• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ادبیات ایران افول کرد؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : چرا ادبیات ایران افول کرد؟

یه نظرسنجی بذارم با افول ادبیات موافقین یا نه ؟! :-?

+ بسـه ... :-< اصلاً یه حسی بهم میگفت که بحثِ افول شعرو باید تو انجمن شعر بکنیم ، اما خواستم ادبیات و شعر با هم باشن ... ملاحظه کنید و بحثای بی ربط نکنید ... #S-:

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

بر عکس نگار خانم من افت ادبیات رو مرتبط به کلمات عربی مصطلح در فارسی نمیدونم
بنظر من علت اصلی تغییر سلیقه هاست یعنی ادبیات معاصر ما کم طرفدار و در نتیجه کم محصول شد

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی (تخصص :قانونی)

ادبیات معاصر ما ناشی از افکار ،عقاید و فرهنگ های افرادی هست که از اونا به عنوان ادیب یا شاعر و ...یاد میشه که این افراد معمولا آثار خودشون رو با سلیقه اکثریت جامعه یا مخاطب خودشون تطبیق میدن .
حالا میایم با دقت بیشتری نگاه می کنیم.
جامعه ما یا بهتره بگیم همین مخاطب آثار ادبی ما یک جامعه کاملا اسلامی و با عقایدی بیش از 80 درصد اسلامی زندگی می کنن.عقاید و ظوابطی که همش بر مبنی زبان عربی هست...خوب یا بد بودنشو مورد بحث قرار نمیدم اما حرفم اینه که تاثیر وازه های دخیل عربی بیشتر از بان های دیگست..
تا حالا نامه های اداری رو دقت کردید..هر چه کامل تر و رسمی تر باشن بیشتر پرن از اصطلاحای عربی.
حالا ادبیات ما که به اصطلاح پارسی بهش میگیم رو تصور کنید...
خیلیا تصورشون اینه..هرچی شعر سنگینتر شعر زیباتر و استادانه تر...
پس میاد از همون کلمات که تو دایره لغت افکارش از زندگی تو یه جامعه عرب منش نقش بسته استفاده می کنه و شعر میشه پر از واژه عربی..
به قول بنده خدا...
اینقدر از زبان پارسی خودمون کنار اومدیک که به پیل میگیم فیل
به نرگس میگیم نرجس
و ....

• لایک
امتیازات: N.M

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

خیلی از شاهکارهای ما در ادبیات بسیار از چیزی که امروز هست هم
عربی توش پررنگ تره. اتفاقا اگه سلیقه ادیبان با سلیقه اکثریت یکی باشه بنظر من
که بهیچ وجه علت افول نیست و اتفاقا بنظر من میتونه باعث پرورش ادبیات بشه چون طرفدارانش رو افزایش میده
این مبحثی که شما میگین در حیطه کمرنگ شدن زبان و هجوم زبانهای بیگانهبه اون و خلاصه درباره زبانه نه ادبیات
بنظرم اینجا منظور بچه ها بحث درباره ادبیات باشه نه زبان
پ.ن: مثالهاتون خیلی مناسب نبود پیل از آشوری و آرامی وارد شده و نرگس از یونانی

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی (تخصص :قانونی)

من ادبیات کهن رو مثال زدم اما بحثم سر ادبیات جدیده...اصلا همین شعرای خود منو برو بخون...ببین چقدرش عربیه....من میگم هر زبانی به تنهایی میتونه رشد کافی رو در هر عرصه ای داشته باشه اما با دخالت سایر زبان ها (که در پارسی بیشتر عربی هست) میتونه روز به روز افول چشم گیری رو تجربه کنه..چون باید خودشو با معانی و قواعد اون زبونا هم وقف بده...

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
یه نظرسنجی بذارم با افول ادبیات موافقین یا نه ؟! :-?

+ بسـه ... :-< اصلاً یه حسی بهم میگفت که بحثِ افول شعرو باید تو انجمن شعر بکنیم ، اما خواستم ادبیات و شعر با هم باشن ... ملاحظه کنید و بحثای بی ربط نکنید ... #S-:
آقا نظر سنجی واسه چی؟ ادبیات که افول کرده دیگه! 7 صفحه که جک نمیگفتیم دورهمی بخندیم! :D
منظورت اینه که برای شعر نظرسنجی بذاری؟ خب وقتی داریم به صورت مسالمت آمیز( :D) بحث میکنیم، هنوز نیازی به نظرسنجی نی... :-" :D
نه نه حست اشتباه میگف...جاش دقیقن همینجاس... :-" :D

آقا دیگه بحثو منحرف نکنیم...من هنوز قانع نشدم در مورد افول شعر...دلیل دندون شکن بیارین بی زحمت... :-"D

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من، زمان حافظ و ... 2 چیز رو شعر باید با هم میداشته(چی گفتم!) : آهنگ و قافیه و ... و مفهوم عمیق

از وقتی که شعر نو و سپید و موج نو و... مد شد، دیگه کسایی که توانایی کلام و بیانشون در حد آهنگین نوشتن و با قافیه نوشتن نبود، همگی شاعر شدن.
توانایی قافیه و وزن درست و حسابی و... که نداشتن، از نظر مفهوم هم خب شاعر به هر حال جزئی از جامعه ـست. وقتی جامعه سطحی نگر باشه و همه هم بیان شعر بگن، خب دیگه معلومه که شعر هم مفهوم عمیقی نخواهد داشت.

من البته اصلا منظورم این نیست که شعر نو و سپید به درد نمیخورن.

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از آناهید :
به نظر من، زمان حافظ و ... 2 چیز رو شعر باید با هم میداشته(چی گفتم!) : آهنگ و قافیه و ... و مفهوم عمیق
از وقتی که شعر نو و سپید و موج نو و... مد شد، دیگه کسایی که توانایی کلام و بیانشون در حد آهنگین نوشتن و با قافیه نوشتن نبود، همگی شاعر شدن.
توانایی قافیه و وزن درست و حسابی و... که نداشتن، از نظر مفهوم هم خب شاعر به هر حال جزئی از جامعه ـست. وقتی جامعه سطحی نگر باشه و همه هم بیان شعر بگن، خب دیگه معلومه که شعر هم مفهوم عمیقی نخواهد داشت.

با قسمت آبی خیلی موافق نیسم...اونم یه سبکه برا خودش...آهنگ خاص خودشو داره...اصن اگه از این نوآوریای خوب زیاد داشتیم که شعر افول نمیکرد...
به نظرم نمیشه بگیم نو ضعیف تر از کهنه...
بقیش خوبه... :)

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از آناهید :

من بقيه پست ها رو خيلي نديدم
اما 2 تا نظر دارم راجب همون خط آبي كه100 درصد موافقم
1-يه عده كه نه مفهوم تو دهنشون داشتن و نه توانايي شعر گفتن شروع كردن به آوردن چرت و پرت تو اشعار اشعار مبتزل(چيزي كه زياد بزل بشه) اين بود كه واقعن الان آدم از بين 10 تا دفتر شعر نميتونه و اگه بتونه يه خط و شايد حتي يه تركيب درست حسابي بتونه پيدا كنه
2- يه عده ديگه تو ذهنشون چيزاي خوبي داشتن اما توانايي بروز نداشتن كه اين طرز شعرا مفاهيم خيلي خشگل و زيبايي رو توسط بعضي شاعرا مث اخوان ثالث سهراب قيصر و تا حدودي فاضل نظري پيدا كرد

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از MissMarvelous :
با قسمت آبی خیلی موافق نیسم...اونم یه سبکه برا خودش...آهنگ خاص خودشو داره...اصن اگه از این نوآوریای خوب زیاد داشتیم که شعر افول نمیکرد...
به نظرم نمیشه بگیم نو ضعیف تر از کهنه...
بقیش خوبه... :)
من نتونستم منظورمو خوب برسونم.
منظور من این بود که قدیما وزن و آهنگ و قافیه یه جور محدودیت بود واسه شاعرا. اینا با توانایی های زبانی پیوند کامل دارن. خب کسی که تا این حد به زبان فارسی مسلط باشه، خیلی بهتر و عمیقتر میتونه مفاهیم رو بیان کنه. و احتمالا به دلیل مطالعه بیشتر ، مفاهیم بهتری رو هم میتونه توی شعرش بیاره. یعنی میتونه مفهوم بهتر رو بهتر بیان کنه.

اما یه چیزی هم که درباره این نوآوری ها به نظرم وجود داره اینه که همه این نوآوری ها یه جورایی در جهت برداشتن این محدودیت ها بودن.

به نقل از برانول :
من بقيه پست ها رو خيلي نديدم
اما 2 تا نظر دارم راجب همون خط آبي كه100 درصد موافقم
1-يه عده كه نه مفهوم تو دهنشون داشتن و نه توانايي شعر گفتن شروع كردن به آوردن چرت و پرت تو اشعار اشعار مبتزل(چيزي كه زياد بزل بشه) اين بود كه واقعن الان آدم از بين 10 تا دفتر شعر نميتونه و اگه بتونه يه خط و شايد حتي يه تركيب درست حسابي بتونه پيدا كنه
2- يه عده ديگه تو ذهنشون چيزاي خوبي داشتن اما توانايي بروز نداشتن كه اين طرز شعرا مفاهيم خيلي خشگل و زيبايي رو توسط بعضي شاعرا مث اخوان ثالث سهراب قيصر و تا حدودي فاضل نظري پيدا كرد

دقیقا به خاطر همین افراد معدوده که میگم خود شعر نو و سپید بی خود نیست. یعنی اینا موارد انگشت شماری بودن که ثابت کردن شعر بدون اون محدودیت ها هم میتونه خوب باشه. و البته موارد بیشماری هم بودن که ثابت کردن رفع اون محدودیت ها همیشه هم نمیتونه خوب باشه.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بچـه ها ! يه سـوال !‌الآن دارين راجع به كتاب ِ خاصـي بحث مي كـنيد ؟ كـتاب يا نويسـنده يا چيز ِ اينطوري ؟
به نـظرم داريم راجع به ادبيات حرف مي زنيــم ! ( مخصوصا اين چند صفحه آخر ) ؛ بعد خب شعر و اينا هم ادبيات ِ‌!
نمي دونم چـرا احساس مي كـنم بحث الآن جاش تو كتب و مجلات نيس :-s :-s

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از afroDt :
+ در موردِ قارچ گونه با ادبیات داستانی موافقم ولی با شعر نه...اثرای کهن مدلشون فرق میکنه...یه طرفداره شعره نو میگه صعود کردیم نه افول! پس اینجا تغیر سبک دادیم...این که مشخصه اخه!
تغییر سبک به چه قیمتی؟ طرفدار شعر نو در سال 1390 فک نکنم بتونه بگه الان ما در حال رشد هستیم!
به نقل از آناهید :
من نتونستم منظورمو خوب برسونم.
منظور من این بود که قدیما وزن و آهنگ و قافیه یه جور محدودیت بود واسه شاعرا. اینا با توانایی های زبانی پیوند کامل دارن. خب کسی که تا این حد به زبان فارسی مسلط باشه، خیلی بهتر و عمیقتر میتونه مفاهیم رو بیان کنه. و احتمالا به دلیل مطالعه بیشتر ، مفاهیم بهتری رو هم میتونه توی شعرش بیاره. یعنی میتونه مفهوم بهتر رو بهتر بیان کنه.
اما یه چیزی هم که درباره این نوآوری ها به نظرم وجود داره اینه که همه این نوآوری ها یه جورایی در جهت برداشتن این محدودیت ها بودن.
موافق... :)
ببین خب اینم یه جورایی میشه از دلایل افول دیگه...درست استفاده نکردن از شعر با محدودیت کمتر...و اون بحث متوقف شدن روند صعودی شعر نو و اینا...
به نقل از SaYnA :
بچـه ها ! يه سـوال !‌الآن دارين راجع به كتاب ِ خاصـي بحث مي كـنيد ؟ كـتاب يا نويسـنده يا چيز ِ اينطوري ؟
به نـظرم داريم راجع به ادبيات حرف مي زنيــم ! ( مخصوصا اين چند صفحه آخر ) ؛ بعد خب شعر و اينا هم ادبيات ِ‌!
نمي دونم چـرا احساس مي كـنم بحث الآن جاش تو كتب و مجلات نيس :-s :-s
آقا دیگه من نمیدونم چرا بعد 8 صفحه الان همه یادشون افتاده... :-"
همون اندازه که ممکنه به اینجا بی ربط باشه به انجمنای دیگه هم ربطی نداره چون یه جورایی چکیده از همه بحثاست...
خب میشه گف در مورد مقایسه نویسنده ها و کتابا از قدیم تا الان... :)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

بحث درباره ی ادبیات بود و افول ادبیات و این که نویسنده های ایرانی کتابایی به خوبیِ قبل نمینویسن + چرا ؟
بعد که به شعر کشید ، گذاشتیم بکشه :D
عیب نداره ... ادامه بدیم ! :-"

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

تغییر سبک به چه قیمتی؟ طرفدار شعر نو در سال 1390 فک نکنم بتونه بگه الان ما در حال رشد هستیم!
به نظرِ من مفهوم اون قدر که شما ها میگین پایین نیومده...من وزن کلمات و اهنگ شعر رو خیــــــــــــلی دوس دارم البته درجه ی اول برام مفهوم مهمه(مثِ حافظ!)

من درک نمیکنم چرا این قـــــــدر مخالفِ الانید...البته ایرانی جماعت همیشه گذشته پرست بوده...همیشه...

اخه میسِ عزیز من معتقدم خواننده اس که سطحِ نویسنده رو میسازه...نه این که نویسنده سطحِ فهمِ خواننده رو بسازه....با این موافقی؟

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از afroDt :
به نظرِ من مفهوم اون قدر که شما ها میگین پایین نیومده...من وزن کلمات و اهنگ شعر رو خیــــــــــــلی دوس دارم البته درجه ی اول برام مفهوم مهمه(مثِ حافظ!)
من درک نمیکنم چرا این قـــــــدر مخالفِ الانید...البته ایرانی جماعت همیشه گذشته پرست بوده...همیشه...
اخه میسِ عزیز من معتقدم خواننده اس که سطحِ نویسنده رو میسازه...نه این که نویسنده سطحِ فهمِ خواننده رو بسازه....با این موافقی؟
نه به جان میس من اصن گذشته پرست نیستما...از امضام معلومه دیگه... :-" :D
من مخالف یا موافق صد در صد نیسم اینجا اینا نسبیه...
ببین من تو اون پسته(آخر صفحه :D) گفتم که بستگی داره زمان رو از کی در نظر بگیریم...اگه بگیم 50-60 سال اخیر، میشه گف یه جورایی پیشرفتم داشتیم ولی اگه زمان حال رو در نظر بگیریم تو یه دوره افولیم...از آینده هم که خبر نداریم دیگه...
با خط آخرم هم موافقم هم نه...ینی نویسنده میتونه کاری کنه که سطح فهم و سلیقه خواننده یه ذره تغییر کنه...
ببین یه جورایی برعکسشم درسته..به نظرم نویسنده که نباید فقط به فکر مخاطب گرایی باشه چون نتیجش میشه افول نسبی...
الان مگه نمیشه گف تعداد اثر خوب کم تر شده؟
بعد الانم وضعیت شعر به نسبت نیاز و سلیقه مردم خوبه...
ولی مسئله اینجاس که تعریف "خوب" چیه؟ من میگم شعر خوب_چه کهن چه نو _ شعری هس که علاوه بر زیبایی ادبی مفهوم عمیق هم داشته باشه....

• لایک
امتیازات: N.M

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

خب در موردِ زمان نظری ندارم...چون دارم با شعرِ کهن مقایسه میکنم! حال رو با کهن!

یه ذره شاید...ولی این واس یه نویسنده ی صاحب ِ سبک جواب میده که خواننده رو کتاب به کتاب دنبالِ خودش بکشونه....اون وقت میتونه تغیرش بده...

این بحث رو قبلا کردیم که نویسنده ی خوب این کارُ میکنه ولی دلایلِ اقتصادی هم هست...پس نویسنده ها تا حدِ زیادی حق دارند!

چرااثر خوب کم شده ولی نه اون قدر که بگیم افول کرده...باید چند سال تو همین افول موند که همچین چیزی رو گفت...اتفاقا به نظر من داره راهِ پیشرفت باز میشه...

جدیدا شاعرا دارن ظهور میکنن!

با پستی که نقل قول کردی کاملا موافقم...بزن قدش... من نخونده بودم این پستتُ!(در مورد تعریفت از خوب هم تو همین پست قبلی نوشتم نظرمُ!)

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب در موردِ زمان نظری ندارم...چون دارم با شعرِ کهن مقایسه میکنم! حال رو با کهن!
حال رو با قدیم یا شعر نو و کهن؟
ببین شعر نو و کهن که خیلی قابل مقایسه نیسن...باید تصویر کلیو در نظر گرف نه یه سبک خاص...
با اینم موافقم تا حدودی:
به نقل از آناهید :
این بحث رو قبلا کردیم که نویسنده ی خوب این کارُ میکنه ولی دلایلِ اقتصادی هم هست...پس نویسنده ها تا حدِ زیادی حق دارند!
بله حق دارن...فک کنم تو بحث افول ادبیات داستانی هم گفتیم که از دلایل افول مشکلات اقتصادیو ایناس...
چرااثر خوب کم شده ولی نه اون قدر که بگیم افول کرده...باید چند سال تو همین افول موند که همچین چیزی رو گفت...اتفاقا به نظر من داره راهِ پیشرفت باز میشه...
جدیدا شاعرا دارن ظهور میکنن!
مثال بزن آخه اینجوری قبول کردنش یه ذره سخته برام...به جز فاضل نظری چن تا شاعر دیگه بکو که حداقل 50 تا شعر قابل قبول داشته باشن...
چند سال هم موندیم فک کنم...رشدش خیلی کند تر از اونیه که باید باشه...
با پستی که نقل قول کردی کاملا موافقم...بزن قدش... من نخونده بودم این پستتُ!(در مورد تعریفت از خوب هم تو همین پست قبلی نوشتم نظرمُ!)
میگم میخواین من اون پستو کلن یه بار نقل قول کنم؟ :D مهم بودا.... :-"
اصن من دیگه پست اخر صفحه نمیدم...! :-" :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

منظور همون قدیم بود...( کهن گفتم اخه با کلاس تره! :D)

+ محمد حسین مودب بود(من دو تا شعر ازش خوندم که یکیشون خیلی قشنگ بود!) فک کنم...عرفان نظر آهاری( من متنفرم ازش ولی خوب خیلیا هستن که قبولش دارن!) .یا همون فاضل نظری...الیته دقت کن که دو تا شاعر خوب تو ی یه دوره هم خودش خیلیه ها... :D

+تیکه تیکه نقل قول کن این طوری مفهوم تر میشه...اخه هم اخر صفه بود هم طولانی...درک کن! :D

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

تلویزیون ونت افت کتاب خوانی مردمان نوین خاصه در کشور هایی که فرهنگ استفاده از انها را ندارند است
در ضمن رضا امر خانی مثل یک گل میمونه نمیشه اون را فهمید حتی با هزاران ساعت نگاه کردن بلکه فقطباید بوییدش و بنظر من اون و جلال بهترین های ادبیات ایران اند

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

خواهش میکنم اسم نظرآهاری رو نیارید.
تنها کاری که بلده اینه که نوشته های قیصر امین پور و یه عالمه نویسنده دیگه رو بیاره با کلمات خودش بنویسه، یا وقتی دیگه خیلی هنرش گل کرد، بیاد تبدیل به شعرشون کنه.
البته اینم انکار نمیکنم که تأثیر شعراش روی بچه ها زیاده. همونجوری که یه زمانی تأثیرش روی خود من هم خیلی زیاد بود.
اما اکه بگیم شاعر خوبمون اینه، یعنی دیگه افول از شعر میباره!

بالا