• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کلک های کنکوری و نکات مهم درسی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
در این تاپیک ، در مورد راه حل ها و میان برهایی که توی تست ها ممکنه پیش بیاد صحبت میکنم. من تجربیات شخصی خودم رو میگم. شما هم تجربیاتی اگر دارید بگید.

×عنوان تاپیک کمی تغییر داده شد .نگین

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : کلک های کنکوری

تو سوالهای برد ودامنه بهترین کار امتحان کردن مرز گزینه ه و نهایتا یه عدد در بازه گزینه هاست! (گزینه هارو اصولا به صورت بازه ای میدن دیگه!)
تو سوالهای استوکیومتری آدم باید حتما به گزینه ها نگاه کنه اول!ببینه تا چند رقم اعشار دارن گزینه ها.بعد دیگه دقت محاسباتشو با گزینه ها تنظیم کنه.اگر نه مثلا جایی ممکنه مجبور باشه ضرب 4 رقم اعضار در 4 رقم اعشار بکنه بعد دیگه خیلی ناجوره!

(چیز دیگه ای یادم اومد میام میگم!یه دفترچه دارم از تجربیات تستیم!ببینم چیزیش به درد میخوره میام میگم!)

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

کلا توی سوالات شیمی ، عددها ناجور میشن. اصلا حس خوبی نداره حل کردنشون و خرکاریه ! برای همین موقع ضرب و تقسیم در سوالات شیمی باید دقت زیادی به خرج داد. به گزینه ها هم حتما نگاه کنید. مثلا سوال اگر گزینه هاش اینجوری باشه : 1. 4/345 2. 4/445 3. 5/345 4. 3/5445 چنین گزینه هایی باعث میشه آدم نگاهشون نکنه. سرگیجه میاره :D ولی خب شما تو مرحله آخر ضرب و تقسیم حواستون باشه که اگر مثلا تا 4/4 به دست آوردین دیگه ادامه اعشار رو حساب نکنید. سریعتون بدونید گزینه 2 هست و بدو سراغ سوال بعدی.

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

دینی رو میام می نویسم تا اون جایی که بتونم. تازه همین چند روز پیش فهمیدم که چه قدر نکته داره و ریزه :))

واسه درسی مثل فیزیک، اول از همه حتماً گزینه ها رو بخونین. ببنین در چه حد اختلاف دارن. مثلاً اگه 20 و 200 تو گزینه ها بود، باید دقیق حساب کنین. ولی اگه ارقام متمایز بودن، همه ی اعشارها و صفرها رو بذارین کنار، فقط ارقام رو حساب کنین. هم خطاتون کمتر میشه، هم زودتر به جواب می رسین. واسه مباحثی مثل گرما یا میدان های الکتریکی و مغناطیسی خوب جواب میده.
واسه گرما که مثلاً دمای آب چه قدر میشه بعد از تعادل گرمایی، خوبه اعداد رو به کلوین تبدیل کنین. کوچک تر می شن. البته باید به ظرفیت گرمایی ویژه و گرمای نهان تبخیر و ذوبش دقت کنین که مثلا نهان ذوب رو 336 داده باشه، اگه 335 باشه دیگه نمی تونین این کار رو بکنین. همون اول هم یه سری اعداد رو ساده کنین از دو طرف.

//فکر کنم بد نباشه اول از دروس پایه شروع کنیم که مفیدتر باشه. نظر؟

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

سعی کنید تو ترجمه و معنی جملات عربی به سطح بالایی برسید، چون علاره بر قسمت ترجمه و مفهوم و متن، توی گرامر ها خیلی کمک می کنه. یعنی چی این؟ یعنی اینکه شما که متوجه کاربرد معنایی حال و تمییز و مفعول مطلق و ... در جمله بشید، خیلی راحت تر از پس سوالات گرامر بر میاین.
در باب ریدینگ های زبان، کلا پیشنهاد خوبیه که قبل خوندن یه نگاه سریعی به سوالاتش بندازید، اینجوری فعال تر ریدینگ رو می خونید و بهتر در جریانش قرار می گیرید.
یه نکته هم اینکه کلا تو هر درسی، اول بفهمید که دقیقا دمبال چی می گردید... وقتی یه سوالی از حرکت شناسیه فیزیکه و آخرش شتاب متوسط رو می خواد، تا آخر سوال رو بخونید و گزینه ها رو نگاه کنید بعد اون چیزی که می خواد رو حساب کنید. بار ها شده خود من داده های سوال رو دیدم و بعد ناخودآگاه شروع کردم جابجایی و سرعت متوسط و زمان حرکت و تعداد سرنشین ها و فاصله تا پمپ بنزین بعدی رو هم حساب کردم.
همین دیگه

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

هیچ وقت نباید به گزینه 1 اعتماد کرد مگه اینکه خلافش ثابت بشه.
معمولا" اگه بخواند جواب انحرافی بذارند تویه گزینه 1 ئه.اگرم چند تا سوال پشت سر هم شد گزینه 1 حتما" راه حل هاتون رو چک کنید چون ممکنه که گول فریب سوال رو خورده باشید.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

تو عربی معمولا تست سرکاری زیاد هست،مثلا صورت سوال نوشته حال کدومه،ولی با توجه به گزینه ها مسئله جامد مشتقه.
در کل تو عربی صورت سوال رو ول کنید بچسبید به گزینه هاش.مخصوصا توی ترجمه.واسه ترجمه فقط گزینه ها رو با هم مقایسه کنید.،لغت عربی هم نخونید سرکاریه.واسه درک مطلب هم برداشت کنید از متن،ترجمه نکنید.
تو شیمی واسه فصل 4 شیمی2،توی تستا اگه مربوط به ساختار لوویس بود، اول اول قلمرو تعیین کنید،با قلمرو اکثرا میشه به جواب رسید.
توی تحلیلی هم واسه فصل ماتریس ها اگه جواب دترمینان میخواستن،عدد بدید گزینه رد کنید.

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

برای عربی شما در اکثریت سوال ها باید بلد باشید غلط ها کجاست.
برای مثال توی ترجمه ها این حالات ممکن هست غلط باشه: ترجمه ی معرفه، جمع و مفرد
برای فعل: معلوم و مجهول بودن،صیغه ی فعل، زمان فعل(برای مثال قد+فعل ماضی میشه ماضی نقلی و لی توی سوال همین رو ماضی ساده ترجمه می کنه)
توی سوالات قواعد هم شما اگه بدونید که توی هر سوال غلط ها کجاس حله و این هم با تست حل کردن مخصوصن پیداکردن غلط های تست ها انجام میشه.

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

توی سوال دلتا هاش (:D) اونی که مال چن تا رو میده از آخر مال یکی دیگه رو میخواد با توجه به منفی مثبت بودن و رقم یکان گزینه ها معمولا سوال حل میشه نیاز نیس اون عددا رو جمع کنین

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Milad.R :
هیچ وقت نباید به گزینه 1 اعتماد کرد مگه اینکه خلافش ثابت بشه.
معمولا" اگه بخواند جواب انحرافی بذارند تویه گزینه 1 ئه.اگرم چند تا سوال پشت سر هم شد گزینه 1 حتما" راه حل هاتون رو چک کنید چون ممکنه که گول فریب سوال رو خورده باشید.

اصلا اینطور نیست!!!
من تو کنکور یادمه 3 تا سوال رو پشت سر هم گزینه1 زدم هر سه تاشم درست بود :P

جیران

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان خرم آباد
مدال المپیاد
المپیاد شیمی و زبان

به نقل از Coraline :
اصلا اینطور نیست!!!
من تو کنکور یادمه 3 تا سوال رو پشت سر هم گزینه1 زدم هر سه تاشم درست بود :P
آره این هست ولی شاید ترتیب سوالای تو اونجور بوده کلا ثابت شده که دام های آموزشی رو توی گزینه های یک جا سازی میکنن

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

× تووی سوالای فیزیک خیلی پیش میاد که توو چند مرحله سوال حل میشه مثلا ضریب اصطکاک توو روابط حذف میشه ولی توو صورت سوال به شما نمیدن چون باید بدونین از چه رابطه ای باید برید ، من خودم وقتی یادم نمیومد از چه راهی برم چون میدونستم حذف میشه خودم یه عدد میدادم زودتر حل میشد و وسطای میدیدم که حذف میشه. این به خودم کمک کرد

OWNING

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

test haye 50-50 ro hatman bezanid. z (bebakhshid font farsi nadaram alan) z

(baraye emtehane harfi ke zadam az yeki bekhaid 8 ta soal2 gozinei baratoon gozine hasho faghat taein kone va shoma kamelan shansi behesh javab bedin bad motabeghe konkkor har s3 ta ghalat 1 dorost ha ro hazf kond bebinid nomratoonatoon chand mishe ehtemale 80 darsad balaye 0 mishe nomratoon) z

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

لطفا این تاپیک رو هر وقت وقت داشتین ادامه بدین ! بعضی موارد مطرح شده در عین سادگی خیلی مفید بودن ! میدونم الان حسابی درگیر انتخاب رشته هم هستین البته ! :D
اما تجربیات زیادی هنوز بدون شک برای آزمون دارین ...
چه جور سوالاتی رو بیشتر با عدد گذاری حل کنیم ؟
مثلا توی چه درس هایی سوالات شک دار رو بزنیم ؟
ترتیب پاسخ گویی به سوالات چه طور باشه ؟ طبق دفترچه ؟
و ...

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ترتیب پاسخ گویی عمومی ها پیشنهاد من اینه : ادبیات - عربی - زبان - معارف یا ادبیات - زبان - عربی - معارف
معمولا سر ادبیات آدم احساس میکنه وقت کم میاره ، برای جبران این احساس بهتره برید سر زبان و تست هاش رو تند تند بزنید تا به تعادل برسه وقتتون.

برای درس های اختصاصی هم پیشنهادم اینه : 35-40 تا ریاضی بزنید » شیمی رو کامل بزنید » فیزیک » ادامه ریاضی » وقت شد مانده های شیمی
ریاضی 55 تا سوال زیاده و اولش خسته میشه. آخراش بگذارید 15 تاش بمونه برید شیمی استراحت کنید. بعد بیایید سراغ فیزیک. بعد بیایید سر ریاضی ها. وقت شد نزده شیمی ها رو هم بررسی کنید. اگر دیدید وقت داره کم میاد و همه سوالات رو ندیدید هنوز ، حل سوالاتون رو یک دقیقه ول کنید برید سوال های جلویی رو نگاه کنید. قطعا سوالاتی رو میبینید که سریع قابل حل هستند. برید سراغ اونها.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نــيما :
مثلا توی چه درس هایی سوالات شک دار رو بزنیم ؟
این کاملا به خودتون بستگی داره.
اینو به مرور زمان از تحلیلی و بررسی آزمونهاتون میتونید بفهمید.
مثلا من فهمیدم که تو ادبیات اغلب شک دارهارو درس تیمزنم و بالعکسش تو دینی اشتباه میزنم.
کنکور با وجود افتضاح بودن دینیم کاری که کردم این بود که شک دارهامو سفید گذاشتم.
ترتیب پاسخ گویی به سوالات چه طور باشه ؟ طبق دفترچه ؟
این هم به خودتون بستگی داره.
مثلا ترتیبی که محمد گفت،ترتیب خوبیه.به شرطی که مثلا تو زبان ضعف اساسی نداشته باشین.واسه کسی که زبانش ضعیف باشه مسلما روش خوبی نیست.
من خودم اشتباهی که کردم این بود که دینی و زبانو جابه جا نکردم. و سر ریدینگ دوم مغزم از خستگی در حال متلاشی شدن بود!!واسه حل یه سوال ریدینگ مجبور شدم 3دور بخونمش ریدینگ رو!
البته شانس آوردم آخر سر وقت کم نیاوردم. و حتی رسیدم برگردم و سوالات نزده ادبیاتو بزنم.اولش 7 سوال ادبیاتو نزده گذاشته بودم!!

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من گزینه تست رو هیچ وقت کامل سیاه نمیکردم. سریع یک خط یا نقطه میزدم که بفهمم جواب تست کدومه. بعد که وسط امتحان خسته شدم یا انتهای وقت امتحان یک جا پرشون میکردم. پرکردن پاسخ تست یکمی وقت گیره و اذیت میکنه. مخصوصا توی صندلی کوچیک که دفترچه بزرگ سوالات هم جلوته. اینطوری پرکردنشون یک جا سریعتر میشد.

گاهی از مدادهای تست زدنی گاج استفاده میکردم گاهی هم مداد خودم.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از محمّد :
گاهی از مدادهای تست زدنی گاج استفاده میکردم گاهی هم مداد خودم.

مداد های گاج اعصاب خورد کن نیست؟ واسه محاسبه نمیشه ازشون استفاده کرد (میشه؟ ) ، آدم باید هی مدادشو عوض کنه

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من واسه پرکردن فقط ازش استفاده میکردم. فرق ویژه ای هم نداشت. برای حل کردن اصلا اصلا به درد نمیخوره.

Enas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من برای پر کردنم باش مشکل دارم، خیلی بیشتر وقت می گیره...

بهتره هر سوالو همون اول تو پاسخ نامه جواب بدیم، یا هر درسو که تموم کردیم تو پاسخ نامه وارد کنیم؟؟

بالا