• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

از کجـا شروع کنم ؟

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
پاسخ : از کجـا شروع کنم ؟

برای کتاب خون شدن باید از نیمکت آخر کلاس استفاده کنی.
بهتون توصیه می کنم اول کتابچه بخونید. >:D<

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از matin320 :
برای کتاب خون شدن باید از نیمکت آخر کلاس استفاده کنی.
بهتون توصیه می کنم اول کتابچه بخونید. >:D<
باید؟!نمی شه قانونی گذاشت!
کتابچه داریم تا کتابچه!
مثلا شما بگیر ازین کتابچه آی روانشناسی بخون اگه علاقه مند شدی!

شاید کتابی که ذهن آدمو بپیچونه و آدم نتونه بخونتش برا شروع خوب نباشه!
ولی کتابچه ی کافکا داریم که اگه برا شروع بخونی عمرا بتونی ادامه بدی...
کتاب هری پاترم داریم که 12 جلده و آدمای زیادیم کتابخون کرده!

به مطالب توش ربط داره!

sahel.skualer

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
R@!-!N@MaY! f@rzan3gan
شهر
t3!-!r@N
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد تبهکار!

خوب... راستش کتابخون شدن قانون خاصی نداره ولی اونطوری که شخصا رو اطرافیان تجربه کردم به نظرم به عنوان شخصی که تا به حال کتابی نخونده و داره از صفر شروع می کنه از کتابای رده سنی کودک یا نوجوان شروع کنه چون هم اکثرا حجم چندان بالایی نمی گیرن و هم اینکه به سادگی میشه خوندشون و هر رده سنی ای رو جذب می کنن و به نظرم جدا نمیشه رده سنی خاصی روشون گذاشت چون خود من هنوز علاقه خاصی به کتابای کودکان دارم :D البته منظورم از کتابای کودکان فسقلی ها نیستا:D یه چیزی تو مایه های همون رولد داله که به شخصه هنوز کاراشو می خوندم و برای بچه های سنین 6 تا 12 ساله فکر می کنم جودی دمدمی و این دور و برام بد نباشه :-?(راستشو بگم؟هر کتاب جدیدی که میاد از جودی نفر اول می خرمش:D) و برای کسایی که می خوان اولین آثار فانتزی شونو شروع کنن آر.ال.استاینم بد نیست گمونم!(گرچه اصن توصیه نمی کنم :D) گرچه اینا ماله آدما بدجوری تازه کاره:)
و درباره ی ژانرم نمیشه گفت باید از فلان ژانر شروع کرد یا نه چون هر کس به ژانر خاصی علاقه داره و خیلی از دوستای من عاشقانه می خونن ولی خود من وقتی کلاس پنجم بودم دو تا کتاب آرتمیس فاولو تو یه روز می خوندم! بنا براین نمیشه قطعی در این باره نظر داد :-? و بهتره یه نفرم پیشت باشه که کمکت کنه... البته منظور اشخاصی نیستن که علایق خودشونو بهت تحمیل کننا! چون خیلی افراد راهنمایی رو با تحمیل اشتباه می گیرن! ولی باید یه نفر باشه که پیشنهاد بده و درباره نویسنده های مختلف کمکت کنه و اینا!
گرچه من فکر نکنم اونقدا ام کتابخون حساب شم:D ولی نسبت به دوستان و هم کلاسیای دوم راهنمایی خودم بیشتر خوندم راستش :D

با تشکر

ساحل

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از sahel.skualer :
خوب... راستش کتابخون شدن قانون خاصی نداره ولی اونطوری که شخصا رو اطرافیان تجربه کردم به نظرم به عنوان شخصی که تا به حال کتابی نخونده و داره از صفر شروع می کنه از کتابای رده سنی کودک یا نوجوان شروع کنه چون هم اکثرا حجم چندان بالایی نمی گیرن و هم اینکه به سادگی میشه خوندشون و هر رده سنی ای رو جذب می کنن و به نظرم جدا نمیشه رده سنی خاصی روشون گذاشت چون خود من هنوز علاقه خاصی به کتابای کودکان دارم :D البته منظورم از کتابای کودکان فسقلی ها نیستا:D یه چیزی تو مایه های همون رولد داله که به شخصه هنوز کاراشو می خوندم و برای بچه های سنین 6 تا 12 ساله فکر می کنم جودی دمدمی و این دور و برام بد نباشه :-?
من موافق نیستم اصن!
آره این کتابا تا یه سنی جذابن مثلا شاید هنوز برای تو که راهنمایی ای جذاب باشن!
ولی خیلی وقتا سادگی بیش از حد و روتین بودن یا نشون دادن دغدغه آی یه بچه ی 9-10 ساله برای یه بزرگسال جالب نیست!
کتابای خوبین برا شروع ولی تا همون سن راهنمایی که تو صفه آی قبلم خیلی حرف زده شد راجه بش!

sahel.skualer

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
R@!-!N@MaY! f@rzan3gan
شهر
t3!-!r@N
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد تبهکار!

من اینجا باید اعلام کنم که فقط تا حدودی موافقم با حرفت...ولی راستش اینکه به چه جور رده سنی کتابی علاقه مند باشی هم بستگی به روحیات و شخصیتت داره مث ژانر مورد علاقه ت.
یه دلیلشم اینکه مشخصا نویسنده ای که داره کاریو مینویسه داستانش باید حداقل از نظر خودش اونقدر جذاب باشه که بتونه ادامه ش بده و تا جایی که دیدم هیچکدوم از نویسنده های کتابای کودکان بچه سن یا حداقل 10-9 ساله نیستن :D پس به شخصی که کتابو می خونه هم بستگی داره اصولا.
ولی از نظر من ما همونطوری که سن خودمونو به سال داریم یه سن کتابخونی داریم که کلا مربوط به فاز و روحیات کتابخونی میشه که کلا از سن خودمون جداس :-? من خودم خیلی اوقات این قضیه رو در اطرافم دیدم! مثلا مادر من فردی نبود که چندان علاقه ای به خوندن رمان داشته باشه و وقتی شروع کرد یه سری از کتابای بچه گونه و مزخرف و پر از غلط غلوط آر.ال.استاینو می خوند که برای رده سنی نوجوان در نظر گرفته شدن و اون موقع ازشون لذت می برد. در صورتی که من همون موقع ام فکر می کردم این کتابا خیلی بچه گونه ست! اونم به خاطر این بود که تعداد زیادی کتاب نسبت به موقعی که شیش سالم بود و طرفدار آر.ال.استاین بودم خونده بودم! ولی الان میبینم خیلی از هم سنام که تازه دارن به کتابخونی رو میارن اینجور کتابا براشون جذابه و واسه من غیرقابل تحمل واسه همین فکر می کنم کلا رده بندی سنی کردن واسه کتابا درست نیست چون دنیای کتابخونی کاری به سن واقعی شما نداره و خودش یه جور دیگه محسوب میشه.
گرچه من مدرک معتبری ندارم ولی مطمئنن خودتون این قضیه رو تجربه ش کردین دیگه :-?

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

من فکر میکنم بالاخره از یه سنی به بعد، دیگه خوندن کتابای بعضی از کتابا برای آدم لذت بخش نیست و حتی تا حدی حوصله سر بره. مثلا من خودم تا سال اول و اوایل سال دوم کتابایی مثل مدرسه مالوری، سیپتیموس هیپ، آن شرلیا، آرتمیس فاول و بچه های بدشانس رو میخوندم ولی از از اون به بعد دیگه این کتابا برام جذابیتی نداشتن و خیلی بیشتر ترجیح میدم کتابای پرمفهوم بخونم ( و حتی کتابای علوم انسانی!)

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

يكمم با ساحل موافقم. حالا نه براي آدمِ "خيلي بزرگ"! امّا مثلاً يه جوون 20 ساله كه قبل از اين هيچي نخونده، كتاباي كودك نوجوانم جذبش مي‌كنه. و برعكس ممكنه كه يكي از بچّگي تو محيطِ خونه براش كتاب خونده باشن، بعد از دبستان كتاباي بالاتر از سنشُ بخونه. به تربيت قبليم ربط داره!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

نه واقعا ً ! بعضی کتابها هستن که هم مال ِ کودک و نوجوانن هم بزرگسال تر - هری پاتر مثلا ً ، یا نیکولا و اینا - اینا خب قبول !
ولی به یه موجود بیست ساله مثلا ً " تشپ کال " بدی ... X_X

• لایک
امتیازات: L.E

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

تقریبا صفحات تاپیکو خوندم...
چرا اینقد سر یه کتابی مثله هری پاتر بحث میکنید؟(من خودم خیلی باهری پاتر موافق نیستم البته نظری ندارم ک کسی ک میخواد شروع کنه،بخونش یا نه؟ولی وقتی فیلمشو میبینی دیگه توصیف های کتابش خیلی جالب نیس ینی خوندن نمیشه دیدن! :D)
آخرشم نمیشه نتیجه گرفت بخونیش یانه؟
یکی میاد یه حرفی میزنه و یه کتابیو میگه،اون یکی نقضش میکنه :-?
من خودم ملاک کتاب خریدنم اینکه اونجا یکم از کتابو میخونم ببینم خوشم میاد یانه ولی نمیدونم چه جوری باید یه لیست از کتابایی ک قبل از مرگ باید خوندو درس کنم؟
میخواستم نظرتونو درباره آتش دزد و سرزمین اشباح ونبرد با شیاطین و سیاه قلب بگین.
کسی کتاب نماد گمشده رو خونده؟
یه چیزیم برای کسایی که میخوان شروع کنن:کتابایی که توصیف زیاد و اضافی دارن رو نخونید چون صرفا فقط خسته کنندن و کتاب شازده کوچولو نیکولا و.... هم که بقیه توصیه کردنو موافقم و صرفا از کتابای مودب پورهم حالم بهم میخوره [-((البته کسی که عاشقانه دوس داشته باشه یا مثلا از کتابای خون آشام خوشش بیاد،اونم دوس داره...)
اینم نظر من :)

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

به نقل از Depress :
تمام این راهکارهایی که گفته شد خلاصه می شه در یک راهکار
و اون هم اینه اول هر ماه دست کنید تو اون جیب مبارک و
برید دکه روزنامه فروشی محل و مجله به نام « داستان » بخرید
این مجله داستان برای اولین بار خوب نیس به نظرم
یکم پیچیده و قروقاطی،نمیشه ازش سردر آورد :-?

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

من خودم اگه بخوام یه کسیُ درنظر بگیرم که همسن ِ خودم باشه [دوّم سوّم راهنمایی مثلن] اوّل توصیه میکنم یه چیزایی بخونه تو مایه های ِ هری پاترُ نبرد با شیاطینُ مدرسه مالوریُ آرتمیس فاولُ نیکولاُ راموناُ . بعد بره سمت ِ کتابهای ِ نوجوان ِ نشر ِ افق؛یه چیزایی مثه ته ِ کلاس ردیف ِ آخر صندلی ِ آخرُ اینا. بعد ادبیّات کلاسیکِ نشر ِ افق؛چارلز دیکنزُ جک لندن مثلن . بعد دیگه کتابای ِ جدّی؛ ناتور ِ دشت,ساعتها,کوییلو,زویا پیرزاد, امثالهم . :د

+ یه پیشنهاد میکنم,اگه مخاطبتون «زیر ِ خطّ ِ فقر» ــه وضع ِ کتاب خوندنش,کتابای ِ آر.ال.استاینُ معرفی کنید بهش.نمیدونم چرا؛با اینکه کتاباش «چرند ِ محض؛به معنای ِ کلمه» هستن ولی تا حالا من روهرکسی امتحان کردم جواب داده! :- ?? اینم یه توصیه از من؛ :د

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از شـکـیبـا :
من خودم اگه بخوام یه کسیُ درنظر بگیرم که همسن ِ خودم باشه [دوّم سوّم راهنمایی مثلن] اوّل توصیه میکنم یه چیزایی بخونه تو مایه های ِ هری پاترُ نبرد با شیاطینُ مدرسه مالوریُ آرتمیس فاولُ نیکولاُ راموناُ . بعد بره سمت ِ کتابهای ِ نوجوان ِ نشر ِ افق؛یه چیزایی مثه ته ِ کلاس ردیف ِ آخر صندلی ِ آخرُ اینا. بعد ادبیّات کلاسیکِ نشر ِ افق؛چارلز دیکنزُ جک لندن مثلن . بعد دیگه کتابای ِ جدّی؛ ناتور ِ دشت,ساعتها,کوییلو,زویا پیرزاد, امثالهم . :د
دیگه آدم دوم سوم راهنمایی که هری پاتر نمی خونه. به نظرم دیگه از دوم- سوم باید شروع کرد ادبیات ِ هنری خوند. کلاسیک ها هم مال ِ همون دوره ی راهنماییه.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

دیگه آدم دوم سوم راهنمایی که هری پاتر نمی خونه. به نظرم دیگه از دوم- سوم باید شروع کرد ادبیات ِ هنری خوند. کلاسیک ها هم مال ِ همون دوره ی راهنماییه.
میدونم که خیلی بچّگانه ــس؛ولی من کسیُ درنظر داشتم که «کاملا» تازه کار باشه,یــَـنی اصن جز حسنیُ اینا لای ِ کتاب ِ غیردرسیُ باز نکرده باشه. وگرنه لیستی که باید برای ِ آدم ِ پتانسیل دار ِ باسابقه دُرُس باشه کاملن متفاوته از این.

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

اینجا تو صیه شد که کتاب ناتور دشت خونده بشه،منم رفتم خوندمش به طرفداراش برنخوره ولی کتاب مزخرفی بود!
واقعا هیچ هدفی رو دنبال نمیکرد و از خوندنش اصلا لذت نبردم
بخش دو یا سه کتاب بودم که میخواستم دیگه نخونم ولی ادامه دادم
واقها کتاب بدی بود
به نظر من اصلا نخونیدش
ینی چی ادبیات محشر؟
کسایی که به این کتاب میگن محشر،...

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

اوّل این که خط آخر پست‌تون متعجبم کرد؛ چطور می‌تونید همچین حرفی بزنید؟!
نثر کتاب، حرف‌هایی که می‌خواد بزنه، شخصیت‌پردازی ظریف و فوق‌العاده،... اینا باعث نمی‌شن یه کتاب رو «محشر» بدونیم؟

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

[ اوّل باید اعلام کنم که حرف‌آی ِ ارغوانُ این‌جا پیست کنین خودتون :- " ]
حتّا؛حتّا؛حتّا اگه بر فرض ِ محال بگیم این کتاب چرت ِ محض باشه حتّا ؛ سلیقه‌ها با هم فرق نمی‌کنه آیا ؟

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از sara4 :
اینجا تو صیه شد که کتاب ناتور دشت خونده بشه،منم رفتم خوندمش به طرفداراش برنخوره ولی کتاب مزخرفی بود!
واقعا هیچ هدفی رو دنبال نمیکرد و از خوندنش اصلا لذت نبردم
بخش دو یا سه کتاب بودم که میخواستم دیگه نخونم ولی ادامه دادم
واقها کتاب بدی بود
به نظر من اصلا نخونیدش
ینی چی ادبیات محشر؟
کسایی که به این کتاب میگن محشر،هیچی از کتاب سرشون نمیشه
کتاب، یکی از تاثیر گذار ترین و یکی از ده تا کتاب ِ برتر ِ جهانه، بعد می گین هیچی سرشون نمی شه؟؟
آدم اگه یه ذره به خودش مراجعه کنه، خیلی خوب می شه...

و سوال! از نظر ِ شما چه کتابی محشره؟

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

من یه عذر خواهی به همه بدهکارم بابت حرف تندم در باره ناتور دشت X_Xببخشید

بالا