• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات پزشکی

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : سوالات پزشکی

واسه تخلیه خشم و عصبانیت خورد کردن وسایل کار درستیه؟
جون سالها پیش تو تلویزیون دیدم که یه کشور اروپایی برای تخلیه خشم مردمش یه مرکزی رو راه‌اندازی کرده که توش ملت میان و ماشین‌های غراضه رو خورد و خاکشیر میکنن. :-"

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

اگه یه نفر دائماً عرق کنه [پوست صورتش بیشتر] مشکل از تیروئیدشه یا چیز دیگه ای هم میتونه باشه ؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از Evening Star :
قرص آهن خواب آوره آیا؟

نع :د
ب مرور خواب الودگی رو هم ک بخاطر کم خونی دارینو برطرف میکنه حتی :د

به نقل از زهـرا :
اگه یه نفر دائماً عرق کنه [پوست صورتش بیشتر] مشکل از تیروئیدشه یا چیز دیگه ای هم میتونه باشه ؟

اره
استرس مثلن :-?

ببین علائم دیگه پرکاری هم دارع یا نع :-?

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از sadlove :
اره
استرس مثلن :-?

ببین علائم دیگه پرکاری هم دارع یا نع :-?

به جز استرس چیز دیگه ای نیس ینی ؟ :-?
علائم پرکاری...نع فک نکنم .. لاغر و بی قرار و اینا نیستش :د

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از زهـرا :
به جز استرس چیز دیگه ای نیس ینی ؟ :-?
علائم پرکاری...نع فک نکنم .. لاغر و بی قرار و اینا نیستش :د

چرا خب میشه چیزای دیگه هم .
علائم دیگه نداره ؟ بعد همیشگی بوده تو زندگیش یا اینکه مدت اخیر اینجور شده ؟

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از NEO :
واسه تخلیه خشم و عصبانیت خورد کردن وسایل کار درستیه؟
جون سالها پیش تو تلویزیون دیدم که یه کشور اروپایی برای تخلیه خشم مردمش یه مرکزی رو راه‌اندازی کرده که توش ملت میان و ماشین‌های غراضه رو خورد و خاکشیر میکنن. :-"
بهترین راه از نظر روانی همینه :-" ولی بحث مربوط می شه به روانپزشناسی و اینا :D

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از sadlove :
کسی ک فشارش 17 میرفته دو تا لوزارتان میخورده الان فشارش 19 عه سه تا باید بخوره یا دو تا کافیه ؟ :-s
ایشون باید پیش متخصص قلب و عروق بره
و داروهاشو عوض کنه و تست بده

prosur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

سلام بچه ها
میشه یکم راجع به افرادی که سوخت و ساز بدنشون بالاتره توضیح بدید! این افراد چه خصوصیات جسمانی ای دارن؟

+ راجع به نوشابه های انرژی زا هم اگه میشه توضیح بدید. خوبه؟بده؟ فواید و مضراتشون؟ کدوم مارک بهتره؟اصن بخوریم یا نخوریم؟
و کلن اگر اطلاعی راجع به نوشیدنی های انرژی زا دارید بگید و معرفی کنید.
ممنونم :)

• لایک
امتیازات: NT

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Prosur :
سلام بچه ها
میشه یکم راجع به افرادی که سوخت و ساز بدنشون بالاتره توضیح بدید! این افراد چه خصوصیات جسمانی ای دارن؟

+ راجع به نوشابه های انرژی زا هم اگه میشه توضیح بدید. خوبه؟بده؟ فواید و مضراتشون؟ کدوم مارک بهتره؟اصن بخوریم یا نخوریم؟
و کلن اگر اطلاعی راجع به نوشیدنی های انرژی زا دارید بگید و معرفی کنید.
ممنونم :)

ترکیبات نوشابه های انرژی زا بطور کلی: کربوهیدراتای ساده عمدتا گلوکوز، بعضی وقتا کربوهیدراتای پیچیده های گلایسمیک مث گاتورید یا دکستروز، کافئین بعنوان محرک، ویتامینای ث و گروه ب بعنوان انرژی زا و افزاینده عملکرد فیزیکی، آمینو اسید تاورین (بهتره بگیم اسید امین دار) برای بهبود عملکرد مغزی-شناختی و متابولیسم عضلات، کرنیک اسید و طعم دهنده های مختلف و البته آب....برندای مختلف درصدای مختلفی از این موادُ استفاده میکنن و بعضا یه شرکت چنتا محصول مختلف با مقادیر متفاوت قند و کافئین تولید میکنه... هم چنین نوشابه های انرژی زا بدون کافئین م هست ک برای رکاوری بعد تمرین استفاده میشه
اگ کافئین دریافتی برای مدتی کم بوده و طبعا حساسیت ب کافئین بالا رفته، کافئین زیاد نوشابه انرژی زا میتونه باعث سردرد شدید و تو دراز مدت عوارض قلبی بشه...کلا میزان کافئینشون نزدیک استانه تحمله و نباید همراه قهوه مصرف بشه...چای سبز مشک چندانی نداره ولی بازم بهتره حداقل با 6ساعت فاصله مصرف بشه...کلا 6ساعت فاصله بین مصرف محرکا لازمه وگرنه باعث بی قراری و خشکی دهان میشه
قند بالای نوشابه های انرزِ زا هم باعث ترشح ناگهانی انسولین، چاقی، افزایش بار کبدی، کاهش حساسیت ب انسولین، کاهش ترشح طبیعی هرمون رشد و تستسترون تو مردا و استروژن تو خانما میشه...جهش انسولین باعث افت قند وسط تمرینات ورزشی میشه
نکته مثبت: معده پر کن نیست و برای قبل از مسابقه ورزشی مخصوصا دو مناسبه یا اگ بیش از 3ساعت از خوردن غذا گذشته و فرصت کافی برای خوردن میان وعده قبل از تمرین گذشته، مناسبه...

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

صرفن تجربم میگه بعد از گذشت مدتی از استفاده از نوشیدنیهای انرژی زا دیگه تاثیر قبلیو ندارنو موجب اعتیاد هم میشن ب اون ماده . فقط برای گهگاهی خوبن و موثرن . ب شدت هم ادرار اورن "-: حالا مارکهای مختلفی هستن مثل هایپ و ردبول و..
قهوه هم استفاده زیادش میتونه موجب حالت تهوع بشه و لرزش دستها و تپش قلب .
کلن خوب نیستن "-:
تجربه خودمن اینا "-:

بعد اگه خواستین نوشابه انرژی زا بخورین مثلن یه هایپ کاملو نخورین . یه سومشو بخورین برا یه شب بیدار موندن کافیه "-:

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sadlove :
صرفن تجربم میگه بعد از گذشت مدتی از استفاده از نوشیدنیهای انرژی زا دیگه تاثیر قبلیو ندارنو موجب اعتیاد هم میشن ب اون ماده . فقط برای گهگاهی خوبن و موثرن . ب شدت هم ادرار اورن "-: حالا مارکهای مختلفی هستن مثل هایپ و ردبول و..
قهوه هم استفاده زیادش میتونه موجب حالت تهوع بشه و لرزش دستها و تپش قلب .
کلن خوب نیستن "-:
تجربه خودمن اینا "-:

بعد اگه خواستین نوشابه انرژی زا بخورین مثلن یه هایپ کاملو نخورین . یه سومشو بخورین برا یه شب بیدار موندن کافیه "-:
اون بخاطر اداپته شدن بدن ب کافئین و کم شدن تعداد رسپتورای ادرنرژیک ـه، وابستگی ب کافئین ب لحاظ فیزیولوژیک اهمیت چندانی نداره و ب راحتی میشه اونُ برطرف کرد... بهتره محرکهای کم عوارضی مث کافئین بصورت دوره ای مصرف بشن تا از خواص مفیدشون نهایت استفاده ر کرد. و مقدار مصرفشونم ب تدریج کم یا زیاد بشه تا تأثیر منفی نشون نده...کافئین دیورتیکه، برای همینم هست ک توصیه میشه روزه دارا قهوه یا چای پررنگ نخورن
مصرف موز و خرما همراه یه منبع طبیعی کافئین مث چای سبز/سیاه یا قهوه خیلی مفیدتره.....نوشابه انرژی زا فقط واسه فعالیتای فیزیکی خوبه
خودم بعضی روزا مصرف کافئینم در حد صفر یا نهایتا 1 فنجون چای سبزه و تو مواقع لازم مث امتحانا و موقع تمرین سنگین ب 1-2 ماگ بزرگ قهوه + 3-4 فنجون چای سبز میرسه...چه وقتایی چ قدر بخورم م حساب شده و از روی برنامه ـست

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

البته مصرف زیاد چایی سبز فشارو میاره پایین زیاد جالب نیست زیاد مصرف شه :د

چایی سبز با یه قاشق پودر زنجپیل و یه قاشق عسل هم مقویه هم ارام بخشه هم انرژی زائه .

از لحاظ فیزیولوژیک بله اما از نظر روانی اعتیاد اوره خب . من خودم ب چایی عادت دارم علاوه بر سر درد ک میگیرم اگع مصرف نکنم هر روز طی یه زمان خاص باید مصرف کنم از لحاظ روانی .

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sadlove :
البته مصرف زیاد چایی سبز فشارو میاره پایین زیاد جالب نیست زیاد مصرف شه :د

چایی سبز با یه قاشق پودر زنجپیل و یه قاشق عسل هم مقویه هم ارام بخشه هم انرژی زائه .

از لحاظ فیزیولوژیک بله اما از نظر روانی اعتیاد اوره خب . من خودم ب چایی عادت دارم علاوه بر سر درد ک میگیرم اگع مصرف نکنم هر روز طی یه زمان خاص باید مصرف کنم از لحاظ روانی .

چای سبز بخاطر داشتن انواع پلی فنولها (بیشتر بخاطر کتکینها و اپیگالوکتکین گالات) نقش وازودیلیتوری داره، تو افرادی ک دیواره شریانها صلب شده، فشار خون دیاستول ر کاهش میده و ب حدود نرمال میرسونه اما تو افراد سالم اتساع عروق باعث افزایش فلو خون تو مویرگا میشه و عملکرد ذهنی و فیزیکی ر افزایش میده...باتوجه ب اینکه پلی فنولها از طریق مدیاتور نیتروکسید نقششونُ اجرا میکنن، مصرف مواد سرشار از امینواسد ارژنین (مث آجیلها و مغزها: بادام زمینی، کنجد و ...) یا در صورت لزوم مکمل غذایی آرژنین دار همراه چای سبز نقش خیلی مؤثری تو افزایش جریان خون دارن

اعتیاد روانی ب نوشیدنیهای کافئین دار جنبه فردی داره و بستگی ب ارده طرف داره ک چطور اونُ کنار میذاره، نکته مهمتر (ب لحاظ پزشکی) جنبه فیزیولوژی اونه، چون کاهش رسپتورای ادرنرژیک تو ازدیاد مصرف کافئین ب راحتی برگشت پذیره، بنابر این ترک کردن کافئین بدون دردسر خاصی امکان پذیره...برخلاف نیکوتین ک ترک سوءمصرفش جنبه فیزیولوژیکم داره

برای تهیه دمنوش زنجبیل بهتر از چنتا برش نازک ریزوم زنجبیل استفاده کرد تا پودرش...
زنجبیل تو مقادیر کم مقوی معده ـست اما مصرف بیش از حد اون باعث مشکلات گوارشی میشه و ترشح صفرا ر زیاد میکنه

prosur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

چشم؛
این که یه مدت نزدیک رو خوب ببینی، دور رو بد
و بعدش باز یه مدت دور رو خوب ببینی، نزدیک رو بد

چرا اینجوریه؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

چای سبز تقریبا کافءین نداره.

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Prosur :
چشم؛
این که یه مدت نزدیک رو خوب ببینی، دور رو بد
و بعدش باز یه مدت دور رو خوب ببینی، نزدیک رو بد

چرا اینجوریه؟
ربط به انقباض ماهیجه های چشمی داره فکر کنم؛پیش چشم پزشك بری احتمالا دارویی بهت می ده که کنترل می کنه این انقباضات نامتعادل رو.من اين قرص رو مصرف كردم،هفته اول درد چشمى داری اما بعدش خوب میشه.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

استرابیسم[nb]انحراف چشم[/nb] درمان هم داره ؟ امکان داره طی زندگی ایجاد بشه ؟ دلایلش چی هست ؟ کسی ک چشماش دو تا شماره مختلف با تفاوت زیاد باشن امکان داره با استرابیسم اشتباه گرفته بشه وضعیت چشمهاش ؟

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید سلطانی 3 (1 سابق)
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

بچه ها سلام خسته نباشین بچه هایی که واحد جنین رو گذروندن یه سوال دارم تو جنین هورمون اریتروپویتین ترشح میشه(البته فک کنم)و خب میدونیم گره های لنفی یا خود سلولهای کبد هم گلبول قرمز میسازن تو جنین به نظرتون میشه گفت هدف اریتروپویتین سلولهای خود کبد یا گره های لنفی هم میتونه باشه تو جنین مرسی راستی یادم رفت بگم من هنوز کنکوریم اگه میشه سطح پایین تر توضیح بدید ممنون خیلی خیلی :) :)

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

تا اونجایی که من میدونم تو کتاب لانگمن نوشته که هدف هورمون گلیکوپروتیینی اریتروپویتین سلولهای چند ریشه ای مغز استخوان هست...فکر میکنم ترشح هورمون اریترومویتین از زمانی اغاز میشه که سه ماهه اول بارداری تموم بشه و عمده وظیفه خونسازی از کبد به مغز استخوان شیفت پیدا کنه...اگه بخواد رو خود کبد تاثیر داشته باشه میشه تنظیم اتوکرین که همچین چیزی من تا حالا تو ندیدم.این نظر من بود....شاید بقیه دوستان بیشتر بدونن....

بالا