• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
من معمولا آدمی نیستم که از گذشته ی خودم و چیزی که بودم شرمنده باشم ولی این تاپیک نوبره!
نهایت خودشیفتگیه که یه نوجوون صبح از خواب پاشه بخواد خودکشی کنه و بیاد تاپیکش کنه و از فلسفه ی آینده بگه:)))))
پیشنهاد میکنم کلا کم حرف بزنید تو این دوران تا معقول تر در یادها بمونید:)))
---
هزاران. هزاران.
مجمع خیالپردازان. :))
+ حلال کن دیگه. چند وقت پیش به یه دوستی میگفتم یه نفر تو سمپادیا میگفت فلسفه‌اش مال هزاره بعده. :)))
چجوری تحملم میکردید بابا؟:))))

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Rainyello

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
به نظر من نظریه ی جالبیه :-?اما اصلا دوست ندارم در مورد خودکشی باشه :Oops:و به اون مربوط بشه :((چون به نظرم خودکشی از هر نظری کاری غیرمنطقیه :rolleyes:اما درمورد سوال@mhmmdshirazi <D=من فکر میکنم غذایی که برای لذت خورده میشه کاربردی نداره :-bو حقیقت کامله<o> چرا چون اون غذا تورو سیر نمیکنه بلکه تو سیر بودی و تازه به چربی تبدیل میشهX_X یعنی نه تنها کاربردی نداره بلکه زیان هم دارهP:< دراین مورد به نظرم بهتره یک تعریف برای چیزهایی که زیان داره هم توی نظریه بگذاریدx:

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
من معمولا آدمی نیستم که از گذشته ی خودم و چیزی که بودم شرمنده باشم ولی این تاپیک نوبره!
نهایت خودشیفتگیه که یه نوجوون صبح از خواب پاشه بخواد خودکشی کنه و بیاد تاپیکش کنه و از فلسفه ی آینده بگه:)))))
پیشنهاد میکنم کلا کم حرف بزنید تو این دوران تا معقول تر در یادها بمونید:)))
---

چجوری تحملم میکردید بابا؟:))))
چجوری که... خب شاید خودمونم همین بودیم. :))

ولی من فکر می‌کنم هر چیزی که الآن هستی/هستیم، از جمله همین که اینجور اظهار نظر بی‌پروا به نظرمون غلطه، حاصل تمام مسیریه که اومدیم و تمام چیزهایی که تجربه کردیم. :)

باز نوجوونی که به یه سری چیزها، ولو با دید نادرست و برداشت خلاف واقع از معلومات خودش فکر می‌کنه، بهتر از کسیه که از نوجوانی تا جوانی و پیری همچنان فکری از خودش نداره.
فقط آدم کار غیرقابل برگشت نکنه.

آخرین ویرایش:

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
به نظر من نظریه ی جالبیه :-?اما اصلا دوست ندارم در مورد خودکشی باشه :Oops:و به اون مربوط بشه :((چون به نظرم خودکشی از هر نظری کاری غیرمنطقیه :rolleyes:اما درمورد سوال@mhmmdshirazi <D=من فکر میکنم غذایی که برای لذت خورده میشه کاربردی نداره :-bو حقیقت کامله<o> چرا چون اون غذا تورو سیر نمیکنه بلکه تو سیر بودی و تازه به چربی تبدیل میشهX_X یعنی نه تنها کاربردی نداره بلکه زیان هم دارهP:< دراین مورد به نظرم بهتره یک تعریف برای چیزهایی که زیان داره هم توی نظریه بگذاریدx:
خودکشی بعضی وقتا غیرمنطقی نیستا:-?
یه کارگر رو تو زمان حال در نظر بگیر توی شهری مثل تهران که حقوقش ماهانه نهایت ۲ تومن میشه بعد هزینه های وحشتناک اجاره خونه و خورد و خوراک و پوشاک و هزار هزینه دیگه هم در نظر بگیر، این فرد تاکی می تونه تحمل کنه و زنده بمونه؟ این کارگر از شدت این فشارا کم کم از درون شروع می کنه به نابود شدن خوب حالا دوتا راه داره یکیش همین خودکشیه دومیش رفتن سراغ چیزی که این فشار رو از یادش ببره که میشه اعتیاد و اینجور چیزا که بنظرم فرد عاقل تر تحت چنین شرایطی مورد اول رو انتخاب می کنه.(-#

Rainyello

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
یه کارگر رو تو زمان حال در نظر بگیر توی شهری مثل تهران که حقوقش ماهانه نهایت ۲ تومن میشه بعد هزینه های وحشتناک اجاره خونه و خورد و خوراک و پوشاک و هزار هزینه دیگه هم در نظر بگیر، این فرد تاکی می تونه تحمل کنه و زنده بمونه؟ این کارگر از شدت این فشارا کم کم از درون شروع می کنه به نابود شدن خوب حالا دوتا راه داره یکیش همین خودکشیه دومیش رفتن سراغ چیزی که این فشار رو از یادش ببره که میشه اعتیاد و اینجور چیزا که بنظرم فرد عاقل تر تحت چنین شرایطی مورد اول رو انتخاب می کنه.(-#
من با شما موافق نیستم....چرا؟چون کلی راه دیگه هست که بتونه زندگیشو بچرخونه من میدونم سخته اونم خیلی خیلی خیلی اما گاهی زندگی همینه شایدم درست میگی خیلی سخته نظر دادن در این مورد

EHSAN.NP

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
مرودشت
سال فارغ التحصیلی
1400
درسته بعضی موقع ها شاید منطقی ترین کاریه کی میشه در یک موقعیت خاص انجام داد ولی آیا این کار بهترین راهی است که میشه انجام داد؟ گمان نمی کنم ، خود کشی شاید به نوعی خودخواهانه ترین کاریه که یک فرد میکنه، فرد تمایل داره که به زندگی خودش خاتمه بدهد تا از زیر بار مشکلات فراوان در برود اما ایا فرد تضمین میکنه که نمی تونه شرایطش رو تغییر بده؟ اگر توانایی این رو داشت که شرایط رو تغییر بده پس خودکشی اون عملا در جازدن و تنها راحت کردن خودش از زیر بار مسئولیت است. اعتقاد من اینه که خودکشی عملا کار اشتباهی است مگر این که پشت خودکشی هدفی قرار داشته باشد که با خودکشی به آن هدف ارزش داده شود.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
حال خوب و بد هم دیدن حقیقت با عینک کاربرده.یعنی چی؟یعنی شما میتونی پیتزا بخوری میتونی سیب بخوری.به یکی میگی کار خوب به اون یکی میگی کاربد.چون عواقب یکی تو رو مری ض میکنه و عواقب اون یکی تو رو سلامت میکنه.پس چون از عواقب کمک گرفتیم برای خودش اون چیز رو نخواستیم.حال اگر دقت کنین میفهمین تمام خوب و بود ها برای قضاوت درباره ی این هستن که عواقب یه کار به نفع ما هست یا نه.پس خوب وبد حقیقت را از دید کاربرد دیدن است
ضمنا من معتقدم حقیقت واقعی ان چیزی است که هر جا و هر زمانی به کار برده بشه همچنان با ارزش باشه.یعنی حقیقت خالص(بدون کاربرد)به معیار های شرایط مانند زمان و مکان و غیره وابسته نیست.پس مثلا اگه الان من بزنم تو گوش یکی دیگه باید هرکس دیگه ای تو هر زمان دیگه ای تو هر مکان دیگه ای و به هرکس دیگه ای چک بزنه و کارش درست باشه تا من بتونم بگم چک زدن حقیقت خالصه.من به جز عشق کار دیگه ای را اینگونه نیافتم
چه تاپیک خفنی!! واقعا لذت بردم ( ممنونم ازتون)
درسته خیلی دیرههه ولی من اینو قبلا دیده بودم و هعی می‌خواستم بگم
ضد اسپم:
فلسفه ی کانت هم یه جمله در تعریف انسانیت می گه( با تمام موجودات زنده و با خودتون مثل یک پایان رفتار کنید) یعنی حقیقت یعنی عاشقانه زیستن و پذیرفتن حقیقت چون هیچی قشنگ تر از حقیقت و گرم تر از پذیرفتنش نیست و همچنان یعنی به دنبال منافع شخصی نبودن یعنی اگر با دوستت همکاری می کنی که سرش کلاه بزاری مثل یک پایان باهاش رفتار نکردی
البته شما خودتون خیلی بیش تر نیچه رو می شناسین و نیچه فن هم هستین منم فنشم؛‌)‌)
یه چیز داره به نام amor fati که دقیقا همینی که هست رُ می پذیره

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
دیدگاهت رو قبول ندارم اینکه چیزی که حقیقت 100 باشه کاربردش 0 این مسائل طوری نیستن که بشه به این صورت بهشون نگاه کرد و توی یه چنین دسته بندی کلی قرارشون داد که حقیقت هرچی بیشتر باشه کاربرد کم تره کاربرد هرچی کمتر باشه حقیقت بیشتره چون اصلا جدا از ایراد این سخن کاربرد یا حقیقت خودشون چیز مشخصی نیستن و تعاریف مختلفی میتونن داشته باشن بنظرم
می شه نگاه کرد
تمام کارایی که شما تو زندگیتون می کنین در ۲ بسته بندی قرار می گیره( خارج از درونتون)
۱-گیر کردن تو گذشته تون و انجام دادن روتین وارانه و بای دیفالت انجام دادن کارا
۲- انجام دادن کارا در حال برای اینده یا برای همین الان انجام دادن
در هر کدوم از این موارد از کارایی که انجام می دین هدفی پشتشه اگر غذا می خورین اب می خورین نفس می کشین و ...

بالا