• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بومی گزینی ، عدالت آیا؟

• شروع کننده موضوع

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
پاسخ : بومی گزینی ، عدالت آیا؟

ببینین بحث به چه کجاها کشید

واقعن که آقای آرمان شما که اینقدر یه طرفه قضاوت میکنین معلومه که شناخت دقیقی از اطرافتون از تاریختون ندارین

به تاریختون برگردین ببینین این دهاتی هایی که شما میگین چه کارایی کردن موقعی که اون آدمای به قول شما شریف داشتن چیکارا میکردن

گفتم شما چشم و دل پاکی بعضیارو میذارین عقده و باید بی چشم ورویی بعضی دیگه رو شخصیت حساب کنین اینه منطقتون

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

دوستان خودتونو كنترل كنيد، از هركسي به اندازه فهمش توقع داشته باشيد (;
------

بومي سازي واقعا كار خوبيه، اما به شرطي كه شرايط يكسان آموزشي در همه جا وجود داشته باشه. وقتي يه سري شهرهاي محدود هستن كه دانشگاه هاي درجه يك دارن، بومي سازي باعث ميشه بعضيا به حقشون نرسن.
اما اگه همه جا دانشگاه خوب باشه، خيلي هم خوبه. چون خيلي هزينه ها رو پايين مياره. آمار فساد و انواع ناهنجاري ها رو كم ميكنه و....
شنيدم كه طرحي به نام" آبا " اگر اشتباه نكنم توي شوراي عالي ...فرهنگي تصويب شده و كم كم داره اجرا ميشه با هدف به وجود آوردن دانشگاه هاي جامعه به صورت منطقه اي. يعني هر منطقه اي كه استعداد خوبي داره، دانشگاه جامعه مرتبط با استعدادش ايجاد بشه درونش. اينجوري رشته ها بومي ميشن و تخصصي تر

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از enigma :
ولی اون شهرستانیه که از همه تفریحاش میزنه که یه دانشگاه درستو حسابی قبول شه باید بره یه جای مضخرف درس بخونه فقط به خاطر اینکه تهرونی نیس تا بتونه بره تهران یا شریف یا بهشتی بخونه!
تهرونی اسو پاس ولگردی که باید هرشب مامانو باباش برن از تو پارتی شبونه با کارتک جمش کنن میتونه خدمت کنه ولی نخبه ای که به واسطه روستایی یا شهرستانی بودنش دهاتی خطاب میشه نمیتونه؟؟؟؟؟
منم با تمام احترامی که برای شما قائلم( به قول مهسا جان) ولی اون شهرستانیه که میگین از همه تفریحاتش میزنه و درس میخونه یه دانشگاه درستو حسابی قبول شه ...مطمئن باشین دانشگاه ِ خوب(حالا یا تهران یا شریف یا هر دانشگاه ِ خوب دیگه ای)قبول هم میشه و به حقش میرسه....اون 40 درصدو واسه همینا گذاشتن دیگه(چون درس خوندن و قبول هم میشن) ...شما چرا داری حرص ِ اونا رو میخوری ..اونی که درس خونده قبول میشه ..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از negine-raz :
منم با تمام احترامی که برای شما قائلم( به قول مهسا جان) ولی اون شهرستانیه که میگین از همه تفریحاتش میزنه و درس میخونه یه دانشگاه درستو حسابی قبول شه ...مطمئن باشین دانشگاه ِ خوب(حالا یا تهران یا شریف یا هر دانشگاه ِ خوب دیگه ای)قبول هم میشه و به حقش میرسه....اون 40 درصدو واسه همینا گذاشتن دیگه(چون درس خوندن و قبول هم میشن) ...شما چرا داری حرص ِ اونا رو میخوری ..اونی که درس خونده قبول میشه ..شمام دلت از جای ِ دیگه پره پس...
:)
نه مریم جان.ما میگیم چرا باید 60 درصد به تهرانیها اختصاص داشته باشه؟
ببین امکانات شهرهای دیگه خیلیییییی کمتره از تهران.حتی اصفهان که اینقدر بزرگه واسه خودش،در برابر تهران هیچ امکاناتی نداره!
پس وقتی یه نفر تو یه شهر دیگه، رتبه بهتری از اون تهرانیه میاره،یعنی خیلییی زحمت کشیده. ولی خب ممکنه به خاطر این سهمیه 60-40 تهران قبول نشه،و تهرانیه بشه.
اگه تو همه شهرها دانشگاه هایی به خوبی تهران بود، حرفی نبود.ولی الان واقعا نباید این سهمیه بومی منظور بشه...

8216

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
محل زندگی!

به نقل از negine-raz :
منم با تمام احترامی که برای شما قائلم( به قول مهسا جان) ولی اون شهرستانیه که میگین از همه تفریحاتش میزنه و درس میخونه یه دانشگاه درستو حسابی قبول شه ...مطمئن باشین دانشگاه ِ خوب(حالا یا تهران یا شریف یا هر دانشگاه ِ خوب دیگه ای)قبول هم میشه و به حقش میرسه....اون 40 درصدو واسه همینا گذاشتن دیگه(چون درس خوندن و قبول هم میشن) ...شما چرا داری حرص ِ اونا رو میخوری ..اونی که درس خونده قبول میشه ..شمام دلت از جای ِ دیگه پره پس...
من مشکلم اون 60 درصده
یعنی اونیکه تهرونیه تو اولویته
این حق بعضیارو ضایع میکنه
نباید اینجور سهمه ای وجود داشته باشه
قبولی باید براساس رتبه باشه نه بومی بودن!

مثلا ازکجا؟

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از مهسا.ش :
:)
نه مریم جان.ما میگیم چرا باید 60 درصد به تهرانیها اختصاص داشته باشه؟
ببین امکانات شهرهای دیگه خیلیییییی کمتره از تهران.حتی اصفهان که اینقدر بزرگه واسه خودش،در برابر تهران هیچ امکاناتی نداره!
پس وقتی یه نفر تو یه شهر دیگه، رتبه بهتری از اون تهرانیه میاره،یعنی خیلییی زحمت کشیده. ولی خب ممکنه به خاطر این سهمیه 60-40 تهران قبول نشه،و تهرانیه بشه.
اگه تو همه شهرها دانشگاه هایی به خوبی تهران بود، حرفی نبود.ولی الان واقعا نباید این سهمیه بومی منظور بشه...
آخه مهسا جان گلم فقط بحث این نیست ...من قبول دارم ..دانشگاه های سطح کشور در یک سطح علمی نیستن و واقعا هم کار درستی واسه بومی سازی نیست ...اما .این رو هم در نظر بگیریم که بچه تهرانی هم میره شهرستان درس میخونه ..توی شهرستان ها هم سهمیه 60-40 وجود داره ...پس تهرانی ها هم باید از این طرف ِ قضیه عصبی بشن دیگه ...
ولی اصلا موضوع اونطوری نیست که ما داریم روش رژه میریم ...درسته ...باید دانشگاه ها رو تو سطح ِ کشور از نظر ی علمی ارتقا بدن که دیگه اینجور بحث ها بین بچه ها پیش نیاد ..من کاملا با شما موافقم ..
اما این وسط فقط بومی سازی نیست ..کلی سهمیه های دیگه داریم که اگه یکم بریم روشون توجه کنیم میبینیم اونا شاید 1000 برابر بیشتر از بومی سازی واسه ما دردناک باشن ..این آدمو بیشتر ناراحت میکنه و عذاب میده تا بومی سازی ...به قرآن دارم راست میگم ...
ماها نمیدونیم چی داره اطرافمون میگذره که اگه بدونیم میخوایم فقط سر به تن ِ هیچکی نباشه .....

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از enigma :
من مشکلم اون 60 درصده
یعنی اونیکه تهرونیه تو اولویته
این حق بعضیارو ضایع میکنه
نباید اینجور سهمه ای وجود داشته باشه
قبولی باید براساس رتبه باشه نه بومی بودن!

مثلا ازکجا؟
یه جوری حرف میزنید انگار 60 با 40 چقدر تفاوت داره ..تفاوت اینا فقط 10 درصده(خودم میدونم 10 درصد زیاده) و من حقو هم به شما میدم ..درسته ..بومی سازی واقعا کار ِ درستی نیست(حتی اون 10 درصدش)..و باید قبولی بر اساس رتبه باشه ....اونم که گفتم دلت پره همینجوری من کلی گفتم خانومی ، قصد دعوا نداشتم که ...
اما واقعا سهمیه های دیگه بدتر از بومی سازیه ...یکم به اونا هم نگاه کنین ....اعصابتون رو هم سر ِ اینجور چیزا خورد نکنین ..این بحثا چند ساله که بین همه جاریه ..اما نتیجه ای نداره ...شما فقط به فکر عالی دادن ِ کنکور باشید که دیگه نیازی به این حرفا نداشته باشید .....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

بله حرفت درسته مریم جان. تو شهرستانها هم نباید باشه این!فقط که واسه تهران نیست!
ببین الان از وقتی بومی سازی اجرا شده دانشگاه صنعتی اصفهان که خیلی خوب بود یه زمانی و رتبه های دورقمی اصفهانی ترجیح میدادن بمونن و برن دانشگاه صنعتی اصفهان و مشکلات خوابگاه های تهرانو متحمل نشن، بسیار ضعیف شده.
چون رتبه های خیلی بد خود اصفهان میتونن رشته های خیلی خوبو قبول شن!
اینجوری داره این دانشگاه ها هم ضعیف میشه آخه...
سهمیه های دیگه رو هم بله درست میگی.ولی هیچ کدوم به وضوح و روشنی بومی سازی مطح نمیشن که بشه روشون بحث کرد...
به نقل از negine-raz :
یه جوری حرف میزنید انگار 60 با 40 چقدر تفاوت داره ..تفاوت اینا فقط 10 درصده(خودم میدونم 10 درصد زیاده)
10 درصد نیست ها!
ببین ما نمیگیم باید 50-50 باشه که! میگیم کلا فرق نکنه کی تهرانیه کی شهرستانی.فقط بر اساس رتبه کل باشه همه چی

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از آبنبات چوبی :
من نمیدونم بومی گزینی دقیقا چجوریه؟؟ینی یکی مثلا تو تهران فقط تهران قبول میشه؟؟یکی واسه من توضیح بده لطفا!!مرسی :rolleyes:
به!!!!!!!تا من برم اینارو تایپ کنم چه بحث هایی شده!!!موضوع بومی گزینی بود یا بحث در مورد شهری و دهاتی بودن؟؟؟؟؟؟یا عقده ای بودن؟ما چه بخوایم چه نخوایم افراد موفق موفق خواهند بود!!!حالا هر کجا میخوان باشن!!!!
من این مطلب رو از کتاب"کنکورت رو قورت بده" نوشتم:
گزینش بومی و رشته های بومی:
وزارت علوم برای نزدیک بودن محل تحصیل به محل اقامت داوطلبان رشته ها را به دو گروه بومی(استانی/ناحیه ای/قطبی) و غیر بومی(کشوری)تقسیم کرده است.60 تا 80 درصد ظرفیت رشته های بومی را برای متقاضیان بومی در نظر میگیرند.رشته های بومی شامل موارد زیر است:
الف-رشته های استانی:شامل رشته های شبانه/پیام نور/نیمه حضوری/دبیری/مناطق محروم و اکثر کاردانی ها است.
ب-ناحیه ای:شامل رشته هایی است که در چند استان مجاور ارائه میشود به عنوان مثال رشته ی برق یک رشته ناحیه ای است و داوطلب تهرانی که از سهمیه ناحیه (1) استفاده میکند میتواند از سهمیه 60 تا 80 درصدی ظرفیت رشته برق در دانشگاه های این ناحیه که شامل دانشگاه های استان زنجان/سمنان/قزوین/قم/مرکزی و تهران است استفاده کند.
ج-رشته های قطبی:معمولا هر قطب از دو ناحیه مجاور تشکیل میشود.سازمان سنجش کشور را به 5 قطب تقسیم کرده است.رشته هایی که در دانشگاه های هر قطب ارائه میشوند را رشته قطبی مینامند.این رشته ها در اکثر نواحی وجود ندارند.به عنوان مثال مهندسی معدن یک رشته قطبی است و داوطلب مشهدی که در قطب 2 فرار دارد میتواند از سهمیه 60 تا 80 درصدی ظرفیت رشته معدن دانشگاه های این قطب یعنی خراسان رضوی شمالی جنوبی کرمان و سیستان و بلوچستان استفاده کند.
سوال:آیا بوم همان محل سکونت است؟
پاسخ:خیر.در بالای کارنامه بخشی وجود دارد که "استان بومی"شما را نشان میدهد.بوم را سازمان سنجش تعیین میکند.استان بومی تان ممکن است با سهمیه منطقه شما یکسان یا متفاوت باشد.مثلا از سهمیه منطقه 1 استفاده کنید ولی بوم تان مربوط به بوشهر باشد.الان ففط مهم است بدانید که سهمیه پذیرش و شانس قبولی شما در رشته های استانی ناحیه ای و قطبی در دانشگاه های مربوط به بوم شما بیشتر از سایر دانشگاه های غیر بومی است.

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

اما اینکه بومی سازی عادلانه س یا نه ؟خب ما به عنوان اقشاری از جامعه که تحت تاثیر این امریم خیلی نا عادلانه به نظر میاد چرا؟چونکه میگه تویی که امکانت داشتی حالا پاشو برو دانشگاه با امکانات و تویی که امکانات نداشتی مهم نیس چقد می فهمی برو دانشگاه بی امکانات!بومی سازی وقتی خوب بود که حد اقل نصف اون مقداری که به شهرای بزرگ توجه می شه به شهرستانای کوچیکم توجه می شد نه اینکه قطب علمی ایران بشن دو سه شهر و بعد سهمیه بندی!اگه اوضاع اونقد خوب بود بعد می شد پای بحثایی مث بودن با خانواده رو پیش کشید ولی الان احقاق حق حرف اولو می زنه!
البته اگه دقت کنین اونقدرام بومی سازی باعث تباهی زندگی یه فرد نمی شه اونی که واقعا تلاششو می کنه حتما تو بهترین دانشگاهام قبول می شه!اونایی هم که لیاقت جایی رو که میرن ندارن مطمئن باشین موفق نمی شن و این جاست که بحث تعریف ما از موفقیت پیش میاد!تا نظر شما چی باشه؟

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از مهسا.ش :
بله حرفت درسته مریم جان. تو شهرستانها هم نباید باشه این!فقط که واسه تهران نیست!
ببین الان از وقتی بومی سازی اجرا شده دانشگاه صنعتی اصفهان که خیلی خوب بود یه زمانی و رتبه های دورقمی اصفهانی ترجیح میدادن بمونن و برن دانشگاه صنعتی اصفهان و مشکلات خوابگاه های تهرانو متحمل نشن، بسیار ضعیف شده.
چون رتبه های خیلی بد خود اصفهان میتونن رشته های خیلی خوبو قبول شن!
اینجوری داره این دانشگاه ها هم ضعیف میشه آخه...
سهمیه های دیگه رو هم بله درست میگی.ولی هیچ کدوم به وضوح و روشنی بومی سازی مطح نمیشن که بشه روشون بحث کرد...10 درصد نیست ها!
ببین ما نمیگیم باید 50-50 باشه که! میگیم کلا فرق نکنه کی تهرانیه کی شهرستانی.فقط بر اساس رتبه کل باشه همه چی
من کاملا موفقم ..درسته ....
اون 10 درصد هم الان با این وضع گفتم تازه ....وگرنه منم میگم نباید فرقی کنه ....چه تهرانی و چه شهرستانی ...

Maedeh Bahadoran

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی اضفهان (IUT)
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

میشه دهاتی را واسه من معنا کنید؟
فک نکنم تو تعریفش تفاتی در میزان استعداد باشه نسبت به یه غیر دهاتی...
واسه اونایی که میزنن تو سر دهاتیا صرفا به خاطر اسمشون متاسفم...
استعداد و به حق خود رسیدن دهاتیو غیر دهاتی نمی شناسه...
فرهنگو اونی نداره که میگه من درس نمی خونم ولی باید برم شریف چون حقمه یا چون دهاتی نیستم...
دامو گوسفندو اونی باید بچرونه که...استغفرالله! X-(

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از Nenya :
البته اگه دقت کنین اونقدرام بومی سازی باعث تباهی زندگی یه فرد نمی شه اونی که واقعا تلاششو می کنه حتما تو بهترین دانشگاهام قبول می شه!اونایی هم که لیاقت جایی رو که میرن ندارن مطمئن باشین موفق نمی شن و این جاست که بحث تعریف ما از موفقیت پیش میاد!تا نظر شما چی باشه؟
منم اولش اینو گفتم ..که شهرستانی الانم به قول ِ بعضی از دوستان که میگن از تفریحاتش میزنه و همش درس میخونه یه دانشگاه درستو حسابی هم قبول میشه و به حقش میرسه ...
بچه ها کسی نبوده که تلاش بکنه و نتیجه نگیره ..هممون اینو میدونیم ...

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از negine-raz :
منم اولش اینو گفتم ..که شهرستانی الانم به قول ِ بعضی از دوستان که میگن از تفریحاتش میزنه و همش درس میخونه یه دانشگاه درستو حسابی هم قبول میشه و به حقش میرسه ...
آره خب!ولی می دونی مشکل اساسی کجاس؟مشکل این نیس که ما تلاش می کنیم و به چیزی که میخواهیم می رسیم یا نه!مشکل این کاریه مسئولان مربوط به این موضوع انجام می دن!آخه اونا چطور بومی سازی می کنن در حالی که بچه دانشجوی دانشگاه دولتی شهرستان اونم رشته مکانیک هنوز تو جمع و تفریق مشکل داره!بعد می خوان این جارو واسه ما بومیش کنن!آدم حرصش می گیره دیگه!

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از negine-raz :

اتفاقا زياد بودن كسايي كه تلاش كردن و نتيجه نگرفتن
براي ديدنش هم ميتونيد بعد از نتايج كنكور، يه سر بريد همين سازمان سنجش
سال 89 من رتبه ي 400 منطقه 3 رو ديدم كه تهران قبول نشد!! و رتبه 800 منطقه 2 رو ديدم كه با 50 انتخاب، هيچ دانشگاهي قبول نشده بود!!!
اينا به نظرتون حقشون بوده كه قبول نشن؟ صرفا چون مثلا طرف توي سيستان بلوچستانه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

من موندم مگه این جا آمریکاست که هر ایالتش حداقل یکی دو تا دانشگاه خوب داره.

به فرض من آمریکایی باشم. به فرض محال دانشگاه بومی گزینی باشه (که میدونیم سیستم دانشگاهی فرق داره) من نمی تونم برم MIT چون من تو لس آنجلس زندگی میکنم. مشکلی بزرگی ندارم فوقش میرم UCLA که دانشگاه خیلی خوبیه.

در ایران. من رتبم خوب شده. میخوام نرم افزار شریف بخونم. اما به خاطر بومی گزینی نمیتونم برم اون جا. چون من مثلا" مشهدی هستم باید برم دانشگاه فردوسی. نمیدونم شاید اینقدر پیشرفت کردیم که فردوسی در حد شریف باشه تو کشور ما :rolleyes:

Maedeh Bahadoran

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی اضفهان (IUT)
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

پس دقیقا برمی گردیم به این قضیه که:
تا زمانیکه سطح علمی دانشگاه ها در **سرتاسر** کشور روش کار نشه عدالت نیس که این طرح بومی گزینی اجرا شه!
هرکسی برای بهترین تلاش می کنه...
و تنها میزان تلاش باید باشه که تعیین کنه کی بره چه دانشگاهی..

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از Hespride :
اتفاقا زياد بودن كسايي كه تلاش كردن و نتيجه نگرفتن
براي ديدنش هم ميتونيد بعد از نتايج كنكور، يه سر بريد همين سازمان سنجش
سال 89 من رتبه ي 400 منطقه 3 رو ديدم كه تهران قبول نشد!! و رتبه 800 منطقه 2 رو ديدم كه با 50 انتخاب، هيچ دانشگاهي قبول نشده بود!!!
اينا به نظرتون حقشون بوده كه قبول نشن؟ صرفا چون مثلا طرف توي سيستان بلوچستانه؟
منو ببخشید ...من منظوری نداشتم ....
ولی خوبه یه سری هم به این سایت بزنید (http://www.gozine2.ir/modules.php?name=Pages&file=article&sid=1689&pagenumber=180) و ببینید با چه رتبه هایی از چه مناطقی توی چه دانشگاه هایی قبول شدن ....اونی که 50 تا انتخاب کرده و هیچ کدوم رو قبول نشده انتخابش بر اساس اصول و منطقی نبوده ...

• شروع کننده موضوع

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

فقط یه چیزی اونایی که میگن این بین حق کسی ضایع نمیشه لازم نیست راه دوری برن یه سری به پستایی مثه کی کجا قبول شده تو همین سایت بزنن تا بفهمن موضوع از چه قراره

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,58016.0.html

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از H O S E I N :
نمیدونم شاید اینقدر پیشرفت کردیم که فردوسی در حد شریف باشه تو کشور ما :rolleyes:

پستت لایک ، اما سر این یه قسمتش ،
الان فردوسی داره شدیدا متحول میشه !
کسائی که مدال جهانی المپیاد دارن از مشهد توی همین دانشگاه میمونن و نمیرن تهران !
نمونه بارزش پویا وحیدی که سه تا طلای کشوری و دوتا نقره جهانی داره !

مطمئنن فردوسی 1 صدم شریف هم نیست اما داره خیلی پیشرفت میکنه ، زیاد طول نمیکشه که بهش برسه :D

بالا