• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گذری بر ژانر وحشت

آیا به فیلمهای ترسناک علاقه دارید؟

• بله

رای‌ها: 84 65.1%
  • خیر

رای‌ها: 45 34.9%

• رای‌دهندگان
    129

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری
پاسخ : فیلم ترسناک،خوب یا بد؟

به نقل از فاتمــــــه(س) :
من نمیفهمم چطور مقصد نهایی فیلم ترسناک حساب میشه :-? این ۵ـِش که دیگه افتضاح بود! [-(
بعضی فیلما هستن که یه کم ترسناکن ولی خیـــــــــــــــــــــلی قشنگن مثلاً کنستانتین! ینی فقط نمیترسونن٬ ماجرای خیلی جالبی دارن! >:D< من اینجور فیلما رو ترجیح میدم /m\
باهاتون موافقم
اما کنستانتین ترسناک نیست ب هیچ وجه
پستتون رو که خوندم این اومد توی ذهنم
باز گفتم بزار چک کنم شاید من نفهمیدم
توی imdb هم horror نزده برای سبک
کنستانتین بیشتر داره یه واقعیت یا شاید خرافه رو مطرح می کنه که دروازه ی این سمت به ان سمت باز شده
چیزی که الان راعفیپور بهش رسیده و داره میگه
واقعا شاهکاره اما ترسناک نیست

• لایک
امتیازات: fa.z

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از جنا :
ینی انقد ترسناک بوده که not rated شده بوده؟ :-s

آخه بعضی حاها NC-17 و not rated رو هنوز یکی حساب میکنن!
من فک کردم منظورت از NC-17 همون not rated هستش :D

آهان اینو یادم رفت بگم #-o :

بعضی وقتا، فیلم رو خیلی خشن، ترسناک و ... می‌سازن؛ رده بندی این فیلم باعث می‌شه که یه دسته از مخاطبینش رو از دست بده پس معمولاً فیلم رو بازبینی می‌کنن، بعضی صحنه‌ها رو حذف می‌کنن تا عده بیشتری اون فیلم رو در سینما ببینن. پس کارگردان فیلم uncut و دست نخورده‌اش رو وارد شبکه خانگی (حالا دی وی دی یا بلوری) می‌کنه که هر کس خواست ببینه. درجه بندی UR‌ مخصوص این فیلماست. (<

× جداً، ترسناک‌ترین فیلمی که تا الان دیدین چی بوده؟

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

به نقل از نسترنّگار :
آهان اینو یادم رفت بگم #-o :

بعضی وقتا، فیلم رو خیلی خشن، ترسناک و ... می‌سازن؛ رده بندی این فیلم باعث می‌شه که یه دسته از مخاطبینش رو از دست بده پس معمولاً فیلم رو بازبینی می‌کنن، بعضی صحنه‌ها رو حذف می‌کنن تا عده بیشتری اون فیلم رو در سینما ببینن. پس کارگردان فیلم uncut و دست نخورده‌اش رو وارد شبکه خانگی (حالا دی وی دی یا بلوری) می‌کنه که هر کس خواست ببینه. درجه بندی UR‌ مخصوص این فیلماست. (<

:D
آها پس یو آر به این درد میخوره :D

گفتم ترسناکترین چی بودش (تو صفه قبل)
اتفاقن همین پریشب بابام دی وی دی همون humen centipade رو پیدا کرده بود داش میدید من یهو اومدم تو اتاق :-s
ینی یه صحنه ای دیدم تا دو شب بیخوابی زده به سرم :-ss
آخه پدر من وقتی میخای فیلم +23 ببینی یه خبری بده :-<

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از نسترنّگار :

فیلم ترسناک فقط نباید ترسناک باشه باید قشنگ هم باشه.
من معمولاُ نمی ترسم ولی اگه بین فیلمایی که دیدم بخوام انتخاب کنم میگم The Shining

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از Stewie Griffin :
فیلم ترسناک فقط نباید ترسناک باشه باید قشنگ هم باشه.
من معمولاُ نمی ترسم ولی اگه بین فیلمایی که دیدم بخوام انتخاب کنم میگم The Shining

قبول دارم.

فیلم Psycho، شاهکار آلفرد هیچکاک؛ یک فیلم متفاوت و تمیزه؛ این خود قتل نیست که شما رو می‌ترسونه، انتظار کشیدن و منتظر وقوع قتل بودنه. +، برای کسانی که از فیلم چندش‌آور خوششون نمیاد توصیه می‌شه.

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

من عاشق فیلم ها ترسناک م. البته وقتی می بینم میترسما اما چون فکرمو خوب مشغول می کنه و لذت بخشه ترجیح میدم جای فیلمهای اجتماعی یا خانوادگی های اروم که تهش همه چی خوبه اینجور فیلما رو ببینم.
البته با چندش اورش خیلی موافق نیستم.
مرسی واسه معرفی بعضی فیلم ها...

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

ترس خودش حس جالبیه. هم ازش فرار میکنیم هم به طرفش میریم. فیلم ترسناک خیلی هم خوبه به شرط اینکه قشنگ از نظر روانی عذابت بده، نه اینکه در مورد عنکبوت های جهش یافته ی غول پیکر باشه. یعنی همونطور که هر فیلمی باید از نظر کارگردانی قوی باشه تا بشینم نگاه کنم ، فیلم ترسناک هم باید کارگردانیش قوی باشه. مثلا چون توی این تاپیک زیاد بحث شد درباره ی اره ، من هم اره رو مثال میزنم : من میترسم این فیلم رو پیش خانواده م نگاه کنم چون احتمالا بهم میگن اینا چیه نگا میکنی؟ اما تنهایی اصلا هم ترسناک نیست !
در کل ژانر های مورد علاقه ی من ترسناک ، استرس آور "‎"thrillerو کلاسیک هستن.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از SPARK :
ترس خودش حس جالبیه. هم ازش فرار میکنیم هم به طرفش میریم. فیلم ترسناک خیلی هم خوبه به شرط اینکه قشنگ از نظر روانی عذابت بده
منظورتون از این عذاب چیه دقیقا؟! و چه خوبی ای داره؟ :D

negar73

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی (تخصص :قانونی)

دزست یادم نمیاد اما گمونم اولین فیلم ترسناکی که دیدم اسمش دانشکده بود که زیاد ترسناک نبود واسه من .برای همین گفتم اینا که چیزی نیست و جذب فیلم ترسناک شدم..
فیلمای زیادی دیدم.هم چندش او و هم واقعا ترسناک
.اینکه ی سری از ادما از ی سری فیلما میترسن و ی عده دیگه نمی ترسن وابسته به شرایط روحی و خیلی ویژگی های دیگه هر فرد داره.
مثلا ی بار رفتم کلوپ به طرغ گفتم امار فیلمای جدیدو ندارم یه چیزی بده کلی بترسیم.ی فیلم داد به اسم گمونم"مترسک" اقا جاتون خالی بسی خندیدم به جای ترسیدن.
اما یه سری از فیلما جون ریشه در عقاید ادما نسبت به جن و روح و ... داره واقعا واسه ی عده ترسناک میشن.
به نظرم کنستانتین یکی از ایناست
یا مثلا یه فیلمی بود به نام حشرات جهنمی.دوستانی که عاشق صحنه های حال به هم زن هستن حتما اینو نگاه کنن
عمدتا هم فیلم ترسناک رو شبا تو اتاقم با سیستم و برق خاموش می بینم {-8

یه نصیحت کلی :
اول جنبه خودتونو بشناسین بعد فیلم ببینید.چون مواردی بودن که بعد از دیدن فیلم هایی که درش از جن و ... حرف بوده دچار ناراحتی های شدید روحی و روانی شدن..
از ما گفتن

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ناقوس :
دزست یادم نمیاد اما گمونم اولین فیلم ترسناکی که دیدم اسمش دانشکده بود که زیاد ترسناک نبود واسه من .برای همین گفتم اینا که چیزی نیست و جذب فیلم ترسناک شدم..
فیلمای زیادی دیدم.هم چندش او و هم واقعا ترسناک
.اینکه ی سری از ادما از ی سری فیلما میترسن و ی عده دیگه نمی ترسن وابسته به شرایط روحی و خیلی ویژگی های دیگه هر فرد داره.
مثلا ی بار رفتم کلوپ به طرغ گفتم امار فیلمای جدیدو ندارم یه چیزی بده کلی بترسیم.ی فیلم داد به اسم گمونم"مترسک" اقا جاتون خالی بسی خندیدم به جای ترسیدن.
اما یه سری از فیلما جون ریشه در عقاید ادما نسبت به جن و روح و ... داره واقعا واسه ی عده ترسناک میشن.
به نظرم کنستانتین یکی از ایناست
یا مثلا یه فیلمی بود به نام حشرات جهنمی.دوستانی که عاشق صحنه های حال به هم زن هستن حتما اینو نگاه کنن
عمدتا هم فیلم ترسناک رو شبا تو اتاقم با سیستم و برق خاموش می بینم {-8

یه نصیحت کلی :
اول جنبه خودتونو بشناسین بعد فیلم ببینید.چون مواردی بودن که بعد از دیدن فیلم هایی که درش از جن و ... حرف بوده دچار ناراحتی های شدید روحی و روانی شدن..
از ما گفتن
نظراتتون جالب بود اما بازم کنستانتین رو نام بردید که من بالا به چند دلیل گفتم ترسناک نیست
ولی اون مطلبی که درباره شرایط روحی و روانی فرد گفتید رو موافقم باهاش
من خیلی فیلم دیدم که اطرافیانم داشتن از ترس میمردن ولی هیچ حسی نداشتم
در عوض وقتی داشتم رزیدنت اویل رو میدیدم ترسیده بودم
که شاید الان ببینمش نترسم
در مورد عقاید نسبت به جن و اینا هم باید بگیم باسه یه عده غیر ترسناک میشن
چون واقعا وجود دارن و اونایی که اعتقاد ندارن نمیفهمن و نمی ترسن
هر چند بعضی از اونا هم بخاطر اینکه نترسن خودشون رو گول میزنن که وجود نداره

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

واى بچه ها من نشستم دوباره ارّه (saw) از يك تا شيششو ديدم،اينقد نكات نهفته توش پيدا كردم كه نگو! خداييش خيلى نويسنده ى فيلمش نبوغ داشته! اصلاً اين فيلم خارق العادس! :-"
راستى يه فيلم ديگم ديروز ديدم، جديده : The Haunting Of Whaley House كه اينم خوب بود نسبتا البته از نظر القاى حس ترس! B-)

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

فیلم orphan رو دیدین؟
به نظرم فیلم استرسیِ باحالیه
مخصوصا اگه با چراغای خاموش و شب نگاه کنین

• لایک
امتیازات: Dawn
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
در این بخش (!) میخوایم از نظرات شما در مورد این ژانر که مطمئنا باهاش آشنایی دارین و خب فیلم هایی هم دیدین در موردشون صحبت کنیم و نظرات شما رو جویا بشیم.

قطعا همه ی شما استاد تعلیق و پدر فیلم های ترسناک رو میشناسین. بله، سر آلفرد ژوزف هیچکاک منظورم هست. ایشون تا کنون فیلم های زیادی رو در این ژانر کارگردانی کرده و موفقیت های چشمگیری رو هم کسب کرده. فیلم سایکو (روانی) این کارگردان تاثیر زیادی رو مردم گذاشته بود طوری که همه از حموم رفتن تا مدت ها وحشت داشتند!!

و خب از فیلم های قدیمی گرفته مثل جن گیر ویلیام فریدکین تا فیلم های جدیدی که رشد روزافزون اونارو شاهد هستیم. بهترین فیلم ترسناکی که دیدین چی بوده؟ و چه صحنه هایی داشته از چه عناصر ترسی استفاده میکرده؟ داستان اون فیلم و همچنین چن تا عکس که مناسب باشه برا بچه های زیر 18 !!! میتونه مفید باشه.

خب، نظر بدید! :D

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : گذری بر ژانر وحشت

با تاپیک فیلم ترسناک، خوب یا بد؟ ترکیب‌ش میکنم. شاید به‌نظر بیاد که اونجا بحث جزئی‌تره راجع به ژانر وحشت، اما تو اون تاپیک پست‌ها اکثراً به سمتی رفتن که شما میخواید بهش برسید.

black rose

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد شیمی رو تا سال سوم خوندم بعد ول کردم
دانشگاه
دندانپزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : پاسخ

به نقل از SPARK :
ترس خودش حس جالبیه. هم ازش فرار میکنیم هم به طرفش میریم. فیلم ترسناک خیلی هم خوبه به شرط اینکه قشنگ از نظر روانی عذابت بده، نه اینکه در مورد عنکبوت های جهش یافته ی غول پیکر باشه. یعنی همونطور که هر فیلمی باید از نظر کارگردانی قوی باشه تا بشینم نگاه کنم ، فیلم ترسناک هم باید کارگردانیش قوی باشه. مثلا چون توی این تاپیک زیاد بحث شد درباره ی اره ، من هم اره رو مثال میزنم : من میترسم این فیلم رو پیش خانواده م نگاه کنم چون احتمالا بهم میگن اینا چیه نگا میکنی؟ اما تنهایی اصلا هم ترسناک نیست !
در کل ژانر های مورد علاقه ی من ترسناک ، استرس آور "‎"thrillerو کلاسیک هستن.
به شدت با نظرت موافقم من فسلمایی رو دوست دارم که آدمو شکنجه بده

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

ژانر وحشت٬ ژانر مورد علاقه ی من توی سینماست.
به نظر من٬ ترس توی فیلما 2 جور میتونه ظاهر بشه : یکی به شکل صحنه هاییه که آدم جا میخوره٬ یکی هم صحنه های خوف آور که آدم تا یه مدت طولانی یادش میمونه و در واقع صحنه ی ترسناکی نیست٬ اما از اول تا آخر فیلم قلب مخاطب به شدت میزنه !
من طرفدار هر دو فیلم نوع هستم. اینکه این سبک برای آدم خوبه یا نه٬ بستگی به خود شخص داره. مسلماً برای آدمایی که نمیتونن قضیه رو برای خودشون هضم کنن و این فیلما باعث میشه که ترس همیشه توی وجودشون باشه یا تحت استرس باشن٬ خب بده. اما برای یه عده دیگه ترس هم مثل احساسات دیگه ست. چطور که ما وقتی فیلم کمدی نگاه میکنیم می خندیم٬ فیلم ناراحت کننده نگاه می کنیم ناراحت میشیم و ...٬ توی این سبک هم می ترسیم و هیجان زده میشیم !
در آخر هم بگم که سینمای ترسناک به نظر من دست ژاپنه. ژاپنی ها ترس خاصی توی فیلماشون تزریق میکنن که واقعاً برای افرادی که زیاد تحمل ندارن٬ خوب نیست ! کلاً عمق توی ترس ژاپنی بیشتره و شما فقط با چند تا صحنه ی پر از خون و چند تا موجود جهش یافته طرف نیستین٬ با جنبه های تاریک ذهن انسان طرفین !

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

فیلمای ژانر وحشت آمریکایی اصرار زیادی به نمایش خون و قطع عضو و اینجور مسائل کلیشه‌ای دارن که در حال حاضر به نظر من آفت این ژانر همین ترفندهای قدیمی برای ترسوندن مخاطبه.
پارسال اما یه فیلم متفاوت از "جیمز" وان کارگردان مشهور ژانر وحشت به نام The Conjuring ساخته شد که خیلی از کلیشه‌های معمول این ژانر رو نداشت و اتفاقا فیلم خیلی خوبی هم ازآب در اومد و شد پرفروش‌ترین فیلم ژانر وحشت تاریخ آمریکا.
این فیلم علاوه بر اینکه داستان عالی و بازیگران خیلی خوبی داشت، به خوبی عنصر اضطراب رو به بیننده منتقل میکرد.
کلا ژانر وحشت ژانریه که به ندرت کسی سراغش میره چون احتمال موفقیت اینجور فیلما توی گیشه توی این چند ساله واقعا کم شده.

پ.ن: یکی دیگه از کلیشه‌های فیلمهای وحشت آمریکایی اینه که اکثرشون توی یه کلبه و تو فضای جنگلی که از شهر دوره اتفاق میفتند.

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

اتفاقن به نظر من The Conjuring هم به شدت کلیشه ای بود. از همون اول که یه خانواده ی پر جمعیت به یه خونه ی دور افتاده نقل مکان می کنن تا جن زده شدنِ مادر خانواده که اصلن خلاقیت نداشت.
یکی از عناصر خیلی مهم ایجاد حس ترس و اضطراب، تعلیق ه. فیلم Rosemary's Baby از این نظر فوق العاده ست. تقریبن هیچ سرنخی به دست مخاطب نمی ده که بفهمه جریان از چه قراره و باید تا آخر فیلم صبر کرد. اثرگذاری بیشترش هم سکانس آخر ه. دقیقن جایی تموم می شه که چندان انتظار نمی ره و تازه بیننده باید برگرده و از اول، فیلم رو با یه دیدگاه دیگه تو ذهنش مرور کنه. تعلیقِ قوی ای که ایجاد می کنه باعث می شه حس فیلم تا یه مدت تو ذهن ماندگار بشه. صحنه های ترسناک و تخیلی هم نداره. تمام بار ایجاد ترس ش رو دوش ایده ی فیلمه.

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary
The Babadook

The Babadook
فیلمی در ژانر thriller مال سال 2014 هست.
شما این فیلم رو دیدید؟
در موردش چی فکر میکنید؟
نظرتون درمورد نمادهای استفاده شده توش چی بود؟

The_Babadook_Movie_Poster.jpg

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از دایان :
The Babadook
فیلمی در ژانر thriller مال سال 2014 هست.
شما این فیلم رو دیدید؟
در موردش چی فکر میکنید؟
نظرتون درمورد نمادهای استفاده شده توش چی بود؟

The_Babadook_Movie_Poster.jpg
بابادوک از فیلمایی بود که من بعد از اینکه تیزرش رو دیدم، خیلی مشتاق شدم که فیلم منتشر شه برم ببینم، چون به نظر میومد موضوعش متفاوت باشه. اما واقعاً موضوع خیلی خاص و درگیر کننده‌ای نداشت. بیماریای روانی، مشکلات روحی، کنار نیومدن با مرگ یه نفر ، یه استاکر روانی که هِی شخص رو بلک مِیل میکنه و همه‌ی این کلیشه‌ها چیزای جدیدی نیستن، اگه یه فیلم میخواد از نظر روانی موثر باشه باید یا چیز جدیدی مطرح کنه، یا همین کلیشه‌ها رو به شکل تازه‌ای ارائه بده. بابادوک تو این زمینه موفق عمل نکرده بود. فضاسازی و کارگردانی فیلم خوب بود، آهنگسازی فیلم تا حد خوبی ترس رو القا می‌کرد ولی نکته اینجاس که چیزی برای ترسیدن نبود به اون شکل ! نه جامپ اسکر خفنی بود هیچ جای فیلم، نه هم از نظر روانی شما تحت فشار بودین در طول فیلم. بازیگر نقش اول فیلم با توجه به گمنام بودنش خیلی خوب نقشش رو ایفا کرده بود.
در کل تکرار همه‌ی این کلیشه‌ها برای کسی مثل من كه طرفدار این سبکم لذت بخشه و توصیه میکنم کسایی که ندیدن، ببینن، اما فک نکنم بشه به این فیلم بیشتر از ۷ از ۱۰ داد.

بالا