• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث های عمومی دانشجویان برق

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : بحث های عمومی دانشجویان برق

هدف من ساختن نیست. میخوام یاد بگیرم اینا چجوری ساخته میشن. میکروکنترلر چیزای آماده هستند و تهش ماژولهای جانبی وصل میکنی و کد میزنی واسشون کامپایلر اینا هم آماده هست. فک کنم با این توضیحات باید نحوه ساخت میکروپروسسور یاد بگیرم به همراه معماری.
الان برای کاربردهای معمول٬ هرکس برد میسازه میره سراغ میکروکنترلر؟

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از میم ح میم دال :
هدف من ساختن نیست. میخوام یاد بگیرم اینا چجوری ساخته میشن. میکروکنترلر چیزای آماده هستند و تهش ماژولهای جانبی وصل میکنی و کد میزنی واسشون کامپایلر اینا هم آماده هست. فک کنم با این توضیحات باید نحوه ساخت میکروپروسسور یاد بگیرم به همراه معماری.
الان برای کاربردهای معمول٬ هرکس برد میسازه میره سراغ میکروکنترلر؟
توی 90 درصد موارد همینطوره. خودت فرض کن، یه سی پی یوی نه چندان ضعیف، با یه عالمه مدار جانبی، با قیمت خیلی ارزون در دسترسه. برای ساخت نمیصرفه برن سراغ چیز دیگه ای. اره باید معماری کامپیوتر بخونی. برو کتاب مماری کامپیوتر موریس مانو رو بخون، رفرنس درسی ما فکر کنم اون بود.

• لایک
امتیازات: MTHR

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

اوکی. مرسی :)

داشتم دوره های آموزشی مربوط به مهندسی برق رو میدیدم. این اسامی برخی از دوره های برقه:
PLC
Lab view
Orcad
Protel
Eplan
FPGA
VHDL
AVR

هرکس در مورد اینکه هرکدوم چی هست چیزی میدونه توضیح بده تا اطلاعاتمون کلا بالا بره. هر دوره ای جدای از اینها هم میدونید بگید.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

خب من راسش دوره ای نرفتم اما تو دانشگاه ما یه جورایی مجبور می شه بره و یه سری برنامه یاد بگیره و بر همین اساس یکی از برنامه ها که نصب کردیم orcad 9.2 بود و با کمک سال بالایی ها و pdf و یکم بازی با برنامه کارمون رو به جلو پیش بردیم
چیز سختی نیست و آدم با پیگیر شدن خود آموز می تونه یاد بگیره فکر کنم.
البته بگم که دیگه نسخه 9.2 رو باید گذاشت کنار و نسخه 16.5 رو نصب کرد
اون نسخه 9.2 پر ارور بی ربط هستش
حالا کاربرد خود برنامه هم چیزی که من ازش دیدم بیشتر تو مدارات آنالوگ بود که مدار رو می کشیدم و تحلیل مدار رو می تونستیم با استفاده از این مدار بدست بیاریم
بیشتر تو دروس آزمایش گاه هامون کاربرد داشت که این مدار با این مقاومت ها چه نتیجه ای تو خروجی می ده (;

پ.ن
اضافه کنم که orcad گسترده هست و من فقط تو اون بخش pspice کار کردم

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

اوکی. مرسی :)

داشتم دوره های آموزشی مربوط به مهندسی برق رو میدیدم. این اسامی برخی از دوره های برقه:
PLC
Lab view
Orcad
Protel
Eplan
FPGA
VHDL
AVR

هرکس در مورد اینکه هرکدوم چی هست چیزی میدونه توضیح بده تا اطلاعاتمون کلا بالا بره. هر دوره ای جدای از اینها هم میدونید بگید.
PLC ها دستگاههای کنترل صنعتی هستن که توی ایران نمونه های زیمنسش به خاطر اینکه وارد کنندۀ بزرگی پشتشون هست بیشتر جا افتادن. چیزی شبیه به میکروکنترلرها هستن که براشون برنامه می نویسی و با داشتن سخت افزار مناسب می تونن اجراش کنن، با این تفاوت که اولا صنعتی هستن، یعنی برای کارهای ولتاژ و جریان بالا ساخته میشن، دوما یه سری قطعات جانبی دیگه می تونه بهشون اضافه بشه که مثلا IO هاشون رو زیاد کنه، دیسپلی اضافه کنه و ..
Lab view نرم افزار کنترلی هست که به صورت گرافیکی می تونید توش برنامه بنویسید و برای نوشتن برنامه های کاربردی می تونید ازش استفاده کنید. بهش به چشم یه زبان برنامه نویسی که تا حدی برای برق و کنترل ساخته شده نگاه کنید. منم زیاد اطلاعات ازش ندارم.
Orcad رو که دیگه احتمالا همه میشناسید. برنامۀ شبیه ساز مداره. مدارتون رو توش می کشید، بعد براتون تحلیل میکنه. خیلی برنامۀ خوش دستی نیست، اما یه سری جاها دقیق کار می کنه و باعث میشه از اشتباهتون جلوگیری کنه.
protel که دیگه منسوخ شده و جاش رو به نرم افزاری به اسم Altium designer داده. این برنامه برای کشیدن برد مدار چاپی (PCB) کاربرد داشت قبلا فقط، اما الان یه سری امکانات شبیه سازی بهش اضافه کردن و بخش مربوط به FPGA رو توش به شدت قوی کردن. نرم افزار بسیار گرون قیمتیه و کاربردهای خیلی زیادی داره. احتمالا توی دوره هاش برسن فقط بخش کشیدن مدارش رو درس بدن کلی هنر کردن.
Eplan رو نمیدونم چیه، در همین حد می دونم که نرم افزار قدرتیه.
FPGA ها هم که تراشه هایی هستن که شما توشون می تونید مدار منطقی طراحی کنید. توی یه سطح بالاتر از گیت ها، می تونید مثلا تایمر یا شیفت رجیستر یا adder ببندید توش، توی یه سطح بالاتر می تونید یه CPU کامل توش طراحی کنید. بسیار هم پرفرمنس های بالایی دارن، بالطبع قیمت های بالایی هم دارن. برای پیاده سازی پردازنده های خاص سراغ این آی سی ها میرن معمولا. مثلا فرض کنید که پردازنده ای نیاز دارید که براتون لگاریتم رو توی یه سیکل انجام بده. یا باید برید سراغ DSP ها، یا توی اینا یه واحد لگاریتم گیر درست کنید که این کار رو براتون انجام بده. بسیار سریع هم دارن پیشرفت می کنن و یه سری مدلهاشون تا جایی که من میدونم از سی پی یو های کامپیوتر هم گرون قیمت تر هستن. چون بر فرض میشه توشون یه پردازنده ای طراحی کرد که پرفرمنس یه سری کارهاش از CPU کامپیوتر به مراتب بالاتر باشه.
VHDL هم زبون برنامه نویسی همون FPGA ها هستش.
AVR رو هم که همه میشناسن، میکروکنترلرهایی هستن که به خاطر سادگی کار کردن باهاشون، برای کارهای ساده کسی دیگه سراغ چیز دیگه ای نمیره معمولا.

vid.hmd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
همدان
رشته دانشگاه
ایشالا..........

سلام.
کدوم گرایش مهندسی برق به خلاقیت بیشتری نیاز داره؟
ممنون.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از vid.hmd :
سلام.
کدوم گرایش مهندسی برق به خلاقیت بیشتری نیاز داره؟
ممنون.
خلاقیت رو چی تعریف می کنی؟! چی دوس داری بیشتر؟ همه شون رشتۀ مهندسی ان و نیاز به خلاقیت دارن. بستگی داره خلاقیت رو چی تعریف کنی.

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

دوستان یک سوال دارم اینکه من به دلایل شخصی خودم مجبورم الکترونیک بخونم واسه کارشناسی خواستم ببینم میشه کارشناسی الکترونیک خوند و ارشد مخابرات میدان؟؟ و اگر آره چه کارایی باید بکنم از لحاظ درسی...
آخه واقعا به مخابرات میدان علاقه دارم

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Soheil Tabatabaei Mortazavi :
دوستان یک سوال دارم اینکه من به دلایل شخصی خودم مجبورم الکترونیک بخونم واسه کارشناسی خواستم ببینم میشه کارشناسی الکترونیک خوند و ارشد مخابرات میدان؟؟ و اگر آره چه کارایی باید بکنم از لحاظ درسی...
آخه واقعا به مخابرات میدان علاقه دارم
شدن که میشه، حتی میتونی ارشد بری هتلداری گرایش هتلهای امریکای جنوبی (!) بخونی و کسی نمیگه چرا اگه کنکورش رو قبول بشی. ولی به لحاظ درسی بسیار کار سختیه. تغییر گرایش فقط به افرادی که انگیزۀ خیلی بالایی دارن توصیه میشه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بله. ارشد هم درسهایی که باید امتحان بدی فرقی نداره با گرایش های دیگه. فقط اگر جایی قبول شدی باید چندتا درس رو از کارشناسی مخابرات بگذرونی. مثل میدان امواج و آنتن و مایکرویو.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بچه ها توی برق چه مباحث جدیدی مطرح شده؟ خیلی وقته چندان خبری از حوزه برق منتشر نمیشه.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

بچه ها توی برق چه مباحث جدیدی مطرح شده؟ خیلی وقته چندان خبری از حوزه برق منتشر نمیشه.

داغ دلمو تازه نکن
مگه این استاد امان می دن به ما که بریم 2 تا مجله بخونیم؟
فرت فرت تمرین
حل تمرین
تهشم می گن شما درس نمی خونید :-<

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

دوستانی که علاقه به کار در مبحث بیوالکترومغناطیس و یا آنتن دارن به من پی ام بدن....

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

اینجا کسی از بچه های برق هست که دو رشته ای کرده باشه؟با چه رشته ای؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از موازی :
اینجا کسی از بچه های برق هست که دو رشته ای کرده باشه؟با چه رشته ای؟
فکر کنم آرمان بچه های پلی تکنیک کلا دو رشته ای کردنه :))
هدفت از دو رشته ای کردن چیه؟ صرفا خفن بودن و شکافتن علم؟ آدم با چیزی دو رشته ای میکنه که دوست داره با رشته اصلیش ترکیب کنه و چیز خوبی ازش دربیاره. یا اینکه به چیزی علاقه زیادی داشته باشه و دلش بخواد آکادمیک بخونه.

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

فکر کنم آرمان بچه های پلی تکنیک کلا دو رشته ای کردنه :))
هدفت از دو رشته ای کردن چیه؟ صرفا خفن بودن و شکافتن علم؟ آدم با چیزی دو رشته ای میکنه که دوست داره با رشته اصلیش ترکیب کنه و چیز خوبی ازش دربیاره. یا اینکه به چیزی علاقه زیادی داشته باشه و دلش بخواد آکادمیک بخونه.
هدفم از پرسیدن همچین سوالی این نبود که ببینم چی خوبه با برق دو رشته ای کنم یا کار خفنی محسوب میشه،فقط میخواستم ببینم کسی بوده که این مسیر رو رفته باشه و پشیمون هم نشده باشه.ربطی به پلی تکنیکی بودن هم نداره خیلی از بچه های شریف هم برق و کامپیوتر میخونن.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از موازی :
هدفم از پرسیدن همچین سوالی این نبود که ببینم چی خوبه با برق دو رشته ای کنم یا کار خفنی محسوب میشه،فقط میخواستم ببینم کسی بوده که این مسیر رو رفته باشه و پشیمون هم نشده باشه.ربطی به پلی تکنیکی بودن هم نداره خیلی از بچه های شریف هم برق و کامپیوتر میخونن.

آخه از بچه های شما زیاد دیده شده که دو رشته ایی کردند :D
یکی از دوستام که ماله دانشگاه شماست
هم برق خوند و هم مکانیک
نتیجه مطلوبی نداشت :-" و در نهایت همون برق رو به تنهایی ادامه داد :))
من پیشنهاد می کنم اگه الکترونیکی هستی برق و کامپیوتر دو رشته ایی کنی قدرت با کامپیوتر خیلی ارتباط نزدیکی ندارند(مخابرات و کنترل اطلاع زیادی ندارم)
یه مورد دیگه هم که پیشنهاد می شه برق با ریاضی هست
(;

• لایک
امتیازات: مت

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بچه های مخابرات٬ خدمتتون عرض کنم که حوزه برق مخابرات در ایران٬ به زودی وارد یک بازار جدید میشه و کلا میره تو فاز شبکه. سیستم های مخابراتی الان مبتنی برای سیگنالینگ هستند. ولی تبدیل میشن به شبکه های IP base و کلا همه جا شبکه هایی راه اندازی میشه برای دسترسی مردم به پهنای باند که تلفن هم روی همون ارائه میشه. یعنی انگاری همه جا شما میتونی با وای فای یا کابل وصل بشی به یک شبکه و از اون خدمات بگیری. مثلا تلفن بزنی با اون یا اینکه اینترنت داشته باشی یا تلوزیون کابلی!

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

پس با این حساب بازار کارشون خوب می شه :-?
=============
این به زودی چقدر دیگه هست حدودا؟

من از قدیم این مخابرات روی میزم انتخاب رشته ام بوده قرار بود این تابستون تصمیم بگیرم تشکر ویژه بابت پست

• لایک
امتیازات: مت

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

آره خب منم واسه همین گفتم بچه ها در جریان باشند. بچه هایی که علاقه دارند کم کم برن دوره های آموزشی شرکت کنند و وارد کار بشن. مخصوصا برای کار تو پروژه های جدی٬ مهمه که خیلی چیزا بلد باشند.

بالا