مرتبط با پایان­نامه کارشناسی ارشد در مجلات علمی- پژوهشی دارای نمایه معتبر و مورد تأیید بنیاد (ارائه PDF مقاله ).

۲-۲٫ داشتن نقش موثر در حل یک معضل کاربردی مهم و مورد نیاز کشور مرتبط با رشته تحصیلی با اعلام دانشگاه و تأیید مراجع ذیصلاح و بنیاد.

۲-۳٫ مشارکت در نظریه­پردازی با اعلام مراجع ذیصلاح و تأیید بنیاد.

ج ) فارغ­التحصیلان مقطع دکتری

داشتن معدل حداقل ۱۷ در دوره کارشناسی ارشد و دوره دکتری و کسب امتیاز عالی از رساله دکتری.
ارائه یک معرفی­نامه از استاد راهنمای دوره دکتری و یک معرفی ­نامه از یک عضو هیأت علمی با رتبه حداقل استادی.
احراز یکی از شرایط زیر:
۲-۱٫ انتشار یا پذیرش نهایی سه مقاله کامل مرتبط با رساله دکتری در مجلات علمی- پژوهشی دارای نمایه معتبر و مورد تأیید بنیاد که حداقل در دو مقاله به عنوان نفر اصلی باشد (ارائه PDF مقاله ).

۲-۲٫ داشتن نقش موثر در حل یک معضل راهبردی و یا کاربردی مهم و مورد نیاز کشور مرتبط با رشته تحصیلی با اعلام دانشگاه و تأیید مراجع ذیصلاح و بنیاد.

۲-۳٫ مشارکت موثر در نظریه­پردازی با اعلام مراجع ذیصلاح و تأیید بنیاد.

بالا