• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بگو " نـــه! "

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : بگو " نـــه! "

تقریبا همه توی زندگی و مکالمات روزمره به این مشکل برخوردیم که دلمون میخواد بگیم "نه" اما نگفتیم .

از طرفی هم خیلی هامون بعدا فهمیدیم تایید و قبول حرف طرف مقابل به ضررمون تموم شده .

• چه راه هایی پیشنهاد می کنید برای این که بتونیم آسون "نه" بگیم ؟
  • فکر می کنید ، "نه" گفتن مهم تره یا ناراحت نشدن طرف مقابل؟ خودتون کدوم رو ترجیح میدید ؟
  • چی کار کنیم که طرف مقابل ناراحت نشه و ما هم نظرمون رو بگیم ؟

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

هم بستگی به آدمش داره هم بستگی به مسئلش
اگه با انجام دادنش یا قبول کردنش مشکل پیدا نکنیم و بتونیم به اون فرد کمک کنیم میتونیم انجامش بدیم
اگر نه طرف بیخودی ناراحت شده همه خودشونو دوست دارن!!!
در مورد فرد هم که بچه ها گفتن

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

من انقدر پررو و لجبازم اگه کاری رو نخوام انجام بدم خیلی قشنگ میگم"نه"
البته با دلیل
اما یه سری دعوا ها هم سر همین نه گفتن پیش میاد

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

الان جامعه ی ایران جوری نیست که بخواد "نه" رو به مردمش یاد بده... .

الان میبینی طرف بدون کوچیک ترین زحمتی میتونه کلی کارتو راه بندازه... .ولی میگه نه... .

الان باید به ایرانیا یکم یاد داد که همو دوس داشته باشید یکم... .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Mr.Mamareza :
الان جامعه ی ایران جوری نیست که بخواد "نه" رو به مردمش یاد بده... .

الان میبینی طرف بدون کوچیک ترین زحمتی میتونه کلی کارتو راه بندازه... .ولی میگه نه... .

الان باید به ایرانیا یکم یاد داد که همو دوس داشته باشید یکم... .
دقیقا...متاسفانه در حال حاضر فرزند ایده ال برای یک خانواده ی"ایرانی" "گوسفند"است... [-(...کسی که نه سوال برایش پیش بیاید و نه مشکلی با حرف کسی داشته باشد

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

يكى از بزرگترين مشكلات من!
معمولا نميتونم نه بگم! چون خودمو ميذارم جاي طرف مقابل و ميگم چميدونم گناه داره!
به نظرم راه حلم نداره!

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نظرم کردن یه سری کارا از روی سیاست شاید یکم سخت تر از یه نه گفتن باشه ولی شاید روابط اجتماعیمون با یبقیه تو خطر نیفته!
مثلا اینکه یه سری برنامه ریزیارو بکنیم که اون کاری که نمی خوایم انجام بشه انجام نشه و دیگران هم از دست ما ناراحت نشن!

ولی از این که بگذریم چن بار که نه بگیم بقیه رومون یه جور دیگه حساب می کنن و شاید دیگه سوارمون نشن!
ینی بعد اون سختی اول بقیش راحت می شه!

hossein33

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز زیست دوره 16

این یه فرهنگه باید یاد بگیریم که از طرف مقابلمون تقاضای نامعقول نداشته باشیم یا ازش بپرسیم و بهش بگیم که ناراحت نمیشیم اگه جوابش نه باشه ناراحت نمیشیم اینجوری فرهنگ تو جامعه جا میفته

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یه جا یه مطلبی خوندم در این باره.
اینجا نه گفتن رو یه هنر دونسته.
خلاصش تقریباً اینه که وقتی یه نفر یه کاری از ما میخواد باید تکلیف خودمون رو معلوم کنیم که مثلاً آیا اصلاً وقتشو دارم که بخوام انجام بدم؟ تواناییشو دارم؟ بعد اینکه باید ببینیم کی مهمتره؟ من یا اون؟! اینکه خودم از کارام بمونم مهمتره و استرس بگیرم و اینا مهمتره یا اون؟ و از همین قبیل سوالا.
و در آخر هم گفته برای نه گفتن بهتره مستقیم نگیم. مثلاً بگیم "خیلی دوست دارم انجام وظیفه کنم اما حیف که…" "متاسفانه الآن با توجه به ……… برایم مقدور نیست." و ...
و صد البته اینکه دروغ هم نگیم چون بدتر وضعو خراب تر میکنه.(خیلی موافقم با این)

http://www.pourali.net/1388/09/2077.html

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
یه جا یه مطلبی خوندم در این باره.
اینجا نه گفتن رو یه هنر دونسته.
خلاصش تقریباً اینه که وقتی یه نفر یه کاری از ما میخواد باید تکلیف خودمون رو معلوم کنیم که مثلاً آیا اصلاً وقتشو دارم که بخوام انجام بدم؟ تواناییشو دارم؟ بعد اینکه باید ببینیم کی مهمتره؟ من یا اون؟! اینکه خودم از کارام بمونم مهمتره و استرس بگیرم و اینا مهمتره یا اون؟ و از همین قبیل سوالا.
و در آخر هم گفته برای نه گفتن بهتره مستقیم نگیم. مثلاً بگیم "خیلی دوست دارم انجام وظیفه کنم اما حیف که…" "متاسفانه الآن با توجه به ……… برایم مقدور نیست." و ...
و صد البته اینکه دروغ هم نگیم چون بدتر وضعو خراب تر میکنه.(خیلی موافقم با این)

http://www.pourali.net/1388/09/2077.html
کلیت حرفت رو که واضحه قبول دارم...تو پست خودمم هم بود...اما
انسانی که تنها صفتی را که میتوان به او نسبت داد"سریش"و یا"گیر"است اومده پیشت میگه میتونم وقتتو بگیرم...
بنده صریحا معتقدم اینجا به کار بردن"متاسفانه"یا"خیلی دوست دارم اما نمیشه"با دروغ در شرایط دیگر فرقی ندارد...
یه وقت هست انسان حقیقتی را پنهان میکند(مثلا فلان خبر بد رو نمیتونی بگی به طرف پس نمیگی...یا نمیتونی نهی از منکر کنی پس نمیکنی)...اما یه وقت هست انسان دقیقا گزاره ی عکس حرفش را میزند...من با این کار مخالفم :-?

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

من فکر کنم تقریبا همه موافقیم که توی ِ یک مواردی باید نه گفت .

حالا یه سوال ، خودمون آیا آمادگی و فرهنگ ِ نه شنیدن داریم ؟ یعنی اگر کسی بمون نه بگه بمون بر نمیخوره ؟

baby girl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندواب
مدال المپیاد
ندارم ولی خواهم داشت.....
دانشگاه
انشاالله صنعتی شریف
رشته دانشگاه
هوافضا

شاید بد باشه ولی من خیلی رک و مغرورم.همه ام منو میشناسن پس کاری رو که میدونن نمیکنم ازم نمی خوان.خیلیا به خاطر نه گفتنم سرزنشم می کنن و میگن احمق ولی اگه خواستین به کسی در مورد یه مسئله ی مهم جواب رد بدین حالا هر چی میخواد باشه،باشه.کافیه اول یه نفس عمیق بکشین و به مدت یک دقیقه به آینده ی کاری رو که می خواین قبول کنین و آینده ی خودتون فک کنین نه به اینکه واااااااااااای خدا دوستم ناراحت میشه.دوستتو بازم میتونی دلسو بدست بیاری و این بهتر از اینکه خودتو به خاطر کاری که نمی خواستی بکنی سرزنش کنی :O :-??

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از SaϔnA.M :
من فکر کنم تقریبا همه موافقیم که توی ِ یک مواردی باید نه گفت .

حالا یه سوال ، خودمون آیا آمادگی و فرهنگ ِ نه شنیدن داریم ؟ یعنی اگر کسی بمون نه بگه بمون بر نمیخوره ؟
من تا اونجایی که می تونم سعی می کنم که درخواستام معقولانه باشه!
ولی نه!من جنبه ی نه شنیدن ندارم!
البته اگه نه بگن نشون نمی دم که ناراحت شدم ولی ناراحت می شم!خیلیم چیز بدیه!

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

منم شاید ناراحت بشم، اما حق رُ به اونیکه نه گفته میدم و ناراحتیمو نشون نمیدم. بالاخره همه چیز که همیشه موافقِ میلِ ما نیست.باید بتونیم با "نه" ی بقیه درمقابلِ خودمون کنار بیایم. اگه خودمونُ بذاریم جای اونا و شرایطشو در نظر بگیریم تحملش راحت تره!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

برای اینکه به موقع از"نه"گفتن ناراحت بشیم و به موقع ناراحت نشیم باید بدونیم کی باید"منطقی"بود و کی"احساسی"...و این چیزیه که فرمولی براش پیدا نشده :)

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظر من 1کمیش دست خود فرد نیس که تقویتش کنه . به تربیت فرد بستگی داره

نحوه ی "نه گفتن" خیلی مهمه . باید یادمون باشه که هدفمون اینه که مشکل حل شه و نتیجه ی خوب بگیریم نه این که بخوایم پیروز بشیم ! پس جنگ و دعوا و عصبانیت بی فایدس
اول احساس ها و نظرای خودمون رو درباره ی اون موضوع خوب بشناسیم و به خاطر داشته باشیم که هیچ کس اندازه ی "خودمون" مهم نیست ! بعدش درخواستای منطقیمونو خیلی بی پرده و واضح و بدون شرمندگی بگیم ! زیاد هم لازم نیس توضیح بدید ! فقط بگید "نه" مثلا "نه من تصمیم ندارم تولد تو بیام" یا "من نمیخوام این لباس رو بپوشم"
حالا اگه باز اصرار کرد بیا ! چند بار قاطعانه نه میگید و همون دلایل ساده ی اول رو میگید! اگه باز هم اصرار کرد سکوت میکنید ، سعی میکنید بحث رو عوض کنید و نهایتا از اونجا میرید ! توی این مورد این فرار و پاک کردن صورت مساله نیست ! بلکه کار درستیه :)
احساس گناه بعد از "نه گفتن" کار بسیار اشتباهیه ! وظیفه ی ما اصلا این نیست که مشکلات بقیه رو حل کنیم ! اگه این کار رو کردیم چند بار از روی لطف بوده ! در ضمن اینی که اول به کسی "آره" گفتیم و حالا بگیم نظرمون عوض شده هیچ اشکالی نداره !

"نه گفتن" حتی اگه احیانا به مختل شدن روابط اجتماعی با کسی منجر شد مطمئن باشیداز دست رفتن اون رابطه به نفعتون بوده و روابط اجتماعی سالم تری در پیش روتونه که انشاالله جایگزین میشه ! امیدوار باشید

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظرمن ماازشنيدن نه ناراحت ميشيم چون ازبچگي اين کلمه برامون جانيافتاده!
مثلاوقتي يه بچه 5ساله يچيزي ميخوادوپدرمادرش مخالفت ميکنن!اون بچه يادنگرفته نه يعني نه يعني به نفعت نيست!انقدگريه وزاري ولوس بازي درمياره تاپدرمادرراضي بشن!
اگه فرهنگ ماجوري بودکه ازبچگي نه برامون نه واقعي بود هيچ وقت ازشنيدن نه ناراحت نميشديم!
بنظرمن اگه رک وراست به طرف بگي نه خيلي براش قابل هضم تره تاوقتي بخواي من من کني ودليل بياري ومظلوم نمايي کني!
ولي اگه واقعابتوني يه کاري براي ديگري بکني ودستي بگي نه ديگه خودت بايدعذاب وجدان بگيري!
من خودم اگه طرف وايسه توروم بگه نه اين کارونميکنم خيلي برام راحت ترازوقتيه که بخواددليل بياره يامثلاازروي ناراحتي کاري بکنه!
اگه هم تبعيض تورفتارت قائل نشي کسي ازشنيدن نه ناراحت نميشه،

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من صراحتا نه نمیگم اما دوستانه براش توضیح میدم که اون ناراحت نشه من معذب نباشم.اما جنبه نه صریح رو ندارم ناراحت میشم اره خیلی بده که ناراحت شی...
باید ادم بتونه نه بگه و بشنوه تا ادما حداقل از کنار هم بودن معدب نباشن
واللللللللللللا

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

این "بد" بودن یا "خوب" بودن دقیقن به فرهنگ ما ربط داره!
الان خیلی ها میگن راحت نه گفتن خوبه ولی در عمل اگه با همچین چیزی مواجه شن اصلن باهاش کنار نمیان...!
به نظرم اولین مشکل خود ما ها هستیم!باید بشینیم انتظارات رو برای خودمون تعریف کنیم.این که آیا وظیفه ی ما هست فلان کار رو انجام بدیم یا وظیفه ی طرف مقابل هست کاری که من ازش میخوام رو انجام بده یا نیست.
اگه منظقی بررسی کردیم و دیدیم واقعن خارج از وظایف اون شخص هست اگه "نه" شنیدیم باید باهاش معقول برخورد کنیم!
بعد از این که خودمون با مسئله کنار اومدیم تازه میتونیم شروع کنیم به گسترش این فرهنگ.دوباره از خودمون شروع کنیم:سعی کنیم راحت تر "نه" بگیم!
حرفی که مینا زد کاملن درسته.نهایتن معیار درست و غلط خود ماها هستیم.پس اگه حس کردیم که به یک چیز باید "نه" گفت از این کار نترسیم حتا اگه روی رابطه ی اجتماعیمون تاثیر بذاره.

• لایک
امتیازات: N.M

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
این "بد" بودن یا "خوب" بودن دقیقن به فرهنگ ما ربط داره!
الان خیلی ها میگن راحت نه گفتن خوبه ولی در عمل اگه با همچین چیزی مواجه شن اصلن باهاش کنار نمیان...!
به نظرم اولین مشکل خود ما ها هستیم!باید بشینیم انتظارات رو برای خودمون تعریف کنیم.این که آیا وظیفه ی ما هست فلان کار رو انجام بدیم یا وظیفه ی طرف مقابل هست کاری که من ازش میخوام رو انجام بده یا نیست.
اگه منظقی بررسی کردیم و دیدیم واقعن خارج از وظایف اون شخص هست اگه "نه" شنیدیم باید باهاش معقول برخورد کنیم!
بعد از این که خودمون با مسئله کنار اومدیم تازه میتونیم شروع کنیم به گسترش این فرهنگ.دوباره از خودمون شروع کنیم:سعی کنیم راحت تر "نه" بگیم!
حرفی که مینا زد کاملن درسته.نهایتن معیار درست و غلط خود ماها هستیم.پس اگه حس کردیم که به یک چیز باید "نه" گفت از این کار نترسیم حتا اگه روی رابطه ی اجتماعیمون تاثیر بذاره.
دقیقا...تشویق وافر برای درنا <D=...
کاملا درسته...
در زمینه انسان کوچکترین قاعده ای نمیتوان وضع کرد...
بحث سر این نیست که افرادی که قاعده وضع میکنند دروغگو هستند...اما واقعا از نیازهایشان مطلع نیستند...
روانشناسی میگه ما روی نیازهامان زندگی میکنیم...به همین خاطر در واقع در مورد انسان نیاز بر عقیده حکم میراند...
پس هر چقدر هم بگیم"نه گفتن"خوب است باز هم در عمل احتمالا به"اری"گفتن میرسیم...
نکته ی دوم اینکه متاسفانه مردم ایران برای هر چیز فرمول میخواهند...و متاسفانه برای هر چیز میخواهند قاعده وضع کنند...غافل از اینکه بسیاری چیز ها از جنس استثنا هستند...به همین خاطر در ایران این مقدار به فرمول"خوب و بد اخلاقی"توجه میشود [-(

بالا