• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دلسوزی یا گداپروری؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

به گداهایی تو خیابونا کمک میکنین؟

• بله ، کمک مادی

رای‌ها: 9 28.1%
  • بله ، کمک غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • بله ، هم مادی هم غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • خیر

رای‌ها: 21 65.6%

• رای‌دهندگان
    32

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : دلسوزی یا گدا پروری؟

به نقل از مونا پ :
اما خو اگه محتاج نباشه که نمیاد گدایی

مرض که نداره تو این گرما بیاد هی التماس مردم کنه اگه میتونس میرف کار میکرد

اتفاقا دیدم خیلی هایی که محتاج اند اما چون تنبل اند کار نمیکنند.مثلا یه نفر، یه گدایی خیلی فقیره ها اما بهش میگی مثلا ماشینم رو بشور لطفا، بهت فلان قدر پول میدم اینکارو نمیکنه! من فکر میکنم قطعا برای یه جون 18-20 ساله کار شرافتمندانه تر(و حتی با درآمد بیشتر) از گدایی هم پیدا میشه.چرا نمیرن کارگر بشن؟ یا حتی میتونن برن سرایدار یه جایی بشن، هم اتاق و امکانات میدن هم حقوق. یعنی حداقل در ازای کاری که میکنه پول میگیره، نه به خاطر التماس.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
اتفاقا دیدم خیلی هایی که محتاج اند اما چون تنبل اند کار نمیکنند.مثلا یه نفر، یه گدایی خیلی فقیره ها اما بهش میگی مثلا ماشینم رو بشور لطفا، بهت فلان قدر پول میدم اینکارو نمیکنه! من فکر میکنم قطعا برای یه جون 18-20 ساله کار شرافتمندانه تر(و حتی با درآمد بیشتر) از گدایی هم پیدا میشه.چرا نمیرن کارگر بشن؟ یا حتی میتونن برن سرایدار یه جایی بشن، هم اتاق و امکانات میدن هم حقوق. یعنی حداقل در ازای کاری که میکنه پول میگیره، نه به خاطر التماس.
حرفات خوب بود روژین
انسان به عزت نفسش زندس.اینو دین برای خدا باوران و اصالت انسان برای منکران خدا میگه.پس تو هر ایینی انسان باید و باید خود ساخته باشه(خودش کارشو بکنه.خودش موقعیت بسازه وا3 خودش)
این هم یه استدلال اهنگین!!برای خدا باوران:خواستن از خدا اگز بهت بدهد مورد خواسته شده را رحمت است و اگر نه حکمت است.خواستن از انسان اگر بهت بدهد منت است و اگر نه خفت
البته همکاری با گدایی فرق میکنه.مثلا دوستم بهم میگه هزار بده یه چیز کوفت کنم!!!!!منم میدم تا کوفت کنه خب(البته اگه چاق باشه نه!چون میترکه!)
ولی روژین از یه جای حرفت خوشم نیومد.یعنی چی که میگی ماشینمو پاک کن!!!؟؟؟این عزتشو زیر سوال نمیبره.شاید نمیخواسته خفیف شه و باسه تنبلی نبوده.

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
حرفات خوب بود روژین
انسان به عزت نفسش زندس.اینو دین برای خدا باوران و اصالت انسان برای منکران خدا میگه.پس تو هر ایینی انسان باید و باید خود ساخته باشه(خودش کارشو بکنه.خودش موقعیت بسازه وا3 خودش)
این هم یه استدلال اهنگین!!برای خدا باوران:خواستن از خدا اگز بهت بدهد مورد خواسته شده را رحمت است و اگر نه حکمت است.خواستن از انسان اگر بهت بدهد منت است و اگر نه خفت
البته همکاری با گدایی فرق میکنه.مثلا دوستم بهم میگه هزار بده یه چیز کوفت کنم!!!!!منم میدم تا کوفت کنه خب(البته اگه چاق باشه نه!چون میترکه!)
ولی روژین از یه جای حرفت خوشم نیومد.یعنی چی که میگی ماشینمو پاک کن!!!؟؟؟این عزتشو زیر سوال نمیبره.شاید نمیخواسته خفیف شه و باسه تنبلی نبوده.
مثال بود. مثلا به سرایداره میگی، میخوای بهش کمک کنی، بهش پول بدی اما اون حاضره کار نکنه و پول هم نگیره.(از روی تنبلی)

mohsen_mankan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

خوب یه جوری وقتی آدم یه گدا میبینه دلش میسوزه ...دوست داره کمکش کنه....ولی تو جامه ی امروز که هر وقت میری خیابون حداقل 2-3 تایی گدا میبینی...تازه بعضی هام میان دره خونه...اگه قرار باشه به همه اینا کمک کرد که خیلی هرج و مرج میشه ...به نظر من که آدم صدقه بده مطمئن تره ثواب هم داره...........

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

اساسا گدا با گدا فرق میکنه
ینی تو ماشین که نشستی سر چاراها هزارتا گدا هستن که معتادان یهنی اعتیاد از سروروشون میباره ! به همچین ادمایی اصلا نباید یه قرونم کمک کرد :D
اما واقعا کسایی هستن که به هر دلیلی (معمولا زنا اینجورین همه ی مردایی که من دیدم معتاد بودن :D واقعا اصلا نمیتونستن راه برن) مجبورن واسه 1قرون دستشونو جلو بقیه دراز کنن که باید کمکشون کرد :D
یه نوع گدایه دیگه هست که ادم میبینه شاخ و دم در میاره :D سالم سرحال از پدر و مادر منم خوش تیپ تر و سرحال تر( ;)) ) میان دسشونو جلوتون دراز میکنن که اساسا من همیشه میگم به همچین کسایی نباید کمک کرد چون میتونن برن کار کنن ;))
همین :D
(البته گداهای مخالف دیگه ای هم هستن که ما وارد جزییات نشیم بهتره {-8 )

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من اصولا به این آدم هایی که توانایی کار کردن دارن و کار نمی کنند کمک نمی کنم!

چون خودش می تونه بره کار کنه! اگه من یا امثال من بهش کمک کنند اون این عادت رو می کنه و این میشه گدا پروری! :D

shayaan

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
فيزيك
دانشگاه
احتمالا هاروارد

به نقل از LEGEND :
من اصولا به این آدم هایی که توانایی کار کردن دارن و کار نمی کنند کمک نمی کنم!

چون خودش می تونه بره کار کنه! اگه من یا امثال من بهش کمک کنند اون این عادت رو می کنه و این میشه گدا پروری! :D
اما به مستضعف ها كه بايد كمك كرد!
البته منم با گداپروري كاملا مخالفم!!

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

آقا من اینو تو اون تاپیک گفتم که قفل شد اینجا بگم بی نصیب نمونید :D

شنیدید می گن یکی از این گداها امام زمانه خودشو تو این لباس ظاهر کردهه؟ :)) بعضیا رو دیدم واقعا با همین عقیدست که به این آدماکمک می کنن

خندم میگیره =)) یعنی ببین چجوری با یه شایعه مسخره می تونن ذهن مردمو بشورن :D

اگه فقر ریشه کن شه قول می دم این تاپیکو قفل کنیم دیگه کاربردی نخواهد داشت

اضافه کنم من به بچه هایی که آدامس و گل و اینا می فروشن کمک می کنم

چون دارن کار می کنن هرچند کار کاذب

مثلا 1 آدامس می گیرم 500 تومن می دم به بچه ;;)

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Captain. Pisko :
مثلا 1 آدامس می گیرم 500 تومن می دم به بچه ;;)
میگن خیلی از این بچه ها، بچه های بی سرپرستین که برای یکی دیگه کار میکنن... :-<

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

بنظر من بهترين راه صدقه دادنه يا اگه كسي تواناييشو داشته باشه كمك كردن به موسسه هاي خيريه يا خريدن لباس و اسباب بازي واسه پرورشگاهها...

اما با دادن پول به گداهاي خيابون واقعا مخالفم!چون ميتونن يه كاري كنن و لااقل يه در امد واسه سير كردن شكمشون داشته باشن!

فقط دلم به حال بچه هايي ميسوزه كه خونواده هاشون ميفرستنشون گدايي! :(
ولي مقصر خونوادشونه با پول دادن نميتونيم از اين وظيفه اي كه بهشون دادن جلوگيري كنيم! :-??

• لایک
امتیازات: sev z

sev z

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
تبریز
مدال المپیاد
2سال مرحله اول المپیاد ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
ان شاالله شریف!
رشته دانشگاه
میگم بعداً ...

چند وقت پیش بود فک کنم، شنیدم رفته بودن درباره یکی از این گداها تحقیق کرده بودن...
دیدن ویلای فلان و ماشین آخرین مدل و چی و چی داره ...
میدونین درآمد اینا (اکثرا) چه قدره؟
اگه روزی پنجاه نفر (کمش) هر نفر 500 تومن بده میشه روزی 25000 تومن که اگه ماهی 20 روز هم گدایی کنن میشه ماهی 500 هزار تومن
(حالا محاسبات من حداقل بود، برین خودتون آمار بگیرین)
این کم نیست، خیلی از شغل های شرافتمندانه تر، از این کمتر حقوق میگیرن!

به نظرم ما به سازمانای خیریه ( مطمئنشون!) کمک کنیم، اگه یکی واقعا نیاز داره به جای پست کردن و تحقیر خودش، بره به این سازمانا خودشو معرفی کنه ...
خدا رو شکر تو تبریز گدا واقعا کمه و این سازمان ها خیلی خوب جمع آوری و بهشون کمک میکنن ... :)

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

به نقل از ROzhiN :
خب ما از کجا بفهمیم اون کسی که اومده ازمون گدایی میکنه بچه فقیر واقعیه یا همون شیاده...؟ آدم واقعا نمیتونه بفهمه.
تو مترو چی؟
شما تو مترو خرید میکنین؟! این فروشنده های مترو هم تعداد خیلی زیادیشون واقعا نیازمند نیستند. فقط واسه کاسبی میان!
خانوما!بنده اعتراض دارم!اعتراضم نسبت به این جمله تونه خانوما عزیزم!(با لحن فروشنه های مترو خوانده شود!)اصن کی گفته فروشنده های مترو باید نیازمند باشن؟!به نظر من اتفاقا در گذر زمان به شغل نسبتا آبرومندی تبدیل شده توی عرف.تعداد خیییییلی کمی از فروشنده های مترو نیازمندن(که میان فال و دستمال کاغذی جیبی و...می فروشن).بقیه م که تیپ می زنن آآآآآه!.ملت هم به قصد کمک و خیر ازشون خرید نمی کنن.خیلی باید خوش شانس باشی یارو بیاد شال چروک5تومن بفروشه...کلی منت م میذاره سرت...

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

من اصلا نمی تونم دست یکی رو رد کنم شدیدا احساساتی می شم اخه وقتی داره ادامس می فروشه کار نیست؟مخصوصا بچه ها از بزرگتراشون می ترسم
یه بار یه خانومی اومد دم خونمون من بهش گفتم وایسید تا من کیف و مدادرنگی های پارسالمو برای دخترتون بیارم وقتی برگشتم رفته بود معلومه که مستحق نبوده!!

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از hatter :
خانوما!بنده اعتراض دارم!اعتراضم نسبت به این جمله تونه خانوما عزیزم!(با لحن فروشنه های مترو خوانده شود!)اصن کی گفته فروشنده های مترو باید نیازمند باشن؟!به نظر من اتفاقا در گذر زمان به شغل نسبتا آبرومندی تبدیل شده توی عرف.تعداد خیییییلی کمی از فروشنده های مترو نیازمندن(که میان فال و دستمال کاغذی جیبی و...می فروشن).بقیه م که تیپ می زنن آآآآآه!.ملت هم به قصد کمک و خیر ازشون خرید نمی کنن.خیلی باید خوش شانس باشی یارو بیاد شال چروک5تومن بفروشه...کلی منت م میذاره سرت...

در مورد نیازمندی بودن/نبودنشون نظری ندارم واقعا اصلا نمیشه قضاوت کرد. اما آخه هرچیزی جایی داره. مترو جای کاسبی نیست که. وسیله حمل و نقل عمومیه! تازه اونم چه چیزایی میفروشن...(میدونی که!)

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی
عیدی و انعام.سنت حسنه یا گداپروری؟

به نظر شما فرهنگ انعام یا عیدی دادن که در اغلب کشورها رواج داره یک نوع فرهنگ گداپروریه یا یک نوع سنت خیر و حسنه؟؟؟
چند وقت پیش توی برنامه زلال احکام کارشناس گفت که از نظر شرعی این کار مستحبه!!!
اما ملت عادت کردن و برای هرکاری انعام میگیرن یا عیدی...
طوریکه رفتگر محل ما سالی که نوروز رفتیم مسافرت چون عیدیشو نداده بودیم تا یک ماه بعد زباله هامون رو نمیبرد!!!
نظر شما چیه؟

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : عیدی و انعام.سنت حسنه یا گداپروری؟

معلومه سنت حسنست ولی اون کار رفتگر شما توقع داشتنه ! عیدی دادن یه لطفه که کسی در حق دیگری میکنه ولی خب طی زمان ملت فک میکننن وظیفه شماست که بهشون عیدی بدی !!!

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

با عیدی موافقم و با انعام مخالف.
عیدی خوبه، اما لزوما نباید پول باشه. مثلا میتونه کتاب یا همچین چیزی باشه.
اما انعام رو مخالفم چون اون کسی که کارو انجام میده حقوق و دستمزدشو میگیره؛ دلیلی نداره یه پول اضافه هم بگیره. بعد توقعشون میره بالا، بعدا کسی انعام نده کار نمیکنن.

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

همین دیگه اما چیزیکه در جامعه ما جا افتاده (حالا به پروسش کاری ندارم) یک نوع گداپروریه که در عین حال فقط باعث میشه توقعات بالا بره و هرکس برای انجام وظایفش در قبال دیگران پول یا به عبارتی باج بخواد...
این صحیحه؟؟؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

مسلمن انعام دادن رو نمیشه یه جور گداپروری تلقی فرد چون انعام یه پول اضافه ای هست که به کسی که یه کاری رو میکنه میدن؛اما خب این فرهنگ هم باید در کنارش جا بیفته که انعام صرفن یه پول اضافس و اگه انعام نگرفتی باز هم باید کارت رو انجام بدی

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

مردم باید اینو درک کنن که انعام در صورتی پرداخت میشه که شخص کارشو به بهترین نحو انجام داده باشه !!!!

بالا