• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به نظر شما جهان چه شکلی است ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|
خب راستش داشتم یه مقاله مینوشتم ، که کلا موضوعش درباره ی اینه که جهان چه شکلیه ، به عبارتی داستان تلاش کیهان شناسان برای فهمیدن جواب این سوال و دست یافته های خیلی جالبشونه...

از اون جایی که باید بحث صورت بگیره من یه چند تا سوال مینویسم ، شما به جواب سوال ها فکر کنید و جواب هاتون رو بنویسید...

- به نظر شما جهان نامتناهی ایه یا متناهی ؟ ( اگه بخوایم یه سفر جهانگردی داشته باشم ، آیا میتونیم جهان رو دور بزنیم ؟ یا نه این سفر پایانی ندار ه ؟ ! )

- چرا جواب دادن به این سوال اینقدر طول کشیده ؟!

- به نظرتون با وجود این که ما الان تو جهان هستیم و با داشتن همین قدر تکنولوژی خارج شدن از اون تقریبا غیر ممکنه ، چطور میتونیم شکل جهان رو حدس بزنیم ؟

- انحنای فضا میتونه به حل این سوال کمکی کنه ؟!

× دانشمندان به این نتیجه رسیدن که جهان برخلاف تصور ما این قدر هام بزرگ نیست !!
× به تخت بودن جهان هم فکر کنید.... ???

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری
پاسخ : به نظر شما جهان چه شکلی است ؟

اگه کتاب تاریخچه زمان (a brief history of time) رو نخوندین، حتما برین بخونین. (نوشته ی استفان ویلیام هاوکینگ). با این که یه مقدار قدیمیه(1988) ولی کتاب فوق العاده مفیدیه و چون واسه عوام نوشته شده درکش بسیار راحته و لذتبخش.(البته خودش گفته که از سی( :-?) نفری که این کتاب رو شروع کنن فقط یه نفر میتونه تا آخر بخوندش!) کلن در باره جهان نوشته و پیدایش اون نظریه های مختلف درباره ی اون و تغییرش در طول زمان و... تا سیاه چاله ها. (من تو مسابقه هم از این کتاب چن جا استفاده کردم). بعضی از عناویش که مربوط به این تاپیک میشه اینا هستن:
تصویر ما از مجموعه کیهانی
فضا و زمان
بزرگجهانی که در حال گسترش است
اصل و مبدا و سرنوشت کیهان
پیکان زمان

انگلیسیش که تو نت هست ولی نسخه ی فارسیش ممکنه پیدا کردنش یکم سخت باشه. من خودم خیلی وقته که از کتابخونه عمومی گرفتم و دلمم نمیاد پسش بدم :D (چاپ 69)
یه کتاب دیگه هم مثل این هست که فک کنم یه جوایی جلد دوم همین کتاب باشه که اسمش هست: جهان در پوست گردو (یا یه همچین چیزی!) که من نخوندمش ولی اونم باید کتب جالبی باشه.

ولی نظر خودم! به نظر من جهان محدوده.(کلا یه جورایی من به بینهایت اعتقاد ندارم. به نظرم فقط مال رو کاغذه و تو واقعیت بی معناست) و شکل خاصی هم نداره (شاید شکلش همواره در حال تغییر باشه :D) و اگه بتونیم در جهان تو یه سمتی مستقیم جلو بریم بلاخره به زمین خودمون میرسیم! :O

• شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

آقای من فرد الان این توصیه هاتون به منه ؟ :D ، من که خودم جوابشو میدونم... :D

sadaf-a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
کرج

منم بگم؟نخندینا نظرمه دیگه همین جوری :D چون به یکی گفتم فقط خندید!
از نظر من جهان نامتناهیه چون اگه تموم می شد نمیدونم چی می شد :rolleyes:
حالا چرا کسی نمی تونه این سوالو جواب بده به خاطر اینه که خودشم نمیدونه اگه تموم می شد چی می شد؟
شکل جهان؟فک کنم شکلشو از روی اتفاقاتی که اطرافمون میفته میشه حدس زد مثلا همین سیاه چاله x:
صد در صد می تونه :D
بعدا میام به طور جدی و کامل و هوشمندانه نظرمو میدم شاید فردا :D

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از Pariya :
آقای من فرد الان این توصیه هاتون به منه ؟ :D ، من که خودم جوابشو میدونم... :D
نه. کلا گفتم. واسه همه می تونه مفید باشه...

• شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

اصن آدم هی تلاش شما رو برا بحث کردن که میبینه ، هی انرژی میگیره .... :D

ببینید ما برا اینکه از توی جهان بتونیم شکلشو تشخیص بدیم ، باید از چیزی استفاده کنیم که از اول اطلاعات تشکیل و توزیع مواد رو توی جهان داشته باشه ، که بعد ما بیایم ببینیم این مواد چه جوری توی جهان توزیع شدن و بعد ما با توجه به توزیع مواد در جهان ، شکل جهان رو تشخیص بدیم !

- خب حالا اون ماده چیه ؟؟!

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم

ادوین هابل در قرن بیست دریافت که جهان در حال گسترش و کهکشان ها در حال دور شدن از هم هستند نتیجه این نظریه ، نظریه بیگ بنگ بود. می دانیم که جهان پس از یک انفجار بزرگ به سرعت منبسط شد پس خیلی راحت می توانیم بفهمیم که کیهان به شکل دوکی شکل است. حال این که ما بتوانیم در فضا حرکت کنیم بحث جدایی است برای پیدا کردن پاسخ این سوال بهتر است بدانیم نزدیک ترین کهکشان به ما حدود چند میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و نکته جالب تر آنکه انسان تا به حال فقط توانسته تا کره ماه سفر کند به نظرم حالا وسعت کیهان درک کردیم ولی در همین جاست که امیدی پیدا می شود: سیاهچاله ها. این اجرام چگال که تنها چیزی که قدرت گریز از گرانش آنها را دارد پرتو ایکس است به عقیده دانشمندان ماند تونل هایی در فضا هستند که می تواند مسیر ما را برای رسیدن به نقاط بسیار دور کوتاه می کنند که رسیدن به حتی یکی از آنها نیز مسئله بزرگی است که تا کنون پاسخی نداشته. احتمال می رود که ما با دسترسی به این نوع از ستاره ها بتوانیم به بخش های مختلف کیهان سفر کنیم

• شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از بو علی :
ادوین هابل در قرن بیست دریافت که جهان در حال گسترش و کهکشان ها در حال دور شدن از هم هستند نتیجه این نظریه ، نظریه بیگ بنگ بود. می دانیم که جهان پس از یک انفجار بزرگ به سرعت منبسط شد پس خیلی راحت می توانیم بفهمیم که کیهان به شکل دوکی شکل است. حال این که ما بتوانیم در فضا حرکت کنیم بحث جدایی است برای پیدا کردن پاسخ این سوال بهتر است بدانیم نزدیک ترین کهکشان به ما حدود چند میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و نکته جالب تر آنکه انسان تا به حال فقط توانسته تا کره ماه سفر کند به نظرم حالا وسعت کیهان درک کردیم ولی در همین جاست که امیدی پیدا می شود: سیاهچاله ها. این اجرام چگال که تنها چیزی که قدرت گریز از گرانش آنها را دارد پرتو ایکس است به عقیده دانشمندان ماند تونل هایی در فضا هستند که می تواند مسیر ما را برای رسیدن به نقاط بسیار دور کوتاه می کنند که رسیدن به حتی یکی از آنها نیز مسئله بزرگی است که تا کنون پاسخی نداشته. احتمال می رود که ما با دسترسی به این نوع از ستاره ها بتوانیم به بخش های مختلف کیهان سفر کنیم
الان یعنی شما میگید جهان دوکی شکله ؟!
اگه جوابتون بله هست . باید بگم که نه ! دوکی شکل نیست( طبق منبع من ! )

L.L

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

وقتی به دریا نگاه میکنیم میبینیم که هر شکلی هست یه گردی ای داره وگرنه تا ته دریا ها معلوم میشد که...که تصورش سخته واسم!

اما من به نظریه گالیله شک دارم!
یعنی گالیله یکیه که رفته تو دریا با قایق هی رفته و بعد رسیده سر جاش! بعد فهمیده که گرده! اما میتونیم تصور کنیم که داشته دور خودش میچرخیده! ;))
اما خوب با توجه به عکسای ماهواره ای و فضایی گرده زمین! اما میتونه بیضیم باشه به نظرم :-?

• شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از MmAaHhSsAa :
وقتی به دریا نگاه میکنیم میبینیم که هر شکلی هست یه گردی ای داره وگرنه تا ته دریا ها معلوم میشد که...که تصورش سخته واسم!

اما من به نظریه گالیله شک دارم!
یعنی گالیله یکیه که رفته تو دریا با قایق هی رفته و بعد رسیده سر جاش! بعد فهمیده که گرده! اما میتونیم تصور کنیم که داشته دور خودش میچرخیده! ;))
اما خوب با توجه به عکسای ماهواره ای و فضایی گرده زمین! اما میتونه بیضیم باشه به نظرم :-?
شما جهان رو زمین میدونی مگه ؟ ;)) :D

• لایک
امتیازات: 8226

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

1- به نظر شما جهان نامتناهی ایه یا متناهی ؟ ( اگه بخوایم یه سفر جهانگردی داشته باشم ، آیا میتونیم جهان رو دور بزنیم ؟ یا نه این سفر پایانی ندار ه ؟ ! )

2- چرا جواب دادن به این سوال اینقدر طول کشیده ؟!

3- به نظرتون با وجود این که ما الان تو جهان هستیم و با داشتن همین قدر تکنولوژی خارج شدن از اون تقریبا غیر ممکنه ، چطور میتونیم شکل جهان رو حدس بزنیم ؟

4- انحنای فضا میتونه به حل این سوال کمکی کنه ؟
1- من نمیتونم تصور کنم اینو! :د یعنی خب ما که مسلما نمیتونیم جهانو دور بزنیم ولی نمیتونم تصور کنم که ته داشته باشه! چیزی که تو ذهنم هست اینه که خب قبل بیگ بنگ یه فضایی بوده که توش این اتفاق افتاده! تو ذهنم اینه که اگه از مرکز ِ جهان به بیرون حرکت کنیم تراکم ِ اجرام و مواد کم میشه! و شاید دیگه نهایتا به فضای خالی برسیم! اگه بخوای اینو پایان در نظر بگیری متنهایی(یه شکل نا منظم) ولی من به نظرم نامتنهاییه! یعنی تهش دیوار نیست مثلا که بگیم دور بزنیم حالا :د

2-چون حجم ِ قضیه بالاست :د ولی جدی خب اومدن مدل سازی کردن و نهایتا به چند تا تئوریه کلی رسیدن اثباتش مسلما سخته!

3- از اتفاقایی که میتونیم مشاهده و اندازه گیری کنیم! مثلا دور شدن ستاره ها یا کهکشان ها از زمین یا منظومه شمسی میتونه این نتیجه رو بده که جهان در حال انبساطه حالا اگه ما بتونیم مرکزیتی رو پیدا کنیم که مثلا همه چی از اون محل در حال دور شدنه (که مسلما زمین نیست) شاید بشه به نتایجی رسید..حدس زد...مثلا شاید شدت دور شدن یه جا بیشتر باشه و نهایتا یه شکل خمیده ی بسته ی نامنظم به دست بیاد! ولی به نظرم اونم خیلی کلیه و نمیتونیم دقیق یا شکل تقریبا درستو بفهمیم! :-??

4-انحنای فضا چیه؟ :د

ولی این انرژی هست (اسمش چی بود؟ :-? تابش..تاب..؟) که میگن از اول پیدایش جهان بوده و دمای کیهان واسه اونه ..همونطور که میدونین فهمیدن که این دما در طی ایـــن همه سال در حال کاهش بوده و هست! شاید از اونم بشه چیزایی فهمید :-? شایدم نه :D

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم

به نقل از Pariya :
الان یعنی شما میگید جهان دوکی شکله ؟!
اگه جوابتون بله هست . باید بگم که نه ! دوکی شکل نیست( طبق منبع من ! )
منظور از دوک اون فضای حجمی نیست بلکه مانند یک زاویه هر لحظه در حال گسترش است.

• شروع کننده موضوع

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

باریک :D
به نقل از زهرا.ج :
ولی این انرژی هست (اسمش چی بود؟ :-? تابش..تاب..؟) که میگن از اول پیدایش جهان بوده و دمای کیهان واسه اونه ..همونطور که میدونین فهمیدن که این دما در طی ایـــن همه سال در حال کاهش بوده و هست! شاید از اونم بشه چیزایی فهمید :-? شایدم نه :D
به نقل از Pariya :
ببینید ما برا اینکه از توی جهان بتونیم شکلشو تشخیص بدیم ، باید از چیزی استفاده کنیم که از اول اطلاعات تشکیل و توزیع مواد رو توی جهان داشته باشه ، که بعد ما بیایم ببینیم این مواد چه جوری توی جهان توزیع شدن و بعد ما با توجه به توزیع مواد در جهان ، شکل جهان رو تشخیص بدیم !

- خب حالا اون ماده چیه ؟؟!

به نقل از بو علی :
منظور از دوک اون فضای حجمی نیست بلکه مانند یک زاویه هر لحظه در حال گسترش است.
این که داره گسترش پیدا میکنه درست ... چه شکلیه ؟ :D

×ادامه بدین.... (;

• لایک
امتیازات: 8226

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

منم با زهرا موافقم . بستگی داره از چه نظر بگیم ؛ شاید هرچی از اینجایی که هستیم تو فضا جلوتر بریم ، به یه جایی برسیم که تراکم مواد کم شده . اما اینطور نیست که بگیم جهان در فلان نقطه پایان می پذیره !

زی زی جون

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد جلس
مدال المپیاد
ریاضی ، طلا و فیزیک ، نقره
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
انشاءالله پزشکی

چند روز پیش یعنی 90/11/3 دانشمندان آمریکایی به اتفاق ناسا اعلام کردند که:

"جهان بی انتهاست یعنی پایانی ندارد..."
یعنی جهان نه دایره است ونه کروی..... =))
معلوم نیست چی شکلی ست..... =)) =)) =))

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

این یارو که گفته جهان مثل یه حلزونه
یا یکی دیگه گفته مثل یه توپ فوتبال (12 وجهی) هست که یه نفر اومده و نقضش کرده یعنی گفت که این وجه ها میتونن مثلث باشن مربع دایره یا هر چی دیگه ریاضیاتش طولانیه اما داره روش کار میکنه الان
اینجوریه که مثلن از یه وجه عبور میکنیم میریم بیرون از وجه مقابلش وارد این 12 وجهی میشیم :-?

یکی گفته مثل یه حبابه تو ظرفه منتها هر چی بیشتر فوت کنیم بزرگتر میشه تا بترکه جهان هم همینطوره یه حجمی که رد شه منفجر میشه :-s

اسم دانشممندا رو نمیدونم این دومیو کسی میدونه یه توضیحی بده من درک نمیکنم :D

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا