• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هنر برای هنر یا هنر برای مردم؟ [نظرسنجی]

هنر برای هنر یا هنر برای مردم؟

• رای‌دهندگان
    74

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth
پاسخ : هنر برای هنر یا هنر برای مردم؟ [نظرسنجی]

دقیقا
به نظر منم نباید این دوتا رو زیاد مقایسه کرد
کاری که آدم واسه خودش میکنه یه طرف... اونی هم که واسه مخاطبشه، یه طرف دیگه

البته هستی یه سری هنرا مثل بازیگری و تئاتر و اینا... که خب شرط اصلیش ارتباط با مخاطبه، که اینجا بازم اول باید خودت با اجرات ، با نقشت، ارتباط برقرار کنی اول، جوری که واقعا لمسش کنی، و اونوقته که روی مخاطبتم اثر میذاری.

یا خوانندگی، اینم باید اول خودت چیزیو که میخونی حس کنی! ینی با قلبت!

الان گفتم نباید مقایسه کرد ولی یبینم نمیشه... یه جورایی به هم مربوطن اصن :D به تناقض رسیدم با خودم! :D

کیمیا کاشانی

مهمان

قال جیمز جویس: "هنر برای هنر است، بازیچه ای نیست در دستان کثیف سیاست و علم. هنر، وسیله نیست؛ همان هدف بلندمرتبه ایست که انسان را به سوی کمال هل میدهد!"

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نظرم اصلا نمیشه این دو موضوع رو از هم جدا کرد!
هنرمند به هنرش زنده ست ولی وقتی هنرش مخاطب نداشته باشه دلسرد میشه...
هنر باید نشوندهنده ی افکار و عقاید هنرمند باشه و به مخاطب توهین نکنه

کیمیا کاشانی

مهمان

به نقل از ساحـــــره :
به نظرم اصلا نمیشه این دو موضوع رو از هم جدا کرد!
هنرمند به هنرش زنده ست ولی وقتی هنرش مخاطب نداشته باشه دلسرد میشه...
هنر باید نشوندهنده ی افکار و عقاید هنرمند باشه و به مخاطب توهین نکنه
حرف شما صحیح. اما جیمزجویس و دارودستش هدف و منظورشون درواقع مطرح کردن possibility of language بود که بگن هنر وسیله نیست. وسیله ای نیست که از اون بشه برای انتقال مفاهیم سیاسی و اجتماعی و غیره استفاده کرد! هنر برای هنر هست و بس! نه هیچ گونه فقری و نه هیچ کم و کاستی...هدف نویسنده یا یک هنرمند به طور کل نباید عمدتا این باشه که مفهومی رو منتقل کنه، درنتیجه میتونیم بگیم هنر برای مردم نیست صرفا. هنر همان هدف والایی است که انسان را به سوی کمال روانه میکند: هنر برای هنر است و بس!

• لایک
امتیازات: Dizzy

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

داری توی صحبتات از کلمه صرفا استفاده میکنی...
برای من هم توی درجه بندی اول هنر برای هنر مطرحه بعد هنر برای مردم
پس نمیشه نادیدش گرفت

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نظر من هیچ لزومی نداره هنر برای مردم باشه. ینی صرفا هنر برای هنر
یکی از دلایلی که باعث شده من همیشه عاشق کورت کوبین باشم اینه که کورت کوبین همیشه از طرفداراش متنفر بود و همه جا این انزجار خودش از طرفداراشو نشون میداد حتی رو استیج! و این ینی هنری که ارائه میداد برای مردم نبود که طرفدارش بشن ، هنرش فقط و فقط برای ذات هنر بود

• لایک
امتیازات: N.M

کیمیا کاشانی

مهمان

به نقل از HIM :
به نظر من هیچ لزومی نداره هنر برای مردم باشه. ینی صرفا هنر برای هنر
یکی از دلایلی که باعث شده من همیشه عاشق کورت کوبین باشم اینه که کورت کوبین همیشه از طرفداراش متنفر بود و همه جا این انزجار خودش از طرفداراشو نشون میداد حتی رو استیج! و این ینی هنری که ارائه میداد برای مردم نبود که طرفدارش بشن ، هنرش فقط و فقط برای ذات هنر بود
احسنت!
البته این جدا کردن هنرمند از توده ی مردمی(عامه) یکی از ویژگی های پست مدرنه. جناب جویس هم به طور خاص جز این دسته محسوب میشد. خودش رو نویسنده ی برتر میدونست، هیچ منتقدی رفتار اینگونه هنرمندارو ستایش نمیکنه ولی هیچ بشری هم به خاطر گنداخلاق بودن، ایشون رو پس نمیزنن!

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

من اگه 1وقت سمت هنر برم به خاطر ارضا کردن روح خودمه!!!
ینی بیشتر به خاطر خود هنر
حالا 1وقتایی این هنر من به سلایق مردم نزدیک هست و 1وقتایی نیست

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

همونطور که چندین وقت پیش به اون اشاره کردم:
قال جیمز جویس: "هنر برای هنر است، بازیچه ای نیست در دستان کثیف سیاست و علم. هنر، وسیله نیست؛ همان هدف بلندمرتبه ایست که انسان را به سوی کمال هل میدهد!"
امروز پشت یکی از کارت های تبلیغاتی ابن سینا خوندم که:
قال هدایت: آنچه که زندگی بوده است از دست داده ام، گذاشتم و خواستم از دست برود و بعد از آنکه من رفتم، به درک، می خواهد کسی کاغذپاره های مرا بخواند، می خواهد هفتاد سال سیاه هم نخواند. من فقط برای این احتیاج به نوشتن که عجالتا برایم ضروری شده است، می نویسم.
حکما هنر برای هنر است و بس.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از سنگین دل :
همونطور که چندین وقت پیش به اون اشاره کردم:
امروز پشت یکی از کارت های تبلیغاتی ابن سینا خوندم که:
قال هدایت: آنچه که زندگی بوده است از دست داده ام، گذاشتم و خواستم از دست برود و بعد از آنکه من رفتم، به درک، می خواهد کسی کاغذپاره های مرا بخواند، می خواهد هفتاد سال سیاه هم نخواند. من فقط برای این احتیاج به نوشتن که عجالتا برایم ضروری شده است، می نویسم.
حکما هنر برای هنر است و بس.
البته اینجوری سر پست مدرنیته و پاپ آرت و بقیه رفقا بی کلاه میمونه...
چون یه سری یه برداشتهای تندروانه ای از حرفهای استاد جویس کردن که به این منجر شد که هنر والا چیزیست که مردم نفهمندش و مردم احمقن و اصلا نباید رنگ هنر رو ببینن و اینا...

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

هنری که برای مردم نباشه هنر نی :-"
هنر رو باید مردم درکش کنن /m\
هنرمندم باید به فرهنگ اون مردم دقت داشته باشه /m\
چون اگه دقت نکنه با مخالفت مردم مواجه میشه و مردم دیگه اونو هنرمند نمیدونن و اگه کسی اونو قبول نداشته باشه دیگه هنرمند نی :-?

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

هنر...
از سویی زندگی کردن هنر است...
پس تویی که ادعای پاک بودن هنر را داری...و در عین حال با زندگی داری سعی در شناخت علمی این هنر میکنی...
خفه شو و دیگه خالی نبند...
همین الان وقت خودکشیته...دیگه بیش از این هنر مقدستو خراب نکن هنرمند...

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از نیمچه :
البته اینجوری سر پست مدرنیته و پاپ آرت و بقیه رفقا بی کلاه میمونه...
چون یه سری یه برداشتهای تندروانه ای از حرفهای استاد جویس کردن که به این منجر شد که هنر والا چیزیست که مردم نفهمندش و مردم احمقن و اصلا نباید رنگ هنر رو ببینن و اینا...
نفرمایید...
وقتی جویس حتی نویسنده های دیگه رو احمق فرض می کنه و خودش رو از همه جدا می دونه، چه برداشت تندروانه بکنند چه نکنند، این استاد باز هم در دنیایی دیگه به توده ی عام مردم پوزخند می زنه.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از سنگین دل :
نفرمایید...
وقتی جویس حتی نویسنده های دیگه رو احمق فرض می کنه و خودش رو از همه جدا می دونه، چه برداشت تندروانه بکنند چه نکنند، این استاد باز هم در دنیایی دیگه به توده ی عام مردم پوزخند می زنه.
شما نفرمایید خانم جان!
شما حتما بهتر از من میدانید که جویس،دچار یک غرور و تکبر و از دماغ فیل افتادگی منحصر به فرد(که البته همه ی هنرمندان شهادت میدن که به جا هم بوده همه ی اینها!) بوده است...یعنی یک استثنا....
من فکر نکنم که جمعی از فیلمفارسی سازان قبل از انقلاب که الآن آمده اند ادعای سینمای معناگراسازی و همه کاره ی سینما بودن ایران را میکنند و میگویند مردم خرند و گاوند و ما اصلا به مردم کاری نداشتیم و مردم خود را با کارهای ما وقف داده اند حق داشته باشند خود را به ریش(البته سیبیل) جویس بچسبانند...
من حرفم ازین لحاظ بود که جویس وقتی پز و فیس و افاده میامده،به جا بوده.اگر جویس به مردم فحش ناموس هم بدهد خوب میکند.ولی دیگران نه!(یعنی من منظورم این نبود که دیگران حرفهایشان تندروانه تر از جویس است!نه!منظورم این بود که گنده تر از دهانشان است!)

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از نیمچه :
شما نفرمایید خانم جان!
شما حتما بهتر از من میدانید که جویس،دچار یک غرور و تکبر و از دماغ فیل افتادگی منحصر به فرد(که البته همه ی هنرمندان شهادت میدن که به جا هم بوده همه ی اینها!) بوده است...یعنی یک استثنا....
من فکر نکنم که جمعی از فیلمفارسی سازان قبل از انقلاب که الآن آمده اند ادعای سینمای معناگراسازی و همه کاره ی سینما بودن ایران را میکنند و میگویند مردم خرند و گاوند و ما اصلا به مردم کاری نداشتیم و مردم خود را با کارهای ما وقف داده اند حق داشته باشند خود را به ریش(البته سیبیل) جویس بچسبانند...
من حرفم ازین لحاظ بود که جویس وقتی پز و فیس و افاده میامده،به جا بوده.اگر جویس به مردم فحش ناموس هم بدهد خوب میکند.ولی دیگران نه!(یعنی من منظورم این نبود که دیگران حرفهایشان تندروانه تر از جویس است!نه!منظورم این بود که گنده تر از دهانشان است!)
فکر می کنم ما هر دو از یک جناحیم.
صددرصد حرفتون رو قبول دارم، من فقط نقل قول کردم از هدایت.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

طبق نظرسنجی من میبینم که تعداد افرادی که «هنر برای هنر» رو انتخاب کردن بیشتر از حالت دومه. ولی من این رو قبول ندارم. هنر چیزیه که باید به مردم ارائه داده بشه. برای مثال اگه من برام مهم نباشه موسیقی ای که میسازم طرفدار داشته باشه یا نه٬ چرا اینکار رو به مردم ارائه میکنم؟ خب هر کس این فکر رو داره میتونه بشینه توی خونه٬ برای خودش آهنگ بزنه و لذت ببره.همچنین درباره ی نقاشی و سینما و مجسمه سازی و هر هنر دیگه . هنر وقتی ارزش داره که ارائه بشه. البته من هیچ وقت رد نمیکنم که باید خلاقیت و نوآوری توی هنر باشه. هنر کلیشه ای هم ارزش نداره. حتی بعضی وقتها یه سری هنرمندها٬ چیزایی ارائه میدن که طرفدار «خاص» داره. با این هم موافقم. هیچ وقت نباید جرئت ریسک از بین بره. در حالت کلی رابطه ی 2 طرف باید حفظ بشه.

بالا