• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زندان. اصلاح یا افزایش بزهکاری ؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
سلام به همه ی دوستانم تو فروم.

خیلی ها هستن می رن زندان و وقتی میان بیرون اصلاح می شن. خیلی ها هم هستن که وقتی از زندان میان بیرون برهکاریشون بیشتر می شه. دلیلش هم اینه که با یه عده دزد و قاتل بوده.
می خواستم نظرتون رو در این زمینه بدونم. زندان کی و برای چه افرادی باعث اصلاح می شه؟ و کی و برای چه افرادی باعث افزایش بزهکاری می شه؟
ایا سیستم بهتری به جز زندان تو حالت های خاص وجود داره؟ پیشنهاد بدید.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : زندان. اصلاح یا افزایش بزهکاری ؟

خب درسته این در همه جوامع یک مشکل بوده اما تا حدودی میشه جلوگیری کرد اولا بوسلیه جدا کردن زندانیان جرایم مختلف برفرض قاتل نباید در کنار بدهکار باشه افتابه دزد نباید کنار سارق حرفه ای باشه با این راهکار تا حدودی جلوی افزایش این مشکل گرفته میشه نکته دیگه ای هم که هست زندان با کاره این یکی از تصمیمات کلان و خوبی بوده که اتخاذ شده زندانی ها با جرایم کم صبح ها میرند بیرون کار میکنند و فقط یا هرشب برای خواب یا هفته ای یکبار برای خواب وارد زندان میشند تازه دست مزدشونم مال خودشونه

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از mohammadreza128 :
خب درسته این در همه جوامع یک مشکل بوده اما تا حدودی میشه جلوگیری کرد اولا بوسلیه جدا کردن زندانیان جرایم مختلف برفرض قاتل نباید در کنار بدهکار باشه افتابه دزد نباید کنار سارق حرفه ای باشه با این راهکار تا حدودی جلوی افزایش این مشکل گرفته میشه نکته دیگه ای هم که هست زندان با کاره این یکی از تصمیمات کلان و خوبی بوده که اتخاذ شده زندانی ها با جرایم کم صبح ها میرند بیرون کار میکنند و فقط یا هرشب برای خواب یا هفته ای یکبار برای خواب وارد زندان میشند تازه دست مزدشونم مال خودشونه

یعنی چی صبح ها می رن بیرون کار می کنن؟ یه سرباز فقط می ذارن برای مراقبت؟ کار داخل زندان یا چیز دیگه؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از پویا م :
یعنی چی صبح ها می رن بیرون کار می کنن؟ یه سرباز فقط می ذارن برای مراقبت؟ کار داخل زندان یا چیز دیگه؟
ا
نه بش میگن زندان با کار یارو میاد بیرون خودش کار میکنه کسی هم کاریش نداره ولی باید هر روز یا در بعضی موارد هر هفته خودشو معرفی کنه این برای جرایم کوچیک و عمومیه یعنی به یک نفر که 5سال زندان میدن میگن 1سالش جرم عمومیه اون یک سالو میتونه این کا رو بکنه فقط برای جرایم سنگین نمیشه از شهرم فک کنم نمیشه خارج بشی

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

دقیقا همونکه خودت گفتی

برای یکسری جواب میده یک سری نه

اولا که باید ریشه های ایجاد فساد رو از بین برد

فقر،بیکاری،ازدواج نامشروع،بچه های بی سرپرست،ازدواج فامیلی و بچه معلول و سرخورده و...

این اولین و بهترین راهه

بعد از هم وحشی گری وحشی گری میاره

چرا باید واسه دزدی دست قطع کرد؟(مثال بود فقط :-" ) اینا خودش باعث افزایش خشونت در جامعه میشه

تازه از اینا بگذریم به قول مامانم بچت یک شب خوابید بازداشتگاه دیگه نذار بیاد خونه

دسته بندی نمی کنن طبق جرم
قاتل و قاچاقچی و دزد و بچه سوسولی که تو پارتی بوده و کسی که اشتباهی دستگیر شده و همرو یک جا میذارن

خب معلومه دیگه یک سری آدم حبس عبدن زندگی براشون فرقی نداره میزنن اون یک عده آدم کم خلاف ترو هم می ترکونن

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Captain. Pisko :
دقیقا همونکه خودت گفتی

برای یکسری جواب میده یک سری نه

اولا که باید ریشه های ایجاد فساد رو از بین برد

فقر،بیکاری،ازدواج نامشروع،بچه های بی سرپرست،ازدواج فامیلی و بچه معلول و سرخورده و...

این اولین و بهترین راهه

بعد از هم وحشی گری وحشی گری میاره

چرا باید واسه دزدی دست قطع کرد؟(مثال بود فقط :-" ) اینا خودش باعث افزایش خشونت در جامعه میشه

تازه از اینا بگذریم به قول مامانم بچت یک شب خوابید بازداشتگاه دیگه نذار بیاد خونه

دسته بندی نمی کنن طبق جرم
قاتل و قاچاقچی و دزد و بچه سوسولی که تو پارتی بوده و کسی که اشتباهی دستگیر شده و همرو یک جا میذارن

خب معلومه دیگه یک سری آدم حبس عبدن زندگی براشون فرقی نداره میزنن اون یک عده آدم کم خلاف ترو هم می ترکونن

یه سوال! الان گیریم یه سری دزد حرفه ای رو با بقیه جدا کردن. خود این دزد ها اگه بیان بیرون اصلاح می شن؟! اصلاح نمی شن دیگه! چه کار های واقعا تاثیرگذاری می شه کرد؟

• لایک
امتیازات: HHH
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از سيانوباكتري! :
آره چرا نباشه وقتي كه بفهمه حكمش اعدامه اين كار را نميكنه!
اصلا منطقی نیست! برای فهمیدن بقیه دلیل نمی شه بقیه رو الکی بکشیم! اینطوری با حیوانات تفاوت خاصی نداریم.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از پویا م :
یه سوال! الان گیریم یه سری دزد حرفه ای رو با بقیه جدا کردن. خود این دزد ها اگه بیان بیرون اصلاح می شن؟! اصلاح نمی شن دیگه! چه کار های واقعا تاثیرگذاری می شه کرد؟
اینا بازم برمی گرده به قضیه ریشه مشکلات

ببین من نمی دونم چقدر این حرف معصومین رو قبول داری و به دین اعتقاد داری
ولی حتی برفرض اعتقاد هم نداشته باشی امیدوارم این مثالشون رو در مورد لوح انسان قبول داشته باشی

لوح سفید این افراد به اندازه یک تن غبار داره

کسی که از این راه برمیگرده یجوراییی یک معجزه براش اتفاق افتاده که آدم خوبی شده
وگرنه چطور انتظار داری کسی که تو کثافت غرق شده بتونه نجات پیدا کنه؟ جز با معجزه؟

سيانوباكتري!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد...خونمون...اتاقم...پشت ميز...توي نت و تو كتاب بيولوژي
مدال المپیاد
دوسال ديگه شركت ميكنم المپياد زيست و طلا ميارم:)
دانشگاه
تهران_بعدش آكسفورد!
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي-دندان پزشكي_پزشكي

يشگيري بهتر از درمان هست!
اول به اطلاع ديگران ميرسونيم بعد!
اگه يك نفر كشته شه بهتر از اين هست كه يك قاتل از زندان بياد بيرون و چند نفر بي گناه را بكشه! :((

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Captain. Pisko :
اینا بازم برمی گرده به قضیه ریشه مشکلات

ببین من نمی دونم چقدر این حرف معصومین رو قبول داری و به دین اعتقاد داری
ولی حتی برفرض اعتقاد هم نداشته باشی امیدوارم این مثالشون رو در مورد لوح انسان قبول داشته باشی

لوح سفید این افراد به اندازه یک تن غبار داره

کسی که از این راه برمیگرده یجوراییی یک معجزه براش اتفاق افتاده که آدم خوبی شده
وگرنه چطور انتظار داری کسی که تو کثافت غرق شده بتونه نجات پیدا کنه؟ جز با معجزه؟

ببین خیلی پیش میاد که طرف بعد از ۲ ۳ بار زندان رفتن اصلاح شه. ولی بعضی ها هستن کلا زندان هم می رن درس نمی شن. این افراد می رن زندان میزان بزهکاریشون بیشتر می شه. ازاد هم که نمی شه گذاشتوشن. چی کار می شه براشون کرد که حتی اگه اصلاح نشدن بدتر نشن؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از پویا م :
ببین خیلی پیش میاد که طرف بعد از ۲ ۳ بار زندان رفتن اصلاح شه. ولی بعضی ها هستن کلا زندان هم می رن درس نمی شن. این افراد می رن زندان میزان بزهکاریشون بیشتر می شه. ازاد هم که نمی شه گذاشتوشن. چی کار می شه براشون کرد که حتی اگه اصلاح نشدن بدتر نشن؟
با چهار تا آدم خوب همنشین شن
می تونی اینکارو بکنی؟
اگر تونستی بالای 80 درصدشون برمیگردن
ولی نیست همچین امکانی

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از سيانوباكتري! :
اگه يك نفر كشته شه بهتر از اين هست كه يك قاتل از زندان بياد بيرون و چند نفر بي گناه را بكشه! :((
اقا من سرما میخورم
پزشک معالجم میگه برای اینکه اعضای خانوادتون مبتلا نشن من شما رو اتیش میزنم :D
وقتی میشه با دارو خوبش کرد دیگه چرا ....
حالا زندان هم به همین شکل
وقتی میشه اصلاحشون کرد دیگه چرا ... :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از سيانوباكتري! :
۱- از کجا می دونید با کشتن اونا مشکل کلا رفع می شه؟!
۲- یه چیزی هست به نام عدالت! عدالت حکم نمی کنه که یه نفر رو همینطوری کشکی بکشیم. چه برای اصلاح بقیه چه برای ...

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

به نظر من همه چیز نسبی ه چون هیچکس نمی تونه بگه همه چیز ...
منظورم اینه که هیچ چیز رو نمی شه جمع بست چون همیشه استثنا وجود داره...
واسه همینه که زندان هم بدترین راهه(واسه بعضی ها) وهم بهترین راهه(واسه بعضی دیگه...) :|

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از سيانوباكتري! :
ا
ای بابا این دیگه چه منطقیه؟
حرف شما از پایه غلطه اولا اعدام که اشد مجازاته تعریفشم یا قصاص یا از بین بردن مفسد فی الارض یعنی یا شما قتل کردین که قصاصه یا مفسد فی الارض شناخته شدید مثله گروگان گیری ادم ربای. تجاوز به عنف.قاچاق های کلان و... در موارد دیگه اصلا این حرف شما خنده داره اخه چه جبریه که کسی که موبایل دزدی کرده فردا قتل کنه ؟

3ggerman

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

قانون و زندان رو میشه گفت دو نوع داریم : 1- قوانین ایران / مجرم ایرانی 2- قوانین غیر از ایران / مجرم غیر ایرانی
ببینید صرفا نمیخوام این حساسیت رو ک ایران خیلی فلان و فلانه رو تکرار کنم ولی واقعیته و الانم خب فک کنم ایران مد نظر باشه بیشتر .
اول باید دید طرف چرا وارد زندان شده , مورد 1 رو ک در نظر بگیریم میبینیم که واسه دقیق نمیدونم چند گرم ولی 30 "گرم" هروئین اعدام در نظر گرفته شده ( اگه اشتبا میگم یکی بگه چقده )
واسه سلاح سرد و ... خب این مسائلی ک واسشون اشد مجازاتو در نظر میگیرن شاید در مورد 2 خرجش یک هفته آب خنک باشه! ( ک بازم میگم مطمئن نیسم)
خب من فک کنم اینجور زندان شدن ها ( یعنی واسه جرمی ک واقعا قالب جرم خیلی خاصی نداره ک مثلا به حالت کیلویی میگن این آقا باید 20 سال زندان بره ! یعنی مجازاتی ک خود مجرم هم واقعا در حق خودش نبینه ! ) اینا ب نظر من حس انتقام به وجود میاره واسه اون مجرم , وقتی آزاد میشه شاید حق خودش بدونه ک دزدی کنم , عدالتی نیس ک . منم کارمو میکنم . چون واسه یه سابقه دار کار عملا گیر نمیاد , کار نیست , انگیزه جرم بالاست => بیرون اومد باز مرتکب جرم میشه .
واسه پیشگیری این ضیه جداسازی مجرم هارم ک گفتن ی کار واقعا اساسیه , ب هر حال تو هر جمعی تو ببینی یه آدم کله گنده تر از تو هم هست کار یاد میگیری ازش .
حالا اصلاح کی به وجود میاد ؟ وقتی طرف از کاری ک کرده پشیمون بشه , و مجازاتی ک در نظر گرفته شده رو قبول داشته باشه . طبق مورد 1 به نظر من , 90 درصد (صرفا جهت بیان کثرت!) و ناراضی اند ! این از کجا ریشه میگیره ؟ از قانون گذاری.
به نظر من جواب سوال تاپیک برمیگرده به قانون گذاری مجازات ها. این که یه مملکت بیاد برای ریشه کن کردن مواد مخدر در کشور ( کار عملا نشدنی و شعار ) بیاد واسه هر چیزی اعدام در نظر بگیره , اعدام هم نه , زندان طولانی مدت , که این بدتر از اعدام هم هست , یه مشت مجرم عقده ای رو تربیت میکنه ! قانون گذاری های احساسی به نظرم الان خیلی زیاد شده , نتیجشم , خوب یا بد, در آینده خواهیم دید.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از 3ggerman :
قانون و زندان رو یشه گفت دو نوع داریم : 1- قوانین ایران / مجرم ایرانی 2- قوانین غیر از ایران / مجرم غیر ایرانی
ببینید صرفا نمیخوام این حساسیت رو ک ایران خیلی فلان و فلانه رو تکرار کنم ولی واقعیته و الانم خب فک کنم ایران مد نظر باشه بیشتر .
اول باید دید طرف چرا وارد زندان شده , مورد 1 رو ک در نظر بگیریم میبینیم که واسه دقیق نمیدونم چند گرم ولی 30 "گرم" هروئین اعدام در نظر گرفته شده ( اگه اشتبا میگم یکی بگه چقده )
واسه سلاح سرد و ... خب این مسائلی ک واسشون اشد مجازاتو در نظر میگیرن شاید در مورد 2 خرجش یک هفته آب خنک باشه! ( ک بازم میگم مطمئن نیسم)
خب من فک کنم اینجور زندان شدن ها ( یعنی واسه جرمی ک واقعا قالب جرم خیلی خاصی نداره ک مثلا به حالت کیلویی میگن این آقا باید 20 سال زندان بره ! یعنی مجازاتی ک خود مجرم هم واقعا در حق خودش نبینه ! ) اینا ب نظر من حس انتقام به وجود میاره واسه اون مجرم , وقتی آزاد میشه شاید حق خودش بدونه ک دزدی کنم , عدالتی نیس ک . منم کارمو میکنم . چون واسه یه سابقه دار کار عملا گیر نمیاد , کار نیست , انگیزه جرم بالاست => بیرون اومد باز مرتکب جرم میشه .
واسه پیشگیری این ضیه جداسازی مجرم هارم ک گفتن ی کار واقعا اساسیه , ب هر حال تو هر جمعی تو ببینی یه آدم کله گنده تر از تو هم هست کار یاد میگیری ازش .
حالا اصلاح کی به وجود میاد ؟ وقتی طرف از کاری ک کرده پشیمون بشه , و مجازاتی ک در نظر گرفته شده رو قبول داشته باشه . طبق مورد 1 به نظر من , 90 درصد (صرفا جهت بیان کثرت!) و ناراضی اند ! این از کجا ریشه میگیره ؟ از قانون گذاری.
به نظر من جواب سوال تاپیک برمیگرده به قانون گذاری مجازات ها. این که یه مملکت بیاد برای ریشه کن کردن مواد مخدر در کشور ( کار عملا نشدنی و شعار ) بیاد واسه هر چیزی اعدام در نظر بگیره , اعدام هم نه , زندان طولانی مدت , که این بدتر از اعدام هم هست , یه مشت مجرم عقده ای رو تربیت میکنه ! قانون گذاری های احساسی به نظرم الان خیلی زیاد شده , نتیجشم , خوب یا بد, در آینده خواهیم دید.
یه سوال به نظرتون این قانون گذاری در رابطه با مجازات ها تغییر می کنه؟ کی این اتفاق میفته؟
در ضمن شما می گید که قانون مجازات ها رو عوض کنن. نه می شه طرف رو به قول شما به مدت طولانی زندانی کرد یا اعدام کرد و نه می شه ۱ هفته زندانیش کرد و بعد ازادش کرد. می گید چی کار کنیم؟

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

قانون :))
برای زندان؟ :))
شما بیا به از اون سرباز دم در تا اون جناب سرهنگ 5 هزار تومن بده اگر بخوای تانکم میذارن ببری :D

3ggerman

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

گویا قانون تغییر نمکنه , یک اصلی هست,قانون اساسی فرضا , در راستای منافع یه عده در دستگاه یا بنا به صلاح مملکت! هر روز هزار تا وصله بش میچسبونن , حالا سوال شما , اینکه نه میشه اینکارو کرد نه اونکارو ؟ 2 حالت میشه جواب داد ,حالت اول حالت رویایی مساله است , اینکه مجریان قانون فقط در راستای خدمت به مردم جامعه باشن و حکومتی گل و بلبل باشه , خب از اوجایی که هر دولت نمیتونه قوانین جدیدی رو هی امتحان کنه ببینه چی بهتر جواب میده , تو جوامع مختلف میگرده میبینی فلان جا با شباهتایی که با مملکت ما دارن توی این جرم , فلان کارو علیه این جرم انجام دادن و نتیجه + گرفتن ,و ... ادامشم میدونید. و حالت دو اینه که اگه مملکت صلاح دید فردا صبح بگه یه نخ سیگار اعدام میکنیم , خب صلاحدیده و اجرا میشه, حرفی هم توش نیس , حالا میخواد در آینده تعداد بزه کار بالا بره یا نه .
چیزی که باید بش توجه کرد اینه که ما داریم تو واقعیت زندگی میکنیم و خبری از گل و بلبل نیس! عدالت مطلق وجود نداره پس همیشه نمیشه جلوی افزایش بزهکاران رو گرفت , یه روال عادی که تمامی ملت ها , کمتر یا بیشتر نسبت بهم , دارن طی میکنن . زندان هم گزینه تایید شده توسط اکثریته , ک مزیتاش بیشتر از عیوبش هستند شاید .

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

هر جایی که بری توش دو دسته آدم هست.

آدم خوب و آدم بد.

1-تو زندان آدم خوبا اونایی هستن که قبول دارن اشتباه کردن و سعی میکنن برای بعد از زندانشون یه زندگی بهترو درست کنن.

2-یه سری هم آدم بدا هستن که جز اینه خودشون تو زندان پسرفت کردن بقیرو هم به فساد میکشن.

البته اون آدم خوبه تو زندان خیلی خیلی کم هستن و برا همین باعث بد تر شدن اوضاع میشه.

بالا