• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات پزشکی

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : سوالات پزشکی

حتی جالبه بدونین ما "مسمومیت اب" داریم .
اگه یه شخصی بیش از حد (خیلی زیاد دیگه) اب بخوره یا ب بدنش تزریق شه میتونه منجر ب مرگ شه .

روزی 8 لیوان اب رو ولی حتمن بخورین . انرژی بخشه اصلن .

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

دوستان ممکنه يکي کم کاري تیروئید داشته باشه ولي چاق نشه?
آخه من همه علائم کم کاري تیروئید رو دارم اما لاغرم
6 سال پيش بعد آزمایش خون به من قرص اسپيرونولاکتون دادن که من 2 هفته بيشتر نخوردم
بعد الان دارم فک ميکنم ميگم اون موقع هم دکتر شايد براي اين قرص رو بهم داده
حالا بايد برم دوباره آزمایش
نظرتون چيست?

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از کوزت :
دوستان ممکنه يکي کم کاري تیروئید داشته باشه ولي چاق نشه?
آخه من همه علائم کم کاري تیروئید رو دارم اما لاغرم
6 سال پيش بعد آزمایش خون به من قرص اسپيرونولاکتون دادن که من 2 هفته بيشتر نخوردم
بعد الان دارم فک ميکنم ميگم اون موقع هم دکتر شايد براي اين قرص رو بهم داده
حالا بايد برم دوباره آزمایش
نظرتون چيست?
تشخیص پزشک شما احتمالا این بوده که شما کم کاری تیرویید ندارید و تست تیروییدتون طبیعی بوده.
میتونین ازمایش رو در یک ازمایشگاه دیگه تکرار کنین تا مطمءن بشین ولی با توجه به این که میگین لاغر هستین (البته بستگی داره چقدر لاغر ) تشخیص پزشکتون درست هست. (در حد دانسته های خودم دارم میگم)

مهم ترین مشکل شما احتمالا در اون زمان ادم و خیز (باد کردن و پف کردن بدن) بوده و این دارو برای اون تجویز شده.
علایمی که به خاطرش مشکوکی رو بهم پ خ کن یا اگر ازمایشت رو داری عکس بگیر بفرست.

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از بره ناقلا :
تشخیص پزشک شما احتمالا این بوده که شما کم کاری تیرویید ندارید و تست تیروییدتون طبیعی بوده.
میتونین ازمایش رو در یک ازمایشگاه دیگه تکرار کنین تا مطمءن بشین ولی با توجه به این که میگین لاغر هستین (البته بستگی داره چقدر لاغر ) تشخیص پزشکتون درست هست. (در حد دانسته های خودم دارم میگم)

مهم ترین مشکل شما احتمالا در اون زمان ادم و خیز (باد کردن و پف کردن بدن) بوده و این دارو برای اون تجویز شده.
علایمی که به خاطرش مشکوکی رو بهم پ خ کن یا اگر ازمایشت رو داری عکس بگیر بفرست.

کلا 2 ماهه ميگن برو آزمایش بده من حوصله ندارم ايشالله اين هفته ميرم نتيجه رو اعلام ميکنم :D

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

گردن و قسمتی از شونه و بازو درد گرفته و زیاد نمیتونم تکونش بدم چیکار ميشه کرد؟

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

گردن دارای 7 تا مهره هست که اعصاب مربوط به نواحی شانه- بازو-ساعد-مچ -انگشتان از بین این مهره ها عبور کرده...
و عواملی که باعث آسیب رسیدن به گردن میشه :وقتی سر بیش از حد پایین باشد مثل :نگاه کردن به کامپیوتر-خیاطی کردن-انجام تعمیراتی و...
حالا هر آسیبی به مهره ها مثل ضربه خوردن به مهره ها یا سائیده شدن مهره ها باعث آسیب رسیدن به عصب ها شده و در نهایت
باعث بروز درد و بی حسی تو نواحی گردن-شانه-و به طور کلی دست میشه(البته بازم بستگی داره مهره ی چندم گردن آسیب دیده باشه)
که در این حالت باید به متخصص ارتوپد مراجعه بشه و با استفاده از گردن بند های طبی فشار از روی گردن برداشته بشه برای مدتی و
بعد از اون باید عضلات گردن تقویت بشه تا فشاری که به مهره های گردن وارد میشه کم بشه

البته یه حالت دیگه هم وجود داره که خیلی هم شایع هست....اونم اینه که اکثر افراد به علت داشتن قوز کمر به صورت ناخودآگاه به عارضه
سر به جلو بودن مبتلا میشن....که در این حالت هم با استفاده از حرکات ورزشی باید عضلات گردن را تقویت کرد و به سر جای طبیعی خودش
برگردوند....

برای مهار کردن درد :
اگر درد به صورت گرفتگی عضلات هست ..که پماد پیروکسیکام یا دیکلوفناک مناسبه و همین طور قرص های شل کننده عضلات
مثل:باکلوفن-دیکلوفناک و....
و اگر درد ناشی از ساییدگی مهره ها باشه داروهای مسکن که در عین حال آثار ضدالتهابی هم دارن مثل:ژلوفن- ناپروکسن و...
که همه ی این داروها باید با مشورت با پزشک یا دکتر داروساز مورد استفاده قرار بگیره....

Orchid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94

من کاری به جنبه مذهبیش ندارم ولی کسی میدونه که آیا همجنسگرایی از نظر علمی ثابت شده یا نه یعنی ایا ژنی در هنگام تولد افراد همو یا بای سکشوال ها وجود داره که باعث این نوع گرایش ها میشه؟من مستندی دیدم که میگفت مسایل روحی در هنگام بارداری مادر مثل استرس و... ممکنه باعث تولد همچین نوزادانی بشه.با افراد همو باید چگونه رفتار کرد و چرا با همجنسگراها به راحتی ای که با ترانس ها که از نظر روحی جنسیت مخالفی با جسمشون دارن برخورد نمیشه حتی شنیدم که امام خمینی اجازه ی عمل اولین ترانس رو در ایران داده.این سوالو اشگال نداره اینجا بپرسم؟

tara.7

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farz1
شهر
esfahan

سلام ، یه چیزی.....من آزمایش برا چکاب دادم، همینطوری که فقط چک کنم......بعد الان گفتن نرمال تیروئید 6 است ولی من 11 ام......حالا فردا دوباره قراره برم آزمایش فقط برا تیروئیدم بدم.......گفت کم کاریه.....چاقمش شدم نسبت به مهر و آبان....45 بودم الان 53 ام...همه میدونن اشتهای من کمه و معده ام هم واسه همین مشکل پیدا کرد چون هیچی نمیخوردم بعد اسید معدم ، معدم رو میخورد.....الان اگه کاملاً تایید شه که کم کاری تیروئید دارم بهم قرص چی میدن؟ غیر چاقی نشونه هاش چیه؟ خوندیم تو زیست ولی زیاد نه.......حدوداً چقدر طول میکشه خوب شم؟؟؟؟؟

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از titanium :
سلام ، یه چیزی.....من آزمایش برا چکاب دادم، همینطوری که فقط چک کنم......بعد الان گفتن نرمال تیروئید 6 است ولی من 11 ام......حالا فردا دوباره قراره برم آزمایش فقط برا تیروئیدم بدم.......گفت کم کاریه.....چاقمش شدم نسبت به مهر و آبان....45 بودم الان 53 ام...همه میدونن اشتهای من کمه و معده ام هم واسه همین مشکل پیدا کرد چون هیچی نمیخوردم بعد اسید معدم ، معدم رو میخورد.....الان اگه کاملاً تایید شه که کم کاری تیروئید دارم بهم قرص چی میدن؟ غیر چاقی نشونه هاش چیه؟ خوندیم تو زیست ولی زیاد نه.......حدوداً چقدر طول میکشه خوب شم؟؟؟؟؟
سلام
قرص هورمونى t3/t4 ميدن احتمالاً؛ طول درمان بيمارى هورمونى ٦ماهه بعد ازون ى چن ماهى قطع ميشه درمان دارويى بعد اگر خوب نشد ادامه پيدا ميكنه اگه خوب شد حدود يكسال تحت نظرى بعد ساليانه چكاپ ميشى

tara.7

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farz1
شهر
esfahan

به نقل از ماهِ ـشاد :
سلام
قرص هورمونى t3/t4 ميدن احتمالاً؛ طول درمان بيمارى هورمونى ٦ماهه بعد ازون ى چن ماهى قطع ميشه درمان دارويى بعد اگر خوب نشد ادامه پيدا ميكنه اگه خوب شد حدود يكسال تحت نظرى بعد ساليانه چكاپ ميشى

اها....خیلی ممنون....مرسی....یه چیز دیگه،این عددش زیاده؟منظورم شدت و ایناس.....اضظراب هم میتونه دلیل ترشح بیشتر شه؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

بالاخره کافئین برای سردرد میگرنی خوبه یا بده؟؟!
اگه بده چرا نوافن کافئین داره؟ (حتّی در نظر داشته باشیم که نوافن خودش سردردو مزمن میکنه!)
مثلاً من هروقت نوشابه میخورم سردرد میگیرم که میگن به خاطر کافئینشه. ازونطرفم هروقت سردرد دارم هی میگن چای و قهوه بخور بهتر میشی!

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از پری ناز :
اگه بده چرا نوافن کافئین داره؟ (حتّی در نظر داشته باشیم که نوافن خودش سردردو مزمن میکنه!)
مثلاً من هروقت نوشابه میخورم سردرد میگیرم که میگن به خاطر کافئینشه. ازونطرفم هروقت سردرد دارم هی میگن چای و قهوه بخور بهتر میشی!
برای افرادی که حساسیت دارند به کافئین،خوب نیست.اگر به بوش یا مواد سازنده اش حساسیت داری نخور اما اگر نه که بهتر میکنه سردرد رو.
بعد درصد کافئینی که نوافن داره در مقایسه با چای و قهوه نیست از طرفی نوافن و قرص های آرامش بخش (کلاً) درصدی تریاک و مواد کاهنده دارند که کافئین توش به چشم نمیاد حتی برای کسانی که حساسیت به کافئین دارند؛مگر اینکه شدت حساسیت شون به کافئین زیاد باشه که اون مسئله اش جداست.

به نقل از titanium :
اها....خیلی ممنون....مرسی....یه چیز دیگه،این عددش زیاده؟منظورم شدت و ایناس.....اضظراب هم میتونه دلیل ترشح بیشتر شه؟
عدد چیش؟ :-? اضطراب روی همه چی کلا تاثیر داره از ترشح هورمون تا خواب و اشتها و ....

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

در واقع چنان از بوی قهوه متنفّرم که تا حالا بهش لب نزده م! ولی نمیدونستم حساسیت به کافئینم داریم چون هرکی میفهمه از بوی قهوه بدم میاد بلافاصله به روم میاره که خیلی دیوونه ام! :-?
پس ممکنه مشکلم با نوافن به کافئینش ربط داشته باشه؟ اگه یه مدّت زیادی باشه که نوافن نخورده م، سردردمو کم میکنه ولی اگه چند روز نزدیک به هم نوافن بخورم مزمن میشه. قبلاً که اینو نمیدونستم دو-سه ماه هرروز سردردای ناجور داشتم تا اینکه مسکّنارو کلّاً گذاشتم کنار..

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از پری ناز :
در واقع چنان از بوی قهوه متنفّرم که تا حالا بهش لب نزده م! ولی نمیدونستم حساسیت به کافئینم داریم چون هرکی میفهمه از بوی قهوه بدم میاد بلافاصله به روم میاره که خیلی دیوونه ام! :-?
پس ممکنه مشکلم با نوافن به کافئینش ربط داشته باشه؟ اگه یه مدّت زیادی باشه که نوافن نخورده م، سردردمو کم میکنه ولی اگه چند روز نزدیک به هم نوافن بخورم مزمن میشه. قبلاً که اینو نمیدونستم دو-سه ماه هرروز سردردای ناجور داشتم تا اینکه مسکّنارو کلّاً گذاشتم کنار..
آره،خیلی ها به کافئین حساسیت دارن اما مثلا مثل حساسیت به بادمجون نیست دوز پائین تری داره از طرفی هر کسی درجه ای خاصی داره مثلا کسی مثل شما نمیتونه حتی مسکن بخوره اما خوب بعضی ها هستند به کافئین قهوه که مقدارش زیاده واکنش نشون بدن ولی به کاکائو و چای و مسکن ها و.... رفلکسی نداشته باشند.شاید هم مدتی هست که زیاد مصرف کردین بدنتون حساس شده،چند وقت مسکن ها رو بذارید کنار و بعد اگر دوباره دیدین که مشکل دارین مصرف نکنین

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از پری ناز :
کافءین توی نوافن برای افزایش غلظت داروی اصلی در خون و کاهش زمان رسیدن به اثر هست.یعنی داروی اصلی زودتر و بهتر اثر خواهد کرد.
در میگرن با شروع علایم حرکات معده قطع میشه و دارو هم بخوری جذب نمیشه که اثر کنه، لذا به افزایش دهنده جذب نیازه
بعد شما میگرنت تایید شدست یا خودت حدس زدی? چون انواع مختلف سر درد داریم، بعصیاشون درمانش اصلا داروهای دیگس

کافءین هم خودش هم ترکش تحریک میگرن میکنه، اگر با کافءین مشکل داری همون لحظه که شروع شد متوکلوپرامید بخور بعدیک ربع یا حتی همزمان باهاش، استامینوفن ، ایبوپروفن خالی رو استفاده کن. اگر این جوری هم خوب نبود، خود مسکن برات مشکل ایجاد کرده بعدم مسکن رو نباید چند روز متوالی بخوری . اصلا سر درد های القا شده توسط مسکن هم داریم. که راه حلش قطع مسکنه

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

کافءین توی نوافن برای افزایش غلظت داروی اصلی در خون و کاهش زمان رسیدن به اثر هست.یعنی داروی اصلی زودتر و بهتر اثر خواهد کرد.
در میگرن با شروع علایم حرکات معده قطع میشه و دارو هم بخوری جذب نمیشه که اثر کنه، لذا به افزایش دهنده جذب نیازه
بعد شما میگرنت تایید شدست یا خودت حدس زدی? چون انواع مختلف سر درد داریم، بعصیاشون درمانش اصلا داروهای دیگس

کافءین هم خودش هم ترکش تحریک میگرن میکنه، اگر با کافءین مشکل داری همون لحظه که شروع شد متوکلوپرامید بخور بعدیک ربع یا حتی همزمان باهاش، استامینوفن ، ایبوپروفن خالی رو استفاده کن. اگر این جوری هم خوب نبود، خود مسکن برات مشکل ایجاد کرده بعدم مسکن رو نباید چند روز متوالی بخوری . اصلا سر درد های القا شده توسط مسکن هم داریم. که راه حلش قطع مسکنه
از بچگی سردردای شدید داشتم؛ چهار سال پیش تشخیص میگرن دادن. از اون به بعدم باز با آزمایش خون و نوار مغز و ام آر آی گفتن چیزی نیست، فقط همون میگرنه.
یه سوال دارویی دیگه: قطع مصرف داروهایی مثل دپاکین بعد از یه مدت طولانی چه مشکلات جدی میتونه ایجاد کنه؟ من چند ماهه طب سوزنی میرم و تاثیرش روی سردردم خیلی خیلی خوب بوده؛ وقتی از دکترم درباره ی قطع دپاکین پرسیدم(خب دیگه خودت میدونی عوارض جانبیش چه طومار درازیه!) گفت بهتره بذارم بعد از کنکورم قطع کنم، و حتماً زیرنظر پزشک مغزواعصابم... حالا میگم مگه چه مشکلاتی، حتی اختلالاتی! ممکنه ایجاد بشه ؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از پری ناز :
از بچگی سردردای شدید داشتم؛ چهار سال پیش تشخیص میگرن دادن. از اون به بعدم باز با آزمایش خون و نوار مغز و ام آر آی گفتن چیزی نیست، فقط همون میگرنه.
یه سوال دارویی دیگه: قطع مصرف داروهایی مثل دپاکین بعد از یه مدت طولانی چه مشکلات جدی میتونه ایجاد کنه؟ من چند ماهه طب سوزنی میرم و تاثیرش روی سردردم خیلی خیلی خوب بوده؛ وقتی از دکترم درباره ی قطع دپاکین پرسیدم(خب دیگه خودت میدونی عوارض جانبیش چه طومار درازیه!) گفت بهتره بذارم بعد از کنکورم قطع کنم، و حتماً زیرنظر پزشک مغزواعصابم... حالا میگم مگه چه مشکلاتی، حتی اختلالاتی! ممکنه ایجاد بشه ؟
خودسرانه قطع نکنی به وقتا. خطرناکه.
عوارصشم میدونم ولی قطعش شرایط داره و پروتکل خاص خودش، کنکورت کی هست?
عوارضش رو نگران نباش بعد قطعش اکثرا بعد چندماه کامل برمیگرده.

میگرن هم trigger داره باید ببینی محرک تو چیه، من خودم محرکم نور افتابه، عینک افتابی که میزنم خوب شده، من تا سن 18سالگی جدی نمیگرفتم و چون خودمم عینک دارم زورم میومد برم طبی افتابی بگیرم، بقیه خانواده ام فک میکردن من لوسم که میرم از خونه بیرون میام میگم حالم بده و ،، تا دو روز گاها سر درد بد و وحشتناک داشتم، عینک افتابی زدم تازه فهمیدم چه اتباهی کردم این همه سال.

مثلا افت قند خون، سر و صدا، نور شدید ، خستگی، بوهای خاص،،غذا ها،،اینا میتونن محرک شروع باشن، محرکت رو پیدا کن و ازش دوری کن. بهت داروی دیگه نداده?اگر مسکن برات سردرد میاره داروهای دیگه ام هست که از دسته های دیگه دارویی هستن برای میگرن

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

خودسرانه قطع نکنی به وقتا. خطرناکه.
عوارصشم میدونم ولی قطعش شرایط داره و پروتکل خاص خودش، کنکورت کی هست?
عوارضش رو نگران نباش بعد قطعش اکثرا بعد چندماه کامل برمیگرده.

میگرن هم trigger داره باید ببینی محرک تو چیه، من خودم محرکم نور افتابه، عینک افتابی که میزنم خوب شده، من تا سن 18سالگی جدی نمیگرفتم و چون خودمم عینک دارم زورم میومد برم طبی افتابی بگیرم، بقیه خانواده ام فک میکردن من لوسم که میرم از خونه بیرون میام میگم حالم بده و ،، تا دو روز گاها سر درد بد و وحشتناک داشتم، عینک افتابی زدم تازه فهمیدم چه اتباهی کردم این همه سال.

مثلا افت قند خون، سر و صدا، نور شدید ، خستگی، بوهای خاص،،غذا ها،،اینا میتونن محرک شروع باشن، محرکت رو پیدا کن و ازش دوری کن. بهت داروی دیگه نداده?اگر مسکن برات سردرد میاره داروهای دیگه ام هست که از دسته های دیگه دارویی هستن برای میگرن
کنکور یه ماه دیگه!
محرکم نور(مخصوصاً نور آفتاب و نورای چشمک زن و محرّک مثل نور چراغ ماشین یا این نورایی که تو عروسیا میزنن)، گرسنگی، بوی عطر، سروصدا، و یه سری غذاها مخصوصاً ترشیا+جانک فود: سوسیس، کالباس، نوشابه، خودِ سس گوجه فرنگی!

نه بهش نگفتم که با مسکن مشکل دارم. یعنی خیلی وقته که نرفته م اصن. از وقتی طب سوزنی میرم همه ی داروها به جز دپاکینو گذاشتم کنار.
دوز مجاز ایبوپروفن چقدره؟

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

سلام
فشار پایین تا چه حد خطر ناک نیست؟
مثلا 7رو 9 یا 6 رو 8 خطرناکه؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از فاطمه خانوم :
سلام
فشار پایین تا چه حد خطر ناک نیست؟
مثلا 7رو 9 یا 6 رو 8 خطرناکه؟

معمولن میگن 9 رو 7 :-? یا من اشتباه میکنم ؟

میدونم 6 (عدد بزرگه) خطرناکه یکی موقع مرگش همینقدر بود از اشناها .

فشار خودم 7 هم اومد اتفاقی نیفتاد :-?

البته بستگی ب فرد هم داره بعضیا کلن فشارشون پایینه یا بالعکس
مثلن من کسیو سراغ دارم فشارش ب 24 رسید نمرد :D فشار معمولیش 15 عه مثلن :D

بالا