• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حساسیت مردم به عکاس و دوربین

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
دیروز با یکی از بچه ها که عکاسی می‌کنه حرف می‌زدیم میگفت ملت ما به دوربین و عکاسی عمومی حساسیت دارن. خیلی ها اگر ازشون در محیط عمومی عکس بگیری واکنش نشون میدن. از یک منظره عکس بگیری که اونها توش باشند اعتراض می‌کنند و چیزهایی شبیه به این.

درسته؟ اینطوریه؟ چرا؟!

شما چه واکنشی نشون میدین اگر کسی بدون اجازه ازتون عکس بگیره؟ اجازه بخواد چی؟

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
پاسخ : حساسیت مردم به عکاس و دوربین

این خیلی خیلی مشکل بزرگیه ! من با دوستام بعضی وقتا میرم عکاسی, پدرمون در میاد رسماً. :| یه بار داشتیم از یه دیوار عکس میگرفتیم, بعد یه ماشین هم رد میشد 3 نفر توش بودن. رد که شدن ماشینو نگه داشتن اومدن پایین (!!) کلی وقت با ما بحث میکنن که هی چه کار میکنین ما نمیخوایم عکسمونو بزنین تو روزنامه و از این حرفا :))
و اینکه حتی وقتی از بچه ها عکاسی میکنم مامان بابا هاشون به شدت چپ چپ نگاه میکنن :-s و کلاً مردم خیلی حساس هستن واقعاً.

برعکسشم هست, 3 بار دقیقاً پیش اومده که داشتم از چیزی عکس میگرفتم مردم میگن از منم عکس بگیر :-w L-: (ژانرِ گوله نمک)

البته منم خوشم نمیاد کسی ازم عکس بگیره, اگه بدونم حتماً عکس العمل نشون میدم :-"
اجازه بخواد که بد تره ! :-" :))

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

کاملا اینطوریه و درسته!
به نظرمن یکیش دیدیه که مردم دارن ، یه حس نا امنی ایجاد شده که این واسه چی داره عکس میگیره؟؟ کجا قراره بره این عکس؟؟؟ و...! من به شخصه اگه یه وقت کسی عکسی بگیره و توش باشم ایرادی واسم نداره اما به طرف نگاه میکنم مثلا بهش میاد خبرنگار باشه یا نه!!اگه باشه نمیخوام تو اون عکس باشم !! ولی اگه نباشه واسم مهم نیست!
اگه اجازه بگیره و بگه واسه چی طرف که اصلا مشکلی نیست!
ولی خب بعضیا هم دیگه حساسیت بیخود و غیر عادی دارن مثل همون اتفاقی که واسه ناهید افتاده! نمیدونم مشکل اونا چیه دقیقا!!

یادش بخیر سوم راهنمایی واسه مسابقه علمی باید از تهران فیلم کوتاه میساختیم چه دردسر ها که نکشیدیم! البته اون فیلمبرداری بود ولی فک کنین دو تا بچه با لباس مدرسه و یه آدم بزرگ!! با دوربین معمولی ِ خونگی از میدون مثلا داشتیم فیلم میگرفتیم دو حالت داش یا یکی که اصن جلو دوربین نبود داد و بیداد که واسه چی داری فیلم میگیری یا یه سری(از همون ژانر نمک) میومدن تو کادر یا میگفتن از مام بگیر!

خلاصه اینکه به نظر من یکی یه سری حساسیت هاست که چند ساله بیشتر شده ولی در کل جامعه واسش غیر عادیه اینکار و باید فرهنگ سازی شه!!

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من هم هست خيلي از گردشگرهاي خارجي هم به مشكل برميخورن يعني بهشون اصولا ميگن از مردم عكس نگيريد
البته بعضي مواقع هم واقعا درست استفاده نشده واسه همينه كه مردم حساسيت دارن
ولي اگه اجازه بگيرن و بگن واسه چي ميخواين شايد مشكلي نداشته باشه

saeid01

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان

اتفاقن این مشکل برای دخترا خعلی کمتر پسرا اتفاق میافته . البته طبق قانون کشور اونا حق دارن از شما واسه اینکه ازشون عکس میگیرین شکایت کنن

ولی خوب تو بعضی شهر ها هم اصن این مشکل رو نداریم ، مثلن اگه تو "ابیانه" یا "آران و بیدگل" عکس بگیرین کسی ازتون ایراد نمیگیره ولی اگه ... حمل

دوربین خودش داره به نوعی جرم تبدیل میشه ، کما اینکه همه ی این رفتارها و ریئَکشن ها ، میتونه با طرز لباس پوشیدن شما عوض بشه.

با تشککر :D

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نظرم به خاطر اینه که الان خیلی عکسا زود منتشر میشن !
ینی از قصد نه ها ! مثلا ، گذاشتن عکسا تو فیس بوکُ اینا .
مردمم فک میکنن هر چی عکس ازشون باشه بقیه منتظرن با فتوشاپ یه کاری کننُ اینا ! :-"

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

امرو داشتم تو پارک ملت داشتم از یه گل عکس میگرفم یه دفعه دو تا مامور اومدن گفن شما مجوز گرفی از رئیس پارک منم گفم نه گف پس حق نداری عکس بگیری L-:

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

ببین حالا طرف میگه مجوز بگیر ، مکانم عمومیه این باز یکم قابل درکه ، میری مجوز میگیری بعدش میای عکستو میگیری ،ما رفته بودیم برج میلاد ، شوهرخالم دوربین حرفه ای داره ، کلا خیلی وقته عکاسی میکنه و اینا حالا لنزش یکم بزرگ بود بعد مسئولا و نگهبانا جمع شدن (اولش که فک کردن بمبی چیزیه انقد تجهیزات عکاسی واسشون عجیب بود!!) گفتن نه نمیتونی ببری اون میگفت چرا؟ طرف گفت آقا با این دوربین میتونی از بالای برج از تو خونه ی مردم عکس بگیری!!!! فک کنین!!!بالای "برج" ، "توی خونه ی مردم"!!
خلاصه کلی انرژی مصرف شد که طرف فرق تلسکوپ رو با دوربین عکاسی بفهمه!!

وقتی یه مسئول اطلاعاتش در این حده چه انتظاری از دید ِبعضی مردم میشه داشت؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

فکر کنم علت اصلي ترس ما از عکس گرفتن ازمون اينه که ميترسيم اين عکس برامون دردسرساز بشه. مثلا شما با يک نفر هستي که نميخواي کسي بفهمه. يا مثلا يک جايي هستي که نميخواي کسي بدونه اونجا بودي مثل قهوه خونه. مثلا خانواده بفهمن و يا توي محل کارت برات دردسر بشه و پرونده بشه. مثلا ما يک بار توي سالن آمفي تئاتر دانشگاه توي يک رديف نشسته بوديم و تعدادي دختر هم تو رديف ما بودن. بعد حراست با دوربين اومد يهو عکس گرفت از رديف ما ! اصلا هم کاري نداشت که ما همديگه رو ميشناسيم يا اصلا جاي ديگه اي براي نشستن اينها بود اونجا يا نه. خب اولين تصور ذهني ما اين بود که فردا احضار ميشيم حراست ! اين اتفاق در موارد ديگه هم ميافته و ما چون ميدونيم توي کشورمون الکي الکي واسه همه پرونده ميسازن و خيلي ساده شما بدبخت ميشي. چيزهايي مثل پخش تصاوير افراد تو تلوزيون براي شناسايي هم به اين ترس دامن ميزنه.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

ریحان حرفت صدتا لایک! /m\
مردم بیشتر از این میترسن که عکسشونُ با فتوشاپ دستکاری کنن بعد پخش کنن تو شبکه های ِ اجتماعی ... مثلا تازگیا تو فیسبوک مد شده که یه عکس ِ یه خانوم که مانتو پوشیده رو برمیدارن بعد با فتوشاپ دستکاری ــش میکنن,زیرش ــَـم مینویسن به نظرتون خودش نمیدونه که لباس زیرش از رو مانتو پیداست؟ :-" :| کسایی که اینکارُ میکنن حرفه ایــن,اصن معلوم نیست که عکس دستکاری شده,مردم هم چنین چیزیُ شـِـر میکننُ آبروی ِ اون شخص میره :| خب طبیعتا وقتی همه اینُ میبینن یه جور بی اعتمادی براشون پیش میاد که نکنه کسی که از ما عکس میگیره بره عکسُ دستکاری کنه بذاره تو فیس؟ و اینطوریه که مردم بدبین میشن نسبت به دوربین [خداروشکر تو فیلمای ِ صداسیما هم که همه صب تا شب دارن از هم عکس میگیرن واسه اخاذی :|] یـَـنی بازم همه چی به فرهنگِ خودمون برمیگرده .

فرزان فرزادی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

من خودم خیلی شده که عکسی گرفتم که فردی توش بوده ولی تاحالا عکس العملی از اونا ندیدم
برای مثال یک بار از یک بازارچه عکس گرفتم که توی شیراز بود و بقیه اصلان عکس العمل نشون ندادن تازه یک پسر کوچولو خودشو انداخت جلوی دوربین :D
خودم هم اگه توی عکس کسی بیفتم و خیلی وجودم توی عکس واضح نباشه مشکلی ندارم مثل همین مثال بالا یعنی به عنوان یک رهگذر

ولی اگه مستقیما بخوای از کسی عکس بگیری یک مبحث دیگس که یکم خطری میشه :))
در این موارد من اجازه می گیرم و اگه مشکلی نداشت عکسم رو میگیرم
یکبار که داشتم برای مجله عکس می گرفتم از مادر یک بچه ی 6 ساله اجازه گرفتم که ازش در حین تاب بازی عکس بگیرم و اون هم اجازه داد

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

اینکه میتونن عکس العمل نشون بدن حق شونه , اختیار خودشونو دارن , ما حق اینکه به زور عکس بگیریم رو مسلما نداریم !
معمولا اگر میخوایم از شخصی عکس بگیریم , باید بریم ازش اجازه بگیریم , تا حالا شده کسی میخواسته عکس بگیره اومده اجازه گرفته و عکسشو گرفته یا میخواستم عکس بگیرم رفتم اجازه گرفتم , یسری اصول اخلاقی رو ما هم باید رعایت کنیم تو همه زمینه و همینطور تو عکاسی ...

به نقل از ترنج :
ببین حالا طرف میگه مجوز بگیر ، مکانم عمومیه این باز یکم قابل درکه ، میری مجوز میگیری بعدش میای عکستو میگیری ،ما رفته بودیم برج میلاد ، شوهرخالم دوربین حرفه ای داره ، کلا خیلی وقته عکاسی میکنه و اینا حالا لنزش یکم بزرگ بود بعد مسئولا و نگهبانا جمع شدن (اولش که فک کردن بمبی چیزیه انقد تجهیزات عکاسی واسشون عجیب بود!!) گفتن نه نمیتونی ببری اون میگفت چرا؟ طرف گفت آقا با این دوربین میتونی از بالای برج از تو خونه ی مردم عکس بگیری!!!! فک کنین!!!بالای "برج" ، "توی خونه ی مردم"!!
خلاصه کلی انرژی مصرف شد که طرف فرق تلسکوپ رو با دوربین عکاسی بفهمه!!

وقتی یه مسئول اطلاعاتش در این حده چه انتظاری از دید ِبعضی مردم میشه داشت؟
در مورد برج میلاد , کلا اجازه نمیدن کسی با دوربین بره بالا , مگر اینکه کارت خبرنگاری داشته باشه یا مجوز داشته باشه یا کارت هنرجویی !

به نقل از علی ع. :
امرو داشتم تو پارک ملت داشتم از یه گل عکس میگرفم یه دفعه دو تا مامور اومدن گفن شما مجوز گرفی از رئیس پارک منم گفم نه گف پس حق نداری عکس بگیری L-:
پارک عمومی بوده ؟ یعنی پارک خاصی بنوده ؟ چون معمولا پارک ها عکاسی آزاده
اینی که گفته میتونستی بری بپرسی دلیلش رو بگی حق نداره همچین چیزی بخواد!

اینکه بعضی ها هم نمیخوان ازشون عکس بگیریم ممکنه دلیل خاصی هم که تا الان گفتید نداشته باشه , یکی از خود موضوعیت عکس خوشش نمیاد , یکی کلا خوشش نمیاد عکسش دست کسی دیگه باشه ( صرفا برای اینکه خوشش نمیاد نه ترس و این چیزا ) , یکی ممکنه تو اون موقعیت تو حالیتی ترجیحا ظاهری قرار داشته باشه که نخواد با اون وضعیت عکس بگیره و ...
در هر صورت این وظیفه عکاسه که درست برخورد کنه !

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نظر من اصلا کار جالبی نیست که بدون اجازه ازمردم عکس می گیرن مخصوصااگه به قصد این کار رو بکنه! :-?

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از محمّد :
دیروز با یکی از بچه ها که عکاسی می‌کنه حرف می‌زدیم میگفت ملت ما به دوربین و عکاسی عمومی حساسیت دارن. خیلی ها اگر ازشون در محیط عمومی عکس بگیری واکنش نشون میدن. از یک منظره عکس بگیری که اونها توش باشند اعتراض می‌کنند و چیزهایی شبیه به این.

درسته؟ اینطوریه؟ چرا؟!

شما چه واکنشی نشون میدین اگر کسی بدون اجازه ازتون عکس بگیره؟ اجازه بخواد چی؟
همه ایطوری نیستند خیلی افراد کمی اینطوری اند
من اگه بودم مشکلی نداشتم

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

ما رفتیم یجایی عکسبگیریم یه خانواده نشسته بودن
اصنم هیچ کاری بهشون نداشتیم
یارو اومد کلی بدوبیراه بارمون کرد که چرا عکس میگیرید و اینا
بعــــــــلـــــــه

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از jojo naghash :
ما رفتیم یجایی عکسبگیریم یه خانواده نشسته بودن
اصنم هیچ کاری بهشون نداشتیم
یارو اومد کلی بدوبیراه بارمون کرد که چرا عکس میگیرید و اینا
بعــــــــلـــــــه
معلومه دیگه اگه خانواده نشسته باشه هیچ کس نمیخواد
بعد اون فک کرده گرفتی وگرنه مریض که نی

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

به نقل از F@|-|!mEh :
در مورد برج میلاد , کلا اجازه نمیدن کسی با دوربین بره بالا , مگر اینکه کارت خبرنگاری داشته باشه یا مجوز داشته باشه یا کارت هنرجویی !
الان رو نمی دونم منتها اون موقع هم خواهر من دوربین داشت هم خاله م، به اون دوربین به دلیل دیگه ای گیر دادن همونطور که گفتم. چندوقت پیشم یکی از دوستان با دوربین حرفه ای بالای برج عکس برداری کرده بود. فکر کنم دوربین هایی که معلومه دوربینه (!) رو گیر میدن وگرنه همه تو کیف دستی شون یه دوربین کامپکت دارن :-?
کلا تو این جور جاها بهتره چهارتا تابلو یا چیزی بزنن، (من نمیدونم جدیدا تو برج میلاد زدن یا نه کلا میگم) خیلی از مکان ها طرف دوربین داره میره عکس که بگیره 4 نفر میفتن روش انگار قاتل گرفتن. کسی که خبرداشته باشه راجع به قوانین در درجه اول ، مرض نداره که بره بی اجازه عکس بگیره! (این راجع به مکان های خاصه البته یه جاهایی آدم خودش میدونه باید اجازه بگیره یا نه)

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ترنج :
الان رو نمی دونم منتها اون موقع هم خواهر من دوربین داشت هم خاله م، به اون دوربین به دلیل دیگه ای گیر دادن همونطور که گفتم. چندوقت پیشم یکی از دوستان با دوربین حرفه ای بالای برج عکس برداری کرده بود. فکر کنم دوربین هایی که معلومه دوربینه (!) رو گیر میدن وگرنه همه تو کیف دستی شون یه دوربین کامپکت دارن :-?
کلا تو این جور جاها بهتره چهارتا تابلو یا چیزی بزنن، (من نمیدونم جدیدا تو برج میلاد زدن یا نه کلا میگم) خیلی از مکان ها طرف دوربین داره میره عکس که بگیره 4 نفر میفتن روش انگار قاتل گرفتن. کسی که خبرداشته باشه راجع به قوانین در درجه اول ، مرض نداره که بره بی اجازه عکس بگیره! (این راجع به مکان های خاصه البته یه جاهایی آدم خودش میدونه باید اجازه بگیره یا نه)
بله کارت میخواد برا بردن دوربین حرفه ای یا کارت هنرجویی فنی حرفه ای یا مجوز یا کارت خبرنگاری با کارت هنرجویی فک کنم برا ورودی تخفیف هم بدن بقیه رو نمیدونم

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

آی که گفتی!! متاسفانه یه بار توی شب من حواسم نبود دوربین دستم بود و دقیقا جلوی یه خانواده گرفته بودم! و باز اصلا حواسم نبود ازشون عکس گرفتن! واییییی نمیدونی کلی متلک بهم پروندن که خانم چرا عکس میگیری و... خوب بابامم کنارم بود خوب ادم جوش میاره دیگه! یعنی نزدیک بود یه دعوای حسابی توی شهر غریبی که ما مسافر بودیم بشه تا اخرش دوربین رو اوردم جلوش گفتم ببین این عکست حذف، اخه ملت من عکس شمارو میخوام چی کار اونم توی تاریکی!! بعضی مردم خیلی از خودراضین! البته ببخشید! ولی به شخصه اگه کسی عکسمو حتی از روی عمد هم بگیره حاضر نیستم باهاش دعوا کنم! این رو هم اضافه کنم که یه بار از طرف مدرسه رفتیم یه پارک و یه آقاپسر از دوست ما عکس گرفت! و از طرف پلیس اونجا یه سیلی حسابی خورد! :D یعنی عکس گرفتن از مردم توی جامعه ما اینقدر ناجوره! خوب این برمیگرده به ذات ادما که بعد با این عکس چی کار میخوان بکنن! :-\

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

این مقاله رو بخونید.
عکاسی مستند و خیابانی
نویسنده: مایكل ریچمن

دو تا قسمتش که جالبه رو نقل قول میکنم:

میگه دوربینِ کوچیک با خودتون ببرید, اگه مردم فکر نکنن حرفه ای هستین, با عکس گرفتنتون کمتر مشکل دارن
براحتی می توان گفت از هر دوربین قابل حملی می‌توان استفاده كرد. ولی از روی تجربه می توان گفت كه دوربین‌های رنج فایندر بدلایل مختلفی ارجحیت دارد. این دوربینها بخاطر اندازه كوچك‌تر و قیافه خاص‌شان كه در دید غیر عكاسان چندان جدی به نظر نمی‌رسند بهترند. مثلا مردم به كسی كه یك دوربین Nikon F5 با لنز 70-210mm Zoom در دست دارد عكاس حرفه‌ای می‌گویند، ولی كسی كه یك Leica M6 با لنز 35mm دارد را چندان جدی نمی‌گیرند.

اینجا هم میگه خیلی فیگورِ "عکاس" نگیرید که حسِ یه آدم فضول رو منتقل کنید, خاکی باشید :D
مرموز نباشید. یك كیف دوربین بزرگ كوله‌ای عجیب و غریب همراه نبرید. یك كیف شانه‌ای كوچك كه اندازه بدنه دوربین و لنز و تجهیزات ضروری جا داشته باشد كافی است. لباسی ساده و غیر فاخر بپوشید. لباسی شبیه به مردمی كه می‌خواهید عكس‌شان را بگیرید بپوشید. دوربین‌تان را مخفی نكنید. بصورت مرموز و مخفیانه عكس نگیرید. از فاصله دور با لنز تله دردكی عكس نگیرید. یك ناظر یا سرك كش نباشید، بلكه در متن ماجرا مشاركت كنید.

بالا