• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

RaHa1390

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
Khod koshi

پوریا چرا ادامه ندادی؟منم مثل تو تمام فکرم خودکشیه.نمیدونم باید چه کار کنم .تمام حرفاتم قبول دارم. خیلی خوشحالم که این حرفا رو زدی.
باید همه اینو بدونن که کم نیستن کسایی که نظرشون مشابه تو هست

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

به نقل از RaHa1390 :
Poorya chera edame nadadi? Manam mesle to tamame fekram khodkoshie .nmidunm bayad chikar konm.tamame harfatam ghabul daram.kheyli khoshhalam k in harfa ro zadi.bayad hame ino bedunan kam nistam kasayi k nazareshun moshabehe to hast.
سلام رها...چرا ادامه ندادم؟...چون فهمیدم بشر هنوز امادگی این فلسفه رو نداره...من کتابم را که نوشتم دیگه انگیزه ای برای زندگی ندارم...و یقین دارم این کتاب فلسفه ی هزاره ی سوم خواهد شد...در هر حال زندگی بازی کثیفی است...چیزی که من از ان با عنوان عشق یاد کردم نوعی نیاز بود [-(

RaHa1390

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

یعنی داری کتاب مینویسی؟باید خیلی جالب باشه.این حرفتو کاملاً قبول دارم.تو تاریخ خیلیا بودن که زودتر از اونی که باید اومدن و حرفایی
زدن که جامعه قبولش نداشته

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از RaHa1390 :
yani dari ketab minvisi? Bayad kheyli jaleb bashe. In harfeto kamelan ghabul daram.tu tarikh kheylia budan ke zudtar az uni k bayad umadan va harfaei zadan k jame e ghabulesh nadashte
اره...تابستون تموم میشه و میرم...3 چیز من رو نگه داشته بودن تو این دنیا1-شطرنج2-فلسفه3-عشق
با رفتن سومی دیگر دلیلی برای بودن نیست

RaHa1390

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

اسم کتابو چی میخوای بذاری؟بنظر من ، عشق خودش بتنهایی هم میتونه دلیل بودن باشه ، ولی با از بین رفتنش...
بهر حال منن که هیچ دلیلی برا زنده موندن ندارم در مقابلش هزار دلیل برا خودکشی دارم.نمیدونم چرا تا الان نفس میکشم ،
شاید برا پیدا کردن دلیل بودن

jamkaran

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

سلام.
1. در این نظریه هیچ کدام از مفاهیم حقیقت، کاربرد، عشق، تکامل، ابر انسان، اراده، و ... بطور جامع و مانع تعریف نشده اند.
2. خود این نظریه مثال نقض خودش است. مفاهیمی که در این مبحث بکار گرفته شدند، بسیار ناقص در نظر گرفته شدند. خرد و عقلی که فنا شدن در راه معشوق حقیقی (و نه شهوات) را عین تکامل نداند، عین جهل و حمق است.
3. اگر بنا بر نظریه پردازی باشد، به تعداد 7 میلیارد انسان کره زمین و گذشتگان و آیندگان میتوان نظریه تولید کرد. مهم اینست که واقعا ما دنبال حقیقت باشیم وگرنه هم راه بهشت و هم راه جهنم باز است.
4. در این مبحث (بعلت اشکالات فراوان حتی به آن نظریه نیز نمیتوان گفت)، جملات و گفته هایی از برخی فیلسوفان غربی بیان شده که تقریبا هیچ کدام اثبات نشده اند. اگر نویسنده و همفکرانش از انتقادات بنده ناراحت شده اند، میتوانند خود کشی کنند تا اثباتی عملی بر نظریه شان باشند.
عید غدیر بر شما مبارک

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از jamkaran :
سلام.
1. در این نظریه هیچ کدام از مفاهیم حقیقت، کاربرد، عشق، تکامل، ابر انسان، اراده، و ... بطور جامع و مانع تعریف نشده اند.
2. خود این نظریه مثال نقض خودش است. مفاهیمی که در این مبحث بکار گرفته شدند، بسیار ناقص در نظر گرفته شدند. خرد و عقلی که فنا شدن در راه معشوق حقیقی (و نه شهوات) را عین تکامل نداند، عین جهل و حمق است.
3. اگر بنا بر نظریه پردازی باشد، به تعداد 7 میلیارد انسان کره زمین و گذشتگان و آیندگان میتوان نظریه تولید کرد. مهم اینست که واقعا ما دنبال حقیقت باشیم وگرنه هم راه بهشت و هم راه جهنم باز است.
4. در این مبحث (بعلت اشکالات فراوان حتی به آن نظریه نیز نمیتوان گفت)، جملات و گفته هایی از برخی فیلسوفان غربی بیان شده که تقریبا هیچ کدام اثبات نشده اند. اگر نویسنده و همفکرانش از انتقادات بنده ناراحت شده اند، میتوانند خود کشی کنند تا اثباتی عملی بر نظریه شان باشند.
عید غدیر بر شما مبارک
فکر کنم یه ذره ناقص خوندی...بنده یعنی نگارنده ی این متون فلسفه ی خود را در یک جمله خلا3 کردم:ما انسان ها بر حسب نیاز هامان زندگی میکنیم نه عقایدمون...بهش بفکر...اگه درست باشه عملا حقیقتی برای انسان تعریف نخواهد شد

jamkaran

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

سلام.
1. اولا بر فرض که ما انسانها بر حسب نیازهایمان زندگی میکنیم. در این صورت چه کسی میتواند بصورت کامل نیازهای ما را تشخیص دهد؟ آیا انسان خودش میتواند همه نیازهای لازم برای کمال و سعادتش را تشخیص دهد؟ در این صورت نیازی نبود تا به نوزادان و کودکان و نوجوانان و ... در مسائل مختلف راهنمایی و کمک کنیم. پس مشخص است که عقل انسانی در هر مرحله ای نسبت به برخی مسائل آگاهی نسبی دارد و نسبت به بسیاری از مسائل بی اطلاع است و نیاز به راهنمایی و برنامه مشخص دارد. و مسلم است که خداوندی که ما را آفریده، بطور کامل میداند که نیازهای حقیقی ما چیست و راه برآورده شدن آن نیازها را بصورت یک بسته کامل و جامع به نام دین اسلام برای ما آماده کرده است.
2. ثانیا اثبات مشخصی بر ادعای مذکور ارائه نشده است. در عوض هم از لحاظ اثباتی و هم از لحاظ مثالها و مصداقهای فراوان میتوان این قبیل افکار انحرافی را رد کرد. مشکل این نظریه پردازیها که به تقلید از بعضی دانشمند نماهای غربی و شرقی انجام میشود اینست که یک نگاه کلی به جامعه بشریت می اندازند و یک صفت عمومی و شایع را که میبینند فکر میکنند که همه انسانها همینگونه اند و حقیقت نیز همین است. در حالیکه اولیای الهی در تمام ادیان، و شهدای راه حق، همگی بر حسب وظیفه شان زندگی و عمل کردند و نه بر حسب نیاز ظاهری شان. اگر بر حسب عقل مادی بود که سالها سختی و عبادت را تحمل نمیکردند و یا راه شهادت را انتخاب نمیکردند. واقعا انسان تعجب میکند که چرا برخی ها حقیقت به این آشکاری را نمی بینند و میخواهند خودشان و دیگران را بدبخت کنند.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از jamkaran :
سلام.
1. اولا بر فرض که ما انسانها بر حسب نیازهایمان زندگی میکنیم. در این صورت چه کسی میتواند بصورت کامل نیازهای ما را تشخیص دهد؟ آیا انسان خودش میتواند همه نیازهای لازم برای کمال و سعادتش را تشخیص دهد؟ در این صورت نیازی نبود تا به نوزادان و کودکان و نوجوانان و ... در مسائل مختلف راهنمایی و کمک کنیم. پس مشخص است که عقل انسانی در هر مرحله ای نسبت به برخی مسائل آگاهی نسبی دارد و نسبت به بسیاری از مسائل بی اطلاع است و نیاز به راهنمایی و برنامه مشخص دارد. و مسلم است که خداوندی که ما را آفریده، بطور کامل میداند که نیازهای حقیقی ما چیست و راه برآورده شدن آن نیازها را بصورت یک بسته کامل و جامع به نام دین اسلام برای ما آماده کرده است.
2. ثانیا اثبات مشخصی بر ادعای مذکور ارائه نشده است. در عوض هم از لحاظ اثباتی و هم از لحاظ مثالها و مصداقهای فراوان میتوان این قبیل افکار انحرافی را رد کرد. مشکل این نظریه پردازیها که به تقلید از بعضی دانشمند نماهای غربی و شرقی انجام میشود اینست که یک نگاه کلی به جامعه بشریت می اندازند و یک صفت عمومی و شایع را که میبینند فکر میکنند که همه انسانها همینگونه اند و حقیقت نیز همین است. در حالیکه اولیای الهی در تمام ادیان، و شهدای راه حق، همگی بر حسب وظیفه شان زندگی و عمل کردند و نه بر حسب نیاز ظاهری شان. اگر بر حسب عقل مادی بود که سالها سختی و عبادت را تحمل نمیکردند و یا راه شهادت را انتخاب نمیکردند. واقعا انسان تعجب میکند که چرا برخی ها حقیقت به این آشکاری را نمی بینند و میخواهند خودشان و دیگران را بدبخت کنند.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
در پاسخ به قسمت اول:از همین جا از تمام فلاسفه محترم تقاضا میشود اثبات خدا را اینگونه بدیهی در نظر نگیرند...لطفا از خدا نامی نبرید(و از مفهومی بالاتر از انسان)که همچنان میان همه اختلاف نظر هست در وجود چنین چیزی...(حال اسم مرا هر چه میخواهید بگذارید...شاید کافر شاید هم حقجو)
در پاسخ به دومی:ما تو فلسفه برخلاف جامعه شناسی و علوم تجربی فقط تز میدیم...بدون کوچکترین پایه ای...توجه کنید که گفتم توهین موقوف(افکار انحرافی یعنی چی؟)

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از prabd.chess :
چرا وجود داره...بنده خودم الان یه عدم اثبات عقلانی رو وجود خدا دارم...اما با این وجود باز هم فلسفه انگیزه ی زندگیمه...همان گونه که نیچه گفت ابرانسان

هیچ اثبات عقلانیی برای خدا وجود نداره. نه میشه رد و نه میشه تاییدش کرد. فقط میتونی بهش اعتقاد داشته باشی یا نه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
هیچ اثبات عقلانیی برای خدا وجود نداره. نه میشه رد و نه میشه تاییدش کرد. فقط میتونی بهش اعتقاد داشته باشی یا نه.
این نظر شماست...و محترم...ولی نه لزوما درست...این خصوصیت فلسفه است...ما تو فلسفه نظراتی داریم محترم و غیر قابل رد و حقیقتی گریختنی...
اما از بحث دور نشوید...این تاپیک در مورد خدا نیست

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

و پس از مدت ها بازگشتم تا نظراتی بر نظریه ی دوسال پیشم ارائه کنم...
از لحاظ فلسفی این نظریه واقعا نقصی توش نیست هنوز به نظرم...
اما...
یک تغییر اساسی...
قبلا معتقد بودم ما باید همیشه سمت حقیقت را بگیریم...
حال فهمیدم حقیقت واقعی در"انتخاب از میان این دو"است...توانایی انتخاب مهمتر از حقیقت است شاید...
و ضمنا...حرکت به سوی کمال است که کمال حقیقی است نه نقطه ی کمال...
در مورد عشق نیز...
سر حرفم هستم...
اما عاشق نشوید...
عشق متعلق به خدایان است نه انسان ها...

SAl3A.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت

من منتظرم بقیشو بخونم...ادامه بده لطفا :)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب...
اول لازم میدونم تغییرات اساسی توی نظراتم رو بگم...قبلا معتقد بودم توی این محور نقش انسان اینه که زندگیش رو پایه ی"حقیقت"بچرخه...و مثلا کارهای کاربردی مانند"غذا خوردنش"هم باید برای این باشه که بتونه به زندگی ادامه بده و بره دنبال حقیقت...
اما حالا به نظرم"توانایی انتخاب راه از میان کاربرد و حقیقت"مهم تر است...یعنی اینکه"من هم بتوانم کاربرد را برگزینم و هم حقیقت را...و حال اگر حقیقت را برگزینم شاید بهتر باشد اما برگزیدن کاربرد در این حالت باز بهتر از برگزیدن حقیقت به صورت ناچار است"
از طرفی قبلا تفکراتم 0و1 بود...
معتقد بودم یک نظریه یا درست است یا غلط...به عبارتی به مطلق بودن نظریات رسیده بودم...
اما حال بیشتر به"ابطال گرایی پوپر"گرایش پیدا کرده ام:هر نظریه ای درست است تا وقتی که رد شود...
به عبارتی به نظرم نظریه ی جامع هیچگاه پدید نمیاید...انسان بر آفرینش آن توانا نیست...
پس"هر نظریه در یک جا درست است...فاشیسم در یک جا لیبرالیسم در جای دیگر...به عبارتی اینها ابزارهای ما انسان ها هستند برای یافتن حقیقت...ابزار هایی که شاید در کنار هم"کامل"شوند و"کافی"..."
ولی همچنان سر حرف قبلیم هستم...
ما حتی اگر بتوانیم به"کافی"برسیم هیچگاه نمیتوانیم به"لازم و کافی"برسیم...به"لازم"میشه رسید...به"کافی"هم میشه رسید...اما به"لازم و کافی"نه...
از سویی قبلا محور اصلی حرف هایم عشق بود...آن را یگانه پادزهر"نهیلیسم مدرنیته"میدانستم...اما حال فهمیده ام"عشق راهیست بی بدیل برای رسیدن به نهیلیسم خالص" :-<
عشق برای انسان ساخته نشده است...
اما باز هم اگر در جست و جوی حقیقت هستید عاشق شوید و دوست مدارید...
فعلا همینا کافیه...بعد بیشتر میذارم (;

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

به نقل از آینه ی تو... :
خب...
اول لازم میدونم تغییرات اساسی توی نظراتم رو بگم...قبلا معتقد بودم توی این محور نقش انسان اینه که زندگیش رو پایه ی"حقیقت"بچرخه...و مثلا کارهای کاربردی مانند"غذا خوردنش"هم باید برای این باشه که بتونه به زندگی ادامه بده و بره دنبال حقیقت...
اما حالا به نظرم"توانایی انتخاب راه از میان کاربرد و حقیقت"مهم تر است...یعنی اینکه"من هم بتوانم کاربرد را برگزینم و هم حقیقت را...و حال اگر حقیقت را برگزینم شاید بهتر باشد اما برگزیدن کاربرد در این حالت باز بهتر از برگزیدن حقیقت به صورت ناچار است"
از طرفی قبلا تفکراتم 0و1 بود...
معتقد بودم یک نظریه یا درست است یا غلط...به عبارتی به مطلق بودن نظریات رسیده بودم...
اما حال بیشتر به"ابطال گرایی پوپر"گرایش پیدا کرده ام:هر نظریه ای درست است تا وقتی که رد شود...
به عبارتی به نظرم نظریه ی جامع هیچگاه پدید نمیاید...انسان بر آفرینش آن توانا نیست...
پس"هر نظریه در یک جا درست است...فاشیسم در یک جا لیبرالیسم در جای دیگر...به عبارتی اینها ابزارهای ما انسان ها هستند برای یافتن حقیقت...ابزار هایی که شاید در کنار هم"کامل"شوند و"کافی"..."
ولی همچنان سر حرف قبلیم هستم...
ما حتی اگر بتوانیم به"کافی"برسیم هیچگاه نمیتوانیم به"لازم و کافی"برسیم...به"لازم"میشه رسید...به"کافی"هم میشه رسید...اما به"لازم و کافی"نه...
از سویی قبلا محور اصلی حرف هایم عشق بود...آن را یگانه پادزهر"نهیلیسم مدرنیته"میدانستم...اما حال فهمیده ام"عشق راهیست بی بدیل برای رسیدن به نهیلیسم خالص" :-<
عشق برای انسان ساخته نشده است...
اما باز هم اگر در جست و جوی حقیقت هستید عاشق شوید و دوست مدارید...
فعلا همینا کافیه...بعد بیشتر میذارم (;
با همش موافقم غیر از قسمت آخرش......
عشق برای انسانه حتی اگه اونو ب نهیلیسم برسونه.....

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

پس از عشق زمینی به خدا رسیدن چی میشه؟اصن چه مفهومی داره این موضوع؟
من تازه وارد بحث شدم ببخشید اگه برداشتم اشتباه بوده!
برای آشنایی چه کتابی رو پیشنهاد میکنید؟(ببخشید که این سوالو اینجا پرسیدم)

• لایک
امتیازات: sard

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fatishar :
پس از عشق زمینی به خدا رسیدن چی میشه؟اصن چه مفهومی داره این موضوع؟
من تازه وارد بحث شدم ببخشید اگه برداشتم اشتباه بوده!
برای آشنایی چه کتابی رو پیشنهاد میکنید؟(ببخشید که این سوالو اینجا پرسیدم)
کتاب؟ :O...والا این که دارم میگم فلسفه ی خودمه...کتابم رو تابستون مینویسم ولی الان تو بازار نیست :-"
از عشق زمینی به خدا رسیدن...نمیدونم گفته بودم اینو یا نه...ولی من عشق رو پل رسیدن انسان به خدا میدانم...(فق یک تجربه ی شخصی:من عشق و خدا را با هم پذیرفتم)

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
من فقط صفحه اول رو خوندم
الان میبینم بعد 7 سال گویا طرف اصلی بحث برگشته
بالاخره تعریف حقیقت چی بود پیرمرد؟

anahid_30s