• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفاوت پایین شهر و بالا شهر

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : تفاوت پایین شهر و بالا شهر

به نقل از Miss Deli :
من اصلا این رو قبول ندارم. کل مطلب شما می خواد اینو برسونه که فرهنگ وابسته به پوله.
این در جامعه ی ما تا حدی درسته اما این که هر کسی که از لحاظ مالی پایینه لزوما از لحاظ فرهنگی هم پایینه اصلا صحیح نیست.
و برای اصول شهر سازی هم باید بگم که ما خونمون پاستوره، که مثلا(!) بالاشهره کوچه ها که همه باریکه، که آدم برای پارک دچار مشکل می شه، سجاد و راهنمایی و ... همه این طورین. پس معماری صحیح هم این رو باعث نمی شه.
مسئله فرهنگ جامعه است.
نه اصلا منظورم این نبود ! منظورم سواد افراد بود، که باعث میشه فرهنگ شون بره بالا، بعد میرند یک جای خوب خونه میسازند و همین طور که پیش میره اون مکان گرون میشه!پ
کسانی هم که پایین شهرند ممکنه فرهنگ شون بالا باشه ولی به خاطر بعضی عوامل ( مثلا همون مهاجرت افغان ها یا... به اون مکان ها) تحت تاثیر بقیه قرار میگیرند و فرهنگ شون میاد پایین! مثلا تو مدرسه ای که قرار دارند حرفای زشت یاد میگیرند یا.... .
معماری غیر صحیح لزوما تنگی و باریکی کوچه ها نیست! و من فکر میکنم تو مشهد بهترین خونه ها تو خیابونای تنگ باشند! منظورم از این معماری این بود که مثلا خونه های شمالی و جنوبی کنار همند و وسط کوچه ها آب رد میشه و هر کی میخواد، یک خونه واسه خودش بدون مجوز میسازه که شاید جلوتر از خیابون باشه و .... .

• لایک
امتیازات: Id

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
اقتدار

بالای شهره پایین شهرو فرهنگ مردمش تعیین میکنه و این فرهنگ و جایگاه اجتماعی که با هم رابطه ی زیادی دارن رسیدگی و جلب توجه رو به دنبال دارن
البته منطقه جغزافیایی هم در جذب طبقه ی بالا شهر نشین موثره

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از AUGUST II_PRINCE OF SAMPADIA :
بالای شهره پایین شهرو فرهنگ مردمش تعیین میکنه و این فرهنگ و جایگاه اجتماعی که با هم رابطه ی زیادی دارن رسیدگی و جلب توجه رو به دنبال دارن
البته منطقه جغزافیایی هم در جذب طبقه ی بالا شهر نشین موثره
منظقه جغرافیایی :
دقیقا بعد یه عالمه آپارتمان تو مشهد، یعنی یکم بعد تر که وارد کوه ها میشی و آب و هواشم بهتر میشه، چند تا روستا هستند :D :-"
البته این مورد منطقه جغرافیایی وجود داره ... اون روستاها هم از قبل بودند!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

مثلن الان ما کنار کوهه خونمون خیلی دیگه بالاشهره ؟

نو مشهد بالاشهر همون طرفای احمدآباد پاستور آزادشهر ایناهاس !

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از fateme ... :
مثلن الان ما کنار کوهه خونمون خیلی دیگه بالاشهره ؟

نو مشهد بالاشهر همون طرفای احمدآباد پاستور رضاشهر ایناهاس !

:D آره همون طرفاس ولی خب منظورم اون روستاهه بود که دقیقا بعد چند تا ساختمون (که حالا میشه گفت شیک و جاشم بد نیست) وجود داره که تازه مکانشم از اونا بهتره !

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

منظورم آزادشهر بود ! رضاشهر زیاد بالا نیست ! :D

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از fateme ... :
منظورم آزادشهر بود ! رضاشهر زیاد بالا نیست ! :D
خب حالا میاین ول کنیم کجا بالا شهره مشهده؟! :D درباره تفاوت شون بگیم بعد برسیم به این :-" :D

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

فرهنگشون فرق داره پایین شهر تصادف کنی کلی دعوا و فحشه ولی بالا با شخصیت ترن ! ولی شخصیت به محله هم بستگی داره ولی نه زیاد ! چون ممکنه طرف بالاشهری باشه ولی بازم شخصیت نباشه !

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از fateme ... :
فرهنگشون فرق داره پایین شهر تصادف کنی کلی دعوا و فحشه ولی بالا با شخصیت ترن ! ولی شخصیت به محله هم بستگی داره ولی نه زیاد ! چون ممکنه طرف بالاشهری باشه ولی بازم شخصیت نباشه !
خب یعنی از اول این تفاوت فرهنگ وجود داشته؟ چیطور شده که مردم دو طبقه شدند؟ آخه فکر کنم قبلا این قدر تفاوت ها به چشم نمیومد و مردم همه با هم بودند.
مثلا تو افغانستان این طوری شنیدم که جایی به نام بالاشهر و پایین شهر وجود نداره و همه خونه ها کنار همند و زندگی مسالمت آمیز دارند!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

رفاه ! کمبودایی که از هر لحاظ تو پایین شهره ×

Samane.M

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

از لحاظ مالی خیلی تفاوت دارن اما از لحاظ فرهنگی همه جا همه جور آدمی پیدا میشه هم بالا شهر آدم بی فرهنگ زیاده هم پایین شهر آدم با فرهنگ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
جی جی جی جینگ

منظورم مناطق خوش آب و هوا و مساعد شهری بود
مگر نه قرار نیست که بالا شهرو کنار آبشار نیاگارا تشکیل بدن
عوامل دیگه هم در کنار آبو هوا وجود دارند

Jack

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
روان بالینی

همه یه جوری راست میگن: هم منطقه ی جغرافیایی هم پول هم فرهنگ هم... (البته ایناها خودشون هم بهم وابسته ان) ولی یکم پایه ای تر نگاه کنین میرسین به مهمترین دلیل عقب افتادگی جهان سومی ها(ما هم تقریبا شاملشیم) و پیشرفت کشور های پیشرفته: مسئله ای بنیادین به نام آموزش و پرورش. نگاه کنین اون بالاشهری ها هم از نظر من جای جاش که پای منافعشون در خطر باشه حقوق اجتماعی رو زیر پا میزارن(البته نه همه) و پایین شهری ها هم همین طورن(دوباره میگم نه همه!). خب حالا بیایم یه مدرسه بسازیم تو بدترین جای دنیا(از لحاظ فرهنگی) اولین واکنش اون مردم چه خواهد بود؟ مقاومت! چرا؟ به همون دلیلی که وقتی عضو قطع شده ی کس دیگرو بخوان به شما پیوند بزنن سیستم ایمنیتون واکنش نشون میده و به همون دلیلی که اولین بار که مدرسه میخواست تو ایران جای مکتب خونه رو بگیره مردم خرابش کردن! خب شما مدرسه رو درست میکنین بعد از بهترین کادر آموزشی و مشاوره ای در اون استفاده میکنین اول شاید اصلا هیشکی از اون اهالی ثبت نام نکنن ولی شما با استفاده از دانش آموزان قوی در ارتباطات اجتماعی کارتون رو آغاز میکنین(دانش آموزایی که از جای دیگه آوردین) بچه های اون منطقه اول سعی میکنن دانش آموزا رو اذیت کنن ولی جوابی جز مهربانی نمیبینن والدین اون محله سعی در کارشکنی دارن ولی جوابی جز مهربانی و البته جواب های معنادار و تاثیرگذار نمیشنون حالا کم کم بچه های محله دوست دارن با دانش آموزای جدید آشنا بشن میان نزدیکشون. اینجاش که مهمترین بخش ماجرا شروع میشه و کم کم بچه ها علاقه مند به ورود به جایی میشن که پر از آدم عاقله.(البته من بدترین مکان فرهنگی رو در نظر گرفتم که به نظرم حتی تو کشوری مثل ایران هم شاید نباشه) پس درست کردن فرهنگ و از بین بردن بالا و پایین شهر با تزریق پول به پایین شهر یا درست کردن پارک درست نمیشه بلکه یه پروسه است که باید روی سه نسل(حداقل) کار بشه! یه مثال عینیش هم می تونم مامانم رو بگم که معلم دبستانه آخرای سال تحصیلی بهش گفتم میشه بیام کلاست؟ گفت بیا.موقع درس دادنش توی یه نیمکت خالی نشستم(این دبستان تو روستاس) وقتی دانش آموزا صحبت میکردن مامانم قشنگ گوش میداد بعد با الفاظ زیبا اونا رو مورد خطاب قرار میداد و کامل جوابشونو میداد. بهش گفتم تو کل سال باهاشون همینجوری هستی؟ گفت آره چطور مگه؟ گفتم هیچی. زنگ تفریح رفتم فقط داشتم طرز صحبت کردن دانش آموزای این کلاس با کلاسای دیگه رو مقایسه می کردم. خیلی برام عجیب بود! همشون تو یه مدرسه و تو یه پایه ولی تا چه اندازه تفاوت!(البته اینو نگفتم که بگم مامانم کارش خیلی درسته اینو فقط گفتم که بگم ببینین تاثیر آموزشو!) حالا می تونین بگین چرا تو خیلی از مسائل فرهنگی و آموزشی و... از خیلی کشورا عقب تریم. (آقا ببخشید سرتون رو درد آوردم!!) الان اگه به نود درصد مباحث جامعه شناسی هم نگاه کنین جوابش همینه!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
جی جی جی جینگ

نه عالی بودش جک.
اگه سیستم داشتم اینقد خوب بود که میشستمو یک ص تحلیل میکردم
اما با موبایل تو مضیقم
موافقم که آموزش خیلی در ارتقا سطح فرهنگی موثره
و البته همش نیست

• لایک
امتیازات: Jack

Nadia.Jf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
در حال مطالعه....
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
....

این اتفاق در مشهد بیداد میکنه
چند وقتپ پیش ما رفته بودیم اردو واز مدارس دیگه هم اومده بودن فکرشو بکنین بادیدن چندتا از بچه های پایین شهر {مشخصه}تصمیم گرفتم عقایدشونو بشنوم در کمال ناباوری زبونشونو نمیفهمیدم!!!!!!!!

علت اصلی این قضیه همون درامد و تجمع امکانات برای مناطق مختلف و کمبود برای سایرینه که واقعا تاسف باره!!!

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از دل ناآرام :
من اصلا این رو قبول ندارم. کل مطلب شما می خواد اینو برسونه که فرهنگ وابسته به پوله.
این در جامعه ی ما تا حدی درسته اما این که هر کسی که از لحاظ مالی پایینه لزوما از لحاظ فرهنگی هم پایینه اصلا صحیح نیست.
و برای اصول شهر سازی هم باید بگم که ما خونمون پاستوره، که مثلا(!) بالاشهره کوچه ها که همه باریکه، که آدم برای پارک دچار مشکل می شه، سجاد و راهنمایی و ... همه این طورین. پس معماری صحیح هم این رو باعث نمی شه.
مسئله فرهنگ جامعه است.
پاستور بالاشهره؟

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

بايد بگم الان تو مشهد سجاد هم بالا شهر حساب ميشه ....و ساكن هاش خيلى با شخصيت و با فرهنگن ولى همين كه ميگن با كلاسه و اينا كلى لات ريختن توش...
بعضيا فقط ميان تيپ ميزنن تو سجاد راه ميرن واسه پز دادن !!! :|
ولى خب راجع به تاپيك بايد بگم بالا شهر بودن ربط به فرهنگ و اينا داره از نظر من... :)

gallant_meysam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بیرجند
شهر
بیرجند
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

با سلام به دوستان
من می خواستم بگم که بالا شهر و پایین شهر فرقی نمیکنه
ادم های با فرهنگ همون جور که ادم های بی فرهنگ همه جا هستن اونا هم هستن ولی بالا شهر بودن باعث یک دیدگاه برای افراد میشه که با خودشش میگه این جا دیگه بالا شهره و باید فرهنگم و برسونم به بقیه
اینا رو میشهسطح پایین فرهنگ خودمون بدونیم که با تغییر مکان فرهنگمونم تغییر میکنه
ممنون از همه

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

خو من که نتونستم پستارو بخونم ، هم سه صفحه بود هم هر پست طولانی بود :D
به نظر من اینجوری نیست که بگیم کسایی که پایین شهر می شینن بی فرهنگن ، فرهنگ آدما ربطی به میزان پول و تحصیلات و ظاهرشون نداره ، به شعور و شخصیت آدما ربط داره ، یکی هست که بالا شهر می شینه و تحصیلات داره و پول و پله داره ، ولی اندازه ی یه الاغ شعور نداره ، بعضی ها هم هستند که تحصیلات ندارن و پول زیاد هم ندارن ، ولی خیلی باشعورن و فرهنگشون خیلی بیشتره.....

1024

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
یادش به خیر قدیما...
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
بازم ریاضی!