• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسائل مربوط به امور آموزشی دانشگاه

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
خب برای کسانی که تازه وارد دانشگاه میشن لطفا یکم توضیح بدین که اوضاع چجوریاست.

سوال اول : جریان این انتخاب واحد چیه؟ حالا ترم اول که خودشون انتخاب می‌کنند ولی ترم‌های بعدی انتخاب واحد چجوریه؟ چیکار باید بکنیم؟ خودمون انتخاب کنیم که این ترم چی میخواهیم بخونیم؟ بعد چجوری انتخاب واحد بکنیم خوبه و ...؟

آبنبات چوبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم - فیزیک
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : مسائل مربوط به امور آموزشی دانشگاه

ولی روز ثبت نام به مت گفتن برین انتخاب واحد!یه عده که نیمسال اول شروع میشد کارشون انتخاب واحد کردن!!من نمیدونستم چجوریه!!!؟؟؟؟ :-\ :rolleyes: :-?

1dust

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان آنجا
شهر
تهران
مدال المپیاد
برای المپیاد زیست خوندم ولی به خاطر رشته ام کنار گذاشتم.امسالم همه ی المپیادا رو شرکت کردم

کلا من که تا خالا نفهمیدم تو دانشگاه چی به چیه،کدوم کلاس تو کجاست.آموزش چیه،سایت داشگاه چرا اینجوریه(اصلا نمی دونم کجا باید وارد پروفایلم بشم،هرجا هم که ورود داره می گه پسم غلطه و....)کمک کنید بنده ای رو نجات دادید.!.!

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

والله من خودمم اینارو نمیدونم.و سایت هر دانشگاه هم فرق داره.شما برید با یه ترم بالایی از رشته خودتون صحبت کنین اینارو دقیق بپرسین.
ضمنا تو ترم اول معمولا خود دانشگاه انتخاب واحد میکنه ولی تو بعضی رشته ها میدن خود بچه ها بکنن.

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از محمّد :
خب برای کسانی که تازه وارد دانشگاه میشن لطفا یکم توضیح بدین که اوضاع چجوریاست.

سوال اول : جریان این انتخاب واحد چیه؟ حالا ترم اول که خودشون انتخاب می‌کنند ولی ترم‌های بعدی انتخاب واحد چجوریه؟ چیکار باید بکنیم؟ خودمون انتخاب کنیم که این ترم چی میخواهیم بخونیم؟ بعد چجوری انتخاب واحد بکنیم خوبه و ...؟
دبیرستان که بودیم، یک سری درس داشتیم؛ مثلا ریاضی، فیزیک، دینی و اینا ... هرکدوم اینا یه ضریبی داشتن، یا اصطلاحا یه تعداد واحد بودن؛ مثلا ریاضی ضریب 3 داشت، چون 3واحدی بود و ...
یک تفاوت خوب و بد ِ دانشگاه اینه که انتخاب اینکه این ترم چی بخونی، چی نخونی، با خود دانشجو میشه. البته در اکثر دانشگاه ها و رشته ها ترم اول رو خود دانشگاه یک سری درس مشخص رو میدن به دانشجو و ترم اول انتخاب واحد نداره؛ ترمای بعدی خود دانشجو میره توی پرتال و دروس ارائه شده ی ترم بعد رو میبینه و روز انتخاب واحدش که رسید، میره انتخاب واحد میکنه؛ انتخاب واحد هم اصولا از طریق سایت دانشگاه و پرتال دانشجو ست.
در مورد انتخاب واحد، ترم یک و دو یه جورایی آزمایشی هست و باید یه سری درسای خاص مثه ریاضی1 و 2 و معادلات و فیزیک 1 و ... رو بسته به رشته و بقیه چیزا که خودتون به وقتش خوب ِ خوب میدونین رو انتخاب کنین.
× انتخاب واحد ِ ترم های فرد و زوج، برای بعضی افراد فرق میکنه. مثلا من ترم فرد بهتر میتونم درس بخونم؛ معدل بالاتری میتونم بیارم. ترم زوج حوصله درس خوندن نیست و فقط برای پاس کردن واحد استفاده میکنم :)) این برای دوستای من بر عکسه! برای بعضی ها اصلا فرق خاصی نداره و ... کلا چیز ِ منحصر به فردیه شیوه درس خوندن آدم ها
× توی انتخاب واحد به رویداد های سیاسی اجتماعی و فرهنگی ترم پیش رو دقت کنین :)) (توضیح خاصی نداره)
× برای انتخاب واحد و درس هاتون، تاریخ امتحان هاشون رو حتمن چک کنین. بعضی درس ها سنگینن؛ مثلا ترم قبل من در 7 روز، 6تا امتحان دادم؛ دقیقن 7 روز آخر ِ تقویم امتحانات! خلاصه حواستون باشه تاریخ امتحان هاتون یه جوری باشه که برسین بخونین و ...
× یکی از خوبی های دانشگاه اینه که اگه این درس ِ ارائه شده رو دوس نداری با این استاد بگیری، ممکنه شانس بیاری و خدا کمک کنه، بتونی با استاد بهتره بگیری :D البته تفکیک جنسیتی هم که دیگه زده داغون کرده برنامه ریزی بچه ها رو. ولی چیزی که باید در نظر بگیرین، نحوه تدریس و مهم تر از اون برای بعضی ها، تراز نمره دادن و چربی دست و ... :D

• لایک
امتیازات: MTHR
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بچه‌ها چطور میشه اساتید مختلف برای تدریس درسی از منابع متفاوت با سطح غیریکسان استفاده می‌کنند؟

راستی نظرتون در مورد خریدن کتاب انگلیسی چیه؟ مزیتی داره؟ خوندنشون سخته؟ منظورم کتاب‌های برخی درس ها مثل فیزیک و ریاضیه.

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از محمّد :
بچه‌ها چطور میشه اساتید مختلف برای تدریس درسی از منابع متفاوت با سطح غیریکسان استفاده می‌کنند؟

راستی نظرتون در مورد خریدن کتاب انگلیسی چیه؟ مزیتی داره؟ خوندنشون سخته؟ منظورم کتاب‌های برخی درس ها مثل فیزیک و ریاضیه.
همین طور میشه که میبینی :))
بعضی درسها، مثلا سیالات برای چند رشته (مثلا مکانیک و م.شیمی و عمران) اسم یکسانی داره؛ ولی عملن محتواشون فرق میکنه. این میشه که هرکی سیالات ِ یکی دیگه رو میخونه که سرفصل هاش مربوط به اون رشته باشه.
باید بگم البته الی ماشاالله هستن استادانی که برای یک رشته کتاب نوشته باشن و همچنین هستن کسانی که اینها رو ترجمه کرده باشن. به خاطر این الاماشالله ها هست که هر استادی به صورت عشقی و حسی یه منبعی داره :D جدای این قضیه عشقی و حسی، یک سری دانشگاه ها منابع درسی خاصی دارن یا استاد عزیز، در دانشگاهی رشد پیدا کرده که فلان کتاب رو مرجع قرار میدادن ... این میشه که این میشه :D
کلا من با کتاب خریدن مخالفم :D البته خودم یکسری کتاب خریدم؛ اسمشون همه با "تشریح مسائل" یا "حل المسائل" شروع میشه :-"[nb]لازمه عرض کنم استفاده از حل المسائل ها جنبه میخواد! اولا جنبه نداشتم و تکلیف ها رو از روش کپی میکردم؛ ولی بعدن خودتون مثه خودم، میفهمین که بهتره هرچقدر که طول میکشه، وقت بذارین و خودتون سوال رو حل کنین. جدن جز سوال حل کردن و درس فهمیدن، دانشجو کار مهم دیگه ای هم داره؟ :-w[/nb]
کتاب های انگلیسی هم که خوبن؛ مفیدن؛ از کتابخونه بگیر بخونشون؛ اگر جاییش بود نفهمیدی، میتونی فارسیش رو از کتابخونه بگیری؛ یا توی اینترنت پیداشون کنی 8->[nb]اهل کپی رایت و اینا اگه باشین باید بدونی کدوم پی.دی.اف کپی رایت داره، کی نداره و ... (;[/nb]
برای فیزیک1، فصل های آخر که مربوط به تکانه است و فکر کنم برقی ها نخونن اصلن(؟) چیز جدیده و بهتره توی کتابا دنبالش بگردین؛ بقیه سرفصلای فیزیک1 و ریاضی1، ساده اند و لازمه که حتمن، به اندازه زیاد: سوال حل کنین!

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

الان درسی به اسم فارسی از روی چه کتابی تدرسی میشه؟ باز ریاضی فیزیک زبان رو میشه از جاهای مختلف خوند و به نتیجه یکسان رسید اما فارسی ...!

خب حالا در حالت کلی برای درس های ریاضی ۱ و فیزیک ۱ چه کتابی پیشنهاد می‌کنی؟

اینکه با کتاب مخالفی یعنی استاد تدریس میکنه و تو از جزوه درس میخونی؟! حل تمرین و اینها پس چی؟

راستی الان من ترم اول ۳ واحد اختیاری برنامه نویسی برداشتم :D ضایعست؟ توی برق به چه دردی میخوره؟ :D

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از محمّد :
الان درسی به اسم فارسی از روی چه کتابی تدرسی میشه؟ باز ریاضی فیزیک زبان رو میشه از جاهای مختلف خوند و به نتیجه یکسان رسید اما فارسی ...!

اینکه با کتاب مخالفی یعنی استاد تدریس میکنه و تو از جزوه درس میخونی؟! حل تمرین و اینها پس چی؟

راستی الان من ترم اول ۳ واحد اختیاری برنامه نویسی برداشتم :D ضایعست؟ توی برق به چه دردی میخوره؟ :D
من هنوز زبان فارسی برنداشتم :-"
ولی دیدم بچه های شریف یه جزوه خودشون داشتن د: کلا خود مختاریه د: دبیرستان نیست :-"
ریاضی1 فکر میکنم اکثر جاها توماس باشه؛ فیزیک هم هالیدی؛ ویراست و ترجمه هرکی که اسمش رو بخوای رو میشه پیدا کرد، جز من :D
من با خریدن ِ بی جهت کتاب مخالفم :D اگر نیازمند شدی، میری کتابخونه، گیر میاریش :) یا اگر دوستان لطف کرده اند و کتابخونه رو خالی کردن، پیدیفش رو دانلود میکنی :D
× لازم به ذکره سیستم مطالعه من اصلا قابل الگوگیری نیست؛ ولی اینکه فکر میکنم کتاب رو از کتابخونه بگیری بهتر از خریدنش باشه، نظر خیلی های دیگه هم بوده :D
توی برق رو نمیدونم والا :D ولی مهندس ها باید برنامه نویسی رو پاس کنن فکنم؛ من ترم 3 برداشتم معدلم خوب بشه :> ترم یک دیگ... خب آهان! یادت باشه، به زور واحدهات رو زیاد نکنی! هیچ اجباری نیست که هر ترم 18،19،20،24 واحد پاس کنی! بعضی وقتا آدم یه سری چیزا برمیداره، بعدن میفهمه ای کاش که بر نمیداشت!
× راستی یادم رفت بگم، پرسیدی توی برق به چه دردی میخوره، میخواستم بگم کلن برق به دردی نمیخوره :D خودم کنترل کردم نگفتم :>

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

یعنی اینکه من سعی کنم واحدهای آسون رو بعدا بردارم تا معدل بالا بکشم؟ این ترم ۲۰ واحد پر شده :D

اتفاقا کمی از این زیادشدن واحدها میترسم. چیکار کنم مجبور نشم حذفشون کنم آخر ترم؟ :D

بعد جریان ۲۴ واحد چیه؟ مبالغه بود؟!

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نقل از محمّد :
استاد ریاضی ما این کتابا رو پیشنهاد کرد:
مرجع اصلی:Calculus,Early Transcendentals by J.Stewart
سایر مراجع:
Calculus,A compelet course. R.A.Adams
Calculus, M.Spivak​
Calculus of Dne variable K.E.Hrist​
و یه سری مراجع زبان اصلی دیگه+ یه سری مرجع مسائل حل شده که اونام زبان اصلیه :D
بعدشم گفت توماس اون عمق لازم رو نداره

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

بچه ها یه سوال.استادا میان با اسلاید تند تند تدریس میکنن آدم نمیتونه بنویسه.100تا هم کتاب معرفی مکنن میگن منبع خوبیه برای مطالعه اضافی تر.حالا نمیدونیم تو امتحان سوالارو از کجا میده!!!!

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از e.n :
بچه ها یه سوال.استادا میان با اسلاید تند تند تدریس میکنن آدم نمیتونه بنویسه.100تا هم کتاب معرفی مکنن میگن منبع خوبیه برای مطالعه اضافی تر.حالا نمیدونیم تو امتحان سوالارو از کجا میده!!!!

ببین...
اولا که برای امتحان جزوه خود استاد ملاکه!
دوما اینکه از همون 100 تا منبع اگر بتونی یه کتاب رو بخونی خیلی عالیه!
ثالثا تمام مطالب کتاب رو که نمیخوای بخونی که!
مثلا برای ریاضی 1 ، به شما میگه سیلور من، جلد 1 و 2!
خوب تمام سیلور من رو که نمیخوای بخونی که! میری جاهایی رو که مشکل داری میخونی!
یا اگر تمام سر فصلا رو میخوای بخونی، بیشتر مطالب توی هر موضوع کتاب، توضیحات اضافیه!
نگران این زیادی منابع نباش!
الآن استاد زبان ما 3تا کتاب گفته بگیریم، من هیچ کدوم رو نمیگیرم! تازه از همون کتابا میخواد سوال بیاره!
بعضی از کتابای معرفی شده توسط استاداچرتن و حیف پول!
درسته که یارو استاده، اما خداییش بعضی هاشون به درد نمیخورن! چون نمیرسی بخونیشون!

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

آخه خود استاد جزوه نمیده!!!!!شاید آخرای ترم بده!

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از محمّد :
یعنی اینکه من سعی کنم واحدهای آسون رو بعدا بردارم تا معدل بالا بکشم؟ این ترم ۲۰ واحد پر شده :D

اتفاقا کمی از این زیادشدن واحدها میترسم. چیکار کنم مجبور نشم حذفشون کنم آخر ترم؟ :D

بعد جریان ۲۴ واحد چیه؟ مبالغه بود؟!
این نطر شخصی و تجربه ی دو ترمه ی منه:
اگه سر کلاسا خوب گوش بدی و روزی دو ساعت درس بخونی، مشکل تحصیلی خاصی پیدا نمیکنی
اگه یه ترم هم معدل بالای 17 بیاری میتونی ترم بعد تا 24 واحد برداری
به نقل از محمّد :

در مورد فارسی استاد میاد خودش یه کتاب یا جزوه بهتون میده و از روی اون شروع میکنه درس دادن
در مورد ریاضی و فیزیک من هم توصیه نمیکنم کتاب هالیدی یا سیلور من یا توماس یا... رو بخری(کدوم دانشگاهی؟) تو این درسا تمرین حل کردن خیلی مهم تره
برنامه نویسی درس اجباری همه ی رشته های مهندسیه و پیش نیاز ریاضی مهندسی دانشگاه ما هم خیلیا ترم اول برنامه نویسی داشتند که با توجه به اینکه ممکنه پروژه بهتون بدن درس وقت گیریه(مخصوصا اگه از قبل برنامه نویسی بلد نباشی) توی برق هم فکر (میکنم الکترونیک) درس برنامه نویسی پیشرفته رو هم اجباری داشته باشند.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بچه ها هم‌نیاز یعنی چی؟ من فلسفه هم‌نیاز رو درک نمیکنم. وقتی دو درس رو باهم میخونی یعنی هیچ کدوم رو بلد نیستی و طبیعتا برای خوندن یکی نیازی به دونستن اون یکی نداری در نتیجه میتونی یکی رو قبل اون یکی برداری. اصلا چه لزومی داره هردوش رو هم‌زمان برداری؟
میشه واحدهای هم نیاز رو باهم برنداشت؟ میشه یکیش رو قبل اون یکی برداشت؟

aliamjadian

The Mighty Of Blue Dragon
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کرمانشاه
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1397
در مورد مرخصی برای دانشگاه پیام نور کسی میتونه کامل توضیح بده چطوری تو سایت در خواست بدیم؟ آیا فقط نیازه که اینترنتی درخواست بدی یا باید بری دانشگاه هم کتبی بدی ممنون

بالا