• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرهنگ حفظ کتاب

• شروع کننده موضوع

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی
این بار، بدون پرداختن به محتوای کتاب، بدون توجه به ژانر های مختلف، جدا از رمان ها و داستانک ها، و به دور از مطالعه و ارزش هاش، به مبحثی می رسیم که شاید در میان خیلی ها کم تر مورد توجه واقع بشه !

فرهنگ حفظ و نگهداری از کتاب

شاید در خانه ی همه ی ما برای نظم دادن به کتاب ها، حداقل یک کتابخونه وجود داشته باشه؛
ما برای مبلغی که صرف خرید کتاب ها می کنیم ارزش قائلیم؛
بعضی از ما سعی می کنیم با جمع کردن مجموعه ها آرشیوی از کتاب ها رو بسازیم؛
و در مورد بعضی ( مثل من ! )، کتاب ها، حتی با وجود تعداد اندک، به جونشون بستست !!!

اما در مقابل، خیلی از مردم برای کتاب هاشون، اونطور که باید، وقت و سلیقه به خرج نمی دن و جایگاه کتاب رو پایین میارن !
کتاب رو در هر نقطه ای به نحوی که واقعاً شایستش نیست رها می کنند، خواسته یا ناخواسته اون ها رو پاره و یا در بهترین حالت، در چهارشنبه سوری کتاب رو به اوج کاربرد می رسونند !!!

برای خیلی از ما پیش اومده که از ما درخواست به امانت دادن کتاب شده؛
خیلی ها به امانت دادن کتاب رو باعث ترویج فرهنگ کتابخوانی و اشتراک گذاری می دونند و از این کار حمایت می کنند؛ کتاب رو به امانت می ذارن و از دیگران هم به امانت می گیرند؛ و بر این عقیده هستن که از این طریق پول کم تری صرف و صفحات بیشتری خوانده می شه !

اما در مقابل، بعضی بر این باورند که امانت دادن کتاب نه تنها موجب ترویج فرهنگ کتابخوانی و اشتراک گذاری نمی شه، بلکه به این روحیه و فرهنگ ضربه هم می زنه ! چرا که خیلی از اشخاصی که کتاب ها رو به امانت می برند، در حفظ و نگهداری اون ها کوشا نیستن، جایگاه کتاب رو زیر سوال می برند و در آخر، تنها چیزی که به شما به عنوان یه امانت دهنده می رسه، کتابی با جلد و برگ های پارست !!!
و این بحث اصلی ماست !

نظر شما چیه ؟!!
فکر می کنید به امانت گذاشتن کتاب کار درستی هست و موجب ترویج فرهنگ می شه ؟
و یا فکر می کنید داشتن وسواس در نگهداری از کتاب بر این روحیه غلبه می کنه ؟
آیا شما امانت دهی رو تایید می کنید یا این نظریه ی فرهنگی رو رد می کنید ؟
و در آخر، چه راه هایی رو برای حفظ و نگهداری از کتاب هاتون در پیش گرفتید و پیشنهاد می کنید؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : فرهنگ حفظ کتاب

کسی که اهل کتاب خونیه مثل من و شما کتاب به جونش بستست
پس دو تا وجه داره:

1- منه امانت دهنده: کتاب از لباسه تن و غذای شبم واسم مهم تره پس دست هر کسی نمی دم به کسی امانت می دم که لایقش باشه با این کار همون ترویجه نمی دونم چی چی که میگی هست!!! (موقع دادنشم ده بار کش و قوس میایم و سفارش می کنیم که فلانی اینو سالم برگردون :-w)

2-اونه امانت گیرنده: یا به صورت اجباری واسه کاری (مثلا پروژه اجباری دانشگاه) کتابو می خواد قرض بگیره و در غیر اینصورت او را به کتاب چه کار(؟!)

یا اینکه اهل کتابه و واسه خودش می خواد بگیره بخونه!
اگر اهل کتاب باشه که خب بازم مطمئن باش فرهنگ کتاب داریو بلده چون واسه کتاب ارزش قائله

ولی اگر دسته ی اول باشه دو تا تبصره داره:

الف) طرف کتاب دوست و کتاب خون نیست ولی آدم منظم و با سلیقه ایه، چه اشکالی داره با سفارش ها قبلی (مثال: جون عمت این پاره ی تنمو سالم برگردون :(( ) کتابو بدی بهش بلکه یکی دیگرم کتاب خون کردی (اجرت با نمایشگاه سال بعد!)

ب) آدم شلخته و الدنگ (با عرض پوزش قبلی! :D ) و کلا بی خودیه و بهت قول هم بده کتابو سالم بیاره باز وقتی
برمی گردونه چایی ریخته روش!
خب در این صورت می خوام صد سال سیاه به فرهنگ کتاب خوانی با این شرایط کمک نکنم!

همین دیگه !!!!حلله؟ :D
×ویرایش: راستی لایک :D

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

خب این دست خودمونه که به کی کتابو امنت بدیم و به کی ندیم!

ولی یه جایی مثل کتابخونه چی؟ :-?

اگه به نظر ضربه زدن به فرهنگ کتابخونی میاد خب ... پس یعنی وجود جایی مثل کتابخونه هم همین ضربه رو میزنه!

به نظر من تو این وادی یه مقدار زور لازمه ... :D

مثلا ...

کتابخونه اولین بار یه کتاب نو و سالم میاد میخره ...

به هر کسی که داد موقع تحویل گرفتن باید چک کنه ببینه هنوز سالمه یا نه!

اخه بعضیا جلدو که پاره می کنن هیچ ... تو کتاب اثار قرمه سبزی و ابگوشت و اب سیب هم به یادگار میزارن! ( :-& )

یا چمیدونم های لایت می کنن و زیر جمله ها خط می کشن ... [-(

باید مسئول کتابخونه چک کنه و اگه اینارو دید جریمه کنه یا در مراحل حاد محرومیت! :D

البته یه مشکلی پیش میاد ...

کتابهای قدیمی که الان به این سرنوشت دچار شدن چی؟

من دارم فکر می کنم ... :-? شما ها هیچ نظری ندارین؟

در مورد کتاب قرض دادن خودمونی

حرف Capitan.Pisco درسته ...

به اونی که شلخته است و کتابخون نیست ندین! همین! :D

• شروع کننده موضوع

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی
مطالعه ی صحیح کتاب

خب، ممنون از این استقبال !!! :-"

در مورد پاسخ به سوالاتی که مطرح شد، من شخصاً فکر می کنم به امانت گذاشتن و به امانت گرفتن نه تنها کتاب، بلکه کلیه وسایل ما که براشون ارزش قائلیم کار مثبتی نیست و نه تنها به امانت دهنده ضرر می رسونه، بلکه دید این فرد رو به فرد گیرنده به سمت « آدمی شلخته و خائن در امانت » تغییر می ده و فاصله ی اجتماعی رو هم بیش از این افزایش می ده !
( چی گفتم ! :D )

برای مثال، وقتی کتابی رو اینجوری تحویل می دید :

DSC00758.jpg

و اینجوری پس می گیرید :

DSC00757.jpg

روحیه و روان آدم نابود می شه !!! :rolleyes:

به همین ترتیب، برای فردی مثل من که تا حد زیادی به کتاب ها وابستگی داره، هروقت این کتاب رو به دست می گیره، به یاد فردی که در نگهداریش سهل انگاری کرد میفته و خلاصه گند زده می شه به اعصاب آدم ! :D

در مبحث نگهداری از کتاب، چیزی که من به شخصه در تمام این مدت که کتابخوانی رو آغاز کردم شاهدش هستم، نحوه ی گرفتن صحیح کتاب در دست برای خوندن اون هست !

به 2 عکس زیر دقت کنید که نتایج گرفتن 2 کتاب به 2 شیوه ی نادرست و صحیح هست :

DSC00759.jpg

DSC00761.jpg

همونطور که می بینید، توی عکس اول جلد به کلی فرم گرفته و از قسمت تماس و تایی که داره شکسته شده !
اما در عکس دوم، جلد کتاب از ابتدا به اندازه ی 2 سانت کامل به صفحات چسبیده و تا فاصله 5 سانتی، در زمان بالا گرفتن جلد اصلاً بالا نمیاد !
در عکس دوم، کتاب اصطلاحاً خط نیفتاده ! یعنی از محلی که جلد به صفحات چسب خورده و یک خط برای تا به جا گذاشته شده، این خط تا نخورده !
کتاب های من، از زمانی که این موضوع رو فهمیدم، کاملاً بدون خط افتادن بودن و کاملاً نو هستن !
به طوریکه اگر کتاب رو بدست کتابفروش بدیم، اون رو نخونده و نو توصیف می کنه !

برای این که کتاب هاتون رو به این روش سالم و نو نگهدارید، باید کف دستتون رو در تمام مدت مطالعه در ارتفاع کتاب (حاشیه ی قطردار) بگیرید؛ به طوریکه اول هر صفحه ی فرد ( شماره ی صفحه ! ) و آخر سطر صفحات زوج ( ایضاً ! ) که در حاشیه هستند بدون چرخوندن زاویه ی کتاب دیده نشند !
به این ترتیب قسمت انتهایی کتاب یک قوس ملایم ور میداره ( که کاملاً موقتیه ! ) و کتاب شما خط نمیفته !
من تا بحال هیچ کس رو ندیدم که از این شیوه استفاده کنه و وقتی هم به کسی توضیح می دمش، به سخت بودن خواندن حاشیه ها و عرق کردن دست اعتراض می کنه ! خب، اگر کتاب سالمی می خواید، لازم هست تا سختی بکشید !!! :-??

خوشحال می شم نظرات بیشتری بشنوم ! :-"

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

بازم همون قضیه معروف "ایرانی و فرهنگ؟ عمرا!"
من ترجیح میدم اصلا کتاب رو به کسی که میدونم با کتاب بد رفتار می کنه ندم، و اگه خیلی مجبور باشم یا ای بوک بهش میدم، یا اگه دادم فرض می کنم اون کتاب رو دیگه ندارم و به خودش می بخشم و یکی دیگه برای خودم میگیرم! (در مورد سی دی هم صدق می کنه)
واسه فرهنگسازی هم هیچ روش کاربردی ای به ذهنم نمیرسه، چون مردم ما حتی به موجودات جاندار (حیوونا و درختا و...) هم رحم نمی کنن، چه برسه به کتاب و مجله که هیچ حسی نسبت بهش ندارن! فقط با قرض ندادن کتاب به افراد شاید بشه مجبورشون کرد که کتاب رو بخرن و با این کار شاید، شــــاید بخاطر پولی که دادن یکم به کتاب اهمیت بدن و اونو خراب نکنن
اما برای فرهنگ سازی معمولا باید روی یک نسل کار کرد، مثلا به بچه های کوچک آموزش بدیم که کتاب رو درست دست بگیرن و داغونش نکنن و...
اینجوری با گذشت زمان اوضاع بهتر میشه

یه کار خیلی وحشتناک که من دیدم خیلیا موقع کتابخونی می کنن، اینه که جلد رویی کتاب (به خصوص اگه باریک باشه) یا مجله رو از پشت گرد می که بتونن کتاب رو یک دستی بگیرن و بخونن

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

یه راهه خوب هم برای حفظ کتاب ها مدرسه بود که دیدم تو چند تا کشور اروپایی استفاده می شه!

دیدین تو کتاب می نویسن مثلا تا سال فلان محتوای کتاب تغییر نمی کنه؟
خب تو این کشور ها کتاب ها درسی رو با آخرین تغییرات ایجاد شده با جلد سخت چاپ می کنن که احتمال آسیب دیدنش کم بشه

بعد مثلا اول سال می دن به بچه های سال جدید، آخر سال سالم ازشون تحویل می گیرن (اگر خراب باشه به فنا می رن :D ) نگه می دارن و می دن به سال بعدیا

تاوقتی محتوا عوض نشه همینجوری یه کتابو سالم نگه می دارن تازه صرفه جویی هم میشه!
به به :D چه زندگیه شیرینی :>

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

خیلی ها هستن که اصلا جنبه ی استفاده از کتاب را ندارن . اصولا به چنین افرادی اصلا نباید کتاب قرض داد .
مثلا من ودم وقتی بچه بودم یکی از کتاب های تن تنم را به یکی از دوستام قرض دادم و وقتی پسش گرفتم واقعا نابود شده بود ! ( همین الانم که میبینمش غصه میخورم ) این روی من تاثیر گذاشت و باعث شد که تا چند سال یه هیچکس کتاب قرض ندم :D
و بعدا به هر کسی که کتاب میدادم شرط گذاشته بودم که اونو با روزنامه جلد بگیره :-"
ولی کم کم عقایدم عوض شده و تازگیا به بیشتر فامیل کتاب قرض میدم .
در کل آدم باید به کسی کتاب قرض بده که مطمئن باشه اونو خوب نگه میداره یا واقعا توان خرید اونو نداره ! البته بعضیا هم هستن که کتاب را از آدم میگیرند و دیگه یادشون میره که این کتاب از یه کسه دیگس ! بعضا کتابایی را که قرض میدن توی یک دفترچه یادداشت مینویسن ! روش خوبیه .
توی یکی از کتابایی که از دوستم قرض گرفته بودم نوشته بود :
" لطفا با کتاب های دیگران برای خود کتاب خانه نسازید "
خوب این جمله خیلی میتونه تاثیر گذار باشه.
اما یه بحث دیگه در باره ی خرید کتابه !
مثلا من خودم اگه یه کتاب از کتابخونه بگیرم و جلدش تا بشه شاید ناراحت بشم اما اگه کتابی را که خودم خریده باشم و براش پول داده باشم اگه جلدش تا بشه خودمو میکشم ! ( جریان همونه که میگه تا برای به دست آوردن پول تلاش نکنی قدر اونو نمیدونی !)
کلا همینا دیگه :D

• لایک
امتیازات: N.M

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Kinder :
در مورد پاسخ به سوالاتی که مطرح شد، من شخصاً فکر می کنم به امانت گذاشتن و به امانت گرفتن نه تنها کتاب، بلکه کلیه وسایل ما که براشون ارزش قائلیم کار مثبتی نیست و نه تنها به امانت دهنده ضرر می رسونه، بلکه دید این فرد رو به فرد گیرنده به سمت « آدمی شلخته و خائن در امانت » تغییر می ده و فاصله ی اجتماعی رو هم بیش از این افزایش می ده !

چجوری فاصله اجتماعیو تغییر میده؟

خود کار امانت دادن که بد نیست ... همه که به کتاب اسیب نمیزنن ...

به افرادی که میدونین و مطمئنین که با کتاب درست برخورد می کنن و سالم نگهش میدارن امانت بدین ... نه اینکه دیگه به هیچ کس ندین!

• شروع کننده موضوع

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

به نقل از Cheetah :
چجوری فاصله اجتماعیو تغییر میده؟

خود کار امانت دادن که بد نیست ... همه که به کتاب اسیب نمیزنن ...

به افرادی که میدونین و مطمئنین که با کتاب درست برخورد می کنن و سالم نگهش میدارن امانت بدین ... نه اینکه دیگه به هیچ کس ندین!

ببینید، وقتی من کتابی رو به کسی تحویل می دم، و اون شخص در نگهداریش غفلت می کنه و کتاب رو مطابق عکس بالا تحویل می ده، منی که برای کتابم ارزش قائلم و در سالم موندنش وسواس دارم، از این کار اون فرد ناراحت می شم و در نتیجه نسبت به اون فرد احساس بدی پیدا می کنم !

اینکه کتاب رو به چه کسانی امانت بدیم، بستگی به میزان حساسیت و وسواس امانت دهنده داره !
برای مثال، من شخصاً حتی اجازه نمی دم برادر یا مادرم نزدیک کتاب هام بشن !!! چون می دونم نمی تونند کتاب رو اونطور که باید در دست بگیرند و مطالعه کنند و به احتمال 101% حاشیه ی کتاب خط میفته ( همونطور که بالا توضیح دادم ! ) و این وسط فقط اعصاب من خط خطی میشه !!! :-"

ضمن اینکه وسواس شدید شخصی مثل من، باعث می شه وقتی کتابی رو که از حالت نو دراومده و مال خودم هست رو مطالعه می کنم، مدام حواسم پرت بشه و از فکر اینکه « چرا این کتاب رو به کسی دادم » هیچ چیزی از محتوای کتاب متوجه نشم !!! :-"

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Kinder :
ببینید، وقتی من کتابی رو به کسی تحویل می دم، و اون شخص در نگهداریش غفلت می کنه و کتاب رو مطابق عکس بالا تحویل می ده، منی که برای کتابم ارزش قائلم و در سالم موندنش وسواس دارم، از این کار اون فرد ناراحت می شم و در نتیجه نسبت به اون فرد احساس بدی پیدا می کنم !

اینکه کتاب رو به چه کسانی امانت بدیم، بستگی به میزان حساسیت و وسواس امانت دهنده داره !
برای مثال، من شخصاً حتی اجازه نمی دم برادر یا مادرم نزدیک کتاب هام بشن !!! چون می دونم نمی تونند کتاب رو اونطور که باید در دست بگیرند و مطالعه کنند و به احتمال 101% حاشیه ی کتاب خط میفته ( همونطور که بالا توضیح دادم ! ) و این وسط فقط اعصاب من خط خطی میشه !!! :-"

ضمن اینکه وسواس شدید شخصی مثل من، باعث می شه وقتی کتابی رو که از حالت نو دراومده و مال خودم هست رو مطالعه می کنم، مدام حواسم پرت بشه و از فکر اینکه « چرا این کتاب رو به کسی دادم » هیچ چیزی از محتوای کتاب متوجه نشم !!! :-"

خب حساسیت خیلی زیادی دارین ... کنترلش کنین بهتر نیست؟ حساس بودن به تمیزی کتاب خوبه ولی نه تا این حد! :)

ما کتابو می خونیم برای مطالبش ... نه اینکه نگهش داریم برای ظاهرش! (;

دادن کتاب به دیگران باعث ترویج مورد اول و استفاده شدن از محتوی و مطلب کتابه ... (که هدف اصلیه!) و ندادن باعث مورد دوم ...

خب اولی مهمتره به نظرم ... #-o

من خودم خیلی خیلی رو کتابام حساس بودم ولی به مرور زمان از شدتش کم کردم ...

به محتوی کتاب اهمیت بیشتری بدین نسبت به ظاهرش! :)

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

من یا کتابای خیلی کهنه رو دوس دارم یا کتابای خیلی نو!
آخه کتابای کهنه رو که آدم می خونه می حسه قدیمیه و ازین حرفا!
ولی خب به شرطی که واقا انقد ملت خوندنش کهنه شده باشه!
من کتابامو به بقیه قرض می دم حتی کادوام می دم ولی نه همشونو!
ولی اگه بخوام به بقیه قرض بدم اول برای اینکه طرفو امتحان کنم.یه کتاب دوس نداشتنیمو بش میدم اگه دیدم سالم موند کتابم بازم بش می دم!

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Cheetah :
خب حساسیت خیلی زیادی دارین ... کنترلش کنین بهتر نیست؟ حساس بودن به تمیزی کتاب خوبه ولی نه تا این حد! :)

دادن کتاب به دیگران باعث ترویج مورد اول و استفاده شدن از محتوی و مطلب کتابه ... (که هدف اصلیه!) و ندادن باعث مورد دوم ...

این درست....! ولی وقتی یه نفر از شکمش می گذره و پولشو جمع می کنه که بره کتاب بخره و تمام راه رو تا کتاب فروشیا ی انقلاب پیاده میره تا بتونه یه جلد بیشتر کتاب بخره (‌نمونه اش خود من! ) این خیلی نامردیه که کتابش رو بده به یکی و جنازه اش رو تحویل بگیره... تازه بعضیا هم اصلا کتاب رو به آدم برنمی گردونن....! X-( میذارن توی کتابخونه ی خودشون....! :((

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران

من معمولا به کسی کتاب امانت می دم که بشناسمش
خوب اگه طرف آدم منظم و اینایی باشه و سابقه اش تو امانت داری خراب نباشه، کتابو بهش می دم
ولی اگه این جوری نباشه معمولا می پیچونم قضیه رو
البته امانت دادن شاید خیلی در ترویج کتابخوانی مفید نباشه
چون کسی که کتاب رو امانت می گیره، اگه واقعا کتاب خوندن رو دوس داره می ره خودش می خره
چون داشتن یه کتاب با صرفا فقط خوندن خیلی فرق داره
مخصوصا کتابای علمی و اینا

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

تا حالا خیلی راحت کتابامُ امانت میدادم . اما واقعاً دیدم که تعدادی کتاب تاشده / مفقود شدن . :| برای جلوگیری از اون تاشدن و اینا راهی نمیدونم واقعاً جز امانت ندادن .
اما برا مفقود شدن ! سعی میکنم اگه کتابی به کسی دادم بنویسمش ! یه لیستم از کتابام تهیه کردم . خلاصه که بهترین راه به نظرم همینه ؛ اگه طرف پس نداد میدونید کیه و میرید خرشو میگیرید :-" :D
برای مراقبت از کتابامم هیچکار نکردم ! یعنی همون کارایی که همه میکنن : زیادی کتابامُ زیر دست و پا نمیذارم ، کتابخونه مُ گردگیری میکنم ، خیلی با زاویه کتابُ باز نمیکنم و اینا !
دیدم که بعضیا کتاباشونُ جلد میکنن ؛ اما خوشم نمیاد !

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

اینو آویزه گوشتون کنید(در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی):
کتابی که خیلی دوست دارید رو به هیچ کس امانت ندید.​

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از Cheetah :

حرف احمقانه ای بود.
به شدت.
درسته محتوا مهمه.ولی ما میخوایم که محتوا موندگار باشه.صدبار دیگه هم بشه اون کتاب رو خوند.نه اینکه دفعه ی دوم پاره پوره بشه و دیگه نشه خوندش.
بعد هم هر کسی روی یه چیزی حساسه.ماها.ما کرم کتابهای سمپادی روی کتابهامون حساسیم!
من هر هفته دستمال میکشمشون که خاک نگیرن.(حالا برو ببین چجوری میخونمشون!)

• لایک
امتیازات: N.M

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

من از اینکه کتابام کثیف بشه خیــــــــــــــلی بدم میاد...

ولی با اینکه تا نشه و اینا زیاد مشکلی ندارم...

توضیه اینکه کتاباتون زیاد کثیف نشه اینه که زیاد خوندنش رو طول ندین...ادم وقتی خوندن یه کتابُ طولانی که واسش ظاهره کتابِ تکراری میشه ناخود آگاه حتی طرز اینکه کتابُ بگیره دستش هم بی احتیاط تر میشه! :D

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بستگی به کتاب داره... یه کتابی واقعا برام ارزشی نداره... حتی اگه جلدش کامل از بیخ کنده شه... ورق ورق شه و ورقاش گم شه... گوشش تا شه برام مهم نیست...

ولی بعضی کتابا واقعا ارزش اینو دارن که سالم بمونن.. من کتابایی که وقغا دوستشون دارم رو خیلی با احتیاط میخونم... تا حدی که حتی خواسم هست زاویه ی باز کردن صفحه هام از 40 درجه بیشتر نشه که بین برگه هام باز نمونه 8->

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

كلا روي ِ كتاب ِ نو حساسيت دارم حـتي اگه كـتاب ِ من نباشـه ! اصلا بايد با كتاب ِ نو خوب رفتار كـرد ! :دي
من معمولا كتابام ُ يه جوري مي خونم كه بوي ِ نو بودنش بعد كـلي هنوز مي مونه روش ( غير درسيا :-" )
البته به نظرم انقدر حساسيت هم لازم نيست !‌در حـدي كه تا نشـه و كثيف نـشه بسـه ! :-??

جیران

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان خرم آباد
مدال المپیاد
المپیاد شیمی و زبان

من واقعا حساسم
جدی روح وروانم میریزه بهم وقتی میبینم کتابی که نو تحویل دوستان ارجمند دادم داغون شده
خودم تا جایی که بشه سعی میکنم رعایت کنم
الته به قول دوستان برای کتاب های غیر درسی :-" چون درسی ها زیاد خونده میشن و هر کاریش کنی باز نابوده
به قول مریم الان کتاب زیست من جویده شدست :D

بالا