• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

از کجـا شروع کنم ؟

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : از کجـا شروع کنم ؟

به نقل از نیمچه :
من خودم وقتی عاشق کتابخونی شدم که بابام کنار تختم برام راموناها و نیکولاها و قلعه ی حیوانات رو میخوند.پنج سالم بود.
درضمن من اولین داستان کوتاه کالوینویی رو که خوندم وقتی بود که کلاس پنجم بودم.پس میتونه جذاب باشه.
ترغیب هم چیزی نیست که بخوایم یه حکم کلی بدیم براش.
هر چیزی یه کسی رو ترغیب میکنه.نمیشه گفت مثلا برو فلان کتاب رو بخون چون جذابه و فلان
حالا شما رو نمیدونم ، یعنی حالا اینطور بگم از نظر تعداد کتابایی که خوندین و اینا از خیلیامون بالاترین :) یه جورایی،استثنا میبینمتون :-" :)
اما خیلیام هستن که آخرین کتابی که خوندن حرفه و فنشون بوده ( برای امتحان) ( :-" :-") . هرکسی حوصله ی خوندن کالوینو رو نداره اون اول !
الانم نظرسنجی کنید ، فک کنم خیلیا از فانتری و اینا شروع کردن . همچنان با کالوینو مخالفم :D

+زهرا !! آخرین گودال :)))) اونم بشدت لایک :)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
حالا شما رو نمیدونم ، یعنی حالا اینطور بگم از نظر تعداد کتابایی که خوندین و اینا از خیلیامون بالاترین :) یه جورایی،استثنا میبینمتون :-" :)
اما خیلیام هستن که آخرین کتابی که خوندن حرفه و فنشون بوده ( برای امتحان) ( :-" :-") . هرکسی حوصله ی خوندن کالوینو رو نداره اون اول !
الانم نظرسنجی کنید ، فک کنم خیلیا از فانتری و اینا شروع کردن . همچنان با کالوینو مخالفم :D

موافتقم با خط اول...

اره من خودم اولین کتاب طولانیی که خوندم هری پاتر بود! :D

نرگس چرا منو تو این موقعیت ها قرار میدی؟ الان حسِ مجید جان بودن دارم! :D

• لایک
امتیازات: N.M

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

البته که مثلا نبرد با شیاطین و آخرین گودال و ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر و آرتمیس فاول و اینا جذاب تر و اغوا کننده تره واسه ی عموم!
ولی من یادمه معلم انشای اول راهنماییمون یه داستان کوتاه از کالوینو و چخوف داد بهمون.ملت کلی کف کرده بودن.طوری که انگار یه مفهوم جدید از ادبیات و ادبیت میبینن.واسه همین اینطوری شد که خیلیها رفتن سراغ کالوینو و چخوف و اینا و خب به مشکل جذابیت نداشتن برنخوردن.چون تبلیغات خوبی دربارشون شده بود

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

@نرگس: گفتم اول فکر کنید علایقتون رو بشناسید بعد یهو شروع کنید ! شروع کنید ترغیب میشید ، یعنی اینکه من 6ماه یک کتاب دستم بود (موضوعش موضوع مورد علاقه ی من بود) 1بار سمتش نرفتم بازش کنم ، رفیقم زنگ زد هفته ی دیگه داره میاد کتاب رو بگیره (گنبد نبود) ، منم گفتم بیاد بگیره ، بعد یکم فکر کردم دیدم موضوعیه که دوست دارما ... دوباره فکر کردم دیدم نت که همیشه هست ... بیشتر فکر کردم ، گفتم موقع خواب چند صفحه بخونم تا هفته دیگه تموم میشه
من 1 شب 20-25 صفحه خوندم ، تازه رسیدم به شروع داستان ، تازه مقدمه تموم شد داشت اونجاهایی که مورد علاقه ی منه شروع میشد ، از فردا صبح تا چند روز بعدش که رفیقم اومد ، 3بار این کتاب رو خوندم ... شروع کنید ترغیب میشید یعنی این !

@نیمچه: لایک ! جمله ی آخرش لایک ! بوف کور (نمیدونم خوندین یا نه) به نظر من شاهکاره ، فوق العادس ، 3-4 بار خوندمش هنوزم دوست دارم دوباره بخونم ، منتها کتابش الان دست رفیقمه ، خیلی ها تاییدش کردن و دوستش دارن ، یکی از بهترین کتاب های ایرانیه ، استاد ادبیات دانشگاهی رو میشناسم (دکترای ادبیات فارسی داره) ، 5بار این کتاب رو خونده و مقاله ی انتقادی هم راجع بش نوشته ، اما در عین حال ، رفیقم ، 1بار خوند ، اصلا" خوشش نیومد و به نظر خیلی هم مسخره بود ، یک آقای دیگه ای که 5-6هزار جلد کتاب خونده و نویسنده هم هست ، خوند خوشش نیومد ، به نظرش خوب نبود ... دقیقا" سلیقه ایه ، شما باید برید دنبال موضوعات و نوشته های مورد علاقتون !
مثلا" من سبک قلم هدایت و آل احمد رو دوست دارم ، اصلا" قشنگ می نویسن ، هر چی که میخواد باشه ، در هر موردی باشه خوب می نویسن من دوست دارم ، واسه همین تقریبا" همه ی کتاباشونو دارم ، اما هری پاتر که اینهمه طرفدار داره و فیلم و داستان و بازی و فلان ، حالم ازش بهم میخوره و اصلا" خوشم نمیاد

اونایی ام که نمیدونن سلیقه شون چیه ، در مورد نویسنده ها سرچ کنن ، یکم بخونن ، اگه خوششون اومد یک کتابشون رو بگیرن بخونن بعد متوجه علایقشون میشن...

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نیمچه :
البته که مثلا نبرد با شیاطین و آخرین گودال و ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر و آرتمیس فاول و اینا جذاب تر و اغوا کننده تره واسه ی عموم!
ولی من یادمه معلم انشای اول راهنماییمون یه داستان کوتاه از کالوینو و چخوف داد بهمون.ملت کلی کف کرده بودن.طوری که انگار یه مفهوم جدید از ادبیات و ادبیت میبینن.واسه همین اینطوری شد که خیلیها رفتن سراغ کالوینو و چخوف و اینا و خب به مشکل جذابیت نداشتن برنخوردن.چون تبلیغات خوبی دربارشون شده بود
بحث تبلیغات نیس ( یعنی هست ، اما نه اونقد )
من الان برم به یکی که شازده کوچولو نخونده بدم کالوینو بخونه ، اصلاً نمیتونه بخوندش !

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

البته اینکه یه استاد دانشگاه پنج شیش بار یه کتاب رو خونده دلیل بر خوب بودن کتاب نمیشه ها!ولی خب بوف کور کتاب خیلی خوبیه.
بعضی نویسنده ها مثل گلشیری و هدایت(در بعضی مواقع) و ساعدی و ونه گوت و خیلیای دیگه یکم مقدمه چینی میخوان.بحث نفهمیدن نیستا.-البته بعضی وقتها هستش!مثل بعضی کارهای گلشیری-بحث این هست که یارو میخونه و فضا رو باهاش مانوس نیست و کتاب براش مسخره جلوه میکنه و بعدا که کتابخون شد توی محافل با غرور میگه که این کتابا خزعبلن و ازین حرفا.به عبارتی لذت اون کتاب رو به فنا میده

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نیمچه :
البته اینکه یه استاد دانشگاه پنج شیش بار یه کتاب رو خونده دلیل بر خوب بودن کتاب نمیشه ها!ولی خب بوف کور کتاب خیلی خوبیه.
بعضی نویسنده ها مثل گلشیری و هدایت(در بعضی مواقع) و ساعدی و ونه گوت و خیلیای دیگه یکم مقدمه چینی میخوان.بحث نفهمیدن نیستا.-البته بعضی وقتها هستش!مثل بعضی کارهای گلشیری-بحث این هست که یارو میخونه و فضا رو باهاش مانوس نیست و کتاب براش مسخره جلوه میکنه و بعدا که کتابخون شد توی محافل با غرور میگه که این کتابا خزعبلن و ازین حرفا.به عبارتی لذت اون کتاب رو به فنا میده
با این قسمت کاملا موافقم! خودمم میخاستم مطرحش کنم!

میگیم شروعِ کتابخونی واس همین!

مثلا من دو سال پیش یه قسمت از کتاب ایلیاد رو وقتی داداشم داشت میخوند خوندم و به نظرم واقعا بی معی و چرت اومد!

الان که خودم خوندمش خیلی برام جالب بود! خیلی مهمه این قضیه!

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نیمچه :
این حرفُ قبول دارم . درباره ی "خیلی از نویسنده ها" نه بعضیشون . در کل به نظرم تا کسی از پایه شروع نکرده به خوندن ، درست نیست که کالوینو و اینا بخونه .

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از نرگس² :
این حرفُ قبول دارم . درباره ی "خیلی از نویسنده ها" نه بعضیشون . در کل به نظرم تا کسی از پایه شروع نکرده به خوندن ، درست نیست که کالوینو و اینا بخونه .
کاملا قبول دارم.... من خودم ادبیات به معنی ادبیات رو با ناتور دشت شروع کردم....

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نرگس² :

اول از همه! =)) خوب این جمله رو من باید می گفتم شما مگه خبر دارید؟ :-"

بعدشم نیما دیگه زرتی طرف نمیره کالوینو بخونه که! همین خودم که خیلی کتاب می خونم هنوز از کالوینو خیلی خوشم نیومده! متنش یکم سنگینه سبکشم زیاد جذاب نیست!کلا من 2 تا کتابشو تونستم بخونم اونم با زور! :-"

آقا هرچی عشقت می کشه بخون عزیزم! :D آخرین گودال هم لایک شدید! واقعا ترغیب میکنه بخونی! :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
اول از همه! =)) خوب این جمله رو من باید می گفتم شما مگه خبر دارید؟ :-"

بعدشم نیما دیگه زرتی طرف نمیره کالوینو بخونه که!
همین خودم که خیلی کتاب می خونم هنوز از کالوینو خیلی خوشم نیومده! متنش یکم سنگینه سبکشم زیاد جذاب نیست!کلا من 2 تا کتابشو تونستم بخونم اونم با زور! :-"

آقا هرچی عشقت می کشه بخون عزیزم! :D آخرین گودال هم لایک شدید! واقعا ترغیب میکنه بخونی! :D
موافقم با این قسمت!

خدای تواضع!

:D

بچه ها ماتیلدا هم خیلی باحاله ها... ولی واس کلاس پنجم دبستان فوقش اول راهنمایی... ولی من اون موقه ها که میخوندمش از اونجایی که خودمم خیلی خیال پردازم ازش خوشم اومد! :D

( دیگه این اسمش درس بود! :D)

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از afroDt :
موافقم با این قسمت!

خدای تواضع!

:D

بچه ها ماتیلدا هم خیلی باحاله ها... ولی واس کلاس پنجم دبستان فوقش اول راهنمایی... ولی من اون موقه ها که میخوندمش از اونجایی که خودمم خیلی خیال پردازم ازش خوشم اومد! :D

( دیگه این اسمش درس بود! :D)
خواهر من! کجاشو دیدی! :-"

خوب نه اشتباه شد همین من که تازه شروع کردم کالوینو رو نمی شناسم آخه هم سبکش خوب نیست هم.....!

حالا خوب شد! :-"

من قبلا هم گفتم من اهل تواضع نیستم! :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه سوالی برام پیش اومد...رده سنی تعیین نمیکنین؟ چون واقعا فک میکنم توی هر دوره سنی روش های شروع کردن یه ذره متفاوته!
بعد یه مورد دیگه هم به ذهنم رسید...بعضیا هستن که تو دلشون نسبت به کتاب خوندن احساس خوبی ندارن مثلا حوصله نمیکنن یا میترسن یا یه همچین چیزایی! این جور جاها اول باید این حس بدو به احساس خوب تبدیل کنیم!
بهتر نیست اول سر ژانر کتاب به نتیجه برسیم بعد بریم سر معرفی کتاب؟
بعد یه چی دیگه...غیر از معرفی کتاب خوب نحوه معرفی کردن یا به عبارتی همون ترغیب و تسویق گفتاری هم خیلی مهمه...در این مورد هم نظر بدین...

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از MissMarvelous :
من یه سوالی برام پیش اومد...رده سنی تعیین نمیکنین؟ چون واقعا فک میکنم توی هر دوره سنی روش های شروع کردن یه ذره متفاوته!
بعد یه مورد دیگه هم به ذهنم رسید...بعضیا هستن که تو دلشون نسبت به کتاب خوندن احساس خوبی ندارن مثلا حوصله نمیکنن یا میترسن یا یه همچین چیزایی! این جور جاها اول باید این حس بدو به احساس خوب تبدیل کنیم!

بهتر نیست اول سر ژانر کتاب به نتیجه برسیم بعد بریم سر معرفی کتاب؟
بعد یه چی دیگه...غیر از معرفی کتاب خوب نحوه معرفی کردن یا به عبارتی همون ترغیب و تسویق گفتاری هم خیلی مهمه...در این مورد هم نظر بدین...
زهرا یه تاپیک زده ، فرهنگ سازیکارش دقیقاً همینه :D این تاپیک قراره یه سری ( نمیدونم اسمشُ چی بذارم مثلاً) توصیه برای اوناس که میخوان کتابخون شن ، اما نمیدونن چجوری شروع کنن . یه جورایی واسه هدف دادن به کتابخونیشونه !

موافقـم . البته درباره ی ژانرم بحث کردیم ، اما در کل بنظرم خوب نیست که جدا جدا کتاب نام ببریم ! :-??

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از مرتضی محصص :
خواهر من! کجاشو دیدی! :-"

خوب نه اشتباه شد همین من که تازه شروع کردم کالوینو رو نمی شناسم آخه هم سبکش خوب نیست هم.....!

حالا خوب شد! :-"

من قبلا هم گفتم من اهل تواضع نیستم! :D
خب پسر خوب!صدرا جون!تو آخه مثلا چقد از کالوینو شناخت داری؟سبکش چیه اصلا؟
منم شیفتش نیستم.
ولی واسه شروع خیلی خوبه.
جدی میگم

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
زهرا یه تاپیک زده ، فرهنگ سازیکارش دقیقاً همینه :D این تاپیک قراره یه سری ( نمیدونم اسمشُ چی بذارم مثلاً) توصیه برای اوناس که میخوان کتابخون شن ، اما نمیدونن چجوری شروع کنن . یه جورایی واسه هدف دادن به کتابخونیشونه !
موافقـم . البته درباره ی ژانرم بحث کردیم ، اما در کل بنظرم خوب نیست که جدا جدا کتاب نام ببریم ! :-??
آره اون تاپیکم دیدم! :D الان من یه ذره گیج شدم هدف این دوتا تاپیک چه فرقی با هم داره؟ :D
آقا من هر چی این دو صفحه رو گشتم نفهمیدم سر کدوم ژانر به توافق رسیدیم!!؟ :D

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

+ فرقِ این دو تا تاپیکُ هزار بار گفتم فک کنم :D ببین این تاپیک برای کسیه که خودش میخواد شروع کنه ! برای هدف دادن بهشه ! ok ؟
اون تاپیک برای کساییه که {بیشتر دور و برمون میبینیم و} کتابخون نیستن و تصمیمشم ندارن حتی ! اون برای ترغیب کسایی که حس خوبی نسبت به کتابخونی ندارن به این کاره ! :)

+ آره ! بچه ها لطفاً ازین به بعد بحثُ دورِ کتاب/نویسنده نگردونید . اول ژانرو مشخص کنید ! :)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

+ نرگس ممنون بابت شفاف سازی... میخوای برو پستِ اولِ اون تاپیکُ ویرایش کن توش بنویس!

در موردِ ژانر هم :

من موافق ژانر های روان شناسیُ و پند اندرز دهی هستم!

مثِ همون کتابایی که گفتم : ته کلاس ردیف اخر صندلی اخر و اخرین گودال!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

این یه کتاب که باهاش میتونین یه آدم تازه شروع به کار رو ناامید بکنین
"جن نامه" نوشته ی هوشنگ گلشیری.ممنوع الچاپه.افستش تو انقلاب هست با کیفیت چاپ معمولی.
یکی از سنگین ترین کتابهاییه که خوندم
جون میده واسه حال گیری از کسایی که تازه شروع کردن و احساس چیزبلد بودن میکنن!

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از نیمچه :
این یه کتاب که باهاش میتونین یه آدم تازه شروع به کار رو ناامید بکنین
"جن نامه" نوشته ی هوشنگ گلشیری.ممنوع الچاپه.افستش تو انقلاب هست با کیفیت چاپ معمولی.
یکی از سنگین ترین کتابهاییه که خوندم
جون میده واسه حال گیری از کسایی که تازه شروع کردن و احساس چیزبلد بودن میکنن!
ئه واقعا هست...؟؟؟ من که هر روز تو انقلاب تلپم ولی ندیدم اونو...!!! این دفعه دقت می کنم... شنیدم کتاب خوبیه...!

بالا