• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Ping چیست ؟!

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر
سلام،
حتما شنیدین که میگن پینگت چنده ؟! یا شایدم برای چک کردن کانکشن اینترنتتون از دستور Ping استفاده کرده باشین!‌ (پشتیبانی های محترم شرکت ها تا زنگ می زنی میگی اینترنتم قطعه، میگن بزن Ping 4.2.2.4 بعد اگه نشد، میگن برو سره خط مودم و اونجا وصل کن !! :D)
حالا این پینگ چی هست ؟! :-? (مسئله این است :D)
پینگ یک ابزار برای چک کردن در دسترس بودن کامپیوتر مورد نظر و همچنین ابزاری برای اندازه گیری زمان رفت و برگشت بسته داده ای ! وقتی شما از IP خاصی پینگ میگیرین، یک بسته داده ای تحت پروتوکل ICMP[nb] Internet Control Message Protocol[/nb] به کامپیوتر مقصد ارسال میشه. کامپیوتر مقصد دقیقا همون داده ای که به صورت تصادفی ایجاد شده رو برمی گردونه. به عکس زیر توجه کنید :
Ping1.PNG
مفهوم عکس بالا :
  • یک بسته داده ای با حجم ۶۴ بایت به سرور ۸.۸.۸.۸ از طریق اینترنتم ارسال شده. شما می تونید حجم بسته را به دلخواه تغییر بدین. سرور هم در هر مرحله همون داده رو برای من برگردونده !
  • ttl=45 ممکن است بسته داده ای من توسط چند روتر روت بشه، هر دفعه یکی از این مقدار کم میشه ! در صورتی که به صفر برسه ولی بسته به سرور نرسه، روتر به من ارور بر می گردونه : ttl exceeded in transit
  • Time = 369ms مدت زمانی که طول کشیده تا بسته به سرور برسه و برگرده ! این عدد هرچی کمتر باشه سرعت باز کردن وب سایت ها و بازی های بیشتر می شه!
نکته آخر اینکه در صورتی که سوالی هست در خدمتم. من این پینگ و با شاتل 1Mb/s گرفتم شما هم با اینترنت خودتون از سرور 8.8.8.8 آزمایش کنید و نتیچه رو اینجا بزارید. شاید به نتایج جالبی رسیدیم !‌ :D :D
یک چیز دیگه قول میدم آخریش باشه ! :D این پینگ و من از طریق یک سرور توی آلمان گرفتم، مشاهده بکنید :
8.8.8.8 64 byte ping: ttl=55 time=7 ms

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر
پاسخ : Ping چیست ؟!

به چه نتیجه قرار هست برسین مثلا؟ :-?

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

توی ویندوز ping کردن که راحته؛ توی Mac می‌شه راهنمایی کنی از کجا باید بیارمش؟

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از sjazayeri :
به چه نتیجه قرار هست برسین مثلا؟ :-?
اولین نتیجه اینکه الان ISP شما پینگش از من کمتره ! (ممکن به جایی که هستی هم بستگی داشته باشه)
اگه میشه نام سرویس دهندتونو بنویسین (;

به نقل از مهران م. :
توی ویندوز ping کردن که راحته؛ توی Mac می‌شه راهنمایی کنی از کجا باید بیارمش؟
توی Spotlight (بالا سمت راست، با Command + Space هم میتونی بیاری) بزن Terminal بعد که Terminal و باز کردی، دستور پینگ و بزن. فقط فرقش با ویندور اینکه تا بینهایت پینگ می کنه. اگه -c هم بزنی می تونی تعدادش و تنظیم کنی !

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

همیارنت
خب الان از این نتیجه به چه نتیجه ای میخواین برسین؟ :D

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از sjazayeri :
همیارنت
خب الان از این نتیجه به چه نتیجه ای میخواین برسین؟ :D
به این نتیجه که تازگی شاتل داره ضعیف عمل می کنه ! شایدم مشکل از من باشه ! پینگم بالای ۵۰۰ هست ! این یعنی فاجعه !‌ :D
فکر می کنم دوستان مخابراطی بهترین پینگارو داشته باشن !

yas21173

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
عمران

چند تا سوال ! :D

یکی اینکه آیا این Ping به سرعت ِ اینترنت که این روزا عموما به عنوان ِ سرعت ِ دانلود ازش یاد میکنن ربطی داره!؟
یعنی اگه بخوای دو تا اینترت یا در کل ISP رو مقایسه کنی ؛ ملاک Ping ِ یا سرعت ِ دانلود و آپلود و این حرفا؟! :D

یکی دیگه اینکه زمانی که Packet هات همشون Lost میشن یعنی Disconnect ی ُ access نداری کلا؟!

چرا نمیشه با آدرس ِ بعضی سایت ها پینگ گرفت ؟ :D

ممنون :)

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

یکی اینکه آیا این Ping به سرعت ِ اینترنت که این روزا عموما به عنوان ِ سرعت ِ دانلود ازش یاد میکنن ربطی داره!؟
پینگ به سرعت دانلود ارتباطی نداره، چون وقتی دانلود می کنی فقط یک ارتباط یک طرفه هست ! یعنی سرور برای تو داده میفرسته فقط ولی وقتی میخوای یک سایت و باز کنی، مرورگرت (Browser :D) اول یک در خواست می ده به سرور بعد ... یعنی کلا پینگ روی سرعت باز کردن صفحات و بازی های آنلاین که ارتباط چند طرفه هست خیلی اهمیت داره.
یعنی اگه بخوای دو تا اینترت یا در کل ISP رو مقایسه کنی ؛ ملاک Ping ِ یا سرعت ِ دانلود و آپلود و این حرفا؟!
برای مقایسه ۲ تا ISP یا در کل برای مقایسه کیفیت یک شبکه پینگ مهمه ! هرچی دیزاین شبکه درست تر باشه، روتر ها درست تر تنظیم شده باشن و البته، بسته های داده ای کنترل نشن (!!!!!) پینگ بهتر میشه. :D
یکی دیگه اینکه زمانی که Packet هات همشون Lost میشن یعنی Disconnect ی ُ access نداری کلا؟!
وقتی Packet هات لاست میشن، یا مشکل از روتر خودت که ارتباطشو با ISP از دست داده (بعضی وقت ها هم ارور Host Unreachable بر میگردونه) یا اینکه اون نهنگ محترم کابل فیبر زیر دریامونو قطع کرده !‌ :)) یا اینکه روتر های ISP به مشکل خوردن !
چرا نمیشه با آدرس ِ بعضی سایت ها پینگ گرفت ؟
تو میتونه ۶۴ بایتی که پینگ می فرسته رو تغییر بدی و بیشتر کنی. همچنین میتونی به یک آی پی ۱۰۰۰۰ تا پینگ بزنی ! :D در این شرایط هست که با سرور خدافظی میشه کرد :-"
حالا بعضی سرور ها اگه تعداد کانکشنات با سرور خیلی زیاد باشه آی پیتو می بندن، بعضی ها هم کلا پینگ و روی فایروال می بندن. اگه روی فایروال خودتم نگاه کنی یک قسمت به نامه ICMP داره که می تونی کلا بلاک کنی !

بالا