• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میکنتاش ، ویندوز یا لینوکس ؟! نظر شما چیه ؟!

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر
سلام ...
این تاپیک شاید تکراری باشه یا حتی شاید نشه از آخر به نتیجه رسید (دعوا و ... منظورمه :D) ولی هدف من از ایجاد این تاپیک احتمالا تکراری نیست. می خواییم تو این تاپیک به یک نتیجه کلی برسیم که هر سیستم عاملی برای چه کاربرد هایی خوبه.

من خودم با هر ۳ سیستم عامل کار کردم و الانم از مکینتاش استفاده می کنم. من خودم یه این نتیجه رسیدم که :

mac-logo-300x271.jpg

۱- برای کار های گرافیکی​
۲- برای ویرایش فیلم و عکس​
۳- استفاده عمومی و وب گردی​
۴- شبکه​

280px-tux-linux_logosvg.png
۱- شبکه و ه*ک*ینگ​
۲- برنامه نویسی​

windows-logo.png
۱- بازی​
۲- استفاده عمومی​

نظر شما چیست در این مورد ؟!‌ :D

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن
پاسخ : میکنتاش ، ویندوز یا لینوکس ؟! نظر شما چیه ؟!

من خودم به شخصه ويندوز رو به اون دو تا ترجيح ميدم

نمه اين كه از مكينتاش بدم مياد اتفاقا خيلي هم بيشتر دوسش دارم از ويندوز!

ولي به نظر من به شخصه كار كردن با مكينتاش يكم سخت تر از ويندوزه :-s

وميترسم تگه ازش استفاده كنم تا مدتي مشكل داشته باشم

لينوكسم همون طور كه خودت گفتي به درد برنامه نويسا ميخوره نه به درد يه كاربر عادي

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

با Mac OS X کار نکردم. ولی بین ویندوز و لینوکس قطعا لینوکس!
تا اونجایی که من تجربه دارم حتی واسه کار های عمومی هم لینوکس بهتر از ویندوز هست.(البته این به دیسترو هم خیلی بستگی داره)
تنها کاری که نمیشه باهاش انجام داد(میشه ولی نه به راحتی ویندوز) بازی کردن هست.

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

نصب نرم افزار روی لینوکس به راحتی ویندوز ( و روی ویندوز به راحتی مک) نیست. بعضی نرم افزار ها رو باید پرمیشن و عوض کنی و کلان یک سری کد های Terminal داره.

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

گفتم که بستگی به دیسترو داره. توی اوبونتو مثلا نصب نرم افزارو میشه به صورت کاملا گرافیکی انجام داد.
(البته نصبش از تو ترمینال هم کار سختی نیست. هر دیسترویی یک پکیج منیجر داره که با استفاده از اون معمولا واسه نصب یه نرم افزار ۱ دستور کافیه.)
(پرمیژن عوض کردن هم تا حالا خودم برخورد نکردم(شاید مال حالت های خیلی خاص باشه)
(البته نصب کردن بعضی نرم افراز ها هم سخت هست(گاهی باید از رو سرس کامپایل کنی) که البته اینجور نرم افزار هارو هرکسی استفاده نمیکنه)

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

منم بامکینتاش کار نکردم(چجوری باید گیر اورد؟ :D)
اما بین ویندوز و لینوکس ...لینوکس بهتره :D

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

باید یک کامپیوتر مکینتاش بخرین. Mac OS X رو اپل واسه کامپیوتر های خودش توسعه میده.
(البته یه راه هایی هست مثلا emulation:
http://www.wikihow.com/Install-Mac-OS-X-10-3-%28Panther%29-on-Your-Windows-PC
و با یه سری هک هایی هم میشه مستقیم نصب کرد ولی توصیه نمیشه!)

Parham MLK

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

به نقل از ..AndromedA.. :
حالت معمولیش اینه که باید یکی از مدل های Mac رو بخری . . .
ولی میتونی یه نسخه ی هک شده بگیری و رو PC نصب کنی . . . (کاری که من کردم, ولی دردسر داره . . .)

منم خودم لینوکس رو به ویندوز ترجیح میدم؛ ولی برام سخته که سویچ کنم (حالشو ندارم!!!!) . . .
و البته. . . مکینتاش رو خیلی می دوستم :D. . . و در آینده ای نه چندان دور یه Mac میگیرم :D . . . اصلاً من کلاً با اپل خیلی حال میکنم! :D

آقا مهران . . . مکینتاش برای هکینگ مناسب نیست؟؟؟؟ :-?

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

من با مک خیلی کار نکردم، و واقعا از ویندوز بدم میاد ! :D
اصلا هم قبول ندارم کار کردن با لینوکس سخت تر‌ه!!! (حداقل در مورد اوبونتو اینطور نیست!)

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از ..AndromedA.. :
اما بین ویندوز و لینوکس ...لینوکس بهتره :D
اپل فقط اجازه نصب سیستم عاملش و روی دستگاه هایی می ده که اسمبل خود اپل باشه مثل Macbook , iMac , Mac mini و ... :)
ولی نسخه هایی معمولا همزمان با نسخه های مکینتاش به بیرون میاد که بهش هکینتاش می گن ! :D
این نسخه های از زمانی که سیستم عامل مکینتاش برای CPU های x86 نوشته شد، توسعه پیدا کرد (منظور همون سری ۱۰ مکینتاش) و نسخه های هکینتاش و میشه روی کامپیوتر های Intel یا AMD Based نصب کرد. ولی خوب آپدیت این سیستم عامل و دیگر مسایلش یکمی مشکل داره. بهترین گزینه خرید یک Mac Mini هست، هم ارزون هم سبک و کلا می ارزه ...
در مورد لینوکس هم خب کسایی که بازی می کنن نمی تونن با لینوکس بسازن (خداییش فقط یک BZflag داره دیگه :D)

به نقل از sjazayeri :
گفتم که بستگی به دیسترو داره. توی اوبونتو مثلا نصب نرم افزارو میشه به صورت کاملا گرافیکی انجام داد.
(البته نصبش از تو ترمینال هم کار سختی نیست. هر دیسترویی یک پکیج منیجر داره که با استفاده از اون معمولا واسه نصب یه نرم افزار ۱ دستور کافیه.)
(پرمیژن عوض کردن هم تا حالا خودم برخورد نکردم(شاید مال حالت های خیلی خاص باشه)
(البته نصب کردن بعضی نرم افراز ها هم سخت هست(گاهی باید از رو سرس کامپایل کنی) که البته اینجور نرم افزار هارو هرکسی استفاده نمیکنه)

خب همون یک خط کد ترمینال هم برای کاریر معمولی سخته ! :) مکینتاش و لینوکس چون هردو بر پایه یونکیس هستند، خیلی شباهت بهم دارن (از نظر قدرت سیستم عامل منظورمه) با این تفاوت که مکینتاش برای کاربران کاملا بهینه و از نظر امنیت و خوب امکانات بسیار توسعه یافته.
من خودم مثلا توی نصب درایور Nvidia روی لینوکس خیلی به مشکل خوردم. درسته که با دستو apt-get میشه نصبش کرد، اما اگه خود فایل رومش و از nvidia.com دانلود کرده باشی دیگه به این راحتی نیست ... :-"
در مورد پرمیشن هم موقع نصب QT باید از دستور chmod استفاده کنی که ... (:|

به نقل از آرمیتا ثابتی‌اشرف :
من با مک خیلی کار نکردم، و واقعا از ویندوز بدم میاد ! :D
اصلا هم قبول ندارم کار کردن با لینوکس سخت تر‌ه!!! (حداقل در مورد اوبونتو اینطور نیست!)

منم از ویندوز اصلا خوشم نمیاد و لینوکس و ۱۰۰ ٪ ترجیح می دم ! :D به اندازه کافی از دست مایکروسافت کشیدم ... :-"
ولی در مورد سخت بودن نظر من اینه که لینوکس هیچوقت نمی تونه به عنوان یک سیستم عامل خانگی توی جهان مطرح بشه. من نسخه CentOS لینوکس و خیلی و بسیار قبول دارم و معتقدم هیچ سیستم عامل سروری به قدرت این نسخه اصلا نمی رسه (البته با میکنتاش سرور کار نکردم).

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

قبول ندارم! من در خیلی دیکتاتورانه روی تمام لپ‌تاپ‌ها و کامپیوتر خونمون اوبونتو نصب کردم! تا الان هم کسی مشکلی نداشته !!! برنامه‌ هم نصب کردن !
(qt با apt-get خیلی راحت نصب شد !!)
بازی ها هم با wine تا حد خیلی خوبی اجرا می‌شن !

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

در مورد لینوکس هم خب کسایی که بازی می کنن نمی تونن با لینوکس بسازن (خداییش فقط یک BZflag داره دیگه :D)
در اینکه بازی های ویندوز بیشتر و بهترن شکی نیست ولی خب بازی های خوب هم واسه لینوکس هست.
(بعلاوه wine که معرف حضورتون هست؟)

خب همون یک خط کد ترمینال هم برای کاریر معمولی سخته !
خب رابط گرافیکی استفاده کنه!(آخه یه خط! محض رضای خدا!)

مکینتاش و لینوکس چون هردو بر پایه یونکیس هستند، خیلی شباهت بهم دارن (از نظر قدرت سیستم عامل منظورمه) با این تفاوت که مکینتاش برای کاربران کاملا بهینه و از نظر امنیت و خوب امکانات بسیار توسعه یافته.
بر پایه یونیکس نیستند Mac OS X یک یونیکس هست ولی لینوکس UNIX-like هست. از لحاظ ساختاری هم کلا فرق دارن Mac OS X هسته هیبرید داره ولی لینوکس مونولیتیک هست. بعلاوه لینوکس خیلی انعطاف پذیر تر و قابل تغییر تر از مکینتاش هست چون هم اینکه اپن سرسه هم اینکه خود لینوکس فقط یه هسته هست.

در مورد پرمیشن هم موقع نصب QT باید از دستور chmod استفاده کنی که ... (:|
نه. من QT رو بی هیچ مشکلی با apt نصب کردم!

من خودم مثلا توی نصب درایور Nvidia روی لینوکس خیلی به مشکل خوردم. درسته که با دستو apt-get میشه نصبش کرد، اما اگه خود فایل رومش و از nvidia.com دانلود کرده باشی دیگه به این راحتی نیست ... :-"
اون روش دانلود از خود انویدیا رو من ۲ بار انجام دادم(رو ۸.۱۰ و ۹.۰۴) خیلی سخت نبود(کلا سخت نبود)
توی نسخه های جدید هم خودش میشناسه با چند تا کلیک نصب میشه.

ولی در مورد سخت بودن نظر من اینه که لینوکس هیچوقت نمی تونه به عنوان یک سیستم عامل خانگی توی جهان مطرح بشه.
فکر میکنم در اشتباهی. با اوبونتو ۱۱.۰۴ کار کردی؟

• لایک
امتیازات: p0oya
  • شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از آرمیتا ثابتی‌اشرف :
قبول ندارم! من در خیلی دیکتاتورانه روی تمام لپ‌تاپ‌ها و کامپیوتر خونمون اوبونتو نصب کردم! تا الان هم کسی مشکلی نداشته !!! برنامه‌ هم نصب کردن !
(qt با apt-get خیلی راحت نصب شد !!)
بازی ها هم با wine تا حد خیلی خوبی اجرا می‌شن !
با apt-get خیلی راحت هست ولی هر دفعه باید کل فایل و دوباره دانلود کنی (یا اینکه کل Reposityo دانلود کنی که حدودا ۶۰ گیگی هست !!)
خب کارایی هر کسی از سیستم عامل فرق می کنه. مثلا من روی مکم به طور مجازی اوبونتو داشتم ولی باهاش خیلی مشکل خوردم. من کاربر آماتور هم نیستم که با محیط ترمینال مشکلی داشته باشم ولی توی خیلی چیزا (مثل نصب سرور شبیه سازی ۲بعدی) خیلی نصبش برام سخت بود.!!
شاید چون دارم با مکینتاش مقایسه می کنم.
شما توی مکینتاش بیشتر نرم افزار ها با پسوند .app هست و لازم نیست ویزارد تکراری نصب نرم افزار ها رو توی ویندوز (که فقط Next, Next , Next , Finish ) هست :D و برین . فقط کافیه فایل و به پوشه Applications منتقل کنین. یا مثلا یک فایل داره دانلود می شه، وسط دانلود احساس می کنید اسمش و جاش خوب نیست ، هم می تونین اسمش و عوض کنین و هم جاش در حالی که همچنان داره دانلود می کنه. یا اگه به یک فایل شورت کات بزنین، فایل اصلی و جاش و یا اسمش و عوض کنین همچنان شورت کاتتون کار می کنه (اینا نقص هایی بود که روی ویندوز وجود داره، لینوکس و خبر ندارم).
خب رابط گرافیکی استفاده کنه!(آخه یه خط! محض رضای خدا!)
اگه به یک خط کد خطم بشه باز میشه یک کاریش کرد ... :-"
بر پایه یونیکس نیستند Mac OS X یک یونیکس هست ولی لینوکس UNIX-like هست. از لحاظ ساختاری هم کلا فرق دارن Mac OS X هسته هیبرید داره ولی لینوکس مونولیتیک هست. بعلاوه لینوکس خیلی انعطاف پذیر تر و قابل تغییر تر از مکینتاش هست چون هم اینکه اپن سرسه هم اینکه خود لینوکس فقط یه هسته هست.
بله درسته مکینتاش کرنلش XNU هست که بخشی از سیستم عامل Darwin هست و لینوکس که همون UNIX-Like. منم نگفتم اینا کامل شبیه هم هستند ولی خب قطعا دو سیستم عامل بی شباهت هم نیستند. در مورد هسته های هیبرید و مونولیتیک من فکر نمی کنم بشه گفت هر کدوم چه مزیتی نسبت به دیگری داره. توی هیبرید سیستم عامل پایدار تر ولی توی مونولیتیک دسترسی به منابع سیستمی بیشتر هست ولی امکان کرش سیستم بیشتره! در مورد اپن سورس بودن هم قطعا این ویژگی برای کاربرایی بخوان این سیستم عامل و به عنوان یک سیستم عامل خانگی استفاده کنن ملاک نیست و بیشتر از آپدیت هایی که روی خود سیستم عامل میشه استفاده می کنن.
نه. من QT رو بی هیچ مشکلی با apt نصب کردم!
من فایل .bin داشتم از QT !

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

خب کارایی هر کسی از سیستم عامل فرق می کنه. مثلا من روی مکم به طور مجازی اوبونتو داشتم ولی باهاش خیلی مشکل خوردم. من کاربر آماتور هم نیستم که با محیط ترمینال مشکلی داشته باشم ولی توی خیلی چیزا (مثل نصب سرور شبیه سازی ۲بعدی) خیلی نصبش برام سخت بود.!!
rcssserver?
آره تو اوبونتو یکم نصبش سخته ولی مثلا تو فدورا توی خود ریپازیتوریاش هست!

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

آره. از آخر به این نتیجه رسیدم که از نسخه روبونتو که کلا همه ی کاراش برای نوشتن شبیه سازی دو بعدی شده استفاده کنم که از آخر ( :D ) توی Sourceforge فهمیدم که برای مک هم یک نسخه داده که دیگه مشکلی ندارم الان ... :-"

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من 100% مکینتاش بهتره اما نصبش روی دستگاه هایی غیر از apple فایده نداره پس برای اونا هم میشه لینوکس استفاده کرد. ویندوز هم که انتخاب سومه که ویژگی اصلیش زیاد بودن برنامه هاییه که واسش نوشتن و خوراک گیمر ها و کساییه که کمتر از روزی 2 ساعت پای سیستم هستن یا استفاده خیلی خاصی ازش نمیکنن! ویندوز یه مشکل قدیمی داشته که هنوز کامل رفع نشده و اون ناپایداریه!بعنی اگه زیاد ازش کار بکشی به هم میریزه و هر 8-7 ماه باید دوباره ویندوز بریزی روش ! و همچنین امنیتش نسبتا کمه!

و اما ویژگی های منحصر به فرد مکینتاش: 1. ویروس بی ویروس 2. پایداری بیشتر 3. سیستم به ندرت hang میکنه اگر هم hang کرد هیچ وقت freeze یا crash نمیشه! 4. سرعت بالای اجرای نرم افزارها و boot شدن سیستم 5. رابط کاربری بهتر و....
حالا اگه جرئت دارین بیاین بگین مکینتاش به درد نمیخوره! :D

اما واسه کسایی که دوست ندارن به طور حرفه ای با سیستم کار کنن ویندوز راحت تره و این که مکینتاش در دسترس همه نیست :)

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از missmarvelous :
و اما ویژگی های منحصر به فرد مکینتاش: 1. ویروس بی ویروس 2. پایداری بیشتر 3. سیستم به ندرت hang میکنه اگر هم hang کرد هیچ وقت freeze یا crash نمیشه! 4. سرعت بالای اجرای نرم افزارها و boot شدن سیستم 5. رابط کاربری بهتر و....
منحصر به فرد؟!
همه اینایی رو که گفتین لینوکس هم داره+۱سری چیزای دیگه!
مثلا توی Mac OS X شما محدود به همون دسکتاپ دیفالت هستین ولی توی لینوکس کلی انتخاب دارین.

• لایک
امتیازات: p0oya
  • شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر

به نقل از sjazayeri :
منحصر به فرد؟!
مثلا توی Mac OS X شما محدود به همون دسکتاپ دیفالت هستین ولی توی لینوکس کلی انتخاب دارین.

نوشتن ویروس در ۵ مرحله برای لینوکس
در مورد هنگ نکردن و اینام لینوکس یک سیستم عامل سروری هست و نسخه های دیسکتاپشم برای برنامه نویسا استفاده میشه که هیچکدوم سیستم و هنگ نمی کنه !!! اگر Final Cut Studio برای لینوکس بود (نرم افزاری که هالیوود برای ادیت فیلم استفاده می نه) n بار هنگ می کرد !!‌ :D
باطری مکبوک فرقی با باطری های دیگه نداره ! ولی ۱۰ ساعت روی مکینتاش میکشه ! در صورتی که من روی ویندوز و لینوکس تست کردم ۲ ساعت می کشید !!
در مورد دسکتاپ هم، حقیقتا منظورتونو نفهمیدم !

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sjazayeri :
منحصر به فرد؟!
اول از همه این که رد یا تایید کردن قاطع یه سیستم عامل درست نیست مسلما انتخاب سیستم عامل بیشتر به هدف کاربر و سلیقش و البته مهارتش بستگی داره.من منکر برتری های لینوکس اپن سورس بودن لینوکس و اینکه لینوکس بزرگترین رقیب ویندوزه نیستم واسه هکینگ و سیستم های سرور عالیه ولی هنوز کار داره که به عنوان سیستم عامل رایج خونگی و کلاینت(مخصوصا تو ایران!) استفاده بشه! اگه کسی بخواد حداکثر استفاده رو از امکانات لینوکس ببره باید تسلط خوب و قابل قبولی روی دستورات terminal داشته باشه چند تا دلیل مهم دیگه هم داره مثلا:
1. اگه برنامه های قابل اجرا تو مکینتاش خیلی زیاد نباشه در مورد نرم افزارهای کاربردی سازگار با لینوکس از اون هم کمتره!
2.تعدد و تفاوت توزیع های لینوکس
3.عدم وجود پلاگین های پخش فایل های صوتی و تصویری به صورت پیش فرض!
4.-سختی نصب برنامه ها نسبت به ویندوز و مکینتاش - بیشتر برنامه های لینوکس به صورت ویزاردی نصب نمیشن!
و نیاز به کمی کد نویسی دارن
5. یادگیری لینوکس یه ذره سخته و تا میای یکیو یاد میگیری توزیع بهتری میاد که با قبلی فرق داره(البته نه زیاد)
6. لینوکس ابدا به درد گیمرها نمیخوره!(واسه من اشکال مهمی نیس ولی برای خیلی ها هست!)
یه چیز دیگه هم بود که من چند جا شنیدم ولی منبع موثق نداشت اونم این بود که درسته به دلیل اپن سورس بودن مشکلات لینوکس سریع حل میشه ولی به شدت پتانسیل هک و ویروسی شدن داره!

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از مــــهران :
نوشتن ویروس در ۵ مرحله برای لینوکس
در مورد هنگ نکردن و اینام لینوکس یک سیستم عامل سروری هست و نسخه های دیسکتاپشم برای برنامه نویسا استفاده میشه که هیچکدوم سیستم و هنگ نمی کنه !!! اگر Final Cut Studio برای لینوکس بود (نرم افزاری که هالیوود برای ادیت فیلم استفاده می نه) n بار هنگ می کرد !!‌ :D
باطری مکبوک فرقی با باطری های دیگه نداره ! ولی ۱۰ ساعت روی مکینتاش میکشه ! در صورتی که من روی ویندوز و لینوکس تست کردم ۲ ساعت می کشید !!
در مورد دسکتاپ هم، حقیقتا منظورتونو نفهمیدم !
من نمیدونم نویسنده این مقاله با چه انگیزه ای اسم این رو ویروس گذاشته!(کلا ملاک های مورد نیاز واسه ویروس رو نداره)
بعلاوه چون در حقیقت از حماقت کاربر استفاده میکنه نه مشکل ساختاری سیستم عامل تحت Social Engineering طبقه بندی میشه!
جدا از این قضیه: این مشکل لینوکس نیست. مشکلی هست که تو GNOME , KDE وجود داره. سعی کنید فرقشو متوجه شید!

در ضمن کی گفته لینوکس سیستم عامل سرور هست که بعضیا از نسخه ای دسکتاپش استفاده میکنن؟ دوباره میگم لینوکس چیزی نیست که شما فکر میکنی. لینوکس ۱ هسته است همه دیسترو ها هم تقریبا دقیقا از هسته مشابهی استفاده میکنن(یعنی تغییر قابل توجهی بهش نمیدن) ولی مثلا Ubuntu واسه دسکتاپ و Red Hat Enterprise , CentOS برای سرور استفاده میشن. تفاوتشون توی پکیج ها و تنظیماتشون هست!

اگر Final Cut Studio برای لینوکس بود (نرم افزاری که هالیوود برای ادیت فیلم استفاده می نه) n بار هنگ می کرد !!‌ :D
احتمالا به همین خاطره که بیش از ۹۰ درصد ۵۰۰ ابر رایانه برتر جهان از لینوکس استفاده میکنن :D

در مورد دسکتاپ هم منظورم این بود که من قدرت انتخاب دارم که از چه محیطی استفاده کنم GNOME, KDE, LXDE, Xfce, Enlightenment, ... ولی کسی که از Mac OS X استفاده میکنه محدود به همون ۱ محیط هست

ویرایش:
اول از همه این که رد یا تایید کردن قاطع یه سیستم عامل درست نیست مسلما انتخاب سیستم عامل بیشتر به هدف کاربر و سلیقش و البته مهارتش بستگی داره.
من اینکارو نکردم!

ولی هنوز کار داره که به عنوان سیستم عامل رایج خونگی و کلاینت(مخصوصا تو ایران!) استفاده بشه!
شما با کدوم دیسترو ها کار کردین که اینو میگین؟

اگه کسی بخواد حداکثر استفاده رو از امکانات لینوکس ببره باید تسلط خوب و قابل قبولی روی دستورات terminal داشته باشه
برای بردن حداکثر استفاده از هر سیستم عاملی باید با چیزای پیشرفته اش آشنا بود نه فقط لینوکس!

1. اگه برنامه های قابل اجرا تو مکینتاش خیلی زیاد نباشه در مورد نرم افزارهای کاربردی سازگار با لینوکس از اون هم کمتره!
میشه گفت عملا هر نرم افزاری تو ویندوز( یا Mac OS X ) معادل لینوکسی داره (بازی ها رو در نظر نگیرین(اونارو هم میشه با واین اجرا کرد البته!))

2.تعدد و تفاوت توزیع های لینوکس
کسی که میخواد لینوکس نصب کنه جایی که باهاش آشنا شده تقریبا مطمئنا خونده که بهترین توزیع واسه تازه واردا چیه
(این در اصل حسن هست نه عیب!)

3.عدم وجود پلاگین های پخش فایل های صوتی و تصویری به صورت پیش فرض!
این هم دوباره بستگی به دیسترو داره ولی اون هایی هم که ندارن با چند تا کلیک نصبش میکنن

4.-سختی نصب برنامه ها نسبت به ویندوز و مکینتاش - بیشتر برنامه های لینوکس به صورت ویزاردی نصب نمیشن!
این بستگی به دیسترو داره. تو بعضی دیسترو ها نصب نرم افزار حتی از مدل ویزاردی ویندوز هم راحت تره!

5. یادگیری لینوکس یه ذره سخته و تا میای یکیو یاد میگیری توزیع بهتری میاد که با قبلی فرق داره(البته نه زیاد)
معمولا توی مقایسه توزیع های لینوکس بهتر واژه معمولی نیست. هرکدوم یه هدف و فلسفه ای دارن!

. لینوکس ابدا به درد گیمرها نمیخوره!(واسه من اشکال مهمی نیس ولی برای خیلی ها هست!)
خب؟
(واین!)

یه چیز دیگه هم بود که من چند جا شنیدم ولی منبع موثق نداشت اونم این بود که درسته به دلیل اپن سورس بودن مشکلات لینوکس سریع حل میشه ولی به شدت پتانسیل هک و ویروسی شدن داره!
جدا از اینکه طبق تجربه حرف شما درست نیست. بخاطر اپن سرس بودن قبل از اینکه اتفاق بدی بیوفته یا حتی اکسپلویت یه باگ منتشر بشه مسئله حل میشه.

(کلا شما تا حالا از لینوکس استفاده کردین؟)

بالا