• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفکیک جنسیتی از گهواره تا گور؟

sayyed jan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه شریف++ایشالا
رشته دانشگاه
مکانیک ++بازم ایشالا
پاسخ : تفکیک جنسیتی از گهواره تا گور؟

به نقل از ترنج :
نمیخوام بحث منحرف شه ولی به زعم من صیغه به طور کلی و به خصوص صیغه های کوتاه مدت که ماشاالله ساعتیش هم اومده یک کلاه شرعی هست برای فساد. : )
اگر دو نفر بخوان باهم ارتباط داشته باشن و به اسلام اعتقاد داشته باشن و هدفشون ازدواج باشه خانواده هاشون رو در جریان میزارن و بعد صبر میکنن تا عقد کنن -با هدف ازدواج- نه صیغه.

اگه لازم بود فکر کنم تاپیک ِ مرتبطش هست جای دیگه که بحثو ادامه داد.
بازم شرمنده چون این موضوع ربط مستقیمی به تاپیک نداره.
در پاسخ به این سوال که خیلی ها معتقدند که ازدواج موقت شکل قانونی شده همان فحشاست این سخن از مسلمانان نیست و وقتی در آیات قرآن ازدواج موقت آمده است، نمی شود ازدواج موقت را شکل قانونی فحشا دانست،قرآن نکاح را به معنای میثاق محکم بین زن و شوهر در نظر می گیرد و این میثاق با حکم عقد بر قرار می شود در حالی که زنا و فحشا عقد ندارد.

لذا درا زدواج موقت تعهد و مسئولیت به وجود می آید، تعهد به قبول یک مهریه و اگر فرزند متولد شود، نفقه فرزند و زنی که دارای این فرزند است پرداخته می شود.
بنابراین تفاوت ازدواج موقت و فحشا در این است که فحشا هیچگونه تعهد ومسئولیتی برای طرفین قضیه نمی آورد و بی بندوباری است؛ یعنی هر لحظه هرکسی می تواند با هر کسی ارتباط برقرار کند اما ازدواج موقت عده دارد و خانومی که ازدواج مجدد می کند باید برای ازدواج بعدی خود عده نگه دارد،لذا می بینیم تفاوت های فاحشی بین فحشا و ازدواج موقت وجود دارد و نمی شود این دو را با هم مقایسه کرد.
در ثانی در حال حاضر میلیون ها زن مطلقه و شوهرمرده در جامعه داریم آیا آنها حق زندگی و ارضاءجنسی ندارند؟حقوق آنها اقتضا می کند که راهی برای زندگی شان فراهم شود، آیا اینها نیاز به رفع نیازهای جنسی خودشان ندارند؟حتما دارند،آیا باید این نیاز جنسی را از راه فحشا حل کنند یا از راه نکاح؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از sayyed jan :
در پاسخ به این سوال که خیلی ها معتقدند که ازدواج موقت شکل قانونی شده همان فحشاست این سخن از مسلمانان نیست و وقتی در آیات قرآن ازدواج موقت آمده است، نمی شود ازدواج موقت را شکل قانونی فحشا دانست،قرآن نکاح را به معنای میثاق محکم بین زن و شوهر در نظر می گیرد و این میثاق با حکم عقد بر قرار می شود در حالی که زنا و فحشا عقد ندارد.

لذا درا زدواج موقت تعهد و مسئولیت به وجود می آید، تعهد به قبول یک مهریه و اگر فرزند متولد شود، نفقه فرزند و زنی که دارای این فرزند است پرداخته می شود.
بنابراین تفاوت ازدواج موقت و فحشا در این است که فحشا هیچگونه تعهد ومسئولیتی برای طرفین قضیه نمی آورد و بی بندوباری است؛ یعنی هر لحظه هرکسی می تواند با هر کسی ارتباط برقرار کند اما ازدواج موقت عده دارد و خانومی که ازدواج مجدد می کند باید برای ازدواج بعدی خود عده نگه دارد،لذا می بینیم تفاوت های فاحشی بین فحشا و ازدواج موقت وجود دارد و نمی شود این دو را با هم مقایسه کرد.
در ثانی در حال حاضر میلیون ها زن مطلقه و شوهرمرده در جامعه داریم آیا آنها حق زندگی و ارضاءجنسی ندارند؟حقوق آنها اقتضا می کند که راهی برای زندگی شان فراهم شود، آیا اینها نیاز به رفع نیازهای جنسی خودشان ندارند؟حتما دارند،آیا باید این نیاز جنسی را از راه فحشا حل کنند یا از راه نکاح؟

ببین مساله این نیست که این امر در قرآن امده یا نیامده!

مساله اینه که ازدواج موقت دقیقن فحشا هست! حقوقش هم معلوم میشه اوله کار. ساعت و زمانش هم معلومه. پس حقوقش دقیقن همون میزان میشه تعیین کرد.

مسولیت هم همونی هست که موقع رابطه با یک ادم غریبه وجود داره.

دو نفر با هم می خوابند و هر دو چون می دونند این رابطه موقت هست تصمیم ندارند بچه دارشن!

ولی در هر دو موقت بودن رابطه کلید اصلی و شباهت اصلی هست. تفاوت اینجاست که دو نفر ممکنه به هم علاقه داشته باشند و بدون عقد موقت باهم رابطه داشته باشند!

یا اینکه برای پول باشه و بخوان اسلامی رفتار کنن. میشه عقد موقت.

من نمی گم این کلاه شرعی هست. خیر این کلاه شرعی نیست. این عین فحشا هست. فقط با تفاوت اینکه صواب هم داره.

aksh90

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
پایتخت دود و آلودگی!

ببینید،در کشور های خارجی دوست دختر و دوست پسر داشتن چیز عادی هست.به همین خاطر دراونجا با داشتن کلاس های مختلط،هیچکدوم سعیی در بقول خودمون تور کردن جنس مخالفی نمیکنه.اما...ایران ما چون از کودکی جدا هست و به دانشگاه که میرسه مختلط میشه،این چیز عجیبیه که با جنس مخالف باشن و تموم حواسشون معطوف طرف میشه.بعدم چون دوست پسر و دوست دختر داشتن چیز ممنوعیه جوری لجبازیه.

من به شما میگم به سیب فکر نکن!خدا وکیلی همین الان سیب توی ذهنت نیومد؟چون منع شدی بهش فکر یکنی و انجامش میدی.اینم قضیه دوس پسر دوس دختری ماس.

دوست مامانم واسه تعطیلات از ایران رفته بود انتالیا.میگفت مردای ایرانی کاملا مشخصن چونکه لب ساحل همه فکرشون به همسر خودشونه ولی مردای ایرانی با چشماشون خانومای لب ساحلو قورت میدن.وقتی چیزی ممنوع باشه،وقتی ناگهان ازاد بشه معلومه چه اتفاقی میوفته!
خارجی ها به دختر پسر هایی که با هم رابطه-دقت کنید منظورم از رابطه چی بود-داشته باشن میگن دوست دختر دوست پسر.با این وجود بازهم خانواده ها مشکلی ندارن.بی بند و باری تا اون حدهم خوب نیست...و اما بحث اصلی:

1-اینکه بیایم و از ابتدا تفکیک جنسیتی کنیم و بعد در دانشگاه رابطه ها رو باز کنیم خوب نیست.چون همه ندید بدید میشن
2-اینکه در دانشگاه تفکیک جنسیتی کنیم و بازهم جدا باشه به هیچ وجه خوب نیست چون کهجنس مخالف از هم اطلاعی ندارن و ازدواج های بیشتری با شکست مواجه میشن.
3-اگر الان بیایم و از اول مختلط کنیم از نظر من جامعه ماامادگیش رو نداره،شما فکر کن یه روز خواهر خودت با یه جنس مخالفش تا خونه بیاد.جامعه ما اینو هنوز نمیپذیره
4-از نظر من مهم ترین چیزی که وجود داره اینه که دین از سیاست جدا نیست و هر بجث دینی بالاخره به سیاست میرسن.و سیاست اجبار در دین مزخرفه
5-جالا چی کار کنیم؟نظرتون چیه؟

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از مازیمون :
ببین مساله این نیست که این امر در قرآن امده یا نیامده!

مساله اینه که ازدواج موقت دقیقن فحشا هست! حقوقش هم معلوم میشه اوله کار. ساعت و زمانش هم معلومه. پس حقوقش دقیقن همون میزان میشه تعیین کرد.

مسولیت هم همونی هست که موقع رابطه با یک ادم غریبه وجود داره.

دو نفر با هم می خوابند و هر دو چون می دونند این رابطه موقت هست تصمیم ندارند بچه دارشن!

ولی در هر دو موقت بودن رابطه کلید اصلی و شباهت اصلی هست. تفاوت اینجاست که دو نفر ممکنه به هم علاقه داشته باشند و بدون عقد موقت باهم رابطه داشته باشند!

یا اینکه برای پول باشه و بخوان اسلامی رفتار کنن. میشه عقد موقت.

من نمی گم این کلاه شرعی هست. خیر این کلاه شرعی نیست. این عین فحشا هست. فقط با تفاوت اینکه صواب هم داره.
اولا فک کنم این چندتا پست خیلی منحرف شده از بحث اصلی. اما خب چه میشه کرد که نمیشه جواب نداد:D
دوما لطفا فحشا رو تعریف کنید. اصلا چه کاری فحشا هست چه کاری نیست. یه عمل ثابت میتونه در یه وضعیتی فحشا باشه و در وضعیت دیگه نباشه یا خیر؟
سوم، بیاید بدون تعارف حرف بزنیم. توی همین سایت سمپادیا،که متوسط سنیش خیلی پایینه، چند درصد از کاربراش تاحالا هیچ تجربه جنسی نداشتن؟ من به جرات میگم خیلی کم! مخصوصا کاربرای شهرای بزرگش.
حالا اصن بگیم 20 درصد. این 20 درصد آیا مرتکب فحشا شدن؟
حالا اگه همین آدما دقیقا دفعه بعدی که خواستن رابطه داشته باشن صیغه کنن، اونوقت مرتکب فحشا شدن؟؟

باباجان صیغه اصلا به معنی خرید و فروش زن نیست. زنی که بخاطر پول صیغه میشه، بخاطر دو قرون پول بیشتر شک نکنید بدون صیغه هم حاضره.

اما مساله اون افرادی هستن که نیاز جنسی دارن و راهی برای ازدواج دائم ندارن! اونم نه هر کسی با هر کسی. افرادی که شرایط رو دارن.من این حرفو بارها زدم بازم میزنم. فک کنید یه زن به هر دلیلی طلاق گرفته و الان از نظر روحی حتی آمادگی ازدواج دائم رو نداره اما از طرفی نیاز جنسیش داره اذیتش میکنه.
حالا چندتا راهکار وجود داره:
1- سرکوب کردن نیازش
2- ایجاد یه رابطه آزاد با هر کسی که عشقش کشید
3- ایجاد یه رابطه قاعده مند با هرکسی که عشقش کشید

اصلا فکر نمیکنم عقل سلیمی وجود داشته باشه که نگه راه 3 بهترین راه از بین این راهکارهای موجوده. طبیعیه وقتی ادم میخواد کاریو بکنه بهتره که با بیشترین احتیاط و کمترین ریسک باشه. شما یک هزارم درصد احتمال بده توی یه رابطه موقت بچه ای به وجود بیاد. اون بچه و خرج و مخارجش میشه مایه عذاب مادرش. در حالیکه اگر صیغه باشن (که در ظاهر فقط یه جمله اس) اونوقت این مسئولیت بر گردن اون مرد هست که مخارج بچه رو بده. این دیگه مادی ترین حالت نگاه کردن به صیغه اس که اتفاقا خیلی راهکار خوبیه.

بازم میگم، نمیفهمم چرا برای یه مساله ی موجود اگر قوانین گذاشته بشه اسمش میشه فحشا!
اگر هر نوع رابطه با جنس مخالف فحشاست، قبوله. صیغه هم فحشا. اما اگر هر نوع رابطه ای فحشا نیست پس توی جامعه انسانی نیاز هست که قوانینی وجود داشته باشه برای کنترل این رابطه. در نتیجه طبق عرف چیزی که مخالف این قوانین باشه میشه فحشا و چیزی که طبق قانون باشه میشه یه امر عادی.

یه مثال بزنم. یه مجموعه قوانینی هست به نام قوانین موجر و مستاجر. مخصوص قوانین خانه های اجاره ای هست.
حالا سوال اینجاست آیا وجود قوانین موجر و مستاجر باعث تقویت اجاره نشینیه؟ داره اجاره نشینی رو رواج میده؟؟
نخیر!
یه مساله ای وجود داشته به نام اجاره نشینی، برای قاعده مند شدنش قانون وضع شده.

حالا یه مساله ای هم هست به نام روابط جنسی با جنس مخالف. برای قاعده مند شدنش قانون وضع شده.
اسم این نه ترویج فحشاست نه فروختن یک جنس خاص نه هیچ چیز دیگه. اسمش کنترل جامعه از طریق قانونه!

واقعا اونقدرا سخت نیست مساله!

--
حالا برای اینکه زیادی خارج از موضوع نباشه نظرمم بگم راجب اصل موضوع

کلا تفکیک جنسیتی یه حرکت خیلی ریسک داره. یه چاقوی دو طرفه است که هم میتونه به اینطرف بزنه هم اون طرف و باید خیلی محتاطانه استفاده بشه ازش.
چون از یک طرف انسان نسبت به چیزی که ازش منع بشه حریصه. از طرف دیگه انسان ذاتا موجودیه که نیازهاش به خصوص شهوتش اغنا ناپذیره و همواره دنبال گل هایی با بوهای بهتر میگرده :D
اما به نظرم تفکیک جنسی بدون تبعیض جنسی در برهه های سنی که فرد هنوز شخصیتشو کامل نشناخته و ابعاد مختلف زندگی غیر از بعد جنسیشو نمیدونه، میتونه تا حدودی مفید باشه. ولی این تفکیک همراه با آموزش های لازم باشه و رفته رفته کمرنگ بشه تا وقتی افراد به بلوغ کامل شخصیتی رسیدن بتونن یه رابطه مطمئن داشته باشن. هرچند بازهم هیچوقت نباید محیط کاملا بدون قاعده و قانون باشه چون همواره امکان سواستفاده یک جنس از جنس دیگه بوده و هست و خواهد بود

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

دوما لطفا فحشا رو تعریف کنید

فحشا درواقع به رابطه با پارتنر غیر دایمی گفته میشه.

بله انسان نیاز جنسی داره. و باید بر طرف بشه. به خاطر همین هست که باید روابط ازاد وجود داشته باشه. ولی حالا سوال اینجاست وقتی رابطه ی بین دوست دختر و دوست پسر می تونه خودش وجود داشته باشه چرا باید صیغه وجود داشته باشه ؟

اون چیزی که یک رابطه ی جنسی رو از فحشا جدا می کنه چند جمله نیست ( حالا ب هر زبون یا برای هر دینی ) اون دوام رابطه هست.

صیغه ای که برای بر طرف کردن چیزی که بهش میگیم ( one night stand ) دقیقن برابر فحشا هست. ( من با این مورد هم مشکلی ندارم یعنی هیچ عیبی به خودی خود نداره. وقتی دو نفر به سن قانونی رسیده باشن و رابطه ی ایمنی داشته باشن این هم به جای خودش خوبیه خودش رو داره ) ولی وقتی به این رابطه فحشا گفته میشه بعد با خوندن چند جمله میشه یک کار مناسب اون چیزی هست که بهش میگن، شرعی کردن!

برعکس اگه ادم هارو ازاد بذاریم در مورد مسایل خصوصی زندگیشون هر کس بر اساس ایده و عقیده ی خودش می تونه رابطه ی خودش رو داشته باشه. حتا این حرف که ایران اسلامی هست کفایت نمی کنه. چون عقیده جدا از دین هست. هر فرد باید اجازه داشته باشه در مسایل خصوصیش با عقیده ی خودش رفتار کنه. چیزی که جرم هست ازدواج با دختر کوچکتر از ۱۸ سال می تونه باشه، سو استفاده جنسی، تجاوز.

وگرنه تفکیک کردن حتا تجربه ی پیش از پس از انقلاب ایران نتیجه مطلوبی نداشته.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از مازیمون :
صیغه ای که برای بر طرف کردن چیزی که بهش میگیم ( one night stand ) دقیقن برابر فحشا هست. ( من با این مورد هم مشکلی ندارم یعنی هیچ عیبی به خودی خود نداره. وقتی دو نفر به سن قانونی رسیده باشن و رابطه ی ایمنی داشته باشن این هم به جای خودش خوبیه خودش رو داره ) ولی وقتی به این رابطه فحشا گفته میشه بعد با خوندن چند جمله میشه یک کار مناسب اون چیزی هست که بهش میگن، شرعی کردن!
مدت صیغه نباید از 40 روز کمتر باشه٬ توی اسلام صیغه ی یک شبه نداریم. به اضافه اینکه٬ دختر باکره باید برای بار اول برای صیغه از پدرش اجازه بگیره.

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از مازیمون :
بله انسان نیاز جنسی داره. و باید بر طرف بشه. به خاطر همین هست که باید روابط ازاد وجود داشته باشه. ولی حالا سوال اینجاست وقتی رابطه ی بین دوست دختر و دوست پسر می تونه خودش وجود داشته باشه چرا باید صیغه وجود داشته باشه ؟
نه سوال اینجاس که وقتی رابطه ی بین دوست دختر و پسر وجود داره، قاعده مند کردنش فحشاس؟

بعد راجب تعریفتون از فحشا، دقیقا مدتش چقدر باید باشه تا اسم فحشا نگیره؟ یه ساعت؟ یه هفته؟ یه ماه؟ یه سال؟
الان دوست دختر پسرا چه مدت با هم هستن؟ از یک روز شروع میشه تا چندین سال. ممکنه به هر دلیلی یه رابطه بعد از چند روز از نظر دو طرف به درد نخور باشه و قطع شه، ممکنم هست چند سال طول بکشه! حالا این خط فحشا دقیقا کجا قرار میگیره؟؟؟
قانونگذار باید جوری قانون وضع کنه که حداکثر عمومیت رو داشته باشه. مثلا فک کن میگفتن صیغه برای کمتر از 40 روز نمیشه (که نفر بالایی گفت و من توی هیچ رساله ای ندیدم محدودیت مدت رو.) بعد یکی روز 39 ام میخواست جدا بشه میشه فاحشه؟ (یعنی کسی که فحشا میکنه)
کلا اگه هر مدت مشخصی مطرح بشه این مشکل هست. برای همینه که اسلام اومده گفته:
آقاجون تو که میخوای با دوست دختر/پسرت رابطه داشته باشی، یه لطفی بکن رابطه تو قانونی و با حفظ مسئولیت انجام بده. اگر هم دختر بار اولش هست برای اینکه یه وقت احساسی تصمیم نگرفته باشه که بعد ها پشیمون بشه ، باید از خانوادش اجازه داشته باشه.

و در اصل هم این حرکت بخاطر کارای یک شبه و چند ساعته نبوده. بلکه برای افرادی بوده که مدت زیادی دسترسی یا امکان ازدواج نداشتن مثل بیوه ها و مطلقه ها و مرد های زن مرده.

به نقل از مازیمون :
هر فرد باید اجازه داشته باشه در مسایل خصوصیش با عقیده ی خودش رفتار کنه. چیزی که جرم هست ازدواج با دختر کوچکتر از ۱۸ سال می تونه باشه،
منم معتقدم هرفرد باید تصمیم گیریش با خودش باشه. اما این دو جمله ی آبی و قرمز باهم ناسازگاری دارن.
اصولا قوانین باید ملاک دهی بکنن نه تصمیم گیری. این عدد 18 رو یه عده نشستن همینجوری از خودشون دراوردن وگرنه هیچ تغییر بیولوژیکی تو ادم رخ نمیده توی سن 18 سالگی. میتونسته 17 باشه. میتونسته 19 هم باشه.
متوجه منظورم میشی؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Hespride :
نه سوال اینجاس که وقتی رابطه ی بین دوست دختر و پسر وجود داره، قاعده مند کردنش فحشاس؟

بعد راجب تعریفتون از فحشا، دقیقا مدتش چقدر باید باشه تا اسم فحشا نگیره؟ یه ساعت؟ یه هفته؟ یه ماه؟ یه سال؟
الان دوست دختر پسرا چه مدت با هم هستن؟ از یک روز شروع میشه تا چندین سال. ممکنه به هر دلیلی یه رابطه بعد از چند روز از نظر دو طرف به درد نخور باشه و قطع شه، ممکنم هست چند سال طول بکشه! حالا این خط فحشا دقیقا کجا قرار میگیره؟؟؟
قانونگذار باید جوری قانون وضع کنه که حداکثر عمومیت رو داشته باشه. مثلا فک کن میگفتن صیغه برای کمتر از 40 روز نمیشه (که نفر بالایی گفت و من توی هیچ رساله ای ندیدم محدودیت مدت رو.) بعد یکی روز 39 ام میخواست جدا بشه میشه فاحشه؟ (یعنی کسی که فحشا میکنه)
کلا اگه هر مدت مشخصی مطرح بشه این مشکل هست. برای همینه که اسلام اومده گفته:
آقاجون تو که میخوای با دوست دختر/پسرت رابطه داشته باشی، یه لطفی بکن رابطه تو قانونی و با حفظ مسئولیت انجام بده. اگر هم دختر بار اولش هست برای اینکه یه وقت احساسی تصمیم نگرفته باشه که بعد ها پشیمون بشه ، باید از خانوادش اجازه داشته باشه.

و در اصل هم این حرکت بخاطر کارای یک شبه و چند ساعته نبوده. بلکه برای افرادی بوده که مدت زیادی دسترسی یا امکان ازدواج نداشتن مثل بیوه ها و مطلقه ها و مرد های زن مرده.

مطلقه ها و سایر موارد هم می تونن ازدواج کنن! کی گفته نمی تونن ؟‌

دوست دختر و دوست پسری یک روند هست. اینطوری نیست که بگی از الان تصمیم داریم با هم بخوابیم یه روز در میون مثلن!

رابطه خود به خود وجود داره ممکنه اصلن حتا به جایی نرسه. ممکنه برسه. ولی تفاوت اینجاست که این رابطه قصد طولانی شدن با مدت نا معلوم داره.

قانون مند کردنش با زمان خاص ( حتا با فرض قابل تمدید بودن ) به نوعی حس نا امنی ایجاد می کنه.

و به خصوص در موارد چند ساعته یا برای یک شب ( چون دقیقن در این موارد هم کاربرد داره! بر خلاف اون حرفی که بالاتری زد! ) و این اسمش فحشاست.

رابطه ی دوست دختر و دوست پسری به هیچ شکلش فحشا نیست! و یک روزه هم نیست!!! ( یعنی خود طرف هم میدونه که اگه یک روزس اسمش دیگه دوستی نیست! میمونه پسر دختریش! )

من نمی گم این رابطه بده یا خوبه! ( به نظره من خوب و عادی هست و اصلن باید هم باشه! )

تنها چیزی که من میگم اینه که صیغه شدن و نبودنش واقعن تفاوتی ایجاد نمی کنه. ( یعنی بعد از صیغه یهو دو نفر ادم فضایی نمیشن!)

حرفه من اینه.

در مورد سن ۱۸ سال زمانی هست که فرد دوره از زندگیش رو گذرونده و زندگی اجتماعی هم داشته. حتا در مورد ایران که تفکیک جنسی وجود داره باید این سن تا یک سال-دو سال اول دانشگاه هم ادامه داشته باشه. تفاوت اینجاست که فرد باید جامعه رو دیده باشه و حداقل با چند ادمی از جنس مخالف ( نمی گم لزومن رابطه دوستی ) ولی اشنا باشه.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

یسوال اساسی اگرصیغه خوبه چرا زمانی که امام علی خلیفه شد ودراون زمان باتوجه به جنگ ها تعداد بیوه ها زیادبود چیزی به نام صیغه نبود? :-?

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

توی پست قبلی هم گفتم بحث ثبت قانونی نیست، اما بحث اجرای ازدواج توسط افراد خاص هست. اوکی؟
امیدوارم باز بر نگردی بگی خیلی ها ثبت نمیکنن :))

1- آماری دارید در این مورد؟
2- من گفتم خیلی ها ازدواجشون رو ثبت رسمی نمیکنند و اغلب آماری از بچه هایی که والدینشون با هم ازدواج رسمی ندارند منتشر میشه در کشور های مختلف! فکر کنم به اندازه کافی در این مورد توضیح داده باشم! :)

راجب اولا، من گفتم که توی بحث شرکت نمیکنم. فقط راجب اون پستی که نوشتید و راجب فساد اظهار نظر کردین توضیحاتی دادم که برداشت های غلطتون روی دیگران اثر نزاره :)

برداشت من از فساد غلط نبوده اگر کسی بخواد تعریف دقیقی از فساد داشته باشه میتونه به این پیج مراچعه کنه : لینک
فساد در اصل به معنای انحراف اخلاقی هست و لزوماً اخلاق دینی مد نظر نیست و ما اخلاقیات فلسفی رو در نظر میگیریم اخلاقیات فلسفی هم در اصل روابطی که به کسی آسیبی وارد نمیکنه رو بی اخلاقی نمیدونه نیاز بود بحث میکنیم در این باره! البته ترجیحاً در پ خ که تاپیک زیاد منحرف نشه!

اما راجب مورد سوما که گفتی، سالانه چندصد هزار دختر زیر 13 سال توی چه کشوریه؟ اگه ایران منظورته که به هیچ وجه همچین اماری وجود نداره. سازمان ثبت احوال اصلا همچین رده سنی نداره، رده بندیش برای دختران زیر 15 سال هست که اونم توی چندین سال اخیر در بیشترین حالت فکر میکنم 40 هزاره و به چندصد هزار هرگز نرسیده! اگرم واسه سایر کشورهاست به بحثمون مربوط نیس.

بله ببخشید حق با شماست در این مورد ،اما باید بدونید

بر اساس تحقیقات تازه «عدالت برای ایران»، آمار ازدواج دختربچه‌های زیر ۱۵ سال در ایران طی سال‌های ۱۳۸۵-۱۳۹۲ رشد صعودی داشته است. جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران درباره ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که در این زمان، بیش از پنج درصد زنانی که ازدواج کرده‌اند٬ کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند. بر اساس همین آمار طی این هفت سال همواره بیش از یک سوم زنانی که ازدواج آنها ثبت شده زیر ۱۹ سال بوده است.

بر اساس این آمار، ازدواج نزدیک به ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال طی این مدت به ثبت رسیده و حدود ۱۷۸ هزار تن از زنانی که طی این مدت ازدواج کرده‌اند نیز بین ۱۵ تا ۱۹ سال داشته‌اند. با این حساب طی ۹ ماه نخست ۱۳۹۲ دست کم ۳۶.۰۱ درصد زنانی که ازدواج‌شان در ایران ثبت شده کمتر از ۱۹ سال داشته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که در همین مدت زمان، درصد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به نسبت سال ۱۳۹۱افزایش داشته و طی این مدت ۵.۳۳ درصد ازدواج کل ایران مربوط به دختربچه‌های زیر ۱۵ سال بوده است. همچنین ۳۰.۶۷ درصد از زنانی که ازدواج‌شان ثبت شده نیز بین ۱۵ تا ۱۹ سال داشته اند

در 9 ماه 31 هزار دختر پس در 12 ماه چیزی بیشتر از 40 هزار دختر زیر 15 سال به عقد دائم دیگران در میان ، بعد این چیزی هست به صورت کاملاً قانونی انجام میشه و شما نگران سوء استفاده کردن از دخترها در کشور های غربی هستید که پیگرد قانونی داره حتی اگر راضی هم باشند طرفین ؟ :-?

In any allegation of rape, the absence of consent to sexual intercourse on the part of the victim is critical
The law can also invalidate consent in the case of sexual intercourse with a person below the age at which they can legally consent to such relations with older persons. Such cases are sometimes called statutory rape or "unlawful sexual intercourse", regardless of whether it was consensual or not, as people who are under a certain age in relation to the perpetrator are deemed legally incapable of consenting to sex
[nb] legal-dictionary.thefreedictionary.com. April 15, 2011[/nb]
مورد چهارما هم در حال حاضر فقط یک مرجع تقلید هست که اجازه ولی رو شرط لازم نمیدونه و بقیه یا بنابر فتوا یا احتیاط لازم میدونن. لطفا راجب چیزایی که نمیدونید اطلاعات غلط ندید به دیگران. ضمنا منظور اینه که در بحث صیغه حرف مهریه، عده و اجازه ولی سه تا عامل برای حفاظت از طرفینه.
خنده داره که یه اتفاق مشترک داره میفته توی همه جای دنیا، بعد یه دین برای کنترل همون اتفاق یه سری قوانین میزاره اسمش میشه فساد و ادم فروشی و بی احترامی به جنس زن و...

دقیقاً مشکل همینه توی صیغه ، زمان و پول مطرحه ، چیزی که همه ی مراجع اتفاق نظر دارند (رضایت پدر هم حداقل برای ثبت های غیر محضری ، که میشه گفت بیشتر عقد های صیغه رو شامل میشه مطرح نیست) به طور کلی در یک رابطه دوستانه که به نظرم یک روند هست زمان مطرح نیست پول هم همینطور ، بعد آقایون این دوستی که با رضایت طرفین بدون چشم داشت مالی هست رو فحشا میدونند صیغه رو حفظ سنت دیده شده در اغلب موارد افرادی که صیغه میکنند حتی هم دیگرو قبلش نمیشناختن و صرفاً برای...! :د

6rs5TneJoowqXdz1ZW79gCCnOa54c.jpg

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

مازیمون یه سوال. الان اگه صیغه مثلا 99 ساله باشه حله؟
اصن اقا من میخوام با یه نفر یه شب باشم عقد دائمش کنم مشکل حل میشه؟
دائم محرم میشم بعد هروقت نخواستم طلاق میگیرم دیگه! اینجوری دیگه فحشا نیس؟

به نقل از چوکک :
یسوال اساسی اگرصیغه خوبه چرا زمانی که امام علی خلیفه شد ودراون زمان باتوجه به جنگ ها تعداد بیوه ها زیادبود چیزی به نام صیغه نبود? :-?
حضرتامیر المومنین امام علی (ع) فرمودند :

« لولا ابن الخطاب نهی عن المتعه ما زنی الا شقی»

اگر چنانچه عمر ابی الخطاب از ازدواج متعه نهی نمی کرد هیچ کس زنا نمی کرد فقط افراد پست

صیغه وجود داشت از زمان پیامبر اما عمر ممنوعش کرد! لطفا اطلاعات تاریخی غلط ندید

به نقل از Radikal :
در 9 ماه 31 هزار دختر پس در 12 ماه چیزی بیشتر از 40 هزار دختر زیر 15 سال به عقد دائم دیگران در میان ، بعد این چیزی هست به صورت کاملاً قانونی انجام میشه و شما نگران سوء استفاده کردن از دخترها در کشور های غربی هستید که پیگرد قانونی داره حتی اگر راضی هم باشند طرفین ؟ :-?

In any allegation of rape, the absence of consent to sexual intercourse on the part of the victim is critical
The law can also invalidate consent in the case of sexual intercourse with a person below the age at which they can legally consent to such relations with older persons. Such cases are sometimes called statutory rape or "unlawful sexual intercourse", regardless of whether it was consensual or not, as people who are under a certain age in relation to the perpetrator are deemed legally incapable of consenting to sex
بعضیا بحث میکنن برای اصلاح تفکرات خودشون و دیگران، بعضیا بحث میکنن که بحث کرده باشن!

ببینید الان توی این کشورهای غربی قانون گرا هیچ دختر زیر 18 سالی رابطه جنسی نداره؟
ینی رابطه جنسی اشکال نداره اما ازدواج اشکال داره؟ :))
اینکه یه درصدی از ازدواج ها برای افراد زیر 19 سال هست مثلا خیلی بده الان؟
من نمیفهمم دقیقا چه نتیجه ای قراره گرفته بشه!

به نقل از Radikal :
دقیقاً مشکل همینه توی صیغه ، زمان و پول مطرحه ، چیزی که همه ی مراجع اتفاق نظر دارند (رضایت پدر هم حداقل برای ثبت های غیر محضری ، که میشه گفت بیشتر عقد های صیغه رو شامل میشه مطرح نیست) به طور کلی در یک رابطه دوستانه که به نظرم یک روند هست زمان مطرح نیست پول هم همینطور ، بعد آقایون این دوستی که با رضایت طرفین بدون چشم داشت مالی هست رو فحشا میدونند صیغه رو حفظ سنت دیده شده در اغلب موارد افرادی که صیغه میکنند حتی هم دیگرو قبلش نمیشناختن و صرفاً برای...! :د
برگردید به اول پستم!
اون بحث پول نیست. مهریه است! حقی برای تشکر. طرف اگه خیلی احساس میکنه بهش توهین میشه، خب میتونه مهریه نخواد. به همین سادگی:)

ببینید بزارید من روشن کنم قضیه رو. من به هیچ وجه نه طرفدارشم نه دفاع میکنم از صیغه کردن برای برقراری رابطه جنسی چند ساعته. چون صیغه از نظر فلسفی برای همچین کاری طراحی نشده. اما الان داره به اشتباه در این مورد استفاده میشه. همونجوری که اگه کسی با چاقو یکیو بکشه نمیگیم چاقو بده، وقتی از یه حکم دینی سواستفاده میشه لازم نیس بگیم اون حکم بده!

موارد صیغه مشخصه و توی شونصدتا تاپیک همین سایت بحث شده روش. حالا اگه شما اصرار داری بگی اسلام مشکل داره یا یه حکمی خرابه. قبول.دیگه بحث فایده نداره وقتی هی قراره یه سری چیزا تکرار شه

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

بعضیا بحث میکنن برای اصلاح تفکرات خودشون و دیگران، بعضیا بحث میکنن که بحث کرده باشن!

ببینید الان توی این کشورهای غربی قانون گرا هیچ دختر زیر 18 سالی رابطه جنسی نداره؟
ینی رابطه جنسی اشکال نداره اما ازدواج اشکال داره؟ :))
اینکه یه درصدی از ازدواج ها برای افراد زیر 19 سال هست مثلا خیلی بده الان؟
من نمیفهمم دقیقا چه نتیجه ای قراره گرفته بشه!
:-s
شما چرا انقدر با توهین جواب میدید خوب؟

من واقعاً برای اصلاح افکار خودم بحث میکنم

کشور های غربی این اجازه رو نمیدن که زیر سن قانونی ازدواج بکنند افراد اما در خیلی از کشور ها در سنین پایین روش های پیش گیری از بارداری رو آموزش میدن ، شاید در وهله اول این سوال پیش بیاد : ینی رابطه جنسی اشکال نداره اما ازدواج اشکال داره؟

خوب دقیقاً موضوع اینه که ازدواج صرفاً رابطه جنسی نیست!

کسی که سن 14 سالگی ازدواج میکنه به احتمال بالایی تحصیلات زیادی نخواهد داشت ، شغل نخواهد داشت ، شاید حتی در تربیت اولادش دچار مشکل بشه و...!

شاید رابطه جنسی در سنین پایین تر از 18 سال هم خوب نباشه اما در حقیقت نمیشه از این روابط جلوگیری کرد ، اما اگر این روابط به صورت قانونی در بیاد و حتی ازدواج با فرزند خونده رسمی بشه خیلی تفاوت داره با این که حداقل جرم محسوب بشه در صورت گزارش یا به هر نوع فهمیدن ماجرا باهاش برخورد بشه!

اون بحث پول نیست. مهریه است! حقی برای تشکر. طرف اگه خیلی احساس میکنه بهش توهین میشه، خب میتونه مهریه نخواد. به همین سادگی:)

ببینید بزارید من روشن کنم قضیه رو. من به هیچ وجه نه طرفدارشم نه دفاع میکنم از صیغه کردن برای برقراری رابطه جنسی چند ساعته. چون صیغه از نظر فلسفی برای همچین کاری طراحی نشده. اما الان داره به اشتباه در این مورد استفاده میشه. همونجوری که اگه کسی با چاقو یکیو بکشه نمیگیم چاقو بده، وقتی از یه حکم دینی سواستفاده میشه لازم نیس بگیم اون حکم بده!

موارد صیغه مشخصه و توی شونصدتا تاپیک همین سایت بحث شده روش. حالا اگه شما اصرار داری بگی اسلام مشکل داره یا یه حکمی خرابه. قبول.دیگه بحث فایده نداره وقتی هی قراره یه سری چیزا تکرار شه

در جامعه شناسی آدمی که در قبال پول معین در مدت زمان معین بدنش رو در اختیار فرد دیگری قرار میده بهش میگیم روسپی

چه این معامله به صورت "فی مدته معلوم علی مهر معلوم باشه "[nb]عبارتی که در صیغه گفته میشه[/nb] چه به صورت "با مبلغ معلوم و زمان معلوم" و ...!

با ترنج موافقم در این زمینه :

به نقل از ترنج :
نمیخوام بحث منحرف شه ولی به زعم من صیغه به طور کلی و به خصوص صیغه های کوتاه مدت که ماشاالله ساعتیش هم اومده یک کلاه شرعی هست برای فساد. : )
اگر دو نفر بخوان باهم ارتباط داشته باشن و به اسلام اعتقاد داشته باشن و هدفشون ازدواج باشه خانواده هاشون رو در جریان میزارن و بعد صبر میکنن تا عقد کنن -با هدف ازدواج- نه صیغه.

اگه لازم بود فکر کنم تاپیک ِ مرتبطش هست جای دیگه که بحثو ادامه داد.
بازم شرمنده چون این موضوع ربط مستقیمی به تاپیک نداره.

به هر حال این جا اعتقادی نیست و بهتره این بحث ادامه پیدا نکنه چون تقریباً هیچ ربطی به تفکیک جنسیت نداره :د

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
یکی از سیاست هایی که خیلی از جوامع مذهبی در سطح گسترده (حتی دانشگاه) و جوامع دیگر در سطح خرد (مثلا فقط دستشویی ها) اجرا می کنن طرح تفکیک جنسیتیه که بر مبنای این سیاست مذکر و مونث در امکاناتی مثل مدرسه ها، وسایل نقلیه عمومی، سینماها، مکان های عمومی و... به صورت جداگانه استفاده می کنند، اما خیلی از افراد معتقدند این سیاست تاثیر منفی بر افراد و رفتارهای اجتماعی میزاره و بلعکس عده ای هم معتقدند تفکیک جنسیتی در سطح گسترده نه تنها زیانی برای سلامت عموی جامعه نداره بلکه اون رو تقویت هم می کنه
شما در این باره چه فکری می کنید؟ زیان ها و مزایای احتمالی تفکیک جنسیتی در یک جامعه به طور کلی میتونه چه چیزهایی باشه؟ تفکیک جنسیتی در چه سطحی و چه مواردی بهتره اجرا بشه و در چه مواردی نه؟
خب من صددرصد با تفکیک جنسیتی مخالفم..چون که اسیب های اجتماعی و روانی و همچنین جنسی رو افزایش میده!
چیزی که بعد از انقلاب فرهنگی و تفکیک جنسیتی در جامعه ایران شاهد هستیم نشون میده که چقدر جامعه ایران از این تفکیک ها ضرر کرده..
والا میخواستن با این کار انحرافات جنس مخالف رو کم کنن که کم نشد و بدتر شد..این اصل خیلی ساده ست با محدود کردن راه به جایی نمیبریم!
الان که تفکیک کردن جامعه رو پاک نگه داشتن! هر انسانی فارغ از جنسیتش اول انسان و باید انسانیت یاد بگیره این کارا طرف رو تشویق میکنه بیشتر بره سمتش..

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
خب من صددرصد با تفکیک جنسیتی مخالفم..چون که اسیب های اجتماعی و روانی و همچنین جنسی رو افزایش میده!
چیزی که بعد از انقلاب فرهنگی و تفکیک جنسیتی در جامعه ایران شاهد هستیم نشون میده که چقدر جامعه ایران از این تفکیک ها ضرر کرده..
والا میخواستن با این کار انحرافات جنس مخالف رو کم کنن که کم نشد و بدتر شد..این اصل خیلی ساده ست با محدود کردن راه به جایی نمیبریم!
الان که تفکیک کردن جامعه رو پاک نگه داشتن! هر انسانی فارغ از جنسیتش اول انسان و باید انسانیت یاد بگیره این کارا طرف رو تشویق میکنه بیشتر بره سمتش..
میشه واسه این حرفات دلیل بیاری؟
چه اسیبایی دیدیم اگه نباشه چرا نمیبینیم
تعریف انسانیت چیه؟ توهرمکتبی یه جور تعریف
میشه بگی ربط انسانیت به تفکیک جنسی چیه؟

آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
میشه واسه این حرفات دلیل بیاری؟
چه اسیبایی دیدیم اگه نباشه چرا نمیبینیم
تعریف انسانیت چیه؟ توهرمکتبی یه جور تعریف
میشه بگی ربط انسانیت به تفکیک جنسی چیه؟
ببین این اسیب نیست که جنس های مخالف و از هم دور نگه داریم بعد که اینها وارد محیط میشن عین ندیده ها با هم رفتار میکنن؟
و انقدرم که تو جامعه بهشون القا میشه جنس مخالف فلانه دیدشون نسبت بهم عوض میشه..و فقط محدود به یه سری موارد میشه
بله منظور من از انسانیت این بود که طرف باید اول اینو یاد بگیره و یاد بگیره غریزشو کنترل کنه نه اینکه تا جنس مخالف ببینه تحریک بشه..

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
اين تاپيك رو فرشيد مرحوم ساخت،روحش شاد.
در راستاًى برنامه خودم كه احياى تاپيك هاى قديمى ولى مهمه،ميخوام اين تاپيك رو احيا كنم چون بحثش واقعا مهمه.نظر شما در اين رابطه چيه؟الان در اين مورد چه عقيده اى داريد؟
به نظر من تفكيك جنسيتى حداقل تا حد كمى لازمه.به طور مثال نبايد جايى مثل سرويس بهداشتى يا زندان تفكيك نداشته باشه.ادامه نظرمو با شنيدن نظر شما ميگم.
ممنون

فقط لايك و ديسلايك نديد نظرتونو هم بيان كنيد

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من دو سه سال پیش یه کتاب درمورد سیره حضرت فاطمه برداشتم بخونم و رسیدم به قسمتیش که همچین مضمونی داشت که << برای زنان بهتره مردان رو نبینن و برای مردان بهتره که زنان رو نبینند>>
و خب وقتی شخص اول مونث اسلام همچین سخنی داره و ما اعتقاد داریم باید سیره ی ایشون رو سرلوحه قرار بدیم معلومه که باید تفکیک جنسیتی همه جا باشه و زنان تو جامعه فعالیت نداشته باشن و اینا تا این دیدن و برخورد کردن کمینه باشه.
حالا یه سریا میگن اسلام مخالف فعالیت زنان در جامعه نیست. و میگن حضرت زینب سخنرانی کوبنده جلو یزید داشته و اینا. ولی توجه کنید این عملیات فقط زمانی بوده که نیاز به حضورشون خیلی واجب بوده و در حالت عادی زنان تو جامعه نقشی نداشتن.
اگه بخوایم طبق اسلام عمل کنیم آره احتمالا همه جا باید تفکیک جنسیتی باشه تا برخورد بین دو جنس مینیمم ترین حالت ممکن باشه.

پی نوشت: بنده مخالف تفکیک جنسیتی هستم :D کلا لزومی نداره آدما رو اینقدر براساس جنسیتشون دو دسته کنیم. هر آدمی فارغ از اینکه دختره یا پسره میتونه یه سری ویژگی ها داشته باشه. ولی به نظرم جامعه ایران هنوز ظرفیت پذیرش عدم تفکیک رو نداره. مخصوصا تو شهرهای کوچکتر.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
من دو سه سال پیش یه کتاب درمورد سیره حضرت فاطمه برداشتم بخونم و رسیدم به قسمتیش که همچین مضمونی داشت که << برای زنان بهتره مردان رو نبینن و برای مردان بهتره که زنان رو نبینند>>
و خب وقتی شخص اول مونث اسلام همچین سخنی داره و ما اعتقاد داریم باید سیره ی ایشون رو سرلوحه قرار بدیم معلومه که باید تفکیک جنسیتی همه جا باشه و زنان تو جامعه فعالیت نداشته باشن و اینا تا این دیدن و برخورد کردن کمینه باشه.
حالا یه سریا میگن اسلام مخالف فعالیت زنان در جامعه نیست. و میگن حضرت زینب سخنرانی کوبنده جلو یزید داشته و اینا. ولی توجه کنید این عملیات فقط زمانی بوده که نیاز به حضورشون خیلی واجب بوده و در حالت عادی زنان تو جامعه نقشی نداشتن.
اگه بخوایم طبق اسلام عمل کنیم آره احتمالا همه جا باید تفکیک جنسیتی باشه تا برخورد بین دو جنس مینیمم ترین حالت ممکن باشه.

پی نوشت: بنده مخالف تفکیک جنسیتی هستم :D کلا لزومی نداره آدما رو اینقدر براساس جنسیتشون دو دسته کنیم. هر آدمی فارغ از اینکه دختره یا پسره میتونه یه سری ویژگی ها داشته باشه. ولی به نظرم جامعه ایران هنوز ظرفیت پذیرش عدم تفکیک رو نداره. مخصوصا تو شهرهای کوچکتر.
يعنى با تفكيك در مكان هايى مثل سرويس بهداشتى يا زندان هم مخالفى؟
از نظر اسلام هم خب اره،اسلام گفته بايد تا حد امكان بين زن و مرد فاصله باشه.اما نميگه زنان نبايد نقشى در اجتماع داشته باشن.در ضمن بايد به محيط عربستان اون زمان هم توجه كنيم.
امكانش در شهر هاى بزرگتر هم وجود نداره.به نظر نمياد اما بعضى از جوونامون فاسد تر از اين حرفان!

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
يعنى با تفكيك در مكان هايى مثل سرويس بهداشتى يا زندان هم مخالفى؟
در مورد سرویس بهداشتی تفکیکش صدمه یا فایده خاصی ایجاد نمیکنه :)) بعضی جاها جدا نیست و آسیب روانی ایجاد نکرده ولی اکثر جاهای دنیا هم تفکیک شده است خب.
زندان رو هیچ آشنایی ندارم. فکر کنم بعضی جاها تفکیک نیست.
از نظر اسلام هم خب اره،اسلام گفته بايد تا حد امكان بين زن و مرد فاصله باشه.اما نميگه زنان نبايد نقشى در اجتماع داشته باشن.در ضمن بايد به محيط عربستان اون زمان هم توجه كنيم.
خب وقتی قرار باشه بین مرد و زن فاصله باشه یعنی تو اجتماع باید فقط یک جنس وجود داشته باشه و یا دو تا اجتماع به وجود بیاد، یکی واسه مردان یکی واسه زنان. غیر مستقیم داره مانع فعالیت میشه. فاصله از نظر اسلام فقط فاصله فیزیکی ده سانتی نیست! هرچند تو محیط کار مثلا تو بیمارستان پرستار مرد و زن ممکنه خیلی مواقع برخورد فیزیکی هم داشته باشن.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
در مورد سرویس بهداشتی تفکیکش صدمه یا فایده خاصی ایجاد نمیکنه :)) بعضی جاها جدا نیست و آسیب روانی ایجاد نکرده ولی اکثر جاهای دنیا هم تفکیک شده است خب.
زندان رو هیچ آشنایی ندارم. فکر کنم بعضی جاها تفکیک نیست.

خب وقتی قرار باشه بین مرد و زن فاصله باشه یعنی تو اجتماع باید فقط یک جنس وجود داشته باشه و یا دو تا اجتماع به وجود بیاد، یکی واسه مردان یکی واسه زنان. غیر مستقیم داره مانع فعالیت میشه. فاصله از نظر اسلام فقط فاصله فیزیکی ده سانتی نیست! هرچند تو محیط کار مثلا تو بیمارستان پرستار مرد و زن ممکنه خیلی مواقع برخورد فیزیکی هم داشته باشن.
بحث بحث اسيب روانى نيست.ادم نادرست زياد پيدا ميشه!
منم خب اون نظريه رو كاملا تاييد نكردم.و اينكه خب در جايى مثل زندان هم خب تو زندان همه جور ادمى پيدا ميشه.خيلى بهتره كه تفكيك وجود داشته باشه.

بالا