• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد ریاضی

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
بچه ها من نهمم ی سوال داشتم:
زوده خوندن از الان؟ چون خودم زود نمیدونم این کارو. چن جا دیدم میگن به درس آسیب میرسونه. ولی به نظرم خیلی از درسا انقدر سبکن که تنها کار لازم رفتن سر کلاسه(البته برای دوره اول).
بعدش من آشنایی با نظریه اعداد مقدماتی مهدی صفا رو تا قبل دستگاه مخفف مانده ها(فصل ۶ فک کنم) خوندم.(۲۵۰ سوال رو هم تاجایی ک برای مرحله ۱ بود خوندم) منبع خوب معرفی کنین لطفا.(ی کم از ترکیبیات علیپور خوندم راستش حال نکردم باهاش. حالا نمیدونم هم سطحم نبوده یا کلا تالیفش ی جوریه.)
تو جایی که شما هستی ریاضی بودن هیچ شانسی نداری.
اگه میتونی سعی کن بری یکی از مدارس المپیادی تهران،چه با انتقالی چه با ازمون....

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
بچه ها من نهمم ی سوال داشتم:
زوده خوندن از الان؟ چون خودم زود نمیدونم این کارو. چن جا دیدم میگن به درس آسیب میرسونه. ولی به نظرم خیلی از درسا انقدر سبکن که تنها کار لازم رفتن سر کلاسه(البته برای دوره اول).
بعدش من آشنایی با نظریه اعداد مقدماتی مهدی صفا رو تا قبل دستگاه مخفف مانده ها(فصل ۶ فک کنم) خوندم.(۲۵۰ سوال رو هم تاجایی ک برای مرحله ۱ بود خوندم) منبع خوب معرفی کنین لطفا.(ی کم از ترکیبیات علیپور خوندم راستش حال نکردم باهاش. حالا نمیدونم هم سطحم نبوده یا کلا تالیفش ی جوریه.)
نه الان زود نیستش، وقت مناسبیه
نظر من اینه که الان چبر رو شروع نکن هنوز، و به جاش، مسائل فصل 4 و 5 کتاب تکمیلی ریاضی (همونا که مربوط به جبر هستن) رو حل کن. برای ترکیبیات آنالیز ترکیبی الگو کتاب خیلی خوبیه. این کتابی که میگی سطحش بالاست برای نظریه اعداد و احتمالا سوالاتش رو سوزوندی، (البته اشکال نداره) ولی به جای اون یا آشانایی با نظریه اعداد فاطمی یا نردبان نظریه اعداد مرحله 1 نشر گچ رو بخون. برای هندسه هم آشنایی با هندسه فاطمی کتاب خوبیه ولی منبع اصلی هندسه مسطحه خوشخوان هستش که برای مرحله یک، مسلط بودن روی دو فصل اولش کافیه (می تونی بعد َآشنایی با هندسه بخونی)
ترکیبیات علیپور هم سطحش بالاست :)) همون آنالیز ترکیبیش رو بخون. کتاب محافل ریاضی هم خیلی عالیه، حتما یه نگاهی بهش بنداز (البته بیشتر از یه نگاه بهش توجه کن ! )

Amirhsz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندونی جالب تره 😈
سلام
بچه ها یه سوال داشتم.
شماها چطور سوال هندسه میزنین؟؟ ینی با حل سوال به ذهنتون میاد از کجا مثلا یه موازی بکشین و یه عمود و اینجور چیزا؟
به نظرتون بین هندسه و رشته هایی مث جبر و نظریه اعداد خیلی فرق هست؟؟
به نظرتون خوب کشیدن سوال(یعنی متوازن کشیدنش نه درست کشیدنش) مهمه یا اینکه شما فکرتون شفاف باشه؟؟
(کلی میگم نه فقط هندسه)بعد از چقدر فکر کردن روی یک مسئله باید جواب رو نگاه کرد(وی به ۲ روز (با وقفه) فکر بر سوالی هم رسیده)؟؟؟؟
و اینکه قبول دارید بدون هندسه دور مدال طلا رو باید خط کشید(بدونه یعنی کمتر از بقیه)

Amirhsz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندونی جالب تره 😈
تو جایی که شما هستی ریاضی بودن هیچ شانسی نداری.
اگه میتونی سعی کن بری یکی از مدارس المپیادی تهران،چه با انتقالی چه با ازمون....
یعنی انقدر تاثیرگذاره مدرسه؟؟
اگه کسی اطلاع داشت مدارس خوب المپیادی تهران رو معرفی کنه8->8->

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام
بچه ها یه سوال داشتم.
شماها چطور سوال هندسه میزنین؟؟
به سختی =)):-"
آره خیلی فرق داره، نظریه اعداد و جبر یه جورایی دارای جواب ها و روش های متناهی هستن در صورتی که ترکیبیات تشریحی و هندسه بیشتر انتزاعی هستن و خلاقانه تر.
شکل خوب خیلی مهمه (شاید 50 درصد به همین بستگی داشته باشه)
تا زمانی که ایده داشتی باید فکر کنی ولی وقتی که دیگه هیچ ایده و فکر جدیدی نداشتی می تونی یه راهنمایی کوچولو از پاسخنامه بگیری تا جایی که بهت یه ایده بده، بعد بقیش رو خودت برو.
و لطفا ناامید نشو، یه مسئله ای بود که تقریبا شاید بین 7 تا 10 ساعت روش فکر کردم و ایده زدم و آخر هم با راهنمایی حل کردم ولی در عوض بعد از اون خیلی قوی شده بودم تو مسائل اون شکلی (خیلی !)
یعنی انقدر تاثیرگذاره مدرسه؟؟
بنظر من مدرسه تاثیرگذار هستش ولی بیشتر از اینکه تاثیرگذار باشه، بهانه‌ی خوبی هستش ! (برای اکثر بچه ها)
بهانه برای جا زدن، برای ناامید شدن و ...
در ضمن تو المپیاد ریاضی، کلاس و مدرس 30 درصد تاثیرگذار هستش، بقیش به خودت و تمرینت بستگی داره ( و الان هم این 30 درصد به راحتی با کلاس های آنلاین و ضبط شده با کیفیت جبران میشه)

Amirhsz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندونی جالب تره 😈
تا زمانی که ایده داشتی باید فکر کنی ولی وقتی که دیگه هیچ ایده و فکر جدیدی نداشتی می تونی یه راهنمایی کوچولو از پاسخنامه بگیری تا جایی که بهت یه ایده بده، بعد بقیش رو خودت برو.
خب مثلا در نظریه اعداد بعد اینکه سوال های زیادی حل کردی به صورت حدودی با دیدن شکل سوال میتونی بگی از ب م م گرفتن و تجزیه و اینا حل میشه.
به نظرتون اینکه ایده های درستی رو بررسی کرد اهمیت زیاد تری داره یا اینکه همه ایده هارو بررسی کرد. مثلا در شکل های هندسی میشه از هر نقطه تعداد زیادی عمود و موازی و اینا به خط های دیگه کشید. این درسته که بگی شما با تعداد محدودی از اینها میتونی حل کنی و بقیه به طور کامل مسئله رو حل نمیکنن؟؟؟

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
خب مثلا در نظریه اعداد بعد اینکه سوال های زیادی حل کردی به صورت حدودی با دیدن شکل سوال میتونی بگی از ب م م گرفتن و تجزیه و اینا حل میشه.
به نظرتون اینکه ایده های درستی رو بررسی کرد اهمیت زیاد تری داره یا اینکه همه ایده هارو بررسی کرد. مثلا در شکل های هندسی میشه از هر نقطه تعداد زیادی عمود و موازی و اینا به خط های دیگه کشید. این درسته که بگی شما با تعداد محدودی از اینها میتونی حل کنی و بقیه به طور کامل مسئله رو حل نمیکنن؟؟؟
برای تمرین هایی که داری حل می کنی باید تا جایی که میشه ایده بررسی کنی (البته نه دیگه ایده های خیلی بی ربط و بی منطق، یکم هم خودت باید تحلیل کنی که تو این شکل چه چیزی کمه یا چه چیزی باشه باعث میشه از یه روشی استفاده کرد و ...)
سر جلسه آزمون وقت نداری برای همه‌ی ایده ها ولی بخاطر این که خوب تمرین کردی و ذهن خلاقی داری، می تونی حدس بزنی که این مسئله شبیه فلان مسئله ای بود که قبلا دیده بودم بنابراین احتمالا این چند تا ایده جواب بده و ... (و لازم نیست که روش یا ایده ای رو حفظ کنی (مگر اینکه خیلی خاص و لم باشه) اینا تو ذهنت می مونه اگه خودت مسئله رو حل کنی)

Melika:)

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام وفت
سلام
ببین شما سال دهم و یازدهم می‌تونید المپیاد بدید، بنابراین از الان خیلی نگران نباشید. المیپاد ریاضی یه آزمون علمی خیلی باحاله و با ریاضیات مدرسه هم فرق های زیادی داره. در کلس سوالاتش جوریه که باید فکر کنی و از روش های مختلف استفاده کنی و ایده بزنی تا بتونی به جواب برسی ( مثل ریاضیات مدرسه محاسباتی نیستش ).
و ببین یه توصیه، احتمالا مدرسه تیزهوشان میری دیگه، قدر کتاب تکمیلی ریاضی نهم رو بدون :)) این کتاب فوق العاده است و از مسائلش سریع رد نشو سعی کن حلشون کنی حتماااااا !!! حتی اگه شده دو سه ساعت هم وقت بذار اما حلشون کن ( مخصوصا فصل های مربوط به هندسه و جبر، دقیق یادم نیست ولی فکر کنم از درس ۳ تا ۵)
ما چهار تا مبحث داریم:
۱. هندسه : مبحثیه که یه سری قضیه‌ی و تکنیک مشخص داره و کلی مسئله، در واقع این مبحث نیاز به خلاقیت و صبر ! و فکر کردن زیاد برای حل مسئله داره.
و فصل هندسه کتاب تکمیلی رو اول خوب بخون بعد که اون رو خوندی، اگه هندسه ات قوی بود برو سراغ کتاب هندسه مسطحه خوشخوان (آقای احمدپور و یه نفر دیگه این رو نوشتن) اما اگه هندسه ات ضعیف بود کتاب آشنایی با هندسه فاطمی کتاب خوبیه.

۲. آنالیز ترکیبی: از این مبحث فقط در مرحله یک سوال میاد ولی شما در هر صورت باید بخونیش چون دید خوبی بهت میده، این مبحث در مورد روش های شمارش هستش و فصل اول تکمیلی یه بخشی آخرش داره به اسم بی ش‌م‌ا‌ر‌ش که بخش کوچکی از مسائل آنالیز ترکیبی رو اونجا آورده. کتاب آنالیز ترکیبی نشر الگو کتاب خیلی خوبیه اونو برش دار و فصل های یک تا ۶ رو بخون (اما فصل ۷ و ۸ رو نه چون هنور نهمی و این و تا فصل یکم سنگینه)

۳. نظریه اعداد: این مبحث هم چیزایی مثل بخش پذیری و اعداد اول و ب.م.م و ک.م.م و خیلی چیزای دیگه رو در سطح بالاتر از مدرسه داره و مبحث خیلی باحالی هم هستش و بهت پیشنهاد می‌کنم کتاب آشنایی با نظریه اعداد انتشارات فاطمی رو، حداقل ۵-۶ فصل اولش رو بخون.

۴. جبر: این مبحث هم احتمالا باهاش آشنایی داری ولی اون چیزی که فکر می‌کنی نیستش، چیزایی که شما تا حالا از جبر خوندید به جور مقدمه بوده و جبر المیپاد ریاضی ۳+۱ مبحث داره، چندجمله ای ها، نابرابری ها، معادلات تابعی و دنباله ها، و البته یه سری پیش‌نیاز هم مثل مهارت قوی در تجزیه و استفاده از اتحاد ها و ... داره. پیشنهاد من اینه که امسال خیلی سمتش نرو چون واقعا برای تو درک کردنش یکم سخته، کاری که امسال می‌تونی بکنی اینه که فصل های مربوط به جبر کتاب ریاضی نهم رو خیلی خوب مسلط شو، اول روی کتاب درسی بعد تکمیلی، بعد برو کتاب نردبان جبر مرحله اول انتشارات گچ رو ببین، فصل اولش رو می‌تونی خوب بخونی و حل کنی ولی فصلای بعدش رو فکر نکنم ( باز یه نگاهی بنداز اگه تونستی بخون)

و یه کتاب جامع و باحالی هم هستش به اسم محافل ریاضی که انتشارات فاطمی چاپش می‌کنه.
این کتاب مخصوص شما و هشتمی هاست، منابع اصلی که گفتم هموناست ولی چند تا مبحث ریز باحال هم این کتاب داره و در ضمن اگه دیدی که بخشی از این مباحث رو متوجه نمی‌شی به این کتاب رجوع کن و اگه داشت از رو اون بخون.

و آخرین و مهم ترین نکته !!!!
ببین المپیاد ریاضی، با درسی مثل زیست یا ادبیات و ... فرق داره، چیزی نیست که بخوای اونو حفظ کنی، مرحله اول ۲۵ تا سوال تستی و پاسخ کوتاه داره و هدف ما از کار کردن این منابع، ورزیده کردن ذهنمون برای آزمون های المپیاده. اون سوال های آزمون رو هیچکس تو ایران به جز طراحانش ندیدن بنابراین فرق شرک کننده ها در خلاقیت و آمادگی ای که دارن هستش.
خب حالا چجور میشه این مهارت رو ایجاد کرد؟
خیلی ساده. با حل مسئله. و ببین برای حل مسئله هم اینجوری نباشه که ۱۰ دقیقه فکر کردی و حل نشد بری سراغ پاسخنامه، اینجوری هیییییییچ فایده ای نداره‌. مخصوصا در مباحث هندسه و آنالیز ترکیبی. اگه تو آنالیز ترکیبی این کار رو بکنی عملا هیچیییی یاد نگرفتی هیچییی !!!! و به این کار هم میگن سوال سوزوندن :)) خب حالا کی بریم سراغ پاسخنامه ؟!
ببین هر وقت که دیدی هیچ ایده ای و هیچ روشی به ذهنت نرسید، اول یه خط از پاسخنامه رو بخون ( و یه راهنمایی بگیر ) بعد دوباره فکر کن و بازم اگه بعد مدتی ایده ای به ذهنت نرسید برو سراغ پاسخنامه و خط دوم رو بخون و به همین ترتیب تا آخر.

اینجا لیست یه سری کانال مفید رو می‌فرستم بلکه آیندگان استفاده کنند. :D شما هم از سوال کردن نترس و از اساتید المپیاد بپرس...

و عجله نداشته باش اصلا و در عین حال کم کاری هم نکن و یه توصیه هم اینه که هدفت گرفتن مدال نباشه، هدفت این باشه که المپیادی بشی، خودت جلوتر که بری می‌فهمی المپیاد بودن چه شکلیه :)
پاینده و پیروز باشی.
سلام ببخشید من یک سوالی داشتم ازتون
من هشتمم داره تموم میشه و مدتی هستش که به شدت به المپیاد ریاضی علاقه پیدا کردم ولی دوتا مشکل دارم :'(
یک اینکه من عاشق ریاضی هستم همه مطالب رو خوب یاد میگیرم ولی موقع حل کردن استرس میگیرم و بی دقتی میکنم
و بعدیش هم اینکه من سمپادی نیستم ( میدونم این سایت برای سمپادیا هستش اما این مطلبتون مفید بود من هم خواستم ازتون مشورت بگیرم برايه همین حساب کاربری ساختم) آیا راهی هستش که بدون سمپادی بودن هم بتونم برم المپیاد؟ واقعا علاقه دارم به المپیاد ریاضی یکی از بزرگترین هدف های زندگیمه...

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام وفت

من هشتمم داره تموم میشه و مدتی هستش که به شدت به المپیاد ریاضی علاقه پیدا کردم ولی دوتا مشکل دارم :'(
یک اینکه من عاشق ریاضی هستم همه مطالب رو خوب یاد میگیرم ولی موقع حل کردن استرس میگیرم و بی دقتی میکنم
و بعدیش هم اینکه من سمپادی نیستم ( میدونم این سایت برای سمپادیا هستش اما این مطلبتون مفید بود من هم خواستم ازتون مشورت بگیرم برايه همین حساب کاربری ساختم) آیا راهی هستش که بدون سمپادی بودن هم بتونم برم المپیاد؟ واقعا علاقه دارم به المپیاد ریاضی یکی از بزرگترین هدف های زندگیمه...
سلام. فقط خواستم بگم که هردانش اموزی میتونه المپیاد شرکت کنه ربطی به مدرسه ش نداره. فقط ترجیحا برای اینکه تو المپیاد موفق بشید یه مدرسه خوب برید. یا یه آموزشگاه خوب. چون به طور کلی خود خوان خوندن کمی سخته

Melika:)

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام. فقط خواستم بگم که هردانش اموزی میتونه المپیاد شرکت کنه ربطی به مدرسه ش نداره. فقط ترجیحا برای اینکه تو المپیاد موفق بشید یه مدرسه خوب برید. یا یه آموزشگاه خوب. چون به طور کلی خود خوان خوندن کمی سخته
ممنونم از راهنماییتون
جسارتاً اطلاع دارید که کدوم آموزشگاه ها خوب هستند؟

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام وفت

سلام بر شما
مشکل اول با تمرین کافی حل میشه.
سمپادی بودن خیلی کمک می‌کنه ولی لزوماً موفقیت نمیاره. در ضمن می‌تونید سال دهم وارد سمپاد بشید (از طریق آزمون ورودی)
صدرا دشتی یکی از معلمین و مشاوران المپیاد ریاضی و کامپیوتره و سابقه‌ی تدریس و المپیادش هم خیلی خوبه.
این آدرس اینستاگرامشه:
https://instagram.com/sadradashti_olympiad
پست هاش رو ببین خیلی کمک می‌کنه و سوالی هم داشتی ازش تو دایرکت بپرس.
و تلگرام:
https://t.me/sadradashti_olympiad

اینم کانال خوبیه
https://t.me/ollampiad_riazy
آیدی استایدش رو فکر کنم بتونی از ادمین کانال بگیری، این کار رو انجام بده و ازشون سوال بپرس.

این گروه هم برای المپیادی هاست هر سوالی داشتی بپرس
https://t.me/irysc_math_olympiad

کلا از سوال کردن نترس. من وقتی هشتم و نهم بودم خیلی سوال می‌پرسیدم. از استاد ها از بچه های المپیادی و...

امیدورام پاینده و پایدار باشید و حال دلتون خوب باشه.

Mandy

korkmuş biri
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
اگه دهم باشیم و آزمایشی المپیاد ریاضی داده باشیم چجوری میتونیم بفهمیم آزمایشی قبول شدیم ؟؟
منظورم اینه که اگر آزمایشی قبول شده باشیم بازم بهمون کارنامه عدم قبولی میده یا نه ؟

R.T

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1406
سلام به همگی
با توجه به تبلیغاتی که تو اینترنت و همه جا هست آدم واقعا نمی دونه کدوم موسسه بهتره شکر خدا مدال آور ریاضی هم اصلا نمی شناسم و دم دست نیست لطفا همه المپیادی های ریاضی نظر بدن کدوم موسسه آنلاین بهتره؟طلایی ها؟ابر کلاس؟
(سعی کنید نظرتون رو کامل تر بگین مثلا این موسسه خوب بود ولی این مشکلات رو هم داشت)

-Asal-

عثّل
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1405
میگم کتابی پیشنهاد دارین که من این تابستونی بگیرمش و خودم بخونم؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
میگم کتابی پیشنهاد دارین که من این تابستونی بگیرمش و خودم بخونم؟
آنالیز ترکیبی نشرالگو (علیپور) و پی دی افش تو نت بگردی هست
یا آنالیز ترکیبی خوشخوان که به شدت پیشنهادش میکنم بخریش

-Asal-

عثّل
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1405
آنالیز ترکیبی نشرالگو (علیپور) و پی دی افش تو نت بگردی هست
یا آنالیز ترکیبی خوشخوان که به شدت پیشنهادش میکنم بخریش
بنظرتون میفهممشون؟
از بین این دوتا خوشخوان رو بگیرم بهتره؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
بنظرتون میفهممشون؟
از بین این دوتا خوشخوان رو بگیرم بهتره؟
آره بابا میفهمیشون
https://uupload.ir/view/4mcw_انالیز_ترکیبی-علی_پور.pdf
آره خوشخوان رو بخری بهتره
ترکیبیاته
همه چیزش فقط خلاقیتیه و منطقیه
بیشتر حس میکنی سوال هوش و خلاقیت حل میکنی تا سوال المپیاد
و همه فصل هاش رو میتونی بخونی به جز فصل استقرا و لانه کبوتری نشرالگو که اول کاری نخون که زده میشی

-Asal-

عثّل
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1405
آره بابا میفهمیشون
https://uupload.ir/view/4mcw_انالیز_ترکیبی-علی_پور.pdf
آره خوشخوان رو بخری بهتره
ترکیبیاته
همه چیزش فقط خلاقیتیه و منطقیه
بیشتر حس میکنی سوال هوش و خلاقیت حل میکنی تا سوال المپیاد
و همه فصل هاش رو میتونی بخونی به جز فصل استقرا و لانه کبوتری نشرالگو که اول کاری نخون که زده میشی
مرسیییی

بالا